11. listopadu 2021, Carolina č. 1002

události od 3. do 10. listopadu


Z domova

Prezident pověřil Petra Fialu jednáním o nové vládě

Miloš Zeman jmenuje předsedou vlády lídra vítězné koalice Spolu a šéfa ODS Petra Fialu, řekl v pátek 5. listopadu v telefonickém rozhovoru pro rádio Frekvence 1. K veřejnosti prezident promluvil poprvé od převozu do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde leží už více než čtyři týdny. Ve stejný den se spojil s dosluhujícím premiérem Andrejem Babišem (ANO), o den později i s tím budoucím. V úterý 9. listopadu pak Fialu jednáním o nové vládě pověřil.

„Já ze své strany udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji,“ sdělil prezident poté, co potvrdil, že hlavním tématem hovoru s Fialou bude jeho budoucí role. Zeman chtěl původně pověřit sestavením kabinetu Babiše, ale oba nyní potvrdili, že tento krok nemá smysl. „První otázka pana prezidenta při našem telefonickém rozhovoru byla, jestli platí to, co se dočetl v médiích, že v případě, že by mě pověřil sestavením vlády, tak bych to odmítl. A já jsem řekl ano, odmítl bych to. Protože je to zbytečné,“ napsal Babiš na Twitteru. „Vítám sdělení prezidenta Zemana, že je připraven mne jmenovat premiérem a udělat všechny ústavní kroky, které jsou nezbytné pro vytvoření nové vlády,“ uvedl Fiala na stejné síti.

Předseda ODS hlavu státu při videokonferenci informoval, že v koalici Spolu a PirSTAN panuje shoda na programových principech a že jsou formace připravené co nejdříve sestavit vládu. Fiala Zemanovi na dalším jednání předloží seznam kandidátů na ministry. „Pan prezident projevil přání buďto s některými z nich, nebo se všemi se postupně setkat,“ uvedl Fiala. Nastupující vládu Zeman pravděpodobně jmenuje na zámku v Lánech, nikoli na Pražském hradě. „To ale existenci a legitimitě vlády nijak nevadí,“ upřesnil prezident pro Frekvenci 1.

Tereza Brychová

Nepřicházíme vládnout, ale spravovat zemi, řekli lídři koalice po podpisu smlouvy

Povolební vyjednávání a vznik nové vlády se blíží ke konci. V pondělí 8. listopadu vyvrcholilo podpisem koaliční smlouvy. Tu stvrdili představitelé koalic Spolu a PirSTAN. Nový kabinet má mít 18 členů proti stávajícím 15, premiérem bude předseda ODS Petr Fiala. Další jména ministrů však zatím neupřesnil.

Během minulého týdne schvalovaly obě koalice finální podobu koaliční smlouvy a souhlasily s ní všechny strany kromě Pirátů, kteří na fóru hlasují do pátku. „Vnitrostranická rozprava potrvá do pátečního rána a následné hlasování by mělo skončit v pondělí večer,“ komentoval situaci předseda Ivan Bartoš. Vedení ODS a hnutí STAN dohodu schválilo už ve čtvrtek 4. listopadu, v pátek se přidali TOP 09 a lidovci.

„Je potřeba co nejrychleji řešit problémy, které lidi trápí, a vyvést Českou republiku z krizí, do kterých se dostala – zdravotní, ekonomické a hodnotové,“ pronesl Fiala před podpisem. „Chceme, aby se tady dobře žilo všem generacím, proto nezapomínáme na ochranu přírody a klimatu. Nepřicházíme vládnout, ale spravovat tuto zemi,“ dodala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Po uzávěrce: Premiér Andrej Babiš (ANO) podal 11. listopadu po skončení ustavující schůze Sněmovny demisi.

Dominik Duffek

Sněmovna: slavnostní slib a nové vedení v čele s Pekarovou Adamovou

Nově zvolení poslanci se poprvé sešli na ustavující schůzi. Hned první den, v pondělí 8. listopadu, slavnostně složili slib a ve středu je čekala volba vedení. Favorizovanou kandidátkou na předsedkyni dolní komory byla Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), neshody se objevovaly zejména v souvislosti s místopředsedy.

Pondělní schůzi řídil bývalý předseda Radek Vondráček (ANO), jako první také složil slib, poté k němu podle abecedy přicházeli ostatní zákonodárci. Plénum sledovalo čtyřicetiminutový ceremoniál ve stoje, po něm se ještě shodlo, že mandátový a imunitní výbor bude mít 16 členů. Znovu se poslanci sešli ve středu k volbě vedení dolní komory. V boji o nejvyšší post chtěl Pekarovou Adamovou vyzvat Karel Havlíček, nominant ANO, jeho šance na úspěch však nebyly příliš vysoké.

„Uvědomujeme si počty, ale na druhou stranu se domníváme, že bychom měli bojovat,“ řekl. Poslanci mu ale kvůli současné funkci ministra průmyslu, obchodu a dopravy ani účast ve volbě neumožnili.

Spory vyvolávala také volba místopředsedů. Dle návrhu pětikoalice jich má být šest, tedy o jednoho více než v minulém volebním období. Dva posty by měly připadnout hnutí ANO, zástupci koalice však odmítají právě Vondráčkovu kandidaturu. Vznikající vláda mu vytýká především návštěvu u prezidenta republiky v nemocnici. Dále nechce ve vedení Sněmovny zástupce z SPD, kterým toto rozhodnutí připadá neférové.

„Když s nimi (pětikoalicí) souhlasíte, tak jste demokrat, když s nimi nesouhlasí víc než půl milionu občanů, tak ty hlasy chtějí hodit do koše. To není normální,“ prohlásil Tomio Okamura. Podle Petra Fialy (ODS) pro SPD už místo nevychází.

Po uzávěrce: Předsedkyní Sněmovny se podle očekávání stala Pekarová Adamová (TOP 09).

Jejími zástupci budou Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Jan Skopeček (ODS), Jan Bartošek (KDU-ČSL), Věra Kovářová (STAN) a Olga Richterová (Piráti). Jedno místo je zatím neobsazené. Ani ve druhém kole neuspěli Vondráček a Okamura.

Natálie Marie Vaňková

Nová vláda bude škrtat ve státní správě, podle Okamury by měla šetřit jinde

O budoucím složení vlády i vedení Poslanecké sněmovny či úsporách se střetli předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s lídrem SPD Tomiem Okamurou. „Chceme odbyrokratizovat stát, aby byl štíhlejší a efektivnější,“ prohlásila budoucí šéfka Sněmovny v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Podle jejího oponenta by měla šetřit jinde. Okamura také kritizoval vyšší počet vládních pozic nebo chystané zvýšení financí na obranu.

Podle Pekarové Adamové bude nová vláda šetřit zejména na výdajích a provozu státu, což obnáší propouštění v oblasti státní správy a její digitalizaci. S tím nesouhlasil Okamura, podle něj by kabinet měl šetřit jinde, i když sám jinou alternativu úspor nezmínil. Dále kritizoval navýšení rozpočtu armády na 2 % HDP, což je závazek, který by Česká republika měla plnit vůči NATO. Pekarová Adamová potvrdila plánované navýšení počtu místopředsedů Poslanecké sněmovny ze stávajících pěti na šest. S SPD se na tomto postu nepočítá, i přesto však hnutí hodlá nominovat svého kandidáta na ustavující schůzi.

Okamura také upozornil na vyšší počet ministrů budoucí vlády, kterých má být celkem osmnáct. Víc členů kabinetu měl jen premiér Miloš Zeman. To podle Okamury přinese jen další náklady: „Jsou to poradci, mluvčí, ale i auto s majáčkem, co nás stojí další peníze.“

Markéta Svobodová

Prezident sa už nenachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti

Lekári vo štvrtok 4. novembra presunuli prezidenta Miloša Zemana z jednotky intenzívnej starostlivosti na rehabilitačné oddelenie, informovala verejnosť hovorkyňa pražskej Ústrednej vojenskej nemocnice Jitka Zinke. Podľa lekárskeho konzília ale nie je schopný naplno sa venovať svojim funkciám. O prezidenta sa v nemocnici starajú od 10. októbra.

„Prezidentov stav aj naďalej vyžaduje hospitalizáciu a v tento moment mu neumožňuje venovať sa naplno pracovným povinnostiam,“ oznámil novinárom vedúci konzília Tomáš Zima. Chirurg Pavel Pafko povedal Radiožurnálu, že Zeman má chronické ochorenie pečene. To podľa konzília znemožňuje stanoviť ďalšiu prognózu, keďže je „ťažko liečebne ovplyvniteľné“. Taktiež má zavedenú vyživovaciu sondu do žalúdka.

Zeman sám v rozhovore pre Frekvenciu 1 uviedol, že sa cíti „naprosto normálne“ a už mesiac nefajčí, pričom dôvodom jeho hospitalizácie bolo to, že mu „nechutí jesť a zle mu trávi“, čo je podľa Pafka „súčasť príznakov jeho ochorenia“.

V reakcii na zlepšenie zdravotného stavu zmiernil predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) postoj k aktivácii článku ústavy 66, keďže podľa neho „niektoré pracovné povinnosti je schopný vykonávať, to znamená minimálne tie najdôležitejšie“. V Rádiu Impuls sa vyjadril aj dosluhujúci premiér Andrej Babiš (ANO): „Ja si myslím, že je schopný pracovať úplne normálne.“

Branislav Vajdel

Koronavir v Česku sílí: počet nakažených přesáhl čtrnáct tisíc

V Česku přibývá stále více případů infikovaných covidem-19. V úterý 9. listopadu laboratoře potvrdily 14 539 nových případů, což je o 4 628 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na maximum od konce dubna. Zároveň už čtvrtý den za sebou přesáhl hranici devíti tisíc pozitivních případů. Testování na školách mezitím odhalilo na sedm set infikovaných, proto se zpřísní některá opatření.

Počty ukazují, že nákaza není na ústupu, naopak sílí. Během minulého týdne byly denní nárůsty vyšší než devět tisíc hned ve třech dnech. Z úterních14 539 nových případů nemá podle údajů ÚZIS 70 % očkování. Z 3 144 hospitalizovaných se 440 nachází ve vážném stavu. Ministr zdravotnictví už ohlásil nový projekt, který má lidi přesvědčit k očkování. „Bude to kampaň, jak říká pan premiér, brutální, ale také realistická,“ uvedl Adam Vojtěch (ANO).

Testování neočkovaných žáků a studentů potvrdilo 699 případů mezi žáky a zaměstnanci. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se nejvíce pozitivních nacházelo mezi středoškoláky. Tisková zpráva uvádí, že je to zapříčiněno větším sociálním kontaktem mezi staršími studenty. Z informací ČTK vyplývá, že se infekce objevila v 31 okresech, v nichž jsou některé třídy v karanténě. Vláda vyhlásila od 15. listopadu povinnost nosit respirátor i během výuky (zejména na vysokých školách), kde bude přítomných alespoň 50 studentů.

Lukáš Vaněček

Ministerstvo financí se omluvilo za Zemanův výrok o Peroutkovi

Vnučka uznávaného novináře dvacátého století Ferdinanda Peroutky se po téměř sedmi letech dočkala omluvy za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana. Dopis Terezii Kaslové odešel v pátek 5. listopadu. Podepsala ho dosluhující vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Prezident 27. ledna 2015 při 70. výročí osvobození koncentračního tábora v polské Osvětimi řekl, že „jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman“. Existenci článku popřeli historici, na jejichž stranu se později přiklonil i soud.

„Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá,“ stojí v dokumentu. „Těším se, až omluva dorazí, mám radost, že se po dlouhých sedmi letech dospělo k výsledku. Samozřejmě by mě více potěšilo, kdyby bylo možné, aby byl prezident zodpovědný za svá slova a mohl se omluvit sám a nemuselo se za něj omlouvat ministerstvo financí,“ řekla Kaslová pro DVTV.

Poprvé se soudy výrokem zabývaly v roce 2018, loni v červenci rozhodly, že se jménem České republiky omluví ministerstvo financí. Ve hře byla také náprava ze strany Kanceláře prezidenta republiky, ta ale podle zákona plní spíše administrativní funkci a není orgánem zastupujícím stát.

Marek Sedláček

Cenu Michala Velíška obdržel sedmnáctiletý student Václav Parlásek

Zatímco auta bez zastavení projížděla, on se vydal na pomoc motorkáři, který havaroval. Za tento hrdinský čin obdržel sedmnáctiletý student Václav Parlásek letošní Cenu Michala Velíška. Sošku skleněného anděla a pamětní minci převzal na slavnostním vyhlášení ve čtvrtek 4. listopadu v rezidenci pražského primátora.

Parlásek se v únoru vracel večer z návštěvy, když před ním předjíždějící motorkář narazil do protijedoucího neosvětleného auta. Na rozdíl od řidičů, kteří kolem projeli bez zastavení, se rozhodl zraněnému pomoct a obvázal mu těžce krvácející nohu. O tu sice motorkář později přišel, Parláskův pohotový zákrok mu nicméně zachránil život. Lidé studenta zvolili vítězem letošní Velíškovy ceny, kterou zaštiťují Nadace ADRA a TV Nova.

Do finále hlasování se dostali také Antonín Červenák, jenž zachránil seniora před útokem psa, a Miroslav Fenik in memoriam, který při nočním požáru rodinného domu zachránil svou ženu a syna, sám však v plamenech zahynul. Kromě nominovaných se ceremoniálu zúčastnili také pozůstalí po Michalu Velíškovi, manželka Iva a dcera Valentýna, a Eliška Sommerová, které Velíšek zachránil život.

Událost, která dala podnět ke vzniku ocenění, se stala 13. září 2005. Na pražském Karlově náměstí obtěžoval neznámý muž v kukle s pistolí mladou ženu. Pomoc jí nabídl střihač televize Nova Michal Velíšek, který tudy náhodou procházel s rok starou dcerou v kočárku. Pachatel ho na místě dvakrát střelil do břicha a z náměstí utekl, novinář zraněním o den později podlehl. Měsíc po jeho smrti ocenil Velíška prezident republiky medailí Za hrdinství in memoriam. Recidivistu policie dopadla a za vraždu dostal 25 let vězení.

Z vyhlášení Tomáš Popov

Šance na plnohodnotný život. Program transplantace ledvin u dětí funguje už 40 let

Od roku 1981 podstoupily v pražské Fakultní nemocnici Motol transplantaci ledviny už více než tři stovky dětských pacientů. Tamní specialisté provádí těchto zákroků zhruba deset ročně. Operované děti díky nim získávají naději na dlouhý a kvalitní život.

„Dneska už můžu dělat skoro všechno,“ líčí jedenáctiletý Matouš. Novou ledvinu získal od neživého dárce před třemi lety. Od té doby už nemusí držet přísnou dietu, omezovat aktivity, ani podstupovat časově a psychicky náročnou léčbu.

Za vysokou úspěšností motolského Národního programu transplantace ledvin u dětí stojí podle chirurga a primáře oddělení transplantací Jana Burkerta zázemí velké nemocnice a s ním spojená komplexní péče, kterou můžou lékaři dětem poskytnout. Právě úzká spolupráce mezi řadou medicínských oborů je pro fungování programu klíčová.

Čekací doba na ledvinu zemřelého dárce se u dětí nejčastěji pohybuje v rozmezí šesti až osmi měsíců. V současnosti se ale lékařům daří navyšovat i živé dárcovství – obvykle orgán poskytne někdo z rodiny. Podmínkou zákroku je detailní vyšetření a také pacientova minimální váha 10 kilogramů. Průměrný věk dětského příjemce ledviny je 13 let.

Z tiskové konference Adéla Bartáková

Při oslavách 17. listopadu zazní nová hymna a odejde zpráva do budoucnosti

S podporou pražského magistrátu se letos opět uskuteční oslavy Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Organizátoři se kvůli bezpečnosti občanů rozhodli propojit akce v ulicích s online přenosy. Kromě klasických pietních aktů, koncertů či debat připravují proletošní ročník také novinky, například Zprávu pro budoucnost.

„Tradiční oslavy na Národní třídě připomínají hodnoty a principy svobody a demokracie,“ popisuje Jan Hlaváček, ředitel akce Korzo Národní. Organizátoři se při přípravách zaměřovali na cíl vrátit akce do ulic, aniž by jakkoliv ohrozili účastníky. Proto bude část oslav galerijního charakteru.

Středobodem oslav bude pietní místo na Národní třídě, kam budou mít občané možnost položit svíčky. Po vzoru loňského roku se také zachovala online pieta a zabarvení významných budov trikolorou a v symbolickém čase 17 hodin a 11 minut se rádiovým éterem rozezní Modlitba pro Martu. Vzpomínat se bude také před Hlávkovou kolejí, studentský průvod projde do ulice Žitná, na Václavském náměstí zase zazní koncert. Součástí oslav je také program na Albertově, kde organizace Youth, Speak up! uvede novou československou hymnu k oslavám 17. listopadu. Další novinkou je Zpráva pro budoucnost. Od půlnoci 17.11. může každý poslat na číslo 720 011 017 osobní vzkaz a napsat, co by chtěl udělat pro společnost. Zpráva přijde zpět 17. listopadu 2022.

„Za svobodu je třeba bojovat i jinými způsoby, než jak v roce 1989,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který apeluje na občany, aby při oslavách dodržovali všechna bezpečnostní opatření. Hlaváček mezi ně řadí dodržování rozestupů, nošení roušek, dezinfikování rukou a hlavně respekt k ostatním. Proto se navýší počty pořadatelů v ulicích a ve vnitřních prostorách se zajistí kontrola bezinfekčnosti a počtu návštěvníků dle kapacity.

Z tiskové konference Eliška Drobná

Pandemie služby Armády spásy neomezí. Lidé bez domova můžou přečkat noc i na židli

S blížící se zimou přichází Armáda spásy s projekty, které mají zachránit životy desítkám lidí bez domova. Už pošesté spouští Nocleženku, znovu chystá speciální iglú či noční mobilní program. Primárním cílem je dostat lidi do tepla pod střechu. Až druhotným problémem je pandemie, i proti ní ale hnutí podniká řádná opatření.

Armáda spásy připravila pro lidi bez domova kolem 2500 míst. Pokud se stane, že se kapacity vyčerpají a teploty klesnou pod bod mrazu, přidá takzvané volné židle. „Bohužel nejsme schopni zařídit tolik postelí, kolik by v extrémních případech bylo potřeba. Naši klienti tak mohou noc strávit alespoň v teple podřimováním na židli,“ řekla Jitka Modlitbová, ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy, na tiskové konferenci v úterý 9. listopadu.

Kromě přenocování se klienti můžou v centru osprchovat, najíst a smí využít možnosti ošetření nebo podpory sociálního pracovníka. To vše je možné díky Nocleženkám, kdy veřejnost zakoupením poukazu v hodnotě 100 korun daruje člověku bez domova noc v teple a bezpečí. V loňském roce jich lidé zaplatili bezmála 40 tisíc. „Využívám ji, protože mi nic jiného nezbývá. Je pro mě důležitá, zachraňuje mi život,“ vysvětluje jeden z uživatelů služeb.

Projekt bude letos fungovat i přes současnou pandemii a rychle rostoucí čísla nakažených. „Zima je a zůstává větším nepřítelem pro člověka na ulici, než je covid,“ zdůrazňuje ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Organizace chce šíření nákazy zamezit testováním nově příchozích a jeho opakováním u očkovaných i neočkovaných. Armáda spásy také nabízí zájemcům k bezplatnému zapůjčení iglú, které slouží jako polystyrénový přístřešek. Sama se chystá v rámci nočního mobilního programu aktivně vyhledávat lidí bez domova a zabezpečit je.

Z tiskové konference Anna Pálová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Covidová situace se zhoršuje i na Slovensku, vláda zvýhodní očkované

Počty nakažených covidem-19 rostou i na Slovensku. V posledních dnech pravidelně přesáhly šest a půl tisíce, v úterý 9. listopadu dokonce osm a půl tisíce. Příčinou je nízká proočkovanost, která dosahuje jen 42 %. V nemocnicích je momentálně na 2500 osob s covidem.

Z hospitalizovaných jsou zhruba čtyři pětiny nenaočkovaných. Čísla pacientů v nemocnicích rychle rostou, obětí má dokonce na den Slovensko víc než Česko. Motivací k očkování může být fakt, že Slovensko zmírní pravidla pro vakcinované.

„Na koaliční radě jsme se shodli, že očkovaní a ti, co překonali covid, budou v černých okresech moct navštěvovat restaurace a ubytovací zařízení,“ uvedl na Facebooku premiér Eduard Heger (OLaNO). Prezidentka Zuzana Čaputová ho podpořila, když uvedla, že pokud to bude nutné, politici by měli prosadit opatření nevyhnutelná pro záchranu životů. Na Slovensku si zhoršující situace společně s omezeními vyžádala i několik protestů. Tím hlavním byla akce odpůrců roušek, kteří v Piešťanech blokovali přístup k pokladnám v supermarketu a vše vyústilo až v použití donucovacích prostředků.

Petr Hais

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku i nadále klesá, zvrátit to může zima

Nezaměstnanost v Česku se v říjnu snížila na 3,4 %, což je zhruba o 10 500 evidovaných uchazečů o zaměstnání míň než v předchozím měsíci. S přicházející zimou lze očekávat mírný nárůst, podle prognóz však hranici 4 % zřejmě nepřekročí.

Začátkem roku se nezaměstnanost pohybovala kolem 4,3 %. To lze přisoudit především epidemickým restrikcím, jež způsobily útlum v řadě odvětví, například v pohostinství nebo ve službách. Od března však víceméně klesá, proti září se snížila o desetinu až na nynějších 3,4 %. „Na trhu práce doznívá příliv čerstvých absolventů škol, ale ještě se neprojevuje pokles aktivity ve stavebnictví v souvislosti s počasím. Díky tomu bývá říjen měsícem s nejnižší nezaměstnaností v roce. Tentokrát se navíc projevuje oživení ekonomiky po pandemii,“ uvedl pro ČTK hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Určité nebezpečí představuje přicházející zima, v níž se utlumí sezonní práce v zemědělství, zahradnictví a stavebnictví. K růstu můžou přispět i potíže v průmyslu, případně další covidové restrikce. „Bohužel se mohou také začít projevovat dopady problémů, kterým nyní čelí automobilový průmysl a navazující odvětví. Podíl nezaměstnaných na práceschopném obyvatelstvu by nicméně snad neměl překročit hranici 4 %,“ uzavřel Marek.

Kryštof Horák

Vláda schválila růst minimální mzdy na 16 200 korun

Dosluhující vláda ANO a ČSSD v pátek 5. listopadu schválila zvýšení minimální mzdy od 1. ledna na 16 200 Kč. Letos byla o tisíc korun nižší. Kabinet tak rozhodl nařízením poté, co se tripartita na míře růstu pro další rok nedohodla.

Odbory původně chtěly až 18 tisíc korun, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která dlouhodobě podporuje růst minimální mzdy na polovinu té průměrné, se za tento návrh postavila. „Požadovali jsme navýšení na 18 tisíc korun, nyní se ale ani nepřibližujeme úrovni okolních zemí, jako jsou Polsko nebo Slovensko, jejichž ekonomika přitom není ani tak výkonná jako naše,“ sdělila po jednání vlády. Slovensko se schválenou minimální mzdou pro následující rok v přepočtu 16 440 Kč, dosahuje 57 % průměrné mzdy.

Vyšší variantu kritizovali zaměstnavatelé, ministerstvo financí i opozice vzhledem k ekonomické krizi spojené s pandemií covid-19, ale také kvůli dlouhodobému nedostatku pracovních sil. S růstem na 16 200 souhlasí. „Rozhodnutí vlády zvýšit minimální mzdu pro rok 2022 o 1000 korun na 16 200 korun měsíčně považuji za přijatelný kompromis pro všechny zúčastněné strany. Na minimální mzdu jsou vázány mzdy zaručené a jejich výše musí reflektovat ekonomickou realitu a pocovidové zotavování menších firem,“ napsala na Twitter ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Kryštof Jiřík

Kultura

Do českých kin znovu zavítá Francie. Na plátnech se objeví i Belmondo

Filmová plátna v Česku znovu oživí francouzští tvůrci. Diváci se můžou těšit na Jeana-Paula Belmonda nebo hrdinku představující Céline Dion. Letošní 24. ročník Festivalu francouzského filmu se bude konat od 18. do 24. listopadu v Praze, Ostravě, Brně, Českých Budějovicích a Hradci Králové. Vizuál akce vychází ze snímku Jules a Jim režiséra Françoise Truffauta.

Přehlídku odstartuje Hlas lásky. Režie, scénáře a zároveň role hlavní hrdinky inspirované pěveckou ikonou Céline Dion se ujala Valérie Lemercier. Dílo je jedním z devíti titulů, které festival uvede v předpremiéře. Mezi nimi se objeví mimo jiné Paříž, 13. obvod v režii Jacquesa Audiarda (viz následující zpráva). Na programu bude také animovaný příběh Přes hranici v režii Florence Miailhe, který vznikl ve spolupráci francouzské, české a německé produkce. Na počest Jeana-Paula Belmonda uzavřou pražskou část festivalu některé příklady z jeho celoživotní tvorby: Bláznivý Petříček, Muž z Ria a Opice v zimě.

Miailhe přijede svůj film uvést 19. listopadu do Prahy a později také do Brna. Spolu s ní se festivalu zúčastní i další tvůrci. Osobně představí své dílo Dospělí v místnosti také Costa Gavras. Snímek vznikl jako adaptace memoárů Yanise Varoufakise, v nichž se autor věnuje ekonomické krizi v Řecku v roce 2015. Diváky potěší také na několik filmů, které budou soutěžit o cenu TV5 Monde.

Magdalena Malá

Snímek Paříž líčí profesní i osobní problémy současných třicátníků

Do českých kin přichází francouzské romantické drama Paříž, 13. obvod, které bude mít premiéru 18. listopadu na Festivalu francouzského filmu. Snímek zrežíroval Jacques Audiard, který ho představil na přehlídce v Cannes.

Milostným příběhem se prolínají životy čtyř třicátníků, tří žen a jednoho muže. Jejich osudy se protnou ve čtvrti s brutalistní architekturou Les Olympiades, podle níž se snímek jmenuje v originále. „Jsou originální, exotickou a živou čtvrtí, kde se mísí různé sociální skupiny a kultury. Název Olympiades také odkazuje na sportovní výkony a při troše nemravné fantazie může odkazovat i na sexuální úspěchy jednotlivých postav,“ komentuje režisér výběr místa.

Právě architektura přidává filmu na dynamičnosti, kterou dokresluje hudba a černobílý obraz. „Výběr 13. obvodu a černobílé natáčení mi daly možnost nabídnout něco názornějšího a změnit představy o Paříži,“ dodává režisér, který se inspiroval třemi grafickými novelami Adriana Tomineho, amerického karikaturisty a komiksového výtvarníka. „Jeho povídky jsou stručné, blízké realitě, jsou v nich postavy, které jsou ztracené a pátrají po něčem, co nedokážou přesně definovat,“ dodává Audiard.

Podle Jana Noháče ze společnosti Aerofilms, která zajišťuje v Česku distribuci, je výsledkem „mimořádně svěží a současný generační portrét, s nímž se mileniálové snadno identifikují a na kterém si pošmáknou cinefilové každého věku“.

Herecké obsazení je velmi pestré. Jednu z hlavních postav ztvárnila Lucie Zhang, jejího filmového partnera představuje Makita Samba, v rolích dalších třicátnic vystupují Noémie Merlant nebo Jehnny Beth.

Marianna Klimundová

Sport

Ani druhou šanci fotbalová Sparta nevyužila, Lyonu i napodruhé podlehla

Po prohře 3:4 na vlastním trávníku ve druhé polovině října neuspěli letenští fotbalisté ani v odvetném utkání v Lyonu. Ani tak se ale naděje na postup nevzdávají. „Cíl zůstává jasný, chceme se probojovat do jarní fáze. Ideálně Evropské ligy, ale i v té Konferenční jsou silní soupeři. Každé utkání navíc na téhle úrovni nám jen pomůže,“ vyhlásil podle webu iSport.cz trenér Pavel Vrba po zápase, v němž jeho tým podlehl 0:3.

V domácí soutěži Sparta válí, v evropském měřítku však fotbalisté z hlavního města ztrácejí. Podobně jako v prvním střetnutí s francouzskými hráči se sparťanům vydařila úvodní polovina utkání. Pětačtyřicet minut drželi svěřenci Pavla Vrby se soupeřem krok. Po inkasované brance v 61. minutě ale z tempa vypadli. Po žluté kartě Ladislava Krejčího přišel v třiašedesáté minutě druhý rychlý úder z kopaček Islama Slimaniho. Pak už to bylo velké trápení. V druhé minutě nastavení upravil Karl Toko Ekambi na konečných 3:0.

„V rozehrávce jsme poztráceli spoustu míčů, které jsme měli dostat do výše postavených hráčů. Lyon nás dobře napadal, přesto jsme si měli poradit lépe. V lize bychom možná potrestaní nebyli, takhle silný soupeř toho ale využít dokáže,“ uznal Vrba.

Jakub Mahr

Slavia v Konferenční lize vybojovala tři body a oživuje šanci na postup

Fotbalová Slavia si v Evropské konferenční lize spravila chuť a po dvou porážkách zvítězila. Svěřenci Jindřicha Trpišovského zdolali doma Maccabi Haifa nejtěsnějším výsledkem 1:0 a v tabulce skupiny E poskočili na druhé místo právě před izraelské mužstvo.

Oba trenéři udělali proti předchozímu utkání hned několik změn v sestavě. Na slávistické straně vystřídal Koláře v bráně Mandous, do hry naskočili také Masopust, Lingr a Ševčík. V průběhu rozcvičky se zranil Stanciu, kterého narychlo v základu nahradil Samek. Také izraelský tým se musel potýkat s řadou absencí. Autor jediné branky z prvního vzájemného zápasu Donyoh nastoupil kvůli zdravotním komplikacím až v průběhu utkání.

Už v prvních minutách byli Pražané aktivnějším týmem, rychle vybojovali tři rohové kopy, jenže soupeřovu branku z nich neohrozili. Do velké šance se záhy dostal útočník Kuchta, jehož šanci hasil brankář Cohen velmi riskantně a českého hráče nešikovně podrazil. Domácí volali po penaltě, norský sudí byl ale jiného názoru a pokutový kop nenařídil.

Kuchtu nepříjemný zákrok neodradil a na začátku druhé půle zařídil jediný gól zápasu. Akci začal Samek, když na levé straně posunul míč patou a následně Dorley odcentroval. Přihrávku si zpracoval Masopust, ale byl v těžké pozici, a proto rozehrál na volného Baha. Jeho střelu gólman jen vyrazil, Kuchtovi ve skórování už nezabránil.

„Všichni hráči podali velice dobrý individuální výkon, ať už herně, nebo alespoň pohybem, nasazením či bojovností,“ chválil Trpišovský na tiskové konferenci. Příští kolo hostí slavisté soupeře z Rotterdamu, poslední zápas skupiny je čeká v prosinci proti Unionu Berlín. Druhý tým v soutěži Jablonec remizoval v Dánsku s Randers 2:2.

Markéta Plšková

České tenistky v novém poháru neuspěly, vítězkami se staly Rusky

České tenisové reprezentantky v Poháru Billie Jean Kingové, který v termínu 1. až 6. listopadu navazoval na Fed Cup, nepostoupily ze základní skupiny do vyřazovacích bojů. V Praze, kde se závěrečný turnaj konal, sice nejprve porazily Německo, ale pak podlehly Švýcarsku. Novou trofej získaly Rusky, které i s Fed Cupem slaví páté vítězství.

Domácí hráčky ve složení Barbora Krejčíková, Markéta Vondroušová, Tereza Martincová, Kateřina Siniaková a Lucie Hradecká se představily ve skupině s Německem a Švýcarskem. V úvodním zápase zvítězily 2:1 na zápasy, utkání proti Švýcarkám však prohrály s obráceným výsledkem, a do semifinále se neprobojovaly. Vondroušová sice nejprve porazila Golubicovou 6:4, 6:2, následně však prohrála Krejčíková s Bencicovou 6:7 (2), 4:6 a nakonec Hradecká se Siniakovou neuspěly proti Teichmannové s Bencicovou 3:6, 3:6.

Švýcarky se dostaly až do finále a v něm podlehly Rusku. První bod pro něj získala Kasatkinová, která porazila Teichmannovou 6:2, 6:4. O celkovém vítězství rozhodla výhrou nad olympijskou vítězkou Bencicovou 3:6, 6:3, 6:4 Samsonovová, která nahradila původně nominovanou Pavljučenkovovou.

Vrchol Poháru Billie Jean Kingové, určený 16 nejlepším týmům světa, měla původně loni pořádat Budapešť. Maďarsko se však kvůli koronavirové pandemii pořádání vzdalo a dějiště se v srpnu přesunulo do pražské O2 areny. Některé hvězdy se však akce nezúčastnily, například kvůli navazujícímu Turnaji mistryň, který začínal hned ve středu 10. listopadu.

Miroslav Harant

Sparta konečně zabrala, po osmi zápasech převálcovala Kometu Brno

Od 15. října čekali hokejisté Sparty na další extraligové vítězství. Po osmi zápasech se dočkali v neděli 7. listopadu na ledě Brna, které porazili 5:2. Výhra už nesla podpis nového trenéra, k týmu se vrátil Miloslav Hořava. V souboji nejhorších týmů tabulky uspělo Kladno, které porazilo Zlín na jeho stadionu 5:1 a odskočilo mu už na deset bodů.

K triumfu Sparty přispěl i Maxim Matuškin, nejnovější posila týmu, který se prosadil hned na začátku utkání. „Max hrál výborně, je vidět, že je to ofenzivní bek, a strašně nám pomohl v přesilovkách. Má dobrou střelu a umí to dobře rozhodit,“ pochvaloval si útočník Michal Řepík. Tahoun Eric Thorell zaznamenal tři asistence a jeden gól. Ukázal, že pozici nejproduktivnějšího hráče si s přehledem zaslouží a završil utkání střelou do prázdné branky.

Utkání posledních týmů v tabulce bývá vyhrocené. Přesně tak to také vypadalo v nedělním souboji ve Zlíně, kde se až v 28. minutě střelecky prosadil domácí Adam Zbořil. Pak ale hosté předvedli skvělý obrat. Adam Kubík dal 13 vteřin před koncem druhé třetiny v přesilovce na 2:1 a překlopil výsledek, který kladenští hráči postupně zvýraznili až na 5:1.

Jakub Jirásek

Plzeň opět ztratila, v čele tabulky je mistrovská Slavia

Slavia dobře navázala na úspěšný týden a po vysoké výhře nad Pardubicemi 5:0 je na prvním místě tabulky fotbalové ligy. Naopak Plzeň podruhé v řadě nevstřelila gól a s Olomoucí remizovala 0:0, navíc přišla o dalšího obránce.

Trenér Západočechů teď musí řešit podobný problém, který dlouho trápil jeho rivala, kouče pražské Slavie Jindřicha Trpišovského. Ke třem vyloučeným z utkání se Slavií se o víkendu přidal ještě Filip Kaša, a proto pojede Plzeň do Ostravy pouze s jedním stoperem.

„O to víc jsem na Kašu naštvaný. Oba žluté fauly byly naprosto zbytečné, situace vůbec nezvládl. Především tu druhou, šlo o nic neřešící zákrok u lajny. Mohli jsme hrát dál přesilovku,“ sdělil v pozápasovém rozhovoru Michal Bílek. Zatímco jeho tým se teď střelecky trápí, mistrovská Slavia proti Pardubicím skórovala hned pětkrát.

První půle v Ďolíčku, kde mají Pardubice azyl, skončila ještě bez gólu zásluhou obou brankářů: Marek Boháč vyzrál na Lukáše Masopusta v samostatném úniku, slávisty podržel Aleš Mandous, který vychytal penaltu i následnou dorážku.

Druhý poločas nabídl jiný příběh. Nejprve úspěšně zakončil Michael Krmenčík dvě téměř identické akce s centry z pravé strany. Minutu po jeho druhé trefě navázal Ondřej Lingr. Slavia tak v 65. minutě odskočila na 3:0 a zbytek utkání si pohlídala. Do konce utkání přidali další gól opět Lingr, střídající Ekpai se trefil dvakrát, ale jeho druhý zásah neuznal videorozhodčí.

Navzdory vysokému vítězství vyhlížejí červenobílí reprezentační přestávku, aby si odpočinuli a některé opory stihly doléčit zranění. „Zápasů je hodně a moje nohy se na přestávku hodně těší,“ uvedl pro týmový YouTube herně nejvytíženější hráč Alexander Bah. Po pauze by mohli být zdraví Ondřej Kúdela či Stanislav Tecl.

Adam Fenton

Atleta roku ovládli oštěpaři. Vyhrál olympijský medailista Vadlejch

Sobotní večer 6. listopadu patřil české atletické špičce. Po roční koronavirové pauze se v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa vyhlašovala anketa Atlet roku. Zvítězil oštěpař Jakub Vadlejch. Stříbrný olympijský medailista z Tokia přerušil třináctiletou nadvládu žen.

Sezona pro Vadlejcha nezačala šťastně. Potýkal se se zraněním třísla a musel vynechat celou řadu mítinků. Už v červnu však ovládl domácí mistrovství a jeho výkony se stupňovaly. Formu skvěle načasoval na olympijské hry, kde získal stříbrnou medaili. Po druhých místech z let 2017 a 2019 dosedl svěřenec Jana Železného na český atletický trůn. „Je to super. Ocenění beru jako odměnu za stálou výkonnost,“ zářil Vadlejch.

Za ním stejně jako na OH skončil Vítězslav Veselý. Bronzový medailista z Tokia zopakoval umístění z let 2013 a 2014. Vítězství na halovém mistrovství Evropy vyneslo třetí místo koulaři Tomáši Staňkovi. Čtvrtá skončila Kristiina Mäki, která zazářila výkony v Tokiu pouhých sedm měsíců po porodu. Nejlepší pětici uzavřela oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Kategorii objev roku ovládl kladivář Jan Doležálek. Skokanem roku se stal vícebojař František Doubek. Šestou cenu pro trenéra roku převzal strůjce úspěchů českých oštěpařů Jan Železný a osamostatnil se v čele tabulky nejúspěšnějších trenérů. „Jsem za ocenění rád. Sezona byla povedená. Kuba získal olympijskou medaili, a to je sen každého trenéra,“ uvedl Železný. Na trůn se vrátil symbolicky deset let po prvním vítězství v anketě.

Daniel Czolko

Počasí

Pohádkové počasí minulého víkendu popřelo kalendářní nástup listopadu

V prvním listopadovém týdnu se v Praze denní teplota pohybovala kolem 8 stupňů. Při návratech domů občasné dešťové přeháňky a posunutí času připomněly aktuální roční období. Odměnou však byl tepelně nadprůměrný víkend a mírná biozátěž.

Přestože začátek měsíce doprovázela zatažená obloha a temné sychravé večery umocněné koncem letního času, letošní podzim je bohatý na slunečné dny a nadprůměrné teploty. Tento víkend byl neobyčejně krásný a s denními maximy kolem 11 stupňů mnozí z nás poslechli nutkání vyrazit ven a nechat se unášet zlatými barvami podzimu.

V ranních hodinách teploměry hlásily hodnotu kolem 5 stupňů, což nabídlo příležitost vytáhnout ze šatníku šály, vesty i roláky nebo doplnit oděv koženými prvky, jako jsou rukavice a kalhoty. V poryvech větru, jehož rychlost místy dosahovala až 55 km/h, plnila kůže i izolační úlohu.

Občasné dešťové přeháňky a mlhy dodaly podzimu jeho pravý nádech a dotkly se především těch z nás, kteří jsou náchylní na sezonní chmury. Tento týden jsme je ani nemohli přičíst vysoké biozátěži, která zůstala na jedničce. Otevřením prvních vánočních stánků v Praze se nám naskytla možnost zpříjemnit si podzimní večery horkým svařákem.

Anna Slámečková