25. února 2016, Carolina č. 895

události od 17. do 24. února


Z domova

Ministr Dienstbier a filozof Cílek diskutovali ve vyostřené atmosféře o uprchlících

Uprchlíci jako výzva pro EU – humanismus, multikulti, Schengen, budoucnost EU, naší země a co my s tím vším? Dvouhodinová diskuse o migrační krizi a souvisejících tématech se uskutečnila ve čtvrtek 19. února v pražském Klubu techniků na Novotného lávce. Vystoupili v ní ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), geolog a filozof Václav Cílek a arabista a finanční analytik žijící v Dubaji Jan Čuřík. Role moderátora se zhostil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Akci pořádalo společně s Evropským hnutím v ČR družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia Fontes Forum.

Diskusi zahájil Jan Mládek, který zmínil, že uprchlická krize není zdaleka jediná, s níž se Evropská unie musí potýkat. Připomněl válečný konflikt na východní Ukrajině, bankrotující řecký stát či aktuální hrozbu vystoupení Velké Británie z EU.

K účastníkům poté promluvil Václav Cílek. Podle něho se migrace Česka bezesporu týká. Demonstroval to na příkladu, že jako nás kdysi sužoval strach z Turků, máme nyní přirozené obavy z běženců. Problémem je vnitřní slabost, proti které bychom jako národ měli bojovat. „Stále více se začíná uplatňovat národní aspekt neboli potřeba definovat, kdo jsme a co chceme my jako Češi nebo občané České republiky, než jako členové Evropské unie.“ Cílek přirovnává masovou migraci ke zbrani chudých států, která se úspěšně používá proti bohatým. V souvislosti s tím poukázal na knihu americké autorky Kelly Greenhillové Weapons of Mass Migration.

Arabista Jan Čuřík se hlouběji zaměřil na ekonomické aspekty, které s sebou uprchlická krize a situace na Blízkém východě přináší. Mluvil například o pašerácích, kteří vydělávají velké peníze za to, že do Evropy nelegálně převážejí migranty.

Jako poslední vystoupil Jiří Dienstbier, který poukázal zejména na velké selhání dublinského systému, jenž nebyl nastaven na současné poměry. Taktéž podotkl, že nechápe paniku české společnosti z uprchlíků. „Myslím si, že zatím nejsou ohroženy žádné sociální jistoty. Sociální situace v ČR se naopak zlepšuje, stejně tak se nijak nezhoršila, ba naopak ve skutečnosti zlepšila, bezpečnostní situace.“

Závěr besedy dal prostor otázkám publika. Většina jich směřovala na Jiřího Dienstbiera a někteří diskutující se do sociálnědemokratického politika neváhali opřít. Nejeden z hostů se totiž pozastavil například nad tím, že Dienstbier přirovnal Bibli ke Koránu. Druzí se zase rozčilovali, jakým stylem ministr mluví o narůstajícím násilí v ČR. Mládek se rozhněvané diskutéry snažil uklidnit, i přesto ale akce skončila poměrně vyostřeným dialogem.

Z diskuse Adéla Očenášková

Festival Tváře migrace: Nevšední pohled na kulturní mnohotvárnost

Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze se od 22. do 25. února koná odborný festival Tváře migrace. Přednášející se nesoustředí pouze na současnou migrační krizi, ale věnují se také historickému kontextu a poskytují hlubší vhled do problematiky rasismu, kolonialismu a náboženských i kulturních odlišností. Na organizaci se podílí Spolek studentů historie FF UK, Politologické sdružení POLIS, Filosofický spolek Praxis a Pražský religionistický spolek. Přednášky a semináře doplňuje kulturní program v podobě autorských čtení a filmových projekcí.

Program festivalu nabídl například přednášky odborníků z FF UK: profesora Jiřího Štaifa z Ústavu hospodářských a sociálních dějin o zkušenosti s kulturní jinakostí v 19. století, profesorky Lenky Bobkové z Ústavu českých dějin o pobělohorských emigrantech v Sasku a docenta Václava Marka z Ústavu řeckých a latinských studií o vztahu starověkých Římanů k cizincům.

Analytička výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Zora Hesová se věnuje integraci muslimů v Evropě, náboženským hnutím a sekularismu našeho kontinentu. Ve své přednášce s názvem Návrat náboženství do Evropy a hledání liberálního modelu soužití hovořila o integraci muslimů jako o integraci individualit. Snažila se přimět posluchače, aby se zamysleli nad vnímáním muslimů v historickém sledu a nad geopolitickým strachem a předsudky s ním spojenými.  Také popsala přístup k začlenění muslimů do evropské kultury ve třech velmocích – Velké Británii, Francii a Německu.

Markéta Jakešová, která na Filozofické fakultě studuje komparatistiku a religionistiku, představila posluchačům myšlenky a dílo francouzského filozofa Franze Fanona. Autor knih Černá kůže, bílé masky a Psanci této země si všímal především problematiky kolonií a černochů z nich pocházejících, kteří se snaží uchytit v „bílé“ civilizaci. Pocit komplexu méněcennosti u lidí černé pleti si vysvětloval především tím, že jsou moderní společností tlačeni, aby přijali bělošskou identitu a za svůj životní cíl považovali „stát se bělochem“. „Je běžné, že černochovi lidé říkají ,mám tě rád navzdory tvé barvě pleti´ nebo ,nemám tě rád, ale ne proto, jakou máš pleť´,“ parafrázuje Jakešová jednu z Fanonových myšlenek.

Z festivalu Anna Macků a Kristýna Kutnarová

Amnesty International kritizuje Česko za přístup k Romům a uprchlíkům

Výroční zpráva AI o stavu lidských práv v Česku kritizuje zacházení s uprchlíky v detenčních centrech, která připomínají věznice, demonstrace proti imigrantům a začleňování romské menšiny. Ve středu 24. února o dokumentu informovala česká média.

Zpráva se zaměřuje na sedm oblastí: vzdělávání, bydlení, reprodukční práva, rasismus a xenofobii, práva uprchlíků a migrantů, mučení a jiné špatné zacházení a také práva sexuálních menšin.

Česku vytýká přístup k Romům. Zmiňuje především vzdělávání romských dětí, které porušuje evropské předpisy. Kvůli tomu vede Evropská unie řízení s Českou republikou –  takzvaný infringement. „Romské děti jsou ve třídách a školách pro žáky s lehkým mentálním postižením nadprezentované, tvoří tam třetinu žáků,“ uvádí zpráva. Pozitivně však vnímá chystanou školskou novelu, která usiluje o širší začlenění dětí do běžných škol. Vzdělávání však není jediným bodem kritiky, poukazuje i na skutečnost, že téměř polovina Romů žije v sociálně vyloučených oblastech.

Dále AI zmiňuje český přístup k uprchlické krizi. Uvádí, že stovky lidí se během uplynulého období účastnily demonstrací proti imigrantům a připomíná, že prezident Miloš Zeman 17. listopadu vystoupil na akci spolu s lidmi z Bloku proti islámu. Dle zprávy se polovina veřejnosti staví proti vstřícné politice vůči běžencům a lidé, kteří sympatizují s uprchlíky, čelí hrozbám pravicových extremistů.

Amnesty International také kritizuje volání české vlády po navýšení ostrahy vnějších hranic EU a odmítání účasti na přerozdělování uprchlíků. V bodě detenčních zařízení se AI shoduje s vyjádřením Vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Ten už v říjnu minulého roku vytýkal české vládě nehumánní podmínky umisťování uprchlíků, kteří Českem projížděli vlakem na západ, na dlouhé dny do detenčních zařízení. Konkrétně zpráva popisuje situaci v centru v Bělé Jezové, kde bylo umístěno 700 lidí, kapacita zařízení je však jen 260 míst. Autoři podotýkají, že česká ombudsmanka popsala podmínky v těchto zařízeních jako horší než ve vězení.

Vyjádření Amnesty International naopak chválí verdikt prostějovského soudu, který přiznal adopci gay páru. Pár, který žije v USA, o to žádal kvůli přestěhování do ČR. Přestože Česko osvojení homosexuálům neumožňuje, soud tak jednal v rámci nejlepšího zájmu dítěte.

Honza Kuliš

Velkým bratrem roku se stala Policie ČR za plošné sledování řidičů

V pražském Studiu Alta se 18. února vyhlašovaly výsledky již 11. ročníku anticen pro největší slídily Big Brother Awards, které uděluje nezisková organizace Iuridicum Remedium. Smyslem udílení cen je upozorňovat na údajné nepřijatelné zásahy do soukromí. Ve čtyřech kategoriích letos zvítězili Policie ČR, firma Mattel, Ministerstvo financí a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Jedinou pozitivní cenu si odnesl rakouský právník a aktivista Max Schrems, který se odvážně pustil do právního sporu s Facebookem. Pro vítěze byly přichystány sošky znázorňující člověka ve stínu Velkého bratra z dílny sochaře Jana Haubelta.

Nepsanou hlavní cenu – pro Dlouhodobého slídila – získala Policie ČR za provoz systému Automatická kontrola vozidel, která funguje od roku 2001. Systém zaznamenává průjezdy všech vozidel na vybraných místech v pěti krajích, aniž by řidič spáchal jakýkoli přestupek či jednal nezákonně. Databáze uchovávají údaje o SPZ vozidel, místě a datu průjezdu, dokonce i fotografii vozidla s řidičem.

Firemním slídilem se stal známý výrobce hraček Mattel. Jeho panenka Hello Barbie totiž nahrává a ukládá záznamy lidských hlasů, které mohou být využity k dalším účelům. „Je to dokonalý Velký bratr v krásném růžovém balení,“ prohlásil o hračce jeden z členů poroty, vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený. Tvůrci projektu Big Brother Awards upozorňují také na to, že ovládnutí hlasového projevu panenky třetí osobou by mohlo mít za následek zneužití dítěte či manipulaci s ním.

Ministerstvu financí porota opět udělila cenu pro Úředního slídila. Obdrželo ji nejen za elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení k DPH, ale také za méně známé případy zásahů do soukromí. Ministerstvo si od zdravotních pojištěn vyžádalo údaje o milionech hospitalizací a předalo je soukromé společnosti, jež je využila k analýze hospodaření.

Výrok Velkého bratra pronesl ministr Milan Chovanec, jenž se vyjádřil o nutnosti identifikovat uživatele internetu. Výrok zněl: „Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mě vrhnou všichni. Ale podle mě nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout.“ Reagoval tak na neoprávněné zveřejňování e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky.

Posledním oceněným se stal Max Schrems, kterému se podařilo přispět ke zrušení dohody sociální sítě Facebook o předávání osobních údajů mezi EU a Spojenými státy (tzv. Safe Harbor). Kvůli této dohodě nebyla data Evropanů v USA dostatečně zabezpečena.

Z tiskové konference Kristýna Čtvrtlíková

Pirátská strana proti cenzuře internetu

V sobotu 20. února se v Praze na Klárově demonstrovalo za svobodný internet. Akci pořádala Česká pirátská strana, která tak chtěla vyjádřit nesouhlas s vyjádřením ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) o identifikaci osob na internetu (plné znění výroku v předchozí zprávě). Patrná byla také kritika ministra financí Andreje Babiše (ANO) a jeho návrhu zákona o hazardních hrách, jenž dává státu pravomoc zablokovat přístup k jakékoli webové stránce obsahující nepovolenou hru. Piráti to považují za první krok k cenzuře a nepřípustnému omezování svobodného pohybu po internetu.

K problematice se vyjádřilo několik osobností, mezi nimi také publicista Daniel Dočekal: „Internet je jednou z mála věcí, která přináší svobodu do nesvobodných zemí, a to Česká republika naštěstí zatím není.“

Po doprovodném programu se demonstrující přesunuli před Ministerstvo vnitra, kde odevzdali manifest Tři kroky k obraně svobodného internetu v ČR 2016. Ten kromě nesouhlasu s cenzurou a zavedením povinné webové identifikace upozorňuje na kriminalizaci za odkazování, což souvisí s webem www.sledujserialy.cz, za jehož provozování je v současnosti strana trestně stíhána.

Milan Chovanec se o možné identifikaci uživatelů internetu vyjádřil po zveřejnění e-mailové pošty premiéra Bohuslava Sobotky. Sobotní akci na Klárově okomentoval na Twitteru: „Dnes proběhla historicky zřejmě první demonstrace proti výzvě k diskusi…“

Z demonstrace Adam Ullsperger

V Praze odstartovala tradiční matějská pouť

V sobotu 20. února začal na holešovickém Výstavišti už třiapadesátý ročník tradiční jarní akce. Slavnostní zahájení doprovodil ohňostroj, odpalovaný z Křižíkovy fontány. Nejznámější pouť návštěvníkům nabízí přibližně 120 atrakcí, které se do Holešovic sjely z Česka, Nizozemska, Německa a dalších zemí. Na oficiálních stránkách matějské to uvádí organizátor akce, společnost Kočka, s.r.o.

Přibližně třetina atrakcí je určena dětem – ty nejmenší si mohou užít autíčka, řetízkové a hydraulické kolotoče, vláčky nebo nafukovací skákadla. Letošní novinkou jsou dětské tanky, jakási obdoba terénních čtyřkolek. Nechybí ani tradiční atrakce, jako jsou staročeská lochneska, střelnice či horská dráha a ruské kolo. Starší návštěvníci se mohou těšit na nizozemský lunapark, kde si lze vyzkoušet například volný pád z výšky 90 metrů.

Právě adrenalinové atrakce ale návštěvníkům v den zahájení matějské znepříjemňovalo deštivé počasí. Ve výšce několika desítek metrů je totiž mnohem chladněji než při zemi. Organizátoři se ale nebojí, že by se letos pouť nevyvedla. „Do 17. dubna, kdy pouť oficiálně končí, je času dost a lidé, kteří přijít chtějí, si na ni čas udělají,“ řekl ČTK jednatel České asociace majitelů lunaparků, cirkusů a stánkového prodeje PALMA Jan Kočka. I letos bude součástí pouti Den pro postižené děti, 14. března budou mít vstup na veškeré atrakce zdarma.

Pouť bude otevřena každý den kromě pondělí, ve všední dny od 13:00 do 21:00 hodin. Vstupné stojí deset korun. O víkendech bude pouť otevřena od 10:00 do 22:00, víkendové vstupné stojí 25 korun. Děti do 120 centimetrů výšky mají tradičně vstup zdarma.

Matějská pout je zaznamenávána už od roku 1595, v areálu holešovického Výstaviště se koná od roku 1963. Je první jarní poutí v Praze a oslavuje svátek sv. Matěje, který připadá na 24. února.

Tereza Čechová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Výsledkem summitu EU je kompromis s Británií

Po dvou dnech skončil 19. února summit Evropské unie, na němž evropští lídři v Bruselu jednali především o vztahu Velké Británie s EU, migrační krizi a situaci v Sýrii. Výsledkem je speciální status Británie v rámci unie, který ovlivní i české migranty.

Dohoda se Spojeným královstvím si vyžádala takřka třicet hodin jednání, během nichž se prezidenti a premiéři členských zemí snažili dosáhnout kompromisu mezi požadavky Velké Británie na ochranu jejího trhu i hranic a unijní politiky volného pohybu a pracovních příležitostí v zahraničí. Coby „slušný kompromis, který, jak doufám, pomůže udržet Británii v EU“ okomentoval výsledek na Twitteru český premiér Bohuslav Sobotka.

I Sobotkův britský protějšek David Cameron zhodnotil dohodu kladně a označil ji jako důvod pro svou podporu setrvání Británie v EU před chystaným červnovým referendem. Schválený základ požadovaného programu by totiž Velké Británii umožnil nevyplácet benefity migrantům ze zemí EU přijíždějícím do země za prací a omezit příspěvky jejich dětem žijícím mimo britské území. Navzdory snaze visegrádské čtyřky bude opatření od roku 2020 platit nejen pro budoucí migranty, ale i pro stávajících asi 34 tisíc zahraničních pracovníků požívajících dávky. Podařilo se však zkrátit trvání programu na sedm let z požadovaných třinácti.

Ostřejší diskuse a očekávané neshody provázely jednání o uprchlické krizi. Návrh zemí V4 týkající se alternativní varianty ochrany hranic EU ostře zamítl i předseda Evropské rady Donald Tusk, který výslovně odmítl jakékoli záložní plány řešení. Také italský premiér kritizoval visegrádskou čtyřku za údajně nedostatečnou solidaritu s ostatními členy evropské osmadvacítky a zopakoval hrozbu omezení financí z unijních fondů pro málo spolupracující země. Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács to označil za vydírání.

Neochotu přijímat nadále větší množství migrantů nicméně deklarovalo i Rakousko, jehož ministryně vnitra agentuře APA sdělila, že se země po dohodě se sousedními státy chystá současnou mez 80 přijatých azylových žádostí za den dále snižovat. Tento trend kritizuje Řecko, které požaduje otevřené hranice až do začátku března, kdy se bude konat mimořádný summit s účastí Turecka. V opačném případě hrozí zablokováním smlouvy bránící brexitu, čili vystoupení Velké Británie z EU.

Jan Kašpárek

Radovan Krejčíř byl v Jihoafrické republice odsouzen k 35 letům vězení

“Boss” podsvětí, jak soud Krejčíře nazval, si v úterý 23. února v Johannesburgu vyslechl výši svého trestu. Na rozhodnutí čekal poté, co byl v srpnu minulého roku shledán vinným z pokusu o vraždu, únosu a držení drog. Sám se považuje za nevinného a sdělil, že se hodlá odvolat, rozsudek tak zatím není pravomocný. K 35 letům vězení byl odsouzen také další obžalovaný, Desaie Luphonda, zbylí čtyři, bývalí policisté, pak k 15 letům vězení.

Trest je přísnější, než se předpokládalo. Prokurátor Louis Mashiyane žádal pro Krejčíře 28 let vězení, ten ale nakonec dostal 25 let za obchod s drogami, za únos a pokus o vraždu pak po 15 letech. Vzhledem k souběhu trestů má strávit ve vězení jen 35 let. Soudce Colin Lamont připomněl, že Krejčíř byl vysoce inteligentním a úspěšným podnikatelem, nazval ho hlavní postavou mezi odsouzenými a “bossem” podsvětí. Výši trestu odůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů a také tím, že je nadnárodní hrozbou.

S výměrou trestu Krejčíř nesouhlasí a plánuje, že se odvolá. Podle jeho slov proti němu neexistují žádné objektivní důkazy. „Doufám, že všichni, kdo se podíleli na tomto spiknutí proti mně a mé rodině, budou jednou zpytovat svědomí. Byl jsem přes média veřejně odsouzen dávno před tímto rozsudkem. Veřejnost mě nenávidí a já jí to nemohu zazlívat. Věří tomu, co je v médiích,” řekl podle serveru Novinky.cz soudu před vynesením rozsudku. Soudce Lamonta opakovaně obvinil z podjatosti.

Rozsudek měl být původně vynesen už v pondělí, soudní jednání bylo ale odloženo kvůli anonymní výhružce bombou. Oddálit se jej Krejčíř snažil také v úterý, a to apelem na svůj zdravotní stav. Jeho fyzické i duševní zdraví údajně během pobytu ve vězení znatelně chátralo, prý trpěl depresemi, další podrobnosti ovšem nesdělil a odkázal na své ošetřující lékaře a spis. Jeho požadavek na povolání lékařky, psychiatričky a psycholožky byl zamítnut. U soudu si stěžoval mimo jiné na to, že neměl možnost spojit se se svým právníkem. Správa věznice Zonderwater mu to odepřela, protože na přípravu a zajištění právníka měl několik měsíců.

Trestně stíhaný je Radovan Krejčíř také v Česku. V Jihoafrické republice má ale kvůli nevyřešenému azylovému řízení status uprchlíka, což jeho vydání komplikuje. V roce 2005 utekl na Seychely, do JAR pak o dva roky později. V ČR čelí mimo jiné obvinění z pokusu o vydírání, odsouzen je za daňové úniky a vyvedení stomilionového majetku z Technology Leasing.

Kryštof Karel

Ekonomika

Stručně z ekonomiky

* Česká obchodní inspekce pokutovala firmu Astena Group doposud rekordní částkou dva miliony korun, informoval iDnes.cz 24. února. Pokutu jí udělila za nekalé praktiky, konkrétně za klamavé předváděcí akce mířené na seniory. Společnost je nalákala na falešný příslib soutěže o 100 tisíc Kč, načež se jim pokusila prodat vouchery za ceny v řádu tisíců korun, které měly být směnitelné za libovolné zboží. Firmě teď kromě finanční pokuty také hrozí odebrání živnostenské licence.

* Zdeněk Bakala se podle serveru Aktuálně.cz 24. února definitivně zbavil podílu v dlouhodobě problémové těžební společnosti NWR, která je vlastníkem Ostravsko karvinských dolů. Novým vlastníkem se stala britská investiční skupina Ad Hoc Group. Kromě Bakaly z firmy také odcházejí investiční bankéř Charles Harman a podnikatel Petr Kadas. NWR v roce 2015 prohloubila svou ztrátu na šest miliard korun, což je circa desetkrát více než v předešlém roce. Kvůli hrozbě uzavření Dolu Paskov odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost.

* Evropská unie 23. února oficiálně zmírnila svou rok plánovanou regulaci bank. ČNB se podařilo vyjednat několik ústupků v koalici s VB, Švédskem a dalšími zeměmi, tudíž se české banky nejspíše vyhnou nutnosti zdvojnásobit svůj kapitál nebo vydat speciální obligace, napsal server iHned.cz.

Pavlína Procházková

Kultura

Galerie Tančící dům vystavuje životní dílo kreslíře Vladimíra Jiránka

Postavičky Pata s Matem a Boba s Bobkem zaplnily tři patra architektonicky unikátní pražské Galerie Tančící dům. Dohromady na tři sta originálů z různých období i odvětví Jiránkovy tvorby přináší ucelený náhled na jeho dílo i život, dokonaný roku 2012.

Výstava potrvá do června a uskutečnila se díky spolupráci s kreslířovým bratrem Miroslavem, který slavnostní zahájení v pondělí 22. února doprovodil krátkým vyprávěním o tom, jak se z bílých králíků Vaška a Frantíka chovaných jejich matkou stalo proslulé duo Boba a toho, kterému se z vyhřátého klobouku nikdy nechce. O realizaci se také zasloužil Jiránkův kolega a následovník Alex Dowis, který umělcův osobitý styl „nosatých“ postaviček poslední roky alternoval, mimo jiné i v roli maskotů mistrovství světa v ledním hokeji 2015.

Suterénní prostory galerie hostí dětskou část výstavy s možností vyzkoušet si technologii Light Artu, tedy kresby světelným paprskem na interaktivní tabuli. Kromě Boba s Bobkem a Pata s Matem je na výstavě nesoucí strohý název Vladimír Jiránek: Včera a dnes k vidění i množství kreslených vtipů a komiksů, které vycházely například v periodikách Dikobraz, Mladá fronta, Lidové noviny nebo Reflex. Vedle dětského oddělení tak může návštěvník narazit i na kreslené vtipy pro dospělé, nebo třeba na surové skeče, které autor načrtl na papírové ubrousky.

Z tiskové konference Prokop Vejda

Festival Jeden svět upozorní na současné problémy Evropy

Největší světovou přehlídku dokumentárních filmů o lidských právech hostí od 7. do 16. března Praha. Již 18. ročník festivalu Jeden svět, který pořádá společnost Člověk v tísni, se zaměří na dvě nejpalčivější otázky dnešní Evropy –  migraci a situaci na Ukrajině. K vidění bude 123 filmů ve 12 kategoriích, jejichž hlavním tématem je hledání domova.

Pořadatelé vybrali jako zahajovací snímek belgický dokument s názvem Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, který se zároveň představí v mezinárodní premiéře. „Dokumenty v kategorii Hledání domova reflektují evropskou společnost, která se kvůli přílivu běženců názorově polarizuje. V debatě o migraci se ztrácí naše skutečné hodnoty jako otevřenost nebo solidarita,“ komentuje ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Další kategorie se představí pod názvem Neklidná Ukrajina. Na konflikt pohlíží jak z ruské (dokument Olegova volba), tak z ukrajinské strany (Jak jsme se stali válečnými dobrovolníky).

Porušování práv ve světě se věnuje kategorie Máte právo vědět. V rámci projekce svého snímku Hooligan Sparrow přiletí do Prahy jeho režisérka Nanfu Wang, která se natočením tohoto dokumentu stala ve své zemi disidentkou. Tato mladá aktivistka upozornila na hrubé porušování práv žen tolerované čínským režimem.

Kategorie Panorama uvede drama Země kartelů. Snímek nominovaný na Oscara popisuje zákulisí krvavých bojů s mexickými drogovými gangy. Účast na festivalu přislíbila také rapperka Sonita Alizada, protagonistka stejnojmenného filmu. Vítězný snímek festivalu Sundance 2016 popisuje její útěk před Talibanem do Íránu a její boj proti domluvenému sňatku pomocí sociálních médií.

Kromě zahraniční tvorby mohou návštěvníci zhlédnout i dokumenty domácích autorů v kategorii Český pohled. Oproti předešlým ročníkům přinese ten letošní mnoho inovací. Ať už se jedná o interaktivní projekty nebo tematické workshopy. Nově se také festival pokusí snížit ekologický dopad na životní prostředí zajištěním čistě vegetariánského občerstvení a připravenou hromadnou dopravou. Po Praze se festival přesune do dalších 32 měst v Česku a také do Bruselu.

Z tiskové konference Tereza Kopelentová a Kristýna Macháčková

Sport

Sparta přehrála Krasnodar, má naději na osmifinále Evropské ligy

Fotbalová Sparta se ve čtvrtek 18. února utkala na Letné s ruským Krasnodarem v prvním kole vyřazovací části Evropské ligy (EL), kam se ze skupiny probojovala jako jediný český klub. Před utkáním se více čekalo od favorizovaného ruského mužstva, nicméně průběh zápasu tomu vůbec neodpovídal. Sparťané vyhráli před 14 120 diváky 1:0, byli jasně lepší a vybojovali si výbornou pozici pro odvetu, která se uskuteční přesně týden po prvním zápase.

Před utkáním se řešilo, jestli nastoupí kapitán David Lafata, který v předchozím vítězném ligovém utkání střídal o poločase, a den před utkáním bylo jasno – Sparta si musí poradit bez něj. Navíc chyběla největší zimní posila Josef Šural, který hrál v této sezoně EL už za Liberec a pravidla neumožňují jednomu hráči nastoupit v průběhu soutěžního ročníku evropských pohárů za dva kluby.

Trenér Zdeněk Ščasný nakonec na hrot postavil nejméně zkušeného hráče týmu Lukáše Juliše. Mladý útočník v lize ještě nikdy v základu nenastoupil a v EL jedinkrát v posledním zápase skupiny, když už měla Sparta jistý postup, proto se nevědělo, jak se s tlakem důležitého utkání vyrovná. V průběhu zápasu si připsal dvě velké šance: v první v 51. minutě sice brankář hostů jeho nebezpečnou hlavičku po centru Bořka Dočkala vychytal, jenže v 64. minutě už Letná bouřlivě slavila. Aktéři obou akcí byli stejní, Dočkalův výborný centr našel Juliše na zadní tyči a ten se prosadil přes obránce.

Sparťané přitom mohli jít do vedení už v sedmé minutě, gól vstřelil Kehinde Fatai, rozhodčí ho ale neuznal pro útočný faul. Bylo to přísné rozhodnutí, i když si nigerijský útočník v souboji s obráncem rukama trochu pomohl. Aktivní domácí ruského soupeře přehrávali. V 17. minutě rozhodčí neuznal další gól, tentokrát na druhé straně, když kapitán hostů neuhlídal náběh na centr a hlavičkoval do sítě z metrového ofsajdu. Jak se později ukázalo, byla to jediná šance Krasnodaru v zápase.

Sparťané odvážně kombinovali a hráli přímočařeji než hosté, kteří si většinou vyměňovali míč jen na vlastní polovině a pod náporem presujících soupeřů se uchylovali k zoufalým nákopům. Teprve až po Julišově gólu v 64. minutě nechali domácí hrát Krasnodar více s míčem, ten se ale před branku Davida Bičíka dostával sporadicky a nijak ho neohrozil. V 84. minutě naopak nebezpečně zaútočili domácí, když Fataie chytře vysunul Marek Matějovský, jenže akci pohotovým výběhem zmařil brankář hostů.

Sparťané pak kontrolovali hru a v klidu zápas dotáhli. Pro odvetu si vybudovali nadějnou pozici. Hlavního cíle neobdržet doma gól dosáhli, to znamená, že podaří-li se jim v Rusku vstřelit gól, bude muset Krasnodar kvůli pravidlu o gólu na půdě soupeře vyhrát alespoň o dvě branky. Pokud by Sparta postoupila, byla by to její první účast v osmifinále EL.

Ondřej Chaloupecký

České naděje se vrací z Lillehammeru s pěti medailemi

V neděli 21. února skončily v norském Lillehammeru II. zimní olympijské hry mládeže. Mezi více než tisícovkou sportovců startovalo i 43 českých talentů.

Hned dvě stříbrné medaile získal krasobruslařský pár Anna Dušková a Martin Bidař, první v soutěži sportovních dvojic a druhou v netradiční soutěži mezinárodních týmů. V týmu „Future“ se spojili s bruslaři z Francie, Ukrajiny a Lotyšska. Bronz vybojovali skikrosařka Klára Kašparová a sdruženář Ondřej Pažout. Poslední den olympiády se hrálo očekávané finále mezi dívčími hokejovými týmy. České reprezentantky v něm podlehly silnějšímu Švédsku a domů odjely se stříbrnými medailemi. Přesto byla jejich účast na hrách velmi úspěšná a švédský tým byl jediným na turnaji, který Češky dokázal porazit.

Spokojeni odjíždí i Barbora Havlíčková, která se v běhu na lyžích umístila na 7. místě, a sjezdař Jan Zabystřan, který k 6. umístění v kombinaci přidal ještě 8. místo v obřím slalomu. Rychlobruslařce Natálii Kerchbaummayr chybělo na trati na 1 500 metrů jen pár setin vteřiny na bronzovou pozici.

V roce 2012, na historicky první zimní olympiádě mládeže v Innsbrucku, získala česká reprezentace medaile dvě. V roce 2020 budou mladí sportovci soutěžit v Lausanne.

Martina Růžičková

Stručně ze sportu

* Od poloviny února pokračuje jarní částí první fotbalová liga. Po 18. kole se v čele tabulky drží Plzeň, která má na kontě 14 výher, 2 remízy a 2 prohry. Společně s druhou Spartou utíkají ostatním už s devítibodovým odstupem. Třetí je Mladá Boleslav, která právě naposledy podlehla na Letné 0:2. Naopak sestupem nejvíce ohrožené týmy na posledních místech jsou Olomouc a Ostrava.

* Po 48. kole vévodí hokejové extralize Liberec. Ten prohrál jen jedenáctkrát (z toho třikrát v prodloužení). Na druhém místě je Sparta, třetí příčka patří Plzni, v těsném závěsu se drží Hradec Králové. Čtyři kola před koncem základní části jsou na pozicích pro čtvrtfinále také Olomouc a Mladá Boleslav. Naopak tabulku uzavírají Vítkovice, Pardubice, Litvínov a Karlovy Vary, které nejspíš čeká boj o udržení v soutěži.

Tereza Šedivá

Počasí

Počasí

Koho sluneční paprsky naplnily teplem jarní naděje, bude posledními únorovými dny zchlazen. Poměrně vysoké teploty klesnou až k bodu mrazu. Postupně se zatahující obloha a občasné dešťové přeháňky, které v okolí Šumavy, podhůří Orlických a Jizerských hor a Krkonoš iniciovaly povodňovou výstrahu, změní své skupenství a promění se ve sníh, který se však bude objevovat převážně jen ve vyšších oblastech. Vítr, jenž nás svou nebývalou silou obtěžoval během uplynulého týdne, výrazně zeslábne. Poslední únorový víkend přinese osvěžení, obloha se vyčistí, slunce vykoukne zpoza sněhových mraků a rtuť se vyšplhá do dvojciferných sfér.

Dominika Mňuková