19. listopadu 2015, Carolina č. 890

události od 11. do 18. listopadu


Z domova

Po pařížských útocích v Česku zaznívají slova soucitu i výzvy k boji proti terorismu

Českou republikou se v pravé nedělní poledne rozezněly zvony za oběti pátečních teroristických útoků Islámského státu v Paříži. Lidé uctili památku zesnulých také pondělní minutou ticha před francouzským velvyslanectvím na Velkopřevorském náměstí v Praze. Společně zazpívali Marseillaisu, přinesli květiny a svíčky. Vcházíme do těžkých časů, Evropa se musí opevnit, reagoval prezident Miloš Zeman podle serveru iDnes.cz. I další politici vyjádřili soustrast francouzským občanům.

Na Pražském hradě zavlály černé vlajky. Petřínská rozhledna se zahalila do francouzských barev. I tak Česká republika vyjádřila soudržnost s Francií, kde v pátek zemřelo 129 lidí. Nebyl mezi nimi žádný Čech.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka svolal dva dny po událostech Bezpečnostní radu státu. Ta vyhodnotila, že České republice bezprostřední nebezpečí nehrozí. Policie i přesto zvýšila ochranu na letištích nebo v obchodních centrech, zesílila také kontroly na hraničních přechodech. „Pro udržení bezpečnosti v Evropě je nutné dostat migrační toky pod kontrolu, aby bylo jasné, kdo, odkud a za jakým účelem do Evropy přichází. Česká republika bude i nadále aktivním členem koalice, která bojuje proti terorismu a tzv. Islámskému státu,“ stojí v prohlášení Úřadu vlády.

K útokům se ostře vyjádřil ministr financí a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. „Jsme ve válce a je nutno urychleně konat,“ uvedl na svém Twitteru. Dle jeho názoru bude třeba uzavřít hranice Schengenu. Šéfa opoziční ODS Petra Fialu útoky šokovaly. „Politické neshody musí jít v tuto chvíli stranou. Útoky jako v Paříži mohou být kdykoli zopakovány kdekoli na světě. Nepodceňujme bezpečnost našich občanů, příště můžeme být napadeni my,“ reagoval na stejné sociální síti.

Předseda Ústředí muslimských obcí se obává možné vlny nenávisti. „Ať už je aktérem kdokoliv, tak tento čin naprosto odsuzujeme, nemůžu najít sebemenší odůvodnění, že někdo takto smýšlí a činí,“ řekl ČTK dlouholetý představitel muslimské komunity Muníb Hasan. Uprchlíci z detenčního zařízení v Drahonicích se vyjádřili podobně.

Český tisk se hojně věnuje pařížským událostem. Atentáty byly vojenským útokem, na tom se shoduje řada komentátorů tuzemských deníků. Kritizují také dosavadní postup EU a naivní přístup k uprchlíkům. V médiích zároveň zaznívají varování před nacionalistickými a krajně pravicovými stranami, které by mohly využít současné nálady ve společnosti, uvedla ČTK.

Kateřina Navrátilová

Republika uctila 17. listopad. Prezident Zeman v projevu kritizoval média i migranty

Česká republika si připomněla výročí 17. listopadu 1939 a 1989. Na Národní třídě, u Hlávkovy koleje a na řadě jiných míst se lidé účastnili demonstrací nejrůznějších stran a hnutí za přítomnosti předních osobností české politické či akademické scény. Při této příležitosti vystoupil na Albertově prezident Miloš Zeman. V projevu vyzdvihl národní suverenitu a tvrdě se opřel do médií či muslimských migrantů. „Proč tito muži nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu?“ Otázal se doslova.

Jeho projevu předcházela minuta ticha za oběti nedávných útoků v Paříži. Poté prezident kritizoval Evropskou unii, ilegální přistěhovalce a média. Zdůraznil, že se řídí tím, co si přeje „jeho“ lid a ne tím, co píší novináři. „Hlas prezidenta republiky má být hlasem národa, nikoli hlasem médií,“ řekl. Řešení současných problémů vidí v plném obnovení státní suverenity. „Tento národ si zaslouží, aby si vládl sám,“ prohlásil. Navrhuje deportaci ilegálních islámských uprchlíků do země, odkud přišli, kde by podle jeho představy měli usilovat o zlepšení situace. „Takový projev by se spíše hodil do volební kampaně, ne jako vystoupení hlavy státu k výročí znovunabytí svobody,“ citoval Týden.cz vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL).

Na shromáždění vystoupili předseda hnutí Úsvit - Národní koalice Miroslav Lidinský či předseda Bloku proti islámu Martin Konvička. Také mluvili o nutnosti obnovení plné státní suverenity. Místopředseda Úsvitu Marek Černoch ukončil projev zpěvem hymny ČR.

Zatímco minulý rok demonstranti na Albertově Zemana vypískali a házeli na něj vajíčka, letos se jeho projev setkal s pozitivními reakcemi. Demonstraci totiž pořádal Blok proti islámu. Řada účastníků nesla transparenty odsuzující islám nebo imigraci. Ty často dostávali přímo od pořadatelů. Do prostoru před pódiem ochranka po důkladné prohlídce vpouštěla pouze prezidentovy příznivce prokazující se často zelenou kartou jako vstupenkou. Například studenti nesoucí na místo květiny a svíčky k uctění památky měli smůlu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka mohli „položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění. Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více.“ Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po incidentu uvedl, že ho sice celá věc mrzí, policie však musela podle něj zajistit pořádek a bezpečnost.

Z náměstí Míru na Albertov dorazil pochod na podporu uprchlíků Tahle země patří všem - Refugees welcome pořádaný iniciativou Proti projevům nenávisti. Policie dostala za úkol držet je oddělené od prezidentových příznivců stojících na druhé straně. Když obě strany pochopily, že se přes kordon policistů nedostanou, dav se začal rozcházet. Z Albertova pochodovala část protestujících před Úřad vlády, kde je ve večerních hodinách rozehnala až policie.

Z Albertova Simon Dytrych

Ne všechna očekávání se naplnila, řekl Sobotka na Národní třídě. Dorazil i Klaus

Stovky lidí se sešly na Národní třídě, aby si připomněly události ze 17. listopadu 1989, kdy se na místě střetli demonstranti s policií. Lidé sem v průběhu dne pokládali květiny a zapalovali svíčky. Mimo jiné přišli také premiér Bohuslav Sobotka nebo bývalý prezident Václav Klaus.

„Když se podíváme kolem sebe, tak vidíme, že v řadě věcí společnost úplně dobře nefunguje. Lidé měli ohledně listopadu 1989 velká očekávání, ne všechna se ale naplnila,“ uznal na místě Sobotka (ČSSD), který při této příležitosti hovořil také o svobodě slova, jež je dle jeho názoru v zemi dostatečná a je nutné tolerovat a respektovat svobodu a lidská práva. Zmínil se i o migrační krizi: „Je třeba lépe zabezpečit hranice schengenského prostoru. Pro nás je nejdůležitější sledovat to, co se děje na hranicích Německa, kam míří většina uprchlíků.“

Mezi lidmi, kteří si 26. výročí události připomínali, byly také české politické osobnosti, například ministr financí Andrej Babiš (ANO), primátorka Andrea Krnáčová (ANO), bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nebo europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09). Dorazil také exprezident Václav Klaus. „Přijde mi, že lidé už dávno zapomněli, jaké to tady bylo před těmi 26 lety doopravdy a jaká nesvoboda zde panovala,“ upozornil.

Na Národní třídě se 17. listopadu 1989 střetli při 50. výročí smrti studenta Jana Opletala demonstranti s bezpečnostními jednotkami. Brutalita zákroku pobouřila veřejnost. Důsledkem byl v následujících dnech velký počet demonstrací, což vedlo až k pádu komunistického režimu.

Z Národní třídy Jakub Borovský

Označte 17. listopad za Den studentstva, vyzval politiky šéf bojovníků za svobodu

Listopadové události roku 1939 si připomněli účastníci setkání před Hlávkovou kolejí v Praze. Uctít památku studentů, kteří se před 76 lety stali oběťmi nacismu, přišli pamětníci, rektoři některých pražských univerzit a jejich studenti, ale i významní vládní představitelé v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

U mikrofonu se vystřídalo mnoho řečníků, kteří připomínali důležitost obou 17. listopadů, tedy i roku 1989. Promluvil například rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima, který označil důležité milníky československé historie za jisté varování do budoucnosti. „Poselství 17. listopadu musíme předávat i generacím, které se narodily ve svobodě. Pouze tak si naši svobodu a demokracii můžeme zachovat,“ prohlásil.

Před zraky přihlížejících vystoupil i jeden ze studentů roku 1939 Mojmír Srdečný, který mluvil o svých posledních žijících spolužácích. S emotivnějším projevem přišel předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, který apeloval na přítomné politiky, aby znovu označili 17. listopad jako Den studentstva. Dříve se 17. listopad slavil jako Mezinárodní den studentstva na památku události z roku 1939, po roce 1989 se státní svátek jmenuje Den boje za svobodu a demokracii.

Po skončení akce se přihlížející vydali průvodem do Žitné ulice k místu, kde před 76 lety zastřelili Václava Sedláčka a postřelili Jana Opletala, který později na následky zranění zemřel. Hudební kulisu obou akcí vytvořil pěvecký sbor, který zazpíval několik známých písní a setkání ukončil českou hymnou.

Z Jenštejnské ulice Kateřina Zoubková

Cenu Jana Opletala získali rektor a studenti Policejní akademie

Sedmými držiteli Ceny Jana Opletala se 17. listopadu stali rektor Policejní akademie ČR Josef Salač, její studentka Kateřina Mazánková a absolvent akademie Lukáš Miklas. Studentská komora Rady vysokých škol udělila trojici cenu za aktivní vystupování proti snahám Ministerstva vnitra, které chtělo omezit autonomii Policejní akademie.

„Již samotná nominace pro mě znamená velmi mnoho. Vnímám to jako ocenění naší snahy a zároveň jakýsi impuls do budoucna,“ řekla v děkovném projevu Mazánková. Laureáty nejvyššího studentského ocenění v ČR letos vybíral výbor z 15 osobností v 9 nominacích, členy výboru byli studenti a vysokoškolské osobnosti.

Úterního slavnostního ceremoniálu se v prostorách Právnické fakulty UK zúčastnili například vicepremiér Andrej Babiš, předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer či pražská primátorka Adriana Krnáčová. Ministryně školství Kateřina Valachová se omluvila.

Ke slovu se kromě jiných dostali rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima či policejní prezident Tomáš Tuhý. „Jsem rád, že organizátoři odkazují na úlohu studentů v listopadu 1939 a 1989, přestože sami dobu nesvobody nezažili,“ řekl ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier.

Cenu si od roku 2004 odnáší osobnost nebo skupina za výjimečný přínos akademické obci, hájení akademických práv a svobod či za významné přispění k boji proti bezpráví. Naposledy ji v roce 2012 obdržel Zdeněk Ručka z Masarykovy univerzity za aktivitu při organizaci Týdne neklidu.

Z Právnické fakulty Vendula Vrbová

Na Národní třídě lidé vybírali nového prezidenta

Několik stovek lidí přišlo v úterý 17. listopadu odpoledne na pražskou Národní třídu, aby se zúčastnili happeningu Karta pro příštího prezidenta, kde mohli navrhnout svého ideálního kandidáta do voleb v roce 2018 nebo sdělit svůj názor na to, jaké vlastnosti by měla hlava státu mít. „Navazujeme na červenou kartu z loňského roku a chceme ji otočit v pozitivní symbol hledání příštího prezidenta,“ vyjádřili se organizátoři akce na Facebooku.

Pořadatelé zahájili shromáždění minutou ticha, kterou uctili památku obětí nedávných teroristických útoků v Paříži a Bejrútu nebo války na Ukrajině. Poté měli účastníci happeningu možnost napsat na papír návrh prezidentského kandidáta nebo jeho ideálních vlastností a vhodit ho do jedné z připravených schránek, které organizátoři v průběhu akce vybírali a navržená jména psali na velké bílé plachty. Lidé také mohli nahrát svůj vzkaz příštímu prezidentovi na kameru nebo se podepsat pod text pohlednice iniciativy Rekonstrukce státu pro premiéra Bohuslava Sobotku vyjadřující nesouhlas se senátními úpravami zákona o registru smluv.

„Loni jsme demonstrovali proti Zemanovi a za ten rok máme dojem, že už to nemá smysl, protože místo toho, aby se umírnil, nás neustále provokuje a my se nechceme nechat provokovat,“ osvětlil pro Carolinu smysl happeningu jeho hlavní organizátor, předseda spolku Podhradí Martin Přikryl. Ten loni vešel do povědomí v souvislosti s akcí Chci si s vámi promluvit, pane prezidente, kde Miloši Zemanovi jeho odpůrci vystavili symbolickou červenou kartu. „Když se nemůžeme obracet k Hradu a diskutovat s ním, tak nám nezbývá nic jiného, než se otočit do budoucnosti. Ani jsme nechtěli opakovat červené karty, protože máme pocit, že je to trapárna, když se věci opakují,“ nastínil Přikryl souvislost s loňskou iniciativou a vyjádřil spokojenost s průběhem letošní akce. „Účast je skvělá. Já jsem si teda upřímně myslel, že to budou jednotlivci, kteří uslyší na tuto formu happeningu, ale přichází sem spousty lidí.“

Shromáždění zakončil průvod k soše svatého Václava, kde se konalo Setkání dobré vůle. Zde se jeho účastníci sešli s lidmi, kteří se 17. listopadu rozhodli podpořit prouprchlické iniciativy. Na stejném místě se těsně předtím setkali odpůrci imigrace, k žádným střetům ale nedošlo.

Z happeningu Karta pro příštího prezidenta Jonáš Klos

Kvalita boje s rakovinou v Česku stoupá, nemocných ale stále přibývá

Počet pacientů s nově diagnostikovaným onkologickým onemocněním každým rokem roste, ale jejich úmrtnost stále klesá. To je podle ministra Svatopluka Němečka jeden z velkých úspěchů českého zdravotnictví. Řekl to 12. listopadu na tiskové konferenci o onkologické zátěži české populace.

Podle nejnovějších dat z roku 2013 žilo v České republice skoro 519 tisíc lidí, kteří měli zhoubný nádor nebo toto onemocnění v minulosti prodělali. Jen během roku 2013 přibylo téměř 82 tisíc pacientů a toto číslo roste každým rokem o 2,2 procenta. Přesto úmrtnost českých pacientů s rakovinou neustále klesá. „To je velký úspěch české medicíny a českého zdravotnictví a patří za to velký dík všem, kteří se na léčbě onkologických pacientů podílejí,“ uvedl Němeček. Podle něj na tom ale má zásluhu také velice kvalitní správa dat o boji s rakovinou, o něž se stará Národní onkologický registr, který poskytuje souhrnné údaje pro statistické přehledy.

Tento systém v Evropě ojedinělý si pochvalovala i předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová: „Musím říci, že na mezinárodních konferencích, kde jsou data z registru prezentována, vzbuzuje obrovský respekt zahraničních onkologů.“ Mluvila také o nezbytnosti spolupráce v boji s rakovinou mezi jednotlivými nemocnicemi a onkologickými centry. Právě díky centralizaci léčby ve specializovaných pracovištích se podle ní může českým pacientům dostávat té nejkvalitnější péče. Prausová rovněž zmínila důležitost prevence.

Podle primáře urologického oddělení pražské Thomayerovy nemocnice Romana Zachovala se musí zlepšit prevence v boji s rakovinou prostaty, která je nejčastějším nádorovým onemocněním mužů v České republice. Léčbu totiž často komplikuje pozdní diagnóza. V tomto ohledu má pomoci například každoroční celosvětová listopadová akce Movember, jejíž účastníci, mezi něž patří i Zachoval, si po celý měsíc nechávají narůst knír. Kampaň má zlepšit povědomí o rakovině prostaty a důležitosti jejího včasného odhalení.

Z tiskové konference Šimon Tatíček

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko zvýšilo počty hlídek, diskutovalo se i o protiteroristické legislativě

Také Slovensko reagovalo na páteční teror v Paříži. Policie podle ministra vnitra Roberta Kaliňáka zdvojnásobila počet hlídek a zaměřila se na místa s větším počtem osob, mimo jiné na nádraží či obchodní domy. Premiér Robert Fico den po tragédii svolal Bezpečnostní radu státu, kde účastníci diskutovali, zda země potřebuje novou antiteroristickou legislativu.

„Evropa potřebuje po této těžké noci ještě větší jednotu a potřebuje skutečnou akčnost. Terorismus nikdy nerozvrátí demokracii a svobodu Evropy, když dokážeme svoje hodnoty bránit,“ uvedl na Facebooku slovenský prezident Andrej Kiska „Naše bezpečnost znamená chránit hodnoty a principy, pro které lidé v roce 1989 přestřihli plot, chránit hodnoty, které nás od té doby drží pohromadě,“ řekl pro deník Čas.

Zatímco Kiska varoval před extremismem a politickým radikalismem, Fico spojil atentáty s uprchlickou krizí. „Minimálně ve dvou případech z osmi atentátníků jde o migranty. Naplňuje se nejhorší scénář, a to je scénář obrovských bezpečnostních rizik, která jsou spojena s migrační vlnou,“ poznamenal premiér v sobotu v televizi Markíza a vysloužil si za to kritiku bezpečnostních analytiků. Premiér podle nich využil útoky, aby posílil svou protiimigrační rétoriku, uvedl deník Sme. Islámské nadaci na Slovensku se zase nelíbily jeho výroky v televizi TA3, kde prozradil, že stát monitoruje každého slovenského muslima.

Události v Paříži by se podle Denníku N neměly odrážet v odmítání lidí, kteří prchají před válkou v Sýrii, a ve všeobecném odsuzování muslimů. „Evropa se musí bránit. Strach nás nemůže paralyzovat. Součástí evropské obrany ovšem musí být i schopnost nepodlehnout panice. Nemůžeme popřít to, co Evropu dělá Evropou,“ míní list.

Karolína Fialová

Ekonomika

Poslanci schválili vyšší zdanění hazardu, vzroste až o osm procent

Až dvě miliardy korun navíc by měly příští rok přitéct do státní pokladny. Novela loterijního zákona, již v pátek 13. listopadu schválila Sněmovna, počítá se zvýšením daní z dosavadních 20 na 23 a 28 procent. Kromě toho vzrostou i denní poplatky za hrací automaty. Návrh ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Sazba 23 procent se bude týkat loterií, kurzových sázek či sázkových her v kasinu. Hrací automaty a další technická zařízení čeká zvýšení daně o osm procentních bodů. Vedle navýšení odvodů z hracích automatů vzroste i jejich denní poplatek. Provozovatelé tak namísto 55 korun zaplatí 80 korun za každý z nich.

Vládní novela zákona je v podstatě totožná s tou, kterou ve Sněmovně předložil poslanec Jan Volný (ANO). Návrh Václava Votavy (ČSSD) jen mění rozdělení výnosu z hazardu mezi státem (37 %) a obcemi (63 %). Kabinet navrhoval poměr 40:60 z nynějších 20 % pro stát a 80 % pro obce. „Upravili jsme rozdělení mezi obcemi a státem o tři procenta, abychom splnili to, co jsme od začátku k této novele říkali, tedy že obce dostanou přibližně o 200 milionu víc,“ řekl Českému rozhlasu Volný. Dolní komorou parlamentu neprošel žádný z opozičních návrhů. ODS neuspěla s požadavkem zavedení tří sazeb namísto dvou, podpory se nedočkala ani snaha hnutí Úsvit zakázat takzvané kvízomaty.

S novelou zákona nesouhlasí zástupci herního a loterijního průmyslu. Vyšší zdanění hazardu podle nich povede k rozmachu černého trhu. „Pro nás to schválení 23 procent je zklamáním. Vláda nám navýšila daně, přitom evropský průměr pro zdanění kurzových sázek je 18 procent,“ reagoval na přijetí zákona ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman.

Vyšší zdanění hazardu by mělo začít platit od ledna. Schválení předcházely rozepře v koalici a Miroslav Kalousek z opoziční TOP 09 na jeden večer zablokoval jednání Sněmovny. Je to jen přechodná novela, kterou nahradí velký loterijní zákon. Ten by měl vejít v platnost v lednu 2017.

Michal Voráček

Kultura

Krátce z ekonomiky: Příspěvek pro důchodce, zdražení cigaret, pokuty pro restauratéry

* Sněmovna schválila jednorázový příspěvek pro důchodce. Ti si příští rok v únoru přilepší o 1200 korun. V pátek 13. listopadu se na návrhu shodli poslanci všech stran. ČSSD koaliční partnery překvapila, když místo původní varianty 1000 korun podpořila vyšší návrh Miroslava Opálky z KSČM. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka to zdůvodnil dobrým stavem ekonomiky. Ministr financí Andrej Babiš za ANO nakonec s premiérem souhlasil. „Důchodci si to zaslouží. Dodatečných 580 miliónů se bude muset najít v rozpočtu Ministerstva práce a sociálních věcí,“ řekl Babiš pro Právo. Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k lednu o růst cen a třetinu růstu reálných mezd, inflace je však letos nízká. Zákon musí projít Senátem a podpisem ho musí stvrdit prezident Miloš Zeman.

* Cigarety od příštího roku podraží v průměru o tři koruny. Senátem prošel ve středu 11. listopadu návrh Ministerstva financí na vyšší spotřební daň z tabákových výrobků. Sazby se zvýší celkem třikrát, poprvé k 1. lednu 2016 a poté ještě v následujících dvou letech. Je to reakce na evropskou směrnici, která požaduje spotřební daň 90 eur na tisíc kusů cigaret. Horní komora přijala návrh téměř jednomyslně. Ministerstvo počítá, že změny přinesou do státní pokladny příští rok navíc 3,3 miliardy korun, přespříští až 1,1 miliardy a v roce 2018 až 1,4 miliardy.

* Česká obchodní inspekce rozdala v létě prodejcům a restauratérům pokuty v celkové výši 930 500 korun. Podle tiskové zprávy ze 17. listopadu zkoumala turisticky nejatraktivnější oblasti v Česku. Provozovatelé nejčastěji porušovali předpisy nesprávnou hmotností nebo mírou jídla a nápoje. Akce monitorovala turistické oblasti, vytížené zejména v létě, jako sportovní areály, koupaliště, kempy či hrady a zámky.

Jiří Kordík

Moderátor Marek Eben už popáté nabízí knižně to nejlepší z Plovárny

Úspěšný pořad České televize Na plovárně se už popáté dočkal knižní podoby. Marek Eben ji spolu s řadou významných hostů a za účasti široké veřejnosti představil v pražském Paláci knih Luxor ve čtvrtek 12. listopadu. Titul Marek Eben a hosté Na plovárně nabízí 23 rozhovorů, které vybral moderátorův dlouholetý spolupracovník Jiří Janoušek.

„Každý host má stejnou váhu, ale nemůžeme do knížky vybrat všechny, proto jsou tam nejen známé osobnosti, ale i lidé se zajímavými osudy, kteří nejsou tak slavní,“ řekl za nakladatelství Práh jeho ředitel Martin Vopěnka. Ebenova talk-show Na plovárně se vysílá 16 let a za tu dobu se v ní vystřídalo přes 600 hostů, včetně zvučných jmen, jako jsou bývalá politička Madeleine Albrightová, spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates, režisér a výtvarník Tim Burton, hudebník Bobby McFerrin, herec Alan Rickman nebo letos zesnulý spisovatel Terry Pratchett.

Na křest dorazil jak tým televizního pořadu, tak i hosté z aktuální knihy, mezi jinými historik František Šmahel, houslař Jan Baptista Špidlen, veterán z Afghánistánu Miroslav Lidinský, spisovatel Petr Šabach nebo zpěvák skupiny Olympic Petr Janda, který navíc předvedl akustickou verzi písně Bon soir mademoiselle Paris.

Sedmapadesátiletý Eben, mimo jiné také herec či písničkář, se o svém podílu na knize vyjádřil velmi skromně a vyzdvihl editorskou práci Jiřího Janouška i televizního týmu. „Vystříhají to tak, že to vypadá, že jsem obratný a chytrý, stejně tak mí hosté, a vypadá to jako inteligentní pořad,“ žertoval s typickou nonšalancí. Za úspěchem talk-show stojí kromě Ebenovy osobnosti především to, že cílí spíš na vzdělanější publikum a snaží se o společenský přesah. I díky tomu se křtu a následné autogramiády zúčastnilo přes 250 lidí.

Z Paláce knih Šárka Tmějová

Famufest 2015 s podtitulem Exposed oživí pražskou Letnou

Letošní festival studentů FAMU se proti loňským ročníkům poprvé koná na jednom místě, za které organizátoři vybrali pražskou Letnou. Zde se od 18. do 22. listopadu promítají studentské filmy, program obohacují noční koncerty, diskuse a nově i fotografická výstava. Záchytnými body pro návštěvníky jsou prostory kina Bio Oko, The Chemistry Gallery a Akademie výtvarných umění.

„Do 32. ročníku Famufestu se přihlásilo 95 filmů. Z nich komise vybrala 18 snímků, které jsou nominovány v devíti soutěžních kategoriích. Nejvíce nominací sesbíral debutový film David režiséra Jana Těšitele, který si vysloužil velkou pozornost již na karlovarském festivalu,” uvedl podle ČTK člen organizačního týmu Josef Švejda. O vítězi rozhodne hlavní porota, v které letos zasedají prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška, slovenský kameraman Martin Štrba nebo francouzský filmový kritik Pierre-Simon Gutman.

Hlavním hostem je Guillaume Nicloux. Francouzský filmař bude mít přednášku o tvorbě v evropském filmovém kontextu. Mimo jiné uvede v české premiéře svůj nový film Valley of Love, který letos soutěžil o Zlatou palmu v Cannes. Atmosféru Famufestu zažijí i zahraniční studenti z Berlína, Lodže a dalších evropských měst, které organizátoři vyzvali ke spolupráci.

Famufest je filmový festival, který každoročně organizují studenti FAMU s úkolem představit studentskou tvorbu veřejnosti. Téma, které se každý rok mění, si navrhují sami studenti. Exposed, podtitul letošní přehlídky, má odkazovat k otevření a snaze přiblížit festival divákovi, ale i k procesu, kterým film vzniká.

Nikola Páleníčková

Sport

Češky opět vládnou týmovému tenisu. Finále Fed Cupu v Praze rozhodla až čtyřhra

„My tu mísu zase vyhrály,“ skandoval hlouček českých tenistek po závěrečné čtyřhře. Počtvrté za pět let se české reprezentantky představily ve finále Fed Cupu a počtvrté Pohár federace vybojovaly. Rusko porazily 3:2. Lví podíl na zisku trofeje měla Karolína Plíšková, která nejprve srovnala ve dvouhře na 2:2 a následně s Barborou Strýcovou ovládly i čtyřhru. Zápasům hraným 14. a 15. listopadu nepřihlížela jen zaplněná pražská O2 arena, ale i téměř tři čtvrtě milionu televizních diváků v Česku.

„Věděla jsem, že když prohraju, tak končíme, ale nejde na to myslet. Na kurtu už jsem si to užívala, lidi strašně pomáhají, “ popisovala pro iDnes.cz hrdinka nedělních zápasů Plíšková, která zvládla vítězně dvě závěrečné bitvy. Nejprve, ještě za kritického stavu 1:2, porazila Anastasii Pavljučenkovovou 6:3 a 6:4, čímž vybojovala pro Česko tolik důležitý vyrovnávací bod. A pak ve čtyřhře, kde se se Strýcovou postavily proti Pavljučenkovové a Jeleně Vesninové.

První set rozhodující bitvy patřil ruským tenistkám, druhý získaly Češky. O vítězkách tak rozhodl třetí set, který už od začátku ovládaly české hráčky. Po podání Strýcové za stavu 5:2 a 40:30 Vesninová ještě returnovala na Plíškovou, která míček vrátila na Pavljučenkovovou. Ta už však síť nepřehodila. Pro ruské sportovce se O2 arena stala letos podruhé pohřebištěm finálových nadějí. V květnu podlehli Kanadě ruští hokejisté a nyní českým lvicím i tenistky. „Bylo to nádherné finále,“ hodnotil nehrající kapitán Petr Pála.

A také hodně vyrovnané. V sobotu po zahajovacím ceremoniálu, při kterém lidé v O2 areně minutou ticha uctili oběti teroristického útoku v Paříži, patřil kurt Petře Kvitové a její soupeřce Pavljučenkovové. Pro českou jedničku nezačal zápas příliš dobře, ruské dvojce podlehla v prvním setu 2:6. „Připadala jsem si trošku trapně, bylo mi diváků líto,“ svěřila se iDnes.cz Kvitová. Bod pro Česko přesto zajistila, když ve druhém a třetím setu dovolila soupeřce pouze po jednom gamu.

V dalším zápase nastoupila Plíšková proti Marii Šarapovové. I v tomto zápase vyhrála týmová jednička, a to 6:3 a 6:4. Po sobotních utkáních byl tedy stav nerozhodný 1:1.

V neděli se Rusky dokonce ujaly vedení. Kvitová podlehla Šarapovové, ač si z posledního vzájemného zápasu na Turnaji mistryň odnášela psychickou výhodu. Tehdy zápas, v němž prohrávala 1:5, dovedla do vítězného konce. V Praze naopak první set získala, ale prohrála 6:3, 4:6 a 2:6. Za nepříznivého stavu 1:2 však přišly velké chvíle Plíškové, díky níž mohl český tým slavit a druhý den triumfálně pózovat s trofejí před Pražským hradem.

Kristýna Vlasáková

Fotbalisté v přípravě na Euro zvítězili i prohráli, Vrba vyzývá ke zlepšení obrany

V rozdílném duchu se nesly dva přípravné zápasy české fotbalové reprezentace. V pátek 13. listopadu v Ostravě porazila Srbsko 4:1, v úterý 17. listopadu ve Varšavě podlehla Polsku 1:3. Byly to první zápasy po postupu na Euro 2016, více prostoru tentokrát dostali nováčci i hráči, kteří se během kvalifikace v národním týmu neobjevili.

„Abych řekl pravdu, tak přípravné zápasy pořád beru tak, že zkouším. Samozřejmě mě mrzely horší výsledky v přípravě, ale nedával jsem jim takovou váhu. Daleko větší radost mám z kvalifikačních zápasů, které se podařily,“ citoval trenéra Pavla Vrbu iDnes.cz. Výsledky v přátelských utkáních pod jeho vedením dosud nebyly příliš lichotivé.

Národní tým proti Srbsku i přes úvodní gól Tomáše Sivoka v 17. minutě dlouho hledal správný rytmus. Až ve druhém poločase začal soupeře přehrávat ve všech směrech a přidal další tři branky. Jedním ze střelců byl mladoboleslavský záložník Ondřej Zahustel, který se tak trefil hned při svém prvním startu za „áčko“.

„Jsem spokojený s výkonem ve druhém poločase. V prvním jsme se nedostali do hry, kazili jsme druhou třetí přihrávku, což byla chyba,“ řekl Vrba a také pochválil fanoušky, kteří vyprodali ostravský stadion a vytvořili bouřlivou atmosféru.

Proti Polsku utekl Čechům začátek a už po 12 minutách prohrávali po dvou hrubkách v obraně 0:2. Těsně před poločasem snížil po pěkné individuální akci Krejčí, v 70. minutě však Poláci po rychlém protiútoku zvýšili na 3:1 a toto vedení již udrželi. Domácí výběr měl po většinu utkání více ze hry, navíc těžil z nejisté české defenzivy.

„Někteří hráči z defenzivy nesplnili naše očekávání, ti pak můžou mít problém s nominací. A nemusí se to týkat jen obránců, ale obecně hráčů, kteří mají na starost defenzivu,“ naznačil Vrba. Z nových hráčů nejvíce ocenil výkon Kamila Vacka.

Výhra Ukrajiny v baráži odsunula Česko na 13. místo při losování základních skupin pro Euro, a tedy i do 3. výkonnostního koše. To znamená, že se Češi ve skupině určitě nepotkají se Slovenskem či s Polskem. Losování se bude konat 12. prosince v Paříži, Euro 2016 odstartuje tamtéž 10. června.

Marek Černovský

Plzeň porazila Brno a posunula se do čela hokejové extraligy

Hokejisté Plzně zvítězili v utkání 20. kola české extraligy před domácími fanoušky nad Kometou Brno 1:0. Připsali si tak třetí vítězství v řadě a (na den) se dostali na první místo tabulky. Hráči Brna potvrdili, že se jim v současné době nedaří. Z posledních pěti zápasů dokázali zvítězit pouze v jediném a propadli se už na deváté místo.

Zápas Plzně s Brnem nenabídl ve sváteční den 17. listopadu příliš atraktivní podívanou. Rozhodující moment přišel už v polovině první třetiny, kdy se v přesilové hře prosadil Dominik Kubalík. „Vystřelil jsem z voleje, vůbec jsem u toho nepřemýšlel. Měl jsem trochu štěstí, že puk propadl až do brány,“ popisoval plzeňský útočník. Jeho branka byla jedinou, které se necelé čtyři tisíce diváků v plzeňské aréně dočkaly.

Brněnští si zejména ve třetí třetině vytvořili slušný tlak, brankáři Matěji Machovskému však gól nedali. Ten si připsal druhé čisté konto v sezoně. „Každá nula je pro brankáře těžká. Mnohem důležitější je ale vítězství. Jen škoda, že se nám nepodařilo vstřelit druhý gól, abychom měli klid,“ poznamenal Machovský. Plzeň tak navázala na výhry v Litvínově a s Vítkovicemi.

Kometě se nedařilo především v zakončení, ani jedna z 32 střel na bránu neskončila v síti. „Bez gólu se vyhrát nedá. Kromě jedné pasáže ve druhé třetině jsme hráli velice špatně. Nějaké šance jsme si dokázali vytvořit, ale žádnou z nich nevyužili,“ řekl asistent trenéra hostů Kamil Beran.

Výsledky:
17. kolo: Chomutov – Vítkovice 4:0, Ml. Boleslav – Zlín 0:1 sn., Plzeň – Olomouc 3:5, Třinec – Pardubice 0:1.
18. kolo: Vítkovice – Třinec 7:0, Olomouc – Brno 1:4, Zlín – Chomutov 2:1 sn., Litvínov – Plzeň 1:3, Hr. Králové – Sparta 2:5, Liberec – Ml. Boleslav 6:4, K. Vary – Pardubice 3:2.
19. kolo: Pardubice – Zlín 2:3, Plzeň – Vítkovice 3:2, Třinec – Liberec 2:3 pr., Ml. Boleslav – K. Vary 4:3 pr., Chomutov – Olomouc 2:0.
20. kolo: Vítkovice – Pardubice 4:5, K. Vary – Chomutov 2:4, Třinec – Hr. Králové 1:2 pr., Olomouc – Zlín 3:2, Plzeň – Brno 1:0, Ml. Boleslav – Litvínov 5:3.

Tabulka: 1. Plzeň 40, 2. Liberec 40, 3. Ml. Boleslav 35, 4. Hr. Králové 35, 5. Sparta 34, 6. Olomouc 33, 7. Chomutov 31, 8. Vítkovice 27, 9. Brno 27, 10. Třinec 24, 11. Pardubice 21, 12. Zlín 18, 13. K. Vary 18, 14. Litvínov 16.

Z Plzně Šimon Tittel

Počasí

Počasí

Pokud jste si v posledních dvou týdnech užívali slunečného počasí a na listopad poměrně vysokých teplot, následujících sedm dní pro vás podle meteorologů chystá nepříjemné překvapení. Silný severozápadní vítr k nám přinese studenou frontu, která zapříčiní prudké ochlazení. Denní teploty se budou pohybovat okolo 5 °C a v noci dokonce klesnou pod bod mrazu. Suché období vystřídá týden plný deště, který bude nad 600 m přecházet v srážky sněhové, v nižších polohách smíšené.

Jonáš Klos