10. prosince 2015, Carolina č. 893

události od 2. do 9. prosince


Z domova

Jihokorejská prezidentka poprvé navštívila Česko, zúčastnila se i summitu V4

Prezidentka Korejské republiky Pak Kun-hje zahájila čtyřdenní návštěvu ve středu 2. prosince setkáním s prezidentem Milošem Zemanem. Po vzájemném jednání a jednání delegací obou zemí bylo podepsáno několik memorand, jejichž cílem je usnadnit spolupráci ve vědě, průmyslu, zdravotnictví a kultuře. Odpoledne se Pak spolu se Zemanem zúčastnila česko-korejského podnikatelského fóra, kde mimo jiné řekla, že i díky korejským investicím se České republice daří snižovat nezaměstnanost a zvyšovat ekonomický růst.

Korejská republika nabízí Česku vojenské vrtulníky a firma Doosan Industries má zájem zúčastnit se tendru na dostavbu Temelína, Česká republika by mohla naopak uspět v dodávkách vyspělých technologií, například nanotechnologií. Řekli po jednání Zeman s Pak. Jižní Korea je po Německu a Japonsku třetím největším zahraničním investorem v Česku.

Ve čtvrtek Pak Kun-hje s premiérem Bohuslavem Sobotkou podepsali dvouletý akční plán v průmyslu, bezpečnosti, kultuře a politice, čímž potvrdili strategické partnerství, které navázali při Sobotkově návštěvě v Koreji letos v únoru. Jako host se Pak zúčastnila také summitu visegrádské čtyřky (V4). Po historicky prvním zasedání V4 s Jižní Koreou premiéři a korejská prezidentka v memorandu uvedli, že chtějí pracovat na užší ekonomické, obchodní i kulturní spolupráci.

„Přijali jsme společné prohlášení a to bude základ pro další budoucí spolupráci. V tomto prohlášení je naše společná vize a také konkrétní opatření, jak této vize dosáhnout. Chtěli bychom udržet dynamiku vzájemného rozvoje na mnoha úrovních,“ citovala Pak Kun-hje ČTK. Pobyt v Praze zakončila Pak v pátek procházkou po Karlově mostě.

Michaela Pavlisová

Češi nakupují stále více potravin a nápojů. Snaží se ale jíst zdravěji

V loňském roce připadlo na jednoho obyvatele České republiky 759 kilogramů potravin. Lidé zkonzumovali nejvíce rýže, luštěnin a jedlých olejů v historii. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných minulý čtvrtek.

Historicky nejnižší spotřebu naopak zaznamenalo telecí a králičí maso, kde průměrný Čech snědl pouhých deset deka. Propadlo také hovězí, což  souvisí se změnou struktury zemědělství. „V současné době máme asi 300 tisíc krav, dříve to byl skoro milion,“ odůvodňuje Jiří Hrbek, ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ. Nejraději Češi stále jedí maso vepřové, které představuje více než 50 % celkové spotřeby masa, vzrostla i obliba kuřecího.

Český statistický úřad zpracovává data u více než stovky potravinových komodit od roku 1948. V 50. letech byly na vrcholu obiloviny, v 60. letech se hojně konzumovala zelenina, 70. a 80. léta by se dala nazvat érou mléka, mléčných výrobků a vajec, v 90. letech dosáhla maxima také spotřeba cukru.

Po roce 1989 se chování spotřebitelů výrazně změnilo. „Příčinou byla větší dostupnost potravin a změna stravovacích návyků,“ komentuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. Projevilo se to třeba na konzumaci ovoce a zeleniny, každý si může dopřát cokoliv čerstvého v průběhu celého roku. Lidé jsou také ochotní více utrácet za cukrovinky. Samotný cukr se ale od roku 2010 snaží populace z různých dietetických a zdravotních důvodů omezit a nahradit.

U alkoholických nápojů pořád platí, že český národ je typickým konzumentem piva (skoro 85 % celkové spotřeby alkoholu), u vína se podíl od roku 1950 zdvojnásobil. Nealkoholické nápoje se kupují až pětkrát častěji než v roce 1950, příčinou může být i méně časté budování vlastních studní.

Český spotřebitel je dnes hýčkán, má velký výběr v sortimentu, zvyšuje se kvalita výrobků. Lidé méně potraviny skladují, spíše častěji nakupují. V důsledku toho vzniká problém se zbytky nezkonzumovaných potravin. „Valné shromáždění OSN přijalo v září jako jeden z cílů udržitelného rozvoje o polovinu snížit množství potravinového odpadu a my se budeme snažit i toto sledovat,“ uvedl Jiří Hrbek za Český statistický úřad.

Z tiskové konference Eliška Mainclová

Dětský čin roku 2015 už zná své letošní vítěze

V Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze se ve čtvrtek 3. prosince slavnostně vyhlašovaly výsledky 11. ročníku soutěže Dětský čin roku. V rámci tohoto projektu jsou oceňováni žáci, kteří vykonali nějaký dobrý skutek nebo si všimli skutku kamaráda a napsali o něm.

Celkem se letos posuzovalo přes 650 příběhů. O tom, který z nich si zaslouží vyhrát, rozhodovaly samy děti hlasováním na internetu. Soutěžilo se v sedmi kategoriích, vítězi jsou: Adam Zezulka (Záchrana lidského života), Matyáš Kolek (Pomoc ostatním), Karolína Vosecká (Pomoc starším lidem), Tomáš Soldán (Kolektivní pomoc), Kryštof Kratochvíl (Pomoc přírodě), Tereza Grygarová (Dobrý nápad) a Karolína Našincová (Pomoc n@ netu).  Malí hrdinové neváhali pomoct při epileptickém záchvatu, při pádu z kola, natočit video o tom, jak se bránit šikaně, věnovat své hračky chudším dětem, zachránit ryby a žáby před suchem, uspořádat soutěž pro seniory či pomoct starší nemocné sousedce s péčí o domácnost. Ocenění získali diplom, medaili, věcné ceny od partnerů projektu a šek pro svou školu ve výši 10 tisíc korun na nákup školních pomůcek.

Vyhlášeny byly i tři speciální ceny, a to za vytvoření dokumentu o bezdomovectví žáky 9. třídy ZŠ Brno, za myšlenku zavedení předmětu Realizace dobrého nápadu do škol Hanou Limbergovou a za každoroční zapojování se do soutěže ZŠ při brněnské fakultní nemocnici.

Akci moderoval herec Aleš Háma, který je zároveň čestným předsedou Nadačního fondu Dětský čin roku. „Vyhlašovat vítěze Dětského činu roku a osobně se s nimi setkat je pro mě čest. Přestože je jim okolo 12 let, nezalekli se situací, které si dokážu sám jen těžko představit. Doufám, že bych v sobě našel stejné odhodlání a zachoval se jako oni,“ uvedl Háma v tiskové zprávě. Dětské hrdiny přišly podpořit i další známé osobnosti, jako jsou Jitka Čvančarová, Jan Révai či Petra Černocká, kteří jsou zároveň patrony jednotlivých kategorií.

Ze Staroměstské radnice Eliška Chocholová

Češi užívají drogy ve vysoké míře, prevence a léčba je podfinancovaná

Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti vydalo 7. prosince data za rok 2014. Vyplývá z nich, že míra užívání legálních a lehkých drog je stabilně vysoká. Tabák užívá denně čtvrtina dospělých Čechů, alkohol pije každý den zhruba desetina. Do kategorie rizikových uživatelů alkoholu spadá přibližně 7 % lidí starších patnácti let. Počet problémových uživatelů pervitinu a opiátů se zvýšil zhruba na 50 tisíc osob. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je jednou z příčin nedostatečné financování prevence a léčby závislostí.

Mládež přichází do kontaktu s návykovými látkami poměrně hojně. Dvanáct procent patnáctiletých denně kouří, častěji se jedná o dívky. Návykové látky se tradičně mezi mladé dostávají především v prostředí noční zábavy. Marihuanu na těchto akcích užilo za poslední rok 70 % návštěvníků. „Dlouhodobým problémem u nás je plošná tolerance společnosti ke konzumaci návykových látek dětmi a mladistvými. Věková hranice nejen první zkušenosti, ale i pravidelného užívání se snižuje. Děti na základních školách už mají zkušenosti jak s konzumací alkoholu, kouřením, tak i s užíváním marihuany a dalších látek,“ uvedl v tiskové zprávě Vobořil.

Na předávkování tvrdými drogami loni zemřelo 48 osob, tato hodnota je dlouhodobě stabilní. Otravu alkoholem nepřežilo 322 lidí. Drogy značně ovlivňují kriminalitu. Podle údajů Policie ČR bylo 15,6 % objasněných trestných činů spácháno pod vlivem návykových látek, z toho 12,3 % pod vlivem alkoholu. V loňském roce policie v souvislosti s nelegálními drogami stíhala okolo čtyř tisíc osob, odhalila 261 varen pervitinu a 301 pěstíren konopí.

V Česku žije zhruba 45 tisíc nitrožilních uživatelů narkotik. Substituční léčbu podstupovalo okolo čtyř tisíc závislých, na plnou úhradu léčby ze zdravotního pojištění jich dosáhlo pouze několik desítek. Náklady na doplatcích za léky se vyšplhají i na deset tisíc korun měsíčně a víc. Tím kvete nelegální obchod, neboť pacienti často prodávají část své substituce, aby léčení vůbec dokázali ufinancovat.

Protidrogová politika stála veřejné rozpočty 1,25 miliardy korun, oproti roku 2013 se tak výdaje na boj s drogami zvýšily více než dvojnásobně. Přesto jsou však prevence a léčba podle monitorovacího střediska podfinancované. Nejhůře je na tom Ústecký kraj. Výdaje ze zdravotního pojištění na léčbu následků užívání návykových látek činily za rok 2013 odhadem 1,5 miliardy korun, pouze 214 milionů z této částky bylo použito na specializované adiktologické služby.

Z tiskové konference Martin Brys‘

Ministr kultury představil Klíč k památkám

Prostory Senátu České republiky hostily 8. prosince odbornou konferenci s názvem Státní hrady a zámky a jejich návštěvníci. Hlavním bodem jejího programu i následující tiskové konference se stal nový projekt Ministerstva kultury Klíč k památkám.

Projekt má veřejnosti usnadnit přístup k památkám a také je zatraktivnit například pro teenagery. Nabízí i věrnostní program. Má mít přesah do zahraničí, celé webové stránky by měly být v šesti jazycích. O Klíč k památkám se také zajímají kraje po celé České republice, které mají památky ve vlastní správě. Na webových stránkách klickpamatkam.cz si budou moci zájemci naplánovat celý výlet online od 1. ledna 2016. Projekt připravila a má ho na starosti IT společnost T-SOFT, jejíž zástupci se zúčastnili odborné konference.

Na tiskové konferenci představili Klíč k památkám ministr kultury Daniel Herman, generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a senátor Jiří Oberfalzer.

„Letošní rok se blížíme k rekordní hranici pěti miliónů návštěvníků našich památek. To také přináší rekordní tržby. Doufáme, že se i díky Klíči k památkám tato čísla v příštích letech ještě zvýší, “ uvedla Goryczková.

Z tiskové konference Štěpán Šanda

Mikuláši nadělovali, čerti strašili a andělé uklidňovali

Ulice Prahy se o víkendu 5. a 6. prosince hemžily Mikuláši, čerty a anděly v různých podobách a různého věku, od těch nejmenších po ty dospělé. Mikuláš je v Česku tradičním svátkem adventního času. Zvykem je, že po domácnostech i venku chodí trojice Mikuláš, anděl a čert a děti jim recitují básničky nebo říkanky a zpívají písničky, za které pak dostávají odměnu, většinou v podobě sladkostí nebo ovoce. Pekelníci pak také kárají a lekají ty nezbedné a andělé se je obyčejně snaží uklidnit.

Svátek jako vždy doprovázely různé akce nejen pro děti, ale i dospělé. Konaly se třeba již tradiční jízdy parního vlaku s Mikulášem, čertem i andělem z železniční stanice Praha – Braník. Dále se uskutečnilo Mikulášské luftování skříní, pátý ročník bazaru v prostorách Literární kavárny Famagusta na Karlově náměstí. Barrandovská studia nabídla dětem a rodičům filmovou Mikulášskou ve Filmpointu. V jezdeckém středisku Zmrzlík proběhly různé soutěžní hry spojené s ukázkou jízdy na koni pojmenované Možná přijde i Mikuláš. V Ostravě pořádali již druhý ročník rockového festivalu s názvem Rockový Mikuláš. Vystoupily zde kapely jako Vypsaná Fixa, Wohnout, Wanastowi Vjeci a další.

V Praze se mimo jiné konaly i akce na turistických místech, jako je Uhelný trh, kde bylo možné spatřit tančícího čerta s andělem. V katedrále sv. Víta se sloužila svatomikulášská mše, po které se zde uskutečnil koncert. Časté bývají i Mikulášské plesy v tanečních.

Ze sváteční Prahy Anja Verem

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Europoslanec KSČM Ransdorf zadržen v Curychu. Chtěl jsem jen prohlášení, brání se

Tři slovenské občany a komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa zadržela ve čtvrtek 3. prosince švýcarská policie. Zatčeni byli kvůli pokusu o finanční podvod – údajně chtěli na falešné doklady vybrat v přepočtu 9,45 miliardy Kč – následně však byli propuštěni na svobodu. V neděli Ransdorf vydal tiskové prohlášení, ve kterém tvrdí, že média o celé situaci informovala nepravdivě a k žádnému výběru jakékoliv sumy z banky nedošlo.

Švýcarská policie tuto čtveřici ve čtvrtek zadržela kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které byly falešné - na jednom z dokladů neodpovídalo datum narození, a tak banka odmítla transakci provést.

Na Ransdorfovo vyjádření čekalo vedení KSČM do neděle 6. prosince. V něm tvrdí, že chtěl údajně pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jejím klientem, označeným v Ransdorfově vyjádření jako V. H., od něhož měl plnou moc. ,,Dne 3.12. jsem v doprovodu tří slovenských občanů, jejichž iniciály jsou P. G., A. D. a J. H., navštívil Kantonalbank Zürich, abych se pokusil otevřít komunikaci mezi Kantonální bankou Zürich a panem V. H., majitelem významného konta v této bance, s nímž kantonální banka již téměř 10 let nekomunikuje,” uvedl v prohlášení. V něm také kategoricky odmítá tvrzení, která se objevila v českých médiích, že by byl majitelem jakéhokoliv účtu v Kantonální bance a že by šlo o jakýkoliv výběr sumy z této banky. Dále v tiskové zprávě popisuje, jak probíhalo jeho zadržení, vyslýchání a následný návrat do České republiky. ,,Proto, že mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil, žádám, aby byly zveřejněny, pokud existují, kamerové záznamy mého jednání ve Švýcarské konfederaci v budově Kantonální banky. Z nich se veřejnost dozví, jaká je pravda,” uvedl v závěru. V úterý pak Ransdorf na schůzce s vedením KSČM předložil dokumenty údajně vyvracející, že se dopustil trestného činu. Uvedl také, že podcenil sílu švýcarského bankovního sektoru a hodlá očistit své jméno. Na Ransdorfovo osobní vysvětlení čekají také jeho kolegové z levicové frakce EP.

V úterý 8. prosince přišel server iDnes.cz se zprávou, že uvedený V. H., za něhož šel europoslanec jednat do banky, by mohl být odsouzený podvodník Vladimír Huněk. Ten podle České televize, která o něm v minulosti odvysílala reportáž v pořadu Na stopě, už dříve sliboval odměnu za pomoc při získání financí ze švýcarského konta ze stejné banky v Curychu. Huněk podle ČT disponoval dokumenty po ženě, která zemřela v roce 2005, a účtem v Kantonalbank Zürich.

Klára Mališová

Slovensko se postavilo uprchlickým kvótám u Soudního dvora EU

Slovensko ve středu 2. prosince podalo žalobu u Soudního dvora EU na uprchlické kvóty. Premiér Robert Fico tuto informaci potvrdil a vyjádřil se, že kvóty považuje za nesmyslné a technicky nerealizovatelné. Bratislava podle jeho slov požaduje, aby Soudní dvůr prohlásil rozhodnutí o povinných kvótách za neplatné.

Na základě schváleného scénáře má Slovensko přijmout 802 migrantů, s tím však jeho vláda nesouhlasí. Premiér Fico argumentuje, že Evropa fungovala vždy na základě jednomyslnosti a nemůže si dovolit, aby fungovala na principu většiny proti menšině. Další zemí, která se rozhodne kvótám postavit, je Maďarsko v čele se svým premiérem Viktorem Orbánem. Podle něj EU může během několika dní dojednat přesídlení  400 až 500 tisíc syrských uprchlíků z území Turecka do Evropy. O kvótách znovu začalo pochybovat i Polsko, a to po vítězství euroskeptické strany Právo a spravedlnost (PiS) v listopadových parlamentních volbách a v souvislosti s pařížskými útoky 13. listopadu. PiS chce přimět ostatní premiéry zemí EU k otevření tématu kvót.

Ačkoliv Česko patří k zemím, které otevřeně proti kvótám vystoupily a hlasovaly proti nim (s Maďarskem, Rumunskem a Slovenskem), česká vláda se rozhodla žalobu nepodávat. Odmítnutí tohoto kroku odůvodnil český premiér Bohuslav Sobotka podle serveru Lidovky.cz takto: „Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku. Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie.“

Karel Bělohoubek

Ekonomika

Úřad práce ČR zveřejnil data za listopad, nezaměstnanost oproti loňsku klesla

Míra nezaměstnanosti zůstala stejná jako v říjnu, tedy 5,9 %. Podle dat Eurostatu, která České republice přisuzují 4,7 % nezaměstnaných, jsme hluboko pod evropským průměrem 9,3 %. Lépe je na tom jen Německo, kde je nezaměstnaných 4,4 % obyvatel.

Podle zprávy Úřadu práce ČR, která vyšla 8. prosince, bylo v Česku ke konci listopadu 430 tisíc uchazečů o zaměstnání, což je o 86 tisíc méně, než vloni. Převažují mezi nimi osoby starší 50 let a osoby s nižším dosaženým vzděláním. Z okresů je nejnižší počet lidí bez práce na Praze-Východ (2,5 %), nejvyšší naopak na Mostecku (11,8 %).

Na klesající nezaměstnanosti se podílí především růst ekonomiky. V uplynulém měsíci bylo evidováno zhruba 105 tisíc volných pracovních míst, o 45 tisíc více než před rokem.
Z celkového počtu nabízených pozic bylo deset tisíc vhodných pro osoby se zdravotním postižením, 31 tisíc míst bylo nabízeno absolventům.

Nejvíce volných míst je ve výrobě a dopravě, jde především o dělnické profese a obsluhu dopravních prostředků. Velká šance na uplatnění je také v oblasti ochrany a ostrahy a v  logistice. Zaměstnavatelé dávají tradičně přednost kvalifikovaným uchazečům s praxí.

„V nadcházejících měsících nezaměstnanost pravděpodobně, s postupným utlumováním sezonních prací a ukončováním pracovních poměrů na dobu určitou, poroste. V meziročním srovnání by ale měla zůstat na nízkých hodnotách,“ uzavírá v tiskové zprávě ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Martin Brys‘

Krátce z ekonomiky: Pokles indexu PX, vstup Kofoly na burzu, jüan novou světovou rezervní měnou

* Pražská burza pokračuje od začátku měsíce v pozvolném poklesu. Mezi 2. a 4. prosincem spadl index PX z téměř 980 na 950. V pondělí ráno sice nastalo mírné zlepšení, to ale vzápětí vystřídal další pokles. V době uzávěrky ve středu v poledne se index zastavil na hodnotě 930. Na akciovém trhu dlouhodobě ztrácejí nejvíce cenné papíry společností ČEZ, kde průměrný pokles činí -2,4 %. Naopak akcie společnosti NWR jen v pátek vzrostly o rekordních 10 %, a vytvořily tak velký náskok před Fortunou, která ten den zaujala druhé místo s přírůstkem 3,3 %. Nejlepší kurz si tento měsíc drží akcie tabákového gigantu Philip Morris a Komerční banky.

* Ve středu 2. prosince vstoupila na pražskou burzu tuzemská společnost Kofola. Nabídková cena za jednu akcii činila 510 Kč při celkové emisi za 11,37 mld. Kč. Burza cenných papírů v Praze uvádí, že v současné době je mezi investory rozděleno na 1,5 milionu akcií.

* Mezinárodní měnový fond oficiálně oznámil plán zařazení čínského jüanu mezi světové rezervní měny. Od listopadu 2016 se tak stane pátou přijatou měnou spolu s americkým dolarem, eurem, britskou librou a japonským jenem. To povede k přerozdělení vah dosavadních měn. Nejvíce místa pro novou měnu uvolní euro, nejméně dolar. To je dáno i špatným postavením eura, které za letošní rok vůči USD ztrácí okolo 13 %. Jüan by tak mohl aspirovat na pozici druhé nejsilnější měny. Informaci přinesl 6. prosince finanční portál Kurzy.cz s odvoláním na agenturu Bloomberg.

Daniel Platil

Kultura

ČT uvede pokračování oblíbených detektivních seriálů a představí i historické drama

Diváci České televize se v novém roce dočkají dalších dílů Případů 1. oddělení, Detektivů od Nejsvětější trojice a detektivek Případ pro lyžaře a Případ pro malíře. Zcela novým projektem je Zločin v Polné, dvoudílný film zabývající se obdobím tzv. hilsneriády. O těchto novinkách informoval na úterní tiskové konferenci ředitel ČT Petr Dvořák spolu s tvůrci a herci.

Hlavní tvorbou České televize budou opět především detektivky. Vrátí se 1. oddělení a nabídne osm případů, které se tentokrát více zaměří i na policisty z jiných oddělení než pouze z vražd. „Těchto osm zločinů je už konečný počet, žádné další řady už nebudou,“ uvedl na tiskové konferenci Josef Mareš, spoluautor scénáře a velitel oddělení vražd. Detektivové od Nejsvětější trojice se vrátí ve dvou třídílných minisériích. Těmi jsou Modré stíny režiséra Viktora Tauše a Pět mrtvých psů režiséra Jana Hřebejka. Jako opak k těmto detektivkám pak stojí, podle herce Viktora Preisse, spíše klidové detektivky Případ pro lyžaře a Případ pro malíře. Vycházejí z literární předlohy Hany Proškové a navazují na loňský Případ pro rybáře.

Zločin v Polné je dvoudílný film režírovaný Viktorem Polesným. Drama se odehrává v roce 1899 po vraždě dívky, z níž je obviněn žid Leopold Hilsner. Snímek reflektuje obrovskou vlnu antisemitismu, proti níž se postavil Tomáš Garrigue Masaryk.

Ani zábavné programy nebudou chybět. Podruhé se bude hledat Nejchytřejší Čech v soutěži moderované Romanem Šmuclerem. Novinkou na obrazovkách pak bude pořad Kde domov můj moderovaný Alešem Hámou. Tato vědomostní show bude ověřovat znalosti o České republice, ať už jde o geografii, historii nebo celosvětově známe české výrobky.

ČT se rozhodla zařadit do svého programu i zahraniční seriálové fenomény. Divák se tedy dočká Domu z karet (House of Cards), Šílenců z Manhattanu (Mad Men) a dalších.

Z tiskové konference Zuzana Borová

Plzeň se loučí s městem kultury. Ožije hudbou, tancem a fotografiemi od občanů

Tento týden probíhá v západočeské metropoli rozloučení s projektem Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015, který se zde konal od ledna letošního roku. Na oslavách se představí hudební interpreti různých žánrů, například Václav Hybš s orchestrem, kapela MTO Universal nebo Ben Cristovao. Pomyslnou tečkou za celou akcí bude pokus o vytvoření nejdelšího fotoalba na světě. Jedná se o 1,5 km dlouhé pásmo fotografií pořízených samotnými občany. Ne všechny součásti tohoto projektu však letos končí.

V uplynulém roce zaznamenala Plzeň zvýšení turismu o 30 % a celkovou návštěvnost na akcích více než jeden milion lidí. Mezi nejnavštěvovanější události patřily Slavnosti svobody nebo průvod obřích loutek ulicemi města, které dohromady zhlédlo kolem 280 tisíc návštěvníků.

Evropská hlavní města kultury mají význam i z dlouhodobého hlediska. „Princip projektu je koncipován Evropskou unií tak, že v příslušném roce se odehraje velký kulturní program, ale současně by měly vzniknout projekty a programy, které budou udržitelné,“ uvedl pro týdeník Carolina Martin Baxa, 1. náměstek plzeňského primátora.

Mezi akce, které by se měly v roce 2016 opakovat, patří například Festival světla s letošní návštěvností kolem 40 tisíc lidí nebo Evropský den sousedů. Důležitou součástí udržení kulturního ducha Plzně bude i další využívání kreativní zóny Depo 2015, která vznikla znovuoživením bývalé opravárny městských dopravních podniků.

„Výsledek projektu Evropské hlavní město kultury předčil veškerá naše očekávání. Ve všech parametrech, které se běžně sledují, jako je návštěvnost kulturních akcí, zájem místních občanů nebo turismus, považuji projekt za zdařilý. Jsem rád, že to tak hodnotí i vnější pozorovatelé, zástupci Evropské unie, kteří Plzeň v průběhu roku navštěvovali,“ shrnul Baxa.

Tomáš Sýkora

Harlej s Vláďou Šafránkem vyprodali Lucernu, slavilo se 20 let od založení kapely

Dva a půl tisíce fanoušků se na mikulášský večer 5. prosince rozhodlo oželet básničky a čerty a vyrazilo do Velkého sálu pražské Lucerny. Výroční turné Harlej 20 let, aneb Tak tady máš bože, co jsi chtěl, gradovalo právě tady, největším koncertem z celé šňůry. A byl to skutečně zážitek. Kapela Harlej, která české rockery baví svou tvorbou už od roku 1995, pozvala na každý koncert úplně jiné hosty, show rozložila na energické i nostalgické části a v Praze navíc uspořádala velkolepou autogramiádu.

Vystoupení zahájil Harlej krátce před osmou hodinou skladbou Zfetovanej, čímž fanoušky okamžitě nabil energií po dlouhém čekání, roztančilo se i osazenstvo balkonů. Ve stejném duchu proběhla celá první třetina, kdy se publikum mohlo vyřádit na starších hitech jako Malá nevěrná holka, Kapitán Morgan a Zemětřesení. Hlavní část večera prokládaly návštěvy hostů. Na podiu se objevil Jan Toužimský nebo skupina Jaksi Taksi. Scéna nabrala nečekaně nostalgický nádech, když zaznělo akustické provedení písně Proměna a další balady. Kapela také představila několik nových kousků z posledního alba. „Udělali jsme průřez repertoárem Harleje a vybrali podle svého nejlepšího svědomí to, co si myslíme, že by naši fandové chtěli slyšet, včetně pár věcí, který jsme nehráli už spoustu let,“ vyjádřila se kapela již před začátkem turné pro server iReport.cz. Na krátkých dvou hodinách se tak perfektně ukázalo, jak se tvorba kapely postupem času mění k nepoznání.

Za zlatý hřeb lze pokládat příchod bývalého zpěváka Harleje Vládi Šafránka, který opustil kapelu před deseti lety. Potlesk byl několikaminutový, neboť Šafránek dodnes budí u některých příznivců o poznání větší sympatie než současný zpěvák Tomáš Hrbáček, který je frontmanem od roku 2006. Kromě odzpívání několika skladeb s původními členy, kteří stáli u zrodu skupiny, vyjádřil Šafránek také stálou podporu Harleji, přestože jejich cesty již nejsou společné. Večer nakonec vygradoval do typicky našlapané harlejovské show, kterou tradičně předvádí na všech koncertech. Při rozloučení, během písně Svařák, zahalil Lucernu gigantický oblak barevných konfet, a udělal tak kouzelnou tečku za nejočekávanější událostí tohoto turné.
Během prosince čeká Harleje zbytek koncertů, a to ve Stříbře, Holýšově a Strakonicích. Jedná se však o akce nesrovnatelně menšího formátu, kde se očekává účast pouze několik set návštěvníků.

Z koncertu Lucie Bečvářová

TEĎ! Divadlo existuje už přes rok, inscenace Ideální pár zaznamenává úspěch

Nová produkce s názvem TEĎ! Divadlo se zaměřuje především na mladé herce a autory, jimž chce usnadnit vstup na divadelní scénu. Za své působiště v Praze si zvolila Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, kde uvádí svou první a prozatím jedinou inscenaci s názvem Ideální pár.

TEĎ! Divadlo založili studenti DAMU Václav Blumentrit a Hanuš Jordan. Jejich hlavním cílem je mimo jiné nesvazovat se konvencemi a dělat věci po svém. „Za vznikem TEĎ! Divadla stojí naše potřeba sdílet své myšlenky, emoce a vyprávět známé příběhy svým vlastním způsobem v tomto okamžiku. My vůbec nechceme dělat  jiné divadlo, chceme dělat divadlo jinak, vrátit se k jeho principům. Chceme dát divákům možnost užít si přítomnost a pomíjivost divadla, a proto jsme si vybrali název TEĎ!,“ uvádí v tiskové zprávě Jordan.

Inscenace Ideální pár, která měla premiéru 5. března 2014, vznikla pod vedením režiséra Adama Krause podle předlohy polské autorky Anny Burzyńské. Děj pojednává o mladém páru, který zjišťuje, že jejich vztah není tak dokonalý, jak si oba mysleli. Přikládají až příliš velkou váhu své práci a bojí se uznat chybu, což nakonec vede v koloběh lží, ze kterých se lze jen těžko vymanit.

Zatímco v Polsku hra získala několik ocenění a pod názvem Nejvíc sebevražd se páchá v neděli se dočkala několika zpracování např. ve Varšavě, Radomi, Krakově, v Polském rozhlase a také v německém Norimberku, v Česku jde o první inscenaci. V jediných dvou rolích tragikomedie se 7. prosince představili herci Kristýna Leichtová a Marek Adamczyk. Diváci hru přijali, hraje se déle než rok.

Z divadla Aneta Šeráková

Odstartovaly přípravy na první ročník Urban Culture Games

Pátý prosincový den neslavily jenom všechny Jitky a mikulášské dárky nedostávaly jenom děti. Pré měli i milovníci tance a pouličního umění, neboť v sobotu započala série příprav na chystané Urban Culture Games hostované Radlickou kulturní sportovnou. Projekt AWA, který celou akci zaštiťuje, plánuje, že každý měsíc uspořádá událost zaměřenou na jedno odvětví městské pouliční kultury s cílem přiblížit ho široké veřejnosti, a to až do června roku 2016, kdy se odehraje samotné Urban Culture Games.

První z přípravných aktivit se zaměřovala na tanec, konkrétně na taneční styl jménem krump. Příchozí se mohli zúčastnit přednášky, na které jim Tomáš Pražák, jeden z nejuznávanějších českých tanečníků současnosti, přiblížil jak původ krumpu, tak i jeho filozofii. Po přednášce následoval seminář, kde si zúčastnění mohli zdarma vyzkoušet základní pohyby tohoto stylu.

Lákadlem byl bezesporu i host Virgil Zaalman z Nizozemska, který vystupuje pod přezdívkou Tha Vurgg. Vedl seminář o pokročilejších krumpových technikách a následně porotcoval večerní taneční souboje, jež byly pomyslným vrcholem celého dne. V nich zvítězil holandský tanečník Giovanni Aron, z českých reprezentantů se nejlépe umístil Pavel Klč.

Z akce Lukáš Nechvátal

Sport

Gabriela Soukalová vede hodnocení světového poháru

Česká biatlonová reprezentace vstoupila do nové sezóny světového poháru ve švédském Östersundu velmi dobře. Po zisku bronzové medaile ze závodu smíšených štafet přidala Gabriela Soukalová vítězství ve sprintu a další dvě umístění v top ten, kam se ve stíhacím závodě dostala i Veronika Vítková.  Muži naopak doplatili na nepřesnou střelbu, nejlepším výsledkem bylo 13. místo Michala Krčmáře ze sprintu.

První díl světového poháru pokračoval vytrvalostním závodem. Češi nezastříleli přesně a doběhli v poli poražených. V soutěži žen dlouho bojovala o pódiové umístění Gabriela Soukalová, ovšem při poslední střelecké položce chybovala a nakonec obsadila páté místo.

O prvním prosincovém víkendu se závodilo ve sprintu, jehož výsledky se přenášely i do stíhacího závodu. Větrné loterie z českých závodníků nejlépe využil Michal Krčmář, který dosáhl na 13. místo, což je jeho nejlepší výsledek v kariéře. Ve stíhačce chyboval a pořadím se propadl, nejlepším z Čechů byl Ondřej Moravec na 19. místě. Závod žen ovládla skvělým výkonem Gabriela Soukalová, která se vítězstvím dostala do čela hodnocení světového poháru. O vedení v soutěži nepřišla ani pátým místem ve stíhačce, kde ji v top ten doplnila i druhá česká zástupkyně Veronika Vítková.

Další díl světového poháru se koná v rakouském Hochfilzenu již tento víkend.

František Typovský

Po 16. kole Synot ligy začala zimní přestávka

Poslední zápasy 16. kola Synot ligy v tomto roce se odehrály o víkendu. Program zakončil zápas vítězné Viktorie Plzeň proti pražské Dukle. Úřadující mistr si tak pojistil první příčku v tabulce. Druhé místo obsadila Sparta, která ztrácí pouhé tři body. O třetí místo se dělí Mladá Boleslav s Libercem.

„Jsme rádi, že jsme zvládli poslední utkání a udrželi si náskok tří bodů. Klukům je potřeba za ligový podzim určitě poděkovat. Co se týče dnešního utkání, určitě nám vyšel úvod, kdy Tomáš Hořava vstřelil krásnou branku. Měli jsme několik rychlých akcí s kvalitní přechodovou fází, které jsme ale nedokázali dotáhnout do gólu. Před půlí jsme měli trochu štěstí, kdy jsme dvakrát vykopávali míč z prázdné brány,“ zamýšlí se plzeňský kouč Karel Krejčí v rozhovoru na webových stránkách klubu.

Ze 128 odehraných zápasů pouze tři skončily bez branek. Velký počet gólů (průměr 2,96 na zápas) patří mezi hlavní vzkazy, které poslala podzimní část ligy. Nejvyšší domácí fotbalová soutěž bude pokračovat v polovině února.

Výsledky 16. kola: Slovácko - Teplice 4:2, Příbram - Olomouc 3:0, Bohemians - Jablonec 2:1, Brno - Mladá Boleslav 1:1, Liberec - Slavia 2:1, Jihlava - Zlín 2:2, Ostrava - Sparta 0:1, Plzeň - Dukla 3:0

Tabulka po 16. kole: 1. Plzeň 38 bodů, 2. Sparta 35, 3. Mladá Boleslav 29, 4. Liberec 29, 5. Slavia 26, 6. Zlín 24, 7. Brno 22, 8. Jablonec 20, 9. Příbram 20, 10. Slovácko 20, 11. Dukla 19, 12. Teplice 18, 13. Bohemians 16, 14. Jihlava 16, 15. Olomouc 15, 16. Ostrava 4

Rozálie Kloučková

V Tipsport extralize boduje Liberec, poraženými zůstávají Litvínovští

V neděli 6. prosince se uzavřela první polovina základní části hokejové extraligy. Úřadujícím mistrům z Litvínova se nedaří, po 26. kole zůstávají na posledním místě. Nedělní zápas s Vítkovicemi ale vyhráli 3:1.

Na první část nejvyšší domácí soutěže nebude vzpomínat v dobrém ani druhý finalista loňského ročníku Třinec, jelikož se jeho hráči potýkali s nedostatečnými výkony. Naposledy prohráli doma s Olomoucí 1:4.

Šampióny nedělního kola jsou hráči Liberce, kteří v tabulce vedou o osm bodů před druhou Mladou Boleslaví. Dokonce odehráli o jeden zápas méně než jejich kolegové z Olomouce a Plzně. Nejvýraznějšími hráči Bílých Tygrů byli Michal Bulíř a Jakub Valský – oba střelili po dvou brankách.

Sparta oslavila v pražské O2 areně ve speciálních dresech 112. výročí založení klubu, přičemž přemohla tým Mladé Boleslavi 4:3. Přesto zůstávají Pražané za Středočechy na pátém místě tabulky, ovšem jen o tři body.

Výsledky 26. kola: Třinec – Olomouc 1:4, Plzeň – Chomutov 4:0, Brno – Zlín 1:2, Liberec – Karlovy Vary 7:1, Hradec Králové – Pardubice 4:1, Sparta – Mladá Boleslav 4:3, Litvínov - Vítkovice 3:1

Tabulka po 26. kole: 1. Liberec 56, 2. Mladá Boleslav 48, 3. Plzeň 47, 4. Olomouc 46, 5. Sparta 45, 6. Hradec Králové 45, 7. Chomutov 43, 8. Brno 36, 9. Vítkovice 35, 10. Třinec 31, 11. Pardubice 30, 12. Zlín 28, 13. Karlovy Vary 24, 14. Litvínov 2

Jakub Pavlovský

Počasí

Počasí

Teploty prvního a druhého prosincového týdne jsou zatím nadprůměrné. Ve středu a ve čtvrtek bylo sice oblačno až zataženo, ale pátek už byl jasný. Na Šumavě dokonce zmizel sníh a podobně na tom jsou i pohoří ve zbytku republiky, kde se drží sníh pouze na hřebenech. Mimo hřebeny leží sníh jen v Krkonoších. Podle meteorologů zatím ani víc sněhu nebude.

Že se v předvánočním čase spíše otepluje, než ochlazuje, jsme si mohli všimnout i o víkendu a na začátku nového týdne. Sobota byla, až na kluzké silnice v ranních hodinách, teplá a jasná. Slunečná byla i neděle a pondělí. Počasí v pondělí navíc přineslo nový teplotní rekord, který padl v Husinci (15 °C).


Jasmin Ježková