3. března 2016, Carolina č. 896

události od 24. února do 2. března


Z domova

ČR se má omluvit za výroky Miloše Zemana na adresu Ferdinanda Peroutky

Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu 2. března rozhodl v procesu mezi Terezií Kaslovou a Kanceláří prezidenta republiky ve prospěch žalobkyně. Kancelář se má jménem ČR za prezidentovy výroky omluvit. Proti rozsudku se ale odvolá.

Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky, stát žalovala kvůli části projevu, který Miloš Zeman přednesl na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. Kontroverzní částí byla pasáž, ve které mluvil o Peroutkově propadnutí nacistické ideologii. Důkazem byl pro Zemana údajný Peroutkův článek Hitler je gentleman, jehož existence však doposud nebyla dokázána. Dále se Kaslová ohradila proti výroku, který Zeman Peroutkovi přiřkl, „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, který měl pronést po mnichovské dohodě.

Podle rozsudku prezidentovy nepravdivé a nedoložené výroky poškodily osobnostní práva Ferdinanda Peroutky. Kancelář se bude muset za Zemanovy výroky omluvit jak Terezii Kaslové formou osobního dopisu, který by měl být zaslán do sedmi dní od rozsudku, tak na svých oficiálních stránkách, kde by měl být dokument k dispozici po dobu jednoho měsíce.

Zástupce žalobkyně František Vyskočil během soudního jednání žádné nové důkazy nepředložil a nenechal ani vyslechnout žádné svědky. Tvrdil totiž, že důkazní břemeno leží na žalované straně, která ovšem žádné důkazy o existenci článku nepředložila.

Obhájce Marek Nespala namítal, že Kancelář prezidenta nemůže být zodpovědná za to, co prezident řekne, protože prezident si své projevy nijak nepřipravuje a hovoří velmi často spatra. Další jeho námitkou pak bylo, že v této kauze chybí fyzická osoba, která by za čin byla zodpovědná. Prezident má totiž v rámci výkonu své funkce imunitu, a nemůže tedy být za svá slova souzen. Soudkyně Kateřina Sedláková jeho argumenty zamítla se zdůvodněním, že Terezie Kaslová žaluje stát, v tomto případě organizační složku Kancelář prezidenta republiky, která s prezidentem úzce spolupracuje.

Kaslová, která od začátku celé kauzy tvrdí, že jí jde především o omluvu a očištění jména Ferdinanda Peroutky, byla rozsudkem nadšena. Kauza ale ještě nejspíše není u konce, protože mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček už na svém twitterovém účtu uvedl, že se Kancelář prezidenta hodlá proti rozsudku odvolat. Sám očekává, že případ skončí až u Ústavního soudu.

Ze soudního jednání Václav Vohlídal

Pamětníci si v Nerudově ulici připomněli události roku 1948

Desítky pamětníků se sešly ve čtvrtek 25. února dopoledne u pamětní desky v horní části pražské Nerudovy ulice. Akce, nad níž převzal záštitu Senát a na které se podílely také Pražský akademický klub 48 a Mene Tekel, oživila události roku 1948. Tehdy, po převzetí moci komunisty, se studenti vysokých škol vypravili na Pražský hrad.

„Komunistická diktatura u nás nezačala srpnem 1968, jak si mnoho lidí naivně myslí,“ prohlásil místopředseda horní parlamentní komory Přemysl Sobotka (ODS), jenž se zúčastnil shromáždění již poněkolikáté. V úvodním projevu vzdal studentům hold.

Promluvili také rektor ČVUT Petr Konvalinka či místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý. Předseda Pražského akademického klubu 48 Jaroslav Müller podtrhl důležitost hesla, jež studenti v roce 1948 skandovali: „17. listopad“. Podle něj se tak stali prvními, „kdo nacistickou totalitu postavili na roveň totalitě komunistické“. Shromáždění pak vyšli po plánované trase někdejších studentů až k soše Tomáše Garrigua Masaryka, kde hlavní řečníci položili Kytici jednoty. Závěrečný projev studenta Martina Špocla patřil právě prvnímu československému prezidentovi a zmínil i loňské listopadové události, kdy pochod za solidaritu s uprchlíky u Albertova vytlačili těžkooděnci.

Vysokoškolští studenti se v roce 1948 vypravili průvodem na Hrad dvakrát. Nejprve se 23. února jejich tříčlenná delegace dostala až k prezidentu Edvardu Benešovi. Dva dny nato kráčelo podle dobových policejních údajů Nerudovou ulicí až sedm tisíc lidí, než jim cestu přehradil kordon příslušníků Sboru národní bezpečnosti. Při zásahu byl postřelen student Josef Řehounek.

Ze shromáždění a pochodu Marek Jiří Potužník

V Evropském domě se debatovalo o V4: Je třeba oprostit se od zažitých klišé

Visegrádská čtyřka v protiuprchlickém rybníčku rozhodně neplave sama. Proti migrační politice se nestaví jen Velká Británie, ale i další státy, tedy Francie, Nizozemsko, Dánsko, Rakousko, či dokonce Bavorsko. Tak již v samotném úvodu debatního podvečera s názvem V4 – rebelie uprostřed Evropy? shazují v podstatě ze stolu otázku oba hosté – ústavní právník Jan Kudrna a analytička Echo24.cz Lenka Zlámalová. Debatu z cyklu Café Evropa 24. února v pražském Evropském domě pořádaly Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kancelář Evropského parlamentu spolu s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM.

Podle Zlámalové české veřejné mínění oklešťuje hned několik klišé: „Máme tendence k masochismu, ve skutečnosti jsou nálady ve společnosti spíše severojižní než východozápadní. Za postoj Západu navíc často přijímáme ten německý, jenže zde hrají roli i další státy.“

Značnou skepsi ke skupině V4 projevil Jan Kudrna: „V problémech uprchlické krize vystupuje V4 zcela jedním hlasem, za normálních okolností však uskupení není příliš akceschopné. Shoda v ostatních oblastech nepanuje, spolupráce funguje mezi Slovenskem a Českem, když si dají slovo, dodrží ho. Problém je v rozdílných zájmech států, v Polsku hraje důležitou roli zemědělství, které je pro Česko jen okrajovou záležitostí. Polsko má odlišný pohled i na bezpečnost, z důvodu své polohy – sdílí hranice s Ruskem, rozcházíme se i v názorech týkajících se alternativních zdrojů.“

„Je obrovská ostuda hájit v rámci brexitu a migrační krize české sociální dávky, koledujeme si akorát o stejný pohled na nás, jakým se momentálně nahlíží na Řecko,“ padlo na adresu premiéra Bohuslava Sobotky a kritika směřovala i na Angelu Merkelovou. „Je to podle mě pouze průměrná politička, situaci v Řecku nijak nevyřešila. Řecko vůbec neplní závazky vůči Unii, nechrání svoje hranice, z schengenského prostoru by mělo být dávno vyloučeno,“ čímž poněkud rázná Lenka Zlámalová nekončila, do německé kancléřky se obula i z hlediska přijímání migrantů do Německa. „Pořád se mluví o humánnosti, ale proč nedošlo k vybrání uprchlíku z táborů? Já tedy osobně na výzvě k plavení se skrz pašerácké gangy v naprosto nelidských podmínkách nic s tímto pojmem souvisejícího nevidím,“ řekla.

Jistý výsměch si vysloužily i protiruské sankce. „Na zprávy v médiích o odletu americké posádky z Bajkonoru často navazuje reportáž o tvrdých sankcích vůči Rusku ze strany Západu,“ pozastavil se Kudrna. Podle něj je utopické myslet si, že státy volí čistě mezi Bruselem či Východem, to jsou právě zase ta klišé. Ukázkový je přístup Německa, které se sankcemi dlouho váhalo. Ačkoli je Česku často vyčítáno proruské ladění, je proti Rusku mnohem víc než Němci, ti mají s Ruskem společné ekonomické zájmy, viz třeba stavbu Northstreem 2.

Své místo si našlo i téma současného Polska. Diskutující se shodli, že se všem neměří jedním metrem. Zatímco kontroverzní počínání nové polské vlády přitahuje pozornost, nad domovními prohlídkami ve Francii či belgickými zátarasy se málokdo pozastaví.

Závěrečná část debaty patřila dotazům publika. Jeho reakce vůči uskupení V4 nebyly tak skeptické.

Z Evropského domu Andrea Čuhelová

Nechte Kliniku dýchat! Lidé při pochodu bránili pražské sociální centrum

Několik stovek, podle jiných zdrojů možná až dva tisíce lidí, se v sobotu 27. února ve dvě hodiny odpoledne shromáždily, aby se zúčastnily průvodu za prodloužení smlouvy pro Autonomní sociální centrum Klinika. Ta končila 2. března a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových trvá na vrácení objektu. O budoucnosti Kliniky má diskutovat vedení Prahy 3, podporu jí vyjádřily třicítka spisovatelů i neziskové organizace.

Organizátoři naplánovali pochod jako karnevalový, krokem ho doprovázely dva vozy s přidanými reproduktory pro řečníky s proslovy a také pro hudební umělce. Účastníci nesli transparenty s nápisy Nechte Kliniku dýchat nebo Solidaritu s Klinikou.

Průvod, na který dohlíželo několik desítek policistů, postupně prošel ze zahrady centra kolem radnice Prahy 3 až na náměstí Jiřího z Poděbrad. „Smyslem akce je upozornit na současnou situaci. O ní budeme chtít dál jednat,“ uvedl člen Autonomního sociálního centra Klinika Jakub Ort.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uvedl, že nemůže smlouvu prodloužit, protože je objekt zkolaudovaný jako plicní zdravotnické zařízení, a ne jako sociální centrum. „Věříme v konstruktivní jednání zástupců Kliniky a předpokládáme, že dojde k předání objektu, jak zástupci Kliniky sami podepsali ve smlouvě. Další postup pak v současnosti nelze předjímat,“ řekl ČTK mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Autonomní sociální centrum Klinika je původně opuštěný objekt vlastněný státem. Squatteři ho obsadili a bez povolení v něm provozovali centrum několik dní, než je vyvedla policie. Úřad pak se souhlasem vlády budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce.

Situace se vyostřila loni, kdy Klinika spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na ni v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci, zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi.

Z pochodu Daniel Černý

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko: Volby zřejmě vyhraje Fico, bude ale muset hledat koaličního partnera

V sobotu 5. března rozhodnou slovenští voliči v parlamentních volbách o nové vládě. 
Poslední průzkumy předpovídají vítězství vládnoucí strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica, která by měla získat přibližně 34 % hlasů. Směr-SD by tedy neměl zvítězit s takovým náskokem jako v roce 2012, kdy se Ficovi podařilo sestavit jednobarevnou vládu, a s největší pravděpodobností bude muset sestavit koalici. Druhá by měla skončit středopravá strana Síť (#Sieť) vedená Radoslavem Procházkou, který v roce 2014 neúspěšně kandidoval na prezidenta.

Předvolební průzkum z 10. února ukazuje rovněž velmi rozdrobenou podporu jednotlivým politickým stranám a překročit nutnou pětiprocentní hranici se podle něj může povést až sedmi různým stranám z více než dvou desítek kandidujících. Sestavení funkční a stabilní vlády se tak nejspíš stane nesnadným úkolem.

Procházka se navíc vyslovil proti případné koalici s doposud nejsilnější stranou Směr-SD. „Myslím si, že to ani nemá logiku, a že sami lidé, občané Slovenské republiky, vnímají, že ten souboj je buď, a nebo,“ řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Jako nejvhodnější koaliční partner se tak podle některých expertů nabízí nacionalistická strana SNS, která stejně jako Směr-SD staví svou kampaň na protiimigrantské rétorice.

Sestavit stabilní vládu by podle průzkumů nebylo snadné ani pro případnou středopravou koalici, a to především kvůli velkému počtu politických stran, ze kterých by sestávala.

David Krkoška

Ekonomika

Nejabsurdnější poplatek: za zadání příkazu a změny trvalého příkazu přes internet

Za nejabsurdnější bankovní poplatek byl v 11. ročníku ankety zvolen ten za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. Druhé místo obsadil poplatek za vedení účtu zemřelého klienta. „Domnívám se, že zpoplatňovat účet klientovi (respektive jeho dědicům), jenž nežije, tudíž nelze s takovým kontem nijak disponovat, je nemravné,“ vyjádřil se na jeho adresu Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.cz. Dle jeho slov právě tento poplatek je jeho „nejoblíbenější“.

V letošním ročníku hlasovalo dvanáct a půl tisíc klientů. Z minulých let bylo nominováno devět život nejvíce ztěžujících poplatků. Nebyly mezi nimi vítězné z minulosti, aby měly šanci i jiné. Až do poloviny loňského prosince měla veřejnost možnost navrhovat další kandidáty. V druhé polovině měsíce se pak spustilo hlasování v prvním kole, které trvalo až do konce ledna. Z něho vzešlo pět poplatků pro finále.

Anketa pořádaná serverem bankovnipoplatky.cz si klade za cíl nejen zmapování postoje klientů vůči bankovním poplatkům, ale také zrušení těch opravdu nejzbytečnějších či jinak absurdních. V minulosti se tak už stalo. Pozitivní je také fakt, že v posledních dvou letech klesá zisk bank z poplatků.

O nejabsurdnější bankovní poplatek se hlasuje každoročně už od roku 2005. Tehdy veřejnost zvolila poplatek za příchozí platbu. I ten ale po mnoha letech některé banky stále účtují. Z dalších vítězů jmenujme například poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky, za vedení běžného účtu či za výpis z účtu zaslaný elektronicky.

Lukáš Altman

Soukromníci proti elektronické evidenci tržeb, přirovnávají ji k únoru 1948

Ať žije vítězný únor 2016, S EET na věčné časy a další hesla provolávali účastníci průvodu, který vyrážel z pražského Klárova a vyvrcholil demonstrací před Úřadem vlády. Protestu proti zákonu o elektronické evidenci tržeb, jejž Sněmovna schválila 10. února, se ve čtvrtek 25. února účastnily desítky lidí.

Akci zorganizovala Strana soukromníků za podpory Svobodných. Pochodem vrcholila satirická kampaň Vítězný únor 2016, která přirovnávala současné zásahy vlády do podnikání k převratu v únoru 1948. Podle předsedy Strany soukromníků Petra Bajera zčásti také proto, že první den zavedení kontrolního hlášení DPH, jednoho z předmětů demonstrace, připadl právě na 25. února. Zástupci Strany soukromníků při akci zveřejnili otevřený dopis, v němž vyzývají vládu k ukončení politiky, která podle jejich slov způsobuje diskriminaci pracovitých a na státu nezávislých lidí.

EET je nový systém komunikace mezi podnikateli a Finanční správou České republiky a také jeden z klíčových požadavků ministra financí Andreje Babiše (ANO). Finanční správa si slibuje snadnější odhalování případného podvodného jednání podnikatelů. Podle Babiše by poctiví podnikatelé nemuseli konkurovat těm, kteří tržby nepřiznávají a daně neplatí.

Odpůrci zákona oponují, podle nich má systém, který zatím funguje pouze v Chorvatsku, podle Eurostatu spíše záporné výsledky. „Jde o nástroje, jejichž kombinace opravdu velmi tvrdě ovlivňuje možnost podnikání v mnoha oborech. Dochází tím k situaci, kdy stát místo zjednání nápravy tam, kde se skutečně dějí nepravosti, plošně zatěžuje všechny,“ píší v otevřeném dopise.

Průvod doprovázely socialistické písně a transparenty vyvedené v rudých a žlutých barvách. „Je smutné, když si v roce 2016 musíme připomínat socialismus. Vláda svými opatřeními sebere víc než polovinu peněz, které zaměstnanci vydělají, a hází tak vidle mezi podnikatele a zaměstnance,“ uvedl místopředseda Svobodných František Matějka. Účastníci na závěr protestu předali symbolické kontrolní hlášení do rukou figurantů v maskách premiéra Bohuslava Sobotky a ministra financí Andreje Babiše.

Z demonstrace Karolína Zikešová

Kultura

Filmy do Plzně přijede hodnotit Mike Reiss, tvůrce seriálu Simpsonovi

Filmový festival Finále Plzeň zná hlavní hvězdu letošního ročníku. Svou účast potvrdil producent a scenárista Mike Reiss, tvůrce stojící za projekty jako Simpsonovi, Doba ledová nebo Horton. V Plzni zasedne jako předseda mezinárodní poroty. Ta rozhodne o tom, který film si odnese hlavní cenu – Zlatého ledňáčka. Soutěžit budou snímky z české a slovenské tvorby za rok 2015. Festival se koná už po osmadvacáté, letos ale přinese řadu změn.

Finále Plzeň má od tohoto roku nový organizační tým. Výkonná ředitelka Eva Veruňková Košařová to považuje za start nové éry přehlídky. Projeví se to i ve změnách, které organizátoři plánují. „Poprvé se bude akce konat od pátku do čtvrtka, takže poběží během jednoho celého víkendu, aby na ni mohli přijet i lidé, kteří nejsou z Plzně,“ říká Veruňková Košařová. Novinkou bude i levnější vstupné a bohatý doprovodný program. Návštěvníky čekají koncerty, večírky, workshopy a diskuse pro filmové odborníky. Navštívit budou moci i talkshow Kamila Fily či autorské čtení s herečkou Marií Doležalovou, autorkou knihy Kafe a Cigárko. Na mladé čeká setkání youtuberů Cine tube.

Filmy se budou v Plzni letos nově promítat na dvou místech. Krom tradiční Měšťanské besedy se čtyřmi kinosály se část projekce přesune do bývalé industriální haly DEPO2015. Zde budou diváci moci zhlédnout soutěžící dokumenty. Speciální sekce uvedou i mimosoutěžní snímky, mezi nimi například ty, které získaly ocenění na zahraničních festivalech, nebo novinky s premiérou od ledna do dubna 2016. Další sekce nabídne nejslavnější zahraniční filmy s herečkami, jako Jana Brejchová, Lída Baarová či Anna Ondráková.

Festival se uskuteční od 15. do 21. dubna, vstupenky si diváci budou moci zakoupit od 1. dubna. Slavnostní zakončení s předáváním cen bude přenášet Česká televize.

Z tiskové konference Veronika Šírová

Braniboři v Čechách i Vojtěch Dyk. Taková bude letošní Smetanova Litomyšl

Tři měsíce zbývají do zahájení 58. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten letošní bude specifický hlavně ve dvou aspektech. Rozpočet festivalu se vyšplhal na 31 milionů korun, a zejména díky tomu si mohli organizátoři pro diváky připravit 35 pořadů, z toho 11 operních.

„Počet operních představení je historicky nejvyšší, osm operních titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu nebylo,“ uvedl na tiskové konferenci 29. února dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský. Mezi tituly nebude chybět tradiční Verdiho La Traviata, Carmen od Bizeta, možná překvapí Romeo a Julie od Gounoda.

Návštěvníky bude nejspíš lákat Dvořákova Čert a Káča či Braniboři v Čechách, právě od Bedřicha Smetany. Tuto inscenaci si pořadatelé festivalu objednali speciálně u Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. „Braniboři v Čechách se hráli zatím pouze třikrát po okupaci. Nepatří mezi nejhranější Smetanovy opery a je to škoda. V Litomyšli bude uvedena hned po premiéře,“ řekl ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil.

Velký zájem se čeká také o slavné Mozartovo Requiem, Smetanovu Mou vlast, která festival uzavře, nebo baletní provedení kantáty Carmina Burana Carla Orffa. Největší pozornost ale bude poutat Symfonie tisíců Gustava Mahlera, kterou zahraje třísetčlenný orchestr. „Troufám si říct, že se jedná o největší projekt Smetanovy Litomyšle za poslední desetiletí,“ dodal Stříteský.

Představení klasické hudby doplní vystoupení Anety Langerové, kapely Čechomor nebo Vojtěcha Dyka v doprovodu orchestru. Festival začne 9. června a potrvá do 3. července. Vstupenky jsou v prodeji od 3. března, ode dne výročí narození Bedřicha Smetany.

Z tiskové konference Filip Fryml

První Petit Fashion Market s ústředním tématem recyklace okouzlil originalitou

Nezávislé módní festivaly a veletrhy získávají poslední dobou na popularitě. Kromě Dyzajn Marketu je dalším výrazným také Prague Fashion Market. Jeho menší odnož, Petit Fashion Market, se konal poprvé v sobotu 27. února. Organizátoři, značky Plazma Lab a Lovemusic, na „minifestivalu“ představili výběr toho nejlepšího z české nezávislé módní tvorby. Ústředním tématem akce, která se bude konat čtyřikrát za rok v Pražské tržnici, bylo tentokrát poměrně aktuální téma – recyklace.

Prezentovalo se tu asi 70 tvůrců, z nichž někteří zdůrazňují v módě kromě kvality i její udržitelnost, a proto využívají obnovitelné suroviny a postupy. Kromě workshopů, kde se vyráběly ekologické šperky, například z odstřižků látek nebo recyklovaných PET lahví (Recy dílna Kudlanka a rePETe workshop), zaujal nevšední Atelier Klíner. Ten představil velmi originální způsob, jak vyrobit netradiční šperk ze šnečích ulit a živých rostlin. Pod záštitou tohoto ateliéru vznikl projekt SRNA (Sklo Recyklace Nápad Alchymie), který pomocí pukacího stroje mění staré sklo například ve vázy.

Recyklaci skla se věnovali i autoři ze Siblings Design, tvořící minimalistické vázy nebo třeba betonové mísy. Každý, kdo se zajímá o nezávislou módní tvorbu, nejspíš už na některém z Fashion Marketů zahlédl produkty Ivana Jurečky, který je pod značkou i1art tvoří z vinylových desek. Reforma Jewellery zase recykluje staré a rozbité šperky nebo jejich části.

První Petit Fashion Market tak představil pestrou sbírku různých materiálů a přístupů k udržitelnému způsobu módní produkce. Od 22. dubna na něj naváže Prague Fashion Market v kulturním prostoru Pragovka.

Z festivalu Mahulena Kopecká

Sport

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy, jejím soupeřem bude Lazio

Jízda pražské Sparty fotbalovou Evropskou ligou pokračuje. I v odvetném zápase ve čtvrtek 25. února porazila Krasnodar a vůbec poprvé se dostala mezi 16 nejlepších týmů soutěže. Po výhře 3:0 na soupeřově hřišti, kterou góly zajistili Mareček, Frýdek a Fatai, se tak sparťané mohli těšit na páteční osmifinálový los. Ten jim přisoudil italské Lazio Řím.

„Jsme v euforii. Tohle jsme nečekali, ale teď musím říct, že jsme si to zasloužili,“ prohlásil pro MF Dnes záložník Lukáš Mareček.

Právě on gólem nasměroval Spartu k vítězství, když krátce po přestávce zužitkoval přihrávku Ondřeje Zahustela. Na netradičního sparťanského střelce poté navázal Martin Frýdek, který si naběhl na perfektní centr kapitána Bořka Dočkala a hlavou zvýšil na 2:0. Když se následně nechal hloupě vyloučit domácí záložník Charles Kaboré, bylo rozhodnuto. Jasnou výhru na závěr pečetil po výborném pasu od Ladislava Krejčího Kehinde Fatai.

Jednoznačné skóre ovšem neodpovídá průběhu zápasu. Zejména v první půli ruský soupeř nepustil sparťany téměř k ničemu a sám si vytvořil několik gólových šancí. Tu největší neproměnil hned v úvodu útočník Ari. Utkání se mohlo vyvíjet úplně jinak, kdyby po průniku do vápna nevystřelil jenom těsně vedle branky.

Domácí i nadále tlačili ve snaze odčinit porážku 0:1 z prvního zápasu na Letné, sparťané ovšem odolali a po změně stran sami udeřili. „I když tentokrát Krasnodar nějaké šance měl, celý mančaft pracoval dobře, bránili jsme, o čemž svědčí, že jsme nedostali gól,“ citovala MF Dnes záložníka Lukáše Váchu.

Sparta tak zaslouženě postoupila do dalších bojů, do nichž jí los ve švýcarském Nyonu nakonec nepřiřadil žádného z anglických či španělských velkoklubů, ale italské Lazio. S ním se utká nejprve 10. března v Praze a v odvetě o týden později v Římě.

Petr Matulík

Fotbalová liga: Sparta ji kvůli sněhu nehrála, Plzeň vede o šest bodů

Velký návrat Egona Vůcha do Teplic v roli soupeře, první hattrick slávisty Tomáše Součka nebo odložené pondělní utkání Sparty s Duklou. Devatenáctý díl fotbalové ligy přinesl zajímavé události. Ale nejvíc se mluvilo o červené kartě v sobotním utkání Plzně v Olomouci, kterou sudí chybně neudělil.

Běžela 66. minuta, když domácí stoper Uroš Radakovič obdržel druhou žlutou a tudíž i červenou kartu. Následovaly protesty olomouckých hráčů, do kterých se zapojil i pravý bek Martin Hála. Ten dle záběrů České televize evidentně obdržel od sudího Ondřeje Lercha druhou žlutou kartu, ale utkání přesto dohrál. Červená totiž už nepřišla a rozhodčí následně po utkání uvedl, že kartu udělil jinému hráči.

„Možná si uvědomil, že vyloučit dva olomoucké hráče najednou by bylo příliš přísné, ale v kontextu to vyznívá jako chabé alibi,“ psala v kritickém komentáři MF Dnes. „Pan Lerch trestal Hálu, následně si vymýšlel a zametal stopy,“ dodává iSport.cz. Plzeň si v duelu pojistila vedení v tabulce výhrou 1:0, kterou zařídil bývalý olomoucký hráč Tomáš Hořava.

Nováček ze Zlína navázal na minulou porážku z Ostravy a Mladé Boleslavi podlehl 0:2, nejlepší útok soutěže se probral po bezgólovém utkání na Spartě. Naopak záchranářský souboj v Příbrami bez branky zůstal, jelikož ani Bohemians z množství šancí neskórovali.

To hráči Slovácka proti Jihlavě i Jablonce proti Brnu využili domácího prostředí ke třem brankám, které v obou případech přinesly tři body. Liberecký Egon Vůch pak zažil skvělý návrat domů do Teplic, kde dvěma góly v posledních 20 minutách pečetil výhru 3:0.

V neděli si Slavia poradila s beznadějně poslední Ostravou. První hattrick kariéry zaznamenal Tomáš Souček, který den předtím oslavil své 21. narozeniny, o branku hostů se postaral De Azevedo. Pondělní dohrávku mezi Duklou a Spartou pak znemožnilo počasí. Rozhodčí Tomáš Kocourek uznal terén neregulérním, Prahu totiž překvapila velká sněhová nadílka. Utkání se odehraje v náhradním termínu.

Výsledky 19. kola: Zlín – Mladá Boleslav 0:2, Příbram – Bohemians 1905 0:0, Slovácko – Jihlava 3:1, Teplice – Liberec 0:3, Jablonec – Brno 3:0, Olomouc – Plzeň 0:1, Slavia – Baník 3:1, Dukla – Sparta odloženo na neurčito

Tabulka po neúplném 19. kole*: 1. Plzeň 47, 2. Sparta 41, 3. Mladá Boleslav 35, 4. Liberec 35, 5. Slavia 33, 6. Jablonec 26, 7. Slovácko 26, 8. Brno 25, 9. Zlín 24, 10. Dukla 22, 11. Bohemians 21, 12. Teplice 21, 13. Příbram 21, 14. Jihlava 17, 15. Olomouc 16, 16. Ostrava 7.
*Sparta a Dukla mají odehráno pouze 18 zápasů.

Jan Hrabě

Konec nadějí. Vítkovice přišly o play-off, v něm si zahrají Kometa a Třinec

Jednapadesáté a zároveň předposlední kolo Tipsport extraligy nebylo pro slabé povahy. Kometa, která ještě deset minut před koncem normální hrací doby prohrávala o tři branky, nakonec zvítězila v prodloužení. Naopak Vítkovice promarnily slibné vedení nad lídrem soutěže, a tím i své šance na postup do předkola play-off.

Čtvrtfinálová šestice, stejně tak jako kvarteto týmů, které si zahraje osmifinále, jsou známy. V posledním kole nejvyšší hokejové soutěže se rozhodne už jen o složení dvojic pro vyřazovací boje.

V nich se neobjeví Vítkovice. Ostravané sice v duelu s Libercem, čerstvým rekordmanem v počtu bodů získaných za základní část, několikrát vedli, v závěru však dvakrát inkasovali z hole Petra Vampoly a prohráli 5:6. Desátý Třinec, který nestačil na Mladou Boleslav, už v posledním kole nepředstihnou a po sedmi sezonách se nepodívají do play-off. K radosti brněnské Komety, která odvrátila blamáž a během 11 minut otočila skóre z 0:3 na 4:3 po prodloužení.

Historického úspěchu dosáhla Mladá Boleslav, která uhájila pozici zaručující přímý postup do čtvrtfinále. Podobně jako Olomouc, jež sebrala naději Zlínu, který musí do předkola.

Už delší dobu mezi sebou hrají vlastní soutěž Pardubice, obhájce titulu Litvínov a Karlovy Vary. Soutěž o to, kdo se vyhne baráži. Trápící se Vary a Litvínov v 51. kole nebodovaly, Pardubice ano. Bod z duelu s Kometou je však pro ně s ohledem na průběh utkání málo.

Výsledky 51. kola: Olomouc – Litvínov 4:1, Karl. Vary – Hradec Králové 2:4, Vítkovice – Liberec 5:6, Pardubice – Brno 3:4 pr., Zlín – Plzeň 6:4, Chomutov – Sparta 1:3, Mladá Boleslav – Třinec 1:0 sn.

Tabulka po 51. kole: 1. Liberec 115, 2. Sparta 107, 3. Hradec Králové 85, 4. Plzeň 84, 5. Mladá Boleslav 83, 6. Olomouc 82, 7. Zlín 78, 8. Chomutov 78, 9. Brno 69, 10. Třinec 68,
11. Vítkovice 65, 12. Pardubice 57, 13. Litvínov 53, 14. Karlovy Vary 47.

Marek Hedbávný

Počasí

Počasí

Z prvních březnových dnů můžou mít radost milovníci zimních sportů. Už od pondělního večera přicházelo do Čech od západu vydatné sněžení. Během velmi krátkého času tak napadlo místy až 20 cm nového sněhu. Majitelé skiareálů a lyžaři se po mírné zimě a oblevě ze štědré sněhové nadílky radují, pro ostatní se však jedná o danajský dar. Přívaly sněhu zkomplikovaly dopravu a mnohé stromy obtěžkané mokrým sněhem spadaly na železnice a elektrické vedení. S úterním ránem byla Skupina ČEZ nucena vyhlásit kalamitní stav, neboť tisíce domácností zejména ve středních Čechách se ocitly bez elektrického proudu a ještě ve středu asi tisícovka čekala na obnovení dodávek elektřiny. Mimo hory se však sníh dlouho neudrží, protože v nižších oblastech se během týdne budou teploty pohybovat kolem 5 °C a má pršet. Inu, „březen, za kamna vlezem”.

Marek Cieslar