13. prosince 2018, Carolina č. 956

události od 5. do 12. prosince


Z domova

Poslanci rozhodli o zvýšení příspěvků na péči pro osoby s postižením

Lidé s postižením by měli dostat vyšší příspěvek na péči, rozhodla v pátek 7. prosince Sněmovna o senátní novele o sociálních službách. Poslanci napříč politickými stranami odsouhlasili jak navýšení ve třetím stupni o čtyři tisíce korun, tak ve čtvrtém stupni o šest. Návrh nyní znovu posoudí Senát.

Příspěvek se v takzvaném čtvrtém stupni, což je v případě lidí s nejtěžším postižením, zvedne o šest tisíc na 19 200. Podobně se bude zvyšovat příspěvek i u osob s těžkým postižením, v takzvaném třetím stupni. Podpora by tady měla dosáhnout 12 800 až 13 900 korun měsíčně v závislosti na věku. Navýšení se bude pohybovat okolo 4,7 miliardy ročně, které vláda vyčlení ze státního rozpočtu. Současné náklady vyjdou státní kasu zhruba na 24,3 miliardy korun.

Za úpravou stojí poslanec ČSSD Roman Sklenák. „Můžeme jejich poměrně těžký život učinit o něco snesitelnější, o něco důstojnější, o něco šťastnější,“ uvedl pro Českou televizi. Podle jeho stranické kolegyně a ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové nastala pozitivní změna u zákona o sociálních službách, který roky zůstával téměř ve stejné podobě. „Jedná se o velmi dobré navýšení, příspěvek se tak zvýší podruhé od roku 2007, kdy byl zaveden,“ vysvětlila.

Návrh podpořily také opoziční strany. „Jako ODS jsme usilovali o zvýšení příspěvku ve všech stupních. Souhlasíme ale se změnou, zvítězil druhý nejlepší návrh,“ podotkl poslanec Zdeněk Stanjura při odchodu z Žižkovské věže po nedělních Otázkách Václava Moravce, kde byl společně s ministryní Maláčovou hostem.

Z Žižkovské věže Natálie Šimůnková

Syndrom vyhoření hrozí hlavně na vysokých pozicích, říkají odborníci

Syndromem vyhoření trpí v České republice 20 % obyvatel, čímž se řadí v mezinárodním měřítku do průměru. Stres nejvíc zatěžuje vrcholové manažery, lékaře, dále zdravotníky, učitele, policisty nebo soudce. „Zasaženy jsou především obory s vysokou mírou zodpovědnosti. Ze zeměpisného pohledu trpí hlavně obyvatelé severovýchodu země,“ uvedl psychiatr Radek Ptáček, který se na Psychiatrické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice věnuje duševnímu zdraví lékařů.

Přitom není známou skutečností, že lékaři patří v tomto směru ve srovnání s dalšími profesemi mezi nejohroženější. „Často nekomunikují s okolím a chtějí si pomoct sami. Většina si předepisuje různé druhy antidepresiv, která doporučuji svým pacientům i já, ale to nemusí stačit. Například ve Spojených státech se na lékaře velice dbá a pořádají se pro ně speciální semináře,“ prozradil přednosta Psychiatrické kliniky Jiří Raboch na tiskové konferenci v úterý 11. listopadu.

Takzvaný syndrom vyhoření vychází z dlouhodobého stresu, projevuje se únavou a dotyčný ztrácí smysl odvedené práce. Pro něj víc než jiné nemoci platí, že prevence je lepší než lék. „Abychom se mu vyhnuli, musíme alespoň jednou denně vypojit všechny vybíječe, které nám berou energii, a zapnout nabíječe, které nám ji naopak doplní,“ poradil Ptáček. Mezi „nabíječe“ patří především kvalitní spánek a koníčky. Doporučil také optimální vyvážení osobního a pracovního života, kdy je zapotřebí najít si čas sám pro sebe.

Pokud je však už nutná léčba, odborníci doporučují hlavně odpočinek. „Když si vezmou naprosto vyčerpaní lidé dvou až tříměsíční volno a my s nimi pracujeme na zlepšení jejich psychiky, vrátí se do práce natěšení a plní energie,“ dodal Raboch.

Z tiskové konference Lukáš Liška

Nová linka spojí trvale Roztoky s Hostivaří, České dráhy vystřídá Arriva

Od neděle 9. prosince platí nový jízdní řád pro vlakovou dopravu. Mezi novinky patří přímá linka mezi stanicemi Roztoky u Prahy – Praha-Libeň – Praha-Hostivař každý den. Hojně využívaný spoj ponese nové označení S49 a České dráhy vystřídá v provozu Arriva. Zatím na tři roky. Společnost se tak stává už druhým soukromým dopravcem, který se podílí na zajištění vlaků v rámci Pražské integrované dopravy.

Pravidelná vlaková linka se na trase Roztoky u Prahy – Praha-Libeň poprvé objevila 19. dubna 2004. V takové podobě vydržela až do roku 2010, než se prodloužila až do Hostivaře, ale do tamního nádraží zajížděla pouze o víkendech a svátcích. Až letos se podařilo vyjednat stálé rozšíření.

„Cestující může využít osmiminutový přestup a pokračovat dál vlakem na Uhříněves, Říčany, Strančice a Benešov,“ vysvětluje Petr Tomčík, ředitel společnosti ROPID, která dopravu v hlavním městě a Středočeském kraji organizuje. „Protože se spojuje linka S4 do Kralup na jednom konci s S9 do Benešova na konci druhém, proto nové označení S49.“

Na lince budou mít cestující k dispozici 122 míst k sezení, prostor pro jízdní kola, Wi-Fi připojení či barel s pitnou vodou. „Naše vlaky znají cestující ze spěšných vlaků mezi Prahou a Benešovem,“ poznamenává Daniel Adamka, ředitel Arrivy. Linka S49 je zařazena do pražského integrovaného systému, a tak v ní budou platit jeho jízdenky. Arriva se však dohodla s Českými drahami, že bude na spoji S49 uznávat i jízdenky národního dopravce.

Společnost bude linku obstarávat minimálně tři roky, než se vybere finální dopravce, který zajistí nejvýhodnější elektrické vlaky. „Motorové od Arrivy tak budou na této lince zatím jen v přechodném období,“ uzavírá Tomčík.

Z nádraží Praha-Holešovice Šimon Kadeřávek

Téměř pětina patnáctiletých tráví na internetu přes pět hodin denně

Necelá dvě procenta dětí nebyla nikdy v životě v lese, na internetu tráví alespoň hodinu denně čtyři pětiny z nich, více než desetina dokonce přes pět hodin. Nejméně oblíbeným předmětem ve škole je zpěv a kapra na Štědrý den večeří méně než třetina školáků. Tyto údaje vycházejí z Minisčítání Českého statistického úřadu, jehož výsledky zveřejnil ve středu 12. prosince.

Tradiční vánoční jídlo převažuje pouze v jižních Čechách a na Vysočině. Na většině území republiky je nejčastější kuřecí řízek, který má na Vánoce téměř polovina dětí. Stravu ve školní jídelně za výbornou označuje jen necelá desetina, více než čtrnáct procent ji pak vůbec nenavštěvuje.

Podle průzkumu je nejméně oblíbeným předmětem zpěv, následuje český jazyk, který by zrušilo dokonce dvanáct procent školáků. To se sice nelíbilo učitelce českého jazyka Monice Líbalové, ale Minisčítání pochválila: „Děti se o sobě dozvěděly spoustu zajímavých věcí a zábavnou formou se seznámily se statistikou.“ Společně s ní projekt okomentovali i dva žáci z její třídy. Jedenáctiletého Adama například překvapilo, jak moc času tráví děti na internetu.

Největší podíl, 22 procent dětí, na něm denně tráví dvě hodiny. Více než desetina z nich je na internetu přes pět hodin denně. Průzkum také ukazuje, že starší děti věnují internetovým stránkám mnohem více času. Alespoň pět hodin za den je na nich 18 procent patnáctiletých, a sedmnáctiletých dokonce více než třetina.

Minisčítání se zúčastnilo 26 014 dětí z pátých až devátých tříd z 386 základních škol a víceletých gymnázií. Celkem odpovídaly na 19 otázek. Výsledky srovnávají respondenty podle věku, pohlaví nebo regionu, kde studují. Český statistický úřad chtěl kromě zjišťování údajů také seznámit děti se statistikou. Tiskový mluvčí ČSÚ Jan Cieslar rovněž zmínil, že v roce 2021 se uskuteční sčítání lidu. To by mělo být plně online, na což jsou účastníci letošního Minisčítání dobře připraveni.

Z tiskové konference Petr Fantyš

Česko mezi špičkou EU ve spotřebě alkoholu, přijde kvůli němu ročně o 59 miliard

K největším konzumentům alkoholu v Evropské unii patří i Česká republika. V přepočtu na jednoho obyvatele podle průzkumu OECD figuruje na třetí pozici za Francií a Litvou. Podle studie Institutu pro zdravotní ekonomiku vytvořené ve spolupráci s protidrogovým odborem úřadu vlády, která vychází z dat roku 2016, činí náklady spojené s konzumací alkoholu 59 miliard korun. Tohle číslo vzniklo po sečtení zdravotních nákladů, předčasných úmrtí, dopravních nehod a zejména ztráty pracovní produktivity a odpovídá 1,2 % HDP.

„Alkohol negativně ovlivňuje celou společnost, více než milion Čechů je ohrožen závislostí na alkoholu,“ uvedl Tomáš Mlčoch, jeden z autorů studie, na tiskové konferenci v pondělí 10. prosince. V Česku žije 600 tisíc lidí, kteří užívají alkohol nadměrně, to u muže znamená například dvě velká piva denně, u ženy jedno. Počet Čechů závislých na návykové látce se pohybuje okolo 16 tisíc, hned 82 % z toho však tvoří alkohol. „Cílem této analýzy je hledat souvislosti mezi rizikovým chováním ve společnosti, v tomto případě alkoholem, a dopadem na národní ekonomiku v oblasti zdravotnictví, sociální péče a další správy země,“ upřesnila národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Nadměrná konzumace způsobuje například dopravní nehody nebo stojí za poklesem produktivity práce, kterou ovlivňuje takzvaným absentismem (absence v práci po požití) a presentismem (práce pod vlivem). Dalším významným faktorem jsou výdaje na zdravotnictví. Ty jen u Všeobecné zdravotní pojišťovny činí 2,8 miliardy ročně. Hrubý přepočet v rámci republiky se tedy pohybuje okolo 4,7 miliardy korun.

Analýza také přišla s deseti radami pro snížení nákladů spojených s konzumací alkoholu. Jako nejúčinnější a nejdostupnější autoři studie vidí omezení nebo úplný zákaz reklamy těchto nápojů. Dále navrhují například vyšší zdanění nebo zvýšení policejních kontrol řidičů.

Z tiskové konference Adam Křivánek

Počet kuřáků se snižuje, denně stále kouří každý pátý Čech

Asi dva miliony Čechů starších patnácti let denně kouří cigarety, což je méně než v roce 2016. Meziročně se ovšem zvýšil počet předávkování nelegálními drogami, nejproblematičtější jsou opioidy a pervitin. Vyplývá to z Výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2017 vydané Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti.

Zhruba 25 % populace jsou kuřáci, dva miliony lidí si zapálí každý den. Počet denních kuřáků se nicméně v posledních letech snižuje, od roku 2016 číslo kleslo o 400 tisíc. Zejména riziková kategorie školáků kouří méně, vyplývá ze školních studií. „I přes sledované pozitivní trendy zůstávají zkušenosti českých dospívajících s návykovými látkami v evropském kontextu nadprůměrné,“ uvádí však zpráva.

Nejnebezpečnější nelegální drogou jsou podle zprávy opioidy, mezi které patří některé léky k tlumení bolesti, ale i heroin. Ty loni zavinily 27 ze 42 smrtelných předávkování. Zájem o opioidy v posledních letech roste, často je užívají lidé závislí na jiných drogách jako náhradu.

„Pokud není dostupná jiná alternativa, tedy substituční léčba, případně droga z černého trhu, sahají třeba k opioidním analgetikům,“ objasnil pro Radiožurnál vedoucí Střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík. Počet smrtelných předávkování drogami se meziročně zvýšil o deset případů, za což podle odborníků můžou hlavně fentanyl, morfin a kodein. Velký problém představuje také pervitin, jehož popularita mírně roste – v Česku je podle zprávy asi 34,7 tisíce problémových uživatelů, policie loni odhalila 264 pervitinových varen. Nejrozšířenější nelegální drogou zůstává ale stále konopí, zkušenost s ním má asi třetina populace.

Matyáš Adámek

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Vztahy Česka a Slovenska jsou teď nejlepší, jaké kdy byly, míní Vondráček

V rámci oslav stého výročí založení Československa přednesl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček ve čtvrtek 6. prosince projev v Národní radě Slovenské republiky, současně jednal se svým protějškem Andrejem Dankem. Vondráček se tak stal prvním předsedou zahraničního parlamentu, který vystoupil před tamními zákonodárci.

Při této příležitosti ocenil výborné vztahy mezi Českem a Slovenskem. „Obracím se na vás v čase, kdy oba naše národy zažívají nejúspěšnější období v historii. Vztahy Česka a Slovenska jsou teď nejlepší, jaké kdy byly,“ uvedl Vondráček podle Deníku. Zároveň připomněl, že Československo by po první světové válce bez vzájemné spolupráce nevzniklo a že právě v roce 1918 se naplnila československá touha po svobodě a svrchovanosti.

Vondráček dodal, že právě česko-slovenské vztahy by mohly být příkladem pro představitele Velké Británie a Evropské unie, kteří v současnosti vedou jednání o odchodu Británie z EU. „Možná některé kapitoly by mohly být inspirativní i pro vyjednavače o brexitu. Mám pocit, že ne všechno je v těchto jednáních vedeno úmyslem, který měla (při rozdělování Československa) česká a slovenská reprezentace, a to zachovat vše dobré a zbytečně neničit důvěru,“ poznamenal Vondráček.

Nakonec vyzdvihl spolupráci v rámci visegrádské čtyřky i Evropské unie, kde Česko a Slovensko často zastávají společné názory. Podle Vondráčka se taky oba státy vzájemně doplňují a spolupracují například na legislativě nebo výměně informací.

Anna Rychnovská

Ekonomika

Z ekonomiky stručně: Další rekord letiště a nevyplacené dotace pro Agrofert

* Pražské Letiště Václava Havla odbavilo letos přes 16 milionů cestujících, což je nový rekord. Do konce roku by počet mohl dosáhnout až 16,8 milionu, to by bylo o 9 % víc než loni.

* Firma Agrofert, kterou premiér Andrej Babiš převedl do svěřenského fondu, nedostala od srpna dle nových pravidel pro posuzování střetu zájmů žádné evropské dotace. Podle komisaře EU pro rozpočet Günthera Oettingera se vyplácet nebudou, dokud se situace kolem možného střetu zájmů nevyřeší.

redakce

Kultura

Nezaškatulkovatelná Donna Haraway dokáže vyprávět o všem

Je bioložkou, historičkou vědy, feministkou. Když se jí zeptali, zda je člověk, či zvíře, zasmála se. „Nevím,“ odpověděla Donna Haraway. A stejně nezaškatulkovatelný, plný rozličných témat je i autobiografický snímek Donna Haraway: Story telling for earhly survival neboli Vyprávění příběhů je klíčem k přežití na naší planetě, který měl světovou premiéru v roce 2016 a v pondělí 10. prosince dorazil i do Česka. Film režiséra Fabrizia Terranovy uvedl pražský Světozor.

Zatímco velkým sálem, který naplnily desítky diváků, se střídavě ozýval hlasitý smích či slovní komentáře, americká autorka mluvila z plátna o tématech, na která se specializuje – o spojování fikce a vědy, umělých bytostí s lidskými a o problematice genderu.

Vyprávění nebylo plynulé, prolínaly se v něm různé myšlenky a scenerie. A tak se dlouze zastavila u košíku vyrobeného indiány, který pro ni symbolizuje příběh, do něhož chtě nechtě jakožto potomek evropských kolonialistů patří. „Všichni jsme součástí velkého příběhu,“ poznamenává ve filmu. Na konci se znovu vrací klíčový „story telling“ a Haraway líčí smyšlený příběh o komunitě zvláštních stvoření, která si na počátku života mohou vybrat pohlaví a zařazení k živočišnému druhu.

Zvláštní atmosféru umocňovala i netradiční kamera: hlavní postavu zabírala většinou za jejím pracovním stolem, který se neustále pohyboval, a vzbuzoval tak v divákovi až halucinogenní pocit. Zvuk ponechali autoři autentický – chrápání psa, ptačí zpěv, ticho…

Projekce trvala dvě hodiny a na jejím konci zůstali diváci u titulků nezvykle dlouho. „Jsme překvapeni, kolik vás dorazilo. Těší nás to, původně jsme chtěli promítat v malém sále,“ poznamenala pořadatelka. Promítání předcházela krátká performance, kdy se na pódiu objevily tři dívky v tělových oblecích, aby připomněly autorčino klíčové dílo Manifest Kyborga, ve kterém spojuje mazání genderových nálepek s technologií.

Z kina Magdaléna Fendrychová

Vánoční atmosféra a originální produkty. V Praze se konal zimní Dyzajn market

Vánoce se blíží a s tím i každoroční shon za dárky pro známé a rodinu. Příležitost k originálním nákupům měli návštěvníci pražského Dyzajn marketu. Přehlídka umělců a designérů, která se koná už od roku 2010, zaplnila náměstí Václava Havla o adventním víkendu 8. a 9. prosince. Oblečení šité na míru, kožené výrobky, dřevěné šperky či vázy z recyklovaných skleněných lahví. To nebylo zdaleka vše, co lidé mohli zakoupit. Tvorbu představilo v několika desítkách stánků 245 českých a 30 zahraničních tvůrců. ,,Dali jsme si za cíl ukázat návštěvníkům tvorbu těch autorů, která jinde k vidění a nákupu nebude,‘‘ řekla hlavní organizátorka akce Olga Velíšková.

Lidé také nákupem mohli pomoci těm, kteří to potřebují. Přispívalo se na opuštěné psy zakoupením dobročinných psích sušenek, u stánku Metráž se zase prodávalo oblečení ušité ženami v nelehkých životních situacích. Pomoci mohli i ti, kteří si koupili charitativní žvýkačky Charity Gums. „Nejsou to jen žvýkačky. Je to i hračka, přáníčko, dárek, který pobaví. Hravost a humor jsou důležitými součástmi našeho přístupu. Pomáhat se dá i jinak, jakoby mimochodem, s nevážnou tváří,“ sdělila koordinátorka projektu Alžběta Trusinová.

Na Dyzajn market ovšem návštěvníci nepřišli jen nakoupit dárky. V sobotu soubor Toy Machine předvedl divadlo pro nejmenší s názvem Betlém, k večeru se pak návštěvníci mohli zaposlouchat do orientálních písní zpěvačky Ilay Bal. V neděli se zase hrálo divadlo, soubor DamDam si připravil hru s názvem Klidné Vánoce. Zpěv doprovázený kytarami od sesterského dua TBeeGirls se odpoledne rozezněl prostorem moderního tržiště.

Jídla z celého světa nabízelo 17 stánků food zóny. Návštěvníci mohli ochutnat mexické tacos, burgery, asijské pochoutky, ale i tradiční svařák nebo horký punč.

Za nápadem Dyzajn marketu stojí Terezie Tunková, která původně založila malou výstavu, aby měla kde prodávat šperky. Dnes je akce mnohonásobně větší a těší se velkému úspěchu. Letos se zopakuje ještě jednou, a to hned další adventní víkend, 15. a 16. prosince.

Klára Nováková

Děti si v divadle vytvořily vlastní televizi a diskutovaly i o počasí

Pražské divadlo Alfred ve dvoře uvedlo interaktivní představení pro děti s názvem MojeVize, ve kterém si mohly vytvořit vlastní stanici. Při něm nahlédly do zákulisí televizního vysílání, zkoušely si živý vstup v improvizovaném studiu, mluvily na mikrofon a nabízely netradiční zpracování skutečných událostí. Od čtvrteční premiéry do posledního sobotního představení navštívilo hru okolo 150 malých zájemců od 8 do 12 let.

„Dlouho jsem měla v hlavě nápad na představení, ve kterém by přímo účinkovali diváci. Zajímalo nás, jak události, které v posledních letech hýbou nejen světem, ale i rodinami, dopadají na děti a jaké procento zpráv děti vstřebávají a jaký to na ně má dopad. Chtěli jsme však, aby si děti ze zpráv mohly vybrat to, co je pro ně opravdu důležité. V uplynulém roce jsme prováděli testování na školách a zjišťovali jsme, s jakou věkovou skupinou se v tomto ohledu nejlépe spolupracuje a co děti dokáže rozmluvit,“ prozrazuje spoluautorka Linda Straub.

Malí diváci v několika redakcích nejprve vybírali zprávu, která je nejvíce zaujala, a poté ji předvedli ostatním pomocí předem připravených předmětů. V nabídce se objevily demonstrace ve Francii, nově objevená bakterie, která dokáže rozkládat plasty, či konference OSN v Polsku. Děti nejvíce zaujaly klimatické změny a následně pod vedením moderátorů rozhodovaly, jak dále pracovat se získanými informacemi. Například vyzpovídaly polského řezníka medvědů, což vedlo k demonstraci, zda by se mělo, nebo nemělo jíst medvědí maso.

„Snažíme se děti neučit ani nepoučovat, ale naopak jim dát slovo a naslouchat. Věřím, že nezatěžkaný dětský pohled na události nám umožní opustit zajeté koleje ‚dospělácké‘ perspektivy a kriticky se nad ní zamyslet. Osobně mě na tom nejvíce baví nápady, se kterými děti během představení přijdou, komickým příkladem nám může být nápad vyzpovídat někoho tak obyčejného, jako je polský řezník, což se stalo při sobotním představení. Často to ukáže na celou situaci úplně jiný pohled,“ vysvětluje Straub.

Představení, které je poslední letošní premiérou Alfreda ve dvoře a zároveň poslední inscenací uvedenou v rámci dramaturgie odcházejícího ředitele divadla Ewana McLarena, vzniklo pod vedením Spielraum Kollektivu, volného divadelní uskupení tvůrců kolem manželů Lindy a Mathiase Straubových. Tato skupina se zaměřuje především na dokumentární divadlo, klade důraz na práci s prostorem a často pracuje se zapojením diváka do hry. Za předchozí projekty byla v roce 2016 nominována na Cenu Divadelních novin a vybrána k účasti na festivalu FIAC v Mexiku.

Z divadla Anna Koucká

Sport

Ani rekordní domácí prostředí nedotlačilo Čechy k medailím

Po šestém místě v roce 1998 a čtvrtém z roku 2008 český tým ani při třetím pokusu na domácím mistrovství světa ve florbale nedosáhl na medaili, tentokrát znovu padl v souboji o bronz se Švýcary. Devítidenní turnaj, jenž vyvrcholil v neděli 9. prosince v pražské O2 areně, ovládl tým Finska, druhé skončilo Švédsko. Celkově turnaj navštívilo 181 518 fanoušků, čímž výrazně překonali dosavadní rekord 104 445 diváků na MS 2014 ve švédském Göteborgu.

Po nedělním utkání se Švýcary vládl v českém táboře smutek. Domácí svěřenci pod vedením finského trenéra Petriho Kettunena nezvládli souboj o třetí místo. „Pocity jsou hodně prázdné. Proti Finsku a Švýcarsku jsme dohromady dali jen čtyři góly, nikdo z nás nepodal takový výkon, který by stačil na medaili,” poznamenal po utkání pro iSport.cz útočník Tom Ondrušek.

Zápas o bronz ovlivnily individuální chyby českých hráčů. Po dobrých šancích Delonga a Beneše v úvodu utkání přišla laciná ztráta Veltšmída, po které šli Švýcaři v 9. minutě do vedení, ve 14. minutě si pak smolně srazil přihrávku soupeře do vlastní branky Kisugite. Čechům se podařilo ještě do přestávky snížit a následně vyrovnat po gólech Rýpara a Ondruška, na konci druhé třetiny si však Švýcaři uzmuli vedení zpět. Ve třetím dějství domácí sahali po vyrovnání, soupeř ale odolal i díky výborně chytajícímu brankáři Meierovi (posléze vyhlášen nejlepším brankářem turnaje) a nakonec navýšil vedení na 4:2.

Češi tak turnaj zakončili s bilancí tří výher a tří porážek. Kromě duelu o třetí místo podlehli v semifinále favorizovaným Finům 2:7 a překvapivě nestačili ani na Lotyše v základní skupině. I přes nečekanou prohru však postoupili z prvního místa po výhrách s Německem a Švýcarskem. Ve čtvrtfinále pak hladce přešli přes Dány po výsledku 10:1.

Zápas o zlato mezi skandinávskými giganty ovládli podruhé za sebou a celkově počtvrté Finové. Švédové dlouho vzdorovali, v poslední části ale Finové třemi rychlými brankami během několika minut zlomili soupeře a zvítězili výsledkem 6:3. „Byla to klíčová část zápasu, neboť oni chvilku před tím vyrovnali,“ řekl po zápase o klíčové třetině pro Carolinu nejlepší hráč finále, dvougólový Fin Kivilehto.

Devět dní světového florbalu v české metropoli kvitovali zástupci Mezinárodní florbalové federace. „Se šampionátem panuje obrovská spokojenost. Divácký program i zážitek byl na výjimečné úrovni, což se potvrdilo na návštěvách,“ uvedl pro Sport.cz prezident Českého florbalu Filip Šuman.

Na turnaj totiž v součtu všech hracích dní dorazilo dosud nevídaných 181 518 lidí, padl i rekord v návštěvnosti na jediný zápas. Marné české snaze přihlíželo 16 112 fanoušků, na finále pak počet diváků v O2 areně ještě vzrostl, když svá místa v hale zaujala i žlutá vlna švédských fanoušků. Novým maximem je tak cifra 16 276.

Z tiskové konference Adam Weidenthaler

Nominace na Channel One Cup: lídrem Novotný, vrací se Němec

Trenér hokejové reprezentace Miloš Říha odkryl nominaci na druhý turnaj Euro Hockey Tour. Do finského Tampere a poté do Ruska na Channel One Cup odcestuje sedmadvacet hráčů, z nichž třináct působí v extralize. Kapitánem zvolil ostříleného veterána Jiřího Novotného, po ohlášení konce v národním týmu a devítiměsíční pauze se zpět hlásí obránce Ondřej Němec.

S pětatřicetiletým útočníkem počítal Říha už pro první turnaj sezony, finský Karjala Cup, jenže Novotného do hry nepustily zdravotní problémy. Pozvánku obdrželi i další zkušení hráči. Němec s Milanem Gulašem už dřív oznámili konec reprezentační kariéry, rozhodnutí ale přehodnotili. „Ondrova výkonnost v Kometě je pořád na vysoké úrovni, do reprezentace určitě patří. S Milanem jsme se také domluvili, že to ještě zkusí. S jeho přemlouváním nám pomohl i generální manažer Plzně Martin Straka,“ řekl trenér národního týmu.

Šedesátiletý rodák z Přerova, který životní jubileum oslavil právě v den tiskové konference ve čtvrtek 6. prosince, se už dříve nechal slyšet, že neplánuje zkoušet zbytečně velké množství hráčů. „Než rozšiřovat kádr, spíše se snažím složit partu zodpovědnou vůči reprezentaci, která si lvíčka na dresu vezme za svého,“ prohlásil Říha a nominoval patnáct hráčů, kteří hájili české barvy i na Karjala Cupu.

Kvůli zranění nejsou k dispozici obránci Vojtěch Mozík s Janem Kolářem. Brankář Jakub Kovář, jenž zatím v ruském Jekatěrinburgu prožívá fantastickou sezonu, sice už problémy s prstem na noze doléčil, stále se však necítí být stoprocentně připraven. K Šimonu Hrubcovi a Patriku Bartošákovi se tak tentokráte přidal Dominik Furch, všichni by měli dostat prostor v jednom utkání. Říha oslovil také Marka Kvapila, se sedmatřiceti body suverénně nejproduktivnějšího hráče Tipsport extraligy, liberecký útočník se ale omluvil.

V sobotu dorazily reprezentačnímu trenérovi první omluvenky. Z nominace vypadli Milan Doudera s Ondřejem Vitáskem, které v defenzivě nahradí Adam Polášek a Tomáš Kundrátek. Místo Roberta Kousala a Radovana Pavlíka se pak v Rusku představí dva z trojice Radan Lenc, Patrik Zdráhal a Ondřej Beránek. Češi se do Tampere přesunuli ve středu, o den později je čekal úvodní duel turnaje proti Finům. Víkendové zápasy pak odehrají v Moskvě.

Z tiskové konference Vojtěch Tůma

Vyrovnané utkání Litvínova s Plzní rozhodly až nájezdy, výhru trefil Kovář

Bylo to pětašedesát minut tuhého boje. V litvínovské brance dlouho zářil skvělý Jaroslav Janus, v plzeňské zase Dmitrij Milčakov. Základní hrací doba přinesla po jedné brance na obou stranách, vítěze pátečního zápasu 25. kola extraligy musely po prodloužení určit až samostatné nájezdy. Ten rozhodující proměnil navrátilec Jan Kovář, a vystřelil tak Plzni bod navíc za výhru 2:1.

Diváci na Hlinkově stadionu čekali na úvodní branku víc než dvě třetiny. To však neznamená, že by se nudili, hra obou celků se prostě musela líbit. Viděli rychlý hokej s řadou šancí, skvělými gólmany a dvěma navrátilci do mateřských klubů – zmíněným Kovářem v plzeňském dresu a Lukášem Kašparem v tom litvínovském.

Jako první se gólu dočkali hosté. Střela Ondřeje Kratěny od modré Janusovi propadla a Vojtěch Němec pohotově dorazil. Domácí odpověděli necelé čtyři minuty před koncem, trochu paradoxně při vlastním oslabení. Michal Trávníček v brejku našel přesnou přihrávkou najíždějícího Františka Gerháta a ten puk u tyčky uklidil do sítě.

„Při gólu Litvínova v jeho oslabení jsem si myslel, že hráč už na přihrávku nedosáhne, takže jsem do toho nechtěl strkat hokejku, abych si puk nesrazil do brány. Mrzí mě, že z toho byl gól,“ litoval Kovář. Těšit ho mohl alespoň vítězný nájezd, kterým strhl výhru na stranu Plzně. On a Kratěna nezaváhali, a tak jejich zásluhou brala o bod víc, na litvínovské straně mířil přesně jen František Lukeš.

„Z mého pohledu měl zápas vysoké extraligové parametry, co se týče bruslení. V prodloužení jsme měli šance, nakonec si bod navíc veze soupeř. I tak si ale myslím, že jsme předvedli velmi dobrý výkon,“ řekl na tiskové konferenci domácí asistent Radim Skuhrovec.

Litvínov napravil páteční zaváhání v neděli, kdy zvítězil na ledě Vítkovic 3:0. Klíčovým hráčem Severočechů byl brankář Janus, který pokryl všech 35 střel. Tým tak bodoval potřetí za sebou a vrátil se do první desítky.

25. kolo: Liberec - Vítkovice 4:0, Hradec Králové - Mladá Boleslav 2:1P, Třinec - Chomutov 4:1, Olomouc - Zlín 2:1, Litvínov - Plzeň 1:2N, Karlovy Vary - Pardubice 4:3, Brno - Sparta 3:4P.

26. kolo: Mladá Boleslav - Třinec 1:4, Zlín - Brno 1:4, Plzeň - Karlovy Vary 6:3, Liberec - Sparta 4:1, Vítkovice - Litvínov 0:3, Chomutov - Olomouc 4:3N, Pardubice - Hradec Králové 1:4.

Tabulka: 1. Třinec 55, 2. Liberec 49, 3. Hradec Králové 49, 4. Olomouc 46, 5. Brno 42, 6. Sparta 41, 7. Vítkovice 41, 8. Plzeň 39, 9. Zlín 38, 10. Litvínov 38, 11. Karlovy Vary 36, 12. Mladá Boleslav 34, 13. Pardubice 21, 14. Chomutov 20.

Z Litvínova Ondřej Mach

Nové Město ožije. Biatlonisté se představí na nových tratích

Předvánoční dny stráví desítky tisíc fanoušků biatlonu v Novém Městě na Moravě, kam se po dvou letech vrací Světový pohár. Třetí kolo seriálu bude hostit Vysočina Aréna, jejíž tratě se v letošním roce pozměnily a budou pro diváky atraktivnější.

„Stadion je v tuto chvíli připravený a zasněžený. Doufáme, že nám počasí bude přát,“ prohlásil na tiskové konferenci v úterý 11. prosince Jiří Hamza, šéf českého biatlonu a viceprezident mezinárodní unie. Dále vyzdvihl změny tratí, které budou atraktivnější pro diváky, a závodníci se tak před svými fanoušky objeví hned dvakrát.

„Tratě jsou náročné, ale zajímavé. Příjezd přes louku do arény je nádherný, atmosféra tak bude zase o něco horlivější,“ dodal sportovní ředitel Ondřej Rybář. Týden před zahájením závodů v Novém Městě nevyloučil Rybář změny uvnitř týmu. „Nominace je stále otevřená závodníkům z IBU Cupu i juniorské reprezentace, jádro ovšem zůstane stejné,“ konstatoval.

Poslední adventní víkend fanoušky biatlonu neodradil a lístky do Vysočina Arény, kterou před dvěma lety navštívilo přes 120 tisíc diváků, jsou téměř vyprodané. „Zbývá posledních pár vstupenek. Letos je ovšem nebudeme prodávat na místě v den závodu,“ upozorňuje Hamza. Z bezpečnostních důvodů se také musela snížit kapacita tribuny, kam se podívá maximálně 28 tisíc diváků denně.

Závody znovu doprovodí i dárcovství krve, které český biatlon dlouhodobě podporuje. Loni se díky tomu našla mezi diváky spousta nových dárců, letos tak organizátoři doufají v zájem podobného rozsahu.

Z tiskové konference Eliška Balcárková

Počasí

POČASÍ

Předvánoční čas v Česku připomíná apríl. Silný vítr, déšť, střídavě slunečno a zataženo, i tak vypadal přelom prvního a druhého adventního týdne. Největrnějším dnem byla sobota, kdy vítr dosahoval rychlosti 3 až 7 m/s. Hasičské jednotky Ústeckého kraje toho dne vyjely hned ke dvaceti událostem způsobeným nárazy větru, řidiče i chodce po celém území potrápila ledovka, ve středu 12. prosince zase kolabovala dálnice D1 kvůli sněhu. A nestálými světelnými podmínkami trpěly i další a často nečekané profese: kvůli rychlému střídání slunečna a mraků se hůř pracovalo i fotografům.

Tereza Patočková