31. října 2013, Carolina č. 838

události od 23. do 30. října


Z domova

Volby do Sněmovny: Pyrrhovo vítězství levice, úspěch nováčka a propad vládních stran

Rekordních sedm politických stran vyslali Češi v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. Nejvíc hlasů získala ČSSD (20,45 %) před hnutím Andreje Babiše ANO 2011 (18,65 %) a KSČM (14,91 %). Až na čtvrtém a pátém místě se umístily vládní strany z předchozího období TOP 09 (11,99 %) a ODS (7,72 %), která tak zaznamenala historický propad. Dalším nováčkem je Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (6,88 %) a staronovým členem dolní komory se stala i KDU-ČSL (6,78 %). Volební účast byla 59,48 %, tedy nejnižší od roku 2002.

ČSSD neuspěla jen v krajích Libereckém, Ústeckém, Královehradeckém, Středočeském a v Praze. Pro sociální demokraty je to ale vítězství hořké. Necelých 21 % je ještě méně, než získala strana před třemi lety, kdy nakonec navzdory prvenství skončila v opozici. Tehdy také rezignoval šéf strany Jiří Paroubek. Letos je však situace jiná, protože pravicové strany nesestaví vládní koalici tak snadno, jako minule. ČSSD získala 50 křesel, proti minulému období si o šest pohoršila.

Na pomyslné stříbrné příčce se umístilo ANO 2011. Jejich 19 % jim přinese 47 mandátů. Andrej Babiš triumfoval tam, kde nebodovala ČSSD (mimo Prahu). Povedl se mu tak nevídaný úspěch – jako úplný nováček na politickém poli získal pouze o necelá dvě procenta méně než první sociální demokracie. Bude to právě ANO, kdo bude hrát klíčovou roli při jednání o vládě.
 Propad pravice pomohl i KSČM, která dosáhla na dvojnásobek hlasů ODS, a to na bezmála 15 %, což znamená 33 komunistických poslanců proti 26 z minulých voleb. Vysoký podíl hlasů pro komunisty se očekával, i když podobně jako u sociální demokracie byly dřívější odhady o pár procent vyšší. I přesto je to ale velký úspěch strany a její druhý nejlepší výsledek od roku 2002.

TOP 09 tradičně uspěla v Praze a v zahraničí, ale vládní krize i nové strany obraly ,,Topku“ o kritickou část voličů. Dohromady s ODS nemají ani 20 %, to s největší pravděpodobností bude znamenat jejich odchod do opozice, což už naznačili zástupci obou stran. TOP 09 bude ve Sněmovně zastupovat 26 poslanců (41 v roce 2010) a ODS pouhých 16 (53 v roce 2010). Neúspěch bývalých vládních stran se očekával, voliči tak řekli jasné ne současnému stavu vlády a zejména necelých 8 % pro ODS je toho důkazem. ODS nezvítězila ani v jednom z krajů, do oranžova se tedy zabarvila i např. tradiční bašta této strany Plzeňský kraj.

Druhou z nových stran, která se dostala do parlamentu, se stal Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jím prosazovaný systém referend se zalíbil necelým 7 %  voličů. Podobně jako KDU-ČSL, která se po třech letech vrací do Sněmovny se stejným počtem mandátů (14) jako Úsvit, mohou být jazýčkem na vahách.

Na požadované minimum 5 % nedosáhla celá řada menších stran. Svobodní (2,46 %), piráti (2,66 %) a zelení (3,19 %) skončili před branami parlamentu. Dostali však více hlasů, než byl součet volebních výsledků stran, které podpořili jak bývalý prezident Václav Klaus (Hlavu vzhůru – volební blok) tak ten současný Miloš Zeman (Strana práv občanů - zemanovci).

Oliver Jahn

Začalo povolební vyjednávání. ČSSD chce diskutovat s ANO a KDU-ČSL

Jako nejpravděpodobnější řešení povolební situace v Česku se zatím jeví středolevá spolupráce ČSSD spolu s hnutím ANO 2011 a KDU-ČSL. Dohromady by se tyto tři strany mohly opřít o pohodlnou podporu 111 hlasů. Je však otázkou, zda by uzavřely koalici, nebo se pouze dohodly na podpoře menšinové vlády sociální demokracie.

„Chceme jednat i s lidovci i s ANO. Jde nám o to, abychom našli co největší průnik programů,“ prohlásil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Jednání ovšem brzdí vyhrocená situace v ČSSD, straně se dokonce rozpadl vyjednávací tým (viz následující zpráva).

Lídr ANO Andrej Babiš ihned po volbách prohlásil, že by jeho hnutí mělo jít do opozice. Postupem času ovšem trochu zvolnil a uznal, že může vyjednávat. Již dříve se nechal slyšet, že pokud by šel do vlády a přijal nějaký post, pak jedině ministra financí.

ANO i KDU-ČSL zatím tedy s jednáním vyčkávají. „Pro naši stranu je jedinou stabilní a smysluplnou jistotou vláda tohoto půdorysu, to ovšem nemusí nutně znamenat, že se dohodneme,“ oznámil v úterních Událostech, komentářích na ČT předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Teoreticky by mohla vzniknout i středopravá vláda. Součet mandátů ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ANO totiž dává číslo 103, což by k většině stačilo. Proti této matematické možnosti však vystoupily téměř všechny zmíněné strany a zarazily ji hned v zárodku. ANO totiž odmítá vládnout spolu s ODS i TOP 09, které považuje za zkorumpované. O vládě neuvažují ani občanští demokraté. „Vylučuji vstup ODS do vlády. Udrželi jsme se sice na politické mapě, ale voliči nám ještě neodpustili,“ řekla pro server iDnes.cz Miroslava Němcová, volební lídr strany. Podobně mluvil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vzhledem k výsledkům pokládám za nemožné, že bychom se podíleli na vládě,“ prohlásil.

Výsledky také znamenají jasnou stopku čistě levicové koalice, na kterou měly zálusk jak špičky sociálních demokratů, tak komunistů i zemanovců. ČSSD a KSČM mají dohromady pouze 83 mandátů. SPOZ se do Poslanecké sněmovny nedostala vůbec.

Důležitou roli nyní bude mít i prezident republiky Miloš Zeman. „V Belgii se jednou vláda sestavovala dva roky a bylo to nejšťastnější období země, protože ekonomickému růstu se nemohla vláda plést do cesty. To je ovšem katastrofický scénář. Můj odhad je, že novou vládu budeme mít za dva až tři měsíce,“ prohlásil v nedělních Otázkách Václava Moravce. Je pouze na něm, koho pověří sestavením vlády, ale už dříve se vyjádřil, že jmenuje představitele vítězné strany. Do té doby stále bude vládnout kabinet premiéra Jiřího Rusnoka.

Jan Řápek

Hořké vítězství ČSSD. Vedení strany se rozhádalo den po volbách

Mělo to být velké vítězství a po sedmi letech v opozici triumfální vstup do vlády, nejlépe jednobarevné. Místo toho ČSSD vyhrála jen těsně a čekají ji složitá jednání. „Je to hořké vítězství,“ komentoval výsledek 20,45 % předseda Bohuslav Sobotka. A to si sociální demokraté další problémy přidělali sami, když se pouhý den po volbách vedení strany rozhádalo.

Skupina kolem místopředsedy a Sobotkova oponenta Michala Haška totiž v neděli večer prosadila na grémiu výzvu, aby Sobotka z čela strany odstoupil, a odvolala ho i z vyjednávacího týmu. Sobotkovi se však dostalo velké podpory – jak od některých straníků, tak od voličů.

„Za Sobotku, za demokracii,“ stálo na transparentech lidí, kteří v pondělí odpoledne na Pražském hradě vyjádřili nesouhlas s rozhodnutím předsednictva. Za Sobotku se kromě demonstrantů postavili např. i prezidentský kandidát Jiří Dienstbier nebo místopředseda Lubomír Zaorálek. O Sobotkově osudu rozhodne ústřední výkonný výbor v neděli 10. listopadu.

Sám Sobotka výzvu svých stranických kolegů k rezignaci odsoudil a označil ji za pokus o puč. Ten by se podle něj odehrál i v případě úspěchu ve volbách, a neměl tak co s „hubeným vítězstvím“ dělat. „Považuji za smutné, že rozhodnutí dvou třetin demokraticky zvoleného vedení strany v této situaci je považováno za puč, a ukazuje to na totální ztrátu sebereflexe Bohuslava Sobotky,“ napsal Hašek na facebookovém profilu.

Rebelie ze strany Haškových příznivců však netrvala dlouho, již v úterý totiž Sobotkovi odpůrci částečně ustoupili. Nejprve se místa ve vyjednávacím týmu vzdal Milan Chovanec a vzápětí se k němu přidala i zbylá trojice – místopředsedové Lubomír Zaorálek a Michal Hašek a staronový šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Vnitrostranické spory odpálila schůzka u prezidenta Miloše Zemana, které se už v sobotu po zveřejnění výsledků zúčastnila pětice Tejc, Hašek, Chovanec a Jiří Zimola se Zdeňkem Škromachem. Jmenovaní jednání v Lánech nejprve popírali či o něm mlžili, po několika dnech ho nakonec potvrdili, spojitost s tzv. „pučem“ však odmítají. „Kategoricky odmítáme jakoukoli interpretaci této schůzky jako údajné přípravy tzv. puče v ČSSD,“ píše se v prohlášení.

Vedení ČSSD aktuálně kromě neshod řeší i složení vyjednávacího týmu, který má být zodpovědný za komunikaci s možnými koaličními stranami. Jeho nová, už třetí podoba se bude projednávat ve čtvrtek. Do jeho čela by se dle některých členů ČSSD měl znovu postavit Bohuslav Sobotka. Ten vede stranu od roku 2010, kdy v jejím čele skončil Jiří Paroubek. I pod jeho vedením tehdy sociální demokracie volby vyhrála jen velmi těsně, ale na rozdíl od Sobotky Paroubek neměl reálnou šanci sestavit vládu. Proto tenkrát převzal veškerou odpovědnost a rezignoval. Totéž chtěli Hašek a spol. nyní po Sobotkovi.

Martina Válková

ODS má za sebou nejhorší volby. Je to drtivá porážka, uznal šéf Kuba

Nejhorších výsledků v historii dosáhla Občanská demokratická strana. V jejím volebním centru panovala po celou dobu sčítání velká nervozita. Od začátku bylo jasné, že ODS nebude patřit k vítězům a zisk 20,22 % z minulých voleb ani zdaleka nezopakuje. Dosud nejsilnější pravicová strana nakonec dosáhla pouze na jednociferný výsledek – 7,72 %. „Voliči nás poslali na střídačku,“ prohlásila Miroslava Němcová, která stranu vedla do voleb jako pražský a celostátní lídr.

Na vyjádření špiček ODS si ale novináři museli dlouho počkat. Čelní představitelé strany, jistě i vzhledem k nepříznivým průběžným výsledkům, dlouho zůstávali v zázemí stranické kanceláře a do tiskového centra vůbec nechodili. Po sečtení prvních výsledků dosahovala ODS pouze těsně k 5 % a byla bez nadsázky na hranici postupu do Sněmovny.

Nakonec získala 7,72 %, čímž o necelé procento předčila hnutí Úsvit podnikatele Tomia Okamury a KDU-ČSL. První se k výsledkům vyjádřila Němcová, která mimo jiné varovala před vládou ČSSD, KSČM a hnutí ANO. ,,Je to drtivá porážka“, přiznal pak úřadující předseda ODS Martin Kuba, který nezískal ani křeslo poslance. Dodal, že předčasné volby navzdory velkým očekáváním nic nevyřešily a sestavování jakékoliv vlády bude mimořádně složité.

„Tak si jdeme kondolovat,“ popsal situaci v ODS výstižně senátor Petr Bratský, který kolegy přijel po půl páté podpořit. Bratský také připomněl, že na jednociferný procentní výsledek se strana ještě nikdy v historii nepropadla. Zklamání bylo vidět i na dalších tvářích občanské demokracie, které do sídla v hotelu Polygon House na pražské Pankráci dorazily, jako například předseda pražské organizace Bohuslav Svoboda nebo šéf středočeské buňky Petr Bendl.

Němcová na závěrečné tiskové konferenci potvrdila, že strana pravděpodobně skončí v opozici a také spolu s  Kubou deklarovala, že prozatímní vedení dá funkce k dispozici. Němcová, jež získala druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v republice, už také oznámila, že se hodlá ucházet o post předsedkyně strany na nadcházejícím volebním kongresu. O kandidatuře uvažuje i populární plzeňský lídr ODS Jiří Pospíšil.

Při celkově velmi neveselé atmosféře se našli i tací, kteří měli dílčí důvod k radosti. Marek Benda, bývalý předseda ústavně právního výboru, byl dlouho mimo pozice zajišťující poslanecký mandát a už dokonce novinářům oznamoval, jak se po volbách hodlá věnovat advokátní praxi. Nakonec ho poslední sečtené hlasy přece jen do Sněmovny vynesly a v kariéře poslance trvající s dvouletou přestávkou od roku 1990 může pokračovat.

Z Polygon House Dominik Hrubý

Ukázalo se, že jsme stabilizovaná strana, zhodnotil předseda TOP

Dvanáct procent hlasů, které TOP 09 získala, znamenají proti roku 2010 pětiprocentní ztrátu. Podle lídra strany Karla Schwarzenberga však potvrzují, že TOP 09 skutečně patří do Poslanecké sněmovny, a nižší výsledek ho nepřekvapil. Novinářům řekl, že už když strana přijímala ministerstvo zdravotnictví, sociálních věcí a financí, kde se mělo šetřit, ztrátu voličů očekával. „Když člověk dělá nepříjemné věci, tak je za to trestán,“ dodával téměř vesele.

Členové strany čekali na výsledky voleb v Michnově paláci v Praze a po většinu odpoledne pobývali se svými příznivci a s novináři. Jak sčítání hlasů postupovalo, měnily se i průběžné výsledky. V nejmenších okrscích ji volilo zhruba 10 % lidí, po hodině a půl se zdálo, že TOP 09 náleží necelých 9 % hlasů. Jakmile se však začaly připočítávat i výsledky z Prahy, kde má TOP 09 vyšší podporu než v jiných krajích, čísla už jen narůstala. Nakonec strana získala 12 % hlasů a 26 mandátů a zdá se, že zůstane v opozici.

„Úkol TOP 09 zůstává stále stejný. Budeme pokračovat v tom, co jsme dělali, i nadále,“ prohlásil místopředseda strany Jaromír Drábek. Podle něj existuje řada zákonů, které by TOP 09 mohla obhájit i v nové Sněmovně. Zmínil například podporu pěstounských rodin nebo zákon o společném sociálním pojištění manželů. „To je něco, co má smysl prosazovat a zatím jsem na to nezaznamenal žádné vyloženě negativní výhrady.“ Nestávalo se ale často, že by během sčítání někdo nahlas uvažoval, co by TOP 09 mohla prosadit v budoucí Sněmovně.

Ať už ale členové TOP 09 k výsledkům voleb přistupovali jakkoli, velká část z nich váhala, jestli se vládu vůbec podaří sestavit. „Myslím, že to nebude lehké, poněvadž leckterým novým stranám stoupne úspěch do hlavy a budou si nárokovat víc, než je možné,“ předpokládal Schwarzenberg.

Z Michnova paláce Dominika Vřešťálová

Okamura: Podpoříme kabinet, který bude pro obecné referendum

Překvapení ve volbách. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, který podle průzkumů nejistě balancoval na pětiprocentní hranici, nakonec ve Sněmovně získal s téměř 7 % 14 mandátů. Lídr hnutí Okamura po sečtení výsledků novinářům ve volebním štábu na Občanské plovárně řekl, že Úsvit nemá ambici podílet se na vládě. Bývalému ministrovi dopravy Vítu Bártovi, který kandidoval v Plzeňském kraji, dveře do parlamentu zůstávají zavřené.

„Překročili jsme hranici pěti procent, to je pro nás velký úspěch, i vzhledem k tomu, že naše hnutí mělo na kampaň nejméně financí ze všech stran. Vedli jsme pouze kontaktní a internetovou kampaň,“ řekl radostně Okamura poté, co přijel v doprovodu své přítelkyně Moniky a syna do volebního štábu. Vstup do Sněmovny označil za velký impulz a povzbuzení. Neopomněl zmínit ani prohru „politické mafie“ či to, že po složení poslaneckého slibu opustí senátorské křeslo.

Ještě v průběhu brzkého odpoledne, kdy osud hnutí ve Sněmovně nebyl vůbec jistý, se kandidátům mezi novináře ale příliš nechtělo. „Zatím spokojenost. Uvidíme ale podle výsledků z velkých měst,“ odpověděl nejistě tajemník Jan Zilvar a hned pospíchal za ostatními do salonku. Hnutí Úsvit se nemohlo jako některé dlouho zavedené strany spoléhat na volební bašty, do Sněmovny totiž kandidovalo vůbec poprvé.

Teprve po páté hodině, kdy už byla sečtena podstatná část hlasů, se za pokřiku „Tomio, Tomio“ a bouřlivého potlesku před novináři objevil celý Okamurův tým. Na otázku, co bude následovat po volbách, Okamura odpověděl, že Úsvit nevstoupí do žádné vlády. Podpoří prý ale jakýkoli kabinet, který bude chtít prosadit zákon o obecném referendu. „To není alibismus. Jsme pouze hnutí, my nerozdělujeme, ale naopak spojujeme,“ dodal za hlasité podpory svých příznivců.

Velké napětí vyvolávalo očekávání, zda se do Sněmovny za Úsvit dostane i Vít Bárta, v minulém období faktický vládce strany Věcí veřejných. Voliči v Plzeňském kraji ale rozhodli, že bývalý ministr dopravy, který ve funkci skončil kvůli údajnému podplácení svých stranických kolegů, do poslanecké lavice tentokrát nezasedne. V kuloárech se proslýchalo, že Bárta, který přes den sledoval sčítání hlasů v Plzni, po volebním neúspěchu do Prahy už ani nepřijede. Nakonec se ale v podvečer nečekaně ve štábu ukázal. „Nebyl jsem vykroužkován, neuspěl jsem asi o dvě stě hlasů. S Úsvitem budu i nadále pokračovat,“ řekl bezprostředně po příjezdu.

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury získal celkem 6,88 % hlasů. Největší oblibě se hnutí těší mezi voliči ve Zlínském kraji, kde získalo dokonce přes 10 %, naopak nejmenší přízeň má u pražských voličů.

Z Občanské plovárny Šárka Kabátová

Oslavy 28. října zahájila pieta na pražském Vítkově

Bylo pondělní ráno, tentokrát ovšem jiné než obvykle. Na pražský Vítkov stoupal dav lidí, dorazil i prezident Miloš Zeman a další čelní představitelé republiky: premiér Jiří Rusnok, předseda Senátu Milan Štěch, ministr obrany Vlastimil Picek či primátor hlavního města Tomáš Hudeček.  Jako každý rok, i letos se na Čestném dvoře Národního památníku 28. října připomínal vznik samostatného Československa.  Letos je to už 95 let.

Památku padlých vojáku přišly uctít desítky občanů a veteránů. Účastníci zhlédli vojenskou přehlídku či slavnostní pochod s historickými prapory. Pro většinu veteránů jsou tyto oslavy velmi silným zážitkem a připomínají jim minulost, která je dnešní generaci cizí.

„Je to velmi pozoruhodné, že se stále slaví svátek 28. října, ale je smutné, že na vesnicích se na to zapomíná. U nás už ani škola nemá vyvěšenou vlajku, vždyť ten stát si to zaslouží a ti lidé, co se obětovali, taky,“ poznamenal jeden z veteránů, člen České obce sokolské Miroslav Benda.

Veteráni ovšem nebyli jediní, kdo se zúčastnil pietního aktu, přišli i mladí lidé a rodiny s dětmi. Někteří oslavovali „vznik Československa, nikoliv současnou vládu,“ jak řekla jedna z účastnic, jiní zase chtěli přiblížit svým dětem události spojené se vznikem samostatné republiky.

Na závěr všichni přítomní uctili padlé vojáky minutou ticha a zazněly tři čestné salvy z pušek. Když veteráni a političtí představitelé pod sochu Jana Žižky položili poslední věnec, dav se rozešel. Prezident dále pokračoval na Pražský hrad, kde přijal diplomaty a následně se na Hradčanském náměstí účastnil slavnostní přísahy nových vojáků. Oslavy 95. výročí založení republiky zakončil Miloš Zeman slavnostním ceremoniálem, kde předal státní ocenění významným osobnostem.

Z Vítkova Dominika Píhová

Prezident ocenil Koháka či Grégra, na slavnostním večeru však chyběla část rektorů

Celkem devětadvacet osobností ocenil prezident Miloš Zeman u příležitosti 95. výročí vzniku samostatného Československa. Ve Vladislavském sále Pražského hradu vyznamenal mimo jiné válečného veterána Pavla Vranského, herce Lubomíra Lipského, bývalého ministra Miroslava Grégra či autora tzv. „slušovického zázraku“ Františka Čubu. Právě kvůli němu však někteří hosté pozvání odmítli, jiní se vymezili přímo proti prezidentovi.

Zeman nikomu nepropůjčil Řád Bílého lva ani medaili Za hrdinství, Řádem T. G. Masaryka ocenil filozofa Erazima Koháka a divadelníka Jiřího Suchého. Medaili Za zásluhy obdrželi také například filozof Václav Bělohradský, lékař Pavel Pafko, atletka Jarmila Kratochvílová či podle očekávání i herečka Jiřina Bohdalová, která Zemana během letošních prezidentských voleb silně podporovala. In memoriam byla vyznamenána sochařka Marie Uchytilová, autorka Sousoší zavražděných lidických dětí, jehož instalace se bohužel nedožila.

Medaili měl dostat i rockový hudebník Vladimír Mišík, ten ji ovšem převzít odmítl. „Z důvodu rostoucí nevole z některých Vašich rozhodnutí jsem dospěl k závěru Vámi nabízené státní vyznamenání nepřijmout,“ napsal v prohlášení.

Letos žádné návrhy na propůjčení či udělení vyznamenání nepředložila Konfederace politických vězňů, vadí jí prezidentova minulost, protože byl v šedesátých letech krátce v KSČ. Přesto Zeman vyznamenal in memoriam politického vězně a disidenta Pavla Wonku, který ve vězení během normalizace roku 1988 zemřel a jehož Konfederace nikdy nenavrhla.

Ceremoniálu se zúčastnili jen tři rektoři vysokých škol, ostatní nepřišli, aby dali najevo solidaritu s rektorem Masarykovy univerzity v Brně Mikulášem Bekem a rektorem Jihočeské univerzity Liborem Grubhofferem, které prezident kvůli osobním sporům nepozval.

Na Hrad nedorazil ani Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD, jíž Zeman také kdysi předsedal. „Prezident Miloš Zeman by neměl zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD,“ vysvětlil šéf sociální demokracie na svém facebookovém profilu.

Iurii Naumenko

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Skutečným vítězem je Andrej Babiš se svou stranou ANO, píší zahraniční média

„Česká republika bez jasného vítěze,“ hlásají titulky zahraničních médií, která hodnotí výsledek voleb a současnou obtížnou situaci politických stran. Dále poukazují na překvapivý úspěch politického nováčka Andreje Babiše a na znechucenost voličů nad „špínou“ české politiky.

Stejně jako faktické výsledky voleb se do světa rozletěly i výmluvné fotografie: nadšený úsměv Andreje Babiše i skleslý obličej Bohuslava Sobotky otírající si pot z čela.

Britský server BBC News označil těsnou výhru ČSSD za Pyrrhovo vítězství. „Volby, které měly vyřešit měsíce nejistoty v České republice, nepřinesly jasného vítěze,“ podotýká BBC a poukazuje na prohlubující se politickou krizi v Česku. „Pokus o sestavení vlády tuto neděli neuspěl, jelikož se vítězná strana pokoušela vyloučit svého lídra kvůli nečekaně slabým výsledkům voleb,“ dodává zároveň agentura Reuters, která se pozastavuje na rozpory uvnitř sociální demokracie.

K povolebnímu dění se vyjadřují i německá média. Podle nich bude velmi obtížné vytvoření nějaké vlády a nejsou vyloučené ani další předčasné volby. „Po českých parlamentních volbách je řešení politické krize v nedohlednu,“ míní veřejnoprávní televize ARD na svých stránkách.

Skutečného vítěze voleb vidí v osobě Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Některé zahraniční servery spatřují jeho úspěch v sílící nespokojenosti voličů se současným stavem české politiky. Podle  New York Times za své vítězství může vděčit společenskému znechucení z korupce v tradičních stranách a ze špatné ekonomiky. O jeho straně se vyjadřují jako o „protestní a bez jasné ideologie“. Evropské zpravodajství Euronews dokonce nazývá ve svém článku Andreje Babiše „Babisconim“ kvůli podobnosti s bývalým italským premiérem Berlusconim, který například jako Babiš vlastní významnou mediální skupinu vydávající noviny. Dále pak dodává, že to může být právě on, kdo bude mít hlavní slovo při sestavování vlády.

Na druhou stranu slovenský deník Sme tvrdí, že  Babiše samotného tak silný výsledek zaskočil a na vládu není připraven. Dokazuje to i na příkladu jeho nerozhodného chování v otázce koalice s ČSSD, kdy nejprve odmítl a poté připustil možnou spolupráci. „Pokud vstoupí do vlády s ČSSD, zklame část svých voličů,…, a navíc nemá dostatek výrazných osobností a expertů, kteří by mu umožnili prosadit volební úspěch do praxe,“ analyzuje deník Sme.

Slovenská média si také všímají rozporů uvnitř sociální demokracie. Jako mocenský nátlak z Hradu vnímají snahu předsednictva strany o odstoupení jejího lídra Bohuslava Sobotky. „Bohuslav Sobotka neakceptoval výzvu předsednictva ČSSD na rezignaci z čela strany. Jak bylo vidět večer na tiskové konferenci, nechce, aby strana přišla o autonomii a byla pod vlivem SPOZ,“ informuje server slovenských Hospodárských novin.

Magdalena Rosůlková

Ekonomika

Bílé úterý v Rybné: burza se vyšplhala na povolební maximum

Rozpolcenost levice, její nepřesvědčivý výsledek v předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, a především až překvapivě úderná jízda hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše – to jsou ve zkratce základní důvody, proč se v úterý 29. října vyšplhal hlavní index pražské burzy na své novodobé povolební maximum. Obchody přesáhly výrazně nadprůměrných 1,8 miliardy korun.

První pracovní den po mimořádných sněmovních volbách bylo v Burzovním paláci živo. Po mdlých víkendových reportech se obchod s cennými papíry probudil. A to nebývale. Index PX si připsal silných 2,68 % a od letošního března poprvé překonal tisícibodovou hranici.

Nadprůměrná aktivita investorů pramenila z úspěchu hnutí ANO 2011. Svými téměř 19 % a druhým místem na pásce totiž znemožnilo sestavení jednobarevné vlády sociálních demokratů, kteří hrozili navýšením firemních daní.

Zvýšené odvody pro energetiky, banky a telekomunikace ale prosadí ČSSD v nynější konstelaci jen těžko. A právě z toho důvodu nejvíce přidávaly cenné papíry dotčených oborů.

„Jinými slovy si finanční trhy oddechly, že si politici nebudou moct dělat to, co by chtěli,“ objasnil pro Finanční noviny vývoj na burze Vladimír Pikora z Next Finance.

Akciím Komerční banky se tak dokonce dařilo vůbec nejlépe v historii. Posílily o 7,5 %. Dále rostl také energetický ČEZ, a to o 6,47 %. Necelá  2 % přidalo těžařské NWR a vedlo se i telekomunikační Telefónice, která zpevnila o něco málo přes dva procentní body.

Matěj Skalický

Kultura

Kapela Sunshine ovládla Lucernu. Diváci ocenili koncert i nový dokument

Členové tuzemské indie rockové skupiny Sunshine si svéráznou tvorbou doslova podmanili pražský Lucerna Music Bar. Ve středu 23. října zde představili delší dobu chystaný dokument a odehráli koncert, na který se bude ještě dlouho vzpomínat.

Prostory Lucerny do prasknutí zaplnili skalní fanoušci, ale i mladí posluchači. Akci zahájila premiérová projekce dokumentu Back To The Roots, jehož režie se ujal Jiří Marshal. Hodinový snímek vyobrazuje začátky, vývoj i zákulisní zážitky Sunshine. „Mělo by to hlavně navodit nějakou atmosféru, vtáhnout lidi do toho šílenýho tempa a nechat je aspoň tu necelou hodinu s námi cestovat a zažívat to, co jsme zažívali my,“ přiblížil pro Topzine.cz frontman Karel Buriánek alias Kay.

Je velice obtížné udržet hodinu pozornost několika set lidí při promítání hudebního dokumentu, Sunshine se to ovšem v rámci možností povedlo. Film výtečně mapuje dvacet let, kterých pražsko-táborská parta funguje. Její sestava se sice několikrát změnila, o své dovednosti a autorskou originalitu však nikdy nepřišla. Nejen to v dokumentu popisují producenti Bernd Burgdorf, Justin Pearson a další osobnosti hudební branže, se kterými Sunshine spolupracovali.

Následující koncert potvrdil, že Sunz stále patří k nejzajímavějším kapelám, které může tuzemská scéna nabídnout. Diváci měli možnost slyšet vše od písní z posledního alba, přes hity typu Top! Top! The Radio! až po skladby z rané tvorby. Extra porce přídavků pak jasně prokázala, že Kay a ostatní členové Sunshine energii a lásku k muzice rozhodně neztrácejí. Letošní turné Back To The Roots, tedy návrat ke kořenům, a stejnojmenný dokument totiž mohou na někoho působit, jako by to Sunshine chtěli zabalit. Opak je však pravdou. „Všechno je to o chemii, nebudeme dělat věci jenom proto, že musíme, ze setrvačnosti. Musí nás to bavit a zatím to tak rozhodně je,“ sdělil Kay.

V příštích měsících Sunshine vystoupí v Olomouci, Ostravě či Děčíně. Termín svého nejbližšího koncertu v Praze prozatím kapela nezveřejnila.

Z Lucerna Music Baru Vojtěch Tkáč

Divácká sbírka podpořila tradiční filmový festival

Díky pomoci filmových fanoušků zavítá už počtvrté do kin festival Severský filmový podzim. Nevšední snímky budou k vidění od 28. října do 20. listopadu v Praze a dalších dvanácti městech po České republice.

Popularita severské kinematografie vzrůstá. Důkazem je unikátní projekt občanského sdružení Severského filmového klubu. Diváky a příznivce vyzvalo, aby prostřednictvím internetové stránky Hithit.cz přispěli na realizaci festivalu a umožnili konání akce. Díky velkému zájmu a úspěchu sbírky získali pořadatelé možnost návštěvníkům nabídnout 15 kvalitních filmů.

„České diváky do kina asi láká syrovost příběhu, tragikomické prvky, krása přírody a osudy lidí, kteří jsou nám dost podobní a žijí v podstatě nedaleko,“ vysvětluje ředitelka festivalu Lenka Bazinková.

Pestrý program uvádí oscarové filmy (Kon-Tiki) a neopomíjí ani debutová díla mladých režisérů. Návštěvníci se mohou těšit na filmová zpracování románů Josteina Gaardera i dnes již kultovní dánskou komedii Adamova jablka, kterou do programu zařadili diváci svým hlasováním.

Filmová přehlídka se dlouhodobě snaží vyjít vstříc i divákům se sluchovým postižením. Všechny snímky doplňují speciální titulky, kde má každá postava vlastní barvu titulku, což zajišťuje větší divácký komfort. Podrobnosti o festivalovém programu, místech konání a o sdružení najdete na webových stránkách www.facebook.com/SFklub.cz.

Karolína Vodičková

Sport

Plzeň schytala od Bayernu pětigólový příděl. Liberec byl blízko další senzaci

Necelých 25 minut drželi fotbalisté Plzně na hřišti úřadujícího šampiona Ligy mistrů bezbrankový výsledek. Pak Ribéry proměnil pokutový kop nařízený za faul Hubníka, a odstartoval tak gólový koncert mnichovského Bayernu. Hráči Viktorie výrazně zaostávali a jen díky skvělému výkonu brankáře Kozáčika inkasovali „pouze“ pět gólů. V Evropské lize dělilo pár desítek vteřin od výhry Liberec. Severočeši, kteří v závěru dohrávali v desíti, však tlak Sevilly neustáli a nakonec se museli spokojit s jedním bodem za remízu 1:1.

Zaplněná Allianz Arena od začátku sledovala nápor Bayernu, první větší šance však zlikvidoval gólman Kozáčik. Ve 25. minutě přišel klíčový moment prvního poločasu. Hubník v pokutovém území zavadil o pronikajícího Robbena a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Ribéry. Do poločasu ještě zvýšil vedení Alaba. Naopak svěřenci Pavla Vrby se dostávali na útočnou polovinu jen sporadicky. „Realita se ukázala, Bayern nás přehrával ve všem. Naše práce s míčem byla výrazně pomalejší,“ řekl pro server iDnes.cz kouč Viktorie.

Obraz hry se po přestávce nezměnil a náskok domácích začal po hodině hry narůstat. Výborný Ribéry se kličkou zbavil dvou strážců a krásným obloučkem překonal i Kozáčika. Čtvrtý gól německého mistra přidal Schweinsteiger, kterého přesným pasem našel střídající Götze. A právě talentovaný hráč debakl Plzně dokonal, když si v 90. minutě naběhl na přesný Robbenův centr a nikým nehlídaný zavěsil pod břevno.

Plzeň na svého soka jednoznačně nestačila a po zásluze prohrála 0:5. Za celý zápas navíc nevyslala na branku Bayernu ani jeden střelecký pokus. „Žijeme v realitě, a kdybychom s Bayernem něco uhráli, byl by to malý zázrak,“ dodal Vrba. Plzeň tak zůstane v tabulce skupiny D na posledním místě a v nadcházejících odvetách bude usilovat o první body.

Výrazně optimističtější výsledek uhráli fotbalisté Liberce. Severočeši po předchozích úspěších reálně pomýšlejí na postup do další fáze Evropské ligy a přiblížit se k vysněnému cíli mohli v souboji s dosud stoprocentní Sevillou. Slovan vstoupil do utkání úspěšně. Pavelka vyslal za obranu Sevilly Rabušice, který poslal míč neomylně do sítě. Ve zbytku utkání byla aktivnější Sevilla, Liberec se zatáhl a vyrážel do protiútoků.

V 78. minutě Severočeši přišli o vyloučeného brankáře Kováře, který před pokutovým územím zfauloval unikajícího Baccu. Už to vypadalo, že Liberečtí náskok s vypětím všech sil ubrání, jenže dvě minuty před koncem Machín propálil náhradního gólmana Hrošša. Liberec tak remizoval se Sevillou a v tabulce skupiny H i nadále zůstal na druhé příčce. „Před zápasem bychom 1:1 brali všemi deseti, včetně mě. Ale byli jsme tak blízko,“ posteskl si v rozhovoru pro iDnes.cz kouč Jaroslav Šilhavý. Slovan čeká v příštím kole odveta na hřišti Sevilly.

Gustav Ondrejčík

Kvitová skončila na Turnaji mistryň v semifinále, vyhrála ho S. Williamsová

Tenistka Petra Kvitová potvrdila na Turnaji mistryň vzestup formy a postoupila až do semifinále, kde nestačila na čínskou soupeřku Li Na. Turnaj vyhrála favorizovaná Američanka Serena Williamsová, když po třísetové finálové bitvě porazila přemožitelku Kvitové 2:6, 6:3 a 6:0.

Pro Kvitovou, která se do Istanbulu kvalifikovala až díky herně vydařenému podzimu, měl být závěrečný podnik sezony jakýmsi odrazovým můstkem do příštího roku. Hned od nedělního rozlosování do skupin však bylo jasné, že pokud chce česká hráčka uspět, bude se muset hodně snažit. Los jí totiž do červené skupiny přiřadil jako soupeřku kromě Polky Agnieszky Radwaňské a Němky Angelique Kerberové právě světovou jedničku Williamsovou. „Serena je odskočená od všech, skupinu to upgraduje. Nechci to říct úplně, ale asi se bojuje hlavně o druhé místo,“ ohodnotil šance  trenér Kvitové David Kotyza serveru iDnes.cz.

Jeho slova se skutečně vyplnila, protože Serena skupinu suverénně  vyhrála. Kvitová se po výhře 6:4, 6:4 nad Radwaňskou a porážce od Williamsové 2:6, 3:6 utkala o druhé místo ve skupině a postup do dalších bojů s  Kerberovou. Z duelu nakonec vyšla česká hráčka vítězně, když svou soupeřku porazila ve třech setech 6:7, 6:2 a 6:3.

V semifinále byly k vidění dva odlišné zápasy. Zatímco duel Kvitová – Li Na skončil jasným vítězstvím čínské hráčky 6:4, 6:2, utkání mezi Williamsovou a Jankovičovou rozhodl překvapivě až třetí set. „Bohužel jsem nezvládla ideálně svůj servis za stavu 4:4 a to bylo zlomové. Po prvním setu jsem už cítila, že mi trochu dochází. Proti takové hráčce jako je Li Na bylo těžké dostat se zpátky,“ okomentovala Kvitová svůj výkon pro server iSport.cz.

Čtvrtým titulem z turnaje vyrovnala Serena Williamsová rekord své krajanky Chris Evertové. Petra Kvitová se s Istanbulem, odkud se Turnaj mistryň po letech přesouvá do Singapuru, rozloučila slušným výsledkem a ukázala, že je třeba s ní zase počítat.

Martina Kramerová

Náskok Sparty zůstává, po výhře nad Plzní už jsou však druhé Teplice

Víkendové 12. kolo fotbalové Gambrinus ligy nabídlo hned dva šlágry. Nejprve v neděli Teplice porazily Plzeň 1:0 a vystřídaly ji na druhém místě, o den později Sparta remizovala s Libercem 1:1. Měnila se i podoba dolní poloviny tabulky, ta je po výhrách Znojma, Slavie i Jihlavy velmi vyrovnaná.

V Teplicích se hrálo před kulisou 16 180 diváků, což je zatím rekordní návštěva probíhající sezony. Teplice byly od začátku utkání aktivnější. Hostující tým trápil především nejlepší ligový střelec Mahmutovič, žádnou šanci ale neproměnil, do šaten se tak šlo za stavu 0:0. Po deseti minutách druhé půle mohli jít do vedení hosté. Po zákroku Kleina na Rajtorala nařídil rozhodčí penaltu, jenže Bakoš proti brankáři Slavíkovi neuspěl. Byla to druhá neproměněná penalta plzeňské Viktorie v posledních dvou utkáních. Teplice soupeře za zaváhání potrestaly, hlavou se prosadil Nivaldo a jediným gólem utkání rozhodl.

I druhý šlágr kola se hrál na severu Čech, v rámci pondělí dohrávky do Liberce přijela Sparta. Po trefě domácího Fleišmana to dlouho vypadalo na výhru domácích i v tomto souboji, tři minuty před koncem ale krásnou střelou vyrovnal Lafata. Sparta tak odskočila zpět na šestibodový náskok, Liberec zůstává čtvrtý s tříbodovou ztrátou na druhé Teplice.

Do boje o pohárové příčky se zapojila i Mladá Boleslav, která přejela Brno 5:2. Fanoušci, kteří na Městský stadion v neděli přišli, viděli sedm gólů od sedmi různých střelců.

Situace se pořádně zamotala také na dně tabulky. Vše odstartovala páteční výhra Slavie, která ve vršovickém derby porazila Bohemians 1905. Šlo o vůbec první výhru trenéra Koubka na lavičce Slavie. V sobotu tři body získalo i Znojmo, které jasně porazilo Příbram 3:0. Nováček soutěže touto výhrou poskočil z posledního místa tabulky, kde zanechal Jihlavu.

Ta si to ovšem nenechala líbit a ještě hned večer porazila v krásném zápase Jablonec 3:2. Tento výsledek seřadil šest posledních týmů tabulky do rozmezí jednoho bodu. Na sestupových příčkách s deseti body zůstávají jihomoravské týmy Brno a Znojmo. Před nimi se drží Slavia, Bohemians, Jihlava a Příbram, které mají jen o bod víc.

Výsledky 12. kola: Liberec – Sparta 1:1, Teplice – Plzeň 1:0, Mladá Boleslav – Brno 5:2, Jihlava – Jablonec 3:2, Olomouc – Slovácko 2:2, Znojmo – Příbram 3:0, Slavia – Bohemians 1:0, Dukla – Ostrava 1:0

Tabulka po 12. kole:  1. Sparta 32 b, 2. Teplice 26, 3. Plzeň 25, 4. Liberec 23, 5. Mladá Boleslav 22, 6. Dukla 17, 7. Jablonec 16, 8. Olomouc 15, 9. Slovácko 13, 10. Ostrava 12, 11. Jihlava 11, 12. Příbram 11, 13. Bohemians 11, 14. Slavia 11, 15. Brno 10, 16. Znojmo 10

Ondřej Voska

Rozjetá Sparta dál válcuje soupeře, Litvínov uspěl po osmi zápasech

Hokejové extralize vévodí Sparta, která dokázala vyhrát již po šesté za sebou, a naplňuje tak roli favorita soutěže. Na druhém místě stojí s rozdílem čtyř bodů další pražský klub. Slavia, která definitivně překonala krizi ze začátku října. Dlouhou sérii bez bodu přerušil Litvínov proti střelecky tápajícím Pardubicím, ale na předposlední Chomutov to zatím nestačí. První venkovní výhry se na královéhradecké ledové ploše dočkaly Karlovy Vary.

V 15. kole se přímý souboj o 3. místo tabulky odehrál v pražské O2 Areně, ve kterém Slavia porazila Brno. Domácím pomohl především třígólový náskok z první třetiny. Zajímavý zvrat viděli diváci ve Werk Areně, kde hostující Hradec Králové po dvou vlastních gólech zvítězil nad domácím Třincem. Skvělým výkonem se předvedl Jaroslav Kudrna, který zaznamenal 5 bodů za 2 góly a 3 asistence. Výměna na trenérských postech prospěla hokejistům Litvínova. Radim Rulík a Miloslav Hořava dovedli své svěřence na domácím stadionu Ivana Hlinky k výhře nad Pardubicemi. Pěkným gólem na sebe upozornil litvínovský navrátilec a hrající legenda Jiří Šlégr. Mistrovská Plzeň přehrála doma Liberec, kterému se již sedm zápasů v řadě nepodařilo uspět na ledě soupeřů. Plzeňským stále chyběl vinou zranění zkušený Tomáš Vlasák. Domácí neporazitelnost z posledních kol neuhájily Karlovy Vary, když prohrály s Vítkovicemi. Na zisku hostů se podíleli dva tříbodoví hráči Vladimír Svačina a Ondřej Roman. Městský zimní stadion v Kladně přivítal Zlín. O výhře domácích rozhodla v poslední vteřině prodloužení kladenská posila Jan Hlaváč. Páteční hokejové odpoledne završila bitva domácí Sparty s Chomutovem, ve kterém sparťanský brankář Tomáš Pöpperle zcela vynuloval střelce hostů. Čisté konto si připsal již počtvrté v sezoně.

Šlágrem 16. kola bylo utkání mezi pražskou Spartou, prvním celkem tabulky, a úřadujícím mistrem z Plzně. Napínavý duel v plzeňské ČEZ Areně ukončil až v nájezdech sparťanský ostrostřelec Petr Ton. Ke druhému vítězství v řadě pomohl Vítkovicím mladý talentovaný brankář Daniel Dolejš. Vítězný gól proti Kladnu vstřelil 11 minut před koncem Lukáš Kucsera. V severočeském derby uspěl Liberec, když porazil hostující Litvínov. Rozhodující zaváhání litvínovského Šlégra potrestal v nastavení Tomáš Filippi. Až samostatné nájezdy rozhodly duel loňských semifinalistů Třince a Zlína. Dva body pro Třinec vystřelil na zlínském stadionu Luďka Čajky matador Jan Peterek. Trápící se Pardubice překonaly na Slavii čtyřmi góly střeleckou neúspěšnost z předchozích střetnutí, ale na domácí tým to nestačilo. Pražané třemi góly v polovině zápasu zvrátili konečný stav ve svůj prospěch. První výhru na ledě hostů si připsaly Karlovy Vary, které v základní hrací době porazily Hradec Králové. Domácí letos nebodovali teprve potřetí. V posledním pondělním zápase nedokázali hráči Chomutova ani v druhém zápase po sobě vstřelit branku a na domácím ledě tentokrát podlehli Brnu. Čisté konto udržel hostující brankář Marek Čiliak.

Sestava dvojkola podle redakce Caroliny: Pöpperle – Kaberle, Zíb – Bednář, Svačina, Kudrna

Zápasy 15. kola: Slavia – Brno 4:1, Třinec – Hradec Králové 3:6, Litvínov – Pardubice 5:1, Plzeň – Liberec 5:2, Karlovy Vary – Vítkovice 1:4, Kladno – Zlín 3:2P, Sparta – Chomutov 3:0
Zápasy 16. kola: Plzeň – Sparta 1:2SN, Vítkovice – Kladno 2:1, Liberec – Litvínov 2:1P, Zlín – Třinec 2:3SN, Pardubice – Slavia 4:5, Hradec Králové – Karlovy Vary 1:2, Chomutov – Brno 0:3

Tabulka k 28. říjnu 2013: 1. Sparta 35 b., 2. Slavia 31 b., 3. Brno 30 b., 4. Hradec Králové 30 b., 5. Plzeň 27 b., 6. Třinec 27 b., 7. Zlín 24 b., 8. Pardubice 23 b., 9. Vítkovice 23 b., 10. Kladno 21 b.,  11. Liberec 19 b., 12. Karlovy Vary 18 b., 13. Chomutov 14 b., 14. Litvínov 14 b.

Tomáš Lichnovský

Počasí

Počasí

Krátké rukávy, kraťasy, roje cyklistů i turistů, takové pohledy se nám naskýtaly v uplynulém týdnu. Prognózy meteorologů slibující babí léto se naplnily a teplotní rekordy padly na více než polovině měřících stanic.

Ve sváteční pondělí zaznamenali meteorologové vůbec nejvyšší teplotu v Dobřichovicích u Prahy – 24,1°C. V pražském Klementinu, kde se teplota sleduje už od roku 1775, padl historický rekord z roku 1980. Naměřili zde 23,2°C a 33 let staré maximum tak bylo překonáno o více než 3 stupně. Letnímu počasí však začíná zvonit hrana.

V nadcházejícím týdnu poklesnou teploty až o 10 stupňů a v ranních hodinách se objeví přízemní mrazíky. Listopadové teploty by měly být přesto nadprůměrné.

Petr Mareš