12. května 2016, Carolina č. 905

události od 4. do 11. května

Upozornění

Dnešním číslem se se čtenáři Caroliny loučí první ročník studentů bakalářské žurnalistiky, ten nový se představí po prázdninách počátkem října. Pohodové léto všem přeje redakce.

Redakce


Z domova

Na pražském Vítkově se uskutečnila pieta k 71. výročí konce války

V neděli 8. května se konal tradiční pietní akt u příležitosti 71. výročí ukončení bojů druhé světové války. U Národního památníku v Praze na Vítkově se sešli představitelé státu, váleční veteráni i občané a společně uctili památku obětí největšího válečného konfliktu v novodobých dějinách.

Vzpomínkové akce se zúčastnili prezident republiky Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, předsedové obou komor parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček, ministři Martin Stropnický (obrana) a Daniel Herman (kultura) nebo kardinál Dominik Duka. Prezident Zeman připomněl, že oslavy konce války v České republice právě 8. května mají svůj důvod. Před rokem 1989 se konaly o den později a na Zemanův návrh z počátku devadesátých let se přesunuly. „Není na škodu si nastudovat trochu historie a dozvědět se, kdy byla podepsána kapitulace v Remeši, zdůrazňuji v Remeši, v Berlíně byla až druhá a kapituluje se zpravidla jenom jednou,“ poznamenal před přítomnými Zeman.

V souvislosti s tehdejšími válečnými událostmi promluvil předseda vlády Sobotka také o současné situaci. Varoval před uvažováním v kategoriích „my a oni“ a odsoudil šíření předsudků na základě pohlaví, náboženství, politického názoru, sexuální orientace či původu, které podle něj „plodí v konečném důsledku jen zlo a násilí“. Nakonec premiér podle oficiálních stránek vlády ČR zdůraznil nutnost aktivní občanské obrany demokratických hodnot „bez ohledu na to, jestli jsme demokraty levicovými nebo pravicovými“.

V rámci pietní akce položili účastníci tradičně květiny u hrobu neznámého vojína. Přítomny byly české armádní jednotky, které letos doprovodila poprvé také jednotka policejní. Aktu se zúčastnili také někteří váleční veteráni, ale jak si postěžoval brigádní generál Miloslav Masopust, „je nás stále méně a méně“.

K 71. výročí konce války se konaly vzpomínkové akce po celé republice. Nejsledovanější se stala tradičně jízda historických vozidel Ride of Freedom v Plzni, které přihlížely tisíce lidí. Plzeňané si připomínali osvobození americkou armádou už od čtvrtka a oslav se zúčastnilo také 13 válečných veteránů ze Spojených států a Belgie. „Na rok 1945 mám samé úžasné vzpomínky, potkal jsem ty nejvděčnější a nejčestnější lidi ve svém životě, a vždycky, když se sem vracím, tak mám stejný pocit,“ uvedl podle iDnes.cz jeden z veteránů, čtyřiadevadesátiletý Earl Ingram.

Kontroverzní se naopak stal průjezd Nočních vlků, ruských motorkářů s vazbami na prezidenta Putina, Českem a jejich uctění památky obětí války v Brně, v Praze a v Děčíně.

Jan Rys

Odkaz disentu je levicový, mínili debatéři v Havlově knihovně

Levicově orientovaní novináři a historici se zúčastnili debaty o levicovém odkazu československého disentu. K dějinnému ukotvení přispěli historici Jan Mervart a Kristina Andělová, společně s nimi diskutovali šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka, šéfredaktor webového A2larmu Jaroslav Fiala a politolog a publicista Ondřej Slačálek. Akce se konala 28. dubna v pražské Knihovně Václava Havla. Moderovala ji Magdaléna Trusinová z Českého rozhlasu.

V otázce levicovosti disentu se diskutující shodli jen částečně. Podle Andělové nebylo jeho směřování ani levicové, ani pravicové a podřízení různých politických názorů za účelem nalezení kompromisu považuje zároveň za odkaz, který bychom měli následovat. Jakub Patočka je však jiného názoru: „Odkaz československého disentu je levicový.“ Považuje to za jeho podstatu a o textech Charty 77 prohlašuje, že pokud by byly napsány dnes, četli bychom je jako radikálně levicové, s čímž souhlasí i Fiala. Historik Mervart odmítá představu o disentu jako o homogenní skupině, v čemž mu dává za pravdu Slačálek, když připomíná marxistický proud v českém disentu zastoupený Petrem Uhlem či Egonem Bondym.

Právě tyto dva jmenované zmiňuje Mervart v otázce odkazu disentu pro dnešní dobu. Vyzdvihuje, že jejich texty byly možná s několika faktickými chybami, ale rozhodně se jejich autoři nebáli ve svých myšlenkách jít daleko až k univerzalismu, kterého dnes není nikdo schopen. Solidaritu s Plastiky, kteří byli na okraji společnosti mnohem více než například v současnosti autonomní sociální centrum Klinika, vidí Patočka jako hodnotu vhodnou následování i dnes.

Konkrétně mluví Slačálek, když se dělí s posluchači o zážitek z četby Bondyho, kde sám Bondy obviňuje část disentu, která se staví proti africké a arabské emigraci na Západ, z rasismu. Čtení přímo aktuální. Fialovi se líbí schopnost disentu věřit v radikální změnu, Andělová staví na odiv idealismus tehdejších intelektuálů, který však měl reálná stanoviska.

Debata se přirozeně stočila i k patronovi knihovny a vůdčí osobnosti disentu Václavu Havlovi. O jeho zařazení nalevo do politického spektra se nemuselo dlouze diskutovat. Jeho esej Moc bezmocných Andělová označuje za jednu z nejaktuálnějších publikací vzniklých v disentu, plně podle ní naplňuje ideje současné Nové levice. „Václav Havel byl dlouho pro socialismus,“ prohlašuje Slačálek, čímž míní princip demokratického socialismu, jehož zastáncem byla celá řada osobností tehdejší opozice vůči komunistickému režimu. Havel podle jeho slov později tuto ideu opustil, ovšem ne nijak veřejně. Zlom v českém disentu přišel ve chvíli, kdy levicové ekonomy z disentu a šedé zóny zastínila skupina kolem Václava Klause, míní Patočka. To považuje za odklon z levicového odkazu disentu a jeho zrazení, které má silné následky až do dnešní doby. Na tezi, že odkaz disentu skutečně je levicový, ale jeho odkaz byl zrazen, se shodli do velké míry všichni debatující.

Z debaty Honza Kuliš

Polní nemocnice lékařů bez hranic přibližuje dobrovolnickou práci

Už jen do pátku 13. května se můžou přijít lidé podívat na náměstí Míru v Praze, v jakých podmínkách pracují humanitární pracovníci na zahraničních misích. Interaktivní výstava Polní nemocnice Lékařů bez hranic nabízí možnost zadarmo si prohlédnout pracoviště dobrovolníků, osahat si jejich výbavu nebo ochutnat oříškovou pastu, kterou lékařský personál používá při léčbě podvýživy.

Skupiny areálem provázejí pracovníci, kteří sami sloužili na zahraničních misích a své působení návštěvníkům přibližují na deseti stanovištích. Každé z nich se zaměřuje na jinou oblast činnosti Lékařů bez hranic, v jednom stanu informují o podvýživě, jinde o očkování, dodávkách vody nebo hygieně.

„Velkou část návštěvníků tu tvoří děti, rodiny i celé třídy a výstava je tomu uzpůsobená. Na všechno si tu můžou sáhnout, dáváme jim ochutnat výživu, snažíme se na stanovištích nepovídat moc dlouho, aby se děti nezačaly nudit,“ vysvětluje jeden z průvodců. Pro dospělé je určen především večerní doprovodný program, který startuje vždy v 19 hodin. Jeho součástí byly informační schůzka pro zájemce o práci na misi, diskuse s názvem I válka má svá pravidla nebo promítání filmů Nákaza/Affliction a Access to the Danger Zone.

Z výstavy Ondřej Chaloupecký

Krátce z domova

* Prezident Miloš Zeman v pondělí 9. května podepsal novelu trestního řádu, podle níž bude od roku 2009 poprvé opět trestná příprava krácení daně. Do zákona se vrací se sankcí až desetiletého vězení. Novela také opět zavádí i určitou formu účinné lítosti, která by měla zvyšovat motivaci lidí k oznamování korupce. V současné době hrozí postih oběma stranám, které tak nemají zájem úplatkářství odhalit. Úprava počítá s tím, že policie může dočasně odložit trestní stíhání člověka, který korupci oznámil. Může tak například učinit, pokud oznamovatel úplatek slíbil jen proto, že o něj byl požádán, a zároveň věc nahlásil bez zbytečného odkladu.

* Od pondělí 9. května si každý může vyhledávat jména figurující v kauze takzvaných Panama Papers, úniku dokumentů mezinárodní právnické kanceláře Mossack Fonseca, která se zaměřuje na zakládání firem v daňových rájích. Před doplněním bylo v rejstříku spojováno s Českem 139 offshorových společností, 36 adres a 36 lidí, nyní je to 173 společností, 233 českých adres a 272 osob. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že někdo z českých aktérů Panama Papers udělal něco nelegálního. Mít firmu registrovanou v daňovém ráji není trestné, většinou jde o běžnou praxi ke snižování daní.

* Anonym v úterý 10. května oznámil, že na hlavním nádraží v Praze, Plzni, Pardubicích i jinde v Česku jsou nastraženy bomby. Policie proto řadu míst evakuovala, nádraží v Praze, Pardubicích a v Plzni uzavřela. Před 13. hodinou byl provoz obnoven. Vlaky nabraly až 90 minut zpoždění. Policie žádnou bombu nenašla, později však v Hradci Králové zadržela jednačtyřicetiletého muže, který je z výhrůžek podezřelý. Za šíření poplašné zprávy mu hrozí až pět let vězení.

Karolína Zikešová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovensko čelí kritice kvůli střelbě po utečencích

Slovenská republika je pod ostrou kritikou kvůli akci proti nelegálním migrantům. V noci na pondělí 9. května zadrželi v obci Veľký Meder čtyři podezřelá auta jedoucí pravděpodobně z Maďarska. Jedno z vozidel odmítlo zastavit a celní služba reagovala nejprve střelbou do vzduchu a poté i na ně. Ujíždějící auto nakonec zastavila policejní hlídka, která skutečně potvrdila převážení pravděpodobně nelegálních migrantů (šesti převaděčů a 11 uprchlíků). Zároveň však nalezla jednu postřelenou ženu. Mladá Syřanka s projektilem v zádech byla okamžitě odvezena do nemocnice, kde se podrobila operaci a nyní se má podle serveru Topky.sk nacházet ve stabilizovaném stavu.

„Řidič jednoho vozidla neuposlechl a to ani po varovném výstřelu. Motorové vozidlo zastavilo až poté, co mu celníci prostřelili gumy,“ uvedla podle iDnes.cz mluvčí slovenské Finanční správy Patrícia Macíková.

Za přiměřený považuje zásah slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. „Nemůžeme vědět, kdo a co se v autě nachází a auto rovněž může ohrozit nevinné civilisty. Riziko zranění při takovýchto zákrocích je vždy obrovské,“ citovala Kaliňáka zpráva ČTK s odkazem na slovenská média. Členové ozbrojených složek mají podle ministra právo použít i služební zbraň, pokud řidič vozu odmítne uposlechnout jejich příkazy.

Mediální ředitel Human Rights Watch Andrew Stroehlein pro The Telegraph napsal: „Je neskutečné, že slovenské orgány střílí po lidech utíkajících před válkou. Oficiální vyjádření je takové, že vozidlo svou jízdou ohrožovalo strážníky, ale vždycky existuje způsob jak pronásledovat auto bez nutnosti střílet na něj.“ Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dokonce požádal úřady na Slovensku o řádné vyšetření incidentu.

Adam Ullsperger

Ekonomika

OKD je v insolvenci, pomoc propuštěným horníkům schválila vláda

Krajský soud v Ostravě rozhodl v pondělí 9. května o úpadku těžařské firmy OKD. Ta podala sama na sebe insolvenční návrh, protože dluží přes 17 miliard korun více než 650 subjektům. Vlastníkem černouhelných dolů je společnost NWR spadající pod skupinu Ad Hoc Group. Věřitelé OKD mají dva měsíce na přihlášení svých pohledávek před tím, než se v srpnu uskuteční přezkumné jednání a rozhodující schůze věřitelů. Nezodpovězená zůstává otázka řešení sociálních dopadů insolvence a možného propouštění.

Prozatím firma OKD plánuje, že propustí 345 lidí z celkových zhruba 9800 kmenových zaměstnanců. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) přinesl na středeční jednání vlády návrh na vyplácení příspěvků propuštěným horníkům – konkrétně se jedná o osm tisíc měsíčně pro podpovrchové horníky a sedm tisíc pro povrchové. Příspěvky by přitom měly být vypláceny po dobu závislou na odpracovaných letech u OKD. Vláda návrh schválila.

Podle soudních dokumentů v rámci insolvence OKD plánuje, že do konce příštího roku uzavře minimálně dva doly, což by mohlo znamenat ztrátu pracovního místa až pro pět tisíc lidí.

OKD prošla částečnou privatizací během 90. let. Společnost od té doby vystřídala několik majoritních vlastníků, z nichž některé vyšetřovala policie. V roce 2004 byla OKD privatizována úplně, když Fond národního majetku (FNM) prodal své akcie firmě Karbon Invest. Dva tehdejší místopředsedové FNM byli později obviněni z porušování povinnosti při správě cizího majetku, protože dopustili prodej akcií hluboko pod reálnou cenou. Podle MF Dnes politickou odpovědnost za tuto kauzu nese Bohuslav Sobotka (ČSSD) coby tehdejší ministr financí, do jehož kompetence proces privatizace OKD částečně spadal. Současný premiér vinu odmítá.

Před středečním jednáním vlády premiér Sobotka médiím sdělil, že je podle něj „pro zaměstnance OKD a hospodářskou a sociální stabilitu celého regionu nyní nejdůležitější udržet společnost v provozu a zajistit bezpečné pokračování těžby v co největším možném rozsahu.“ Horníci z OKD dále zůstávají ve stávkové pohotovosti, žádné protestní akce ani zastavení práce však neplánují.

Jan Kašpárek

Nezaměstnanost nadále klesá vlivem sezonních prací i ekonomických trendů

Česko k 30. dubnu evidovalo 414 960 nezaměstnaných, což je nejméně od roku 2009. Nezaměstnanost klesla z březnových 6,1 na 5,7 %. Více než o 40 tisíc se meziročně zvýšila nabídka volných pracovních míst. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77 okresů. Výsledky v pondělí 9. května oznámil Úřad práce ČR.

„Situaci na pracovním trhu ovlivňují sezonní práce, především ve stavebnictví a zemědělství, dále pak v lesnictví, zahradnictví, pohostinství, lázeňství či turistickém ruchu. Naplno se rozjely i činnosti v rámci veřejně prospěšných prací,“ citoval iDnes.cz Kateřinu Sadílkovou, generální ředitelku ÚP ČR.

Dle analytika AKCENTA Miroslava Nováka jsou příčinou dubnového snížení i pozitivní trendy v domácí ekonomice, kdy podniky nadále vytvářejí nová místa. Ekonom ČSOB Petr Dufek dodává, že firmám se zužují možnosti vybírat zaměstnance, počítat se proto musí i s navyšováním mezd, nárůst by mohl dosáhnout až 4 %. To by měl být rovněž solidní základ pro spotřebu domácností a potažmo celé tuzemské ekonomiky.

Nejnižší nezaměstnanost ke konci dubna hlásí Rychnov nad Kněžnou (2,2 %), Praha-východ (2,3 %), Benešov a Mladá Boleslav (3,1 %). Hodnoty stejné či vyšší než republikový průměr vykazuje 34 regionů. Nejvyšší nezaměstnanost je tradičně na Mostecku (11,5 %), v Karviné (10,8 %), Ústí nad Labem (10 %), Bruntálu (9,8 %) a Ostravě-městě (9,7 %). Na jedno volné pracovní místo připadá v současném republikovém průměru 3,3 uchazeče.

Poptávka je již tradičně po technických profesích všech oborů, firmy často nemohou najít dostatečně kvalifikované zaměstnance. Na trhu práce se naopak těžko uplatňují osoby s nízkou kvalifikací.Věkový průměr nezaměstnaných je 41,7 roku. Velká část shání práci více než 12 měsíců (175 005 osob).

Andrea Čuhelová

Češi si na internetu málo mění hesla, už však tolik nevěří podvodným emailům

Většina Čechů se v internetovém bankovnictví neumí správně pohybovat a může se stát snadnou kořistí zlodějů. Potvrdil to průzkum ČSOB mezi jejími klienty, kteří tvoří nemalou část české populace. Jeho výsledky zveřejnila toto úterý. „Nejslabším článkem je vždy člověk,“ tvrdí Tomáš Kořínek, člen představenstva ČSOB.

„Téměř dvě třetiny dotázaných si myslí, že používání internetového a mobilního bankovnictví je bezpečné při dodržení základních pravidel. Právě v jejich dodržování však máme zásadní mezery,“ říká Kořínek. Například heslo do internetového bankovnictví si každé tři měsíce, což je doporučená doba, mění pouhá čtyři procenta klientů. Třetina respondentů navíc odpověděla, že alespoň jednou půjčila svou platební kartu někomu jinému.

Stále více lidí používá k bankovním transakcím i své mobilní telefony. U nich je situace ještě horší. „Lidé se stále nenaučili na mobilech investovat do lepšího antivirového softwaru, který už na počítačích většinou mají,“ konstatoval Kořínek. Mnozí lidé na mobilech nemají nastavené ani ty nejjednodušší bezpečností prvky, jako jsou odemykací hesla či gesta.

Bankám tak nezbývá nic jiného, než klienty nadále informovat o nástrahách internetu. ČSOB tak činí pomocí nedávno spuštěné edukační kampaně, která, jak odhalil průzkum, přináší pár pozitivních signálů. Pouze 13 % klientů vstupuje na web banky skrz internetové vyhledavače, zbylých 87 % si adresu pamatuje. Tradiční zbraň hackerů, podvodné emaily žádající vyplnění citlivých údajů včetně PIN nebo hesla, by smazalo až 65 % dotázaných.

Z tiskové konference Jan Hrabě

Kultura

Oslavy sedmistého výročí narození Karla IV. započaly koncertem v Karolinu

V pražském Karolinu 9. května zazněly skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Georga Händela v podání Orchestru a sboru Univerzity Karlovy. Koncertním večerem univerzita zahájila oslavy 700. výročí narození Karla IV., v jejichž rámci chystá řadu akcí.

Orchestr a sbor složený z amatérských hudebníků, současných i bývalých studentů Univerzity Karlovy, nazkoušel pod vedením šéfdirigenta Haiga Utidjiana více než desítku skladeb nejen českých hudebních velikánů. Na programu se objevily například Dvořákova skladba Svatá Ludmila nebo chorál Ktož jsú boží bojovníci. Koncertem byla zahájena rovněž mezinárodní konference, na níž univerzita přivítá řadů zahraničních historiků.

Jako součást oslav univerzita chystá kromě řady tematických odborných konferencí i akce pro veřejnost. V prostorách Karolina se například uskuteční výstava Druhý život Karla IV., která se pokusí nastínit, jakým způsobem byla vnímána osobnost Karla IV. v průběhu staletí následujících po jeho smrti. Výstava bude zahájena vernisáží 12. května a pokračovat bude až do konce srpna. Stavitelskou činnost Karla IV. pak představí komentované prohlídky pražských klášterů a kostelů 14. a 15. května. Oslavy v září vyvrcholí ojedinělým projektem, ve kterém bude zrekonstruována korunovace Karla IV. před očima veřejnosti.

Z koncertu David Krkoška

Maxipes Fík slaví kulatiny ve Ville Pellé

Čtyřicáté narozeniny oslavuje nejspíše nejznámější čtyřnožec českého pohádkového světa. Roku 1976 se Maxipes Fík poprvé představil na obrazovkách československých televizí a od té doby si získává lásku dětí všeho věku. A právě u příležitosti tohoto jubilea se 9. května v prostorách pražské Galerie Villa Pellé slavnostně otevřela výstava věnovaná nejen této pohádkové postavě, ale také jejímu tvůrci, Jiřímu Šalamounovi, který sám minulý rok oslavil již osmdesáté narozeniny.

Výstava se nazývá Divoké narozeniny Maxipsa Fíka aneb Jiří Šalamoun dětem. Veřejnosti je přístupná od 10. května a až do 12. července na ní návštěvníci mohou vidět nejen originály autorových ilustrací, ale také například Šalamounovy filmové plakáty. Pro děti jsou navíc připravené tematické interaktivní programy a kreativní výtvarné dílny. V prostorách bubenečské galerie se také konají komentované prohlídky, animační programy, filmové projekce a v neposlední řadě besedy o díle a dědictví Jiřího Šalamouna.

„I když je Maxipes Fík nestárnoucí a asi nejznámější pohádkovou postavou, existuje vedle šesti knih a mnoha hodin večerníčků s jeho příhodami spousta dalších Jiřím Šalamounem bohatě ilustrovaných děl. Například vytvořil ilustrace ke Šrutovým básním pro děti, Tolkienovu Hobitu, Hofmanově Panu Tau nebo řadě knih Jiřího Suchého, které jsou na výstavě všechny k vidění,“ řekla novinářům k výstavě Vladana Rýdlová, ředitelka Galerie Villa Pellé.

Ze zahájení výstavy Pavlína Procházková

David Cronenberg a jeho kontroverzní tvorba v Praze

V Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí se koná výstava s názvem Evolution mapující netradiční tvorbu kanadského režiséra Davida Cronenberga, známého díky filmům Moucha, Nahý oběd nebo Východní přísliby. Ve dvou patrech se tak návštěvníci mohou seznámit s vývojem Cronenbergových děl a sledovat jeho klasický styl zprvu jasně orientovaný na horor, ale později se větvící do ostatních žánrů jako např. sci-fi či psychologické drama.

Expozice je řazena chronologicky a u každého filmu nabízí návštěvníkům krátkou charakteristiku, včetně fotografií, videomateriálu s komentáři režiséra, herců a ostatních lidí, kteří se na něm podíleli, což pomáhá divákovi pochopit metaforický význam motivů opakujících se v jeho díle. Výstava je celkově nabitá spoustu dalších zajímavostí, nechybí artefakty jako originální loutky použité ve filmech, kostýmy, rekvizity nebo dotazník ze zkušebního promítání jeho raných děl obsahující negativní komentáře od respodentů.

Režisér fascinovaný lidským tělem nahradil v Domě U Kamenného zvonu úspěšnou výstavu o díle Tima Burtona, na kterou dorazilo přes 100 tisíc lidí. Cronenbergovi je vytýkána menší obrazová propracovanost na rozdíl od výtvarníka Burtona a jeho vizuálně dokonalého pohádkového světa. Jak ovšem Cronenberg sám tvrdí: „Nikdy mě příliš nezajímaly filmy jako takové, v mém případě šlo spíše o kreativní imaginaci, jejímž vyjádřením ty filmy zůstaly. Jde mi v první řadě o intelektuální sdělení témat, která se mě určitým způsobem dotýkají“

Z Domu U Kamenného zvonu Adam Ullsperger

Igor Malijevský vystavuje fotografie ze Lvova

Básník a fotograf Igor Malijevský se poslední dva roky opakovaně vracel do ukrajinského Lvova, kde fotil a psal. Výsledkem jeho práce je cyklus Znamení Lvova - série fotografií a krátkých próz, v nichž se pozastavuje nad různými jevy tamního života. Výstava pořádaná Českým centrem Praha v Rytířské ulici končí 28. května, vstup je zdarma.

Expozice je rozdělena na dvě části. V přízemí návštěvníci uvidí černobílé momentky ze lvovských ulic. Malijevský fotil vše kolem sebe, děti na ulici, sochy, zvířata. Někdy může výsledek vyvolat úsměv (fotografie stínu kříže na zdi, který hlídá kamera), některé obrázky jsou snové až surrealistické, třeba poletující holubi v odrazu kaluže. Fotografie druhé části výstavy se liší jednak použitou technikou (autor fotil na barevný film), jednak tím, že se námět na všech opakuje – jde o staré hračky, které obyvatelé v dospělosti odložili na jeden z osamělých dvorků.

„Když dávám nějaký rozhovor, vždycky se dostanu ke srovnávání Lvova a Prahy. Ta města si jsou pro mě dost podobná, ze Lvova cítím energii, kterou jsem cítil tady po převratu, ta různá pražská zákoutí a dvorky, které nabízejí své soukromé příběhy, to už tady do jisté míry vymizelo, ve Lvově to najdu,“ přiblížil autor na komentované prohlídce, proč mu učaroval zrovna Lvov.

Vernisáž představila i knihu Znamení Lvova, která obsahuje texty a fotografie prezentované na výstavě. Některé z těchto obrazů použil Malijevský jako ilustrace v chystané básnické sbírce Zimní království, která bude mít křest v rámci doprovodného programu výstavy 26. května. Týž den se uskuteční poslední komentovaná prohlídka s autorem a koncert skupiny Hlinomazův apetit.

Z výstavy Ondřej Chaloupecký

Krátce z kultury

* Pátou Cenu Arnošta Lustiga získal spisovatel, scenárista a publicista Jiří Stránský, který byl v době komunistického režimu pronásledován, obviněn z vykonstruovaného zločinu velezrady a odsouzen k osmi letům těžkého vězení. Z důvodu zdravotní indispozice laureáta však cenu z rukou předsedy vlády Bohuslava Sobotky převzal jeho syn, architekt Martin Stránský. „Cenou Arnošta Lustiga byl dnes oceněn člověk, který byl vystaven reálné perzekuci a reálnému nebezpečí. ... Jsem přesvědčen, že do české společnosti se díky ní dostávají nové impulsy k tomu, abychom se řídili a rozhodovali podle humanistických ideálů. Cenu udělujeme bohužel v době, kdy v naší zemi sílí projevy netolerance,“ citovali Sobotkova slova pořadatelé na oficiálním webu Ceny Arnošta Lustiga.

* Pražský multižánrový festival United Islands of Prague již potřinácté oživí hudbou Kinského zahradu, Kampu, Střelecký ostrov a Janáčkovo nábřeží. „V průběhu celého roku sbíráme to nezajímavější z evropských showcaseových festivalů jako The Great Escape, Eurosonic, Waves a další, abychom mohli festivalovým návštěvníkům představit ty nejčerstvější talenty z evropské scény. Program letošního ročníku je žánrově opravdu pestrý od indie popu a rocku přes world music až po jazz, takže si na své může přijít opravdu téměř každý,“ řekla serveru iDnes.cz dramaturgyně festivalu Barbora Šubrtová. Vystoupí více než sto kapel a hudebních interpretů z Dánska, Německa, Íránu, Nizozemska, Litvy, Chorvatska, Rakouska, Polska, Slovenska, Portugalska, Estonska a dalších zemí. Festival potrvá od 23. do 26. června.

* Zpěvačka Gabriela Gunčíková jako historicky první zástupkyně Česka postoupila do finále mezinárodní pěvecké soutěže Eurovision, které se bude konat 14. května ve Stockholmu. V prvním semifinálovém kole uspěla s písní I Stand od trojice švédských skladatelů. Soutěž Eurovize patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Pro jednotlivé umělce v semifinále mohlo hlasovat víc než 200 milionů televizních diváků, podle pravidel ale není možné poslat hlas zástupci z vlastní země.

Dominika Mňuková

Sport

MS v hokeji: Češi třikrát vyhráli a vedou skupinu A

Český tým vstoupil do jubilejního 80. MS v hokeji v pátek 6. května. Moskevský Ledový palác ovládl již v prvním zápasu s domácím Ruskem. O vedení 2:0 se góly postarali Kundrátek a Červenka. Obrovskou oporou byl poté brankář Furch, který chytil všech 25 střel Rusů. Poslední dvě minuty vsadilo ruské mužstvo na hru bez brankáře, kterou využil liberecký Birner, čímž zpečetil skóre na 3:0.

Jako druhý soupeř se Čechům hned v sobotu postavili Lotyši. Reprezentace do zápasu vstoupila opět dobře, kapitán Plekanec vstřelil v první třetině dva góly. Druhý zápas ve dvou dnech se projevil na únavě českého výběru a Lotyši ho začali přehrávat. Jejich převaha vyústila ve vedení 3:2. Porážku ale odmítl Řepík, minutu před koncem základní hrací doby vyrovnal a poslal zápas do prodloužení. V něm branka nepadla, o vítězství Čechů 4:3 tak rozhodly samostatné nájezdy.

Ve třetím zápase základní skupiny čekali českou reprezentaci Švédi. Proti silnému soupeři se tentokrát úvod nevydařil, nejdříve tým trenéra Vůjtka inkasoval v oslabení, osm vteřin před první sirénou dostal gól i během vlastní přesilovky. Do druhé třetiny nastoupili Češi aktivněji, na Švédy vlétli a třikrát skórovali. Svým druhým gólem dne uzavřel šest minut před koncem Birner skóre na 4:2.

Česko vede tabulku skupiny A s osmi body před druhým Ruskem s šesti. Zbylá postupová místa zatím drží pětibodové Švédsko a Norsko. O udržení v elitní skupině se musí bát poslední Lotyšsko. Všechny týmy čekají ještě čtyři zápasy, ve hře je tak ještě dost bodů. Český tým k dalšímu utkání nastupuje ve čtvrtek proti Norsku.

Andrea Čuhelová a Ondřej Chaloupecký

Plzeň má pohár jistý, Baník bude poslední. Jinak může liga ještě překvapit

Poté, co v sobotu Plzeň svou prohrou s Mladou Boleslaví ukončila onu rekordní sérii 16 vítězných zápasů v řadě, se bude už jen rozhodovat, s kolika body Viktoria Plzeň převezme pohár mistrů. Baník Ostrava z ligy jistě sestoupí. Pád do druhé ligy hrozí ještě Zlínu, Teplicím, Jihlavě, Příbrami nebo Olomouci. Snad nejnapínavější budou boje o 2. a 3. místo mezi Spartou a Mladou Boleslaví.

Vítěz druhého místa totiž aspiruje na Ligu mistrů. Aby to byla Mladá Boleslav, musela by Sparta prohrát své zápasy v Brně a doma s Jihlavou a Boleslav zase vyhrát nad Bohemians a Liberci. Jinak Spartě k zajištění stříbrné medaile stačí jen jeden bod do konce ligy.

I třetí místo je ale zajímavé. Ten, kdo se na něm uchytí, bude totiž na letní kvalifikaci evropských pohárů začínat o dva týdny později, což stojí za to. Za předpokladu, že se Sparta udrží na druhém místě, pak může Mladé Boleslavi třetí místo vyfouknout Liberec. „Abychom zůstali ve hře o třetí příčku, tak musíme Zlín porazit,” řekl pro iDnes.cz kouč Jindřich Trpišovský.

Předposlední sestupové místo ještě hrozí pěti týmům: Teplicím, Zlínu, Jihlavě, Příbrami a Olomouci. Posledně jmenovanému ale teče do bot nejvíce. Aby se vyhnul sestupu do druhé ligy společně s Baníkem Ostrava, musí nyní vyhrát proti Slovácku a Příbram se Slavií nesmí ani remizovat.

Viktoria Plzeň, jež minulou sobotu s Mladou Boleslaví po šestnácti vítězstvích prohrála, už o první místo stejně nemůže přijít. V příštím zápase s Jabloncem jen vyjde najevo, jestli zlomí klubový rekord v počtu ligových bodů, nebo ne. V případě remízy jich bude mít stejně jako loni, a to 72. „Jsem šťastný, pyšný a dojatý na tým a také na to, jakým způsobem jsme ligou prošli. Kdyby mi to někdo řekl na začátku sezony, určitě bych tomu nevěřil,” prohlásil hlavní trenér Plzně Karel Krejčí po vítězství v 27. kole nad Baníkem Ostrava, kdy bylo jasné, že pohár je jejich.

Výsledky 28. kola: Dukla Praha - Sigma Olomouc 2:0, Zbrojovka Brno - Vysočina Jihlava 1:1, Mladá Boleslav - Viktoria Plzeň 2:0, Baník Ostrava - Bohemians 1905 1:2, Sparta Praha - Slovan Liberec 3:0, Fastav Zlín - 1.FK Příbram 0:0, Slavia Praha - 1.FC Slovácko 5:1, FK Jablonec - FK Teplice 1:0

Tabulka: 1. FC Viktoria Plzeň 71, 2. AC Sparta Praha 61, 3. FK Mladá Boleslav 56, 4. FC Slovan Liberec 54, 5. SK Slavia Praha 46, 6. FC Zbrojovka Brno 41, 7. FK Jablonec 37, 8. FK Dukla Praha 34, 9. 1.FC Slovácko 34, 10. Bohemians 1905 33, 11. FK Teplice 29, 12. FC Vysočina Jihlava 28, 13. 1.KF Příbram 26, 14. SK Sigma Olomouc 24, 15. FC Baník Ostrava 14

Po uzávěrce: Sparta skončí druhá, byť prohrála v Brně 0:1. Prohrála totiž i Mladá Boleslav, s Bohemians 0:2.

Marek Cieslar

Gumball 3000 znovu zavítal do Prahy

Rallye luxusních aut Gumball 3000 se po jedenácti letech vrátila do českého hlavního města, které bylo na cestě Evropou čtvrtou zastávkou. První auta závodu přijela ke karlínskému hotelu Hilton ve středu 4. května kolem sedmnácté hodiny a akce pokračovala do večerních hodin. Její 18. ročník odstartoval 30. dubna z irského Dublinu a skončil v Bukurešti tento víkend.

Jak již název akce napovídá, účastníci rallye urazí každý rok 3000 mil (přes 4800 km). K vidění bylo letos přes sto automobilů vyhlášených značek: Pagani, Bugatti, Ferrari, Lamborghini, Porsche, Aston Martin, Koenigsegg, Jaguar, Bentley, Rolls-Royce a další. Stovky fanoušků zaujal nejvíce Batmobile, který byl speciálně sestrojen pro tuto akci.

Gumball 3000 se poprvé konal v roce 1999. Zakladatelem dnes světoznámého projektu je britský podnikatel Maximillion Cooper, který chtěl tímto konceptem propojit luxusní auta, adrenalinové sporty a hudbu. Z undergroundové privátní události se během několika let stala významná událost, které se účastní celebrity nejen z hudebního a filmového průmyslu, ale i bývalí a současní piloti Formule 1. Akci každoročně sleduje více než 60 milionů televizních diváků a přes 100 milionů lidí na sociálních sítích.

V roce 2013 založil Cooper k projektu také nadační fond, aby zajistil trvalý a pozitivní přínos Gumballu 3000. Nadace se zaměřuje na podporu znevýhodněné mládeže, zejména v oblasti vzdělávání.

Z akce Kristýna Macháčková

Počasí

Počasí

A je to tady. Jaro. Kolísá a utíká a schovává se tu za trochu přehnané teplo, tu za déšť, někdy i pod hranici únosných třinácti nebo čtrnácti stupňů, ale přesto nás neoklame – to, čím je naplněn vzduch, je zcela neomylně jaro, nejkrásnější ze všech ročních období. Teplota tak akorát vylákala krále večírků i přemýšlivé samotáře ven, do ulic a do parků, aby oslavili vrchol znovuzrození přírody.

Kristýna Kutnarová