9. dubna 2015, Carolina č. 880

události od 1. do 8. dubna


Z domova

Americký velvyslanec má dveře na Hrad zavřené, prohlásil prezident Zeman

Prezidenta Miloše Zemana se dotklo kritické vyjádření amerického velvyslance Andrewa Schapira, který 30. března v pořadu ČT Události, komentáře označil jeho plánovanou květnovou cestu do Moskvy u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války za prekérní.

Schapiro v rozhovoru nejprve poznamenal, že není na něm, aby českému prezidentovi říkal, co má, nebo nemá dělat, a že chápe prezidentovu potřebu vzdát hold obětem druhé světové války. "Symbolika toho, že možná je jediným vůdčím představitelem státu EU, že bude stát na pódiu, sledovat vojenský pochod, když ta armáda vlastně destabilizuje jeden ze států sousedících s EU, tak to možná je takové prekérní," odpověděl na otázku moderátora, zda je politicky moudré od českého prezidenta, že navštíví Moskvu.

Prezident reagoval ve velikonočním rozhovoru pro Parlamentní listy (5. dubna) a řekl, že si nedovede představit, že by český velvyslanec radil ve Washingtonu americkému prezidentovi, kam má cestovat. Prezident Zeman si prý do svých plánů nenechá mluvit žádným velvyslancem. Na dotaz, zda neuvažuje, že by si velvyslance pozval na Pražský hrad a své postoje mu podrobně vysvětlil, uvedl: "Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené." Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dovysvětlil, že to znamená, že nyní "pan prezident neplánuje s panem velvyslancem Schapirem žádnou schůzku".

Andrew Schapiro následně vyjádřil lítost, že se prezidenta jeho vyjádření dotklo, a řekl, že si cení dobrých pracovních vztahů s kýmkoli, proto jeho dveře zůstanou otevřené. Situaci komentovalo mnoho osobností české politiky. Předseda poslanců vládního hnutí ANO Jaroslav Faltýnek ji ohodnotil jako "zbytečně vyhrocenou" a uvedl, že předpokládá, že se celá věc jistě racionálně vysvětlí. Vláda měla prezidentovu cestu do Moskvy schvalovat ve středu 8. dubna, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se již dříve vyjádřil, že ji kabinet nebude problematizovat. Rozhodnutí ale nepadlo, odkládá se na příští týden.

Moskevské oslavy se rozhodla kvůli anexi ukrajinského Krymu bojkotovat řada západních politiků, podle ruských médií se události zúčastní jen nejvyšší představitelé Kypru a Řecka.

Incidentu mezi českým prezidentem a americkým velvyslancem si všimli i v zahraničí. Napsala o něm například americká, francouzská, ruská či dokonce i ománská a himálajská média. Ta ruská však na rozdíl od západních prezidentova slova ocenila.

Jolana Humpálová

Nepravomocné rozsudky v kauze Rath: pobyt za mřížemi a zabavení majetku

V úterý 7. dubna padl verdikt v soudu s devíti aktéry korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Za hlavní viníky a organizátory korupce byli označeni manželé Kateřina a Petr Kottovi, kteří dostali nejvyšší tresty, a to 7,5 roku za mřížemi a propadnutí majetku ve výši 20 milionů korun pro každého z nich. Vinnými bylo shledáno i dalších sedm účastníků. Ivana Salačová, která soudu s řešením korupční kauzy pomohla, ale dostala jako spolupracující obviněná tříletou podmínku a peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun.

Podle soudu byli manželé Kottovi klíčovými pachateli při manipulaci s tendry, vše také probíhalo s Rathovým vědomím. Kottovi si za ovlivnění zakázek účtovali 10 % jejich ceny - celkově si měli přijít na 51 milionů korun, převzali jich 41. Zbylých deset milionů nestihli inkasovat kvůli zásahu policie. Dalších sedm obviněných, převážně manažerů stavebních firem, vyvázlo s podmíněnými a peněžitými tresty a zákazem činnosti.

V případě Salačové, jež pomohla aféru objasnit, soud dle jejího obhájce ocenil její úsilí a odvážný postoj k celé věci. "Jsem víceméně spokojená s tím, že jsem dostala podmínku, a nebudu říkat, že ne," uvedla pro server iDnes.cz, i když peněžitý trest se jí zdá nepřiměřený.

Obžalovaní a jejich obhájci žádali u soudu o zproštění viny, přičemž argumentovali tím, že věrohodnost záznamů telefonních rozhovorů je pochybná. Odposlechy jsou prý nesrozumitelné a dají se chápat různě. Soudce námitky zamítl, při rozhodování se prý opíral o části, které jsou jednoznačné.

Výší trestů soud z velké části vyhověl žalobci Petru Jirátovi, který žádal pro Kottovy vězení v rozmezí osmi až devíti let a propadnutí majetku. Jirát je s rozsudkem vcelku spokojený, serveru řekl, že jde o významný vzkaz všem, kdo by takovou trestnou činnost chtěli páchat.

Případ celkem jedenácti obviněných v čele s Davidem Rathem, Lucií Novanskou a manželi Kottovými je před soudem již více než jeden a půl roku, všichni byli obviněni z korupční činnosti u veřejných zakázek. Úterní rozsudek se netýkal Ratha a Novanské, ti byli z procesu vyloučeni pro urychlení řízení. Soudní líčení projednávající jejich případ je naplánované na květen.

Anna Ročková

Česká televize není veřejný nepřítel, ani hrdina, shoduje se Drtinová s Kubalem

O proměnách české mediální scény za poslední rok nebo také o obrovském tlaku, kterému v poslední době čelí veřejnoprávní média, mluvili novináři Daniela Drtinová (DVTV.cz), Michal Kubal (ČT), Lenka Zlámalová (Echo24.cz) a Sabina Slonková (Neovlivni.cz). V panelové diskusi s názvem Česká média v roce nula probrali i další témata - například falešnou objektivitu nebo návrat ke kořenům žurnalistiky.

Kromě svých nových pracovních zkušeností mluvili novináři o současné atmosféře ve veřejnoprávní České televizi. Ke stížnostem na vnitropolitické zpravodajství totiž přibyly výtky vůči práci zahraniční redakce. "Ten tlak je opravdu enormní. Zdá se, že se někdo cíleně snaží vyhledávat sebemenší chyby, které Česká televize udělala, a postupovat v duchu doktríny ruské propagandy, která zní: nemusíte věřit Kremlu, ale my bychom byli rádi, kdybyste nevěřili vůbec nikomu," řekl zástupce šéfredaktora zpravodajství a vedoucí zahraniční redakce ČT Michal Kubal.

Šíření ruské propagandy v ČR je důležitým tématem i podle Sabiny Slonkové. "Novináři jsou tady od toho, aby věci, které mají zůstat utajené, popisovali. Jednou z těch věcí je právě zmapování vlivu Ruska a médií, která se věnují ruské propagandě."

Přestože skupina lidí, kteří propagandu šíří, je podle diskutujících malá, je "hodně vidět a slyšet". Proto si Daniela Drtinová myslí, že je důležité, aby ČT měla vedení, které bude za svými redaktory stát. "Pokud Česká televize nebude dost silná, odolná a nezávislá, tak se klidně může stát, že nikoliv ta malá skupinka bláznů, ale ta velká většina se obrátí proti České televizi."

Od stížností Radě ČT se diskutující dostali k objektivitě a vyváženosti v médiích veřejné služby. Lenka Zlámalová míní, že je tato objektivita často falešná, a zopakovala bonmot jednoho z pořadatelů diskuse Jana Dobrovského, že se "transformovala do podoby 30 minut Hitlera a 30 minut židů". Na druhou stranu ale uvedla, že veřejnoprávní média mají dnes velmi silnou pozici a díky paralýze mainstreamových tištěných médií mají jedinečnou šanci, protože jsou schopná nastolovat agendu.

Kubal s jejím výrokem nesouhlasil, v ČT prý často vedou zásadní debatu o tom, co je "30 minut Hitlera a 30 minut židů". Navíc dle jeho slov ČT reflektuje situaci ve společnosti a do vysílání zve politiky, které si občané zvolili, není tu od toho, aby rozhodovala, co je a co není správné. Souhlasil s Drtinovou, že "Česká televize není veřejný nepřítel, ani hrdina", a dodal, že "ČT by neměla nikomu nic dlužit a nikoho se nebát".

Panelisté také rozebírali problematiku vlastnictví vydavatelství MAFRA Andrejem Babišem a kumulaci jeho politické, ekonomické a mediální moci. O nových pracovních výzvách a s tím spojeným návratem k tradičním žurnalistickým postupům zase mluvila Slonková. V dnešní době totiž podle ní převládá "google žurnalistika" místo toho, aby si to autoři "odpracovali a odtelefonovali". Stejného názoru byl i Kubal, podle něhož příjemci nechtějí "přežvýkané věci", ale naopak původní, autentické a exkluzivní informace.

Diskusi pořádalo Kolegium Paměti národa, jehož členy jsou známé a veřejně činné osobnosti, například socioložka Jiřina Šiklová, arcibiskup Dominik Duka, spisovatel Jiří Stránský, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo šéfredaktor měsíčníku Reportér Robert Čásenský. Role moderátora se ujal novinář Robert Břešťan (Hlidacipes.org).

Z panelové diskuse Adéla Davidová

Univerzita Karlova se připravuje na výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa

Při příležitosti výročí založení Univerzity Karlovy (7. dubna 1348) informoval její rektor Tomáš Zima o novinkách v chodu školy. Na úterní tiskové konferenci zazněla sdělení o vzniku Mezinárodní rady Univerzity Karlovy, přípravě oslav šestistého výročí upálení Mistra Jana Husa a též o aktuálním dění na univerzitě.

Směřování školy ve vědecké, pedagogické činnosti a ve výzkumných programech bude nově řídit také Mezinárodní rada Univerzity Karlovy. "Chceme se radit o strategickém směřování univerzity a více se takto propojit se zahraničními univerzitami," řekl rektor Tomáš Zima. Radu tvoří vědecké a pedagogické osobnosti působící na špičkových zahraničních univerzitách.

Univerzita Karlova se rovněž připravuje na výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa, který byl jejím rektorem. "Je to významné výročí jak pro naši univerzitu, tak pro český stát a Univerzita Karlova ho veřejnosti připomene výstavou, dokumentárním filmem a slavnostním shromážděním v Karolinu," popsal rektor Zima blížící se výročí významné osobnosti českých dějin.

Oslavy 667. výročí založení školy vyvrcholily 7. dubna. Na slavnostním shromáždění ve Velké aule v Karolinu se předávaly Ceny Bedřicha Hrozného a Miloslava Petruska za významné tvůrčí počiny a prezentaci UK. Kromě toho se znovu otevřela ojedinělá expozice mapující historii nejstarší české univerzity. "Expozice se skládá z historických artefaktů, bust či fragmentů Rotlerova domu (dnešní Karolinum)," popsal výstavu prorektor univerzity Jan Royt.

Z tiskové konference Eliška Melicharová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ruský ministr zahraničí navštívil Slovensko u příležitosti výročí osvobození Bratislavy

Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov se 4. dubna při své návštěvě Bratislavy setkal s prezidentem Andrejem Kiskou a vrcholnými představiteli slovenské vlády, premiérem Robertem Ficem a svým protějškem Miroslavem Lajčákem.

Při rozhovorech s vládními představiteli se Lavrov vyslovil k ukrajinské krizi. Vyjádřil podporu Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v dohlížení na sjednaný mír na východě země. Podle něj tkví jediná možná cesta právě v dodržování minských dohod, a to jak separatisty, tak ukrajinskou vládou.

Prezident Kiska po svém rozhovoru s ministrem Lavrovem uspořádal tiskovou konferenci, na které prohlásil, že Rusko má odpovědnost za stabilizaci situace na východě Ukrajiny. Zároveň odsoudil anexi Krymu.

Slovenský prezident je známý kritikou ruského vedení a jeho současné politiky. Kvůli ní se odmítl zúčastnit vzpomínkové akce v Moskvě u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. Zároveň ale hosta ubezpečil, že jeho neúčast neznamená, že by Slovensko zapomnělo na osvobození Rudou armádou. "Požádal jsem Lavrova, aby osobně tlumočil občanům Ruska, že jsme nezapomněli a že osobně udělám, co bude v mých silách, aby u nás nezůstal opuštěn jediný hrob vojáka Rudé armády," prohlásil podle deníku Sme Kiska na tiskové konferenci po schůzce.

Památku padlých vojáků Rudé armády uctil šéf ruské diplomacie položením věnce u památníku Slavín, společně s premiérem Robertem Ficem a předsedou parlamentu Peterem Pellegrinim. Prezident Kiska se pietního aktu nezúčastnil, prý nebyl pozván.

V Bratislavě se během Lavrovovy návštěvy shromáždily různé skupiny, ať už proruské, vyjadřující mu potleskem a skandováním "Rossija" podporu, nebo prozápadní, s ukrajinskými a evropskými vlajkami, demonstrující proti jeho návštěvě. Nacházel se mezi nimi i opoziční poslanec Peter Osuský (SaS). "My jsme sem přišli demonstrovat, abychom ukázali reprezentantovi imperiální a agresivní ruské zahraniční politiky, že se nebudeme hrbit," vyjádřil se pro ČT.

Kryštof Kunc

Ekonomika

Pražské metro je na trase A o čtyři stanice delší, jede až do Motola

Velikonoční pondělí s sebou kromě svátečních tradic přineslo také zahájení provozu čtyř nových stanic pražského metra na lince A. Slavnostního otevření nového úseku podzemní dráhy se ve stanici Nádraží Veleslavín zúčastnili i předseda vlády Bohuslav Sobotka či primátorka Adriana Krnáčová. Veřejnost mohla do stanic Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol vstoupit od 15 hodin a hned po zahájení jimi prošly stovky lidí.

Na prodloužení trasy o šest kilometrů pracovalo na pět set dělníků a techniků. Stavba začala v roce 2010 a stála přibližně 20 miliard korun. Zhruba sedm miliard se hlavní město snaží získat z evropských dotací. Jednotlivé stanice jsou od různých architektů a vizuálně se od sebe liší. První tři z nich, tedy Bořislavka, Nádraží Veleslavín a Petřiny, mají všechny nástupiště mezi kolejemi a jsou laděny do červené a zelené. Naproti tomu konečná stanice Nemocnice Motol má na obložení stěn bílou a zelenou barvou, prosklenou střechu a nástupiště z obou stran kolejiště.

Hlavním cílem prodloužení linky A ze stanice Dejvická do stanice Nemocnice Motol bylo zlepšení obslužnosti Prahy 6, snaha zjednodušit cestujícím dopravu na letiště a úleva povrchové dopravě, a tím pádem i pozitivní dopad na životní.

Kromě kladných ohlasů se prodloužení metra setkává i s kritikou. Největší obavy způsobuje to, že by cestující nemuseli úsek využívat tak, jak se předpokládalo. Dav lidí, který nové stanice vstřebaly bezprostředně po jejich otevření, by tak mohl být největší, se kterým se nová část trasy kdy potkala.

Dopravní podnik se rozhodl, že v prodlouženém úseku zavede dopravu v omezeném režimu, kdy novými stanicemi projede jen polovina souprav, zatímco druhá skončí již na Dejvické, případně Petřinách. Kritice neunikly ani chybějící eskalátory ve stanici Nádraží Veleslavín. Nahrazují je zde výtahy a portýři, kteří mají za úkol pomoci lidem cestujícím na letiště se zavazadly.  Dalším nedostatkem je absence záchytných parkovišť v blízkosti stanic.

Barbora Kebzová

Exekucí v Česku loni přibylo, soudy jich nařídily přes 800 tisíc

Počet zahájených exekucí v Česku loni vzrostl na 828 tisíc. Oproti roku 2013 jich přibylo téměř 16 %. Průměrně soudní exekutoři v roce 2014 vymáhali 78 tisíc korun na peněžitých i nepeněžitých plněních. Tato čísla představila Exekutorská komora České republiky (EK ČR) ve středu 1. dubna na tiskové konferenci.

Na zvýšeném množství exekucí, téměř totožném s rokem 2012, se podílelo více faktorů. Člen prezidia EK ČR Jiří Prošek však upozornil, že statistiky mohou být kvůli spojování exekucí zkreslené: "Například u nás na úřadě spojujeme kolem patnácti procent exekučních řízení, která však vstupují do statistik se zahájením exekuce jako nový nápad." Podle Proška se mění i klima ve společnosti a je akceptovatelnější být zadlužen.

Zároveň klesl počet insolvenčních řízení - kdo dosáhl na oddlužení, už o něj požádal. Případů, které putovaly přímo do rukou soudních exekutorů, tedy opět přibylo.

"Vliv má i přetrvávající míra neodpovědnosti občanů k plnění drobných závazků, a i když se společnost jako celek věnuje zvyšování finanční gramotnosti obyvatelstva, výsledky můžeme očekávat až v delším časovém horizontu," uvedl David Koncz, prezident komory.

Právě osvětě a dluhové prevenci se prezidium EK ČR věnovalo od roku 2012. Vedení například rozšířilo bezplatnou poradnu pro dlužníky a při Masarykově univerzitě v Brně vznikla Klinika exekutorského práva. Na dosavadní agendu prezidia chce navázat i nová šéfka Pavla Fučíková, která stanula v čele EK ČR 4. dubna.

Komora ze zákona sdružuje všechny soudní exekutory. Ti nemají na počet řízení vliv, rozhodnutí vydávají příslušné soudy.

Barbora Milotová

Kultura

Tradičně i netradičně: Čechům zpestřily Velikonoce zajímavé kulturní aktivity

Oslavy Velikonoc letos připadly na začátek dubna. Lidé si je po celé České republice připomněli různorodými akcemi. Kromě jarmarků a výtvarných dílen se prvním návštěvníkům otevřely i brány hradů a zámků.

Pestré kulturní zážitky již tradičně slibovalo hlavní město. Od konce března se na všech větších pražských náměstích konaly trhy s širokou nabídkou velikonočního zboží. Na své si však přišli i ti, kteří si pomlázku či kraslice chtěli vyrobit sami - během uplynulého víkendu mohli navštívit některou z výtvarných dílen. Poněkud netradiční aktivitu pak představilo Muzeum Karla Zemana na Malé Straně. Místo pomlázky se tu vyrábělo obří dinosauří hnízdo, barvená vajíčka pak nahradili sádroví trilobiti. Rozezněly se také pražské kostely, které k poslechu nabídly třeba Korunovační mši C dur Wolfganga Amadea Mozarta nebo velikonoční kantáty Johanna Sebastiana Bacha.

Slavilo se i nedaleko Prahy. Například ve středočeských Klecanech pořádal spolek Pravý Hradec tradiční Velikonoce na Rychtě. Zdobily se perníčky, tvořila se velikonoční keramika a papírové ozdoby. Novinkou letošní dílny byla hmota FIMO, polymerový tvárný materiál, který se zapéká a kromě dekoračních předmětů z něj lze vyrobit i netradiční šperky. V odpoledních hodinách zahrálo Divadlo v kufru dětem pohádku O čarovné rybí kostičce. Maminky se mezitím mohly nechat zkrášlit v kosmetické poradně. "Myslím, že je důležité pořádat akce tohoto typu," myslí si účastnice klecanských oslav paní Eva. "Tradice bychom měli dodržovat, obzvlášť v dnešní uspěchané době."

Se začínající sezonou připravily pro své návštěvníky neobvyklé aktivity rovněž české hrady a zámky. Jihočeská Kratochvíle pořádala na Velikonoční pondělí v zámecké zahradě malou bojovku. Organizátoři zde uschovali třináct malovaných vajíček s otázkami a úkoly. Na úspěšné řešitele čekala v cíli zajímavá knižní odměna. V Telči návštěvníkům prohlídku zpestřila bohatá velikonoční a jarní výzdoba. Na zámku Lemberk zase průvodci představili některé velikonoční zvyky českých šlechticů. Těmi bylo například vyškrabávání vajíček barvených v odvaru z olšové kůry nebo pečení velikonočního beránka. Milovníky dobrého jídla pak lákal hrad Křivoklát na jedinečné staročeské speciality a zelené pivo.

Velikonoce jsou nejdůležitějším křesťanským svátkem. Věřící si během nich připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Oslavy začínají vždy první neděli po prvním jarním úplňku, datum se tak pohybuje od 22. března do 25. dubna.

Z Klecan Nikola Staňková

Čeští karikaturisté zahájili výroční výstavu v pražské Novoměstské radnici

Výstava Čtvrt kila ČUK, jejíž název napovídá, že Česká unie karikaturistů oslavuje 25 let své existence, začala ve středu 1. dubna. Téměř osmdesát autorů na ní představuje své vtipné a často ironické kresby na téma Praha přímo v galerijní věži Novoměstské radnice.

Návštěvníci díky skvělému umístění mohou sami porovnat, nakolik trefné některé z příspěvků jsou. Všechny kresby jsou tematicky seřazeny a doplňují je medailonky autorů. Příchozí se tak mohou seznámit i se základními fakty ze života Pavla Rychtaříka, Josefa Poláčka, Marka Simona, Vladimíra Renčína a dalších. Početná sbírka se rozléhá přes dvě patra a lze ji navštívit až do 26. dubna.

Při příležitosti vernisáže se vyhlašovaly ceny za českou karikaturu. Obě souvisejí s celoroční soutěží Vtip měsíce. Na základě průběžného hodnocení se nejlepším autorem roku 2014 stal Jiří Srna. Druhým oceněným, jehož kresba si vysloužila titul Vtip roku, je Pavel Taussig. Oba si ceny převezmou na některé z příštích akcí.

Z výstavy Eliška Kolomazníková

Kluby podél Národní třídy se na jeden večer proměnily v oázu mladé kultury

Ve středu 1. dubna se v rámci jednodenního festivalu Student Fest zaplnily pražské kluby v okolí Národní třídy mladými umělci. Na své si mohli přijít příznivci hudby napříč žánry, ale i cirkusu nebo poezie.

Festival organizuje občanské sdružení Nerudný fest, které dává každoročně prostor talentům především z řad studentů. Letos se akce konala již posedmé a přilákala velké množství návštěvníků, kteří se mohli oddávat nespoutanému kulturnímu opojení od šesté odpolední až do brzkých ranních hodin. Vizuálním symbolem festivalu byl popáté v řadě Jan Amos Komenský, který odkazuje na ideu projektu - přimět mladé lidi objevovat nová jména ze světa hudby.

Hlavní stage se nalézala v Rock Café a byla zasvěcena žánrům rock, indie a punk. Zahrály na ní punk-rockové kapely Ice-Scream, Curlies nebo indie grupa Petr Pan Complex, která na necelou hodinu uhranula všechny přítomné pod pódiem. Ve stejném klubu na druhé scéně vystupovali interpreti hrající pop a folk; například mladí The Colorblinds, The Vanilles nebo stále populárnější písničkář Jakub Ondra.

Přímo naproti přes ulici se z podzemí Vagonu linuly rytmy ska a reggae promíchané s punkem. Vystoupily zde Kšandy Industry, Kladivo na hipstry nebo ska-punkový Green Smatroll, program pak završil pohodový elektro-jazz v podání kapely HI-FI Petra Wajsara.

Kdo zrovna neměl náladu na muziku, mohl se zastavit v Paláci Metro, kde se soustředila  nehudební část programu. K vidění zde byly artistické kousky či žonglování. Ve dvou blocích také přednesli Mladí básníci pražští svou tvorbu a došlo i na prvky poetického freestylu.

Elektronické hudbě bylo již tradičně věnované celé Chapeau Rouge, kde se mohli lidé scházet až do páté hodiny ranní. Vystoupila zde více než desítka DJs, kteří hrají drum and base nebo dub step, tedy hudbu vyznačující se především silnou basovou linkou a energickým rytmem syntetických bubnů. Mezi nimi se představil i jediný zahraniční producent Hybrids (USA).

Akce byla výhodná především pro studenty, kteří měli oproti ostatním vstupné zlevněné o sto korun. V předprodeji platili stovku, na místě pak 150. Kdo toužil slyšet výhradně  elektronickou hudbu, mohl si koupit lístek pouze do klubu Chapeau Rouge za 90 korun.

Ze Student Festu Jakub Rozmahel

Sport

Teplice deklasovaly Boleslav, vršovické derby vítěze nenašlo

Sobotní výhrou na hřišti domácího Hradce Králové utnuli po dvou venkovních remízách fotbalisté Sparty čekání na své první jarní vítězství. Letenský celek zvládl roli favorita a svého soupeře, kterému se nepodařilo ani jednou pokořit brankáře Štěcha, nakonec porazil třígólovým rozdílem. O branky se postupně postarali Kadlec, Krejčí a Lafata. Poslední jmenovaný tak dal zapomenout na padesátitisícovou pokutu za simulování v zápase s Teplicemi a připsal si jubilejní 150. trefu v nejvyšší soutěži.

O mnoho vyrovnanější duel se očekával na Stínadlech, kde Teplice hostily Mladou Boleslav. Přímý souboj o čtvrté místo, zajišťující vstupenku do pohárové Evropy, nakonec suverénně ovládl domácí tým. Odchod největší hvězdy záložníka Nivalda (přestoupil do Dynama Minsk) zcela zastínil výkon Litsingiho. Ten se v utkání hned dvakrát zapsal na listinu střelců a spolu se zásahy Táborského, Potočného a Salamiho dovedl Teplice k vysoké výhře 5:0.

První hrací den završilo v Edenu střetnutí dvou pražských klubů. Slavie se na svém stánku chtěla před fanoušky předvést a na jaře tápající Bohemians se zdáli být ideálním soupeřem. Když navíc v 55. minutě vsítil gól Vukadinovič, zdálo se, že vše půjde podle plánu. Stejný hráč ovšem za tři minuty obdržel červenou kartu, a sešívaní tak dohrávali v deseti. O hubený náskok nakonec přišli zásluhou Slováka Mikuše. Ten využil standardní situaci a v 89. minutě srovnal na 1:1.

Důležitý duel se odehrál v neděli  na ostravských Bazalech, kde se vedoucí Plzeň pokoušela o tři body. Přísně odpískanou penaltu ze 30. minuty sice hosté neproměnili, v druhém poločase ale zabrali a utkání strhli na svou stranu. Po sérii šesti žlutých karet, kterými se soudce Hrubeš snažil zklidnit nervózní zástupce obou celků, se v 59. minutě skóre konečně měnilo. Střídající Hořava po krásné asistenci Rajtorala poslal Západočechy do vedení. Prvně jmenovaný si navíc vyzkoušel i roli střelce, když v 88. minutě svou trefou stanovil konečný výsledek na 2:0.

Celé kolo završil pod Ještědem střet Liberce s Brnem. Domácí mužstvo již dlouhou dobu čekalo na výhru a v cestě za záchranou nutně potřebovalo moravský celek zdolat. Po 70 minutách nepřesvědčivého výkonu dostali liberečtí fotbalisté velkou vzpruhu v podobě červené karty pro Čtvrtníčka. Nastalé početní výhody dokonale využil v 81. minutě Bakoš, jenž svůj tým vydřeným gólem a těsnou výhrou 1:0 alespoň o bod posunul od pásma sestupu.

Výsledky 22. kola: Hradec Králové - Sparta: 0:3, Teplice - Mladá Boleslav: 5:0, Příbram - Jihlava: 1:1, Dukla Praha - Slovácko: 0:0, České Budějovice - Jablonec: 0:3, Slavia - Bohemians 1905: 1:1, Ostrava - Plzeň: 0:2, Liberec - Brno: 1:0

Tabulka: 1. Plzeň 56, 2. Sparta 51, 3. Jablonec 47, 4. Mladá Boleslav 36, 5. Teplice 32, 6. Slovácko 29, 7. Dukla Praha 28, 8. Jihlava 27, 9. Brno 26, 10. Příbram 26, 11. Slavia 25, 12. Ostrava 25, 13. Bohemians 1905 23, 14. Liberec 19, 15. Hradec Králové 18, 15. České Budějovice 18

Pavel Fukar

Ve finále hokejové extraligy se utkají Litvínov s Třincem

Semifinále play-off je u konce. Hokejisté Litvínova po první utržené porážce ze čtvrtého zápasu nakonec těsně porazili na domácí půdě Kometu Brno, a zajistili si tak už po pěti utkáních jasný postup do finále stavem 4:1 na zápasy.

Napínavější byl souboj vítěze základní části extraligy Třince se Spartou, který se odehrál v šesti utkáních. Oba týmy nejprve proměnily po dvou domácích zápasech, při pátém duelu vyhráli na nájezdy hokejisté z Třince poměrem 3:2 a v závěrečné bitvě svůj postup do finále stvrdili porážkou Sparty stejným výsledkem, ačkoli neměli výhodu domácího prostředí. V celkové bilanci porazil Třinec Spartu 4:2 na zápasy.

Extraligové finále zahájí v sobotu 11. dubna Třinec prvním utkáním na domácí půdě.

Výsledky semifinálových sérií:
Litvínov - Kometa Brno 4:1 na zápasy (výsledky duelů 3:2, 2:1, 3:0, 1:4, 3:2)
Třinec - Sparta 4:2 (6:2, 5:4, 1:4, 1:2, 3:2 N, 3:2)

Klára Pelíšková

Počasí

Počasí

Počasí na 1. dubna dostálo svému přízvisku "aprílové", a předznamenalo tak celý následující týden. Kdo už stihl přezout své auto letní sadou pneumatik, byl ve středu ráno nemile překvapen.  Místy  foukal silný vítr, který postupně zavál cesty čerstvě napadaným sněhem. Kdo zrovna nezápolil s nepřízní počasí na dopravních komunikacích, mohl si užít změny na vlastní kůži. Během dne se vystřídaly vánice, jasná obloha, krupobití i déšť. Počasí si zachovalo mnoho tváří až do Velikonočního pondělí. Noční teploty klesaly znovu pod nulu, na Šumavě až téměř k minus 20 stupňům Celsia, denní se vracely nad bod mrazu, ale nepřesáhly 10 stupňů. Skvělý víkend se tak naskytl příznivcům zimních sportů, kteří na začátku jara dostali sněhovou nadílku v průměru několika desítek centimetrů. Na sněhové přeháňky bylo možné narazit i v nížinách, v Praze chumelilo ve čtvrtek i v pondělí víc než o Vánocích. Od úterý 7. dubna se začalo znovu oteplovat.

Jakub Rozmahel