13. listopadu 2014, Carolina č. 867

události od 5. do 12. listopadu


Z domova

Ministr dopravy Prachař rezignoval. Nahradit by ho měl šéf stavební firmy Skanska

Vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podruhé mění své složení. Ministr dopravy Antonín Prachař ve středu 12. listopadu oznámil rezignaci, kterou hnutí ANO, jež ho nominovalo, přijalo. O demisi uvažoval delší dobu. "Nechci být terčem jak ze strany opozice, tak ze strany médií," řekl v České televizi. Jeho nástupcem by se měl stát Dan Ťok, generální ředitel stavební společnosti Skanska.

"Mě osobně to mrzí. Pan Prachař dělal vše pro to, aby dal rezort do pořádku. Ministerstvo dopravy je dlouhodobě v dezolátním stavu," prohlásil Andrej Babiš, šéf hnutí ANO. "V posledních měsících se mu začaly kumulovat problémy, které se nedařilo vyřešit. Zmíním například vedení Ředitelství silnic a dálnic," reagoval předseda vlády Sobotka.

V ŘSD se během roku vystřídali čtyři šéfové, problémem je výběr provozovatele mýtného i pomalé otevírání železnice konkurenci. Opozice demisi uvítala. "Přišla dvacet minut po dvanácté," citoval iDnes.cz Zbyňka Stanjuru, předsedu poslanců ODS a bývalého ministra dopravy.

Zatímco pravděpodobný nový šéf rezortu se ve společnosti Skanska vzdal exekutivních funkcí, Prachař počítá s návratem do soukromého sektoru. Navíc v senátních volbách neuspěl na Přerovsku.

Prachařova rezignace je druhou změnou v koaliční vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Věru Jourovou na ministerstvu pro místní rozvoj, které také obsazuje Babišovo hnutí, vystřídala v říjnu Karla Šlechtová. Jourová se totiž stala novou eurokomisařkou.

Karolína Šimková

Z domova stručně: Zeman podal ústavní stížnost, Paroubek končí v politice

* Prezident Miloš Zeman podal v pátek 7. listopadu ústavní stížnost na služební zákon. Podle něj schvalovací proces odporoval ústavním principům a problémem jsou dvě desítky pasáží. Prezident dlouhodobě kritizuje mimo jiné takzvané politické náměstky. Navrhuje zrušit celý zákon, případně zmíněné části. Zákon má platit od 1. ledna, podle předsedy soudu Pavla Rychetského verdikt do konce roku nejspíš nepadne.

* Někdejší premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek končí v politice. "Nejvyšší prioritu má teď rodina," uvedl současný šéf neparlamentní strany LEV 21 v pátek 7. listopadu na serveru Vaše věc. Dvaašedesátiletý Paroubek byl členem Československé strany socialistické, do ČSSD vstoupil v roce 1989. Z komunální úrovně se na celostátní vyšvihl v roce 2005, kdy se po Stanislavu Grossovi stal premiérem a o rok později lídrem strany. Na podzim 2008 sice drtivě vyhrál senátní a krajské volby, ale sociální demokracii do vlády nedovedl navzdory těsnému vítězství ve sněmovních volbách 2010. Po nich ČSSD opustil a založil nový projekt. S ním ale neuspěl.

redakce

Čeští pacienti si mohou koupit legálně léčebné konopí. Platí se 300 korun za gram

Pacienti s onkologickými či neurologickými potížemi si mohou od úterý 11. listopadu obstarat léčebné konopí legálně také v Česku. Zatím je k dispozici jen v lékárně Hradební v Uherském Hradišti, kde se za gram platí 273 korun, a v pražském Pharmacentru na Budějovické, které uvádí orientační cenu "kolem 300 korun". Konopí je k vyzvednutí na elektronický předpis.

"Lékárny jsou připraveny, pokud budou mít pacienti zájem," řekl České televizi Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

Legalizování léčebného konopí prosadila na přelomu roku 2012 a 2013 i přes odpor tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera iniciativa lékařů, pacientů i některých poslanců. Zákon však v praxi dlouho nefungoval. Státní úřad pro kontrolu léčiv totiž musel kvůli kontrole konopí v oběhu vytvořit registr pro evidenci všech vydaných předpisů i jejich příjemců. "Více než půl roku poté, co tento zákon platí, ho ale ještě nezprovoznil," kritizoval pro ČT lékař Tomáš Zábranský z Centra adiktologie 1. lékařské fakulty Psychiatrické kliniky Univerzity Karlovy v Praze. Systém se rozběhl až začátkem listopadu.

Zákonodárci stanovili nejvyšší povolené množství, které si nemocný může koupit, na 30 gramů za měsíc, což znamená až 9000 korun měsíčně. Lékaři zároveň upozorňují, že některým pacientům nebude dávka stačit a pojišťovny se zatím zdráhají, byť částečně, léčbu konopím hradit.

Firmy, které chtějí léčebné konopí do Česka dovážet, musí získat speciální licenci. První dávku, která se dostane k pacientům, přivezla z Nizozemska společnost Czech Medical Herbs, do lékáren však dodala zatím jen část. "Konopí dorazilo v pátek. Je to tisíc gramů balených v dózách po pěti gramech," uvedl pro iDnes.cz jednatel společnosti Tomáš Kubálek. Povolení pro dovoz léčiva mají například i Elkoplast Slušovice nebo lékárenský velkoobchod Phoenix. Stát vyhlásil soutěž o domácího pěstitele, což by mělo do budoucna dostupnost konopí zvýšit.

Johana Trešlová

Název "ukrajinská" krize je nesprávný, tvrdí slovenský politolog Duleba

O situaci na Ukrajině, o postojích Ruska, Evropy a Spojených států či o ekonomických sankcích se diskutovalo v pondělí 10. listopadu v jednom ze salónků Poslanecké sněmovny. "Název ukrajinská krize není správný, od okamžiku anexe Krymu je to rusko-ukrajinská krize," prohlásil slovenský politolog Alexander Duleba. Spolu s ním debatovali ukrajinistka Lenka Víchová, komentátor Práva Alexandr Mitrofanov a protiválečný aktivista Jan Májíček.

Besedu, kterou pořádala Masarykova demokratická akademie, moderoval její předseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Jde mi o to, aby česká zahraniční politika byl jednotná," zahájil Zaorálek tříhodinovou rozpravu, na niž dorazilo na padesát posluchačů, kteří se do diskuze hojně zapojovali. V publiku seděl také bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

"Babička mi řekla, že si nikdy neuměla představit, že my Ukrajinci budeme žádat pomoc od Němců před Ruskem," prohlásil jeden z účastníků, který dorazil s čerstvými dojmy přímo z vlasti. Představil se jako Igor a pokračoval: "Tady pán říkal, že se na Ukrajině střílí lidi. Ale kdo? Rusko, které mělo chránit rusky mluvící lidi. Takže nakonec Rusko vraždí vlastní lidi."

Podle Mitrofanova samotní obyvatelé Ruska nemají s Ukrajinci ani jejich suverenitou větší problém než v minulosti. "Mýty, legendy a živelná nenávist jsou jedna věc, skutečnost je trochu jiná," reagoval a citoval z dotazníkového šetření v Rusku.

Z obecenstva přišlo i varování. "Neprovokujte Rusy! Nejsou zbabělci. Vaše sankce je nezlomí," řekl další z účastníků. Duleba i Zaorálek uznali, že sankce řešením nejsou. "Potřebujeme konstruktivní agendu. To, co se nabízí jako základ, je společný ekonomický prostor - oblast, ve které se Rusko nebude cítit ohroženo," poznamenal ministr.

Slovenský politolog v úvodní řeči záměrně opomenul roli USA, za což si z publika vysloužil kritiku. Podle něj však tato krize nemá vojenské řešení, a tak nemohou Spojené státy přispět.

Aktivista Májíček přinesl na vztahy Ruska a USA vůči Ukrajině pohled levice a sociálních hnutí. Vzpomenul myšlenku amerického prezidenta Baracka Obamy, že obsazení cizího území jen díky převaze zbraní a síly není legitimní. "To je pěkné, já bych s ním úplně souhlasil, nicméně museli bychom to takto rovnoměrně vztáhnout také na Afghánistán, Irák nebo Gazu."

V nejbližší době se pozornost zahraničních pozorovatelů zaměří na nově zvolený parlament. "Dostali se do něj občanští aktivisté, kteří jsou aktivisty už dlouho, nezávislí žurnalisté, kteří léta sledovali korupci, a velitelé praporů, z nichž někteří stále ještě bojují na východě. Ty staré tváře to v parlamentu nebudou mít lehké - bude to velmi výbušný parlament," upozornila Víchová.

Debata byla součástí cyklu rozprav.

Z Poslanecké sněmovny Veronika Jenčková

Podporujme více studentské výměny, zaznělo na debatě o česko-německých vztazích

Na čtyřicet zájemců dorazilo v úterý 11. listopadu do pražské Knihovny Václava Havla. V jednom ze sálů poslouchali dvouhodinovou debatu o česko-německých vztazích. "Někteří Češi si myslí, že jen čekám, až se zruší Benešovy dekrety, ale já jsem hlavně evropským politikem," prohlásil Bernd Posselt, novinář a mluvčí Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Spolu s ním diskutovala Kateřina Šafaříková, redaktorka Lidových novin a bývalá korespondentka v Bruselu.

Setkání bylo prvním z třídílného cyklu Rozhovory přes hranici, jehož cílem je popisovat vývoj česko-německých vztahů. Navazuje tak na Rozhovory o sousedství, které inicioval bývalý prezident Václav Havel v roce 1995. "Zejména starší generace chová určitý komplex k Německu, střední generace si přiznává, že Německo je naším nejdůležitějším ekonomickým partnerem, a nejmladší k němu má neutrální vztah," řekla Šafaříková. Podle jejího názoru se Češi o největšího souseda příliš nezajímají a platí to i obráceně. "Přitom léto v Německu je pro mladého člověka nejlepší způsob, jak si ověřit a korigovat znalosti a také obrousit předsudky."

Podle ní i Posselta by pomohla větší podpora studentských výměn. "Teď si ji každý nemůže dovolit," poznamenala Šafaříková. Zmínila také "občanské vzdělávání", které je v Německu běžné i pro dospělé a které se snaží vychovávat občany k respektování jiných názorů. Mladí se pak ve školách učí, jak správně volit argumenty.

Mluvilo se také o roli Václava Havla v česko-německých vztazích. Byl to právě on, který výrazně podporoval sjednocení Německa po pádu Berlínské zdi i přesto, že mnoho národů bylo proti. "Havel je pro mě jedním z největších Evropanů," prohlásil Posselt, který sám označuje za své životní poslání prosazovat evropské sjednocení.

Z debaty Kristýna Hromková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ze zahraničí stručně: Filip navštívil Moskvu, slovenská opozice premiéra nesvrhla

* Místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip navštívil Moskvu, podle ČTK tam řešil dopady sankcí. Cestoval na pozvání svého protějšku ze Státní dumy Sergeje Železňaka, který je však na sankční listině Spojených států a Evropské unie. Cestou se zabývala Sněmovna, která 5. listopadu přijala usnesení, podle něhož Filip nereprezentuje v Rusku její postoje.

* Slovenská opozice neuspěla při pokusu odvolat premiéra Roberta Fica z čela jednobarevné sociálnědemokratické vlády. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo v pondělí 10. listopadu 53 poslanců, proti bylo 79 ze 133 přítomných. Mimořádná schůze trvala 49 hodin. Opozice ji svolala kvůli informacím o předraženém nákupu techniky do nemocnice v Piešťanech, kterou stát kontroluje. Minulý týden proto rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Zvolenská.

redakce

Ekonomika

V Senátu se diskutovalo o Petici pro korunu, kterou podepsalo více než 40 tisíc lidí

Přední čeští ekonomové, odborníci i politici debatovali v úterý 11. listopadu v Senátu se zástupci veřejnosti o Petici pro korunu, pod niž během letošního roku svůj podpis připojilo více než 40 tisíc občanů. Dalších bezmála 25 tisíc lidí ji podpořilo prostřednictvím internetu. Uvedl to předseda petičního výboru a europoslanec Jan Zahradil (ODS).

"Cílem této petice rozhodně není zpochybnění českého členství v Evropské unii. Naším jediným požadavkem je to, aby se současná vláda pokusila o vyjednání výjimky, díky níž by naše republika jednotnou evropskou měnu nemusela přijmout, pokud by s tím občané nesouhlasili v referendu," popsal záměr petice Zahradil. Podle něho se současné podmínky vstupu do eurozóny výrazně odlišují od kritérií, která platila před deseti lety, kdy se Česko k přijetí evropské měny formálně zavázalo.

Během veřejného slyšení vystoupili také zástupci ministerstev a České národní banky, kteří záměr přijmout euro většinou hájili. "Česká republika má na přijetí eura prakticky neomezeně dlouhou dobu. Korunu si tak můžeme ponechat, dokud to budeme považovat za nutné, aniž by nám ze strany evropských institucí hrozily postihy, nebo dokonce ekonomické sankce. Domnívám se proto, že vyjednání výjimky, které by navíc bylo legislativně velmi komplikované, je pro nás v tuto dobu zbytečné," uvedl Oldřich Dědek, národní koordinátor pro přijetí eura v České republice.

Podobně jako všemi peticemi, které podepíše více než 10 tisíc občanů, se i Peticí pro korunu už dříve zabýval senátní petiční výbor. Ten vzhledem k vysokému počtu podpisů uspořádal také veřejné slyšení, jehož závěry se příslušné výbory budou zabývat ve druhé polovině listopadu. Následně pak k petici zaujme stanovisko celý Senát.

Formálně se Česká republika k přijetí eura zavázala ještě před vstupem do EU. Termín, v němž by měla jednotnou evropskou měnu přijmout, však oficiálně stanoven není. Zástupci současné vlády nejčastěji uvádějí, že by Češi mohli eurem začít platit od roku 2020.

Ze Senátu Jiří Svatoš

Ekonomika stručně: Nezaměstnanost klesla, v čele Českých drah skončil Kurucz

* Nezaměstnanost v Česku klesla v říjnu meziměsíčně o 0,2 % a v současné době dosahuje 7,1 %. Proti loňskému říjnu je nižší o půl procenta. Aktuální informace zveřejnil v pondělí 10. listopadu Úřad práce. Ekonomové se shodují, že příčinou nižší nezaměstnanosti je oživení české ekonomiky. "Sezonní pokles by byl totiž maximálně 0,1 procentního bodu," uvedl pro ČTK Václav Franče, analytik Raiffeisenbank.

* Daniel Kurucz už není šéfem Českých drah. V pondělí 10. listopadu ho odvolala dozorčí rada. "Dlouhodobě nefunguje komunikace mezi předsedou představenstva a vlastníkem," řekl její šéf Milan Feranec pro ČTK. Kurucze nahradí Pavel Krtek, dosud člen představenstva. O Kuruczově odvolání se spekulovalo už delší dobu, ve funkci byl od letošního února.

* Kvůli průtahům se zveřejněním prováděcí vyhlášky mají teď statisíce majitelů bytů jen dva měsíce, aby si pořídili takzvané měřáky tepla. O povinnosti se ví již rok. Ministerstvo průmyslu a obchodu teprve v pátek 7. listopadu zveřejnilo pravidla, jaká zařízení se mohou instalovat na jednotlivá topná tělesa. Nový systém by měl být spravedlivější pro obyvatele domů, ve kterých se teplo rozpočítává podle podlahové plochy.

Tereza Spilková

Kultura

Vypjatá jednání a zakouřené salónky. České století ukáže pozadí sametové revoluce

Česká televize představí divákům v předvečer 25. výročí sametové revoluce pokračování úspěšného televizního seriálu České století. Cyklus tvůrců Roberta Sedláčka a Pavla Kosatíka mapuje nejdůležitější okamžiky novodobých českých dějin. Nejočekávanější díl Poslední hurá z revolučního roku 1989 se na obrazovkách objeví 30. listopadu.

"Nechtěli jsme rekonstruovat historii, ale naopak ji před očima diváků oživit," řekl režisér Sedláček 6. listopadu na novinářské projekci. České století se tak snaží oprostit od jednoduchého popisu revolučních událostí směřujících jasně k svobodnému demokratickému státu a ukazuje atmosféru zakouřených salónků, kde se rozhodovalo o osudu státu. Nehledá hrdiny ani záporné postavy, ale sleduje kritické okamžiky rozhodování klíčových osobností revoluce a ukazuje divákům v podstatě nahodilý a intuitivní proces předávání moci.

Václav Havel (v jeho roli Marek Daniel) je v polovině listopadu 1989 pouhým disidentem perzekvovaným režimem, na konci roku už jako vrcholný politik usedá do prezidentského křesla. Režisér Sedláček odkrývá tuto přeměnu na základě originálních nahrávek z jednání i domyšlením průběhů tajných schůzek Václava Havla s pozdějším premiérem Mariánem Čalfou (Roman Luknár) a s tváří pražského jara Alexandrem Dubčekem (Alois Švehlík).

Poslední hurá věnuje také nemalý prostor druhé straně barikády - vrcholným představitelům komunistické strany, především předsedovi vlády Ladislavu Adamcovi (Jiří Lábus) a tajemnému muži v pozadí, poradci Oskaru Krejčímu (Oldřich Kaiser). "Zajímali jsme se o konkrétní postavy, o osudy lidí, kteří tvořili dějiny," dodal Sedláček. Před očima diváků se tak skládá mozaika vztahů prvního porevolučního prezidenta k tvářím minulého režimu i pohled poražené strany.

Druhou řadu seriálu uvede Česká televize v neděli 16. listopadu od 20 hodin dílem Musíme se dohodnout, který sleduje srpnové jednání v Moskvě po okupaci sovětskými vojsky v roce 1968. Další nedělní večery obsadí epizody Je to jen rock´n´roll (1976), Poslední hurá (1989) a Ať si jdou (1992). Pro nedočkavé diváky si však Česká televize připravila překvapení. Jako dárek k výročí sametové revoluce poběží 17. listopadu nové díly zdarma ve vybraných kinech v Praze, Brně a Ostravě. První řada je navíc volně ke zhlédnutí na internetových stránkách ČT.

Z novinářské projekce Josef Mačí

Patnáctá Mezipatra kombinují obavy i něžná procitnutí

Pro někoho je představa společného života až do smrti ideál, ke kterému chce směřovat, jiné děsí a odmítají ji jako společenský diktát. Právě citát Dokud nás smrt nerozdělí je mottem queer filmového festivalu Mezipatra. Na návštěvníky čekalo či čeká celkem 73 snímků z celého světa, pražská kina Lucerna a Světozor je promítala od 6. do 13. listopadu. Nyní míří do dalších měst.

Jubilejní patnáctý ročník nabízí tradičně různorodým a pečlivě sestaveným programem pohled na oba tyto póly a leccos mezi nimi. Sluncem zalité první lásky, které nesou příslib věčnosti, nesmrtelná láska neživých upírů i fascinace někým, kdo vás přímo ohrožuje na zdraví a životě, to vše přenesla Mezipatra na plátno.

Letošní program zahájil sugestivní dokument Putinovy "Děti 404" ruského režiséra Askolda Kurova o utrpení ruské queer mládeže, stejně tak i příběh první lásky V jeho očích, držitel prestižní Teddy Award za nejlepší hraný film letošního Berlinale, z dílny brazilského režiséra Daniela Ribeira. Organizátoři připravili i divácky velmi oblíbenou kategorii krátkometrážních filmů a spotů, které leckdy humorně akcentují významnější témata LGBT komunity.

Bohatou queer filmovou nabídku umocnil pestrý doprovodný program, ve kterém nechyběly debaty o upírech, stejnopohlavním manželství i queer motivech v českém filmu. Zájemci si také užili hlavního večírku festivalu s názvem Blond Ambition, který vyvrcholil v sobotu večer.

Mezipatra se po pražské části přesouvají do Brna, kde je mohou zájemci navštívit od 15. do 22. listopadu. Následně diváci určí vítěze Ceny pro nejlepší celovečerní hraný film.

Mezipatra, působící v České republice od roku 2000, jsou úzce profilovaný soutěžní festival uvádějící filmy s gay, lesbickou, bisexuální, transgender a queer tematikou. Má neziskový charakter a slouží k emancipaci sexuálních menšin a k propagaci kvalitních filmů s humanistickým obsahem. Každoročně přiláká více než deset tisíc návštěvníků a zavítají na něj také významní hosté z řad hollywoodských i nezávislých filmařů a filmových profesionálů.

Z festivalu Martin Iltis

Dvě autogramiády nových knih: Klaus psal o společnosti, Žantovský o Havlovi

Po dva dny bylo v pražském Paláci knih Luxor rušno. Dvě význačné osobnosti české politiky, Václav Klaus a Michael Žantovský, pořádaly autogramiády k novým knihám. První jmenovaný, bývalý prezident a premiér, vydal publikaci Chtěli jsme víc než supermarkety, v níž popisuje současnou českou společnost 25 let po pádu komunismu. Velvyslanec ve Velké Británii se věnoval životu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla.

Na autogramiádu a křest knihy Havel dorazila 10. listopadu asi stovka lidí, první patro Paláce se tedy zaplnilo. Žantovský začal psát hned po Havlově smrti v prosinci 2011, aby se s ní lépe vyrovnal. A jak uvádí v předmluvě, kniha se tak zrodila ze zármutku a vděčnosti. Do jisté míry je dílo nejen popisem života, ale i poklonou prvnímu porevolučnímu prezidentovi. Žantovský se nejdetailněji zabývá 70. a 80. léty a následně dobou po listopadové revoluci, kdy byl s Havlem v nejužším kontaktu jako jeho mluvčí. Publikace vyšla v zahraničí dříve než v Česku, už 6. listopadu si ji mohli čtenáři zakoupit v USA a Velké Británii. Křtu se zúčastnila mimo jiné herečka Eva Holubová, sám Žantovský pak podepsal knihu všem zájemcům, kteří trpělivě čekali ve frontě. "Jsem rád, že jsem doma, pro mě je tohle úžasný zážitek," poznamenal.

Fronta zájemců o podpis se klikatila i následující den. Stálo tu na pět desítek lidí, mezi nimi známé osobnosti a nejvěrnější fanoušci někdejšího premiéra a prezidenta. Václav Klaus je autorem více než třiceti knih, v nejnovější pojednává o tom, co všechno poškozuje současnou českou společnost čtvrtstoletí po sametové revoluci. Na vzniku publikace se podílel i bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl, který nechyběl ani na autogramiádě. Na Václavské náměstí zavítali kromě něj i fyzioterapeut Pavel Kolář nebo Jana Bobošíková, předsedkyně strany Hlavu vzhůru. Politička, kterou ve volební kampani podpořil právě exprezident, si vystála frontu s dvaceti výtisky, které si nechala do jednoho podepsat.

Z Paláce knih Jakub Švejkovský a David Slouka

Druhý ročník projektu Noc divadel chce navázat na loňský úspěch

Třetí listopadovou sobotu se divadla podruhé otevřou veřejnosti víc než obvykle. Od 15. listopadu  se návštěvníci mohou těšit na vystoupení, soutěže, přednášky, workshopy nebo prohlídky oblíbených divadel. Tématem je Rok české hudby, do projektu se zapojí téměř 120 souborů a divadel z 29 českých a moravských měst. Minulý rok navštívilo Noc divadel přes 40 tisíc lidí.

"Stali jsme se jednou z největších divadelních nocí v Evropě," prohlásila ředitelka Institutu umění - Divadelního ústavu Pavla Petrová na tiskové konferenci, která se konala v pražském Divadle v Celetné v symbolický čas 11:11 dne 11. listopadu. Petrová na ní představila letošní téma, na jehož počest v Dejvickém divadle připravují koncertní verzi inscenace Ucpanej systém.

Mezi novinky letošního ročníku patří spolupráce festivalu s iniciativou Auto*Mat, která prosazuje větší užívání veřejné, pěší a cyklistické dopravy ve městě. Noc divadel tak nabídne pět tras pro cyklisty, na něž v pražských divadlech čeká speciální program. Další novinkou je pak oficiální znělka, na níž se podíleli i známí herci Bolek Polívka či Václav Postránecký.¨

Během Noci divadel se veřejnosti neotevřou jen některé české scény, ale také Divadelní ústav, který zároveň slouží jako informační centrum akce. "Kromě možnosti nahlédnout do jednotlivých částí barokního Manhartského paláce v Celetné ulici se návštěvníci mohou těšit na bohatý populárně-edukativní program," uvedla mluvčí Divadelního ústavu Judita Hoffmanová. "Výstava kostýmních návrhů a rekvizit představí režijní osobnost Petra Lébla a přednáškový cyklus se zaměří na různá období historie českého divadla," doplnila.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který přibližuje divadlo širší veřejnosti vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. Ač se v Česku koná teprve podruhé, zájem je obrovský. Pořadatelé věří, že se jim podaří navázat na loňský úspěch.

Z tiskové konference David Hecht

Hlavní cenu Prague Design Week vyhrál lustr ze střelných zbraní

Futuristický nábytek, sklářské a keramické práce, ale i zahrada visící doslova na niti. To vše mohli návštěvníci zhlédnout na prvním ročníku Prague Design Weeku v pražském domě U Minuty. V týdnu od 3. do 9. listopadu byly k vidění ukázky prací talentovaných studentů i nezávislých umělců, mezi nimi mystická instalace značky Psychognis, která díky svým výrobkům ze skla a lustru ze střelných zbraní vyhrála hlavní cenu této přehlídky designu.

Do Prahy se sjelo 66 designérů a návrhářů z různých koutů České republiky, kteří oživili všechna čtyři patra domu U Minuty a sami byli u expozic přítomni. Návštěvníci se ve většině místností hrnuli pro rady a následně výrobky také ve velkém kupovali. Mezi nejprodávanější patřily sešity a bločky firmy Papírna či japonské závěsné rostliny kokedama projektu Zahrada na niti. Velký zájem především u něžného pohlaví vzbudily šperky značky Shit happens a designová erotika známé návrhářky Jany Thálové, například korzety či spodní prádlo.

"Design výrobků je disciplína spojená s několika faktory. Vzhled, funkce, materiál, cílová skupina, technologie, ale také čísla. Objednatele a výrobce zajímají počty kusů, výrobní náklady, koncová cena, zisk, provize, návratnost, dopad na ekologii. Řada čísel zůstává běžným uživatelům skryta," uvedl Petr Novague, výherce dvou cen Red Dot. V Praze představil výběr toho nejlepšího z tvorby, která se zaměřuje na průmyslový design pod názvem Numbers. V tuzemsku vystavoval vůbec poprvé a prezentoval minimalistické židle či limobar.

Návštěvníci mohli odpočívat v Ráji křesel se sklenkou českého cidru či piva. Menší kino nabízelo projekci krátkých filmů popisujících výrobu designových produktů, na přednášky návrhářů se stály dlouhé fronty. Akci uzavřela velice úspěšná módní přehlídka projektu Odbabi od umělecké skupiny Posedlí, která oslovila několik babiček, aby ušily šaty podle návrhů Josefiny Bakošové jako připomenutí šikovnosti a zručnosti předchozích generací.

Z přehlídky Prague Design Week Nina Ortová

Sport

Tenistky potřetí za poslední čtyři roky ovládly Fed Cup, ve finále porazily Německo

Poslala míček na druhou stranu kurtu a sledovala, jak ho soupeřka odpaluje do sítě. Pak už jen zvedla ruce nad hlavu a běžela slavit. Petra Kvitová přidala po vyčerpávající bitvě rozhodující bod a zajistila českým tenistkám třetí triumf ve Fed Cupu za poslední čtyři roky. O víkendu 8. a 9. listopadu porazil výběr kapitána Petra Pály v pražském finále Němky 3:1 na zápasy.

"Je jedno, kdo získá poslední bod, ale jsem ráda, že jsem to dotáhla. Zápas s Kerberovou byl skvělý, hrály jsme vynikající tenis, byl to boj o každý míč," komentovala pro Českou televizi unavená česká jednička. Přitom letošní finálový duel s Německem byl zdánlivě nejsnazším. Před třemi roky v Rusku rozhodovala až závěrečná čtyřhra, před dvěma lety proti Srbsku přidala rozhodující bod ve čtvrtém zápase Lucie Šafářová.

Češky bojovaly o titul po roční pauze a k návratu na trůn vykročily už v sobotu. Kvitová zápas s Andreou Petkovicovou i přes zaváhání v koncovce první sady vyhrála 6:2, 6:4. "Byla jsem hodně nervózní, ale zvládla jsem to. Lucka se díky tomu mohla cítit lépe," řekla v televizi.

Její parťačce však vstup do druhé sobotní dvouhry nevyšel. Hodně chybovala a brzy prohrávala 2:4. Jenže Angelique Kerberová nadějné vedení neudržela a Šafářová čtyřmi gamy v řadě první set otočila. Možnost odvrátit setbol navíc světová desítka promarnila kuriózně. V očekávání vítězného úderu zakřičela soupeřce do rány, ta však míček odehrála a rozhodčí Azderakiová Němce za nesportovní chování sebrala fiftýn.

"Myslela jsem, že to bude vítězný míč. Jenže ona ho zasáhla. Bylo to správné rozhodnutí podle pravidel," citoval Kerberovou iDnes.cz. "Odešla z kurtu a hned mě brejkla, takže ji to tolik nerozhodilo," doplnila Šafářová, která i v druhém setu prohrávala 2:4, ale znovu zvítězila 6:4.

I v nedělním duelu proti Kvitové měla Kerberová slibný náskok. V prvním setu vedla 5:2, v rozhodujícím třetím 3:0. Do úspěšného konce ho ale ani tentokrát nedotáhla. Češka vyhrála 7:6 (5), 4:6 a 6:4 a o letošních šampionkách bylo jasno.

Na triumfu českých barev už nic nezměnila prohraná čtyřhra, ve které pár Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká podlehl duu Julia Görgesová, Sabine Lisická 4:6, 3:6. Po ní následoval slavností ceremoniál, na němž hráčky převzaly vítěznou trofej. V součtu s těmi československými je to už osmý titul v historii Fed Cupu.

Adam Kotrbatý

Sparta přehrála Slovan Bratislava i podruhé a přiblížila se postupu

Fotbalisté Sparty udělali další krok k postupu do jarní fáze Evropské ligy. Ve čtvrtek 6. listopadu porazili doma Slovan Bratislava 4:0, a navázali tak na dva týdny starou výhru 3:0 ze Slovenska. Dvě branky vstřelil David Lafata, po jedné přidali Ladislav Krejčí a Costa Nhamoinesu. Jediný český zástupce v evropských soutěžích nyní vede skupinu I s devíti body o skóre před Neapolí, s níž hraje 27. listopadu doma. Třetí Bern ztrácí na vedoucí duo tři body.

Zatímco domácí trenér Vítězslav Lavička si mohl mnout ruce, jeho protějšek, bývalý sparťanský hráč a později i trenér a funkcionář Jozef Chovanec, má s týmem na čem pracovat. Slovenské mužstvo zůstává v soutěži jako jediné bez bodu a vstřeleného gólu.

Zápas se hrál za velkých bezpečnostních opatření, díky nimž se nedostali k řádění chuligáni jako před dvěma týdny. Rozhodčí totiž museli utkání na bratislavských Pasienkách na 40 minut přerušit, za výtržnosti pak dostaly oba kluby pokutu od UEFA.

Slovan přistoupil k zápasu svědomitěji než minule, Chovanec naordinoval hráčům vysoký presink a větší agresivitu v osobních soubojích. Taktika fungovala 30 minut, hostům napadání vycházelo a ve 13. minutě se dostali do šance, ale Lester Peltier trefil jen brankáře Davida Bičíka. Naopak Sparta se z první větší šance radovala, a to zásluhou kapitána Lafaty. Třiatřicetiletý útočník zpracoval nepovedenou střelu Lukáše Váchy a prosadil se i přes velmi těsnou obranu. Zkoprnělý Slovan dostal za tři minuty druhý gól, letenské ochozy rozjásal Krejčí.

Ve druhém poločase se hrálo na jednu bránu, Sparta dominovala. Výsledek upravil nejprve Costa, který nadvakrát dorazil míč po rohu. Definitivní podobu skóre dal opět Lafata a v probíhající sezoně se může pyšnit skvělou statistikou 22 gólů v 25 zápasech.

Vojtěch Povejšil

Špotáková opět ovládla anketu Atlet roku. Vyrovnala se Fibingerové a Železnému

Letošní mistryně Evropy v hodu oštěpem Barbora Špotáková se v sobotu 8. listopadu v hotelu Ambassador podle očekávání stala Atletkou roku. Anketu trenérů, funkcionářů a novinářů ovládla se ziskem 1307 bodů. Druhý skončil její parťák z tréninkové skupiny a stříbrný medailista z evropského šampionátu Vítězslav Veselý, který získal 1063 bodů. Třetí místo obsadil halový mistr světa v běhu na 400 metrů Pavel Maslák s 943 body.

Špotáková se sedmým prvenstvím vyrovnala rekordmanům ankety, někdejší koulařce Heleně Fibingerové a bývalému oštěpaři Janu Železnému, který ji nyní připravuje. "To je krásné, že jsem dotáhla trenéra. Ale tahle srovnávání nemám moc ráda. Je jiná doba, on je chlap. Je v tom rozdíl," řekla novinářům po vyhlášení.

Špotáková zvítězila po roční pauze, loni nezávodila kvůli mateřské dovolené. Letos ovšem zažila ideální návrat. Stala se mistryní Evropy, potřetí vyhrála Diamantovou ligu a obsadila první místo ve světových tabulkách. Sama přiznává, že bez podpory rodiny by úspěchů nedosáhla.

"Vždy jsem říkala, že rodina má velký podíl, ale letos to pro mě opravdu bylo důležité. Bez mamky a bez přítele Lukáše bych byla úplně mimo. Každý, kdo má malé dítě, ví, že to na maximum nejde. Jejich podpora byla strašně důležitá, zlato patří hlavně jim," citoval ji Deník.cz.

Šimon Dušek

Sport ve výsledcích

* Hokejový Karjala Cup, turnaj Euro Hockey Tour: Finsko - Česko 2:1, Česko - Švédsko 3:4 po nájezdech, Česko - Rusko 2:4. Tabulka: 1. Švédsko 7, 2. Finsko 6, 3. Rusko 4, 4. Česko 1.

* První fotbalová liga, 14. kolo: Jihlava - Plzeň 2:1, Slovácko - Sparta 0:2, Jablonec - Boleslav 1:0, Budějovice - Ostrava 1:0, Příbram - Teplice 1:1, Dukla - Slavia 2:2, Bohemians - Brno 0:0, Hradec - Liberec 0:0.

Tabulka: 1. Plzeň 32, 2. Sparta 31, 3. Jablonec 30, 4. Ostrava 21, 5. Boleslav 20, 6. Dukla 20, 7. Teplice 18, 8. Slovácko 18, 9. Slavia 18, 10. Bohemians 17, 11. Jihlava 17, 12. Příbram 16, 13. Budějovice 15, 14. Liberec 14, 15. Brno 13, 16. Hradec 7.

redakce

Počasí

Počasí

Šedivá rána navzdory časovému posunu nijak nemotivovala k delším pobytům mimo domov. Alespoň že teploty se zatím drží vysoko. Vždyť padaly i rekordy. Ve středu 12. listopadu naměřili v Broumově 17,1 stupně Celsia, dosavadní maximum z roku 1969 mělo hodnotu 16,5 stupně. A tak není divu, že svatý Martin, kterého jsme vítali v úterý, musel pěšky.

Veronika Jenčková