25. dubna 2019, Carolina č. 966

události od 17. do 24. dubna


Z domova

Další změna ve vládě: resort spravedlnosti povede místo Kněžínka Benešová

Ve vládě Andreje Babiše se koncem dubna změní ještě jedno jméno. Po avizovaných odchodech Dana Ťoka z resortu dopravy a Marty Novákové z Ministerstva průmyslu a obchodu ohlásil rezignaci také šéf spravedlnosti Jan Kněžínek. Na postu, jenž má v gesci ANO, ho nahradí Marie Benešová, bývalá nejvyšší státní zástupkyně a dnes členka týmu poradců prezidenta Miloše Zemana. Ten nové ministry do funkce jmenuje 30. dubna.

„Toto své rozhodnutí jsem dlouho zvažoval a přijde mi logické odejít v okamžiku, kdy zároveň dochází i k výměnám jiných ministrů,“ uvedl Kněžínek v tiskové zprávě ve čtvrtek 18. dubna. Zároveň také poděkoval premiérovi za důvěru. Nyní se chce vrátit na pozici odborného náměstka pro řízení sekce Legislativní rady vlády na Úřadu vlády.

Podle předsedy vlády má Benešová předpoklady pokračovat ve stabilizaci justice, potírání korupce a omezování exekuční mafie. „Potřebujeme bojovat proti korupci a klientelismu, což je nám stále veřejně vytýkáno. Tak jsem našel člověka, který s takovým bojem má velké zkušenosti, stejně jako s justicí,“ prohlásil pro Právo. Benešová už ministryní spravedlnosti byla v kabinetu Jiřího Rusnoka od července 2013 do ledna 2014.

Opoziční politici připomínají, že výměna šéfa spravedlnosti přichází v době, kdy se rozhoduje o podání žaloby na Babiše a jeho rodinné příslušníky v kauze Čapí hnízdo. „Pokud by měl premiér zájem jednat čestně a v zájmu důvěry v justici, měl by se vzdát svého osobního výběru ministra spravedlnosti,“ řekl předseda ODS Petr Fiala pro Echo24. Lidovci navrhnou zařazení mimořádného bodu na jednání Sněmovny. „Také vyzveme vládu, aby znovu požádala o důvěru. Při tak značné obměně ministrů je to podle nás slušnost a samozřejmost,“ uvedli na Twitteru. TOP 09 chce znovu předložit novelu zpřesňující podmínky odvolávání vedoucích státních zástupců.

Premiér upozornil, že ministra spravedlnosti hledal už nějakou dobu, protože Kněžínkovo angažmá bylo od počátku jen dočasné. Původně měla mít spravedlnost na starosti Taťána Malá, ale po několika dnech rezignovala kvůli plagiátorství diplomové práce.

Anna Reisigová

Mé působení bylo úspěšné, řekla končící Nováková. Za chybu označila výběr mluvčího

Končící ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) lituje, že si za mluvčího vybrala Milana Řepku. Uvedla to v úterý 23. dubna na bilanční tiskové konferenci. Pochybení v marketingové a PR komunikaci ministerstva uznala už krátce poté, co premiér Andrej Babiš navrhl předminulý týden její odvolání.

„Navzdory tomu, že odcházím, si myslím, že mé působení bylo úspěšné, a já jsem ráda, že jsem tuto výzvu přijala,“ poznamenala Nováková. Ministerstvu se podle ní podařilo podpořit oblasti energetiky, digitalizace a inovací. Za absolutně klíčové považuje prosazení novely zákona o podpoře investic a změnu statutu vládního výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů. ,,Došli jsme k závěru, že skutečně řízení bude pod premiérem a vládou. Od této chvíle jsem přesvědčena o tom, že tomu můžeme dát jasný směr,“ řekla.

Zároveň uvedla, že jako svůj největší neúspěch vnímá vedení mediálního odboru. Za chybu pokládá zejména výběr tiskového mluvčího. „Já jsem si uvědomila, že to bylo špatné rozhodnutí, relativně brzy, ale nechtěla jsem si ho připustit. Situace se vyhrotila, prostě jsme nebyli pro sebe vhodní partneři,“ uvedla o Řepkovi. Mluvčí podle ní nastoupil na úřad po výběrovém řízení. „Chtěla jsem mít vedle sebe muže,“ řekla. Řepka je už několik týdnů v pracovní neschopnosti a ve funkci zatím zůstává. Konkrétní výtky ale nesdělila. „Nerozumím motivům, které k tomu výroku vedly,“ reagoval Řepka na kritiku v televizi Prima.

Ministryně v únoru čelila silné kritice poté, co jako důvod pro drahá mobilní data v Česku označila přílišné využívání bezdrátových wifi sítí. Výtky zesílily po nedávném incidentu, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci ministerstva. Své pochybení v této záležitosti ale odmítla. Nováková byla ministryní od loňského června, kdy začala fungovat koaliční vláda ANO a ČSSD. Ve funkci ji nahradí Karel Havlíček, který bude jmenován 30. dubna.

Z tiskové konference Anna Kuchařová

Ministr kultury odvolal šéfa Národní galerie Fajta a podal na něj trestní oznámení

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Jako důvody, které zveřejnil na tiskové konferenci ve čtvrtek 18. dubna, uvedl problémy zjištěné při kontrolách institucí a ztrátu důvěry v oba ředitele. V této souvislosti Staněk uvedl, že podal na Fajta dvě trestní oznámení, třetí se připravuje. Na koho bude podáno, ale odmítl říct.

Jedním z důvodů Fajtova odvolání má být i jeho odměna ve výši téměř 1,2 milionu korun na základě smlouvy o vytvoření autorského díla, kterou se svým šéfem uzavřela Národní galerie v Praze loni v prosinci. I tuto smlouvu podle ministra prověřuje policie. „Na základě podnětů jednoho ze zaměstnanců, který tam pracoval, jsme přišli na smlouvu, ve které si ředitel Fajt sjednal odměnu ve výši 1,2 milionu korun,“ uvedl Staněk pro Český rozhlas Plus.

Fajt považuje odvolání za politický krok, uváděné důvody jsou podle něj zástupné. Autorská smlouva na více než milion korun, kvůli níž Staněk podal trestní oznámení, je podle Fajta standardním nástrojem. „Odlišuje manažerskou činnost od autorské činnosti,“ řekl ČTK.

Staněk vedením Národní galerie Praha pověřil krizového manažera Ivana Morávka, který dříve působil jako ekonomický náměstek v Národní knihovně, vedením olomouckého muzea dosavadního zástupce ředitele Ondřeje Zatloukala.

Kvůli odvolání by mohla Národní galerie přijít o výstavu Možnosti dialogu. Ta patří Státním uměleckým sbírkám Drážďany, kterým ji věnovala sběratelka Erika Hoffmannová. Ta pro ČTK uvedla, že nyní spolupráci mezi galeriemi přezkoumávají právníci. Sama by ale sbírku nejraději stáhla. Její kolekce zahrnuje mimo jiné práce Jeana-Michela Basquiata, Keitha Haringa, Andyho Warhola nebo Hermanna Nitsche.

Dominik Tománek

Tradiční kroje mezi paneláky: I tak mohou vypadat Velikonoce v Praze

Pražské sídliště Modřany má do vesnické idyly daleko, městská atmosféra se ale příchodem Velikonoc změní. Tradičně zde totiž chodí koledovat místní folklorní soubor Verpán. Mezi paneláky vynikají barevné kroje a až dvoumetrové pomlázky, při koledování si soubor pomáhá i moderní technikou. Tradiční písně v jejich bujarém provedení rozeznívá například i malý megafon. A tak tomu bylo i v pondělí 22. dubna.

U místních sklízeli pozitivní ohlasy. Někteří sice při setkání s hlasitou skupinkou vyplašeně utíkali, většina se ale se smíchem nechala vyšupat. V minulých letech se jejich fotka od kolemjdoucího ocitla na Modřanské facebookové stránce, kde na ni pozitivně zareagovaly stovky lidí. „To je nádhera, odstěhovali jsme se na vesnici a tohle tady teda nemáme,“ chválí jeden z komentářů.

Verpán je součástí taneční školy Betty založené před 29 lety. Koledování v krojích má desetiletou tradici. „Scházíme se už v neděli. Pleteme pomlázky, hrajeme hry, grilujeme a postupně připravujeme játra na další den. Ti, co se opijí, to potom mají v pondělí o něco složitější,“ vysvětlil přípravy jeden z členů Tadeáš. On a jeho kolegové kroje oblékají už v sedm hodin ráno, před sebou totiž mají kolem dvaceti zastávek. Navštěvují především taneční partnerky ze souboru a úspěšný den zakončují společnou večeří v restauraci.

Koledování je jen jednou z mnoha aktivit, které soubor dělá. Většina je uměleckého charakteru: nacvičování tradičních tanců, vystupování na různých místech v České republice včetně vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Kromě Česka naši kulturu reprezentují i v zahraničí. Nejdál moravské kroje ukázali na folklorním festivalu v Peru.

Kromě Modřan mohli Pražané letos velikonoční atmosféru načerpat například na trzích na Staroměstském a Václavském náměstí a v Anežském klášteře se uskutečnila vzdělávací akce na téma Velikonoce ve středověku.

Z Modřan Alena Spálenská

Veteráni se po roce vrací do Bohnic, tentokrát v duchu sametové revoluce

Víc než 150 pozemních historických vozů se opět představí v areálu pražské Psychiatrické nemocnice Bohnice. Po úspěšné premiéře se výstava Grand Veteran vrátí v sobotu 27. dubna a znovu bude působit zejména na mladou generaci veteránských nadšenců, tentokrát hlavně při příležitosti 30 let od roku 1989. Akce vznikla díky ojedinělé spolupráci dvou největších subjektů sdružujících české kluby historických vozidel, Federace klubů historických vozidel ČR a Autoklubu České republiky. „Po mnoho letech jsme konečně nalezli společnou cestu a jsme rádi, že všem můžeme ukázat jednotu veteránského hnutí,“ řekl v úterý 23. dubna na tiskové konferenci předseda Asociace veteran car clubů AČR František Čečil.

„Akce neslouží primárně pro samotné účastníky, ale především pro veřejnost. V našich očích máme zodpovědnost za vychování mladé generace veteránských nadšenců,“ uvedl ředitel výstavy Jaroslav Větvička. „V loňském roce jsme se tematicky zaměřili na stoleté výročí Československa a padesát let od roku 1968, letošní ročník připomene rok 1989 a také historii československé koruny ve spolupráci s Českou národní bankou.“ Na nejmenší návštěvníky čeká zábavný program ekonomické gramotnosti, dále pak tvůrčí dílničky a možnost odnést si první řidičský průkaz. K vidění bude mimo jiné několik autentických vozů z období sametové revoluce a krátce po ní, například služební vozidlo BMW 735 iL z kolony Václava Havla, Tatra 613, jediná česká Formule 1 Tatra 607 a další.

Vozidla, která budou součástí jednotlivých scén, propůjčí členové historických autoklubů a muzeí, individuální majitelé či Retroautomuzeum Strnadice a jejich oddělení Veřejné bezpečnosti.

Stejné jako loni při premiérovém ročníku je místo přehlídky. „Jsme velmi rádi, že opět můžeme Grand Veteran hostit. Událost velmi pomáhá s destigmatizací a je pro nás také drobnou finanční podporou,“ prohlásil náměstek ředitele nemocnice Jaroslav Novák.

Z tiskové konference Štěpán Křemen

Nic jako diktát z Bruselu neexistuje, shodli se mladí influenceři v debatě

Čtveřice mladých influencerů Asi.Jatka, Jakub Janda, Jan Palička a Janek Rubeš se k členství Česka v Evropské unii staví spíš pozitivně. Oceňují volné cestování v schengenském prostoru nebo vysokou kvalitu života.

„Doufám, že už nikdo nebude chtít stavět ploty jako dřív. Je hrozné, že jsme chodili za hranice za něčím lepším, “ prohlásil Rubeš v diskusi, která se konala ve středu 17. dubna v pražské Národní technické knihovně. Hosté zároveň poukázali i na některé nedostatky.

Televize Seznam, která debatu před volbami do Evropského parlamentu organizovala, připravila několik tematických bloků, v nichž influenceři reagovali na různé názory a situace. Jeden z nich se týkal i rozhodování v EU. Například kandidát za KSČM Andrej Bóna kritizoval „demokratický deficit“ uvnitř unie.

„To je klasická výmluva, běžný argument stran z kraje politického spektra. Česká republika je jen málokdy přehlasována, stalo se to jen v málo případech, kdy jsme si něco nebyli schopni prosadit sami. Znalost prostředí europarlamentu je ale strašně malá,“ uvedl Janda, výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty.

„Nikdy to není o nás bez nás. Spíš se ne vždy podaří České republice její pohled prosadit. Některé pravomoci se ale na EU přenesly se vstupem,“ doplnil internetový glosátor a novinář Info.cz Palička. Dále se debata dotkla i eura. Blogerka Asi.Jatka připomněla, že se Česko k jeho přijetí zavázalo už při vstupu. Janda s Paličkou se naopak domnívají, že v zemi nepanuje ani shoda ohledně členství. Pro spoustu lidí by to mohlo znamenat ztrátu suverenity a odradit je od Evropské unie jako takové.

Diskutující se také dotkli tématu odlivu mozků do zahraničí. „Není to chyba unie, ale té dané země, podle toho, co jim může nabídnout,“ míní Asi.Jatka. Rubeš naopak tvrdil, že jeho v Česku nic nedrží. „Sám se tu držím. Česko miluju! A miluju ho stejně jako Evropu.“

Z Národní technické knihovny Anita Mejzrová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Zeman se setká v Číně se svým protějškem, doprovází ho Jágr či Nedvěd

Český prezident Miloš Zeman odcestoval ve středu 24. dubna na oficiální návštěvu Číny. Setká se s protějškem Si Ťin-pchingem a mimo jiné také se zástupci firmy Huawei. Jednat se má zejména o ekonomické spolupráci obou zemí. Prezidenta doprovází hokejista Jaromír Jágr, bývalý fotbalista Pavel Nedvěd, finančník Pavel Tykač a delegace podnikatelů a členů vlády.

Klíčovým bodem návštěvy je čtvrteční setkání s představiteli CITIC a Bank of China, kteří se zavázali investovat miliardy eur do podniků zastřešovaných českou Hospodářskou komorou. „Pokud jde o čínské investice v Česku, musím říct, že ty zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí,“ řekl Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi.

Proto se následně setká i s Ženem Čeng-fejem, ředitelem firmy Huawei. Tu chce podpořit i přes možné bezpečnostní riziko. „Rád bych ji viděl jako velkého čínského investora, na kterého stále čekáme. Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ uvedl prezident. V pátek a sobotu se zúčastní summitu ohledně takzvané Hedvábné stezky a bude prosazovat zapojení ČR do projektu.

V neděli bude jednat s čínským prezidentem, kam ho doprovodí právě Jágr, Nedvěd a Tykač. Jágr s kladenským mužstvem má pomoci čínskému hokejovému týmu s přípravou na olympijské hry v roce 2022 a stát se tváří olympijského hokejového turnaje. Nedvěd spolupracuje s místní fotbalovou superligou a Tykač se připojí k delegaci podnikatelů Hospodářské komory. Zeman pátou cestu do Číny uzavře návštěvou veletrhu Beijing expo, do Česka se vrátí 29. dubna.

Martina Arltová

Ekonomika

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy korun

Státní dluh v letošním prvním čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy na 1,732 bilionu korun. Každý Čech hypoteticky dluží zhruba 162 600 korun. Za nárůstem stojí snaha získat peníze za výhodných podmínek na plánované splátky státních dluhopisů v dubnu a červenci.

„Samotné zvýšení nominální výše v prvním čtvrtletí je běžným jevem, který je způsoben časovým nesouladem emisní činnosti a splátek státních dluhopisů v průběhu roku a nijak nevypovídá o trendu zadlužování země. Ministerstvo financí jako každý rok průběžně reaguje na situaci na finančních trzích a společně s efektivním řízením státního dluhu a disponibilní likvidity státní pokladny celková míra zadlužení dlouhodobě klesá,“ uvedl v tiskové zprávě MF z 18. dubna ředitel odboru Řízení státního dluhu a finančního majetku Petr Pavelek. Z dlouhodobého hlediska podle něj zadlužení země klesá.

Ministerstvo v prvním čtvrtletí také uskutečnilo historicky první aukci státního dluhopisu vydaného v eurech. Podle agenturní zprávy už prodalo dluhopisy za 450 milionů eur a jejich průměrný výnos je záporný. To zjednodušeně znamená, že investoři platí státu za to, že mu půjčili peníze.

Státní dluh zahrnuje celkové zadlužení vlády, krajů a obcí, mimorozpočtových fondů a fondů sociálního zabezpečení. Vzniká kumulací schodků veřejných rozpočtů, především státního rozpočtu, v jednotlivých letech. Vláda si většinu chybějících peněz obvykle půjčuje emisním financováním, vydáváním dluhopisů a dalších cenných papírů.

Adéla Ježková

Kultura

Goja Music Hall v září zezelená: Muzikál Čarodějka čeká česká premiéra

Do pražské Goja Music Hall míří další světový muzikál. Fantoma opery vystřídá od září Čarodějka. „Je to příběh o lásce, nenávisti a uchvácení moci,“ přiblížil producent František Janeček českou premiéru jednoho z nejoblíbenějších děl současnosti. V hlavních rolích se představí mimo jiné Kateřina Herčíková či Natálie Grossová.

Muzikál Winnieho Holzmana vychází z knihy Gregoryho Maguirea Život a časy zlé čarodějnice ze západu a vypráví příběh dvou čarodějek: Glindy, bílé, a Elphaby, zelené, které se přes všechny rozdíly stanou kamarádkami. Společně se na pozvání samotného Čaroděje vydávají do Smaragdového města, kde zjistí, že ne vše je takové, jak se na první pohled zdá. Situaci komplikuje milostný trojúhelník, obě se zamilují do spolužáka Fiyera.

„Je to krásná, ale strašně těžká role, takže mám před sebou hodně práce,“ líčila s úsměvem představitelka Elphaby Kateřina Herčíková, která se střídá s Markétou Peškovou a Elis Ochmanovou. „Netěším se na létání. Letím v první půlce při Defying Gravity a mám trošku strach z výšek. Doufám, že se neproletím i směrem dolů,“ dodala na tiskové konferenci v úterý 23. dubna.

Pro Natálii Grossovou je Glinda vysněná role: „Je to můj oblíbený muzikál už od malička. Těším se úplně na všechno, na zkoušky a až se to bude hrát. Těším se hlavně na publikum, které tě nabije energií a je super.“ Nadšení neskrývala ani Sára Milfajtová, která ji alternuje: „Už jen to, že můžu být součástí, je bomba, a co se kariéry muzikálové herečky týče, tak si člověk nemůže přát víc.“ Nikola Ďuricová se nejvíce těší na Glindino sólo Popular. Sklouznutí do slovenštiny se nebojí: „Hraji v Česku už asi čtyři roky a zatím jsem s tím neměla problém. Spíše, když potom po představení promluvím slovensky, tak se všichni diví, že jsem Slovenka.“

Muzikál s písněmi Stephena Schwartze měl premiéru v roce 2003. V roce 2017 ve výdělcích předčil Fantoma opery a momentálně drží šesté místo v žebříčku nejdéle hraných broadwayských představení. V Česku bude uveden v překladu Adama Nováka a Michaela Prostějovského (texty písní).

Z tiskové konference Jana Bočková

Čtvrtí Avengers vstoupili i do českých kin. Předpremiérovou noc často vyprodali

Vyvrcholení třetí fáze superhrdinské ságy společnosti Marvel startovalo sice oficiálně 25. dubna, největší řetězce multikin a některá regionální kina ale uvedly v předpremiérách první představení už o den dřív. O Avengers: Endgame byl obrovský zájem, i promítání v pozdních nočních hodinách byla z velké části vyprodána.

V kině Cinestar na pražském Černém Mostě se podobně jako v ostatních pobočkách během středečního večera vystřídalo několik promítání s různou nabídkou technologické výbavy sálu a promítaného jazyka. Ve všech sálech zůstaly volné jen nejméně atraktivní sedačky v nejspodnějších řadách. Konkurenční řetězec Cinema City připravil pro fanoušky Avengers speciální filmový maraton, společně s novinkou uvedl i předchozí snímek s podtitulem Infinity War. Na zájemce tak čekalo více než šest hodin superhrdinské zábavy.

Tuzemští diváci zatím hodnotí film velmi pozitivně. Na filmové databázi ČSFD zatím nese velmi vysokých 93 % a i přímo v kině na Černém Mostě panovala po představeních spokojenost. „Bylo to skvělé, bál jsem se, že mě finále zklame, ale bylo super,” sdělil jeden z nadšených diváků. Našli se ale i nespokojení fanoušci. „Nedávalo to smysl,” zakončil svou výtku jeden z nich, bez vyzrazení částí děje však nejde zacházet do podrobností.

Řetězce multikin očekávají obrovský zájem i v nadcházejícím týdnu, jejich promítací programy proto každý den nabízí velké množství představení. Dosavadní divácký rekord moderních českých dějin kin (od roku 1990) drží dle statistik Unie filmových distributorů loňský snímek Bohemian Rhapsody, který v kinech zhlédlo více než jeden a půl milionu diváků. Předchozí Avengers: Infinity War si s 631 tisíci drží 9. příčku žebříčku.

Z kina Tadeáš Pepř

Sport

Přetahovaná o Masarykův pohár pokračuje. Liberec podruhé dotáhl ztrátu

Zatímco Pardubice a Kladno už mohou slavit úspěch v baráži a účast v příštím ročníku extraligy na úkor Chomutova a Českých Budějovic, finále extraligy na vítěze stále čeká. Po čtyřech zápasech nemá k Masarykovu poháru žádný z týmů blíž, Třinec si v úterý 23. dubna nevytvořil mečbol, a série se tak za stavu 2:2 přesouvá zpět do Liberce.

Severočeský celek je ve finále potřetí za poslední čtyři roky, ale loni podlehl brněnské Kometě 0:4 na zápasy. Takový debakl se určitě opakovat nebude, série je vyrovnaná. Třinec se v ní dvakrát ujal vedení, Liberec dvakrát srovnal.

To platilo i v pondělí a v úterý při zápasech v třinecké Werk Areně. Svěřenci trenéra Filipa Pešána se sice v obou duelech radovali z branky jako první, nejprve ale podlehli 1:4. V druhém zápase zvítězili 2:1, byť ani tentokrát náskok neudrželi a rozhodli až v prodloužení. Vítěze základní části trápí kromě špatné koncovky i zbytečné fauly v útočné třetině a doplatil na ně i v úterý. Dvě minuty před koncem potrestali domácí vyloučení, a zápas šel do prodloužení.

V tom byli hosté úspěšnější. O vítěznou branku se postaral Tomáš Havlín, a Liberec tak opět srovnal se soupeřem krok. „Že budu hrát, jsem se dozvěděl až před rozbruslením. Nervozita trochu byla, ale před zápasem opadla. Ani jsem se moc nedíval a jenom to hodil na bránu. Měl jsem obrovskou radost. Byl to zatím můj nejdůležitější gól v kariéře,“ oddechl si v rozhovoru pro Sport.cz hrdina utkání Havlín.

Už teď je jisté, že se finálová série do Třince vrátí. V neděli se tam odehraje šesté kolo, které už může určit nového mistra.

Jitka Holubová

Tenistky se suverénní výhrou 4:0 nad Kanaďankami udržely mezi elitou

Nejjednoznačnějším možným výsledkem opanovaly tenistky České republiky baráž týmové soutěže Fed Cup. V boji o udržení mezi elitní osmičkou Světové skupiny vyhrály v Národním tenisovém centru v Prostějově své zápasy Karolína Muchová, dvakrát Markéta Vondroušová a nakonec ve čtyřhře uspěly Barbora Krejčíková s Lucií Šafářovou, která se touto cestou zároveň rozloučila s fedcupovou kariérou.

Vítězné tažení zahájila v sobotu 20. dubna Muchová. Dvaadvacetiletá tenistka hrála proti kanadské jedničce Rebecce Marinové odvážně a zvítězila hladce 6:3 a 6:0. V souboji mladých talentů pak přidala další bod pro domácí devatenáctiletá kometa tuzemského tenisu Vondroušová, která svedla o poznání vyrovnanější zápas s o tři roky mladší Leylou Fernandezovou. Rodačka ze Sokolova však potvrdila roli týmové jedničky a zároveň 47. hráčky žebříčku WTA a zápas ovládla poměrem 6:4 a 6:1.

Ukázala tím také skvělou formu pro nadcházející turnaje. „Byly to pro mě první zápasy na antuce, takže jsem ráda, že jsem si zahrála. A je to ještě lepší tím, že to je Fed Cup za dva body,“ uvedla pro iDnes.cz. Nedělní program odstartovalo klání dvou jedniček, Vondroušové a Marinové. Prvně jmenovaná se blýskla pestrou hrou plnou zkracovaných míčů, čímž donutila tvrdě pálící Kanaďanku k velkému počtu nevynucených chyb. Za hodinu a devět minut tak mohla Česká republika slavit třetí bod.

Už za rozhodnutého stavu baráže se na antuce představily ještě deblistky. Ve velmi vyrovnané bitvě dokázala dvojice Šafářová, Krejčíková udolat kanadské deblové specialistky Gabrielu Dabrowskou a Sharon Fichmanovou ve dvou setech 7:6 a 7:5. Poslední vítězný úder Šafářové neznamenal jen definitivní konec klání, ale také konec její patnáctileté reprezentační éry ozdobené čtyřmi tituly. „Byly to úžasné roky, takovou podporu nemá žádný jiný tým, “ děkovala fanouškům během závěrečného emotivního loučení.

Strhující souboj slibuje finále Fed Cupu. Poprvé od roku 1993 si v něm zahrají Australanky, které v Brisbane překvapivě porazily Bělorusko v čele s Azarenkovou a Sabalenkovou 3:2. Cestu k titulu se jim pokusí zkomplikovat Francouzky, ty v Rouenu vyřadily favorizované Rumunky stejným poměrem.

Alena Panovská

Slavia je po jasné výhře ve finále poháru, Sparta bez trenéra

O domácí pohárovou trofej se na konci května utkají Slavia a Ostrava. Baník v semifinále ve středu 24. dubna porazil Bohemians 1:0, lídr ligy o několik hodin později v derby zostudil Spartu vysoko 3:0. Letenský tým tak zůstane už pátý rok bez jakékoli trofeje, navíc domácí ligovou porážku s Karvinou a nyní debakl v derby neustál trenér Zdeněk Ščasný, kterého vedení klubu druhý den ráno odvolalo.

Do zápasu vstupovala v lepší pozici Slavia. I když prohrála poslední ligový duel ve Zlíně, předtím sehrála vyrovnanou partii ve čtvrtfinále Evropské ligy s Chelsea a byla v dobré formě. Letenští naopak prohráli před druhým derby zápas s předposlední Karvinou a herně se v posledních zápasech hledali, byť před deseti dny v Edenu remizovali 1:1.

Domácí do utkání vstoupili mnohem lépe a hned v prvních minutách se dostali do několika slibných šancí, které zlikvidoval sparťanský brankář Milan Heča. Na hlavičku Tomáše Součka v 25. minutě však nestačil. Sparta nedokázala na tlak odpovědět, spoléhala zejména na Guelora Kangu, kterého ale těsně hlídal mladý Alex Král. Tvůrce sparťanské hry sice nesmí kvůli 12 žlutým kartám hrát v lize, do poháru se ale trest nepočítá.

Slavia potvrdila dominanci v prvním poločase gólem v nastaveném čase, kdy se opět po standardní situaci prosadil Souček. O minutu později viděl za ostrý zákrok červenou kartu sparťan Martin Frýdek, sudí Ondřej Pechanec ovšem verdikt po konzultaci s videorozhodčím zmírnil na kartu žlutou.

Druhý poločas začali lépe opět domácí. Ve velké šanci se hned objevil velmi aktivní Peter Olayinka, jeho pokus zastavil až Heča. Zanedlouho ale sparťanský gólman lovil míč ze sítě potřetí, když po velké chybě stopera Lukáše Štetiny skóroval Lukáš Masopust. Slavia mohla přidat ještě několik gólů. „Výkon byl skvělý, jenom je škoda, že jsme z těch šancí neproměnili víc. Nicméně jsme měli fantastický pohyb a strašně moc se těším na finále,“ neskrýval radost domácí kouč Jindřich Trpišovský. Naopak tým z Letné za celý zápas nevyslal ani jednu střelu na bránu.

„Slavia byla lepší od první do poslední minuty. Mužstvo musí posbírat veškeré psychické síly, oklepat se a hrát dál. To, jak budeme reagovat, ukáže naši sílu,“ shrnul sparťanský trenér Zdeněk Ščasný. On už ale u dalšího utkání nebude, dočasně ho zastoupí asistent Michal Horňák.

Z Edenu Jiří Vokřál

Vakoč řádil na Brabantském šípu, vyhrál van der Poel

V posledních letech se mu na Brabantském šípu výrazně dařilo. Před třemi lety ho český cyklista Petr Vakoč vyhrál, předloni skončil druhý. A po roční pauze, kterou zavinilo vážné zranění, stál 17. dubna znovu na startu. Skvělou jízdou výrazně pomohl týmovému kolegovi Julianu Alaphilippovi k druhému místu za Mathieuem van der Poelem. Z Čechů se nejlépe umístil Roman Kreuziger na patnácté pozici, Vakoč skončil sedmadvacátý.

„Měl bych mít na závodě docela volnou ruku,“ řekl pro iDnes.cz šestadvacetiletý cyklista, který se vrátil po těžkém úrazu, kdy ho při tréninku srazil automobil. V průběhu závodu se držel mezi favority a během posledních dvaceti kilometrů dokonce zkoušel několikrát zaútočit, ale jen pro to, aby později mohl do úniku jeho kolega Alaphilippe, který podobně pomohl zase Vakočovi při jeho triumfu z roku 2016.

Na Francouzův útok dokázali zareagovat pouze Wellens, van der Poel a Mathews, kteří v tomto složení dojeli pod náročné sedmisetmetrové stoupání na Schavei. Jako první na tomto závěrečném kopci začal spurtovat Matthews, ale tempo neudržel, a tak skupinka dojela do závěrečné rovinky nastejno. Se závěrečným spurtem si nejlépe poradil mladý van der Poel a získal třetí sezonní triumf.

I přes to, že Vakočův kolega Alaphilippe nevyhrál, byl český cyklista spokojený. „Cítil jsem se dnes velice dobře, v posledních padesáti kilometrech jsem do toho dal vše pro Juliana. Krok za krokem se vracím zpět do formy,“ komentoval na Instagramu.

Z Čechů nejlépe dopadl Kreuziger, který dojel se ztrátou osmnácti vteřin patnáctý. Vakoč dorazil o dalších pět později na 27. místě. Třetí z Čechů Daniel Turek, který se ve světovém pelotonu teprve rozkoukává, dojel 79. a na vítěze ztratil přes osm a půl minuty.

Petr Mathauser

Počasí

Česko už v dubnu hlásí letní teploty, ale ty vystřídají bouřky

Podle kalendáře je stále jaro, venku už ale panuje letní počasí. Uplynulé dny se nesly ve znamení nadprůměrných teplot, které postupně stoupaly. Například v pátek 19. dubna naměřili v Doksanech 23,9 stupňů Celsia. Ve středu 24. dubna dokonce letos poprvé padla hranice letního dne, tj. 25 stupňů Celsia, naměřili je v Plzni. V noci z pátku na sobotu se přes republiku přežene studená fronta, která s sebou přinese vydatné srážky, a přeruší tak dlouhé období sucha. Na případný víkendový výlet se může hodit nepromokavá bunda.

Alena Spálenská