8. března 2018, Carolina č. 937

události od 28.února do 7.března


Z domova

Ondráček nakrátko v čele komise pro GIBS: těsná volba, protesty a rezignace

Pouhé čtyři dny vydržel komunistický poslanec Zdeněk Ondráček v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. V pátek 2. března ho poslanci na třetí pokus těsně zvolili, o dva dny později se proti němu vymezil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a to už se na pondělí chystaly protesty v jedenácti městech. Po nich Ondráček z funkce odstoupil. Kritici mu vyčítali zásah proti demonstrantům v lednu 1989 při Palachově týdnu, jehož se jako člen pohotovostního útvaru tehdejší veřejné bezpečnosti účastnil.

„Neodstupuji z této funkce na základě toho, že by tady bylo pár křiklounů na ulici, ale proto, že jsem vyhodnotil bezpečnostní situaci svoji a své rodiny,“ prohlásil v úterý 6. března ve Sněmovně. V projevu zmínil výhrůžky lynčem, některé pravicové poslance obvinil, že demonstrace podněcují a svolávají, jejich strany nazval „demokratickou žumpou“.

Rezignací odvrátil hlasování o odvolání, které chtěly iniciovat ODS a KDU-ČSL, a zmírnil vypjaté debaty o minulosti. Už v pátek Miroslava Němcová (ODS) připomněla, že zákon předchozí režim označuje za zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný a Ondráček mu sloužil vědomě a nedistancuje se od něj. Kolegy se zastal šéf klubu KSČM Pavel Kováčik a ohradil se proti označení mlátička. Jiří Bláha z ANO doporučil oprostit se od minulosti.

Hlasy jeho hnutí, nejpočetnějšího ve Sněmovně, následně pomohly i v důsledku řady absencí k těmto výsledkům: v prvním kole vypadl kandidát Pirátů Mikuláš Ferjenčík, ve druhém Ondráček porazil Zuzanu Majerovou z ODS, v tajné volbě získal 79 hlasů z 155, tedy o jeden víc, než bylo nutné. Nový předseda poté řekl, že svého působení u SNB nelituje, a dodal: „Nikdy jsem neporušil žádný zákon.“

„Komunistického poslance Zdeňka Ondráčka v pátek zvolila sněmovna předsedou komise pro kontrolu GIBS. Bohužel. Rád bych vyzval pana Ondráčka, ať se omluví, nebo ať rezignuje. Bylo by to namístě,“ napsal Babiš v neděli na Facebooku.

To už se v jedenácti městech chystaly na pondělí demonstrace. Nakonec se jich účastnilo okolo 30 tisíc lidí, někteří podepisovali petici za odvolání. V Praze v dolní části Václavského náměstí proudily davy k archům už od 17. hodiny, kdy akce začínala. Protest vrcholil v 19 hodin, účastníci symbolicky mávali papírovými obušky, aby připomněli, že policie obušky používala při represivních zásazích. Cinkalo se i klíči. Demonstranti kritizovali také Babiše a prezidenta Miloše Zemana. V bouřlivé atmosféře stále více zaplněného náměstí se nesly pokřiky jako Komouše nechceme, Babiše do koše nebo Bureš musí z vlády, a proto jsme tady. Nad davem čněly transparenty jako Obušku z GIBSu ven nebo NE – Návratu estébáků a esenbáků k moci. Po 20. hodině se z dvacetitisícového houfu stal sbor, který zazpíval českou hymnu. Organizátoři na Facebooku upozornili, že akci nepořádala žádná strana, a tak se obešla bez řečníků.

Teď se bude hledat nový předseda komise pro kontrolu činnosti GIBS. Ta má za úkol zejména vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je například příslušník policie. V posledních dnech se o inspekci mluví kvůli požadavku předsedy vlády Babiše na rezignaci jejího šéfa Michala Murína.

Z Václavského náměstí Jiří Vlček

Sněmovna podpořila návrh na změnu ústavního zákona o přímé volbě starostů

Sněmovna pustila do druhého čtení návrh na změnu ústavy, která by umožnila přímou volbu starostů, primátorů a hejtmanů. Návrh podpořili zejména poslanci SPD, jejíž členové s novelou přišli, a zástupci ANO. Nejhlasitěji proti předloze vystupují pravicové strany.

Upravený zákon by podle předkladatelů přilákal více lidí ke komunálním a krajským volbám a zvýšil individuální odpovědnost přímo volených činitelů. „Prostřednictvím přímé volby je možné vytvořit osobnost se silným mandátem pod přímou kontrolou veřejnosti,“ řekl poslanec za hnutí SPD Radek Rozvoral. Jeho kolegové apelovali na zástupce stran, které se v této otázce stále nerozhodly, a vyzvali je k diskuzi.

Ve snaze zamítnout návrh už v prvním čtení neuspěli poslanci ODS a TOP 09 a následně ani KDU-ČSL, která žádala o přepracování předlohy. „Tady přece jde o tu věcnou stránku, o ten obsah toho návrhu, a ten, nezlobte se na mě, skutečně vykazuje znaky značného legislativního paskvilu nebo diletantství,“ kritizoval lidovecký poslanec Marek Výborný.

Předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský se v případě přijetí novely zákona obává rozvrácení komunální politiky a upozorňuje na závazky, které by republika měla dodržet. „Ve stanovisku vlády se dočtete, že ten návrh zákona je dokonce v rozporu s mezinárodními smlouvami, kterými jsme zavázáni,“ prohlásil.

Opoziční politici se ve svých argumentech opírali také o zkušenosti ze zahraničí. Bohuslav Svoboda z ODS hledal negativní příklad na Slovensku: „Mluvil jsem před časem s bratislavským primátorem, který je přímo volen. On sám vnímá svou přímou volbu jako to nejhorší, co ho kdy mohlo potkat, protože jeho jednání se zbytkem zastupitelstva je dennodenní problém.“

Pro prosazení změny v ústavě je zapotřebí třípětinová většina v obou komorách parlamentu.

Ze Sněmovny Lukáš Svoboda

Soud potrestal squattery ze Šatovky obecně prospěšnými pracemi

Obvodní soud pro Prahu 6 uložil v úterý 6. března devíti squatterům trest 50 hodin obecně prospěšných prací za vniknutí do usedlosti Šatovka v Šáreckém údolí. Squatteři také musí zaplatit Praze 6 škodu 6100 Kč, kterou vniknutím do objektu způsobili. Aktivistům hrozilo až dvouleté vězení. Rozsudek není pravomocný, všichni obžalovaní se proti němu na místě odvolali, státní zástupce si lhůtu pro odvolání ponechal.

Soudkyně Alice Havlíková vynesla rozsudek za přítomnosti více než desítky aktivistů, kteří přišli obžalované podpořit. Zdůvodnila ho mimo jiné násilným způsobem vniknutí do budovy. „V České republice je obsazení cizího objektu považováno za závažnější než jeho užívání,“ připomněla. Zdůraznila také, že nikomu nemůže být upíráno právo na svobodu projevu, nicméně svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Obhájkyně Věra Nováková již dříve uvedla, že objekt byl dlouhodobě nevyužívaný, a proto se obžalovaní zásahu do práva k němu dopustit nemohli. Jedna ze šatovských squatterek Zuzana Brodilová uznala jednání skupiny za protiprávní, ale legitimní. „To, že jsme byli potrestáni, mi přijde tragikomické a zvrácené,“ dodala.

Skupina squatterů obsadila Šatovku večer 9. února a poslední z ní odešli 14. února. Do budovy vnikli násilným způsobem, následně se zabarikádovali na střeše a neuposlechli výzvy policie, aby budovu opustili. Nepomohla ani diskuze se starostou Prahy 6 Ondřejem Kolářem, který slíbil, že se téma chátrající budovy projedná na nejbližší schůzi zastupitelstva. Usedlost nejprve opustili pouze někteří, další až později, ale všichni dobrovolně. Squatteři by podle vyjádření na webu A2larm.cz chtěli chátrající objekt přestavět na komunitní centrum, kde by lidé mohli tvořit nebo se vzdělávat.

Ze soudního jednání Tomáš Vogl

Dostatek financí, málo odborníků, hodnotí výzkum inkluzivní vzdělávání

Reforma společného vzdělávání má v českém školství za sebou první rok. Podle průzkumu se po prvním roce nejvíce zlepšilo financování podpory vzdělávání pro děti se speciálními potřebami. Školy mají naopak problém s velkým počtem žáků ve třídách a s nedostatkem asistentů a speciálních pedagogů.

Nadace Open Society Found Praha (OSF), která v České republice působí již 25 let a mimo jiné realizuje projekty na podporu inkluzivního vzdělávání, si nechala vypracovat výzkum nezávislou agenturou Nielsen Admosphere spolu s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství a Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělávání. Jeho výsledky zveřejnila v úterý 6. března. Studie zahrnovala 507 učitelů a 126 ředitelů škol po celé republice, kteří odpovídali na otázky v internetovém dotazníku.

„Z dříve realizovaných výzkumů opakovaně vyplývalo, že největší bariérou podpory vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami v běžných školách je nedostatek finančních prostředků, to podle výsledků námi realizovaného šetření již neplatí,“ říká Klára Laurenčíková z České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Ve výzkumu to uvedlo 72 % ředitelů.

Společné vzdělávání přitom stálo za minulý školní rok víc, než se původně očekávalo. Místo plánované jedné miliardy korun vyšlo jen od ledna do června 2017 na více než 1,5 miliardy. Podle ministerstva školství je o společné vzdělávání nečekaně vysoký zájem, náklady tedy mají stále růst. Podle resortu financí však překračují možnosti státního rozpočtu, nadace OSF chce o výsledcích jednat s vládou a dokázat na nich, že tato investice má smysl.

Ředitele škol nejvíc trápí nedostatek asistentů pedagoga a speciálních pedagogů, na tuto pozici se podaří sehnat zaměstnance jen 42 % z nich. V budoucnu proto hodlá nadace OSF komunikovat s katedrou speciální pedagogiky o navyšování počtu přijímaných studentů.

Z tiskové konference Barbora Novotná

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Kiska žádá velké změny ve vládě, nebo předčasné volby. Fica jeho slova šokovala

Rozsáhlá rekonstrukce vlády, nebo vyvolání předčasných voleb. To jsou podle slovenského prezidenta Andreje Kisky nejschůdnější řešení, která by pomohla zvrátit rostoucí nedůvěru společnosti ve stát. Po týdenním čekání se tak Kiska vložil do situace, která nastala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. „Jsem šokován,“ reagoval premiér Robert Fico (Směr – SD).

„Někteří (ministr kultury a tři lidé z premiérova okolí) rezignovali a slyším úvahy o dalších. Ale nevidím žádný plán vyvést zemi z krize důvěry. Proto začnu jednat s politickými stranami, jak si představují budoucnost, existenci vlády, jak začneme obnovovat důvěru lidí ve vlastní stát,“ uvedl v neděli 4. března prezident Kiska. „I kdyby se ukázal být motiv vraždy dvou mladých lidí jakýkoliv, i kdyby byl náhodný, mnoho lidí je přesvědčeno, že tato tragédie v mnohém odráží všeobecnou slovenskou realitu. To je strašná vizitka stavu naší republiky po 25 letech její existence. Něco zlého je pod povrchem, něco zlého je v samotných základech našeho státu,“ citoval ho server iRozhlas.cz.

Prezidentova slova premiér Fico ostře kritizoval. „Pan prezident přečetl prohlášení, které zjevně nebylo napsané na Slovensku. Má rukopis lidí, kteří neznají slovenské ústavní zvyklosti. Sledují jiné cíle,“ řekl premiér podle serveru iDnes.cz. Osočil také prezidenta z toho, že se přiklonil na stranu opozice, která podle něj usiluje o státní převrat. „Je neuvěřitelné, s jakou rychlostí se opozice a prezident pokoušejí o demontáž legitimního výsledku demokratických voleb,“ prohlásil v neděli. O dva dny později pokračoval: „Věnuje se mocenským hrám, dělá opoziční politiku, destabilizuje Slovensko místo toho, aby dělal to, co vyžaduje jeho postavení: chránit Slovensko a jeho dobré jméno.“ Hlavě státu vyčetl i loňské soukromé setkání s maďarským finančníkem Georgem Sorosem v USA.

Po předčasných volbách volá také opozice. Strana Svoboda a Solidarita i hnutí Jsme rodina se shodují, že právě předčasné volby mohou navrátit zemi stabilitu a důvěru společnosti ve stát. Ke kritice Fica se přidala i vládní strana Most-Híd. Pod velkým tlakem je po Kuciakově vraždě především ministr vnitra Robert Kaliňák, člen Ficovy strany Směr – sociální demokracie, jehož rezignaci požaduje opozice i část vládní koalice.

Zatímco na politické scéně se řeší krize, vyšetřování v posledních dnech žádné nové informace nepřineslo.

Po uzávěrce. Prezident a premiér se sejdou na schůzce iniciované předsedou parlamentu.

Tereza Štěpařová

Ekonomika

Forbes zveřejnil seznam nejbohatších obyvatel planety, pět Čechů v první tisícovce

Časopis Forbes potřicáté druhé zveřejnil přehled dolarových miliardářů. Z Čechů se nejvýše umístili Petr Kellner a Andrej Babiš, první je 88. a druhý 465. Na seznam se dostali čtyři další Češi: Karel Komárek, Radovan Vítek, Daniel Křetínský a Pavel Tykač. Titul nejbohatšího člověka planety patří Jeffu Bezosovi.

Není žádným překvapením, že nejbohatším Čechem zůstal podnikatel Kellner. S 15,5 miliardami dolarů zaujal na seznamu 88. místo a proti minulému roku zaznamenal posun o 17 příček výš. Letošní umístění je jeho dosavadním rekordem. Tento posun je dle redaktora časopisu Forbes Jaroslava Maška zapříčiněn „pozitivní vlnou dobrého hospodářského cyklu“ a také jeho aktivy v akciové společnosti Home Credit spadající pod Kellnerovu mateřskou firmu PPF.

Druhý z Čechů skončil na 465. místě Andrej Babiš se ziskem 4,6 miliard dolarů. Ve stručném profilu, který Forbes uvádí u každého miliardáře, ho časopis označil za českého Donalda Trumpa, díky podobnosti se začátkem v byznysu a následnou politickou kariérou. Zdrojem Babišova bohatství je holding Agrofert, jehož akcie však musel v roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložit do svěřeneckého fondu. To nic ale nemění na tom, že on a jeho rodina mají jako jediní nárok na zisky z tohoto majetku. Do tisíce se pak vešli ještě Karel Komárek (729.), Radovan Vítek (822.) a Daniel Křetínský (924.). Pavel Tykač obsadil 1756. místo.

První tři příčky patří Američanům, nejvyšší obsadil šéf největšího internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, který má v současné době jmění v hodnotě 112 miliard dolarů (2,3 bilionu korun). Na pomyslném pódiu se s ním umístil počítačový magnát Bill Gates, jenž držel první příčku od roku 2014, a investor a obchodník Warren Buffett, který byl loni druhý.

Stanislava Benešová

Kultura

Jubilejní Febiofest připomene dějiny Československa

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest nezůstane tento rok jen v kinosálech, na Václavském náměstí vyroste v rámci doprovodného programu festivalový stan. Během jubilejního 25. ročníku se tam budou promítat mimo jiné snímky o československých dějinách pro děti i dospělé. Z Prahy se Febiofest následně přemístí do tuzemských měst, zastaví se třeba v Českých Budějovicích, Zlíně nebo Mikulově a skončí v Olomouci. Na prestižní festival i tento rok zavítají filmové hvězdy ze zahraničí. Cenu Kristián za celoživotní přínos přijede převzít francouzská herečka Catherine Deneuveová a její režisérský kolega Arnaud Desplechin, který na Febiofestu uvede hned několik svých filmů. Vedle Deneuveové a Desplechina obdrží cenu i česká filmová legenda Daniela Kolářová. Minulý rok Kristiána získal Jan Tříska.

Organizátoři doplní program Febiofestu o festivalový stan na Václavském náměstí, ve kterém se bude promítat už od 9. března každý den od deseti do dvaceti hodin. Vstup je volný. Téma, které pro tuto příležitost ovládne Václavské náměstí, je sté výročí založení československého státu. Doprovodný program nabídne hrané i dokumentární filmy o jeho dějinách. Febiofest připravuje i tři kulinářsko-filmové večery, v jejichž rámci budou moct diváci po zhlédnutí filmu zajít na luxusní večeři.

V porotě soutěže Nová Evropa, která oceňuje mladé tvůrce cenou Grand Prix, zasedne jako čestná předsedkyně zpěvačka Marta Kubišová. Na filmovém plátně se v rámci Febiofestu mimo jiné premiérově představí jeden ze snímků Romana Polanského Podle skutečné události. Světoznámý polský režisér se Febiofestu poprvé zúčastnil už v roce 2003, kdy uvedl svůj oscarový snímek Pianista. Pražská část potrvá od 15. do 23. března.

Sára Mazúchová

Jeden svět slaví 20 let. Filmový festival uvádí 128 filmů z 52 zemí

Relaxovaná projekce pro diváky s mentálním postižením či mluvící kino doprovází jubilejní ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který začal v pondělí 5. března v Praze. Přehlídka, která během dvaceti let vyrostla do světových rozměrů, navštíví i 36 dalších měst v Česku, než odcestuje do Bruselu. Letošní nabídka zní: 128 filmů z 52 zemí světa. A i letos ho pořádá organizace Člověk v tísni. Festival zahájilo promítání filmu Čističi, který zachycuje práci moderátorů obsahu na sociálních sítích, a udělení ceny Homo Homini za rok 2017 vietnamské blogerce Pham Doan Trang. Od pondělí mohou diváci sledovat dokumentární filmy z patnácti tematických kategorií. Ve třech z nich – České soutěži, Mezinárodní soutěži a Máte právo vědět rozhodne porota o těch nejlepších. Zároveň se dvacet snímků dočká své premiéry, ať už světové, mezinárodní nebo evropské. Festival doprovází workshopy, diskuse s režiséry a přednášky.

Hlavním heslem festivalu je všeobecná přístupnost. Deset filmů uvádí s titulky pro neslyšící, čtyři s audiokomentářem a vůbec poprvé představí relaxovanou projekci. Méně hlasitý zvuk, více osvětlený sál a absence titulků přiblíží filmy divákům s poruchou vnímání a mentálně postiženým. Mezi další novinky jubilejního ročníku patří projekty virtuální reality nebo mluvící kino, v jehož plánu je uspořádat šest velkých debat, na nichž vystoupí někteří ze 120 hostů.

Sportovní nadšenci mohou projekci rozjet šlapáním do pedálů speciálně upravených kol. Cyklokino promítne čtyři filmy, dva v pátek 9. a dva v sobotu 10. března v pražském Bio Oku. Jeden svět v Praze zůstane až do 14. března, poté se stěhuje do šestatřiceti měst v Česku a na přelomu dubna a května už podvanácté představí program v Bruselu.

Radek Povejšil

Od erotiky po psychologii. Výstava představuje lidské tělo na různé způsoby

Na lidské tělo lze nahlížet jako na erotický objekt či ho zkoumat v rovině estetické. Symbolizovat může ale také partnerské i sociální otázky. A právě různé pohledy, jak chápat Tělo jako znak, představuje takto pojmenovaná výstava. Od 28. února do 1. dubna se koná v Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích, kde návštěvníci mohou zhlédnout vybrané snímky autorů z Asociace profesionálních fotografů. Mezi prezentovanými díly se vyskytuje například anatomická, rentgenová fotografie lidské pánve nebo abstraktní zpracování Zpytování, které představuje nahá dívka ohnutá v boku, sklánějící hlavu k zemi. Pohledy autorů na zadaný motiv se tak velmi liší.

„Toto téma mě strašně zajímá. Vedle portrétů a zátiší je to pro mne stěžejní téma – lidské tělo, portrét, akt,“ řekl Pavel Mára, jehož fotografie jsou známé zejména z plakátů Shakespearovských slavností. „Hledal jsem další možnosti, jak ztvárnit lidskou postavu. Vrátil jsem se ke svému cyklu Madony, který byl fotografován analogově a v negativu.“

Snímky dále vystavují například Marian Beneš (Qualified European Photographer), Roman Sejkot (World Press Photo), Jan Pohribný (Czech Press Photo, Qualified European Photographer). Ocenění se budou předávat i zde, 28. března. To Asociace profesionálních fotografů vyhlásí Osobnosti české fotografie 2017, které v minulém roce zásadním způsobem přispěly ke kvalitě, rozvoji a propagaci české tvůrčí fotografie. Hosté galerie Czech Photo Centre mohou mimo jiné vidět i charitativní soubor Angela Purkerta, První republika. Výtěžek z prodeje fotografií a fotografických knih pomůže pacientům na onkologickém a hematologickém dětském oddělení FN Motol.

Z výstavy Nikol Mudrová

Prahu v budoucnosti poodhaluje výstava plánovaných projektů

Výstava Praha zítra? ukazuje, jak se v budoucnu může změnit podoba hlavního města. Plánované projekty, které zasáhnou do života jejích obyvatel, si mohou zájemci prohlédnout v Centru architektury a městského plánování (CAMP) nedaleko Karlova náměstí. Architektonickou přehlídku zahájila 5. března vernisáž, na níž promluvili primátorka Adriana Krnáčová a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč.

Z více než 60 prezentovaných projektů jsou některé jenom na papíře, další ve fázi realizace. Návštěvníci výstavy mohou vidět návrhy velkých dopravních staveb, které ovlivní život v Praze, ať už se jedná o linku metra D nebo revitalizaci Václavského náměstí. Na něm by se mohl omezit provoz aut, čímž se rozšíří pěší zóna a vyrostly by zde i nové stromy. Na Malostranském náměstí, z něhož nedávno zmizelo parkoviště, by mohla vzniknout klidová zóna s lavičkami.

Mezi dalšími projekty se objevila dostavba Kongresového centra, oprava Šlechtovy restaurace v parku Stromovka nebo stavba campusu Albertov. Organizátoři nezapomněli ani na „menší“ plány: na přestavbu dnes již nevyužívané továrny MEOPTA na Cibulkách nebo rekonstrukci Nuselského pivovaru či radlické mlékárny, kde má vyrůst administrativní čtvrť.

V nabídce jsou také komentované prohlídky, ke zhlédnutí bude i dokument Místa, která čekají. Ten divákům ukáže dnes již neužívané budovy hlavního města. „Jedná se zejména o opuštěná nákladová nádraží, kvůli jejichž osudu v posledních letech proběhly spory,“ přibližuje dokument Boháč. „Pražané mnoho projektů uvidí vůbec poprvé,“ dodává Krnáčová. Výstava potrvá do 4. května a je přístupná zdarma každý den od 9 do 21 hodin kromě pondělí, všechny projekty je možné vidět také na webu IPR.

Z výstavy Marcel Faltys

Sport

Maslák slaví třetí zlato z halových mistrovství světa v řadě, Staněk má bronz

Čeští atleti vybojovali na halovém mistrovství světa v anglickém Birminghamu dvě medaile. Pavel Maslák ve finále běhu na 400 metrů obhájil zlato z Portlandu a Sopot, Tomáš Staněk skončil ve vrhu koulí třetí. Šampionátu, který se konal od 1. do 4. března, se účastnilo 23 českých reprezentantů a jejich výprava se s bilancí 1 0 1 umístila v pořadí zemí sedmá.

Maslák sice doběhl třetí, ale po dodatečné diskvalifikaci Španěla Oscara Husillose a Dominikánce Liguelína Santose za vyšlápnutí z dráhy mohl slavit třetí zlato z halových světových šampionátů v řadě. „Mám samozřejmě radost, ale na druhou stranu jsem smutný, protože vím, že jsem závod běžel s nimi a neporazil je,“ řekl České televizi sedmadvacetiletý rodák z Havířova. Časem 45,47 sekundy předvedl svůj nejlepší výkon v sezoně.

Lídr letošních tabulek a úřadující halový vicemistr Evropy Tomáš Staněk vrhl ve čtvrté sérii 21,44 metru. Překonali ho pouze úspěšný obhájce Novozélanďan Tomas Walsch a David Storl z Německa. „Je to určitě největší úspěch v mé kariéře, i když to byl paradoxně nejhorší výkon letos,“ řekl Staněk, jehož ve finále trápila bolavá záda.

Těsně pod stupni vítězů skončila pětibojařka Eliška Klučinová. Česká rekordmanka se po nepovedených překážkách postupně posouvala dopředu. Po závěrečné osmistovce ji nakonec od třetí Yorgelis Rodríguezové z Kuby dělilo 58 bodů. Vítězkou se stala Katarina Johnsonová-Thompsonová z Velké Británie, druhá skončila Rakušanka Ivona Dadičová.

Česká čtvrtkařská štafeta ve složení Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a Pavel Maslák skončila na pátém místě. Z titulu se radovala štafeta polská, která senzačně porazila favorizované Spojené státy a časem 3:01,77 stanovila nový světový rekord.

Překážkář Petr Svoboda po vydařeném rozběhu nedokázal přejít přes semifinále a celkově obsadil jedenácté místo. Obhájce stříbrné medaile v běhu na 1500 metrů Jakub Holuša vypadl už v rozběhu.

Michal Koubek

Trenérské změny v lize: Zlín zatím nezvedla, stejně teď reaguje Sparta

Ve fotbalové lize končí další trenér. Ze Sparty po druhé jarní ztrátě odchází Andrea Stramaccioni, kterého nahradil Pavel Hapal. Stejný krok učinili už před týdnem ve Zlíně, ale změna se zatím neprojevila. Tým vedený Vlastimilem Petrželou podlehl podruhé za sebou vysoko 0:4, tentokrát doma Jablonci. Naopak s novým koučem se daří Jihlavě, která pod Martinem Svědíkem vyhrála i třetí jarní zápas, když v 19. kole porazila Teplice.

Vedení Sparty odvolalo Itala v úterý 6. března po domácí remíze s Brnem 1:1. Letenští v utkání sice prohrávali, ale za pár minut dokázali vyrovnat a Brno dokonce dohrávalo po sporném vyloučení v deseti. Pražané měli dlouhou přesilovku a velikou šanci skóre otočit, tu ale nevyužili. „I kdybychom vyhráli, tak bychom to možná také řešili, i když asi ne takhle okamžitě. Viděl jsem, že je problém v tom, co chce trenér hrát,“ řekl podle ČTK sportovní ředitel Zdeněk Ščasný. Pro něj byl Hapal první volbou.

Nový kouč už pracuje ve Zlíně, ale Petrželův příchod zatím nový impulz nepřinesl. Jablonec byl od první minuty lepším mužstvem, domácím v mrazivém počasí chyběl pohyb a nefungovala kombinace. Hosté z toho těžili a rychlým napadáním nutili soupeře k častým chybám zejména v obraně. Po nedůrazu ve vlastním pokutovém území obdržel Zlín hned tři branky. Jablonečtí v utkání jasně dominovali a odvezli si z Moravy všechny body za výhru 4:0. Zlín podlehl v druhém utkání v řadě opět o čtyři branky. „Nečekal jsem, že budou hrát tak strašidelně. Všechno bylo špatně,“ hodnotil Petržela.

Jihlava navázala na výborný vstup do jarní části soutěže a po výhrách nad favorizovanou Slavií a vedoucí Plzní porazila i Teplice. Domácím vyšel vstup do utkání a rychle vedli 2:0. Hosté snížili z pokutového kopu, ale krátce nato Vysočina odskočila na 3:1. Ve druhé půli se už nic nezměnilo. Jihlava i ve třetím jarním duelu získala všechny body a dostala se ze sestupového pásma až na dvanáctou příčku. Udělala tak další krok za záchranou v nejvyšší soutěži.

Výsledky 19. kola: Mladá Boleslav – Slavia 0:3, Zlín – Jablonec 0:4, Liberec – Karviná 2:2, Sparta – Brno 1:1, Olomouc – Slovácko 1:0, Jihlava – Teplice 3:1, Bohemians – Dukla 2:0, Ostrava – Plzeň (odloženo).

Tabulka: 1. Plzeň 47, 2. Slavia 38, 3. Olomouc 36, 4. Liberec 34, 5. Sparta 33, 6. Jablonec 30, 7. Bohemians 28, 8. Teplice 24, 9. Karviná 21, 10. Zlín 21, 11. Dukla 20, 12. Brno 19, 13. Jihlava 19, 14. Mladá Boleslav 17, 15. Slovácko 16, 16. Ostrava 12.

Ze Zlína Patrik Jankovič

Plzeň vyhrála základní část o osm bodů, se 107 má klubový rekord

Už jistý vítěz základní části extraligy si i v posledním kole připsal další výhru. Plzeňští hokejisté porazili v 52. kole doma Zlín 3:2 a po zápase převzali Prezidentský pohár. Druhému Hradci Králové utekli o osm bodů, navíc je 107 získaných bodů jejich nový klubový rekord. Plzeň na dálku pomohla i Pardubicím, které se udržely v elitní šestce navzdory vlastní porážce právě v Hradci. Zlín patřil mezi jejich přímé konkurenty a stejně tak prohrály Liberec a Olomouc.

„Máme za sebou skvělou základní část. Něco podobného málokdo čekal,“ hodnotil výkony Plzně asistent trenéra Jiří Hanzlík v České televizi. Jeho tým teď vyhlíží soupeře pro čtvrtfinále, o něj se utkají Sparta s Libercem a Zlín s Olomoucí. Naopak Pardubice se předkolu šťastně vyhnuly, i když svůj domácí zápas s Hradcem nezvládly, o vítězství rivala rozhodla druhá třetina, kdy hosté dali dva rychlé góly během dvou minut.

Pro pardubický tým je čtvrtfinále po špatném vstupu do základní části, kdy se pohyboval na dně tabulky, malý zázrak, navíc situaci komplikovaly i nejasnosti kolem majitele klubu. „Je vidět, že se k nám obrátilo štěstí, které jsme třeba loni vůbec neměli. Perfektní týmová práce. Je to až neuvěřitelné, kam jsme se dostali s tímhle týmem,“ potvrdil pro Českou televizi trenér Miloš Holaň.

Pardubice se ve čtvrtfinále utkají s Třincem, Vítkovice s Kometou. O záchranu v play-out se porvou Chomutov s Jihlavou, Mladou Boleslaví a posledním Litvínovem.

Výsledky 51. kola: Liberec - Plzeň 4:0, Hradec Králové - Jihlava 2:4, Litvínov - Vítkovice 2:1P, Olomouc - Brno 7:2, Sparta - Mladá Boleslav 6:2, Třinec - Pardubice 2:6, Zlín - Chomutov 5:2.

52. kolo: Plzeň - Zlín 3:2, Pardubice - Hradec 1:3, Vítkovice - Liberec 3:2P, Kometa - Litvínov 4:0, Chomutov - Sparta 4:2, Jihlava - Olomouc 3:0, Mladá Boleslav - Třinec 3:2N.

Tabulka po základní části: 1. Plzeň 107, 2. Hradec 99, 3. Třinec 92, 4. Vítkovice 92, 5. Kometa 90, 6. Pardubice 76, 7. Liberec 76, 8. Olomouc 75, 9. Zlín 74, 10. Sparta 71, 11. Chomutov 68, 12. Ml. Boleslav 65, 13. Jihlava 57, 14. Litvínov 50.

Zuzana Jarolímková

Judista Klammert na domácím poháru stříbrný, Krpálek s Petřikovem brali bronz

Poprvé od předloňských olympijských her se českým fanouškům představil doma šampion z Ria Lukáš Krpálek. Na turnaji Evropského poháru v Praze na Podvinném Mlýně skončil v kategorii nad 100 kilogramů třetí. Další české úspěchy přidali ve dnech 3. a 4. března stříbrný David Klammert (do 90 kilogramů) a bronzový Pavel Petřikov (do 60 kilogramů). Turnaje se účastnilo 350 závodníků z 24 zemí.

Hned v sobotu se představil jeden z nejzkušenějších reprezentantů Pavel Petřikov, ten prohrál až po čtyřech zápasech v semifinále s Kazachem Ženisbekem, v boji o bronz ale nezaváhal a po výhře nad Csabou Szabem z Maďarska získal medaili a navázal tak na své úspěchy na stejném turnaji z minulých dvou let.

Nasazenou jedničkou byl olympionik Lukáš Krpálek, kterého měli čeští fanoušci možnost vidět poprvé od zlatého Ria. Krpálek měl v prvním kole volný los. Po dvou vítězných zápasech, kde se projevila jeho převaha v boji na zemi, však nečekaně zaváhal a podlehl zápasníkovi z Íránu. Z prohry se však rychle vzpamatoval a v boji o třetí místo zvítězil nad Jurou Spijkersem z Nizozemska.

„Pro mě je každá medaile cenná. Jen mě mrzí to semifinále, kde jsem zaspal. Ale jsem rád, že jsem to pak skvělým fanouškům vrátil alespoň tím bronzem,“ řekl judista pro ČTK.

Stříbro pro český tým získal třiadvacetiletý David Klammert. Čtyři z pěti zápasů vyhrál sto body, navíc ve velmi krátkých časových úsecích. Ve finále nestačil na zkušenějšího judistu z Běloruska, Jahora Varapajeva, který Klammerta udolal v prodloužení. Česká reprezentace tak na domácí půdě po solidních výkonech získala jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.

Ze sportovní haly Vladimír Jerznkjan

Florbalisté se na MS v Praze utkají se Švýcarskem, Německem a Lotyšskem

Přáli si hrát proti Švédsku, místo toho florbalisté v základní skupině mistrovství světa narazí na Švýcarsko. Neoblíbeného soupeře jim přisoudil los ve čtvrtek 1. března na Staroměstské radnici. Na šampionátu, který v prosinci uspořádá Praha, se ve skupině A utkají také s Německem a Lotyšskem.

„Ne všichni jsme chtěli být ve skupině se Švýcarskem, ale nalosovalo se to takhle a už s tím nic neuděláme. Teď máme devět měsíců na to se na ně i na následné soupeře do play-off připravit,“ poznamenal útočník národního týmu Marek Tomašík. „Musíme to přijmout, nakonec stejně musíme porazit všechny,“ doplnil brankář Lukáš Souček.

Čeští hráči chtěli narazit ve skupině na nejsilnějšího soupeře, což by tým důkladně prověřilo před začátkem vyřazovacích bojů. Ovšem Švédové se představí ve skupině B, která slibuje divácky velice atraktivní utkání. Vůbec poprvé se proti sobě postaví všechny severské týmy, tedy i Finsko, Norsko a Dánsko, hned v základní části. Skupinu C tvoří Austrálie, Estonsko, Thajsko a Polsko, ve skupině D se utkají Kanada, Slovensko, Japonsko a Singapur.

„Cítíme velká očekávání po dalším desetiletém vývoji florbalu v Česku a snažíme se je naplnit,“ řekl prezident českého florbalu Filip Šuman v reakci na úspěšný domácí šampionát 2008. „Chceme, aby se mistrovství světa dostalo mezi 15 největších sportovních akcí na světě v roce 2018.“ Domácí mistrovství světa začíná 1. prosince a potrvá devět dní. Prodej vstupenek odstartuje 15. března.

Ze Staroměstské radnice Patricie Bártová

Počasí

Počasí

Ve Frenštátě pod Radhoštěm naměřili v neděli 4. března nad ránem minus 18,5 stupně Celsia. Mrazivá noc překonala 63 let starý rekord, v roce 1955 tam meteorologové zaznamenali minus 18 stupňů. Ještě o něco chladněji bylo ve Světlé Hoře na Bruntálsku při hodnotě minus 19,3 stupně, byť tamní maximum minus 21 odolalo.

redakce