27. listopadu 2014, Carolina č. 869

události od 19. do 26. listopadu


Z domova

Senát si do čela potřetí zvolil Štěcha, schůzi protáhla stížnost na volby

Senátoři na ustavující schůzi, která se konala 19. listopadu, zvolili podle očekávání předsedou horní komory Milana Štěcha (ČSSD), který bude funkci vykonávat již potřetí. Štěch získal v tajné volbě 70 ze 78 hlasů, přičemž dva byly neplatné. Posty místopředsedů obhájili Přemysl Sobotka za ODS, Zdeněk Škromach za ČSSD, Miluše Horská za KDU-ČSL a nezávislé. Novou tváří ve vedení se stal Ivo Bárek za ČSSD. Zákonodárci také ustavili výbory, komise, určili jejich předsedy a nově zvolení členové složili senátorský slib. Jen Miroslav Antl (ČSSD) ne.

Průběh voleb na Rychnovsku, kde Antl mandát obhajoval, napadla Pirátská strana a Nejvyšší správní soud rozhodl po začátku ustavující schůze, která se tak protáhla až do pátku. „Nepřekvapil mě verdikt, překvapilo mě to, že přišel pozdě, mělo k němu dojít o týden dřív. Soud si to uvědomuje od začátku a je v tom určitá taktika. Velmi dobře věděl, že Senát bude zasedat 19. listopadu, dal svůj verdikt 20. listopadu. Věděl, že tím rozvrátí schůzi,“ prohlásil Antl v České televizi.

Právě Antl se stal předsedou jednoho z devíti výborů. Senátoři ho zvolili do čela ústavně-právního výboru. Václav Hampl (KDU-ČSL a nezávislí), bývalý rektor Univerzity Karlovy, zase povede výbor pro záležitosti EU. Celkem šest výborů bude podle politických dohod fungovat pod vedením sociálních demokratů, dva předsednické posty připadnou občanským demokratům, jeden pak uskupení KDU-ČSL a nezávislí.

„Senát je pojistka parlamentní demokracie a myslím, že jsme to v minulosti potvrdili tím, že jsme nezneužili vládní krize v předchozím období. Jsou všechny předpoklady, aby tento ráz Senátu zůstal zachován i v dalším volebním období,“ pronesl Štěch, který je zároveň jedním ze tří nejdéle sloužících senátorů. Členem Senátu je od jeho vzniku v roce 1996.

Horní komoru v obměněném složení čeká ještě letos především projednávání zákona o navýšení platů ústavních činitelů, kvůli kterému se budou muset senátoři sejít zřejmě na samém sklonku roku. Budou také rozhodovat o novém složení Ústavního soudu nebo se zabývat novelami zákonů proti daňovým únikům.

Johana Trešlová

Dvě hodiny, a odročeno. Soud s manželkou bývalého premiéra Nečase pokračuje v lednu

Obvodní soud pro Prahu 1 projednával ve čtvrtek 20. listopadu kauzu údajného zneužití Vojenského zpravodajství (VZ), které vedlo v červnu loňského roku k pádu vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase. Soud viní Janu Nečasovou (dříve Nagyovou), dva exšéfy VZ Milana Kovandu a Ondřeje Páleníka a zpravodaje Jana Pohůnka z nezákonného sledovaní bývalé Nečasovy manželky Radky a dvou dalších zaměstnanců Úřadu vlády. Hrozí jim až pětiletý trest za zneužití pravomoci. Soudkyně Helena Králová však jednání odložila na polovinu ledna 2015, jelikož zpravodajové nemají povolení vypovídat o utajovaných skutečnostech.

Ačkoliv trojici bývalých zaměstnanců Vojenského zpravodajství zprostil služební mlčenlivosti už ministr obrany Martin Stropnický, podle názoru jejich advokátů přesto nemohou o určitých okolnostech promluvit. „Klient se nemůže hájit plně jako každý jiný obžalovaný, protože ví, co nesmí uvést. A právě to, co nesmí uvést, mu může výrazně pomoci,“ řekl České televizi Pohůnkův advokát Michal Hráský. O možnosti promluvit před soudem o tajných informacích rozhodne ředitel VZ Jan Beroun.

Už v červnu Obvodní soud pro Prahu 1 nepravomocně udělil Nečasové roční podmínku s možným čtyřletým odkladem a zároveň zastavil trestní stíhání proti Pohůnkovi. Případ Kovandy a Páleníka postoupil ke kázeňskému řízení Ministerstvu obrany. Nečasová však proti rozsudku podala odpor a odvolal se i státní zástupce. „Šlo jen o to, aby se vyvrátily obavy, zda paní Radka Nečasová není v nebezpečí,“ dodal po soudním líčení MF Dnes advokát Nečasové Eduard Bruna. Městský soud v Praze pak v odvolacím řízení rozhodl o zahájení hlavního líčení před obvodním soudem.

Zneužití zpravodajské služby je jen jednou částí spletité kauzy bývalé šéfky Nečasova kabinetu Nagyové. Případ začal na podzim 2012, kdy exposlanci za ODS Tluchoř, Šnajdr a Fuksa odmítli podpořit vládní daňovou reformu. Právě Nagyová měla s rebely domlouvat výměnu poslaneckých mandátů za lukrativní posty ve státních firmách. Vyšetřování jednotlivých kauz pak odhalilo údajné provázání podnikatelské a politické sféry, v nichž hlavní roli hrají lobbisté Ivo Rittig a Roman Janoušek, dlouholetý člen ODS Tomáš Hrdlička a náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek.

Josef Mačí

Prezident ztrácí přízeň občanů. V listopadu mu jich věřilo jen 37 procent

Důvěra občanů v prezidenta Miloše Zemana výrazně poklesla. Podle listopadového průzkumu společnosti CVVM mu věří jen 37 procent občanů. Proti předchozímu období si pohoršil o 21 procent. „V porovnání s říjnovým šetřením to představuje dramatický pokles,“ uvádí  se ve výsledcích výzkumu, který CVVM zveřejnilo v pátek 21. listopadu.

Přesně po roce se tak důvěra v prezidenta vrátila pod 40 procent. Od loňského října, kdy v Lánech přijal takzvané pučisty ze sociální demokracie, totiž rostla z 39 až na 58 procent v říjnu. Následný pád souvisí s cestou do Číny, se státními vyznamenáními, která Zeman uděloval u příležitosti 28. října při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu, a také vulgaritami, jež řekl v živém vysílání Českého rozhlasu.

Zeman během oficiální návštěvy prohlásil v čínské státní televizi CCTV, že jel do Číny nikoli, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost. Domů se místo speciálu vrátil letadlem pronajatým finanční skupinou PPF Petra Kellnera.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je pokles důvěry jen důsledkem „zjitřené atmosféry posledních týdnů“. „Je to výzva, jak tento trend obrátit,“ uvedl Ovčáček pro ČTK.

Průzkum se konal na začátku listopadu, ovšem v posledních dnech protesty proti prezidentovi sílily. V pondělí 17. listopadu, kdy si Praha připomínala 25. výročí sametové revoluce, dostal od několika tisícovek demonstrantů červenou kartu, při pietním aktu na Albertově ho lidé vypískali. Podle šetření nyní hlavě státu důvěřují především lidé starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM.

Martin Iltis

Z domova stručně: Poslanci se dál přou o platy

Poslanci se stále nedohodli na úpravě platů ústavních činitelů. Sněmovní rozpočtový výbor doporučil, aby zákonodárci odhlasovali zvýšení o 14 procent. Proti návrhu se však postavila vládní sociální demokracie, která trvá na růstu jen o 3,5 procenta. „Já osobně pro cokoliv nad 3,5 procenta prostě ruku nezvednu,“ citovala agentura ČTK v pondělí 24. listopadu ministra vnitra Milana Chovance. Postup ČSSD kritizují koaliční partneři ANO a KDU-ČSL. Debata o výši poslaneckých platů se vede už od roku 2013, kdy je poslanci zmrazili. Bez dohody ve Sněmovně se platy od ledna automaticky zvednou o 26 procent.

Kristýna Hromková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zeman s podnikateli navštívil Kazachstán, výsledkem jsou smlouvy za deset miliard korun

Prezident Miloš Zeman navštívil Kazachstán, kde se setkal se svým protějškem Nursultanem Nazarbajevem. V zasněženém hlavním městě Astaně zůstal dva dny do úterý 25. listopadu. Společně se Zemanem letěli také zástupci významných českých podniků, obdobně jako při nedávné cestě do Číny. I cíle byly podobné – mluvilo se především o rozvoji ekonomické spolupráce mezi oběma státy. Podle tiskové zprávy Svazu průmyslu a obchodu podepsaly české firmy dohody za téměř deset miliard korun.

Zeman s Nazarbajevem hovořil mimo jiné o konkrétních oblastech spolupráce – o energetickém, strojírenském a dopravním průmyslu. Kromě toho diskutovali o zjednodušení vízových procedur nebo spojení zón volného obchodu Evropské unie a Euroasijské hospodářské unie. Shodli se například na kritice sankcí vůči Rusku. „Naše země mají stejný názor na mnohé světové události,“ řekl Nazarbajev podle místního serveru BNews. „Česko je pro nás významným obchodním partnerem v Evropě, v posledních letech je patrný nárůst intenzity hospodářských vztahů,“ uvedl.

Český prezident pozval Nazarbajeva do Prahy a plynnou ruštinou mu vyřídil pozdravy od svého předchůdce Václava Klause, s nímž se Nazarbajev několikrát setkal. Debatě o porušování lidských práv se, stejně jako v Číně, vyhnul. Kromě kazašského prezidenta se Zeman setkal také s premiérem Karimem Masimovem, předsedou senátu a některými českými podnikateli, kteří v Kazachstánu pracují.

Podle Zemana to však není jeho poslední návštěva devátého největšího státu světa. Plánuje, že Kazachstán navštíví znovu v roce 2017, kdy bude hostit světovou výstavu Expo. „Je to země hospodářského zázraku,“ konstatoval podle serveru Lidovky.cz Zeman.

Z Kazachstánu odletěl do jiné středoasijské země, Tádžikistánu, kde zůstal až do čtvrtka. Prezident se zde opět věnoval hlavně ekonomickým otázkám.

David Slouka

Premiér Sobotka podpořil v Jeruzalémě nezávislost Izraele a Palestiny

Dva nezávislé státy – Izrael a Palestina, mají být podle premiéra Bohuslava Sobotky výsledkem mírového procesu na Blízkém východě. Předseda vlády to prohlásil po setkání se s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem v Jeruzalémě, který přístup české strany ocenil. Premiér vyrazil na třídenní návštěvu Izraele v pondělí 24. listopadu v doprovodu několika členů vlády, vědců i podnikatelů. Podle Sobotky je Izrael významným partnerem v mnoha ohledech. „Chci potvrdit pokračování strategické politické spolupráce mezi našimi státy,“ řekl pro server iDnes.cz.

Mimo jiné upozornil také na hrozbu Islámského státu a zdůraznil nutnost mírového procesu, který podle něj nemá být pouze jednostranným krokem. Sobotkovy názory a cíle podpořili vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, ministr obrany Martin Stropnický, průmyslu a obchodu Jan Mládek, zdravotnictví Svatopluk Němeček, kultury Daniel Herman a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Setkání navazuje na tradici společných schůzí české a izraelské vlády, která vznikla v roce 2012.

Česká republika má s Izraelem již dlouhodobě pevné vazby. „Velmi si vážíme toho, že jste k nám přijel i s částí své vlády s cílem posílit vzájemné vztahy. Izrael udržuje vztahy s mnoha státy světa, ale je jen několik zemí, s nimiž jsou naše vztahy výjimečné,“ citoval server Novinky.cz izraelského prezidenta Reuvena Rivlina.

Ministři během jednání podepsali mnoho memorand týkajících se spolupráce především v oblastech vědy a výzkumu, obchodu v agrární oblasti, zbrojního průmyslu a zjednodušení pracovních víz pro české studenty. Sobotka navíc do Česka pozval izraelského ministerského předsedu, který s návštěvou souhlasil. Česká výprava cestu završila návštěvou starověké pevnosti Masada u Mrtvého moře.

Nina Ortová

Ekonomika

Česko může získat až 650 miliard z evropských fondů, oznámila ministryně Šlechtová

České republika může získat v nadcházejících šesti letech až 650 miliard korun z Evropské unie, loni však z dotací nevyčerpala 12 miliard a letos dokonce 23 miliard. O evropských fondech se diskutovalo v úterý 25. listopadu v Praze na Žofínském fóru. Hlavním hostem byla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, dále vystoupili státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, vedoucí Zastoupení Evropské komise v Česku Jan Michal či ekonom Petr Zahradník.

Podle ministryně, která se úřadu ujala po odchodu Věry Jourové na pozici eurokomisařky, je nyní klíčové, aby se systém zjednodušil. „Musíme novelizovat a elektronizovat,“ řekla Šlechtová. Ministerstvo chce nyní vytvořit webovou aplikaci, která má jednotlivé žádosti zrychlit a zjednodušit. „Investice se musí provázat s cíli Strategie Evropské unie 2020,“ poznamenal státní tajemník pro evropské záležitosti Prouza. Ministryně také upozornila na další podmínky čerpání evropských dotací. Zmínila rozdělení do 11 strategických cílů, stanovení výchozích podmínek nebo  tematickou koncentraci.

Hovořilo se zejména o dřívějších problémech Česka s čerpáním dotací. „Každý stát by si měl evropské priority přetavit na své národní priority,“ pronesl ekonom Petr Zahradník.

Program uzavřela diskuze, při níž hosté odpovídali na dotazy z publika. Nejvíc jich mířilo na ministryni Šlechtovou, která vysvětlovala třeba schvalování dotací pro podniky či reagovala na otázky, které se týkaly úřední šikany.

Z Žofínského fóra Tereza Spilková

Ekonomika stručně: stát vrací pracujícím důchodcům slevu na dani, cena elektřiny klesne

* Stát doposud vrátil přes 600 milionů korun 146 tisícům důchodcům na základě verdiktu Ústavního soudu. Peníze jsou kompenzací za zrušení slevy na dani pro pracující důchodce v roce 2013. Důchodci se musí o finanční částku sami přihlásit v období do tří let. Soud na konci září nejprve vyhověl jedné důchodkyni, následně Ministerstvo financí oznámilo, že vrátí peníze i ostatním pracujícím důchodcům. O letošní slevu na dani se ale senioři bát nemusejí, Ústavní soud zrušil předmětné ustanovení již v létě letošního roku.

* Regulovaná cena elektřiny by se měla příští rok snížit o 1,2 %, zatímco cena plynu by se měla zvýšit o 1,18 až 4,74 %, podle toho, k čemu lidé plyn používají. Informace ve středu 26. listopadu zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ). Regulovaná cena elektřiny tvoří přes polovinu celkové částky za elektřinu, kterou domácnost platí. Druhou částí je silová cena, kterou obchodníci kupují na burzách. Na pozitivním vývoji regulované ceny se podle ERÚ podepsal pokles tržních cen za silovou elektřinu. Regulované ceny budou rozdílné v různých regionech. Konečnou cenu pro domácnost stanoví jednotliví dodavatelé.

Kristýna Hromková

Kultura

Zemřel Petr Hapka, významný autor filmové hudby i oblíbených písní

Na své chalupě na Okoři zemřel v úterý 25. listopadu po těžké nemoci významný český skladatel, dirigent a zpěvák Petr Hapka. Bylo mu 70 let. Letos v březnu se u něj po operaci kyčelního kloubu projevila Alzheimerova choroba. Jeho písně zpívaly například Hana Hegerová nebo Jana Kirschner. Nejvíce spolupracoval s textařem Michalem Horáčkem.

„Je to strašná rána. To, co se stalo, znamená nenahraditelnou ztrátu. Osobně mu nikdy nepřestanu být vděčný za to, co jsem s ním zažil. Byl jsem totiž svědkem toho, jak se rodí zázrak. Bude chybět nejenom mně, ale také spoustě lidí, pro které se jeho písničky staly součástí života. Víc k tomu teď nedokážu říct,“ uvedl Horáček pro deník Právo.

Hapka byl jedním z nejvýraznějších českých autorů filmových melodií a populární hudby. Podepsal se například pod hudbou ke snímkům Tisícročná včela či Páni kluci nebo k výrazným pohádkovým příběhům, jako Panna a Netvor. Složil skladbu Levandulová, kterou nazpíval s Hanou Hegerovou, nebo Budiž ti lehká zem, kde vystupuje po boku Jany Kirschner. Název jedné z jeho nejslavnějších písní parafrázoval i Michal Horáček. „Ať je ti lehká zem, Petře,“ řekl textař pro ČTK.

Ikonu české hudební scény vyzdvihuje i hudební publicista Miloš Skalka. „Pro mě zůstane průkopníkem neuvěřitelně skvělé filmové muziky a potom také scénické divadelní hudby,“ sdělil Skalka serveru Lidovky.cz. Hapka byl znám též jako „lev salónů“. Měl sedm dětí s pěti partnerkami a několik let žil se studentkou, která byla o více než čtyřicet let mladší.

Šimon Dušek

Praha si výstavou připomíná sté výročí narození Alfréda Radoka

Dne 17. prosince uplyne sto let od narození Alfréda Radoka. Nedožité jubileum předního divadelního a filmového režiséra připomene série akcí. Největší pozornost poutá výstava Alfréd Radok 100 – Příběh režiséra (1914-1976), která se koná v budově pražského Veletržního paláce. Expozici pořádá Institut umění – Divadelní ústav ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea.

Vernisáže, jež se udála 25. listopadu, se zúčastnil i syn David Radok, který poskytl fotografie z otcova osobního života či soukromou korespondenci. Dále zde kurátorka Helena Albertová představila koncepci výstavy a vypíchla důležité mezníky umělcova života. Diváci uvidí především výtvarné řešení jednotlivých inscenací, na nichž pracoval se scénografem Josefem Svobodou. „Dělat výstavu o divadelní režii není jednoduché,“ podotkla Albertová. Samostatná pasáž se věnuje přelomovému dílu Laterny magiky pro Expo 1958 v Bruselu, které je na místě i k vidění.

Druhá část výstavy se zaměřuje především na pohnutý osud umělce 20. století. Kurátorka Věra Velemanová zde mapuje úspěchy a pády Alfréda Radoka na pozadí historických událostí. Počínaje nacistickou perzekucí židovské rodiny přes komunistickou cenzuru až po konec života v emigraci. Velemanová nashromáždila úctyhodné množství fotografických a písemných pozůstalostí: například korespondenci s Václavem Havlem nebo Pavlem Tigridem a dalšími osobnostmi kulturní obce.

Během oslav výročí narození Alfréda Radoka se uskuteční přednášky v Městské knihovně v Praze, v Knihovně Václava Havla se bude diskutovat o vztahu mezi Havlem a Radokem. Filmové projekce chystá kino Ponrepo, Česká televize zařadí do vysílání režisérovy vybrané inscenace. Výstava potrvá od 25. listopadu do 25. ledna.

Z vernisáže David Hecht

Václavské náměstí – ohnisko změn: plot v Opletalově ulici ozdobily dobové fotografie

Plot, který dosud chránil parcelu po strženém domě hned vedle budovy ČTK v Opletalově ulici, slouží od pondělí 24. listopadu jako venkovní expozice. Výstava s názvem Václavské náměstí – ohnisko změn mapuje na více než desítce panelů zlomové události v českých dějinách s epicentrem právě na nejdelším náměstí Prahy. Takto ozdobený plot by měl lemovat chodník nejméně rok, organizátoři počítají i s obměnou jednotlivých panelů.

Plocha, na níž je výstava ke zhlédnutí, patří soukromé firmě, která výstavu organizuje. „My stejně zatím tu parcelu jinak ani využít nemůžeme. A pro kolemjdoucí budou hezčí velkoformátové fotografie na panelech než starý plot,“ uvedla Lenka Minářová za firmu Flow east. Z fotografií, které zakoupila od ČTK, na diváka dýchá historie. Upoutají poválečné ruiny domu, na jehož místě teď stojí hotel Wilson s fast foodem v přízemí, či masy lidí při sametové revoluci. Expozici organizátoři vytvořili sami, s odborníky konzultovali pouze znění doprovodných textů.

Výstava nepřipomíná pouze minulost Václavského náměstí. Jeden z panelů se zaobírá současnou podobou a na dalších je k vidění vizualizace projektu, který má pozměnit vizáž náměstí do budoucna. Smyslem tak není pouze zvýšit povědomí obyvatel a návštěvníků Prahy o dějinách, ale i rozpoutat diskuse o tom, jakým směrem se má vyvíjet podoba jednoho z nejznámějších náměstí republiky v příštích letech.

Expozice má oslovit také mladší návštěvníky. Součástí každého panelu je kvízová otázka i odpověď na ni. Pořadatelé výstavy do budoucna hodlají oslovit školy z blízkého okolí s nabídkou komentované návštěvy, která by měla prohloubit dějepisné znalosti žáků. Mimo to se obrací i k veřejnosti. „Rádi bychom, aby nám veřejnost posílala svoje komentáře, novinové útržky, staré fotografie, prostě cokoliv zajímavého. Když nám to budou posílat, panely budeme moci obnovovat. Těšíme se i na případnou diskusi, co jak bylo a nebylo,“ očekávají organizátoři, že výstava vzbudí především v pamětnících zájem podělit se o vlastní vzpomínky.

Z Václavského náměstí Veronika Jenčková

Sport

Sáblíková a Koudelka si připsali premiérová vítězství, Erbanová vybojovala třetí místo

Předposlední listopadový víkend byl velice úspěšný pro české sportovce. Skokan na lyžích Roman Koudelka vyhrál poprvé v kariéře závod Světového poháru v Klingenthalu, rychlobruslařka Martina Sáblíková premiérově ovládla závod s hromadným startem v Soulu. Její kolegyně Karolína Erbanová vybojovala třetí místo na 500metrové trati.

Koudelka zvítězil před Rakušanem Stefanem Kraftem a Němcem Andreasem Wellingerem. Navázal na triumf z páteční kvalifikace. Pětadvacetiletý Čech byl i nejlepším skokanem sobotního závodu družstev. V neděli 23. listopadu skočil v prvním kole 138 metrů, což znamenalo ztrátu pouhého 1,7 bodu na medailové pozice. Druhé kolo ovládl nejdelším skokem 139,5 metru a posunul se na první pozici, z níž jej nikdo nesesadil. „Před prvním skokem jsem byl lehce nervóznější, takže jsem ho trochu pokazil, ale druhá kola mívám lepší a je lepší útočit zezadu než z prvního místa,“ řekl skokan pro Sport.cz. „Druhý skok se povedl, i když byl lehce zpožděný, tak pocit je teď fantastický. Asi mi to ještě nedochází,“ dodal.

Sáblíková vyhrála závod s hromadným startem hned na druhý pokus. Před týdnem v Ohiru skončila šestá, nedělní klání v Soulu ovládla s náskokem dvou vteřin na Nizozemku Irene Shoutenovou. Rychlobruslařka získala ve 4. kole bod za třetí místo, v polovině závodu unikla zbytku závodnic společně s Claudií Pechsteinovou. Němka Pechsteinová Sáblíkovou sice v pátek porazila na 5000 metrů, ale v závěru neudržela tempo české reprezentantky a nakonec se propadla mimo stupně vítězů.

Další rychlobruslařka Erbanová se premiérově radovala z medaile ze Světového poháru na trati dlouhé 500 metrů. Česká závodnice dojela v Soulu na bronzové příčce pouhou setinu vteřiny před dotírající Nizozemkou Floor van den Brandtovou. Erbanová startovala v deváté rozjížďce a cílovou fotobuňku protnula v čase 38,83. Z vítězství se radovala domácí I Sang-hwa.

Vojtěch Povejšil

Přetahovanou o titul půlmistra vyhrála Plzeň, Sparta s Jabloncem s ní ale drží krok

Noc ze soboty 22. na neděli 23. listopadu strávili až jako třetí tým soutěže, přesto jsou fotbalisté Plzně ligovým půlmistrem. Neoficiální primát získali díky domácímu vítězství 2:1 nad Bohemians 1905, kterým odpověděli na výhry Sparty a Jablonce. V boji o záchranu měl problémy Liberec, jenž pád na sestupové příčky odvrátil až v nastaveném čase utkání s Jihlavou.

Před startem 15. kola byla ve hře o titul půlmistra hned trojice týmů. Nejmenší šance měl Jablonec, který také o naději záhy přišel. Ze hry ho vyřadilo suverénní vítězství Sparty 4:0 nad Budějovicemi.

Triumf obhájce titulu proti neškodnému nováčkovi zajistili Lafata s Dočkalem. Oba skórovali hned dvakrát, přičemž nebyli daleko od hattricku. První jmenovaný z úhlu netrefil odkrytou branku, druhý zase poslal míč do tyče. „Možná už nikdy takovou šanci mít nebudu, takže mě to trochu mrzí,“ litoval po utkání Bořek Dočkal.

Přesto ve sparťanském týmu převládala po jednoznačném zápase spokojenost. „Chtěli jsme vyhrát co nejvyšším rozdílem a jsem rád, že kluci k tomu přistoupili právě tímto způsobem,“ řekl trenér Vítězslav Lavička, jehož jméno skandovali za vytrvalého bušení na sklo tiskového střediska fanoušci tak hlasitě, až je musel ředitel komunikace Ondřej Kasík gesty krotit.

Letenští v ten moment vedli o dva body před Plzní, kterou po vítězství 2:1 v Ostravě přeskočil i Jablonec. Viktoria potřebovala k udržení prvního místa porazit Bohemians, což dlouho vypadalo jako neřešitelný problém. Nabuzení klokani se však nakonec potopili sami. Po Pauschekově faulu na Pilaře proměnil penaltu Hořava a druhý gól přidal zásahem do vlastní branky Jindřišek. Ten skóroval i do správné sítě, víc než korekci stavu už ale hosté nestihli.

Změny nastaly na opačném pólu tabulky. Liberec od 15. místa zachránil až Hadaščokův gól v nastaveném čase, kterým srovnal utkání s Jihlavou. Místo něj klesly na sestupovou příčku Budějovice.

Výsledky 15. kola: Plzeň - Bohemians 2:1, Sparta - České Budějovice 4:0, Ostrava - Jablonec 1:2, Mladá Boleslav - Slovácko 2:0, Teplice - Dukla 1:0, Slavia - Hradec Králové 1:1, Liberec - Jihlava 2:2, Brno - Příbram 1:0

Tabulka po 15. kole: 1. Plzeň 35 bodů, 2. Sparta 34, 3. Jablonec 33, 4. Mladá Boleslav 23, 5. Teplice 21, 6. Ostrava 21, 7. Dukla 20, 8. Slavia 19, 9. Slovácko 18 10. Jihlava 18, 11. Bohemians 17, 12. Příbram 16, 13. Brno 16, 14. Liberec 15, 15. České Budějovice 15, 16. Hradec Králové 8

Z Letné Adam Kotrbatý

Hokejisté Třince se dál přetahují s Litvínovem o první místo. Slavii trápí drtivé prohry

Třinec se po skončení 24. kola hokejové extraligy znovu usadil v čele tabulky, o které v posledních zápasech na dálku soupeřil s Litvínovem. Tyto dva kluby nyní dělí jediný bod. Třinec sice podlehl rozjeté Kometě Brno, ale další dva zápasy dokázal vyhrát. Nejprve porazil Hradec a naposledy v úterý 25. listopadu nadělil Slavii hned šest gólů.

Jedním z nejvýraznějších hráčů tohoto zápasu byl bývalý slávista Jakub Klepiš, který svému někdejšímu týmu vstřelil jeden gól a na dva další přihrál. „Přemýšlel jsem, jestli na mě fanoušci nebudou bučet nebo mi jinak vyčítat, že jsem po návratu z ciziny vzal angažmá u Ocelářů, ale všechno bylo v klidu. Dodatečně jim děkuju,“ citoval Klepiše server Sport.cz.

Slavia se na rozdíl od Třince dál trápí. Za poslední tři zápasy schytala 18 gólů a od posledního místa tabulky ji dělí pouze čtyři body. S výsledky uplynulých tří kol 2:6, 0:6 a 2:6 jsou slávističtí hráči velmi nespokojeni.

„Všude jsme ne o jeden nebo dva, ale o tři kroky pomaleji než naši soupeři. Pokud to takhle bude dál, tak nastane ukrutný sešup. Pořád si to opakujeme, ale vypadá to, že jsou to řeči do větru. Ale musíme se všichni probrat, od prvního do posledního hráče,“ odpovídal serveru iDnes.cz po zápase s Třincem zdrcený slavistický brankář Adam Svoboda.

Výsledky 22. kola: Vítkovice - Pardubice 3:2, Zlín - Plzeň 2:3 N, Brno - Karlovy Vary 2:1, Liberec - Sparta 3:6, Slavia - Mladá Boleslav 2:6, Olomouc - Litvínov 4:5, Hradec Králové - Třinec 1:5.

Výsledky 23. kola: Sparta - Pardubice 4:2, Karlovy Vary - Zlín 2:3 po nájezdech, Mladá Boleslav - Olomouc 4:2, Litvínov - Vítkovice 3:2, Hradec Králové - Slavia 6:0, Třinec - Brno 2:3, Plzeň - Liberec 3:1

Výsledky 24. kola: Vítkovice - Sparta 2:3N, Zlín - Hradec Králové 4:2, Olomouc - Plzeň 3:4 v prodl., Liberec - Litvínov 4:3N, Slavia - Třinec 2:6, Brno - Mladá Boleslav 2:3, Pardubice - Karlovy Vary 6:3 (Předehráno 28. října)

Tabulka po 24: kole extraligy: 1. Třinec 51, 2. Litvínov 50, 3. Sparta 46, 4. Kometa 41, 5. Hr. Králové 40, 6. Pardubice 36, 7. Ml. Boleslav 35, 8. Plzeň 32, 9. Olomouc 32, 10. Liberec 31, 11. Slavia 29, 12. K. Vary 28, 13. Zlín 25, 14. Vítkovice 25

Karolína Šimková

Voráčkovy hranice zná jen pánbůh, česká hvězda nadále válí v NHL

Český hokejista Jakub Voráček si podmaňuje slavnou NHL. Útočník Philadelphie se po devatenácti odehraných zápasech a díky 29 bodům zabydlel na špici kanadského bodování, patří mu celkově druhé místo, a to jen vinou nižšího počtu vstřelených branek. S 22 asistencemi je dokonce nejlepším nahrávačem soutěže. Doposud byla pro kladenského odchovance sezónním maximem hranice 62 bodů, které dosáhl minulou sezonu.

Voráček, jehož v roce 2007 jako svou první volbu draftoval Columbus, hraje v zámoří už sedmým rokem a teď prožívá jednoznačně nejzdařilejší vstup do sezony. „Bodově jsem samozřejmě mile překvapený. Osobně se mi ještě nikdy nepovedlo být takhle vysoko. Hráči jako Crosby, Ovečkin či Stamkos se na špici drží každým rokem. Vím, že je to jen začátek, tudíž bych z toho zatím žádnou euforii nedělal,“ řekl pro server nhl.cz. A to ještě v úterním klání na ledě New York Islanders vyšel teprve potřetí v sezoně naprázdno a právě kvůli nižšímu počtu vstřelených branek je v celkovém bodování druhý za Sidneym Crosbym z Pittsburghu.

„Hraje s velkým sebevědomím,“ chválí ho spoluhráč a kapitán Philadelphie Claude Giroux: „S takovým sebevědomím a schopnostmi je nebezpečný. Jednoduše si souhru s ním užívám.“ Voráčkův parťák z útoku Brayden Schenn dodává: „Jake a Claude Giroux hrají výborně, ale zbytek týmu se prostě musí probudit.“

Experti se předhánějí v prognózách, kolika bodů může jedno z největších překvapení sezony dosáhnout, bude-li zatěžkávat konta soupeřů stejnými bodovými příděly, jako tomu bylo doposud. Podle jejich odhadů by se měl při současném tempu dostat na hranici zhruba 120 bodů, což se naposledy povedlo již zmiňovanému kapitánovi Pittsburghu a kanadské reprezentace Sidneymu Crosbymu.

„Šanci dosáhnout sta bodů má jednoznačně, i když všichni víme, že moc borců, schopných udělat stovku, v lize nenajdeme. Ten jeho přístup mu dovolí sáhnout si na maximum možného, ale kde přesně to je, ví jen pánbůh,“ prohlásil pro Blesk jeho agent a člen zlatého týmu z olympiády v Naganu 1998 Petr Svoboda. Následující týdny napoví.

Jakub Švejkovský

Počasí

Počasí

Zima pomalu střídá podzim a tepleji už moc nebude. To dokazují i horské oblasti – výrazně se ochladilo, v Beskydech napadl v úterý 25. listopadu sníh. Navíc nás čekají i první zimní splíny – vysoká oblačnost a ranní mlha republiku jen tak neopustí. Inverze nyní pokrývá téměř celou zemi, trhá se jen místy a změna se zatím neočekává. Předpokládají se i vydatné deště, v noci na horách bude dále sněžit. Nastal tedy čas vytáhnout ze skříně opravdu teplé kabáty a zimní bundy.

David Slouka