17. dubna 2014, Carolina č. 854

události od 9. do 16. dubna


Z domova

Od vstupu po současnost: fotografie připomínají 10 let členství v EU

Na jednom snímku podepisují tehdejší prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla přístupovou smlouvu. Jiný zachycuje první volby do Evropského parlamentu. Výstava fotografií, která začala v pondělí 14. dubna, připomíná deset let od vstupu České republiky do Evropské unie a je jednou z doprovodných akcí blížícího se kulatého výročí, které připadá na 1. května.

Venkovní expozice se nachází před pražským muzeem Kampa a návštěvníci si mohou prohlédnout čtyřiapadesát velkých fotografií z archivu České tiskové kanceláře, které mapují celé působení Česka v EU. Expozice zachycuje významné momenty, mimo jiné také předsednictví z první poloviny roku 2009. Její součástí jsou ale i fotografie, které ukazují běžný život v zemi v souvislosti s Unií. Ve výběru nechybí ani snímek instalace Entropa z doby, kdy byla tato satirická plastika Davida Černého znázorňující evropské země umístěna na průčelí sídla Rady Evropské unie v Bruselu.

Fotografie budou na Kampě do konce dubna. Některé z nich se objeví i v Evropském domě a 8. května také v budově ministerstva zahraničí. Na začátku května se přesunou pod letenský Metronom a od 16. května budou k vidění na piazzetě Národního divadla, kde zůstanou až do 20. června. V průběhu letošního roku by se výstava měla dostat i do dalších měst České republiky.

Expozici fotografií pořádá Zastoupení Evropské komise v České republice ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří a Úřadem vlády. K příležitosti výročí vstupu do Evropské unie se v dubnu a květnu koná řada dalších akcí po celé zemi, například soutěže, diskuse, filmové projekce a výstavy. Nejbohatší program má ale hlavní město. Mezi nejlákavější události patří hudební festival, který se bude konat 29. a 30. dubna na Střeleckém ostrově.

Z výstavy Tadeáš Hlavinka

Šéf Evropského parlamentu: Vstup Česka s dalšími státy do Unie byla epochální událost

„Evropská unie není dokonalá, musí být spravedlivější a demokratičtější. Nic lepšího ale v Evropě nevzniklo.“ Tato slova pronesl v pátek 11. dubna v Praze předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Do Česka přicestoval na konferenci k desátému výročí vstupu Česka do Evropské unie. Setkal se mimo jiné s premiérem Bohuslavem Sobotkou, s nímž navštívil Terezín.

Schulz se už ráno setkal s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, poté vystoupil na konferenci k výročí vstupu České republiky do Evropské unie, která se konala v Královské zahradě Pražského hradu.

„První květen 2004, to byla epochální událost. Po několika staletích válek a potlačování se deset států spolu s námi vydalo na cestu, jak společně zajistit mír,“ prohlásil šéf Evropského parlamentu. Podle něj je i přes nedokonalost EU jedním z „nejskvělejších projektů“ lidských dějin. „Není perfektní, musíme ji zlepšit. Určitě není dostatečně spravedlivá, musíme ji učinit spravedlivější. Není dostatečně demokratická, musíme ji učinit demokratičtější. Ale nic lepšího než sjednocení se Evropě v jejích dějinách nestalo,“ citovala Schulze ČTK.

Odpoledne pak v doprovodu premiéra Sobotky navštívil Terezín, kde položil květiny na národní hřbitov a prohlédl si i Muzeum ghetta. Oba politici se shodli, že se chtějí rozvoji památníku věnovat. „Terezín a jemu podobná místa mají nezastupitelnou roli v tom, že připomínají válečné hrůzy a následnou prohru nacistů,“ prohlásil Schulz. Sobotka na místě slíbil, že by město mohlo získat dotace z nevyčerpaných Evropských fondů.

Ondřej Trhoň

Třetím laureátem Ceny Arnošta Lustiga se stal Bedřich Utitz

Novým držitelem Ceny Arnošta Lustiga se v pátek stal třiadevadesátiletý válečný veterán, novinář a spoluzakladatel exilového nakladatelství Index Bořivoj Utitz. Ocenění mu osobně předal premiér Bohuslav Sobotka během slavnostního ceremoniálu v rezidenci pražského primátora.

„Život pana Bedřicha Utitze lze číst jako kroniku našeho národního osudu. Spojuje se v něm kulturní kontext německojazyčný, židovský a český, dvojí emigrace a dvojí návrat do vlasti, boj za porážku fašismu i vystřízlivění z komunistického snu, snaha o spravedlivější poválečný svět i obnova demokracie po listopadu 1989,“ prohlásil Sobotka podle stránek Parlamentnilisty.cz.

Bořivoj Utitz se narodil ve Vídni v české židovské rodině. V dětství se s rodinou přestěhoval do Prahy, odkud pocházel jeho otec. Dvakrát emigroval, poprvé v roce 1939 do Palestiny, kde se mimo jiné účastnil obrany Tobruku. Padl do zajetí Němců a ti ho v rámci výměny zajatců propustili. V 50. letech působil v Československém rozhlase, kde byl v  zahraniční redakci nadřízeným Arnošta Lustiga. Po srpnové okupaci v roce 1968 emigroval do Německa, kde založil samizdatové nakladatelství Index.

„Málokdy mne něco tak překvapilo, jako že mám dostat tuhle cenu. Nevím, jestli si ji zasloužím,“ citoval server iHNed.cz oceněného, který za své hrdinství už dříve převzal Československý válečný kříž, medaili Za chrabrost, Řád Tomáše Garriqua Masaryka i vyznamenání Za obranu republiky.

Cenu, která nese jméno spisovatele Arnošta Lustiga a vyzdvihuje statečnost, odvahu, lidskost a spravedlnost, založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora. Poprvé ji v roce 2012 dostal biskup Václav Malý, druhou oceněnou osobností se stala o rok později televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková.

Lucie Hrdličková

Centralizace moci v jedné osobě je nebezpečná, řekl Schwarzenberg v debatě

„Moc musí znát své meze.“ Těmito slovy okomentoval předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg výsledky parlamentních voleb v Maďarsku i prezidentské volby na Slovensku. V rámci debaty, která se konala 10. dubna v pražském Paláci Lucerna, se mimo jiné srovnávaly osobnosti slovenského premiéra Roberta Fica a jeho maďarského protějšku Viktora Orbána, spokojenost občanů v členských zemích Visegrádské čtyřky po roce 89 a vnímání demokracie v Evropě.

Nejvíce se diskutovalo o centralizaci moci v osobě maďarského předsedy vlády Orbána. Podle bývalého slovenského ministra školství Lászla Szigetiho neměli Maďaři při volbách do parlamentu v roce 2010 téměř žádnou další alternativu, neboť opozice byla názorově roztříštěná. Současně podle něj výsledek posledních voleb, které Orbán přesvědčivě vyhrál, vypovídal o slabé míře kulturnosti v Maďarsku, již doložil úspěchem krajní pravicové strany Jobbik, která se ocitla druhá v pořadí s 20 % hlasů.

Naproti tomu Viktor Orbán tehdy vsadil na národní jednotu a rovnost jako klíčové hodnoty, což se v Maďarsku, kde panují výrazné ekonomické rozdíly mezi jednotlivými regiony, patrně setkalo s úspěchem. „Já jsem osobně proti centralizaci moci do jedné osoby, to je vždycky nebezpečné. Na druhou stranu v Maďarsku je zapotřebí reforem a ty nelze provádět, pakliže je vláda názorově roztříštěná,“ poukázal Schwarzenberg na jeden z možných důvodů Orbánova vítězství ve volbách.

Dále se diskutovalo o prezidentských volbách na Slovensku, které skončily překvapivým vítězstvím Andreje Kisky. „To, že je Robert Fico porazitelný, je rozhodně důvodem k optimismu,“ konstatoval Szigeti s ohledem na kampaň, která vycházela z jeho silného postavení jakožto vlivného premiéra a nesla jisté prvky budování kultu osobnosti.

Hungarista Petr Balla na setkání upozornil na průzkum v zemích Visegrádské čtyřky, z něhož vyplývá, že nejspokojenějším národem jsou dnes Poláci, zatímco Maďaři stojí na posledním místě. Následně vyvstala otázka, do jaké míry se dnes Češi, Slováci a Maďaři identifikují s demokratickým systémem. Podle Schwarzenberga může být v Česku problém v ideové vyprázdněnosti jednotlivých politických stran, z nichž většina zaujímá univerzální liberální postoj, a nedává tím občanům příliš na výběr. „Jenže ideová vyprázdněnost se týká i Západu, a my tím pádem nemáme modely, které bychom mohli napodobit,“ dodal Szigeti.

Z debaty Esther Beshirová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

EU rozšíří sankce vůči Rusku. Vojenská eskalace by byla tragická, řekl ministr Zaorálek

Rada pro zahraniční věci Evropské unie připravuje další sankce pro představitele Ruska. Evropská osmadvacítka chce řešit pokračující krizi na Ukrajině mírovou cestou. „Nestojíme o vojenskou eskalaci, to by bylo tragické,“ prohlásil pro agenturu ČTK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zároveň sdělil, že příští týden se možná uskuteční mimořádný summit, na kterém by měli politici rozhodnout o plošných hospodářských sankcích.

Unie už v březnu kvůli krymské anexi zmrazila více než třiceti ruským představitelům majetek a zakázala jim vstup na území EU. Ministři zahraničí se chystají seznam doplnit o další jména politiků a vojáků. „Evropská unie jasně deklarovala, pokud se situace bude zhoršovat, budeme zvyšovat rovněž tlak unijních sankcí.  V návaznosti na to ministři rozhodli o rozšíření sankčního seznamu osob, kterým bude zakázán vstup a zmražena aktiva v zemích Evropské unie,“ řekl Zaorálek.

Ministři požadují, aby Rusko uznalo územní celistvost a suverenitu Ukrajiny a přispělo ke stabilizaci situace. Nadále vyzvali prezidenta Putina, aby stáhl ruské jednotky od ukrajinských hranic. Unie tak reaguje na události posledního týdne, kdy některé správní budovy na východě Ukrajiny obsadili proruští aktivisté s ruskými zbraněmi. „Dění na východě Ukrajiny nám dává indicie hraničící s jistotou, že se tak neděje bez účasti Ruska. Jde o podobný scénář, podobný průběh, kterého jsme byli svědky na Krymu. Na to musíme reagovat,“ komentoval situaci český ministr.

Rada také schválila bezcelní přístup ukrajinského zboží na evropský trh. Unie navíc uvolní pro Ukrajinu miliardu eur z rozpočtu EU a nabídla asistenci expertů při reformě ukrajinského justičního a policejního systému. „Česká republika nabízela již v minulosti experty v nejrůznějších oblastech a tato nabídka je stále aktuální,“ doplnil Zaorálek.

Barbora Maxová

V Německu roste počet závislých na českém pervitinu. Jsou mezi nimi sportovci i matky

Český pervitin neboli „krystal“ či „speed“ se čím dál tím častěji šíří na západ. V Německu mu propadá stále více lidí a mezi drogami patří mezi nejčastější příčiny úmrtí. Nejen o tom se diskutovalo 11. dubna v pražském Café Louvre. Akci, na níž vystoupili třeba německý ministr zemědělství Christian Schmidt nebo český protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil, pořádaly Forum 2000 a Česko-německý fond budoucnosti.

Důvod rozšíření pervitinu za hranice je jednoduchý, vysokou německou poptávku doplňuje jeho snadná dostupnost v Česku. Té nahrávají hlavně vietnamské výrobny, které svou produkci během šesti let zvýšily z 5 % na 62 % českého drogového trhu na pervitin, jak při diskuzi uvedl Marcel Winter, předseda Česko-vietnamské společnosti. Ovšem pouze 500 lidí vietnamské národnosti je drogově činných z celkového počtu 58 000 žijících v Česku.

„Jde o to, abychom se na tento problém podívali společně, zasahuje několik zemí. A bohužel nejvíce ohrožení jsou mladí lidé,“ zahájil diskuzi německý ministr zemědělství Schmidt.

Marlene Mortlerová, poslankyně křesťansko-demokratické unie, v projevu upozornila, že v Německu mezi uživatele patří sportovci, školáci, pracovníci a matky. Ti všichni vyhledávají pervitin pro jeho pozitivní účinky na výkon. „Čím vyšší je nabídka, tím vyšší je spotřeba. V Sasku se podíl těch, kteří vyhledávají pomoc kvůli metamfetaminu, zvýšil o 60 %,“ doplnila.

Národní protidrogový koordinátor Vobořil se naopak zaměřil na původ jevu, ten je podle něj také epidemiologický. „Lidská povaha je nastavená na závislosti, někteří k tomu mají větší předpoklady.“ Podtrhl i důležitost terénní práce a nesoulad legislativ jednotlivých evropských států. „Léky k nám přicházejí z Polska, každé desáté auto veze tisíce tablet typu Modafen, jeho prodej je v Česku regulován, v Polsku nikoli. Postup výroby krystalu je dostupný dokonce na internetu.“

Nárůst užití a rozšíření převážně pervitinu není pouze evropským problémem, potýkají se s ním třeba v Severní Africe či Íránu. Výjimkou nejsou ani tuny materiálu potřebného k výrobě drog putující z Číny na Západ.

Z debaty Pavlína Kindlová

Ekonomika

ČEZ zrušil tendr na dostavbu dvou bloků Temelína

Energetická společnost ČEZ zrušila ve čtvrtek 10. dubna zadávací řízení na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Oznámila to všem uchazečům. Důvodem je podle ČEZ neutěšená situace na energetickém trhu, ale také neochota české vlády výstavbu v Temelíně finančně podpořit.

„Zatímco původně byl projekt, vzhledem k tržní ceně elektrické energie a dalším faktorům, plně ekonomicky návratný, dnes jsou ohroženy veškeré investice do zdrojů elektrické energie, jejichž výnosy závisí na prodeji elektřiny na volném trhu,“ uvedl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš. Ten také nedávno prohlásil, že si nedovede představit dostavbu Temelína bez státní podpory. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by záruka za dostavbu Temelína znamenala neměřitelné riziko pro státní rozpočet i daňové poplatníky.

Jedním z řešení byla státem garantovaná výkupní cena elektřiny. Vláda sice minulou středu  projevila zájem pokračovat v rozvoji jaderné energetiky v Česku, zároveň však odmítla jakýkoli typ státních záruk.

„Mě osobně to příliš netěší, protože jsem vždycky považoval možnou výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín za výborný impulz pro českou ekonomiku, protože by to byla akce takového keynesiánského typu, která by poskytla práci desetitisícům lidí,“ citovala ČTK ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka.

Premiér Sobotka naopak uvedl, že rozhodnutí orgánů ČEZ chápe, v budoucnu však nelze očekávat, že by se Česká republika obešla bez jaderné energie, zejména pokud má dodržet své závazky ve snižování emisí CO2. Podle Sobotky lze uvažovat i o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Stejný názor zastává i prezident Miloš Zeman: „Jsem dlouhodobým zastáncem jaderné energetiky. Potřebujeme energetickou soběstačnost. Dostavba nejenom Temelína, ale i Dukovan, dává příležitost k rozvoji našeho strojírenství.“

Beneš uvedl, že soutěžitelé nemají nárok na finanční vyrovnání: „České zákony i podmínky tendru jsou napsány tak, že my máme právo tendr zrušit bez toho, aby po nás uchazeči chtěli nějaké náklady.“ Jeho slova potvrdil i mluvčí rusko-českého konsorcia MIR.1200 Aleš Pospíšil: „Investor v duchu smlouvy měl právo takto postupovat. Rozhodně není naším cílem se soudit s českým státem.“ Druhým uchazečem byl americký koncern Westinghouse, francouzská Areva byla vyřazena už dříve.

Nové bloky jaderné elektrárny Temelín měly více než zdvojnásobit výkon elektrárny, který nyní činí 2000 megawattů. V provozu měly být 60 let od plánovaného dokončení stavby  v roce 2025. Šlo o zakázku za několik set miliard korun.

Lucie Teplá

Mládek chce podpořit export přijetím eura a otevřením cest na další trhy

Podpora exportu je pro vládu premiéra Bohuslava Sobotky prioritou. Obchodování v Evropské unii, kam v současnosti směřuje přes 80 % vyváženého českého zboží, chce usnadnit přijetím společné měny. Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka by se eurem mohlo začít platit už za pět let. Důležité je podle něj také, aby si podnikatelé našli cestu na další trhy, zejména do Ruska a Číny.

Vláda na konci března schválila přistoupení k fiskálnímu paktu a euro by chtěla přijmout už v období od roku 2019 do 2021. Společná měna bude pro české obchodníky vyvážející zboží výhodou. „Z hlediska exportérů to znamená snížení transakčních nákladů a omezení nutnosti se pojišťovat vůči kurzovým rizikům,“ řekl Mládek na Žofínském fóru v pondělí 14. dubna.

Ministr také zdůraznil, že by se čeští podnikatelé měli snažit uplatnit i jinde. Export mimo poměrně nasycený evropský trh představuje větší rizika, ale také možnost vyššího zisku. Největší potenciál k obchodu vidí Sobotkův kabinet v Číně a podle Mládka chce povzbudit export na tamní trh i celkově zlepšit vztahů. Slibuje si od toho větší zájem čínských turistů o Prahu a Českou republiku obecně.

Naopak export do Ruska, který v posledních několika letech rostl, se kvůli ukrajinské krizi velmi zkomplikoval. „V Rusku jsme bohužel nyní v situaci nikoliv rozvoje, ale minimalizace škod. Budeme si muset držet určitý distanc, takže si například nedovedu představit, že by české firmy investovaly na Krymu nebo obchodovaly s podniky z této oblasti.“

Podle Mládka je nesmysl, že by sankce uvalené USA a Evropskou unií neměly na ruskou ekonomiku vliv. Příležitosti k obchodu tam přesto jsou. Podnikatelé by se ale měli spíše než na Moskvu, kde je velmi silná konkurence, zaměřit na ostatní regiony.

Z fóra Marie Horňáková

Kultura

Festival United Islands míří do zahrady Kinských, pořadatelé prosí o pomoc

„Neptej se, co může udělat tvůj festival pro tebe. Ptej se, co můžeš ty udělat pro svůj festival.“ Tímto heslem se bude řídit už jedenáctý ročník pražského hudebního festivalu United Islands, na kterém se objeví Ella Eyre nebo Bajofondo.

Pořadatelé akce chtějí v letošním roce rozšířit areál o hlavní scénu, která by se nacházela v zahradě Kinských. Na takovou lokalitu však nemají dostatečné prostředky. Proto prosí fanoušky a budoucí návštěvníky, aby na webu HitHit přispěli.

Celkově potřebují 1,6 milionu korun, sbírka končí 25. května. „Dlouho jsme přemýšleli, pevně se rozhodli a věříme, že to dopadne dobře. Předem děkujeme všem, kteří se zapojí. Jednou z inspirací pro další rozšíření a zlepšení festivalu pro nás byl projekt Pono Music Neila Younga na Kickstarteru,“ vysvětluje organizátor David Gaydečka.

Na festivalu, který jako obvykle obsadí prostory na Žižkově či kluby na Starém Městě, letos vystoupí britská vycházející hvězda Ella Eyre, argentinští hráči electro-tanga Bajofondo nebo angličtí Childhood. Z české hudební scény se objeví Andělem oceněná kapela ILLE, stále oblíbenější Kittchen a mnozí další.

Festival startuje 19. června a během tří dnů mohou diváci zhlédnout na 140 koncertů a doprovodných akcí. Vstupenky je možné získat na serveru HitHit, kde koupí lístku zároveň i přispějí na zmiňovaný projekt.

Z tiskové konference Monika Zavřelová

Albatros ocenil své nejlepší autory, hlavní cenu získal ilustrátor Mikulka

Nakladatelství Albatros zaměřené na knihy pro děti rozdalo ceny nejlepším autorům roku 2013. Hlavní cenu za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež získal ilustrátor Alois Mikulka.

Výroční ceny uděloval v úterý Albatros v šesti kategoriích. Cenu za nejlepší literární text pro starší děti převzal Ondřej Hník se sbírkou básniček Malý pražský chodec, která představuje malým čtenářům Prahu jako pulsující metropoli i město plné bájí a pověstí.

V kategorii Literární text pro menší děti zvítězil Petr Chudožilov s knihou fantastických povídek Příliš mnoho andělů. Ta se k nejmenším českým čtenářům dostala po dvaceti letech od prvního vydání v němčině. Doplněna ilustracemi Zuzany Bočkayové Brunckové se zařadila i mezi čtyři nejlepší ilustrované knihy pro starší děti. Chudožilov získal významná ocenění už v minulosti, v roce 1991 převzal Čestnou listinu IBBY, o dva roky později získal Evropskou cenu za nejlepší německou pohádku.

Z řad ilustrátorů si ocenění odnesl Adolf Born za knihu Všichni sloni v orchestru, v kategorii Ilustrace pro starší děti porota vybrala jako nejlepší básnickou sbírku Lidské klubíčko ilustrovanou Milošem Koptákem. Mezi překladovými knihami nejvíce oslovila nizozemská Všehokniha Guuse Kuijera, kterou přeložila Magda De Bruin Hüblová. Za autorskou řadu sedmi cestopisů pro mládež si odnesla cenu Ivona Březinová.

Nakladatelství Albatros také už pátým rokem vyhlašuje literární soutěž pro nové autory. Letošní ročník s tématem Detektivka pro děti vyhrála Dana Rusková s rukopisem První velký případ, který od vydavatelství dostal příslib vydání.

Z Výročních cen Albatrosu Barbora Smudková

Sport

Hokejová Sparta na vrchol opět nedosáhne. Brno otočilo sedmý zápas a ve finále narazí na Zlín

Ani letos vítěz základní části hokejové extraligy mistrovský titul nezíská. Sparta, jež dlouhodobou část jasně ovládla, totiž vypadla v semifinále. V pondělním sedmém rozhodujícím zápase sice už ve druhé minutě vedla o dvě branky, ale slibný náskok neudržela. Kometa ve skvělé hokejové bitvě nakonec na ledě Sparty vyhrála 5:4 a postupuje do finále. To bude ryze moravské, druhým finalistou je totiž Zlín, který v semifinále Třinec vyřadil už v sobotu poměrem 4:2 na zápasy.

Hráči sedí na lavičce a nevěřícně hledí do země, trenér chodí sem a tam, brankář pokukuje po střídačce. Přesně v takové situaci byly v sedmém semifinálovém zápase oba týmy. Kometa na jeho začátku, Sparta na jeho konci.

Na časomíře uběhlo pouhých 89 vteřin a brněnský kouč Vladimír Kýhos si nervózně prohrabával plnovous. Jeho tým totiž prohrával už 0:2 a hráči byli jak opaření. „Museli jsme kluky uklidnit. Měli jsme před sebou ještě celé utkání. Nebyl důvod k nějaké panice, času na vyrovnání bylo dost,“ citoval Sport.cz trenéra Komety. Jedna změna ale přišla: místo Marka Čiliaka putoval do brněnského brankoviště Jiří Trvaj. V první třetině ještě jednou inkasoval, ale co bylo důležitější, jeho spoluhráči snížili před odchodem do kabin na rozdíl jediného gólu.

„Rychlé vedení nám možná ublížilo. Soupeř pak totálně překopal systém hry, začal dobře napadat. Najednou jsme nezvládali jednoduché situace, to nás sráželo dolů,“ smutnil trenér Sparty Josef Jandač, pro kterého vypadnutí Pražanů znamená třetí trpký bronz z extraligového play-off. Sparta totiž naprosto nezvládla druhou třetinu, kterou prohrála 0:3 a v té poslední už manko smazat nedokázala. „Druhá třetina nás stála sezónu. I když jsme se s tím ve třetí třetině snažili něco udělat a vytížili hráče, kterým se dle našeho názoru dařilo nejvíc, už jsme stejně i přes kontaktní gól neměli patřičnou sílu nebo štěstí,“ přemítal kouč, který se ani v play-off nebojí dělat razantní změny. Teď stáhl ze hry zkušeného Petra Tona. „Nešlo mu to, tak jsme prostě hráli bez něj,“ řekl Jandač stručně.

Sparta se tak ani po sedmi letech do finále play-off nepodívá. „Na třetí místo nikdo nekouká, to nikoho nezajímá,“ posteskl si sparťanský brankář Tomáš Pöpperle. Naopak brněnská Kometa může po dlouhých 48 letech dosáhnout na titul. Stejný cíl bude však mít i Zlín, který soutěž vyhrál naposledy před 10 lety. „Já si takové finále přál od začátku. V základní části máme se Zlínem bilanci 3:1, ale play-off je samozřejmě úplně jiné. Můžeme se těšit na velké finále,“ ujišťuje před závěrečným bojem o Masarykův pohár Vladimír Kýhos.

Jakub Musil

Florbaloví mistři jsou z Vítkovic. Superfinále ovládli jejich muži i ženy

Pryč jsou časy, kdy platilo, že epicentrem českého florbalu je Praha. Vítkovičtí rytíři si podmanili O2 Arenu ve druhém Superfinále po sobě, tentokrát po výhře 3:1 nad střešovickým Tatranem. Jejich ženské kolegyně narušily sedmiletou nadvládu pražského Herbadentu, který deklasovaly 5:0.

Obhájce titulu z Vítkovic dosud nechyběl v žádném Superfinále. Po letošní nevýrazné základní části byla však samotná účast v tom nedělním velkým překvapením. Potomci rytíře Vítka ale od začátku utkání rozhodně nepůsobili dojmem outsidera, ba naopak. Velkého favorita Tatran Střešovice nepouštěli do vyložených šancí, tu svoji ale dokázali využít až v závěru druhé třetiny. Opatrný a příliš nezáživný průběh utkání uťal Lukáš Hájek. Prohození reprezentačního obránce Marka Deutsche a následný chytrý odraz balónku od gólmana Tomáše Kafky za brankovou čáru rozproudily ostravské fanoušky poprvé.

Devět a půl tisíce fanoušků v ochozech bylo ve třetí části svědky absolutního nasazení obou týmů a jejich ofenzivního představení. Druhá Hájkova trefa a gólová pojistka devět minut před koncem z hole Lukáše Hrubého dala ostravským florbalistům komfortní náskok. Závěrečný drtivý tlak Tatranu vyústil pouze ve snížení Martina Richtera při střešovické power-play. Velkou zásluhu na vítkovickém triumfu měl Michal Deus. Pětadvacetiletý trenér nahradil na ostravské střídačce odvolanou legendu Radomíra Mrázka. „Já myslím, že zápas rozhodla naše fyzická kondice. Ovšem proti Tatranu to bylo velmi těžké, zápas byl víc než vyrovnaný. Prohlašovat, že jsme byli jasně lepší, by bylo arogantní,“ svěřil se Deus serveru Florbal.cz.

Dominanci Vítkovic podtrhl také jejich ženský celek. Zraněními zdecimovaný Herbadent Praha se nezmohl na větší odpor. Týmový výkon a skvělá produktivita ostravských útočnic znamenaly konec nadvlády týmu z pražského Jižního Města. Sedm let nedržel v rukách pohár pro mistra nikdo jiný než Herbadent. Navíc takový debakl v Superfinále česká extraliga nepamatuje. „Podle mě letos holky z Herbadentu neměly tak silnou motivaci jako my. Vždyť jsme titul do Vítkovic vrátily po čtrnácti letech,“ zářila radostí útočnice Denisa Ferenčíková.

Jakub Burian

Fotbalová liga stručně

Sparta zvýšila náskok v čele tabulky první fotbalové ligy, když ovládla derby a Slavii porazila 3:0, zatímco její nejbližší pronásledovatel Plzeň doma zaváhal. Úřadující šampion s Jihlavou jen remizoval 1:1. Poslední Ostrava po druhé v ročníku mění trenéry, týmu se po Františku Komňackém ujme sportovní manažer Radek Slončík. Kouče hledá i Liberec, jehož trenér Jaroslav Šilhavý se od nové sezony dohodl v Jablonci, ale předchozí angažmá ukončil už teď.

Výsledky 24. kola: Sparta - Slavia 3:0, Plzeň - Jihlava 1:1, Ml. Boleslav - Znojmo 5:1, Bohemians - Teplice 3:1, Příbram - Liberec 3:1, Jablonec - Dukla 1:4, Brno - Olomouc 2:0, Ostrava - Slovácko 0:1.

Tabulka: 1. Sparta 64, 2. Plzeň 54, 3. Boleslav 43, 4. Teplice 39, 5. Liberec 38, 6. Dukla 34, 7. Slovácko 32, 8. Jihlava 30, 9. Jablonec 30, 10. Brno 26, 11. Příbram 26, 12. Olomouc 24, 13. Znojmo 23, 14. Slavia 23, 15. Bohemians 22, 16. Ostrava 19.

redakce

Počasí

Počasí

I s dalšími dubnovými dny nás příroda přesvědčuje o své aprílové náladě. Řidiče s přezutými pneumatikami překvapily v horách během posledních dní sníh a mrazivá rána. Ovšem ani v níže položených oblastech se obyvatelé žertům přírody nevyhnou. Rtuť zdejších teploměrů stoupá maximálně ke 13 stupňům, pocitová teplota je však kvůli čerstvému větru nižší. Během krátké chvíle se vystřídá déšť, kroupy či sluneční paprsky, někdy panuje vše najednou. Vypadá to spíše jako britské počasí, ale bohužel se odehrává v české kotlině.

Když duben laškuje, bývá mnoho sena a obilí. Můžeme snad pouze doufat, že staletími ověřené pranostiky mluví i tentokrát pravdu. Po dlouhém období sucha je ale vidina velké úrody letos spíš fantazijní představou zemědělců než očekávanou realitou.

Pavlína Kindlová