26. února 2015, Carolina č. 874

údálosti v únoru


Z domova

Střelba v restauraci v Uherském Brodě si vyžádala devět životů

Tragédie, která nemá v České republice obdoby, se stala v úterý 24. února v době oběda v uherskobrodské restauraci Družba. Útočník vpadl do podniku a začal střílet. Zranění podlehlo sedm mužů ve věku od 27 do 66 let a třiačtyřicetiletá žena, tuto informaci potvrdil ministr vnitra. Třiašedesátiletý útočník se během zásahu policie zastřelil. Na místo činu přijeli ministr vnitra Milan Chovanec a policejní prezident Tomáš Tuhý. Upřímnou soustrast rodinám vyjádřili prezident Miloš Zeman a premiér Bohuslav Sobotka.

Motiv se vyšetřuje, pravděpodobně jde o kombinaci osobních důvodů. Mluvčí televize Prima Marie Fianová uvedla, že pachatel volal těsně před útokem do relace Krimi zpráv. Podle reportéra Pavla Lebdušky se představil, stěžoval si na šikanu a lhostejnost místních úřadů a řekl, že má zbraň, rukojmí a zařídí se po svém. O možných psychických problémech útočníka se zatím pouze spekuluje. Podle prvotních informací měl vystřelit ze dvou zbraní až 25 ran.

Muž byl držitelem zbrojního průkazu a neměl kriminální minulost. V posledních letech byl bez práce. V pozdních večerních hodinách byla násilím zadržena i pachatelova manželka. Je ve velmi špatném psychickém stavu. Pár bydlel na nedalekém sídlišti Olšava.

Tragédie, která si vyžádala devět mrtvých včetně střelce a jednu vážně zraněnou mladou ženu, se svým rozsahem může rovnat pouze několika dopravním nehodám a také následkům povodní. O události se zmínila i CNN a BBC o ní napsala jako o neobvyklé pro zemi, která je klidná a nezažila útok střelce. Internetový deník The Daily Telegraph tragédii věnoval online reportáž.

Jolana Humpálová

Ministryně spravedlnosti Helena Válková končí, nahradí ji Robert Pelikán

Helena Válková odstupuje z funkce ministryně spravedlnosti. Rezignaci oznámila 10. února po výzvě předsednictva hnutí ANO. Jedná se o třetí personální změnu v Sobotkově vládě, ve všech případech šlo o ministry za hnutí vicepremiéra Andreje Babiše. Její rozhodnutí bylo pro mnohé, včetně prezidenta Miloše Zemana, překvapením. Ve funkci skončí k 1. březnu a v druhém březnovém týdnu ji nahradí její dosavadní první náměstek Robert Pelikán.

Odstoupení Válkové z funkce bylo předmětem diskusí od počátku února, kdy se předseda hnutí ANO Andrej Babiš nechal slyšet, že ministryně spravedlnosti je nejvíce kritizovaným členem vlády, její medializace poškozuje hnutí ANO, a pokud by se sama nerozhodla odstoupit, rezignaci by navrhlo samo hnutí. Vytýkány jí byly zbytečné průtahy v rozhodnutích, kterým často chyběla razance, a přátelství s představiteli justice. Sama tyto výroky neguje, vždy se prý snažila hledat kompromisy a byla kritická pokaždé, kdy cítila potřebu zasáhnout.

Prezident Miloš Zeman přijetí demise zvažoval, sám se sešel jak s Válkovou, tak s kandidátem na tento post, Robertem Pelikánem, a s Babišem, který ho nominoval. Premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil, že pokud Zeman demisi nepřijme, navrhne odvolání ministryně, což bude prezident povinen přijmout.

Válková je podle svých slov znechucená jednáním médií. „Třetího února jsem si přečetla palcový titulek na titulní straně Lidových novin (patří Andreji Babišovi) o osudových chybách ministryně Válkové a okamžitě jsem volala, že té skandalizace je už dost,” uvedla v rozhovoru pro Právo.

Dle serveru iDnes.cz se chce budoucí ministr zaměřit především na zákon o státním zastupitelství a předpisy upravující insolvence či exekuce. Na rozdíl od své předchůdkyně chce být ve svých rozhodnutích razantnější.

Anna Ročková

Nejvyšší ústavní činitelé se sešli na koordinační schůzce k zahraniční politice

Prezident republiky Miloš Zeman se 17. února sešel s dalšími nejvyššími ústavními činiteli, aby sjednotili postoje k zahraničním problémům. První schůzky v tomto formátu se na Pražském hradě zúčastnili předseda vlády Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček a ministři Lubomír Zaorálek (zahraničí) a Martin Stropnický (obrana). Prodiskutovali především svůj pohled na boj proti terorismu a na dění na východní Ukrajině a shodli se, že by jejich budoucí vyjádření měla znít jednotněji.

Neshoda mezi ministrem zahraničních věcí a prezidentem panovala například v názoru na boj proti terorismu. Miloš Zeman vyzval u příležitosti památky osvobození Osvětimi státy ke společné vojenské akci. Ministr Zaorálek preferuje méně konfliktní způsob. Už kvůli tomu dostal od prezidenta symbolický Chamberlainův deštník, neboť podle Zemana je Zaorálkův postoj totožný s politikou appeasementu 30. let.

Všichni přítomní se shodli na jednotném postoji ke konfliktu na východní Ukrajině. Namísto vyslání zbraní na toto území preferují politický způsob řešení. „Respektování minských dohod je jediná racionální cesta k řešení konfliktu na východní Ukrajině,“ řekl podle ČTK premiér Sobotka.

Michaela Říhová

Dva názory na islám se střetly v centru Prahy

V pátek 20. února se na pražském náměstí Republiky sešlo na sto padesát lidí protestujících proti narůstajícímu rasismu a xenofobii v české společnosti. Mítink organizovalo několik organizací v čele s Amnesty International. Na následující den svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti na Staroměstské náměstí shromáždění proti islámu a imigraci. Na ně dorazilo okolo čtyřiceti účastníků. Oba mítinky se obešly bez větších incidentů.

Demonstrace za práva imigrantů začala několika projevy a výzvami ke změně současného chování k menšinám a imigrantům. „Odmítáme, aby diskusi o azylu a migraci určovali ti, co šíří xenofobii a paranoiu z islamizace Česka,“ zaznělo z úst řečníků. Po sérii výstupů účastníci drželi minutu ticha za Syřany, kteří zemřeli při útěku ze země zmítané válkou. Do Evropy se pokoušejí dostat na člunech po Středozemním moři. Minulý rok tak zemřelo podle úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 3429 lidí.

„Zatím vidíme převážně negativní projevy a postoje k uprchlictví, a to jak mezi lidmi, tak i v politickém spektru. Přitom je tady poměrně velká skupina lidí, kteří jsou tolerantní a chtějí mít společnost, která respektuje práva a svobody lidí a je schopna přijmout ty, kteří jsou v nebezpečí a nemohou ve své zemi zůstat,“ řekla jedna z organizátorek Magda Faltová. Na místě také byla pro kolemjdoucí dostupná petice za přijetí 1000 syrských uprchlíků. Okolo 17. hodiny se průvod s transparenty a skandující hesla jako: Uprchlíci vítejte nebo Solidarita nezná hranice, vydal pod dozorem policie ulicí Na Příkopy na Jugmannovo náměstí, kde mítink skončil dalšími projevy.

I sobotní demonstrace proti islámu se obešla bez násilí. Na rozdíl od předchozích protiislámských protestů, kterých se zúčastňovaly stovky lidí, jich na akci DSSS dorazilo pár desítek. Shromáždění zahájil předseda  DSSS Tomáš Vandas  projevem. Od tohoto protestu se distancovalo známé protiislámské uskupení Islám v ČR nechceme (IvČRN) tiskovou zprávou, v níž zdůraznilo odlišnost od ideologie DSSS a podpořilo jen společný názor na islamizaci Česka.

Zároveň u kostela sv. Mikuláše křesťanská iniciativa Společně žít v míru a sdružení Konexe organizovaly protest proti této demonstraci s názvem Za toleranci a mír mezi lidmi. „Nenávist hlásaná včera proti Romům, dnes proti muslimům a předevčírem proti židům, je ohrožením pro celou naši společnost, která je postavená na hluboce křesťanských hodnotách vzájemné tolerance, porozumění, respektu a bratrství mezi lidmi,“ citoval server Romea.cz evangelického faráře Mikuláše Vymětala z iniciativy Společně žít v míru.

Z demonstrace Eliška Melicharová

Bílý kruh bezpečí spustil bezplatnou linku. Pomáhat bude obětem násilí

U příležitosti Evropského dne obětí kriminality představil v pátek 20. února Bílý kruh bezpečí (BKB) novou bezplatnou krizovou linku. Funguje pod číslem 116 006, které je jednotné ještě v šesti dalších státech Evropské unie. Linka poskytuje nepřetržitou pomoc obětem kriminality a domácího násilí a na jejím provozu se zatím podílí 25 odborníků.

Zkušební provoz zahájili již v lednu. „Přestože nebylo číslo linky zveřejněno, odbavili jsme celkem sto hovorů, z nichž pouze dva byly testovací,“ uvedla na tiskové konferenci prezidentka BKB Petra Vitoušová. „Celkem jsme tedy zaregistrovali 98 velmi závažných telefonátů, kterými se zabýval náš odborný tým.“ Přínosem nové linky je podle Vitoušové především její bezplatné fungování, které z větší části umožnily granty získané z Norských fondů a Nadace Open Society Fund, z menší pak sponzorské dary. Celkem se náklady vyšplhají k 12 milionům korun a pokryjí provoz linky do dubna příštího roku.

Hovory na linku se zatím nejčastěji týkaly domácího násilí, pohlavního zneužívání a stalkingu. Psycholožka Pavla Vyhlídalová například zmínila případ, kdy se oběť domácího násilí zhroutila poté, co u soudu svědčila proti pachateli.

Na tiskové konferenci vystoupil také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se sám stal obětí stalkingu. „Lidé se na vás dívají, jako kdybyste byli špinaví,“ přiblížil svou situaci. „Všichni známe osudy zločinců, ale nikoli obětí. I proto se této problematice chceme v Evropském parlamentu systematicky věnovat.“

V březnu zahájí Bílý kruh bezpečí také rozsáhlou propagační kampaň, jejíž součástí budou takzvané spanilé jízdy po krajích, plakáty či mezioborová setkání.

Bílý kruh bezpečí vznikl v září roku 1991 jako občanské sdružení. Zabývá se především bezodkladnou podporou obětí kriminality, kterým poskytuje právní, psychologickou a sociální pomoc. Provozuje celostátní síť poradenských center a tři nonstop krizové linky. Vedle nové linky 116 006 to jsou ještě DONA, zaměřená na domácí násilí, a Linka BKB, která pomáhá obětem a svědkům trestných činů.

Z tiskové konference Nikola Staňková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Zeman v Jordánsku jednal o terorismu i ekonomické spolupráci

Miloš Zeman v pondělí 9. února, pár dní po upálení jordánského pilota, přiletěl do Jordánska, aby monarchii vyjádřil podporu České republiky v boji proti takzvanému Islámskému státu. Prezident druhý den své návštěvy navštívil jednotku intenzivní péče kardiochirurgického oddělení v nemocnici Al Khalidi v Ammánu a poté se zúčastnil česko-jordánského podnikatelského fóra, kam jej doprovodily čtyři desítky českých podnikatelů. Byli mezi nimi i zástupci zbrojního průmyslu a jaderné energetiky.

Hlavním tématem fóra byla ekonomická spolupráce obou zemí a Miloš Zeman podle serveru iHNed.cz na fóru prohlásil, že Česká republika je připravena k boji proti muslimským extremistům a až bude IS poražen, zbude prostor pro součinnost. Spolupráce by se měla týkat zejména podpory rozvoje energetického průmyslu v Jordánsku. Prezident při setkání s předsedou vlády Abdalláhem Ansúrem mluvil o výpomoci České republiky s výstavbou první jaderné elektrárny v zemi. Česko má s Jordánskem velice příznivé obchodní výsledky. Za poslední rok do království vyvezlo zboží v hodnotě 686 milionů korun a dovezlo za pouhých 14 milionů.

Ve středu se Zeman setkal s králem Abdalláhem II., jemuž předal vyznamenání Řád bílého lva za boj proti terorismu jako symbol podpory ze strany českého státu. Ještě ten den odletěl do Spojených arabských emirátů, kde otevřel novou budovu zastupitelského úřadu ČR, zúčastnil se podnikatelského semináře a setkal se se zástupci protiteroristického centra Hedayah.

Tomáš Martínek

Premiér Sobotka na návštěvě v Jižní Koreji. Chce prohloubit ekonomickou spolupráci

„Mým cílem je, abych podtrhl zájem České republiky na rozvíjení ekonomické, ale i politické spolupráce s Korejskou republikou,“ přiblížil premiér pro Český rozhlas svoji nejvýznamnější zahraniční cestu v letošním roce. Bohuslav Sobotka odletěl do Jižní Koreje v pondělí 23. února, a je tak prvním českým ministerským předsedou po 14 letech, jenž zemi navštívil. Naposledy to byl Miloš Zeman.

Jižní Korea je čtvrtým největším zahraničním investorem na českém trhu a jen vloni v Česku investovala 27 mld. korun. Návštěva vládní delegace tak směřuje především k upevnění a prohloubení stávající hospodářské spolupráce s důrazem na vytváření nových pracovních míst. Zároveň by se premiér rád zaměřil na oblast cestovního ruchu, k čemuž řekl: „Počet korejských turistů u nás se zvýšil. Domnívám se, že i do budoucna tu existuje velmi zajímavý potenciál.“ Sobotku na jednáních doprovází ministr dopravy Dan Ťok, náměstci několika dalších ministrů a skupina podnikatelů.

V úterý, první den své návštěvy, zahájil premiér v Soulu podnikatelské fórum a investiční seminář. Ve středu delegace zavítala do militarizovaného pásma oddělujícího Korejskou republiku od komunistické KLDR a navštívila Pchanmundžom, místo, kde v roce 1953 podpisem příměří skončila korejská válka. Premiér pokračoval setkáním s předsedou Národního shromáždění Čong Ui-hwou a následně slavnostně otevřel výtvarnou výstavu v Českém centru v Soulu.

Ve zbývajících dnech měl Sobotka na programu mimo jiné setkání s prezidentkou Pak Kun-hje. „Doufám, že korejská prezidentka na základě mého pozvání přijede do České republiky. I to by mohlo Českou republiku v Koreji významně zpropagovat,“ uvedl Sobotka v rozhovoru pro Český rozhlas. Důležitou součástí cesty jsou i návštěvy sídel velkých korejských podniků, například automobilky Huyndai a továrny na pneumatiky Nexen Tire, a setkání se zástupci Korean Air. Všechny tři firmy v ČR vloni významně investovaly.

Vláda od cesty očekává především přilákání dalších zahraničních obchodních partnerů. Žádné konkrétní smlouvy však delegace tento týden neuzavře, záměrem je hlavně demonstrovat zájem české politické i podnikatelské sféry rozvíjet spolupráci. Již 1. března se v Koreji otevře pobočka vládní agentury CzechInvest. Přesto nejsou podle premiérových slov hospodářské cíle těmi jedinými. „Budeme jednat o investicích, obchodních vztazích, ale i o oblastech vědy a výzkumu.“

Klára Pelíšková

Slováci hlasovali v referendu o ochraně tradiční rodiny, pro nízkou účast je neplatné

V sobotu 7. února odpovídali Slováci v referendu na otázky, týkající se soužití osob stejného pohlaví v manželském svazku, adopce dětí takovými páry a povinné sexuální výchovy. Referendum vyvolala Aliance pro rodinu peticí, pod kterou se shromáždilo 400 tisíc podpisů.

Vzhledem k tomu, že účast v referendu nepřekročila hranici požadovaných 50 % , není platné. Podle serveru Lidovky.cz hlasovalo 21,4 % oprávněných voličů. Z nich se drtivá většina vyslovila ve všech otázkách odpovědí „ano“, tedy proti adopci dětí homosexuálními páry, proti homosexuálnímu manželství a proti povinnému vyučování sexuální výchovy. V první otázce to bylo 94,5 % hlasujících, v druhé 92,4 a ve třetí pak 90,3 %.

K nedostatečné účasti přispěl bojkot ze strany kritiků referenda. Mezi nejhlasitější odpůrce patřila například Amnesty International, která případný kladný výsledek označila za protiprávní a omezující lidská práva. Naopak referendum a Alianci pro rodinu podpořil například papež František.

Emoce kolem referenda po jeho uskutečnění klidnil slovenský prezident Andrej Kiska. Podle citovaného serveru mimo jiné poznamenal: „Nesouhlas s jinými (názory) nesmí znamenat nepřátelství nebo pokušení nad někým zvítězit.“

Slovensko je zemí, kde na počet obyvatel připadá velké zastoupení katolíků, a podle iDnes.cz je jednou z devíti zemí EU, které nemají nijak uzákoněný svazek mezi osobami stejného pohlaví, a nic nenaznačuje, že by se tento trend měl měnit. Není vyloučeno, že by mohlo být vyvoláno další referendum. Podle serveru, který odkazuje na slovenský Denník N, to ale nesmí být dřív, než za tři roky.

Kryštof Kunc

Ekonomika

Nezaměstnanost za leden je nižší než před rokem, přibylo i 25 tisíc volných míst

Počet lidí ucházejících se o zaměstnání, které eviduje Úřad práce ČR (ÚP ČR), sice v lednu vzrostl na 539 642 osob – tedy o 2,6 %, ale naopak klesl ve srovnání s čísly za leden 2014, kdy bylo o 75 228 více nezaměstnaných. Celková míra nezaměstnanosti tedy činí za leden tohoto roku 7,7 %.

Za uplynulý měsíc ÚP ČR nově zaregistroval 71 044 osob. Nejvyšší čísla zaznamenali na Bruntálsku (13,6 %), Mostecku (12,9 %) a Ústecku (12,5 %), naopak nejnižší nezaměstnanost byla v okrese Praha-východ (3,4 %).

S nárůstem počtu nezaměstnaných však přibyla také nová pracovní místa. Ve srovnání se stejným obdobím v roce 2014 se jejich množství zvýšilo na 62 257, k dispozici tak bylo o 25 tisíc pracovních pozic více než předchozí rok.

Adéla Davidová

Z ekonomiky stručně

* Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu vrostl hrubý domácí produkt za loňský rok o 2 %. K růstu přispěly mimo jiné vyšší spotřeba domácností, nárůst domácí poptávky po investičním zboží, ale i zahraniční poptávka. Ve 4. čtvrtletí stoupl HDP meziročně o 1,3 %.

* Česká republika v roce 2014 více vyvážela. Saldo zahraničního obchodu za 3. čtvrtletí  bylo aktivní. Dosáhlo hodnoty 71,2 miliard korun i přesto, že se zvýšila domácí poptávka, která podpořila růst dovozu zboží i služeb, uvedl Český statistický úřad.

Adéla Davidová

Kultura

Český lev: Sedm cen pro sociální drama Cesta ven

Filmová akademie udílela v sobotu 21. února ceny Českého lva. Z celkového počtu 32 celovečerních hraných filmů a 22 dokumentů si ocenění ve větších počtech rozdělily pouze tři snímky – Cesta ven, Díra u Hanušovic a Tři bratři. Sedm cen obdrželo syrové drama o životním boji romské matky Cesta ven, konkrétně za nejlepší film, režii a scénář (Petr Václav), herečku v hlavní roli (Klaudia Dudová), kameru (Štěpán Kučera), zvuk (Daniel Němec a Ivan Horák) a střih (Florent Mangeot). Slavnostní předávání se uskutečnilo v sále pražského Rudolfina a provázela jím moderátorka Českého rozhlasu Lucie Výborná.

Českého lva za hlavní mužský herecký výkon převzal Ivan Trojan, ve vedlejších rolích pak Lenka Krobotová a Jaroslav Plesl, všichni tři za role v hořké komedii Díra u Hanušovic Miroslava Krobota. Stejný počet Českých lvů sklidila i tradiční pohádka Jana Svěráka Tři bratři, a to za kostýmy (Simona Rybáková), masky (Zdeněk Klika) a scénografii (Jan Vlasák).

V kategorii Hudba se Akademie ze sedmi nominací, ve kterých figurovali například Jaroslav Uhlíř a Miro Žbirka, rozhodla pro Jana P. Muchowa a jeho hudební doprovod krimi komedie Krásno. Nejlepším dokumentem předešlého roku Akademie zvolila Olgu, příběh Olgy Havlové, první manželky Václava Havla. Cenu převzal Miroslav Janek.

Favorit tohoto ročníku, sportovní drama Fair play Andrey Sedláčkové, ze 14 nominovaných kategorií nezvítězil ani v jediné, a to přesto, že ho akademici ČFTA v září minulého roku zvolili jako filmového reprezentanta v boji o Oscary. „Ještě na podzim poslali za Oscary většinou hlasů drama Fair Play, které také na Lvy šlo s nejvyšším počtem nominací. Ale když na Oscarech jejich favorit neuspěl, náhle jako by si akademici všimli filmu Cesta ven, který vyhrál ceny kritiků (viz Carolina 873 – pozn. aut), a změnili názor,“ uvedla v MF Dnes Mirka Spáčilová.

Eliška Kolomazníková

Národní divadlo představuje divadelní sezonu 2015/2016

V pořadí již 133. sezona Národního divadla nabídne divákům na jevištích všech souborů (Národní divadlo, Státní opera, Stavovské divadlo a Nová scéna) celkem 21 premiér. Nejvýraznější z personálních změn je, že do funkce nového uměleckého ředitele činohry nastupuje Daniel Špinar, který nahradí Michala Dočekala a chce soubor výrazně omladit. Plány pro nadcházející sezonu odhalilo Národní divadlo na tiskové konferenci v úterý 24. února.

Z jednadvaceti chystaných premiér se o nejvíce z nich zaslouží činohra. První novinkou bude 10. září hudební revue V rytmu swingu buší srdce mé. V průběhu roku pak činohra nabídne dalších osm nových inscenací, mezi nimiž se najdou představení tak známá, jako například Shakespearův Sen čarovné noci či Nezvalova Manon Lescaut.

Dalších osm premiér připraví opera. Kromě Slavíka či Popelky budou velkou událostí také dva koncerty – Operní galakoncert laureátů k 50. výročí založení Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a Mozartovy narozeniny 2016.

Tři premiéry nazkouší soubor baletu. Jedná se o uznávaný titul Louskáček, zpracování Andersenovy Sněhové královny a o představení Vertigo. Také Laterna magika uvede v sezoně jednu premiéru, a sice celovečerní inscenaci jednoho z nejoblíbenějších literárních děl 20. století, Malého prince Antoina de Saint-Exupéryho.

V červnu letošního roku má skončit třetí fáze rekonstrukce lunet v historické budově Národního divadla a zároveň by během sezony měla být hotova i dlouhodobá oprava venkovní fasády. Nový je také prodejní systém vstupenek a automatizované odbavení vstupu do hlediště.

Z tiskové konference Barbora Kebzová

V Domě národnostních menšin pokřtili novou knihu o Slovácích v českých zemích

Koho zajímá soudobá slovenská literatura, může se na českém trhu ztrácet. Nové knihy jsou málo dostupné především pro starší (československou) generaci, která je zároveň nejvíce vyhledává. Přiblížit kulturu sousedního státu se snaží Dokumentační a muzejní středisko slovenské menšiny v ČR, které každoročně pořádá výstavu slovenských knih. Osmnáctého února tak měli příznivci slovenské literatury šanci poznat v pražském Domě národnostních menšin tituly vydané v letech 2011 až 2014.

„Letos jsme prezentovali dvacet knih a časopisů, hlavní zájem se soustředil na nový titul Pražské ozvěny: minulost a současnost Slováků v českých zemích,“ uvedla na dotaz Caroliny autorka křtěné knihy Helena Nosková, která spolu s prodejcem z nakladatelství Veda Zbyňkem Adamem vybírala vystavovaná díla.

Nosková pátrala v archivech a práci na nové knize doplňovala prací v terénu. Během bádání došla k faktu, že většina Slováků se v Česku cítí jako doma a za národnostní menšinu se nepovažují. „Početnost nemá vliv na vznik menšin,“ upozorňuje.

„Výstava mimo jiné představila beletrii, dětské knihy a odborné časopisy,“ vyjmenovává Nosková a doplňuje, že v největším zastoupení se objevila etnografická a historická díla. V průběhu večera zazněla jména jako Ján Rozner, Vladimír Tomčík, Hela Volanská a právě Helena Nosková.

Slovenská literatura se znovu představí při příležitosti měsíce knih v březnu. Akce, která nabídne pohled na různorodá zpracování druhé světové války, se osobně zúčastní spisovatelka Zuzana Štancelová.

Barbora Milotová

Sport

Medaile z MS pro Českou republiku: Sáblíková získala dvě zlaté, Strachová bronz

Velkým úspěchem skončily výpravy dvou českých sportovkyň na nedávná mistrovství světa. Lyžařka Šárka Strachová uspěla ve velké konkurenci při slalomovém závodu 15. února v americkém Beaver Creeku. Navázala tak na dva triumfy rychlobruslařky Martiny Sáblíkové v nizozemském Heerenveenu z 12., respektive 13. února. Té se podařilo vyhrát nečekaně na tříkilometrové trati, k čemuž následující den přidala i vítězství na pěti kilometrech.

Sáblíková zazářila zejména v první zmiňované disciplíně. O české reprezentantce je totiž známo, že jí více sedí delší tratě. „Každá zlatá je cenná, já bych je nerozdělovala. Samozřejmě ale na té pětce jich mám víc, takže na trojce a navíc po souboji s Ireen je to pecka,“ porovnávala podle ČTK sportovkyně oba závody. Právě Holanďanka Ireen Wüstová byla pro Sáblíkovou největší soupeřkou. Obě bruslařky si při společné jízdě na 3000 metrů držely zhruba stejné tempo, Češce se do vedení podařilo dostat až v předposledním kole. Tuto pozici již nepustila a své soupeřce odjela o 1,29 sekundy. Hned druhý den si pak suverénně dojela i pro další zlato, když nedala šanci nejen druhé Carlijn Achtereekteové, ale ani třetí rivalce Claudii Pechsteinové. Tento triumf byl pro Sáblíkovou navíc jubilejní desátou medailí z MS.

Ani výhra na třech kilometrech v podání Martiny Sáblíkové však není největším překvapením února. O to se totiž ve Spojených státech postarala Šárka Strachová (rozená Záhrobská). V poslední době nepříliš úspěšná lyžařka se při svém oblíbeném slalomu vyšvihla k vynikajícímu výkonu a po zásluze si tak odváží třetí místo. Strachová jela výborně už v úvodním kole, po kterém ztrácela na druhou příčku pouhé 0,04 vteřiny. Rychlejší než česká slalomářka byly nakonec jen Švédka Frida Hansdotterová a v letošním roce fenomenální Američanka Mikaela Shiffrinová. „I když to je bronz, tak pro mě má cenu zlata. Každá medaile má svůj příběh a na téhle jsem tvrdě pracovala. Je to úžasný pocit, uvolnění, všechny emoce jdou ven,“ uvedla pro Český rozhlas Strachová, která se dokázala vrátit na výsluní po letech, po bouřlivém rozchodu s vlastním otcem a trenérem Petrem Záhrobským a po těžkém boji s mozkovým nádorem.

Pavel Fukar

Zlínští hokejisté se vyhoupli o dvě místa výš, Pardubice se stále trápí

V úterý 24. února se hrála utkání 50. kola hokejové extraligy. Hokejisté Vítkovic po šesti domácích výhrách podlehli Spartě na domácím ledě 1:5. Sedmé vítězství v řadě na vítkovickém ledě zajistil Spartě kapitán Tomáš Rolinek svým hattrickem.

Hokejisté Brna porazili Mladou Boleslav 2:0 a drží se na 3. místě tabulky s jednobodovým náskokem před Spartou. Za Kometu skórovali Lukáš Vágner a Jan Káňa. Brankář Marek Čiliak vychytal v tomto ročníku již pátou nulu.

Pardubice prohrály s Karlovými Vary 2:3 v prodloužení. Po šesté porážce v řadě klesly z 6. na 8. místo tabulky. Vítěznou branku vstřelil v čase 62:42 David Hruška. Dvanácté Karlovy Vary se díky výhře vzdálily v boji o únik baráži předposlední Olomouci na rozdíl 6 bodů.

Zlínští zdolali Hradec Králové 3:2 a při ztrátě Pardubic s Karlovými Vary přeskočili na průběžnou 6. příčku. Vítězně se ve 43. minutě trefil obránce Martin Matějíček. Asistenci si připsal zlínský centr Petr Leška a s 904 kanadskými body se stal rekordmanem tuzemské nejvyšší soutěže, předstihl tak Richarda Krále.

Olomouc prohrála s Plzní 2:3 po samostatných nájezdech. Olomoučtí v utkání dvakrát vedli, přesto si připsali již 14. porážku za sebou. Po předchozích 12 utkáních alespoň poprvé zabodovali. Plzni zajistil 2 body v nájezdech Dominik Simon, mimo to zaznamenal ještě jednu branku a asistenci. Plzeň nyní ztrácí na šestý Zlín 2 body.

Po 50. kole extraligy se tak stále drží v čele tabulky Třinec se 107 body. Druhý Litvínov ztrácí 11 bodů a na třetí pozici se nachází Brno s 92 body. Na chvostu nyní soupeří o únik baráži Slavia s Olomoucí. Karlovy Vary se díky výhře s Pardubicemi hrozbě sestupu z extraligy o krok vzdálily.

Jakub Rozmahel

Počasí

Počasí

V Praze se ještě od podzimu nepřestala zelenat tráva a kvést sedmikrásky a už předjarně rozkvetly sněženky a čemeřice. To vše za občasného zpěvu ptactva. Ale zatímco v hlavním městě se denní teploty leckdy pohybují kolem 10 stupňů nad nulou, v takovém podhůří Jizerských hor se teploty drží před den až o osm stupňů níž a večer či v noci padají i výrazně pod bod mrazu.

redakce