17. března 2016, Carolina č. 898

události od 9. do 16. března


Z domova

Polský prezident Duda navštívil Česko. Diskutoval se Zemanem i Sobotkou

Českou republiku navštívil polský prezident Andrzej Duda. Oficiální program zahájil v úterý 15. března dopoledne na Pražském hradě u svého českého protějšku. Duda ocenil, že se Miloš Zeman nepřipojil k Evropské unii, která kritizovala změny v Polsku. „Polská vláda vzniklá ze svobodných voleb má plné právo uskutečňovat opatření, které jí dává mandát z těchto voleb,“ prohlásil Zeman po setkání. „Každý stát by si měl vnitřní věci vyřizovat v rámci své suverenity,“ dodal Duda.

Prezidenti mluvili o migraci, přeshraniční spolupráci nebo o chystaném summitu NATO ve Varšavě. Naopak se nedostalo na témata jako věznění pilotky Savčenkové v Rusku či kvalita polských potravin na pultech českých obchodů.

Po debatě si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání: Duda obdržel Řád bílého lva a Zeman převzal Řád bílé orlice. Tento krok má potvrdit výborné vztahy mezi oběma zeměmi, které trvají již dlouhá léta. Stejná ocenění získali v minulosti již Dudovi předchůdci Lech Walesa, Aleksander Kwaśniewski nebo Lech Kaczyński.

Po slavnostním obědě na Hradě přijal polského prezidenta předseda vlády Bohuslav Sobotka. Jednali o spolupráci visegrádské čtyřky a o mezinárodní dopravní i energetické spolupráci.

Duda uzavřel oficiální návštěvu setkáním s polskými podnikateli. S manželkou Agatou také položil kytici na hrob Václava Havla. Podle Dudova tajemníka byl právě Havel symbolem vzpoury a boje za svobodu České republiky, Čechů a středoevropských hrdinů demokratického přelomu.

Návštěva měla i neoficiální část už v pondělí odpoledne,  kdy Duda do Česka přiletěl. Prezidentský pár se zúčastnil setkání s krajany na ambasádě. Podle hlavy státu má polská menšina v naší zemi velmi dobré podmínky pro život, Duda ocenil přístup české vlády k této otázce.

Lukáš Altman

Zákon o referendu ve Sněmovně: Návrh osobně podpořil i prezident

Sněmovna by měla ještě tento měsíc projednat návrh zákona ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) o celostátním referendu. Jednání poslanců se proto v pátek 11. zúčastnil i prezident Miloš Zeman, aby podpořil jeho schválení. Podle některých pravicových politiků je to populistický krok ze strany vlády a poslanci za TOP 09 na protest proti prezidentovi opustili sál.

Referendum by podle návrhu měl vyhlašovat prezident, pokud o to peticí požádá nejméně čtvrt milionu lidí. Rozhodnutí by bylo platné, pokud by se zúčastnila alespoň čtvrtina všech oprávněných voličů a pro by byla nadpoloviční většina. Otázka by se nesměla týkat základních práv a svobod, státního rozpočtu, daní ani odvolání politiků či úředníků. Referendem by podle předlohy nebylo možné ani schvalovat zákony nebo hlasovat o vystoupení z Evropské unie.

Jelikož se jedná o ústavní zákon, musí pro něj hlasovat 120 z 200 poslanců a vládní koalice se 111 hlasy bude potřebovat podporu opozice. Zcela proti nejsou komunisté a hnutí Svoboda a přímá demokracie, lídři obou stran však mají částečné výhrady. Předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura prosazuje možnost referendem hlasovat o odvolání politiků, přijetí eura nebo o vystoupení Česka z EU. Zároveň kritizuje příliš vysoké kvorum nutné pro vyhlášení a platnost referenda, ačkoliv u voličské účasti je o polovinu nižší než třeba na Slovensku či v Polsku. „Vláda dělá všechno, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ cituje Okamuru web České televize.

I prezident měl v projevu některé výhrady, například proti tomu, že předmětem referenda nemůže být právní předpis. „Je to nesmysl, protože k čemu jinému by se měli občané vyjadřovat, než právě k otázkám, které mají být ztvárněny do podoby zákona,“ řekl. Zpřesnit by se podle něj měla i část týkající se neplatných podpisových archů.

Předsedové pravicových stran ODS a TOP 09 s návrhem nesouhlasí. Miroslav Kalousek (TOP 09) pro Českou televizi kritizoval nejen navrhovaný zákon, ale i postoj prezidenta. Poukázal na jeho prohlášení z roku 1992, kdy byl řadovým poslancem. „Tehdy varoval před referendem jako před velmi nebezpečným populismem,“ řekl Kalousek. „Bylo to v dobách, než se stal bezuzdným populistou.“ Poslanci se k návrhu vrátí 22. března a v prvním čtení ho pravděpodobně podpoří.

David Krkoška

Před čínským velvyslanectvím se rozzářily svíčky. Ze solidarity k Tibetu

Kolem 150 lidí se ve čtvrtek 10. března odpoledne sešlo před Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v Praze, aby společně vyjádřili nesouhlas s politikou, kterou země uplatňuje vůči Tibetu. Účastníky oddělovali od ambasády policisté, demonstrace však měla poklidný průběh. Lidé na chodník před velvyslanectvím pokládali zapálené svíčky, ulicí zněla tibetská hymna a zástupem kolovala petice za jeho osvobození.

Happening organizovalo občanské sdružení Lungta, zabývající se humanitární pomocí pro Tibet. Na místě vlály desítky tibetských vlajek, k vidění byly plakáty Amnesty International, která rovněž opakovaně upozorňuje, že se v regionu porušují lidská práva. Účastníky podpořil osobně i ředitel její české pobočky Mark Martin. Demonstrace před čínskou ambasádou se konala v rámci mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet, doplnily ji další akce v republice.

Každoročně 10. března vyvěšují instituce po celém světě tibetskou vlajku jako vzpomínku na Tibeťany, kteří zahynuli při povstání v roce 1959. Čeští účastníci mají letos ale i jeden aktuální důvod k protestu. Praha se totiž chystá uzavřít spolupráci s Pekingem a čínský prezident Si Ťin-pching koncem března navštíví Českou republiku.

Tomáš Vrba z nadace Forum 2000 proto v projevu před velvyslanectvím obvinil politiky, že se pouze vymlouvají na kulturní rozdíly mezi Evropou a Čínou, a zdůraznil, že není možné upřednostňovat ekonomické zájmy státu před hájením lidských práv. Na pódiu vystoupil také Tashi Gyamtso, který z Tibetu ovládaného Čínou uprchl přes Himáláj. „Děkuji za sebe i ostatní Tibeťany za vaši solidaritu. Tibet je ve strachu, ale zároveň i v naději. Jsem velmi dojatý, že za ním stojíte,“ pronesl Gyamtso k zástupu a rozloučil se zvoláním: „Free Tibet!“

Organizátoři demonstrace vyzvali k zopakování akce a vyjádření nesouhlasu i při návštěvě čínského prezidenta v Praze: „Každý si může koupit tibetskou vlajku a dát čínskému prezidentovi najevo, jakou zemi to vlastně už tolik let okupuje.“

Tibetská vlajka zavlála na českých radnicích už podvacáté, letos s rekordní účastí 753 měst či obcí, což je o 56 více než loni. Přidala se i více než stovka škol, včetně Univerzity Karlovy v Praze a brněnské Masarykovy univerzity.

Z happeningu Veronika Šírová

Při demonstraci za Zemana zasahovali policisté. Účastníci napadli Českou televizi

Plamenné projevy, kritika poměrů v Česku i troubení na vuvuzely. V takovém duchu se nesla demonstrace za Miloše Zemana v sobotu 12. března. Prezidentovi příznivci se sešli na pražském Klárově, aby mu vyjádřili podporu a zároveň nespokojenost s vládou. Při akci zasahovala policie, když skupinka rozhořčených demonstrantů napadla štáb České televize.

„Tato země je naše!“ I tento prezidentův výrok zazněl z úst pořadatele demonstrace Pavla Matějky v reakci na nynější politickou situaci. Odezvou mu byl jásot davu čítajícího asi 150 lidí, kteří dorazili krátce po druhé hodině odpoledne k pomníku obětem druhé světové války. Kritika řečníků se zaměřila především na vládu Bohuslava Sobotky a její imigrační politiku. Mimo jiné vystoupil i někdejší předseda republikánů Miroslav Sládek.

Právě při jeho projevu nastal konflikt s Českou televizí, kdy několik demonstrantů napadlo její štáb, a situaci museli uklidnit policisté. Sládek označil počínání televize za provokaci a reagoval: „Českou televizi zrušit, zrušit koncesionářské poplatky a kanál, který nyní Česká televize používá, zprivatizovat.“ Právě poplatky za televizní a rozhlasové vysílání také kritizoval.

Hlavně se však mluvilo o Sobotkově vládě. Matějka přednesl výpověď z úřadu pro premiéra, kterou se chystal předat do sídla vlády, a také přečetl dopis adresovaný prezidentovi. V něm žádal konec současné vlády nebo vyloučení klubu TOP 09 z parlamentu. Každá zmínka o straně či o jejím bývalém předsedovi Karlu Schwarzenbergovi vyvolala pískot a skandování „Ať žije Zeman!“

Během demonstrace byla k dispozici petice za zrušení rozdělení Československa. I proto se na závěr zpívala česká a slovenská hymna a Matějka shromáždění zakončil slovy: „Nepočítám se jako Čech, já jsem Čechoslovák.“

Z demonstrace Petr Matulík

Země visegrádské čtyřky nejsou periferií Evropy, míní Karel Schwarzenberg

V úterý 15. března uplynulo čtvrt století od vzniku visegrádské skupiny, aliance Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. V Polském institutu v Praze se pár dnů před výročím uskutečnila debata na téma Střední Evropa jako věčná periferie? Česká a polská perspektiva, na které se hovořilo o kořenech rozdělení Evropy na Západ a Východ a současných problémech střední Evropy. Debaty se zúčastnili tři hosté – historik a novinář Marek Cichocki, sociolog a historik Tomasz Grosse (oba z Polska) a výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů Michal Kořan. Mezi přítomnými byl i bývalý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Marek Cichocki předně zdůraznil, že nepsané rozdělení Evropy na Východ a Západ není poválečnou záležitostí, nýbrž souvisí s rozdělením Polska na konci 18. století. Problémy východní Evropy v době železné opony ještě zesílily, jde však o pozůstatek vztahů z přelomu 18. a 19. století, které se nezlepšily ani s procesem evropské integrace. „Ukazuje se, že východní rozšíření EU bylo pro západní Evropu chybou,“ prohlásil Michal Kořan.

Podle Tomasze Grosseho jsou hnací silou Francie a Německo. „Od nás se očekává, že budeme přijímat řešení, která byla navržena na Západě, např. přerozdělování uprchlíků, na něž střední Evropa nepřistoupila,“ uvedl. Grosse se rovněž domnívá, že problém periferií v rámci EU začal v roce 2008 s finanční krizí a následnou krizí eurozóny: „V době krize se ukázalo, že největší náklady ‚spolkne‘ právě periferie.“

Do debaty několikrát vstoupil i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Německo je podle něj příliš malé, aby dokázalo vést celou Evropu, a periferie je pro východní Evropu nesprávné označení. „Němci nemají schopnosti být lídrem,“ souhlasil s jeho výroky Marek Cichocki. Podle Michala Kořana pomohlo rozšíření EU „Německu stabilizovat eurozónu – rozšířil se trh, a tím pádem i možnosti investicí“. Problémy vidí především v evropských stereotypech a tvrdí, že na úplně nové problémy používáme staré koncepty.

Z debaty Kristýna Čtvrtlíková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenským premiérem zůstane Fico. Koalici utvoří Směr-SD, SNS, Most-Híd a Síť

Téměř osm hodin jednali za zavřenými dveřmi. Pak Robert Fico, předseda strany Směr – sociální demokracie, předstoupil před novináře a prohlásil: „Dohodli jsme se na programových prioritách.“ V úterý 15. března, krátce po deváté hodině večerní, tak oznámil rodící se dohodu o budoucí slovenské vládě. V jejím čele by měl znovu stát, nyní však bude muset vládnout s koaličními partnery: Slovenskou národní stranou a formacemi Most-Híd a Síť.

Pro možnou budoucí koalici bylo klíčové rozhodnutí víkendového kongresu SNS, která dala přednost Směru před možnou spoluprací pravicových stran. „Pokud nebude úspěšné první kolo jednání o sestavování vlády, SNS bude kontaktovat kancelář prezidenta s tím, že upřednostní vládu odborníků. Má slova můžete chápat jako definitivní ne hybridům a chaosům,“ citoval předsedu Andreje Danka server iHned.cz.

„V tomto okamžiku je šance na vznik slušné pravicové vlády mimořádně nízká. Pro nynějšek máme za to, že Robert Fico svého pověření využije a vládu představí,” reagoval Richard Sulík, šéf nejsilnější pravicové strany Svoboda a solidarita, který také o koalici neoficiálně vyjednával.

Po rozhodnutí SNS se k Ficovi přiklonila i strana Most-Híd, která hájí zájmy početné maďarské menšiny. Její předseda Béla Bugár před volbami jednání se Směrem odmítal, po kongresu SNS však považoval pravicovou koalici za mrtvou. „Byli jsme připraveni podpořit vznik stabilní pravicové vlády i za předpokladu, že jsme měli vůči některým koaličním partnerům vážné výhrady, po sněmu Slovenské národní strany a přijetí rozhodnutí je ale jasné, že pravicová vláda nemůže na Slovensku vzniknout,“ řekl ke svému rozhodnutí Bugár.  Podobně se zachovala strana Síť, která se před volbami profilovala jako největší vyzyvatel dosavadní Ficovy jednobarevné vlády.

Podle volebních výsledků by taková koalice měla v 150členné Národní radě většinu 85 hlasů. Je však možné, že ji někteří z poslanců nepodpoří. Zatím by k takovému kroku přistoupil jeden poslanec za Most-Híd a tři z deseti poslanců Sítě, včetně místopředsedkyně Kataríny Macháčkové. V reakci na protesty adresoval předseda Sítě Radoslav Procházka spolustraníkům dopis, kde hovoří o rodící se koalici jako o „sňatku z rozumu s možností prosadit podstatu programu“.

Volby se konaly 5. března. Do Národní rady Slovenské republiky se dostalo osm stran, opět vyhrál Směr-SD Roberta Fica, ale po čtyřletém vládnutí ztratil více než 15 % hlasů. Prezident Andrej Kiska ho pověřil sestavováním nové vlády a vzhledem k vývoji jednání se nejspíš premiérem stane už potřetí. Funkční vláda je pro Slovensko o to důležitější, že od 1. července předsedá Evropské radě, jedné z vrcholných institucí Evropské unie.

Václav Vohlídal

Ekonomika

Stručně z ekonomiky: Rekordy ve Škodě Auto a u hypoték, Čapí hnízdo projedná Sněmovna

* Ve středu 23. března se na popud opozice uskuteční mimořádná schůze Poslanecké sněmovny kvůli kauze Čapí hnízdo. ODS a TOP 09 se domnívají, že koncern Agrofert současného vicepremiéra Andreje Babiše v letech 2009 až 2014 zneužil dotace. Tehdy se o 50 milionů ucházela firma, která se formou anonymních akcií vyčlenila z Agrofertu, jenž by na dotaci nárok neměl, a v jejím čele stáli mimo jiné i Babišovi příbuzní. Vicepremiér podvod odmítá, ovšem některá jeho vyjádření jsou v rozporu s těmi předchozími. Případ prověřuje česká policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF. Premiér Bohuslav Sobotka se vyjádřil ke kauze neutrálně.

* Škoda Auto vykázala loni rekordní zisk. Za rok 2015 vydělala 19,1 miliardy korun, což je nárůst o 6,5 %. Celkově dodala zákazníkům 1 055 500 vozů, meziročně o 1,8 % více. Vyšší prodeje zaznamenala hlavně v západní Evropě a Číně. Člen představenstva zodpovědný za lidské zdroje Bohdan Wojnar podle iDnes.cz uvedl, že se automobilka chystá přijmout až dva tisíce nových zaměstnanců, aby rozšířila výrobu o nový vůz třídy SUV.

* Průměrná sazba u hypoték klesla až na 2,02 %.  Nový rekord zaznamenala statistika společnosti Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv. Stalo se tak díky snížení úvěru pod 2 % u Hypoteční banky, České spořitelny a Komerční banky. Zájem o hypotéky roste nejen díky výhodné sazbě, ale také kvůli zvýšení cen nemovitostí až o 8 % za posledních 12 měsíců, uvedl server Aktuálně.cz 16. března. Sazba u hypoték může během března klesnout i pod 2 %.

Daniel Černý

Kultura

Trebbii obdrželi Páral nebo Šípek. Gottův obraz se vydražil za 230 tisíc

Nadační fond Trebbia už popatnácté ocenil tuzemské i zahraniční umělce a mecenáše za jejich přínos pro kulturu. Za zvuku fanfár se v neděli 13. března zařadili mezi laureáty spisovatel Vladimír Páral a in memoriam designér Bořek Šípek. Při slavnostní příležitosti se uskutečnila charitativní dražba obrazů včetně malby od Karla Gotta.

Třiaosmdesátiletý Páral se ve svých prózách vyznačuje ostrou satirou a kritikou moderní, konzumně zaměřené společnosti. Když cenu za celoživotní dílo přebíral, zazpíval refrén písně Don´t worry, be happy. „Nebudu to opakovat, pamatujte si to,“ vyzval zaplněný Španělský sál.

Šípek byl záběrem renesanční člověk – vynikl jako architekt, designér či sklářský mistr. Trebbii 2016 za tvůrčí činnost obdržel in memoriam, zemřel na rakovinu slinivky letos v únoru.

Mezi mecenáši zaujaly sedmičlennou porotu Sharon Reschová a Christina Scheppelmannová. V dalších kategoriích uspěli slovenský mim Milan Sládek, venezuelský malíř Carlos Cruz-Diez, historička umění Pick Keobandithová a slovenský dramaturg Ivan Stadtrucker. V předchozích ročnících si sošku anděla chránícího vejce odnesli sir Nicholas Winton, Zdeněk Miler, Ladislav Chudík nebo Otakar Vávra.

Slavnostní večer, kterým provázeli Jitka Novotná s Marošem Kramárem, měl charitativní tečku. Dražily se obrazy od známých osobností – počínaje Karlem Gottem a Milanem Lasicou, konče Ronniem Woodem, kytaristou Rolling Stones. Malba čtyřicetinásobného vítěze Zlatého/Českého slavíka, který i přes zdravotní problémy poslal publiku vzkaz, se vydražila za 230 tisíc korun. Výtěžek využijí Nadace Archa Chantal a Nadační fond Trebbia pro dobročinné účely.

Marek Hedbávný

Art Prague v Kafkově domě shrnuje dění na současné umělecké scéně

Praha je na kulturní dění opravdu bohatá. Proto je jedno, jaké je roční období, vždy tu lze najít kulturní událost věnující se jakémukoli uměleckému médiu. Zájemce o současnou kulturní scénu i laiky, kteří by toužili o shrnutí možná toho nejlepšího, co se v současném umění u nás i ve světě děje, by mohla zajímat akce s názvem Art Prague. Patnáctý ročník této přehlídky současného výtvarného umění hostí od 15. do 20. března Kafkův dům.

V neobvyklých prostorách je možné zhlédnout díla z 36 galerií rozmístěná ve všech třech patrech. Jednotlivé galerie tu představují své umělecké zaměření a hlavní autory. Značnou část děl je možné zakoupit, stejně jako spoustu katalogů a uměleckých knih.

Organizátoři spolupracují s řadou umělců z New Yorku a chtějí propojit pražskou a americkou uměleckou scénu. V rámci doprovodného programu se souběžně s výstavou konají diskusní panely s umělci i odborníky, workshopy a performance.

Hned u vchodu zaujme pár supích koster instalovaných na balkoně. Rozmanitost děl je velká: kresba, malba, sochy, grafiky, plastiky, umělecké sklo, nejrůznější instalace a videoprojekce. Jejich autoři užili nejrůznější materiály – od korálků po dřevo, chléb, kabely, latex nebo třeba beton. V prvním patře vystavuje galerie Artinbox několik fantaskních sošek a koláží Jana Švankmajera a porcelánové králíky s humanoidními rysy od Boženy Kolské.

Důležitá je účast Young Real Art, platformy podporující mladé umělce a nabízející jejich díla k prodeji na internetu. Prezentují tady například olejomalby Evy Fajčíkové a Jana Haranta. Ze jmen známých i laikovi tu návštěvníci najdou Jana Gemrota, Jaromíra 99, známého díky Aloisi Nebelovi, nebo Pastu Onera, jenž tu má místo obvyklých téměř pop-artových obrazů dvě instalace.

Podle organizátorů je cílem akce propojování Česka se zahraniční scénou. Pořadatelé se snaží o zlepšení vztahu galerií s umělci, chtějí podpořit vznik projektů a upozornit na Prahu jako na umělecké centrum v mezinárodním kontextu. Událost, pořádaná každý rok, se příště bude možná konat ve spolupráci s tvůrci z Rakouska, Francie nebo Nizozemska.

Z Kafkova domu Mahulena Kopecká

Do kin zamířil Rudý kapitán

Režisér Michal Kollár natočil kombinaci thrilleru a krimi příběhu situovanou do počátku devadesátých let. Na pozadí celospolečenských změn sledujeme detektiva, který vyšetřuje případ mrtvého kostelníka s hřebíkem v hlavě. Po zjištění, že byl kostelník umučen Státní bezpečností kvůli spisu popisujícímu zločiny kněží, začne hledat důkazy, že StB vydírala církev. Konečnou odpověď ale může přinést pouze jeden člověk – odborník na výslechy, jemuž se přezdívá Rudý kapitán. Snímek, který vznikl v česko-slovensko-polské koprodukci, vstoupil do kin 10. března.

Zfilmovaný stejnojmenný bestseller slovenského spisovatele Dominika Dána nabízí nejen výlet do temné minulosti a připomenutí nepotrestaných zločinů, ale také netradiční hereckou polohu Oldřicha Kaisera v hlavní roli. Ten musel dokonce kvůli ní projít intenzivní fyzickou přípravou. Dále se diváci mohou těšit na Macieje Stuhra, Zuzanu Kronerovou nebo Michala Suchánka. Je to také poslední film, ve kterém se před kamerou objevil Ladislav Chudík.

Adam Ullsperger

Sport

Evropská liga: Sparta letí do Říma s remízou, Vaclík z Basileje si připsal čisté konto

Ani v jedenáctém zápase aktuálního ročníku Evropské ligy fotbalová Sparta neprohrála. V prvním osmifinále ve čtvrtek 10. března dokonce nad slavným Laziem vedla, náskok však neudržela a do odvety v Římě jde s remízou 1:1. K postupu musí dát gól a jakkoli vyhrát, či remizovat 2:2 a výš.

Nejhezčí moment utkání přinesla 13. minuta. Středopolař Martin Frýdek dostal dlouhou přihrávku do pokutového území od kapitána Davida Lafaty a míč poslal krásnou střelou bez přípravy na zadní tyč. „Mířil jsem tam, ale nečekal jsem, že to zapadne takhle. Takhle už to nikdy netrefím,“ poznamenal skromně v rozhovoru pro MF Dnes.

Od té doby dominovalo zápasu Lazio Řím. Sparta se snažila zabránit inkasované brance, ale Marco Parolo skóroval v 38. minutě z dorážky po rohovém kopu. „Mrzí mě, že jsme dostali gól ze standardky, vím, že na to padla otázka i po zápase s Jabloncem. Ale oni je fantasticky zahrávali, skvěle nabíhali, to se špatně brání,“ obhajoval svěřence trenér Zdeněk Ščasný.

Obránce Jakuba Brabce mrzela hra předvedená ve druhém poločase: „Měli jsme si víc hrábnout, víc vytěžit z toho, že oni byli spokojení s remízou. Ani se už do ničeho nedostali. Sice drželi míč, ale my jsme tomu zbytečně podlehli.“

Zápas bude mít i disciplinární dohru. Evropská fotbalová unie vyšetřuje fanoušky Lazia, kteří bučeli na sparťana Costu, kvůli čemuž rozhodčí první poločas na chvíli přerušil. Domácí příznivci se zase provinili použitím pyrotechniky.

Z českých hráčů v zahraničních klubech do osmifinále zasáhli pouze brankář Tomáš Vaclík a stoper Marek Suchý, kteří výraznou měrou přispěli k remíze Basileje s obhájcem ze Sevilly 0:0.

Filip Fryml

Předkolem začalo play-off extraligy, končí Kometa a loňští finalisté z Třince

Hned úvod vyřazovacích bojů extraligy přinesl dramatickou a fanoušky oblíbenou zápletku. Ve Zlíně rozhodlo až prodloužení pátého zápasu, které přineslo víc štěstí domácím hokejistům. Společně s nimi jdou dál i hráči Chomutova. K vyřazení brněnské Komety jim stačily čtyři zápasy.

Chomutovští si přivezli dobrou výchozí pozici už ze severu Čech, kde zvítězili v domácích utkáních 2:1, respektive 2:0. Ve vyprodané brněnské hale však ve třetím zápase doplatili na vlastní nedisciplinovanost: domácí kapitán Leoš Čermák nejprve z trestného střílení srovnal na 1:1, ve třetí třetině Kometa dokonala obrat dvěma brankami v přesilovce pět na tři.

Ve čtvrtém duelu opět úřadoval nejproduktivnější hráč základní části Roman Červenka. Dvěma góly, včetně vítězného z 56. minuty, pomohl Chomutovu k prvnímu postupu do čtvrtfinále v historii klubu. Kometě naopak zařídil konec rozporuplné sezony, odehrané ve znamení neúspěšného angažmá bývalého reprezentačního kouče Aloise Hadamczika či projektu Hokejových her. „Dvě předchozí sezony jsme měli famózní. Letos to bohužel nevyšlo,“ řekl iDnes.cz obránce Jan Hanzlík.

Čtyři zápasy nestačily na rozhodnutí moravskoslezské série. Zlín ve čtvrtém zápase v Třinci neproměnil mečbol, když padl po dvou úspěšných samostatných nájezdech domácího Vladimíra Svačiny. V tu chvíli byla morální síla na straně Třince, který si ji přenesl i do rozhodujícího duelu. O vedení 2:0 však přišel ještě během druhé třetiny.

Sérii pak definitivně rozsekla branka Ondřeje Veselého, který přitom v první třetině zavinil faulem přesilovku, v níž Třinec vsítil gól. Jako správný kapitán však tým dovedl k vítězství, stačilo mu na to 50 vteřin prodloužení. „Udělali jsme o jednu chybu víc než soupeř,“ hodnotil pro klubový web třinecký obránce David Nosek. Play-off tak po prohře 2:3 opustil finalista z minulé sezony: Třinec totiž potkala velká krize, podobně jako mistra z Litvínova, který bojuje ve skupině o udržení. Osm z devíti zápasů obou sérií skončilo rozdílem jediné branky, což vypovídá o vyrovnanosti týmů.

Soupeřem Zlína je teď Sparta, Chomutov nastupuje proti vítězi základní části z Liberce. V dalších bojích vede Plzeň nad Olomoucí 2:0 na zápasy, Mladá Boleslav odjela z Hradce Králové se stavem 1:1. Ztratila však kapitána, pětinásobný mistr světa David Výborný má po faulu Bedřicha Köhlera poraněné vazy v koleni. Smolně tak pro něj skončila nejen sezona, ale v 41 letech i kariéra.

Výsledky předkola:
Chomutov – Kometa konečný stav série 3:1 (2:1 po prodl., 2:0, 2:3, 4:3)
Zlín – Třinec konečný stav série 3:2 (2:1, 3:4 po sn, 3:2 po prodl., 3:4, 3:2 po prodl.)

Výsledky čtvrtfinále:
Plzeň – Olomouc stav série 2:0 (1:0 po prodl., 4:2)
Hradec Králové – Mladá Boleslav stav série 1:1 (5:2, 3:4 po prodl.)
Série Sparta – Zlín a Liberec – Chomutov začaly ve středu.
Po uzávěrce: Sparta zvítězila 4:3 a Liberec 4:1.

Jan Hrabě

Sáblíková nezahálí: Z rychlobruslařského trůnu usedne rovnou do cyklistického sedla

Rychlobruslařka Martina Sáblíková má za sebou jednu z nejúspěšnějších sezon. Na dlouhých tratích klasicky neměla konkurenci, ovládla evropský i světový šampionát ve víceboji, brala dvě zlaté medaile na šampionátu v jednotlivých tratích. Zahálet se však nechystá. Téměř hned vymění brusle za kolo a půjde za další metou: být v desítce v časovce na olympijských hrách v Rio de Janeiru.

„Navazovat budeme asi hrozně rychle, do Ria moc času nezbývá,“ uvedla Sáblíková na pražské tiskové konferenci ve čtvrtek 10. března.

Posledního rychlobruslařského závodu v Nizozemsku se kvůli problémům se stehny už nezúčastní. „Pořád to není ideální, ale při pohybu mi to nevadí. Myslím si, že to budeme řešit vířivkami a budeme se snažit sval uvolnit,“ objasnila trojnásobná olympijská vítězka.

Na kole nebude začínat od nuly. Jezdila na trenažéru v Berlíně, cyklistice se věnovala i v italském Collalbu v rámci přípravy na MS. Další trénink jí lehce komplikuje počasí na Vysočině – napadl sníh. „Určitě brzy vyrazíme někam do tepla do zahraničí. Nebo se seberu sama a pojedu někam na Moravu, kde půjde jezdit venku,“ prohlásila.

Tréninkový plán jí nyní sestavuje trenér Petr Novák. Předběžně čeká Sáblíkovou příprava ve Španělsku a Vídni, kde absolvuje časovky na dráze. V plánu je rovněž Livigno. Doma česká reprezentantka zřejmě příliš nepobude, tréninky chtějí s koučem stavět v určité nadmořské výšce.

Trasa olympijské časovky by podle Nováka měla být pro Sáblíkovou jako dělaná: „Když zvládne sjezdy a zatáčky, tak to s ní budou mít ostatní těžké.“ Odvážně dodal, že Sáblíková může pomýšlet i na stupně vítězů. „Jedna věc je říct něco takového o bruslení, kterému se věnuju 18 let, a říct to v cyklistice, kde si nejsem až tak jistá. Neříkám, že by se člověk nechtěl na olympiádě podívat na pódium. Pro mě je ale důležitá první desítka, a abych předvedla, na co mám,“ reagovala.

Profil tratě těší i Sáblíkovou, která ovšem poukazuje na možná úskalí, na zatáčky doprava – pro rychlobruslaře něco nevídaného. „Možná přeháním. Když trénujeme v kopcích v Itálii, taky nejezdíme jen doleva. Určitě neřeknu, že nějakou zatáčku nevyberu. Jen to bude trošku náročnější.“

Z tiskové konference Andrea Čuhelová

Počasí

Počasí

Po minulé chmurné středě vnesl minulý čtvrtek do našich srdcí planou naději, že se blýská na lepší časy. Tu od pátku odfoukával severovýchodní až severní vítr; nejeden kraj také zápolil s deštěm, ba i sněhem. Odpočinout nám dala pouze sváteční převážně polojasná neděle, jen aby nás srazilo na kolena zlomyslné pondělí s teplotami do šesti stupňů.

Můžeme děkovat Perunovi, že není rok 1785, kdy naši předci v tomto období odolávali až dvacítkovým mrazům, nicméně pokud i tak pomýšlíte na nošení obětí na oltář, učiňte tak ve čtvrtek či v pátek. Víkend nabídne jen teploty opět výrazně nižší, v noci dokonce i modré hodnoty Celsiovy škály. Tak za těmi kamny ještě nějakou dobu pobuďte.

Marek Jiří Potužník