11. prosince 2014, Carolina č. 871

události od 3. do 10. prosince


Z domova

Prezident jmenoval nového ministra dopravy Ťoka. Ten slíbil transparentnost zakázek

Prezident Miloš Zeman jmenoval ve čtvrtek 4. prosince ministrem dopravy Dana Ťoka. Bývalý šéf stavební firmy Skanska nahradil Antonína Prachaře, který rezignoval před měsícem. Nový ministr již jmenoval nového šéfa Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupu a slíbil transparentnost všech zakázek. Ťoka do vlády nominovalo hnutí ANO.

"Přistupuji k tomu úkolu s velkou pokorou. Chtěl bych vyzvat všechny, kteří nám můžou pomoci, že jsou vítáni," prohlásil Ťok na brífinku s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) po uvedení do úřadu.

Premiér poté vyjmenoval, jaké povinnosti na nového ministra čekají. Za hlavní prioritu označil stabilizaci personálního vedení ŘSD. Tento úkol Ťok vyřešil již v pondělí 8. prosince, kdy jmenoval generálním ředitelem Jana Kroupu, který už v úřadu působil, ale v červnu za bývalého ministra Prachaře skončil. "Myslím si, že tato organizace musí být schopna fungovat se stálým ředitelem. Pan Kroupa je odborníkem, který situaci na ŘSD zná," komentoval svou volbu Ťok pro server iDnes.cz.

Za další prioritu resortu oba shodně označili stabilizaci Českých drah. Ťok vyjádřil nespokojenost s reakcí Českých drah na nedávnou ledovkovou kalamitu. "Nemůžeme být spokojení s tím, že nám sedí lidé ve vlaku několik, i desítek, hodin a nevědí, co s nimi bude. Musíme udělat kroky, aby se taková situace neopakovala."

Nový ministr chce zpřístupňovat veškeré smlouvy, které se na ministerstvu uzavřou. "Chci zveřejňovat vše, co zveřejnit možné je," prohlásil v rozhovoru pro MF Dnes. Tímto způsobem může zabránit vzniku spekulací o zvýhodňování stavební firmy Skanska, kterou dříve vedl.

Karolína Šimková

Poslanci si přilepší nakonec jen o 1700 korun, prošel návrh ČSSD

Na stole už ležel návrh s plánovaným 14% navýšením platu zákonodárců jako kompromis napříč vládními i opozičními stranami. Premiér Bohuslav Sobotka ho však po návratu ze Spojených států odmítl. V pátek 5. prosince odhlasovala Poslanecká sněmovna navýšení pouze o 2,9 %. Poslanci a senátoři si tak přijdou na 57 600 korun.

Základní plat zákonodárce se od roku 2011 nezvyšoval - činí 55 900 korun. V rámci vyrovnání se měla tato částka od roku 2015 skokově navýšit o 26 %, zatímco platy ostatních státních zaměstnanců v listopadu vzrostly pouze o 3,5 %. Poslanci se proto snažili najít shodu, která by čtvrtinový růst omezila.

Sněmovní rozpočtový výbor navrhl 14% růst, avšak s tím nesouhlasil premiér Sobotka. A zatímco ČSSD připravovala návrh na tříprocentní zvýšení, lidovci se s hnutím ANO dohodli na zmrazení platů i pro příští rok. Mimoto opoziční Úsvit navrhl nezvyšovat platy až do roku 2018 a do té doby nalézt systémové řešení. Návrh ČSSD prošel nakonec Sněmovnou jen díky hlasům opozičních komunistů, když pro něj hlasovali vládní ČSSD a lidovci, ale pouze devět poslanců hnutí ANO. "Když jsme viděli hlasování vládní strany ANO, tak jsme měli obavu, že usilují o skokové zvýšení o 26 %," komentoval pro ČT hlasování komunistů jejich předseda Vojtěch Filip.

Návrh zákona předpokládá, že se platy zákonodárců pro rok 2015 vypočítají jako 2,25násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za minulý rok. Dva roky se bude koeficient zvyšovat o desetinu a v roce 2018 se zaokrouhlí na hodnotu 2,5. Poté by měl skokově stoupnout na konečných 2,75. Poslancům náleží ještě náhrady, které se odvíjejí od základního platu, a zvyšují jejich příjem nejméně o 56 %. "Návrh jsem předkládal tak, aby byl systémový a aby se neopakovala nedůstojná debata o tom, kolik mají poslanci brát a o kolik jim platy vzrostou. Doufám, že je věc vyřešena jednou provždy," řekl ČT předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Nyní bude na řadě Senát. Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) nepředpokládá, že by jím návrh neprošel. Také prezident Miloš Zeman souhlasí s tříprocentním navýšením. Nepřijatelná pro něj byla pouze varianta se 14 %.

V návrhu se mimo poslanců a senátorů řeší platy i ostatních ústavních činitelů a právě proti této pasáži hodlá podat ústavní stížnost prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Protestuje proti platům soudců, které jsou trojnásobkem průměrného platu v nepodnikatelské sféře. Příští rok tak i nastupující okresní soudce bude mít základní plat o téměř 15 tisíc vyšší než poslanci a senátoři.

Josef Mačí

Do případu českých sourozenců, které v Norsku odebrali matce, se vložila Sněmovna

Poslanecká sněmovna vyzvala vládu, aby aktivněji vstoupila do případu dvou českých bratrů Denise a Davida, které před třemi lety v Norsku odebrali matce. Podle usnesení z úterý 9. prosince má vláda požádat norský kabinet o vysvětlení situace. A pak případně vyvinout maximální úsilí, aby se bratři vrátili do Česka. Matka Eva Michaláková se mezitím chystá podat na tamější úřady žalobu a zažádat o svěření synů do vlastní péče.

Problém trvá již tři roky. Norská sociální služba chlapce odejmula na základě podezření učitelky z mateřské školy, že jednoho ze synů otec sexuálně obtěžuje. Navzdory tomu, že policie ani lékaři nikdy jakékoliv příznaky zneužívání nepotvrdili a žádné obvinění nepadlo, žijí obě děti v oddělených pěstounských rodinách a svou matku vídají pouze dvakrát v roce.

"Je nepřípustné, aby sourozenci vyrůstali odděleně v cizích rodinách. V Norsku jsou pošlapávána práva českých občanů. Vláda musí přestat strkat hlavu do písku," uvedla pro Lidovky.cz poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09), která se v kauze dlouhodobě angažuje.

Chalánková apelovala na vládu, aby navázala s Norskem další jednání. Návrh poslance Petra Bendla z ODS, aby vláda vzala děti pod diplomatickou ochranu, Sněmovna neschválila. "Diplomatická ochrana představuje nejsilnější a zcela výjimečný prostředek mezinárodněprávní formy ochrany občanů," řekl již dříve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Naopak podle předsedy vládních lidovců Pavla Bělobrádka se v podobných situacích země o své občany dokázaly postarat. "Můžeme si vyřešit naši matku s našimi dětmi u nás," dodal pro Lidovky.cz.

Komunikace mezi norskou stranou a současnými českými ministry, ale i zástupci Nečasovy vlády, doposud nikam nevedla. "My v tuto chvíli nemáme v ruce žádné právní nástroje, jak kauzu v Norsku ovlivnit," reagovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Podle ní už česká strana podnikla "celý seznam úkonů".

Evě Michalákové nepomohlo ani odvolání k norským soudům, ani když se loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost nepřijal.

David Hecht

Rekordní lihové podvody před soudem: Březina popisoval, jak mátl celníky

Největší daňový únik v obchodu s lihem projednává soud v Olomouci. Obžaloba viní zlínského podnikatele Radka Březinu, že během 14 let připravil stát na daních o rekordních 6,7 miliardy korun. "Přemýšlel jsem, jak ze syntetického lihu vyrobit líh do lihovin," citoval Březinovu výpověď z pondělí 8. prosince server iDnes.cz. Jednání před soudem pokračovalo až do středy.

Březina popisoval například plán na vybudování utajeného podzemního lihovaru, podle čeho vybíral lokalitu nebo jak zajišťoval peníze a technologie. Zmínil také vlastní způsob výroby čistého lihu z lihu syntetického, osobně k tomuto účelu sestrojil přístroj. Velmi detailně popisoval postupy, kterými mátl celníky. Spojitost s likérkou Drak, která figuruje v metanolové aféře, při níž umírali lidé, odmítl. "Objasním, co jsem dělal, ale nechci nikomu ublížit. Žil jsem celý život čestně," prohlásil podle serveru Březina. S lihovými podvody začal už na počátku devadesátých let, kdy stát tuto surovinu téměř nekontroloval. Opatření proti nelegální výrobě přišla až později, když se zjistilo, jak rozsáhlé úniky jsou.

K podvodům primárně využíval firmu Morávia-Chem ze Slušovic, kterou tajně vlastnil. Mezi obžalovanými jsou také nastrčený jednatel společnosti Radek Menšík, dva z dělníků, správce nemovitostí Radka Březiny Václav David a správce nelegálního úložiště lihu v Olomouci Tomáš Pantlík.

Sám Březina označil dalšího spolupachatele, svého tehdejšího spolupracovníka Lubomíra Kaláče, který měl lihovar provozovat, řídit pracovníky a starat se o zákazníky.

V roce 2012 policisté nalezli ve Stojičíně na Pelhřimovsku rekordně velký sklad s 1,2 milionu litrů nelegálního alkoholu, který patřil právě Radku Březinovi. Jemu a dalším sedmi obviněným hrozí tresty odnětí svobody od devíti do třinácti let. Soud bude pokračovat v lednu.

David Slouka

Mikuláš rozsvítil vánoční strom na pražské Kampě

Vůně pečených klobás a trdelníků se linula okolím a v davu lidí blikaly růžky dětí netrpělivě vyhlížejících Mikuláše, čerta a anděla. I tak vypadalo slavnostní rozsvícení vánočního stromu v pátek 5. prosince na náměstí Na Kampě v Praze.

Před pátou hodinou odpoledne se lidé všeho věku začali scházet pod malostranským koncem Karlova mostu, aby si mohli vychutnat atmosféru začínajícího adventu. Otevřely se vánoční trhy, které nabízely všelijaké delikatesy, ale i tradiční pokrmy, ručně dělané výrobky a hlavně teplé nápoje, které zahřály v mrazivém večeru. Vtom klidné povídání narušil zvuk bubnů, který oznamoval příchod obrovského průvodu Mikuláše, čertů a andělů. Dětem se rozzářily oči, i když někde ukáplo i pár slziček. Ty potom vyléčila vánoční nadílka pro všechny.

Hlavní akcí večera však bylo rozsvícení vánočního stromu, se kterým pomohl spolu s nadšeným davem Oldřich Lomecký, starosta městské části Praha 1. "Stejně jako každý rok je to tak, že sdružení, která to pořádají, ať je to Sdružení přátel Malé Strany nebo Sdružení Petrské čtvrti a podobně, si připravují program sama ve spolupráci s místními školami a občany," vysvětlil Lomecký. "Stalo se to tradicí, která se stále udržuje, a nejsou to jenom Vánoce - jsou to čarodějnice, masopust, zkrátka takové věci, které jsme zvyklí vídat spíš na vesnicích, Moravě či v jižních Čechách. Myslím, že Malá strana a speciálně Praha 1 je tímto význačná, protože role občanských spolků je zde mnohem významnější než v okrajových částech Prahy nebo na sídlištích. Je pěkné udržovat takovéto tradice a myslím, že i letos se to povedlo."

Rodiny s dětmi pak čekala vystoupení operních pěvců Barbary Slezákové a Michala Mačuhy a pěveckých sborů. Program ukončily kapely The Colorblinds a Circus problem.

Z Kampy Nina Ortová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Premiéři států V4 jednali s prezidentem Švýcarska. Chtějí víc investic i spolupráce

O spolupráci zemí Visegrádské čtyřky, o Ukrajině nebo o investicích ve Švýcarsku se mluvilo na setkání premiérů Česka, Slovenska, Polska a Maďarska se švýcarským prezidentem Didierem Burkhalterem. Jednání se konalo 9. prosince na Bratislavském hradě a účastníci se shodli na posílení vzájemné spolupráce.

"Česká republika má zájem na tom, aby Visegrádská skupina byla silná, aktivní, soudržná a atraktivní v regionu střední Evropy pro další spolupráci," citují českého předsedu vlády Bohuslava Sobotku Parlamentnilisty.cz. Podle něj je nejdůležitější posílit ekonomické vztahy a spolupráci v oblasti inovace, vědy a výzkumu, což by mohlo pozitivně ovlivnit i průmyslovou výrobu.

Účastníci jednání hovořili také o bezpečnostní situaci na Ukrajině a o jejím dopadu na státy střední Evropy. Shodli se na tom, že je potřeba trvat na dodržování mezinárodního práva a zajistit společný solidární postup zemí Evropské unie.

Nejtvrdší postoj k Rusku zaujala polská premiérka Ewa Kopaczová, podle které by EU měla být připravená na zpřísnění protiruských sankcí. Proti sankcím se naopak nejvíce vymezoval slovenský premiér Robert Fico. Podle Sobotky je důležité, že se země V4 na uvalení sankcí proti Rusku shodly.

S představiteli Visegrádské skupiny se v Bratislavě setkal i švýcarský prezident a předseda Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Didier Burkhalter. Podle něho by se měla zintenzivnit činnost organizací, jako je OBSE. Hovořilo se také o vztazích mezi Evropskou unií a Švýcarskem, strukturálních fondech EU a o investicích mezi zeměmi V4 a Švýcarskem.

Kristýna Hromková

Ekonomika

Nezaměstnanost v listopadu zůstala na 7,1 %, volných míst mírně přibylo

České úřady evidují 517 tisíc lidí bez práce. Ve srovnání s říjnem tak nezaměstnanost zůstává na stejné úrovni, na 7, 1 %. Proti loňskému roku však nezaměstnaných ubylo přibližně o 47 tisíc, v nabídce je naopak víc volných míst. Vyplývá to z tiskové zprávy Úřadu práce, kterou zveřejnil 8. prosince. Ekonomové však v prosinci a v lednu tradičně očekávají nárůst nezaměstnanosti.

Šance najít práci je přitom zhruba o třetinu větší než loni. Volných míst na trhu práce je v současné době přibližně 59 tisíc, což je o tisíc víc než v říjnu. Na každou pozici, kterou firmy v Česku vypíšou, se přihlásí v průměru devět uchazečů, na některé i stovky. Mezi nejžádanější obory patří tradičně administrativa.

Naopak průmysl podle aktuálních čísel statistiků v říjnu zpomalil na 3,2 %. Rostla sice výroba aut a energií, ale například těžařství se nedařilo. Trend ovlivňuje i slabý výkon Německa a dalších zemí eurozóny, se kterými české firmy obchodují.

Ekonomové navíc předpokládají, že na úřadech práce bude v příštích měsících zase rušněji. Končí totiž sezonní práce i řada smluv na dobu určitou. "V prosinci a lednu půjde nezaměstnanost nahoru, jak velí sezonní trendy," citoval iDnes.cz analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška. Podíl nezaměstnaných by ale podle něj neměl překročit 8 % a vydrží-li současné příznivé ekonomické klima, měl by během jara klesnout pod 7 %.

Martin Iltis

Kultura

Dereck Hard opět překvapil: První český audiovizuální fotokomiks je na světě

Jako kdyby se sešli staří kamarádi, aby oslavili nějaké důležité jubileum. Tak působil křest komiksu mladého českého fotografa, který tvoří pod uměleckým jménem Dereck Hard. Ten totiž přizval kamarády a umělce, aby společně vytvořili jedinečný projekt, první český audiovizuální fotografický komiks Photoman!. Na křest, který se konal v sobotu 6. prosince v pražském klubu Zephyr, tak dorazili jedni z nejlepších českých street umělců.

Vládla tu dobrá nálada, bavil se i samotný autor, který se za večer nezastavil. Tu podepisoval výtisky, tu se zdravil s hosty a osobně jim fotokomiks představil. "Vezměte si také jeden na recenzi," prohodil ve spěchu. Kmotry se stali herec Tomáš Hanák, moderátorka Marie Retková a rapper James Cole, kteří v komiksu ztvárnili vedlejší role.

Příběh ke komiksu napsal Dereck sám. Jedná se o love story v moderním pojetí s prvky nadpřirozena. Na komiksu se podílela celá řada českých umělců a známých osobností. Hlavní role patří mladým umělcům Jimimu Jmehovi a Elizavetě Schvachkové.

Večer byl tematický, zazněl zde oficiální soundtrack a promítaly se fotografie jak ze zákulisí tvorby komiksu, tak ukázky z finálního díla.

Ze křtu Tereza Spilková

Charismatická zpěvačka Selah Sue vyprodala pražský klub Roxy

V neděli zavítala po dvou letech do Prahy belgická zpěvačka Selah Sue a opět svými skladbami uchvátila. Zastřený hlas, charisma, nekonečné přílivy energie a míchání hudebních stylů jako reggae, funky a soul protnuté rapem - to jsou ingredience, jimiž uvádí do varu lidi po celém světě. Ani pražský koncert nebyl výjimkou, vyprodal se do posledního lístku (600 ks).

Událost se pořadatelům povedla už od samého začátku. Na vystoupení Selah Sue připravila publikum česká soulová skupina The High Corporation a svými houpavými tóny je přivedla do správné nálady. Výběr předskokanů určitě nebyl krok vedle, ba naopak kapela byla naladěna na stejnou notu jako zlatý hřeb večera.

Poté za bouřlivého potlesku nastoupila na pódium s kytarou v ruce drobná Selah, pozdravila Prahu a zazpívala hity jak z nejnovějšího alba, tak skladby, kterými se dostala lidem do podvědomí.

Charismatická zpěvačka vydala své první album v roce 2009 a hned se vyšplhala na první příčky hitparád. Během pětileté kariéry se z jejího jména stal v hudebním světě pojem. Brzy po vydání prvního alba si zazpívala duet se slavným Cee Lo Greenem a začali se o ni zajímat producenti velkých jmen.

Pro milovníky kvalitní muziky byl pražský koncert Selah poctou, závěrečný aplaus překonal ten na uvítanou.

Z Roxy Kateřina Golasovská

Sport

Koudelka znovu vede Světový pohár skokanů, dařilo se i biatlonistům

Na to, že v jejich domovině ještě pořádně nesněžilo, prožívají čeští zimní sportovci velmi zdařilý vstup do sezony. Skokan na lyžích Roman Koudelka je po nedělním vítězství v Lillehammeru dokonce zpět v čele Světového poháru. Úspěšná byla také biatlonová reprezentace, která má zástupce v elitní pětici mužského i ženského seriálu.

Norský Lillehammer nepatří mezi oblíbené destinace českého skokana. Jednou už tu sice atakoval stupně vítězů, častěji však bojoval na hranici bodované třicítky. Ani letos to na nějaký zářný úspěch nevypadalo. Koudelkova forma od vítězství v Klingenthalu lehce upadala a v sobotu 6. prosince přišlo i první letošní umístění mimo nejlepší desítku. "Byl to hodně větrný závod. První kolo jsem měl hodně těžké podmínky, ale skok mi vyšel výborně. V druhém jsem hodně zpozdil odraz a to mě stálo dost metrů," hodnotil 11. místo pro iDnes.cz.

Vítr trápil závodníky i v neděli. Odskákalo se pouze jedno kolo a také s prodlevami. Jednu takovou prožil i Koudelka, jehož ale pauza nerozhodila. Závod ovládl skokem dlouhým 140 metrů a v čele seriálu vystřídal švýcarského reprezentanta Simona Ammanna. Ten sice doletěl o dva metry dále, jenže stylově na českého reprezentanta nestačil. "Za týden mě v Rusku Ammann přeskočí, nejedu tam, nemůžu všechno vyhrávat," dodal Koudelka, který před dalším dílem dlouhodobé soutěže upřednostní přípravu na prestižní Turné čtyř můstků.

Jestliže skokanská radost přišla v neděli, biatlonisté měli lepší výsledky o den dříve. Veronika Vítková a Ondřej Moravec obsadili v sobotním sprintu druhou pozici, Michal Šlesingr byl čtvrtý. Kvůli chybám na střelnici ale dobrou pozici pro nedělní stíhací závod nevyužili. V desítce zůstala pouze Vítková, která klesla na sedmou příčku. V celkovém hodnocení SP patří Šlesingerovi třetí místo, Vítková a Moravec jsou pátí.

Povedený víkend prožil i sdruženář Miroslav Dvořák, jenž v neděli doběhl na desátém místě. Mírně zklamaná byla naopak rychlobruslařka Martina Sáblíková. Na tříkilometrové trati sice dojela třetí, v hromadném závodě ale skončila pátá.

Adam Kotrbatý

Jágrovi patří v historických tabulkách NHL už páté místo, žádný Evropan není výš

Byl to pro něj večer překonaných milníků. Jako teprve patnáctý hráč historie nastoupil už ke svému  1500. utkání v NHL. A co víc. Jaromír Jágr v dresu New Jersey ozdobil svůj start na ledě Caroliny dvěma body za gól a přihrávku, čímž v noci na úterý 9. prosince přispěl k vítězství 2:1, ale především se dostal už na páté místo historických tabulek kanadského bodování před Marcela Dionnea.

"Ve čtyři odpoledne jsem říkal trenérovi, aby mě moc často nestavěl, protože se necítím dobře. Neměl jsem energii. Ale hodinu před startem se něco změnilo. Začal jsem se těšit na zápas a najednou během minuty síla přišla," řekla dvaačtyřicetiletá česká legenda pro portál nhl.com. Na čtvrtého v pořadí Rona Francise, svého dvorního centra, s nímž hrával ještě v Pittsburghu, ztrácí už jen 26 bodů.

Kladenského odchovance si v roce 1990 vybral Pittsburgh Penguins jako svou první, celkově pak pátou volbu v draftu. Jágr v jejich dresu absolvoval jedenáct sezon a v nich se celkem pětkrát stal nejproduktivnějším hráčem ligy. Za to si vysloužil prestižní ocenění Art Ross Trophy.  Roku 2001 začala i podle jeho slov nepovedená tříletá štace v hlavním městě Spojených států Washingtonu. V týmu tamějších Capitals se český forvard trápil.

Vysvobození tak pro něj představovala výměna do New Yorku Rangers. V jejich dresu opět ožil, začalo se mu znovu dařit a nadále nepřetržitě stoupal v celkovém bodování soutěže výše a výše. Dokonce se v roce 2006 stal nejúspěšnějším Evropanem všech dob, když překonal legendárního Fina Jarriho Kurriho.

Po sezoně 2008/2009 se vydal hrát na tři sezony do Ruska. Za Avangard Omsk nastupoval již v době výluky v NHL roku 2004. Po třech letech se do Ameriky vrátil, konkrétně pak do týmu Philadelphia Flyers. Na východním pobřeží vydržel jen sezonu a v ročníku 2012/13 se stěhoval do Texasu, do celku Dallas Stars.

Play-off stejné sezony však absolvoval už za Boston Bruins. Další rok zakotvil opět v New Yorku, tentokrát však v celku New Jersey Devils. V jejich dresu se mu roku 2014 podařilo překonat svého učitele, věhlasného Maria Lemiuexe, nyní osmého v historickém pořadí kanadského bodování. "Přitom tahle meta mi přišla nedosažitelná," reagoval tehdy Jágr v rozhovoru pro zámořské novináře. Legendy ale předbíhá dál.

Jakub Švejkovský

Hokejová extraliga ve výsledcích

27. kolo: Pardubice - Třinec 0:4, Litvínov - Karlovy Vary 4:2, Sparta - Plzeň 3:4, Vítkovice - Hradec Králové 3:1, Zlín - Mladá Boleslav 3:2, Olomouc - Slavia Praha 4:2

28. kolo: Třinec - Olomouc 5:1, Plzeň - Litvínov 6:5PP, Karlovy Vary - Vítkovice 2:0, Kometa Brno - Zlín 2:0, Hradec Králové - Sparta 2:3PP, Mladá Boleslav - Pardubice 2:4
Předehrávka 30. kola: Slavia -  Plzeň 1:2

Tabulka: 1. Třinec 60, 2. Litvínov 57, 3. Sparta 51, 4. Kometa Brno 50, 5. Plzeň 43, 6. Pardubice 42, 7. Olomouc 41, 8. Hradec Králové 41, 9. Liberec 36, 10. Mladá Boleslav 36, 11. Karlovy Vary 34, 12. Vítkovice 34, 13. Zlín 31, 14. Slavia 29

redakce

Počasí

Počasí

Poslední dny na rozdíl od předchozího týdne dopravní spoje neochromily. Teploty se uchýlily lehce pod nulu, ale mráz už byl tradičně čím dál tím více vlezlý a dotěrnější. Skromné množství napadaného sněhu z minulého týdne stačilo roztát, což udělalo radost především silničářům. Mikulášská nadílka v bílém se tak nekonala. Většina lyžařských středisek je mimo provoz a mimo provoz asi ještě chvíli zůstane, výrazné sněžení se v nejbližších dnech neočekává.

Jakub Švejkovský