4. listopadu 2021, Carolina č. 1001

události od 27. října do 3. listopadu


Z domova

Česko si 28. října připomínalo vznik Československa. Vyznamenání se ani letos nepředávala

Minulý čtvrtek se po celé republice konaly oslavy 103. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Po loňské pauze se opět uskutečnil pietní akt na pražském Vítkově. Prezident Miloš Zeman se z důvodu hospitalizace tradičních akcí nezúčastnil. Hrad odložil předávání státních vyznamenání na 1. ledna, zveřejnil však jména oceněných.

Tento rok prezident rozhodl o ocenění celkem 29 osobností. Řád bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání, udělil herečce Jiřině Bohdalové, kosmonautovi Vladimíru Remkovi a in memoriam podnikateli Petru Kellnerovi, československému pilotovi Alexandru Hessovi a britskému politikovi Alfredu Duff Cooperovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdrží epidemiolog Karel Raška, medailí Za hrdinství pak prezident ocení například českého velvyslance v Afghánistánu Jiřího Balouna a in memoriam štábní praporčici Michaelu Tichou. Medaili Za zásluhy získá 20 osobností, mimo jiné judista Lukáš Krpálek, hudebník Karel Vágner a in memoriam režisér František Filip či ekonom Michal Mejstřík.

U Národního památníku na Vítkově položili věnce u hrobu Neznámého vojína premiér Andrej Babiš, předseda Senátu Miloš Vystrčil nebo ministr obrany Lubomír Metnar. Prezidenta zastoupil náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše. Z rozhodnutí hlavní hygieničky se ceremoniál konal bez přítomnosti veřejnosti.

Ve večerních hodinách média vysílala projev premiéra Andreje Babiše. Hovořil mimo jiné o pandemii nemoci covid-19, růstu cen energií a ve stavebnictví, budoucí vládě a postojích České republiky v rámci Evropské unie. Popřál také Miloši Zemanovi brzké uzdravení, v závěru pak vyzval občany k očkování.

V Praze si lidé připomínali vznik samostatného Československa také na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka nebo na náměstí Pod Emauzy u pomníku československých legionářů. Na akci pořádané Českým svazem bojovníků za svobodu vystoupil bývalý prezident Václav Klaus.

V Olomouci odhalili pamětní desku T. G. Masaryka, v Ostravě uspořádali módní přehlídku ve stylu 20. a 30. let minulého století. Po celé republice pak mohli lidé zadarmo navštívit vybraná muzea, galerie a v rámci dne otevřených dveří i budovy ministerstev a Senátu.

Anna Kubatová

O Zemanův zdravotní stav se bude starat další konzilium

Prezident Miloš Zeman je i nadále hospitalizován v pražské Ústřední vojenské nemocnici, kam ho převezli 10. října ze zámku v Lánech. Jeho léčbu zastřešuje lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Důvodem Zemanovy hospitalizace jsou podle vyjádření ÚVN komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Dříve bylo zveřejněno, že trpí cukrovkou, neuropatií či úbytkem hmotnosti.

O postupu léčby jedná lékařské konzilium Ústřední vojenské nemocnice, které se skládá ze specialistů na jednotlivé zdravotní problémy prezidenta a podléhá řediteli nemocnice. Podle tiskové mluvčí ÚVN Jitky Zinke se „lékařský tým pečující o Zemana schází minimálně jednou denně“. Minulý týden nemocnice s prezidentovým souhlasem oznámila, že se jeho zdravotní stav mírně zlepšil.

Prezidentovu léčbu a odborný dohled je však podle odborníků třeba zintenzivnit, proto Zavoral inicioval vznik druhého lékařského konzilia. Zasedne v něm devět specialistů na fyzioterapii, diagnostiku nebo léčbu nemocí břicha a také například lékař z oboru psychiatrie. Očekává se, že toto konzilium poskytne druhý pohled na zdravotní stav hlavy státu. Všechna jména zatím veřejnost nezná, ale jistými členy multioborového týmu jsou například chirurg motolské nemocnice Pavel Pafko, fyzioterapeut Pavel Kolář či biochemik a končící rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. První dva zmiňovaní působili už v konziliu prezidenta Václava Havla.

Poprvé se odborníci sejdou v pátek 5. listopadu. Zaměří se primárně na prognózu nemoci prezidenta, posouzení však nechtějí uspěchat. „Rozhodně se nenecháme vmanévrovat do pozice, že musíme závěr učinit do 8.

listopadu, kdy poprvé po volbách zasedne nová sněmovna. Potřebujeme klid a rozvahu,“ řekl Zima Deníku.cz. Za konzilium také uvedl, že poradní sbor nehodlá dát pokyn k aktivaci článku 66 ústavy, který převádí pravomoci na jiné ústavní činitele. Jeho záměrem má být pouze posouzení zdravotního stavu prezidenta.

Po uzávěrce: Lékaři ve čtvrtek 4. listopadu přeložili prezidenta Zemana z jednotky intenzivní péče na standardní lůžko rehabilitačního oddělení.

Anna Riebauerová

Koalice Spolu a PirSTAN se dohodly na programu a ministerstvech

Budoucí vládní koalice Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými se v úterý 2. listopadu shodla na společném programovém prohlášení. Následně budou dokument schvalovat jednotlivé strany a v pondělí 8. listopadu by se měl podepsat. Známé už je také rozdělení ministerstev. Jména ministrů dle předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy koalice neřešila.

Vláda bude mít 17 ministerských postů, oproti nynějším 13. Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) si jako silnější uskupení vyjednala 10 ministrů. Připadnou jí ministerstva financí, obrany, práce a sociálních věcí, dopravy, zdravotnictví, zemědělství, životního prostředí, kultury, spravedlnosti a přibude ministr pro vědu a výzkum.

Koalice PirSTAN obsadí ministerstva vnitra, průmyslu, školství a zahraničí, také ministerstvo pro místní rozvoj a digitalizaci a bude mít i nově definovaného ministra pro legislativu a ministra pro EU. Noví ministři budou tzv. bez portfeje. To znamená, že nebudou mít pod sebou ministerstva. To se týká ministrů pro vědu a výzkum, legislativu a pro evropské záležitosti. Tyto pozice už v minulosti existovaly. „Chci zdůraznit, že nevytváříme žádné nové úřady, žádná nová ministerstva, ale pro lepší koordinaci některých činností jsme se rozhodli pověřit některé členy vlády konkrétními úkoly,“ řekl na tiskové konferenci po jednání Fiala.

Prezident Miloš Zeman skrze kancléře Vratislava Mynáře vzkázal, že se těší na schůzku s Fialou po přeložení z jednotky intenzivní péče na běžný pokoj.

Koalice deklarovaly, že nebudou zvyšovat daně a budou snižovat schodek státního rozpočtu o desítky miliard ročně.

Šimon Muška

Za týden se zdvojnásobil počet hospitalizovaných. Přichází další vlna covidu?

Za úterý 2. listopadu se podle statistik ministerstva zdravotnictví potvrdilo nejvíce nově nakažených osob od poloviny dubna, a to rekordních 9 902. Nejvíce se nákaza v posledních sedmi dnech šířila v Prostějově, silně zasáhla i Brno, České Budějovice a Strakonice. Míra pozitivních prudce roste od začátku října a i podle názorů odborníků se zdá, že podobný vývoj bude pokračovat. Spekuluje se tedy, zda v Česku nastoupí podzimní vlna.

Tento vývoj už můžeme sledovat i na statistikách hospitalizovaných pacientů a kapacitách nemocnic. Za pouhý týden se počet osob hospitalizovaných s koronavirem znásobil dvakrát a překročil hranici dvou tisíc, přesně se jedná o 2 058 případů.

Vzhledem k rostoucímu počtu nakažených začala platit také nová opatření. Od pondělí 1. listopadu je povinností prokázat bezinfekčnost v restauracích a preventivní testy už pojišťovny hradí pouze dětem a mladistvým do 18 let, osobám s částečným či prodělaným očkováním a těm, kteří se ze zdravotních důvodů očkovat nemohou. Zároveň se zkrátila doba platnosti testů, PCR jsou platné 3 dny a antigenní 24 hodin.

Epidemiolog Petr Smejkal v rozhovoru pro ČT24 nová pravidla podpořil a apeloval na to, že je třeba dbát na prevenci a snažit se zabránit dalšímu lockdownu, neboť podle jeho slov „jakýkoliv lockdown by byl velkým selháním“. Plně naočkovaných je v Česku celkem 6 103 446 osob.

Anna Tereza Kristóf

Lidé mohou opět darovat své srdce dětem

Začátkem měsíce odstartoval jedenáctý ročník sbírky Srdce dětem a potrvá do 14. listopadu. Charitativní projekt pod záštitou společnosti Život dětem se koná ve všech prodejnách Lidl už od roku 2011. Od té doby se vybralo téměř 210 milionů korun. Sbírka pomáhá dětem s vážnými onemocněními.

Za získané finance nadace hradí kompenzační pomůcky, doplácení zdravotních potřeb, invalidní vozíčky a také rehabilitace, které neproplácí pojišťovna. Společnost Lidl pokrývá náklady spojené s touto sbírkou, proto veškeré vybrané finance míří k dětem.

Lidé mohou přispívat v Lidlu zakoupením samolepky za minimální cenu 30 Kč, zasláním peněz na bankovní účet, nebo prostřednictvím DMS. Více informací o způsobech platby je k dispozici na webových stránkách srdcedetem.cz. Samolepku lidé můžou vylepit na tabla vystavená ve výlohách všech prodejen. V každé je navíc umístěn plakát s dítětem z daného regionu, kterému sbírka pomohla v loňském roce.

Organizace Život dětem pomáhá v rámci celé České republiky nemocným, handicapovaným a opuštěným dětem, které se ocitnou v obtížné životní situaci. Kromě projektu Srdce dětem můžou v současnosti lidé přispívat i v rámci Online Srdíčkových dnů.

Minulý rok sbírka pomohla více než tisícovce rodin a vybralo se 38 milionů. Koncem roku 2019 vyhrálo Srdce dětem první místo v Cenách Fóra dárců jako nejúspěšnější firemní sbírkový projekt.

Jana Přistoupilová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Boj za pravdu tu stále musí být, řekla prezidentka Čaputová při oslavách 28. října

Slováci letos poprvé v historii měli možnost oslavit vznik Československa 28. října 1918 státním svátkem. Den zrodu samostatného státu však pro ně nadále zůstává běžným pracovním dnem, na rozdíl od České republiky. Slovenští poslanci tak rozhodli loni v listopadu. V Bratislavě si významnou událost připomněla i prezidentka Zuzana Čaputová uctěním památky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Ve svátečním rozhovoru pro ČT24 se Čaputová vrátila k prvorepublikové symbolice pravdy. „Pravda jako hodnota dostává v tomto období velmi zabrat. Zdá se, jako bychom se vůbec neuměli shodnout na tom, co pravda je, dokonce se zpochybňují fakta a odbornost, “ pronesla Čaputová.

„Dopracovat se k pravdě si žádá naši aktivitu, zájem, ověřování toho, co slyším, a vlastního poznání, “ doplnila svou vizi boje za pravdu. Při slavnostní příležitosti se Čaputová mimo jiné vyjádřila i ke zdravotnímu stavu českého prezidenta Miloše Zemana. Popřála mu brzké uzdravení a zdůraznila, že úloha hlavy státu po parlamentních volbách je významná.

Zuzana Čaputová v rozhovoru dala najevo hlubokou úctu k tradičním hodnotám. „Pokud bychom se dokázali sjednotit na hodnotách, jež jsou odkazem první Československé republiky, jako je pravda, láska, humanismus, při pestrosti názorů, tak by společnost mohla být daleko soudržnější a všechny krize bychom mohli zvládat daleko lépe,“ věří prezidentka.

Joana Majidová

Ekonomika

V reakci na krach Bohemia Energy ministerstvo zastropuje zálohové platby DPI

Výše záloh na energie u dodavatelů poslední instance (DPI) se v listopadu a prosinci zastropuje, a to na 40 % původní hodnoty v listopadu a 50 % v prosinci. V úterý 2. listopadu toto opatření představil ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO). Ve středu se na snížení záloh dohodly MPO a Energetický regulační úřad s dodavateli poslední instance.

K dodavatelům poslední instance bylo po krachu společnosti Bohemia Energy převedeno na 900 tisíc odběratelů. Noví dodavatelé však pro klienty v režimu DPI musejí nakupovat energie za aktuální burzovní cenu, což vedlo v některých případech až k desetinásobnému zdražení zálohových plateb. Snížení těchto plateb nicméně neznamená žádnou úsporu, celková útrata se o to více promítne do doplatků. Ministr Havlíček přiznal, že touto regulací ministerstvo pouze snižuje šok z náhlého zdražení a „kupuje čas“ pro koncepční řešení.

Na Bohemia Energy ministerstvo v úterý podalo trestní oznámení pro podezření, že uzavírala nové smlouvy ještě ve chvíli, kdy už je nemohla plnit. Policie zároveň prošetřuje trestní oznámení na nedávné velké přesuny majetku majitele společnosti Petra Písaříka do netransparentních firem. Část těchto převodů zastavil předběžným opatřením pražský Městský soud.

Matěj Skuhravý

Dlužníci, zbystřete: Začíná milostivé léto a tím i cesta z problémů

Exekutorská komora vede okolo 4,5 milionu řízení téměř proti 700 tisíců dlužníků. Části z nich by se mohla týkat biblicky pojmenovaná akce milostivé léto. Každý, kdo dluží státu, kraji, obci či jimi vlastněným organizacím, má jedinečnou šanci ulehčit svému závazku, a to až do 28. ledna příštího roku.

Milostivé léto funguje na principu úhrady pouze původního dluhu a poplatku exekutorovi. Úroky i penále, které kvůli nesplacení původní částky navýšily celkový dluh, se prominou. Pokud tedy počáteční dluh dosahoval několika stovek korun (například jako pokuta za jízdu načerno) a vlivem nesplacení se celková částka vyšplhala do tisíců, zaplatí dlužník jen původní pokutu a poplatek exekutorovi, jehož výše je 908 korun. Autoři zákona si spolu s neziskovými organizacemi, které pracují s lidmi ve finanční tísni, slibují od akce úbytek exekucí.

Přestože by se událost mohla týkat až 300 tisíc dlužníků, experti odhadují, že se do ní zapojí jen zlomek. „První důvod je, že se to spousta lidí vůbec nedozví,“ uvedl pro Českou televizi ředitel Institutu prevence a řešení předlužení Radek Hábl. V Karlovarském kraji, který se dlouhodobě potýká s vysokým počtem exekucí, se proto někdy zapojují přímo samy obce a snaží se, aby se o akci dozvědělo co nejvíce lidí. V Českých Budějovicích pak chystají letákovou kampaň. Podle Hábla milostivé léto také nevyužijí lidé s více exekucemi, a poté ti, kteří nedokážou zaplatit jistinu.

Naopak spoluautor milostivého léta Marek Výborný (KDU-ČSL) v něm vidí „nabídnutou ruku ze strany státu“ a věří, že jej využijí statisíce lidí. Větší úspěch akce by mohl přijít se zapojením některých soukromých organizací, přestože tuto povinnost nemají. Záměr zúčastnit se milostivého léta už avizovaly společnosti ze skupiny PPF Home Credit a Air Bank. Nejistý je zatím postoj zdravotních pojišťoven, například VZP čeká na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti.

Lukáš Cigánek

Kultura

Jaromír Jágr jako komiksový hrdina

Nový titul zachycující fenomenální život Jaromíra Jágra pokřtili v úterý 2. listopadu v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Kniha Jágr, legenda vznikala téměř dva roky a symbolicky vyšla před 50. narozeninami hlavního hrdiny. Na tvorbě se podíleli především scenárista Lukáš Csicsely, ilustrátor Vojtěch Šeda a Tomáš Brandejs z vydávajícího Nakladatelství 65. pole.

Samotný Jaromír Jágr narozdíl od tvůrců na křtu scházel, knihu však obdržel a podle vyjádření jeho manažera Václava Bartoše se mu líbila. Autoři hokejistovu nepřítomnost při zrodu knihy vysvětlují tím, že příběh je v podstatě obdobou rytířského eposu, nikoliv životopisem. Přirovnávají Stanley Cup ke svatému grálu, hokejovou výzbroj k brnění a hokejku k meči. Díky tomu bude prý kniha vhodná pro široké publikum, nejen pro hokejové příznivce. Vyšší popularitu a rozsáhlejší spektrum fanoušků, než kterých dosáhly předešlé publikace o Jágrově životě, si autoři slibují i od populárního komiksového žánru.

Komiks začíná před kladenskou porodnicí a mapuje významné události Jágrova života až do roku 2001, kdy hlavní hrdina končí svou kariéru za tým Pittsburgh Penguins. Příběhem se prolínají pouze čtyři barvy symbolicky spojované s dějem –⁠ k počáteční černobílé se postupně přidá žlutá, barva Penguins, a červená, vyjadřující NHL a národní tým. Při slavnostním pokropení šampaňským připomněl sportovní komentátor Michal Dusík, kmotr knihy, Jágrův domácí tým Rytíře Kladno. „Možná, když je to Jaromír, tak to udělám takhle do kříže."

Z Paláce knih Luxor Tereza Hlaváčková

Dokument Svědectví odhaluje drsnou pravdu o živočišném průmyslu

Žalostné životní podmínky, kruté zacházení, strádání od narození až po smrt. To vše zachycuje český dokument Svědectví o živoření zvířat nejen ve velkochovech, který měl premiéru 1. listopadu v pražském kině Bio Oko. Záběry pořízené tajnou kamerou více než ze stovky chovných hal a malochovů odkrývají pravdu, která měla zůstat skryta, jak zní podtitul filmu. Po skončení promítání se konala debata s tvůrci. V jejich doprovodu se uskuteční i další projekce po celé republice naplánované na listopad.

133 minut sledují diváci tvrdou realitu života mnoha druhů hospodářských zvířat: slepic, krůt, kachen, krav, prasat nebo ryb. Seznamují se s procedurou inseminace, vypalováním rohů, kastrací, odebíráním mláďat od matky a krutým zacházením chovatelů. Ti provádí zákroky bez anestezie, slabší kusy necitlivě likvidují ranami o podlahu a za pomoci násilí dopravují zvířata na jatka. Dokument dále ukazuje specifika života na extrémně malém prostoru bez dostatku podnětů a z toho pramenící frustraci transformovanou na kanibalismus, nebo neuspokojivé hygienické podmínky způsobující zvířatům vážné zdravotní problémy. K tajně pořízeným záběrům se tvůrci odmítli vyjádřit.

Za snímkem stojí režisér Petr Vachler, jehož hlas diváky šokujícími odhaleními provází, a aktivistická organizace Zvířata nejíme. Projekt se snaží o osvětu a má apelativní charakter, což svými slovy Vachler stvrdil: „Nedělejme ze svých žaludků hřbitovy. (...) Děkuji všem, kdo uvažujete nad tím přestat jíst maso, dokument ukázal, že má smysl.“ Ve filmu mluví bývalí zaměstnanci v živočišném průmyslu nebo právníci manželé Plickovi, kteří upozorňují na nedostatečnou právní ochranu proti týrání hospodářských zvířat.

Z premiéry Jana Fortuníková

Na festivalu Žižkovská noc už dlouho nejde jen o hudbu

Desátý ročník multižánrového festivalu Žižkovská noc, který odstartoval ve čtvrtek 28. října, se odehrál v několika desítkách prostor, nejen na Žižkově. I v jiných čtvrtích měli jeho návštěvníci možnost poslechnout si desítky koncertů, zhlédnout několik divadelních představení a letos poprvé i queer show umělců z projektu Pinkbus. Umělecké zázemí poskytly festivalu vyhlášené kluby i hospody, ale vystupovalo se i na pražských náměstích.

Festival od počátku svého vzniku v roce 2011 prošel značným vývojem, původně totiž trval pouze jeden den a jeho program sestával čistě z klubových koncertů. Letos organizátoři sice vycházeli z toho, na čem byl festival prvotně vystavěn, a to je především poskytování prostoru alternativním umělcům, ale současně sestavili velice rozmanitý třídenní program za přispění více než dvou stovek interpretů. Hudební line up zahrnoval například hiphopovou skupinu Antiteze, rockovou kapelu Květy anebo rapovou hudební skupinu Opak Dissu. Ze zahraničí pak do Prahy zavítaly ukrajinská rapperka Alyona Alyona či slovenská hudebnice Katarzia.

Program však nabídl návštěvníkům i jiné druhy zážitků než pouze ty hudební. Jedním z nich byla živá epizoda festivalového podcastu Vysílač s tématem sexualizovaného násilí za účasti Kristýny Bělíkové z projektu Proč jsme to nenahlásili, Michaely Malinové z Bílého kruhu bezpečí a Dany Pokorné z organizace proFem. Příznivci divadla pak mohli zavítat na taneční performance Natálie Tunové s názvem Mimosa či autorský projekt Ur-Facism divadelního režiséra Jakuba Gottwalda.

Magdalena Kulasová

Když herci tančí. Čtvrtý ročník Roztančeného divadla ovládli Hes a Jirků

Finálový galavečer soutěže Roztančené divadlo se uskutečnil v neděli 31. října v Divadle na Vinohradech. V pomyslném tanečním souboji se zde utkalo osm reprezentantů jednotlivých pražských scén, z nichž každý za večer předvedl dva tance. Hlavním vítězem se stal Oskar Hes s partnerkou Veronikou Jirků, kteří reprezentovali Švandovo divadlo na Smíchově. Večerem prováděli Světlana Witowská a Libor Bouček.

Vítězný pár porotu uchvátili svým quickstepem a čačou. „Já jsem čekal, že tenhle večer bude velká sláva, ale takovou slávu jsem tedy opravdu nečekal,” okomentoval vítězství Hes. Nejvíce hlasů v divácké anketě, a tedy pomyslné druhé místo, pak získali Pavlína Štorková s Jakubem Necpálem, reprezentanti činohry Národního divadla. Ceny předával loňský laureát Jiří Hána.

Každý ze soutěžících předvedl během večera za doprovodu kapely Gin in jam jeden standardní a jeden latinskoamerický tanec. Výkony hodnotila odborná porota, ve které zasedli například herec Martin Dejdar, zpěvačka Dasha nebo šéfkuchař Přemek Forejt.

Roztančené divadlo je projekt Martina Šimka a Terezy Řípové, který odstartoval v Městském divadle Mladá Boleslav v roce 2016. O dva roky později pak dvojice připravila stejný koncept i pro Prahu. Do souboje se letos zapojilo osm divadel, a to Divadlo Semafor, Divadlo Kalich, Divadlo v Řeznické, Národní divadlo, Divadlo Broadway, Divadlo na Vinohradech, Švandovo divadlo a Městská divadla pražská.

Z Divadla na Vinohradech Anežka Bohmanová

Sport

Slavia se vítězstvím přiblížila Plzni, nováček prohrál s Boleslaví

Nedělní část 13. kola nejvyšší domácí soutěže přinesla utkání mezi vedoucí Plzní a pražskou Slavií, které lépe zvládli obhájci titulu. Lingr s Krmenčíkem využili početní převahy a zajistili červenobílým výhru 2:0. V Mladé Boleslavi domácí porazili Hradec Králové 3:2, rozhodující branku vstřelil David Douděra. Sparta v utkání, kde se kopaly tři penalty, nedokázala zvítězit a odvezla si z Ostravy remízu 2:2.

Pražská Slavia přivítala v Edenu první tým ligy Viktorii Plzeň. Zápas poznamenaly hlavně tři červené karty. Všechny obdrželi hosté a museli dohrávat v osmi. Slavia nakonec porazila oslabeného soupeře 2:0. Vítězstvím se přiblížila na rozdíl jediného bodu k prvnímu místu. Po zápase si Jhon Mosquera, jeden z vyloučených hráčů, postěžoval na rasistické urážky od Pavla Řeháka. Asistent trenéra Slavie nařčení odmítl a uvedl, že je připraven bránit se soudní cestou. Viktoria Plzeň se postavila na stranu kolumbijského záložníka a požaduje prošetření záležitosti.

Mladá Boleslav i Hradec Králové se snažily navázat na výhry v MOL Cupu, kde porazily Plzeň a Ostravu. Do první vyložené šance se dostal až v 26. minutě domácí Škoda, který přihrával před branku Hlavatému. První gól padl o tři minuty později. Slovenský záložník Samuel Dancák obloučkem překonal hradeckého brankáře a připsal si premiérovou trefu v české lize. Východočeši dokázali vyrovnat v 41. minutě z přímého kopu, kdy nejstarší hradecký hráč Jakub Rada překvapil brankáře tvrdou ranou pod břevno. Těsně před koncem poločasu se ještě měnilo skóre. Nejproduktivnější hráč Boleslavi, brazilský útočník Ewerton, po individuální akci zakončil přesně k tyči.

Na začátku druhé půle, v 51. minutě, udeřil Hradec a srovnal na 2:2. Po přesné přihrávce Harazima do pokutového území zakončil rychlý útok kapitán Adam Vlkanova. V 78. minutě, kdy David Douděra využil přesného centru Dancáka, šla Boleslav do vedení 3:2. „V momentě, kdy už domácí nebyli nebezpeční a bylo to kdo s koho, tak jsme udělali chybu a z ojedinělé akce jsme inkasovali. V závěru jsme se pokusili otevřenou hrou vyrovnat, ale to už se nám nepodařilo,“ citovala ČTK trenéra Miroslava Koubka

Kompletní výsledky 13. kola:

Teplice – Liberec 1:2, Zlín – České Budějovice 2:0, Olomouc – Slovácko 0:3, Jablonec – Pardubice 1:1, Mladá Boleslav – Hradec Králové 3:2, Ostrava – Sparta 2:2, Slavia – Plzeň 2:0, Bohemians – Karviná odloženo

Tabulka po 13. kole:

1. Plzeň 33 b, 2. Slavia 32, 3. Slovácko 31, 4. Sparta 30, 5. Ostrava 23, 6. Hradec Králové 19, 7. Mladá Boleslav 17, 8. Olomouc 16, 9. České Budějovice 15, 10. Liberec 14, 11. Zlín 13, 12. Bohemians 12, 13. Jablonec 12, 14. Pardubice 8, 15. Teplice 5, 16. Karviná 4

Marie Magdaléna Landsmannová

Obnovený Sokolský běh republiky letos s rekordní účastí

Přes 5000 závodníků se ve čtvrtek 28. října rozběhlo nejen po Česku. Na čtyřiačtyřiceti místech po celé zemi měli lidé možnost zapojit se do Sokolského běhu republiky, a připomenout si tak výročí vzniku Československa. Závody se konaly i v zahraničí, například v San Franciscu, Washingtonu nebo Ottawě.

Tradice sahá do roku 1919, kdy si sokolové připravili akci, která by oslavila první výročí vzniku Československé republiky – rozestavný běh s cílem v Praze. Tehdy se ho zúčastnilo přibližně 8 500 běžců. Na tuto tradici letos už třetím rokem navázal Sokolský běh republiky, a přes dosud největší účast na obnovené akci organizátoři věří, že by v příštích letech mohli překonat onu hranici vůbec prvního běhu.

V nabídce startovních balíčků byly tři možnosti – kategorie mladší děti (ty mohly běžet trasu dlouhou cca 500 metrů), kategorie starší děti (délka trasy cca 1 km) a hlavní závod – kategorie dospělých (trasa cca 6,7 km). Start hlavního závodu byl v Praze pod Petřínem, kde se sešlo 522 účastníků. Vítězem v mužské kategorii se stal Michal Suchý, vítězkou v ženské kategorii Svatoslava Kacířová.

V rámci doprovodného programu se účastníci pražského závodu mohli potkat s ambasadory běhu, s hercem a režisérem Jakubem Kohákem, bývalým profesionálním handicapovaným cyklistou Jiřím Ježkem nebo s olympijským vítězem v moderním pětiboji Davidem Svobodu a jeho bratrem Tomášem, mistrem světa v biathle. Doprovodný program zahrnoval i jazzový koncert, tombolu a stánky partnerů. Každý běžec svým startovným také přispěl na charitu, organizátoři vybírali peníze mladému Adamovi, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Závodníci z registrací vybrali celkem 70 950 Kč.

Ema Dvořáková

Počasí

Podle dušičkové pranostiky si na zimu ještě počkáme

Minulý týden přinesl jak slunečné, tak zatažené dny. Noční teploty se většinou pohybovaly už okolo nuly. Po ránu se objevovaly občasné mlhy a během dne rtuť teploměru vystoupala místy až k 18 °C. Na horách bylo povětšinou chladněji, i tak se teploty pohybovaly okolo 13 stupňů. O víkendu bylo na Moravě a ve Slezsku slunečno, ale větrno, rychlost větru dosahovala 52 km/h. V pondělí se ve středních a západních Čechách zatáhlo, občas zapršelo. Na Dušičky se ochladilo a na většině území bylo zataženo. Kdyby vyšla pranostika „Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje,“ na zimu si ještě počkáme.

Veronika Valková