12. prosince 2019, Carolina č. 978

události od 4. do 11. prosince


Z domova

Střelba v ostravské nemocnici má sedm obětí, útočník se před dopadením sám zabil

Česko se vzpamatovává z tragédie. V úterý 10. prosince ráno zastřelil útočník v čekárně Fakultní nemocnice Ostrava šest lidí, další tři zranil. Jeden z nich byl v kritickém stavu a ve čtvrtek zemřel. Útočník sám těsně před zásahem policie spáchal sebevraždu. Bilance v neštěstí tohoto druhu je druhou nejhorší, osm obětí si vyžádala jen střelba v restauraci v Uherském Brodě před čtyřmi lety.

Pachatelem byl dvaačtyřicetiletý stavební technik Ctirad V., střílel nelegálně drženou zbraní. „Vzal si do hlavy, že je těžce nemocný a že ho nikdo nechce léčit,“ řekl pro iDnes.cz jeho nadřízený Aleš Zygula. Policii na stopu přivedla útočníkova matka, které se přiznal. „Podle ní přišel domů, zmínil svůj čin a řekl, že se jde zastřelit,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na mimořádné tiskové konferenci. Kvůli tragédii zrušil návštěvu Estonska, kromě něj do Ostravy dorazil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Zasahující policisté pracovali excelentně. Na místě byli za tři minuty a střelce našli za tři hodiny,“ napsal na twitteru.

Oba jako řada dalších politiků vyjádřili pozůstalým soustrast, včetně prezidenta Miloše Zemana: „Ve svém srdci jsem s vámi, myslím na vás v těchto tragických hodinách.“ Vláda už přislíbila pozůstalým finanční pomoc, v úterý 17. prosince se po celé zemi rozezní sirény na uctění památky obětí.

O útoku informovala i zahraniční média, zejména slovenská, ale i v ostatních sousedních státech. Jako mimořádnou událost ho zařadila i americká CNN.

redakce

Premiér Babiš je opět stíhán. Šéf žalobců otevřel kauzu Čapí hnízdo

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil stíhání premiéra Andreje Babiše a Jany Mayerové, bývalé členky představenstva Agrofertu. Ti jsou tak znovu obviněni z dotačního podvodu ve výši 50 milionů korun z prostředků Evropské unie. „Předchozí rozhodnutí bylo nezákonné a předčasné,“ uvedl Zeman na tiskové konferenci 4. prosince. Našel v něm skutkové i právní chyby. Případ se proto vrací na Městské zastupitelství v Praze, i tentokrát se jím bude zabývat Jaroslav Šaroch.

Kriminalisté případ prověřovali od konce roku 2015, následně v březnu 2016 zahájil vyšetřování i Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Na projekt Farmy Čapí hnízdo totiž výbor Regionální rady ROP Střední Čechy v srpnu 2008 schválil 50 milionů z evropských fondů určených malým a středním podnikatelům. Předmětem vyšetřování bylo, zda na dotaci byl nárok, nebo zda se Babiš s dalšími pokusil záměrně skrýt vlastnickou strukturu společnosti tak, aby se jevila jako nezávislá na Agrofertu, z níž byla vyčleněna.

Právě Jaroslav Šaroch koncem srpna konstatoval, že se trestný čin nestal. Zeman ovšem namítl: „Nebyl objasněn skutkový stav v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí a došlo k opomenutí odůvodnění některých podstatných otázek v oblasti skutkového i právního hodnocení věci.“ Kritizoval i postup regionální rady, zejména to, že nepřezkoumala majetkovou strukturu společnosti. „Obsahem rozhodnutí není konstatování, zda se trestný čin stal, či nestal. Je třeba respektovat zásadu presumpce neviny,“ zdůraznil.

„Čekal jsem, že mě jen tak nepustí,“ reagoval na facebooku Babiš, šéf hnutí ANO a předseda vlády, kterému společnost Agrofert patřila, než ji převedl do svěřenských fondů. „Mám velkou radost a cítím úlevu, že je definitivně zastaveno trestní stíhání mé rodiny, mojí manželky a mé dcery.“ Vůči Babišově rodině s výjimkou syna Andreje Babiše mladšího, který figuruje v samostatném vyšetřování z důvodu pobytu v zahraničí, naopak Zeman zastavení stíhání potvrdil.

Prezident Miloš Zeman v případu dříve zmínil i možnost abolice, kterou by stíhání zastavil. Zatím ji však neudělí, nechce ji ani sám Babiš, který by ji navíc musel kontrasignovat.

Karolína Blažková

Máme toho dost, znělo Václavským náměstím na další demonstraci Milionu chvilek

Desítky tisíc lidí se v úterý 10. prosince sešly na pražském Václavském náměstí, aby demonstrovaly za demisi Andreje Babiše (ANO). Spolek Milion chvilek pro demokracii svolal další protest po necelém měsíci od demonstrace na Letné. „Máme toho dost!“ Reagovaly davy na obnovení trestního stíhání premiéra.

„Audit Evropské komise hovoří jasně: Andrej Babiš zneužívá politickou moc pro svůj byznys. Neoprávněně vlastní média a další firmy a zneužívá důvěru voličů,“ promluvil Benjamin Roll, místopředseda hnutí Milion chvilek. „To, co se stalo a co se děje, včetně reakce Andreje Babiše, který si bere občany České republiky jako rukojmí a říká, že Česká republika to bude odmítat, je tak vážné, že jsme tady dříve než v lednu,“ řekl Mikuláš Minář, předseda spolku.

V listopadu hnutí představilo čtyři červené čáry, které mají být hranicí pro politiky a jejich činy. Jedna z nich se týká i střetu zájmů. Ten je podle nich aktuálně vážnější než kdykoliv jindy. „Požadujeme demisi Andreje Babiše. Požadujeme konec veřejných peněz pro Agrofert. Nechceme platit průšvihy našeho premiéra. Ať Andrej Babiš vrátí, co mu nepatří,“ shrnul Minář.

Po krátkých proslovech se část demonstrujících vydala v hlasitém průvodu na hlavní nádraží, kde zaplnili halu a podchody vedoucí na nástupiště a rozdávali letáky cestujícím. Průvod se řídil slovy Mináře: „Buďte slyšet a buďte vidět.“ Po cestě se na chodnících objevovaly nápisy křídou jako Demisi nebo Odstup. Ostatní lidé mohou podle organizátorů také pomoci, když rozšíří podpisovou výzvu, představenou v listopadu na Letné.

Úterní demonstrace odstartovala vlnu dalších, které se mají konat v týdnu od 16. prosince. V pondělí jsou v plánu protesty ve 120 obcích kromě krajských měst a Prahy, v úterý na Václavském náměstí a ve čtvrtek v krajských městech kromě Prahy.

Z demonstrace Kateřina Němcová

O zrušení povinné maturity z matematiky rozhodnou poslanci nejspíš až příští rok

Ani po tříhodinové diskusi vláda neprosadila zrychlené projednávání návrhu na zrušení povinné maturity z matematiky. Na schůzi Sněmovny v pátek 6. prosince už tak nejednotnou koalici nepodpořily SPD ani vládu tolerující KSČM. Naopak zákon proti dvojí kvalitě potravin a novelu, jež zakazuje množírny zvířat, poslanci v prvním čtení odhlasovali.Současná norma počítá s povinnou maturitou z matematiky na gymnáziích a lyceích už od roku 2021. Kromě ní by měli studenti mít povinnou vedle českého jazyka ještě zkoušku z cizího jazyka, což by znamenalo nárůst celkově na tři povinné předměty. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se však snaží prosadit odklad, podle něj na takovou změnu systém není připravený. „Nejprve je potřeba sehnat dostatek kvalitních učitelů pro to, aby žáci byli schopni získat a používat matematické znalosti,“ uvedl šéf resortu.

Plaga argumentuje také tím, že neúspěšnost u maturit z matematiky je 24 %, přičemž toto číslo zahrnuje jen žáky, kteří si ji dobrovolně vybrali. V případě povinné zkoušky už v roce 2001 by proto podle něj mohlo toto procento rapidně vzrůst. V současné chvíli to vypadá, že už se poslanci k odhlasování zrychleného projednávání letos nedostanou. Vládní ANO však usiluje o co nejrychlejší zařazení na program jednání Sněmovny.

Ta naopak podpořila v prvním čtení zákon proti dvojí kvalitě potravin. Za jejich prodej, kdy se pod stejným obalem skrývá jiné složení než v jiných evropských zemích, hrozí pokuta až 50 milionů. Dodržování by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Postih, tentokrát až půl milionu, bude nově platit i pro provozovatele množíren zvířat, v nichž se chovají především psi a kočky za účelem zisku z jejich prodeje.

Marek Jakšič

eNeschopenky startují. Ale lékařskému rukopisu a razítkům se dál nevyhnou

Od prvního ledna se spustí ostrý provoz eNeschopenek. Cílem tohoto dlouho připravovaného projektu je zjednodušit proces předávání informací o pracovní neschopnosti. Praktičtí lékaři jej v teoretické rovině vítají, kritizují však ministerstvo práce a sociálních věcí za konkrétní provedení, které podle nich neodpovídá požadavkům 21. století.

Lékaři vidí v novém systému nadbytečnou administrativní zátěž. „Podle původní představy by se nemuselo tisknout nic. Teď bude zapotřebí vytisknout jednu stranu A4, doplňovat do ní údaje propiskou a razítkovat,“ vysvětlil na tiskové konferenci 10. prosince doktor Cyril Mucha. Projekt totiž elektronicky komunikuje jenom s ČSSZ a zaměstnavatelem, pacientovi se ale musí dál potvrzení tisknout. „Kontrola, která nemocného navštíví, musí vědět, že je v pracovní neschopnosti. Jinak by za ním přece nešla,“ doplnil praktický lékař Petr Šonka.

Doktoři jsou také skeptičtí k ostrému startu od Nového roku. Tvrdí, že se systém dostatečně netestoval a pokud ho najednou začne používat dvacet tisíc lékařů, hrozí nestabilita a výpadky, což omezí především pacienty. Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc za vyplňování neschopenek lékařům neplatí. „Je to vykrádání zdravotního systému,“ stěžuje si Mucha, „mimozdravotní práci neplatí, ale udělují sankce za její neplnění.“

Elektronicky vydávané neschopenky ale v mnoha případech praktikům práci usnadní. Údajně až v padesáti procentech případů vyplňují neschopenky podle svého názoru nelegálně. Jedná se o případy, kdy jsou pacienti v péči specialistů. Ti sami potvrzení často vyplňovat nechtějí, a posílají tak nemocné zpět k obvodním lékařům. Nová eNeschopenka je tedy restartem celého systému. „Specialisté se už nemohou vymlouvat, že nemají tiskopisy, nebo že je neumí vyplňovat. Teď se to všichni musí naučit znovu,“ řekl Šonka.

Z tiskové konference Daniel Schőn

Maraton, který se obejde bez treter. Češi píší dopisy za lidská práva

U příležitosti Dne lidských práv začal 7. prosince Maraton psaní dopisů. Do největší lidskoprávní akce na světě se Česko zapojilo už podeváté. Koná se pod záštitou české sekce Amnesty International a díky ručně psaným dopisům či e-mailům pomáhá nespravedlivě vězněným a utlačovaným po celém světě. Kampaň v nenápadných prostorách Skautského institutu u Staroměstského náměstí v Praze zahájili její koordinátorka Žaneta Sladká a ředitel české sekce organizace Mark Martin.

Každý ročník se zaměřuje na určitou skupinu lidí s nejrůznějšími problémy. „Letos jsou to děti, studenti a mladiství do 26 let. Vybrali jsme šestici odvážných lidí, kteří se stali oběťmi bezpráví, a to často z důvodu svého aktivismu,“ říká Sladká. Psaní s výzvami poté míří do kanceláří vlád a úřadů příslušných zemí.

Tento rok poputuje pomoc například za íránskou herečkou Yasaman, která za sundání šátku z hlavy dostala 16 let vězení, nebo za devatenáctiletým Emilem Ostrovkem, jenž skončil ve vězení kvůli nepoctivému zaměstnavateli. „Kvůli špatnému výběru brigády a chlapovi, který mi lhal, mě zavřeli na osm let do vězení za obchod s drogami. Nic jsem ale neudělal,“ popisuje student z Běloruska na jednom z vyvěšených plakátů, které šestici představují.

Jen z Česka loni odešlo 25 108 dopisů. „Znatelných změn dosahujeme zhruba ve 40 procentech případů. Ať jde o propuštění dotyčného nebo alespoň přístup k advokátovi, rodině či adekvátní zdravotní péči,“ podotýká Sladká. Svobodu se naposledy povedlo zajistit třeba krymskému aktivistovi Alexandru Kolčenkovi. „Ne vždy se nám podaří dosáhnout výsledku, ale je to akt naděje. Je to jistota, že to, co děláme, má skutečně smysl,“ dodává Martin.

Zapojit se navíc může úplně každý, jednotlivé akce se pořádají v prosinci na nejrůznějších místech v republice, ať už jsou to kavárny, školy, kulturní centra či soukromé dýchánky. A uspořádat tu svou, třeba s přáteli nebo s rodinou, může kdokoli, klidně i z pohodlí obývacího pokoje. Stačí se zaregistrovat na stránkách Maratonu a pustit se do psaní.

Ze Skautského institutu Anna Portešová

Rozestup 1,5 metru. Kreuziger a Salač bojují za bezpečnost cyklistů

Ročně se v České republice stane až ke čtyřem tisícům dopravních nehod s účastí cyklisty. Jednou z nejčastějších příčin je nedostatečná vzdálenost předjíždějících motoristů. To se snaží změnit kampaň Jeden a půl metru slavných českých sportovců, cyklisty Romana Kreuzigera a motocyklového závodníka Filipa Salače. Ve spolupráci s Autoklubem ČR ji prezentovali ve čtvrtek 5. prosince.

Společně chtějí zavést při předjíždění cyklisty povinný rozestup 1,5 metru na šířku silnice. „Tato vzdálenost vyplývá z řady zahraničních vědeckých výzkumů. Například ve Francii, Španělsku nebo v Belgii je stanovena zákonným předpisem,“ vysvětluje prezident Autoklubu Jan Šťovíček.

Iniciátoři projektu se také shodují, že nejdůležitější je naučit obě strany vzájemnému respektu a pokusit se zasypat propast, která mezi nimi už dlouhou dobu zeje. „Nejde nám jen o to, zastat se jen cyklistů. Měli by se respektovat vzájemně, tedy řidiči by měli být na cyklisty opatrní a dávat jim prostor. A naopak oni by měli jezdit osvětlení a dodržovat pravidla,“ popisuje Salač. „Riziko nehody se týká všech, je jedno, jestli trénujete na Tour de France, nebo jedete pro rohlíky do večerky,“ doplňuje Kreuziger.

Kampaň vyvrcholí na jaře se začátkem cyklistické sezony zveřejňováním osvětových videí a následně prezentací tématu na vybraných závodech. Tvůrci doufají, že projekt rozpoutá celospolečenskou diskusi, která by později mohla vyústit i v konání ministerstva nebo poslanců.

Z tiskové konference Daniel Palát

Nový portál Českého rozhlasu nabízí archiv projevů i interaktivitu

Přestože je druhou nejstarší evropskou institucí podobného druhu, Český rozhlas se s moderními trendy ve vysílání snaží držet krok. Ve středu 4. prosince spustil ryze internetový projekt mujRozhlas, který uživatelům umožní především jednoduchý přístup ke kompletnímu obsahu.Nový audioportál poběží jak na mobilní, tak i počítačové platformě dostupné přes internetový vyhledávač. Nabídne v první řadě přímé vysílání všech stanic Českého rozhlasu, a to s novinkou ve formě funkce tzv. timeshiftu, díky níž se posluchači mohou na záznamu vracet v čase, pokud jim unikne začátek pořadu. Náhled do minulosti zprostředkuje také výběr z archivních záznamů, zahrnující mimo jiné i politické projevy. Chybět nebudou ani nové obsahy vyprodukované speciálně pro internetové prostředí, například Olympijský podcast ze sportovního prostředí.

Podle ředitele Nových médií ČRo Jiřího Maliny uvedením portálu modernizace zdaleka nekončí. „Budeme postupně uvolňovat připravované technologie a funkcionality pro mobilní aplikaci a webové stránky a rozšiřovat nabídku obsahu,“ uvedl na oficiálním představení portálu. Zmínil i možnost budoucího zaměření na interaktivní prvky, které umožní posluchačům podcastů či rozhlasových her ovlivnit vývoj vyprávěného příběhu. Podobnou funkcí vzbudila na konci loňského roku v seriálu Black Mirror velkou pozornost on-line televize Netflix.

Streamingové služby typu Netflix, HBO GO či Apple Music nabízí proti tradičním médiím obecně více možností, a možná i proto zažívají v poslední době čím dál tím větší úspěch, jak dokládají i dostupná data. Přes 150 milionů lidí po celém světě si předplácí Netflix, aby získalo přístup k takzvaným „on demand“ obsahům, tedy pořadům, které si uživatel může přehrát v libovolném čase a z jakéhokoliv místa. A právě zvýšení poslechovosti „na vyžádání“ si klade za cíl i projekt mujRozhlas.

Z tiskové konference Kristýna Slavíková

Dnes jsou méně oblíbení než my jen politici, řekl Wollner na novinářské konferenci

Pražský prostor HubHub od 5. do 7. prosince hostil žurnalisty ze všech koutů světa. Na šestém ročníku konference Prague Media Point diskutovali představitelé britských BBC a Guardianu či německé Deutsche Welle, české tituly zastupovali novináři z České televize, ČTK, Deníku N. Letos nesl název What’s working, tedy Co funguje.

„Je nemožné být na 100 procent objektivní, každý má nějaké preference. Důležité ale je za každých okolností psát pravdu, ne alternativní fakta,“ prohlásila ázerbájdžánská novinářka a spisovatelka Arzu Geybulla. Jedním z řešení může podle maďarské novinářky Györgyi Rétflavi být videožurnalistika: „Lidé věří více tomu, co vidí.“

Navzdory pozitivnímu názvu se mluvilo o současných problémech, v bloku o investigativní žurnalistice se hosté vrátili k vraždě slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vzpomínal na něj Marek Wollner, moderátor pořadu Reportéři ČT, který s ním spolupracoval. Událost podle něj pomohla na Slovensku rozhýbala společnost, což je dobré znamení, že útoky na novináře lidem nejsou ukradené. Souhlasila i srbská investigativní novinářka Dragana Zarkovic Obradovic.

Na programu byla mimo jiné diskuse o výročí roku 1989 a o svobodných médiích v Česku. „V 90. letech byla novinařina prestižním povoláním, dnes jsou méně oblíbení než my už jen politici,“ konstatoval Wollner. Problém vidí v tom, že lidé nevěří médiím, která kritizují jejich favority.

Z konference Josefína Folprechtová

Praha nemá z turistů skoro nic, uvedl primátor Hřib při debatě

Hlavní město se v současné době potýká s různými problémy. Některé z nich se pojí s přílivem turistů. O nich, o veřejném prostoru, bydlení i odpadech se v neděli 8. prosince diskutovalo v Centru architektury a veřejného plánování. Debatu pořádal Politologický klub Univerzity Karlovy.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přednesl některé návrhy a plány magistrátu v aktuálním volebním období, architekt a děkan Technické univerzity v Liberci Osamam Okamura a členka Institutu plánování a rozvoje hlavního města Kristina Ullmannová přinášeli odborný pohled a srovnání s ostatními evropskými městy, jako jsou Vídeň, Berlín či Londýn. Své postřehy doplňoval i novinář Janek Rubeš, tvůrce pořadu Honest Guide.

„Společným jmenovatelem problémů veřejného prostoru je jeho vybavenost a údržba. Je jednodušší prostor vybavit, ale důležité je, že musíme být schopní o něj pečovat. Často na to ale nejsou finance,“ míní Okamura. Neudržovaně často působí přeplněné koše v centru Prahy. „Ale ty nezapříčinila neúdržba, častější vyvážení nepomůže. Stačilo by, aby komerční prodejny nevyužívaly veřejné koše na svůj odpad,“ míní Rubeš.„Máme připravený legislativní plán, ale možná by stačilo na koše namontovat jakousi čepici, která by dovolila vyhazovat pouze malé odpadky,“ reagoval Hřib, který jako mnohem větší problém vidí fragmentaci Prahy, kdy magistrát musí vycházet s městskými částmi, a dále rozpočet, kdy i přes rostoucí příliv turistů z nich městská kasa nemá téměř nic. „Turista jezdící hromadnou dopravou generuje minus pro město a lázeňská taxa nic nespraví,“ dodává.

Příliv turistů může zapříčinit i vystěhování rezidentů z centra a nedostatek bytů, který město do značné míry sužuje. Především kvůli tomu, že magistrát a městské části mají v držení 5 % bytů, což je o 55 % méně proti Vídni, nedokáže regulovat ceny.

Z debaty Tereza Vernerová

Melody Makers v nové show přenesou diváky do čtyřicátých let

Swing nylonového věku, právě tak se jmenuje zbrusu nová show Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers. V Lucerně díky ní 8. prosince vtáhli diváky do atmosféry druhé poloviny čtyřicátých let.

Nylonovým věkem nazval Josef Škvorecký první tři poválečná léta, údajně podle punčoch, které tehdy rozdávali američtí vojáci českým dívkám. Symbolem znovu nabyté svobody se pro většinu mladých lidí stal swing. Ty nejlepší swingové hity období 1945-48 nyní Havelka s Melody Makers předvádí v koncertní show.

Havelka prokládá písničky zajímavostmi z historie tehdejší swingové scény, srší vřelým humorem a energií. „Prosím vás, kdybyste potřebovali telefonovat, tak řekněte, my ztišíme,“ říká třeba, když v sále už poněkolikáté zazvoní mobil. „Čím více si dáte drinků, tím lépe budeme v druhé části hrát,“ upozorní přítomné, než po první polovině představení odskáče přes celý Velký sál Lucerny do šatny.

Uvolněnou atmosféru dotváří tančící diváci na balkonech i Havelkovo neustálé přátelské hašteření jak s ostatními členy bandu, tak s dětmi Vojtěchem a Rozálií, kteří v programu také účinkují. Ovace vestoje po bezmála tříhodinové show orchestr odměňuje hned několika přídavky.

Z koncertu Adrian Kovalik

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Po 40 letech znovu Čechem: Kundera získal české občanství

Devadesátiletý Milan Kundera má opět české občanství. Listinu o jeho nabytí mu předal český velvyslanec Petr Drulák 28. listopadu v jeho bytě v Paříži. Deník Právo uvedl, že to byl civilní obřad bez hymny a vlajek. Spisovatel vyjádřil podle listu upřímnou radost.

Jak uvádí web Seznam Zprávy, Drulák vyslovil přání, aby Kundera přehodnotil postoj k publikování v českém jazyce a začal vydávat knihy i v mateřštině. Překlady do češtiny totiž autor již mnoho let neumožňuje.

Komunistický režim zbavil Kunderu československého státního občanství na konci sedmdesátých let poté, co v roce 1974 emigroval do Francie. Od roku 1981 byl francouzským občanem.

Podle Druláka si manželé Kunderovi uvědomují pocit české příslušnosti. „Spisovatel a jeho žena Věra o občanství přemýšleli už dlouho. Impuls ale podle něj přišel až od premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO, který se s Kunderou setkal loni v listopadu a občanství mu nabídl,“ cituje velvyslance web iRozhas.cz

Kunderova manželka Věra v listopadu tohoto roku řekla v rozhovoru pro měsíčník Host, že emigrace byla jejich největší chyba. Vrátit se po sametové revoluci podle ní nemohli, protože čeští disidenti jejího manžela nenáviděli. „Vybrali jako vůdce protikomunistické opozice Havla a měli obavy, že Milan, který byl v zahraničí tehdy mnohem známější, by chtěl být sám v čele politické opozice,“ uvedla.

Justýna Jirásková

Požár a exploze si v Prešově vyžádaly osm životů, důvodem byl únik plynu

Osm úmrtí. To je konečná bilance požáru bytového domu v Prešově. Nalezených a potvrzených obětí je sice sedm, další nezvěstná se ale podle všeho pohybovala ve dvanáctém patře, kde plyn v pátek 6. prosince explodoval a intenzita požáru tam dosáhla maxima.„Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil jeho likvidaci,“ informoval Hasičský a záchranný sbor na sociálních sítích. Podle statiků a dalších expertů je poškození tak rozsáhlé, že nejlepším řešením je celou budovu zbourat.

Z veřejného ohrožení jsou obviněni dělníci i jednatel stavební firmy, která těsně před explozí prováděla výkopové práce právě v Mukačevské ulici, kde se tragédie stala. Podle dostupných informací způsobil explozi únik plynu. Policie zadržela celkem šest osob.

„Je to možná největší tragédie za poslední půlstoletí, která město postihla,“ řekla podle serveru Lidovky.cz primátorka Andrea Turčanová.Slovenská vláda už vyčlenila jeden milion eur, tedy v přepočtu asi 26 milionů korun, na odstranění následků, kabinet může v případě nouze částku navýšit. Kromě vládní pomoci se ale vzedmula vlna sympatií s oběťmi, a tak lidé přispívají do veřejných sbírek. Prezidentka Zuzana Čaputová sama přidala 5000 eur.

„Velmi mě zarmoutila dnešní zpráva o tragédii v Prešově. Myšlenkami jsem se všemi, kteří se teď budou muset vyrovnat s jejími následky a ztrátou nejbližších,“ napsala Čaputová na sociální sítě. Její český protějšek Miloš Zeman vyjádřil lítost v dopise: „Dovolte, abych Vám, rodinám zasaženým touto tragédií i slovenskému národu vyjádřil jménem svým a jménem občanů České republiky upřímnou soustrast.“

Jakub Šťastný

Ekonomika

Průměrná mzda vzrostla o 7 % na 33 697, uvedl Český statistický úřad

Ve 3. čtvrtletí letošního roku se průměrná hrubá nominální mzda vyšplhala na 33 697 Kč, to je o 2 613 více než ve stejném období v roce 2018, zveřejnil 4. prosince na svém webu Český statistický úřad.

Spotřebitelné ceny se navýšily o 2,8 %, tedy reálná mzda se zvýšila o 4 %. Proti předchozímu kvartálu průměr vzrostl po očištění sezonních vlivů o 1,6 %. U mužů je medián mzdy 31 909 Kč, u žen 26 887. Na 80 % zaměstnanců pobírá mzdu mezi 15 680 a 52 531 Kč.

Johana Kofroňová

Nezaměstnanost v listopadu zůstala nízká, nabídka práce se navýšila

Podíl lidí bez zaměstnání se v listopadu udržel na říjnových hodnotách, tedy 2,6 %. Jejich počet se však zvýšil o 771 na 197 289, přesto je to nejnižší číslo za zkoumaný měsíc od roku 1996. Pracovní nabídky se rozšířily více než o tisíc pozic na 338 670, oznámil v pondělí 9. prosince Úřad práce ČR.

Do evidence nezaměstnaných se přihlásilo od října 37 886 uchazečů a odešlo 37 115 lidí. Z nich 23 230 získalo nová místa a 7000 jich úřad vyřadil za nespolupráci. Do evidence se nejčastěji hlásili klienti s nízkou kvalifikací a vzděláním, průměrně ve věku 42,7 roku.

Nejvyšší hodnoty se 4,1 % dosáhl Moravskoslezský kraj, po něm Ústecký, kde podíl činil 3,6 %. Nejlépe na tom byl Pardubický kraj s 1,8 %. Praha měla jen o 0,1 % více, stejně jako kraj Jihočeský.

Na počátku roku sahala hodnota nezaměstnanosti až ke 3,3 % a postupně klesala. V květnu spadla na 2,6 %, udržela se tak i v červnu. V letních měsících se pohoršila na 2,7 % a v říjnu se opět vrátila ke květnovým hodnotám.

Podle Úřadu práce ČR situaci na trhu nadále ovlivňuje příznivý stav ekonomiky a odpovídá i klimatickým podmínkám. „V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,” uvedla jeho ředitelka Kateřina Sadílková pro ČTK, a odkázala tak například na ukončování sezonních prací.

Linh Nhi Vu

Peněz bude z EU míň i kvůli Babišovi, řekl Niedemayer v debatě o dotacích

O dotacích z EU, jejich výši i rozdělování diskutovali účastníci debaty v pondělí 9. prosince v sále Minuta na Staroměstském náměstí v Praze. Pozvání Skautského institutu přijali europoslanec Luděk Niedemayer (TOP 09), Štěpán Černý, ředitel odboru koordinace evropských politik, a Jaroslav Cingr, vedoucí odboru řízení dotačních projektů ve Středočeském kraji.

Hosté se shodli, že si Česko neumí správně stanovit priority, ale i tak bylo v čerpání úspěšné. „Peníze cukrujeme na všechny projekty a nedáváme váhu tomu, co by nás posouvalo dál,“ uvedl Cingr. „Fondy jsme využili, ale zároveň udělali spoustu defektů. Cukrování, což je uspokojování všech zájmových skupin, je špatné,” souhlasil europoslanec opoziční strany.

EU poskytne Česku v příštím rozpočtovém období až o čtvrtinu méně peněz, tedy zhruba 373 miliard eur. Na poklesu má podle Niedermayera podíl i premiér Andrej Babiš (ANO), a to kvůli vyšetřovaní čerpání dotací: „Je to širší problém, u nás je jedinečný, příjemce dotací je premiér osobně, to je unikátní.“ Dodává však, že ani nový rozpočet není vůbec špatný: „Peněz dostáváme pořád dost, životní úrovní se přibližujeme průměru v Evropě.“

Podle Černého je pokles míry spolufinancování logickým vývojem, neboť EU opouští velký plátce – Velká Británie. Zastává názor, že flexibilita rozdělování peněz by mohla být větší: „Pokud je například na úřadě v Uhříněvsi nemocná jediná paní projektantka, která tam pracuje, úřad nemá prostředky, aby zaplatil náhradu a všechny projekty se stopnou, než se uzdraví. A to je prostě špatně.“

Proti tomu se ohradil Niedemayer, který narážel na nejasnosti v nedávno zveřejněném auditu o střetu zájmů premiéra Babiše: „Je nepřípustné, abychom po událostech minulého týdne žádali nějaké ústupky. Navíc je další přerozdělování peněz zbytečná komplikace.“

Z debaty Martin Klouda

Arriva navyšuje počet vlaků. S nákupem jízdenky pomůže pokladní na dálku

V neděli vyjede na železnice přes šedesát nových vlaků společnosti Arriva. Ta od Českých drah přebírá část provozu rychlíkových tratí a osobních vlaků. Modernizované soupravy se pyšní komfortem na úrovni první třídy pro všechny, a to za nízkou cenu konkurující autobusům, vychází zhruba korunu na kilometr.

Nejvýhodněji jízdenky cestující seženou v předprodeji přes internet, který je už teď u spojů možný. Vyšší ceny pak budou ve stanicích u pokladen před odjezdem vlaku nebo u stevardů na palubě. Tam však bude možno platit hotově i kartou. Novinkou je i automat ve stanicích, který cestujícího v případě zájmu spojí se vzdálenou pokladní, ta mu pomůže s výběrem nejvýhodnější jízdenky.

„Předprodej na rychlíky je v našem e-shopu už v plném proudu, cestující tak už mohou plánovat bez problému cesty na vánoční svátky a koupit si jízdenku dopředu. Nákup na internetu vyjde v některých případech levněji a automaticky máte i rezervované místo ve vlaku, které si na plánku v e-shopu vyberete,“ uvedl ředitel společnosti Jiří Nálevka.

Na čtyřech rychlíkových linkách bude Arriva jezdit z Prahy do Tanvaldu, Šluknova, Rakovníka a Českých Budějovic, dále bude provozovat osobní vlaky na Liberecku a Zlínsku. Zohledňovat bude i místní tarify, jako jsou IDOL či IDS, proto pro pohyb po kraji nebude nutně potřeba nová jízdenka. Platí to i pro jízdné časové, sama Arriva jej bude umožňovat, a to na sedm, čtrnáct a třicet dní. Arriva není jediným soukromým dopravcem, který od nového jízdního řádu posiluje na úkor Českých drah. Některé další linky bude provozovat třeba RegioJet nebo Leo Express.

Z nádraží Hana Holíková

Kultura

Všecky krásy světa očima Devětsilu. Jedenáct let činnosti spolku mapuje nová výstava

Barevné koláže, surrealistické obrazy, energický Bugatti Step. Atmosféra experimentů a bezstarostnosti prostupuje výstavou o spolku Devětsil, kterým mezi lety 1920-1931 prošli mimo jiné spisovatel a autor knihy Všecky krásy světa Jaroslav Seifert, výtvarný umělec a kritik Karel Teige nebo malířka Toyen. Autorům expozice se podařilo prostřednictvím hudby, filmových ukázek a architektonických modelů zdůraznit typickou provázanost uměleckých forem. Dům U Kamenného zvonu tak do března nabízí křehké tóny Seifertových básní či posezení pod tanečním ztvárněním Nezvalovy Abecedy.

„Výstava začíná odkazem na první světovou válku, to bylo počáteční trauma, vůči kterému se vymezuje doba jazzového věku,“ uvedla autorka koncepce výstavy Alena Pomajzlová. Kontrast k chmurám války představují radostné melodie Jaroslava Ježka a E. F. Buriana, které se linou točitým schodištěm vedoucím k hlavním částem expozice.První patro nabízí poslech Seifertových básní a ukázky tvorby dalších autorů, poezie doplňuje i výtvarnou část výstavy, koláže Josefa Štýrského a Karla Teigeho kombinují černobílé litery s pestrými barvami.

Na hravost navazuje sekce věnovaná brněnskému Devětsilu. „V Brně umělci pořádali excentrické kabarety a večírky, účastnil se každý, kdo chtěl patřit do bohémské společnosti. V moravské metropoli dále vycházel časopis Pásmo, Artuš Černík a Bedřich Václavek do něj psali jako jedni z prvních filmové recenze,“ sdělil spoluautor výstavy Petr Ingerle.

Rozvoj kinematografie mapují projekce dobových filmů s černobílou Prahou, americkými herci a TGM. Divadlo připomínají upoutávky na představení Osvobozeného divadla a rekonstrukce scén Bedřicha Feursteina. Modely objektů se uplatňují i v sekci věnované architektuře, kde vedle sebe stojí obchodní dům Olympic a reklamní poutač pavilonu Sovětského uhelného trustu.

Finále expozice představuje jedinečné ztvárnění slavné Nezvalovy Abecedy. Poetistické texty doplňuje taneční ztvárnění písmen Milči Mayerové, na karty s jednotlivými básněmi pohlíží divák ze starožitného čalouněného křesla.

Z výstavy Kristýna Dvouletá

Festival Prague Swing Xmas nabídl atmosféru jako z první republiky

Swingový festival s mezinárodními lektory, živými kapelami a vánoční atmosférou k tomu, tak vypadal Prague Swing Xmas 2019. Uskutečnil se od 6. do 8. prosince v pražském Autoklubu České republiky, který díky původnímu stylu doslova dýchá atmosférou první republiky, a na dalších místech po metropoli.

Hlavní náplní akce byly tradičně lekce Lindy hopu, tance vyvinutého v pozdních 20. a raných 30. letech 20. století. Konaly se celý víkend a vedli je známí kvalifikovaní lektoři, kteří přijeli z různých zemí Evropy. Díky nim měli návštěvníci možnost poznat a naučit se zcela nové techniky spolu s ojedinělými styly známými v zahraničí. Velkou pozornost poutaly zejména hodiny Gia a Andrease ze Švédska. Oba muži vystupovali spolu v páru, a poukázali tím na fakt, že dnes už nemusí taneční dvojici tvořit pouze žena s mužem.

Program každý den završil speciální večírek, ten páteční provázela živá hudba jedné z nejznámějších českých swingových kapel Appendixie. Další dva večery zahrála londýnská kapela Shirt Tail Stompers pod vedením Stevena Coomba, mistra britského humoru. „Ten krásný taneční sál, stará hudba, tanec a původní retro oblečení všech lidí na mě působí jako bych se nacházela v nějakém starém černobílém filmu. Je to krásné,“ uvedla Aneta, která přijela z Brna. Součástí programu byl také tzv. Vintage corner s dobovým oblečením a doplňky, fotokoutek či přednáška o historii swingu.

Prague Swing Xmas je jedním z nejznámějších swingových festivalů pořádaných v ČR a má dlouholetou tradici. Znovu se vrátí první víkend v dubnu 2020, kdy se koná jeho jarní verze.

Z festivalu Sandra Sýkorová

Sport

Ledecká zase zářila na lyžích. Jako první Češka ve sjezdu vybojovala zlato

Ester Ledecká začala sezonu ohromným úspěchem. Při pátečním sjezdu v kanadském Lake Louise za sebou nechala všechny soupeřky a dojela si pro zlato. Je to přitom její první triumf ve Světovém poháru na lyžích, který oslavila čokoládou a přípravou na další závod. A i v něm byla blízko velkého úspěchu, o den později jí stupně vítězek unikly jen o pár setin. V průběžném pořadí seriálu je nyní sedmá, kam klesla po 30. místu z nedělního Super-G.

„Jsem samozřejmě šťastný. Ester předvedla perfektní jízdu. Takové předváděla v tréninku, ale teď se jí sešly všechny pasáže najednou. Měla i štěstí, protože pět minut po ní přišla mlha,“ řekl jeden z trenérů Tomáš Bank v České televizi.

Úspěšný první start sezony umocňuje fakt, že je první Češkou, která stanula na stupních vítězek v závodu SP v rychlostní disciplíně po 36 letech. Ledecká současně navázala na nečekaný úspěch z ZOH 2018 v Pchjongčchangu, kde vybojovala zlata hned dvě, z toho jedno právě v alpském lyžování.

Ani druhý den závodů v Lake Louise se Ledecká nenechala zahanbit. Startovala jako druhá a laťku nastavila hodně vysoko, i když zůstala těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě. I to však v kombinaci s pátečním triumfem stačilo dočasně na vedení v prestižním seriálu.

„Hodnotíme ten závod hodně dobře. Ester udělala maličké chybičky, přesto byla čtvrtá, takže velká spokojenost. Zůstane jí červené číslo, protože pořád vede hodnocení sjezdu o 14 bodů, takže bude na příštím závodě startovat jako vedoucí závodnice. A to je myslím vždycky velká podpora sebevědomí,“ sdělil Radiožurnálu Bank.

Dalšího závodu na lyžích 21. prosince ve francouzském Val d’Isere se však možná nezúčastní. Původně totiž chtěla startovat 19. prosince v italské Carreze na snowboardu, tedy své tradiční disciplíně.

Jan Skalák

Ani na šestý pokus to nevyšlo, ale Slavia se s Ligou mistrů loučí se ctí

„Nikdo se nám nakonec nesmál. Všichni již ví, kdo je Slavia Praha. Nádherný první rok v Lize mistrů. Příští rok na shledanou!“ Těmito slovy komentoval předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík na twitteru účinkování v letošní Lize mistrů. Za posledním zápasem skupinové části vyjel pražský celek do Dortmundu. Zde sice s místní Borussií prohrál 1:2, opět ovšem předvedl sympatický výkon.

Český tým měl v zápase řadu šancí, ale až na jednu je všechny kryl brankář Bürki, který prokázal, že je světovou špičkou. Skvělé reflexy předvedl proti hlavičkám Olayinky a Yussufa a také při tečované střele Masopusta. Na druhé straně se ovšem po krásné kombinaci prosadil Sancho, který posléze už znovu za vyrovnaného stavu asistoval u gólu Brandta. „Z Bürkiho jsme udělali hráče kola,“ smutnil po utkání Tomáš Souček, jediný úspěšný střelec Slavie, který před přestávkou srovnal na 1:1 a dal týmu šanci na první vítězství. Ale nakonec to ani na šestý pokus nevyšlo.

„Dortmund má skvělý tým, plný výborných hráčů. Dobře se na nás připravili, proměnili své šance a vyhráli. Jsem ale obrovsky hrdý na náš klub, na to, co mí hráči ukázali,“ citoval web UEFA.com trenéra hostů Jindřicha Trpišovského. Slova chvály se hrnula i od Luciena Favreho, kouče Dortmundu: „Byl to těžký zápas, Slavia hrála dobře a mohla vést o dva, tři góly.“

I když se teď Pražané s Ligou mistrů loučí, mají nadějně nakročeno do dalšího ročníku milionářské soutěže. Domácí ligu totiž po devatenácti kolech vedou už o čtrnáct bodů.

Jan Lukacko

Fotbalisté před Eurem vyzvou i Itálii, na turnaji budou bydlet v Edinburghu

Česká fotbalová reprezentace představila program před mistrovstvím Evropy 2020, v červnu ji čekají přípravné zápasy v Itálii a doma s Rakouskem. Během turnaje budou svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého bydlet v Edinburghu.

Generálkou bude pro národní tým dvojice utkání. V rámci týdenního tréninkového kempu se v Itálii 4. června postaví domácímu výběru, po návratu odehraje 7. června poslední duel s Rakouskem a o tři dny později odletí finální sestava do skotského hlavního města, kde bude v průběhu turnaje bydlet.

„Jsem s programem spokojen a věřím, že nás Itálie i Rakousko prověří,“ uvedl na tiskové konferenci v pondělí 9. prosince kouč Šilhavý. „Ale to je dobře, protože na Euru nás potom taky čeká hodně těžká skupina. Věřím, že jsme zvolili takový formát přípravy, který nás na šampionát dostatečně připraví.“

„Měli jsme perfektní timing. V poslední době jsme prožili několik úspěchů, díky čemuž byl o nás velký zájem, takže spíš než že bychom my chodili a hledali soupeře, mohli jsme si vybírat typologicky vhodný zápas,“ doplnil předseda asociace Martin Malík.

Při šampionátu se pak reprezentace ubytuje v hotelu Courtyard Edinburgh West v Edinburghu. Hlavní slovo při výběru měl manažer týmu Libor Sionko, který ve Skotsku rok působil v dresu Rangers.

„Jejich tréninkové zázemí má zarezervované skotská reprezentace a ze zbylých variant nám tato vyhovovala nejvíc. Je to jen hodinu jízdy autobusem od Glasgow, kde budeme hrát první dvě utkání, a hráči si jen vezmou věci do ruky a jsou na tréninkovém hřišti,“ pochvaloval si Sionko. Nadšený byl také trenér Šilhavý: „Musím Libora pochválit. Byli jsme tam ve čtvrtek, podmínky zázemí i hotelu jsou skvělé, vše je blízko. Jsem spokojený.“

Český tým čeká ve skupině Chorvatsko (19. června v Glasgow) a Anglie (23. června v Londýně), třetího soupeře (15. června v Glasgow) určí play off Ligy národů C.

Z tiskové konference David Sokol

Varaďa před MS počítá do branky s Dostálem, z farmy Bostonu dorazí Lauko

Trenér české reprezentace do 20 let Václav Varaďa vyzkouší před nadcházejícím domácím MS 39 hokejistů. Po dvoufázovém kempu ve Frýdku-Místku se na finální soupisce objeví celkem 23 hráčů, včetně tří gólmanů. O brankářské jedničce už má ale téměř jasno: „Lukáš Dostál prožívá fantastickou sezónu ve Finsku, je pro nás stěžejním hráčem. Určitě se ale během turnaje v bráně objeví i někdo jiný.“

Přípravy na světový šampionát začnou 10. prosince, kdy se představí především hráči z Evropy a juniorských zámořských soutěží. Později je doplní junioři vesměs z USA a Kanady včetně Jakuba Lauka hrajícího nižší zámořskou soutěž AHL za Providence Bruins, farmu Bostonu.Kapitána Varaďa zatím nevybral, výrazná jména na soupisce chybějí: „Vykrystalizuje se samo, za kým hráči půjdou a kdo bude tím lídrem.“ Na posledním MS nebyl s výkony předních hráčů spokojený, junioři skončili až sedmí: „Kluci jako Nečas, Kaut, Zadina i Galvas od sebe také čekali víc. Nepředvedli, co tým potřeboval.“

I proto čeká výběr hráčů do 20 let na medaili už od roku 2005, kdy získal bronz. V základní skupině tentokrát narazí postupně na týmy Ruska, Německa, USA a Kanady. Do čtvrtfinále postoupí nejlepší čtyři, pátý pak bude bojovat o udržení mezi elitou. „Vnímáme, že máme silnou skupinu, ale pro nás je výhodou, že hrajeme doma, kde bude burácet celý stadion a hnát nás k úspěchu. V tomto turnaji se nám ale dlouhodobě nedaří, takže jakákoliv medaile by byla skvělá,“ řekl kouč.Šampionát odstartuje v ostravské Ostravar Areně a třinecké Werk Areně 26. prosince. Hned na úvod se představí i česká reprezentace v zápase s Ruskem. Finále a utkání o třetí místo je na programu 5. ledna.

Z tiskové konference Eliška Krátká

Výstava Tenkrát na Spartě dává nahlédnout na letenský klub v 80. letech

Památný zápas s Juventusem v čele s Michelem Platinim. Oslavy mistrovského titulu v Žilině. Pozápasové čekání na výsledek souběžně hraného zápasu v Banské Bystrici. Následná euforie v kabině. Unikátní snímky zachycující nejen tyto okamžiky z historie letenského fotbalového klubu jsou k vidění na výstavě fotografií Tenkrát na Spartě.

„Dokumentuje události nejen na hřišti a tribunách, ale i zázemí a soukromí fotbalových idolů 80. let,“ vysvětluje autor snímků Zdeněk Lhoták, vítěz ceny World Press Photo v kategorii Sport za rok 1986. „Je určena hlavně přátelům fotografie, sportu, fotbalu a Sparty,“ dodal čerstvý sedmdesátník, který v 80. letech působil jako fotograf pražské Sparty, a měl tak přístup k hráčům jako Horst Siegl, Jan Berger, Ivan Hašek, Jozef Chovanec, František Straka, Vítězslav Lavička, Zdeněk Ščasný nebo Michal Bílek.

Výstavu ve čtvrtek 5. prosince zahájil radní Prahy 1 pro kulturu a sport Petr Burgr, který působil v TJ Břevnov, kde se krátce potkal s pozdější sparťanskou legendou Janem Bergerem. „Rozdíl mezi námi spočíval v tom, že na mě letěl míč, já si ho pak zpracoval a poté přemýšlel, co s ním udělám. Na Honzu teprve letěl míč, a on už věděl, co s ním provede.“

„V době, kterou zachycují fotografie, Sparta odstartovala a prožívala vzácnou éru,“ připomněla současná členka sparťanského představenstva Martina Králová dobu „Železné Sparty“, která sbírala tituly a kralovala českému i československému fotbalu.

Všechny snímky doplněné komentáři tehdejších hráčů a klubových funkcionářů vyjdou v blízké době také v knize nesoucí stejný název jako výstava.

Z výstavy Jan Ptáček

Nejdůležitější je tým, bilancuje horolezec Jaroš. Úspěšný rok uzavřel knihou

Radek Jaroš, jeden z nejznámějších sportovců v Česku, má za sebou mimořádný rok. V srpnu vylezl na Kilimandžáro, nejvyšší vrchol Afriky, čímž získal pomyslnou Korunu světa, titul, jenž naleží každému, kdo dokáže vystoupit na vrchol nejvyšší hory na každém ze sedmi kontinentů. „Proti Himalájím, které jsou na jednom místě, to bylo zajímavé poznání jiných kultur a lidí, byla to skvělá zkušenost,“ řekl ve středu 11. prosince, kdy představil novou knihu Severní polokoule naší koule.

V ní líčí výstup na vrcholy nejvyšších hor tří ze sedmi kontinentů: Mount Everest, Denali a Elbrus. Zatímco při výstupu na Mount Everest uspěl už v devadesátých letech, další úspěchy přidal během posledních tří let. V tomto období zvládl i Vinson Massif, Kosciuszko, Aconcaguu a naposledy letos v srpnu Kilimandžáro. „Není to úplně horolezectví v pravém slova smyslu, oproti Himalájím jsou to spíše výlety,“ dodal.

O Koruny světa usiloval od roku 2014, když na pátý pokus konečně stál na vrcholu poslední a pro něj osudové osmitisícovky K2. Přesně v padesáti letech tímto činem získal Korunu Himaláje za čtrnáct nejvyšších hor naší planety, čtrnáct velikánů, které výškou přesahují osm tisíc metrů. Dokázal to jako první Čech a patnáctý na světě. Letos v srpnu se pak po legendárním Reinholdu Messnerovi stal teprve druhou osobou, která má Korunu světa i Korunu Himalájí.

Nyní si chce dopřát zaslouženého odpočinku a věnovat se sportům, na které předtím neměl tolik času. Hodlá se ještě vrátit k myšlence, jenž ho oslovila při návštěvě Velikonočního ostrova, a příležitostně navštívit nejizolovanější hory na naší planetě.

Z tiskové konference Stanislav Hodina

Počasí

První prosincové dny jsou zatím opět beze sněhu

Uplynula už druhá adventní neděle a na území České republiky není k vidění téměř ani vločka sněhu. Výjimku tvoří horské oblasti jako Jeseníky, Krkonoše či Orlické hory. Jinde polojasné dny střídá pouze oblačnost a mrholení. I přes svoji každodenní odlišnost se teploty pevně drží nad nulou, změna sněhové situace se proto v blízké době nečeká. Proti loňskému roku je to výrazné oteplení, které bude trvat pravděpodobně až do konce měsíce. Na bílé Vánoce to tak znovu nejspíš nevypadá. I tak vám redakce Caroliny přeje hezké svátky a všechno nejlepší do nového roku.

redakce