2. prosince 2021, Carolina č. 1004

události od 24. listopadu do 1. prosince


Z domova

Prezident jmenoval Petra Fialu premiérem

Prezident Miloš Zeman jmenoval v neděli 28. listopadu na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu do funkce premiéra. Slavnostní akt se konal sedm týdnů po sněmovních volbách a ovlivnila ho protiepidemická opatření. Prezident je kvůli nákaze covidem-19 v karanténě.

Hlava státu vystoupila živě v televizi poprvé od říjnové hospitalizace. Kvůli izolaci byl sál rozdělen na dvě části. V jedné se nacházeli Petr Fiala, kancléř Vratislav Mynář, hradní ceremoniář Vladimír Kruliš a novináři. Do druhé, oddělené plexisklem, přivezli zdravotníci na vozíku prezidenta. Tento postup schválila hlavní hygienička Pavla Svrčinová. „Udělám vše pro to, aby to byla vláda změny pro budoucnost, která provede tuto zemi složitou aktuální situací, vyřeší palčivé problémy, které nás dnes sužují, ale která také provede potřebné změny pro dobrou budoucnost našich občanů a jejich dětí,“ slíbil Fiala po složení slibu.

Od pondělí 29. listopadu se prezident setkává s kandidáty na ministry, zve si je podle abecedy, takže první dorazil budoucí ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš. Schůzky jsou plánované až do 13. prosince. „Od té doby bude možné připravovat ustavení vlády jako celku,“ poznamenal Zeman při jmenování a Fialovi popřál, „co je v politice nejdůležitější – úspěch a pocit dobře vykonané práce“.

Prezident ovšem už dříve prohlásil, že jednoho z nominovaných jmenovat nechce. S Fialou se domluvili, že jméno zatím neuvedou. Spekuluje se, že by to mohl být adept na post ministra zahraničí Jan Lipavský za Piráty. Fiala odmítá nominaci měnit a věří, že nadcházející rozhovory Zemanovy výhrady rozptýlí.

Marianna Klimundová

STAN na ministra průmyslu a obchodu nově navrhl Síkelu

Celostátní výbor hnutí STAN zvolil v neděli 28. listopadu nového nominanta na funkci ministra průmyslu a obchodu, je jím dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Původní kandidát Věslav Michalik se stáhl kvůli spekulacím o rodinném podnikání v offshorových firmách na Kypru.

Kritici upozorňovali, že Michalik může být ve střetu zájmů, protože přes investiční fond Valour nepřímo ovládá tři solární elektrárny o celkovém výkonu 5,6 MW. Jako ministr by přitom sám měl vliv na výnosy solárního průmyslu. „Ve věcech kolem svého podnikání a investic mám čisté svědomí. Přesto jsem se rozhodl, že se nebudu ucházet o pozici ministra. V této zemi a v této chvíli jde o víc, o potřebnou změnu a důvěru v demokratické instituce,“ napsal na Twitteru.

„Rozhodnutí Věslava Michalika je pro mě osobně velmi těžké, byl mým starostenským vzorem, je mým přítelem, byl by vynikajícím ministrem. (…) Zároveň si ho ale velmi vážím za to, že je ochoten v těžké chvíli své kariéry udělat jasné rozhodnutí, které nenechá veřejnost na pochybách. Už samo rozhodnutí se postavit situaci čelem, bez kličkování, je důkazem změny politické kultury, která s novou vládou musí přijít,“ reagoval na Twitteru předseda Vít Rakušan.

Oldřich Neumann

Pandemie sílí, vláda zakázala vánoční trhy a zvažuje povinné očkování

V Česku i nadále přibývá nakažených koronavirem. V reakci na aktuální pandemickou situaci vyhlásila vláda nouzový stav, který od 26. listopadu potrvá minimálně 30 dní. Vzhledem k potvrzenému výskytu nakažlivější jihoafrické varianty omikron na českém území nevylučuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) přísnější opatření. Zatím kabinet zakázal vánoční trhy, hospody a restaurace nově musejí zavírat už ve 22:00, ve hře je i povinné očkování.

Za úterý 30. listopadu přibylo 21 973 nakažených. To je proti předchozímu týdnu pokles o 16 %, přesto to je pátý největší denní přírůstek v této vlně.

Ministr zdravotnictví Vojtěch připravuje povinné očkování pro rizikové skupiny a vybrané profese od března příštího roku. Tuto myšlenku podpořil prezident Miloš Zeman při setkání Visegrádské skupiny. „Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta,“ prohlásil Zeman při videokonferenci. K povinnému očkování se kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) staví dlouhodobě negativně.

Kryštof Horák

Babiš a Fiala vyzvali k přeočkování třetí dávkou. Politika musí stranou, prohlásili

Iniciativu Lékaři pomáhají a jejich projekt Naočkujme posilující dávkou milion lidí za týden podpořili předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) a designovaný premiér Petr Fiala (ODS) v úterý 30. listopadu na společné tiskové konferenci. Zároveň žádali o zapojení dalších lékařů či dobrovolníků do vakcinace z důvodu jejich nedostatku.

„Máme cestu, jak pomoci. Během krátké doby aplikovat co nejvíce posilujících dávek,“ zdůraznil člen iniciativy, stomatolog Radek Mounajjed. Matematik René Levínský vysvětlil, že účinnost druhé dávky slábne po čtyřech až pěti měsících a naočkovaní tvoří v současné době 30 % pacientů hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče. Na třetí dávku mají aktuálně nárok asi dva miliony lidí, pokud by ji alespoň milion z nich obdržel, snížil by se podle Levínského příliv těchto nemocných na JIP na polovinu.

Potíže s realizací projektu tentokrát nezavinil nedostatek vakcín, ale absence personálu, který by vytvořil nová či podpořil existující očkovací místa a mobilní týmy. Velké množství zaměstnanců se nachází v pracovní neschopnosti nebo funguje v nemocnicích.

„Nesmírně si vážím zdravotníků v první linii a tato iniciativa má za cíl, aby se k nim dobrovolně přidali další lékaři. Taková pomoc je výrazem občanské sounáležitosti,“ řekl nově jmenovaný premiér Fiala. Babiš zdůraznil, že i přes odlišné názory se rozhodli vystoupit jednotně, odložit politiku stranou a posílit tímto gestem poselství odborníků.

Natálie Marie Vaňková

Povinné očkování nad 50 let, naznačil Havlíček. Jak se bude vymáhat? Ptal se Rakušan

O nástupu vlády Petra Fialy (ODS) a nových protikoronavirových opatřeních diskutovali ministr dopravy, průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO) s předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem v nedělní Partii na CNN Prima News. Nový lockdown se podle Havlíčka nechystá, ale mohlo by se začít povinně očkovat v kategorii nad 50 let. Rakušan oponoval, oba však odsoudili porušování pravidel na vánočních trzích, které mají být zavřené.

Zároveň se také shodli, že by nová vláda mohla začít fungovat už kolem 15. a 16. prosince. Ocenili jmenování Petra Fialy premiérem. „Je dobré, že se akt koná, je dobré dát povolební situaci dynamiku,“ řekl Rakušan. „Je vidět, že se to opravdu neprodlužuje, vzhledem k tomu, v jaké době jsme,“ souhlasil Havlíček.

V kontextu nové varianty covidu-19 z Jižní Afriky lze podle Havlíčka obyvatelstvo chránit například očkováním nebo omezováním účasti na akcích. Plošnou uzávěru však vláda neplánuje. Nastupující kabinet stávající opatření podle Rakušana rušit nebude. „Jsme ve fázi, kdy musíme přejít k plošnému testování, hygiena musí včasně informovat, že je člověk pozitivní,“ nastínil.

Povinné očkování by se podle Havlíčka mělo týkat lidí starších 50 let a konkrétních profesí. Rakušan na druhou stranu chce znát, jakým způsobem by se toto nařízení vymáhalo. „Musíme si říct, jestli je lepší společenská tenze, nebo nárůst počtu mrtvých. Podle mého názoru je lepší tenze, musíme se s ní vyrovnat,“ reagoval Havlíček.

Hosté se také neshodli na uzavření adventních trhů. Pro Rakušana jsou nejméně rizikovou příležitostí k nakupování. S oponentem ale zkritizovali porušování jejich zákazů, jako se stalo třeba v Mostě. Havlíček slíbil pomoc živnostníkům, kteří stánky museli uzavřít.

Jakub Roubíček

Výstava připomíná 100 let od narození Alexandera Dubčeka

V sobotu 27. listopadu uplynulo 100 let od narození Alexandera Dubčeka, generálního tajemníka ÚV KSČ a hlavního představitele pražského jara a propagátora „socialismu s lidskou tváří“. Výročí připomíná výstava v prostorách Slovenského institutu na náměstí Republiky v Praze. Vernisáže se ve čtvrtek 25. listopadu zúčastnil také herec Matěj Marušin, který ztvárnil Alexandera Dubčeka v divadelním představení #dubček.

Skromná expozice zachycuje život reformátora československého komunismu od jeho mládí, kdy s rodiči žil v Sovětském svazu, až po jeho tragickou smrt po autohavárii v roce 1992. Výstavní panely doplňují fotografie z rodinných archivů jeho synů Pavola a Milana.

Marušin v projevu připomněl dobu, kdy Dubček musel opustit politický život a pracoval jako mechanizátor v podniku Západoslovenské státní lesy. „Provrtali celý můj dům odposlouchávacím zařízením. Odposlouchávali mě na záchodě, odposlouchávali mě v ložnici. Jediné čisté místo byla kotelna. Tam jsem se setkával s těmi, co se nebáli přijít,“ přednesl Marušin část hry #dubček. Výstava bude trvat do 10. prosince.

Z vernisáže Michal Drahný

Bývalý předseda FAČR Pelta odsouzen za dotační podvod

Miroslav Pelta, bývalý šéf českého fotbalu a majitel ligového Jablonce, dostal šest let nepodmíněně v kauze ovlivňování sportovních dotací. Městský soud v Praze mu 26. listopadu kromě trestu odnětí svobody uložil také peněžitý trest ve výši pěti milionů korun.

„Je to poločas, takže uvidíme, co dál. Překvapilo mě to, tak samozřejmě, jako každý nepodmíněný trest je překvapení pro každého, kdo si myslí, že je nevinný,” sdělil novinářům Pelta před tím, než urychleně opustil soud.

Případ se táhne už od roku 2017, kdy policie obvinila Peltu a tehdejší náměstkyni na ministerstvu školství Simonu Kratochvílovou z nezákonné manipulace s dotacemi určenými pro oblast sportu. Pelta kromě šesti let a pokuty dostal také doživotní zákaz ve statutárních funkcích, Kratochvílová si odsedí šest a půl roku a bude muset zaplatit dva miliony.

Pelta se provinil tím, že předložil seznam preferovaných klubů, kam mají dotace směřovat, četla z rozsudku soudkyně Lenka Cihlářová. Potenciální škoda vůči státu mohla dosáhnout až 175 milionů korun. Policejní tým se zasloužil o to, aby se dotace neproplatily, ministerstvo je zastavilo.

Adam Fenton

Předávání Křišťálových lup ovládl satirik Mikyska

TMBK, Rohlík.cz nebo Mikýřova úžasná pouť internetem jsou jména jen některých úspěšných projektů, které ve čtvrtek 25. listopadu v Divadle pod Palmovkou získaly Křišťálovou lupu – Cenu českého internetu.

Už tradičně mohli diváci od konce léta hlasovat, a vybrat tak mezi nominovanými své oblíbence. V sekci Zpravodajství a publicistika podruhé za sebou triumfovaly Seznam Zprávy, v těsném závěsu za sebou nechaly i ČT24. Za nejlepšího obchodníka považuje veřejnost opět po roce společnost Zásilkovna, Podcastem roku je pořad U Kulatého stolu. Po roční pauze získal pomyslné zlato v kategorii One (wo)man show Tomáš Břínek alias TMBK. Mezi zájmovými weby dominoval herní portál Indian, v nástrojích a službách vítězství obhájily Mapy.cz. Překvapením večera byla rovnou dvě prvenství Martina Mikysky a jeho týmu s projektem Mikýřova úžasná pouť internetem pod MallTV. Vyhráli v sekcích Online video a Cena popularity, porazili tak i DVTV nebo tvůrce Kluci z Prahy.

O vítězích v části kategorií rozhodovala odborná porota. Mikyska si na pódiu přebral ještě jednu sošku, a to za obsahovou inspiraci. V inspiraci marketingové porotci ocenili video F1 pro Redbull, za kterým stojí Markus Krug, známý hlavně jako bývalý kolega baviče Kamila Bartoška alias Kazmy. Za nejlepší veřejně prospěšnou činnost označili aplikaci Záchranka. Expanzi Rohlík.cz do zahraničí porotci vybrali na první místo hned ve dvou oblastech – Globální projekt českých tvůrců a Projekt roku. Querko, nová platforma pro rychlé bezkontaktní placení v restauracích, porazila i carsharing Anytime nebo službu Zásilkovna domů a stala se E-commerce inspirací roku.

Anticenu za nejhorší počin si vysloužil nedostatečný vývoj eGovernmentu v Česku. Porotě se zdál horší než například problém se spuštěním systému na prodej dálničních známek nebo faux pas Strakovky na TikToku.

Tereza Povolná

Univerzita Karlova chce pomáhat studentům-rodičům, a tím i ženám ve výzkumu

Česko patří v evropském porovnání mezi země s nejmenším procentem profesorek, ředitelek výzkumných institucí nebo rektorek. Ženy tvoří jen čtvrtinu všech výzkumných pracovníků, což zemi podle Eurostatu řadí dokonce na poslední příčku v unii. Na tento problém upozornil seminář Ženy ve vědě, který ve čtvrtek 25. listopadu pořádala Univerzita Karlova. Veřejnosti byl přístupný online, zazněly na něm i návrhy na zlepšení situace.

„Počet lidí, kteří realizují výzkum v České republice, roste. Žen v tomto oboru však nepřibývá, v kontextu Evropy je to celkem unikátní jev,“ řekla Hana Tenglerová ze Sociologického ústavu Akademie věd. Přitom během studia magisterských oborů jasně dominují ženy, kterých například v roce 2020 studovalo o 17 % více než mužů. Zato na dalších stupních vzdělávání začínají muži převažovat. Po absolvování doktorandského studia a v navazující kariéře výzkumného pracovníka činí rozdíl mezi pohlavími 50 % procent. Podobný trend se každoročně opakuje.

Cestou, jak dostat do výzkumu více žen, by mohlo být vytvoření tzv. plánu genderové rovnosti, na který z grantů přispívá EU. Má stanovit pravidla, která podporují stejné podmínky pro všechny bez ohledu na jejich pohlaví nebo životní situaci. Nejčastějším důvodem, proč ženy ve výzkumu nepokračují, bývá mateřství a celospolečenský tlak dostát roli „dobré matky“. Podle přednostky Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol Jiřiny Bartůňkové by ženám pomohl konec stigmatizace profesionálních služeb v české společnosti, mezi něž patří chůvy a uklízečky. Takové služby totiž často ženám pomáhají nejen při studiu.

Podobnou cestu vidí i budoucí rektorka UK Milena Králíčková, která naznačila, že chce vytvářet příjemnější studijní i startovací podmínky pro všechny i prostřednictvím stipendií: „Opatření, která plánujeme implementovat, necílí jen na ženy, ale na rodiče celkově, abychom vnímali tuto problematiku optikou rovných příležitostí a toho, že se týkají rodičů, nejen žen.“

Z tiskové konference Markéta Svobodová

Česká stomatologie zvládla pandemii dobře, říká Šmucler s odkazem na průzkum

Nejmenší napáchané škody na pacientech, minimální odklady péče a v porovnání se zbylou populací podprůměrná nemocnost, hodnotí prezident České stomatologické komory a stomatochirurg Roman Šmucler dopady pandemie covidu-19 na zubní lékaře a poskytování péče v Česku. Komora si pro zjištění dat nechala vypracovat průzkum mezi svými členy, na dotazník odpovědělo 2714 respondentů.

Nemoc zasáhla nejvíce zubaře v Moravskoslezském kraji, nejnižší incidence naopak dosáhla v tom Libereckém a v Praze. Zdaleka nejvíce se praxe vloni uzavřely v týdnu od 16. do 22. března, kdy platila celostátní karanténa. Naopak mezi dubnem a říjnem byla většina praxí otevřená, počty uzavřených stouply až během následujících vln mezi říjnem 2020 a dubnem 2021.

K letošnímu 30. červnu se nechalo očkovat 83 % českých zubních lékařů, většina už v únoru nebo březnu. Naopak 8 % respondentů vakcínu odmítá, jiným brání kontraindikace.

Až 90 % dotázaných považuje nastavená opatření za adekvátní. Většina z nich by ponechala respirátory a ochranné štíty i po odeznění pandemie, ovšem měření tělesné teploty před ošetřením a vyplňování anamnestického dotazníku považují za zbytečné. Naopak by zavedli povinné testování pacientů před ošetřením.

Z tiskové konference Tomáš Popov

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Kultura

Návrhář podoby stanice metra D představuje svou nejaktuálnější tvorbu

Díla Vladimíra Kopeckého si mohou fanoušci umění prohlédnout od 27. listopadu v Museu Kampa. Na výstavě představuje současnou tvorbu od velkoformátových pláten přes klasické obrazy až po skleněné objekty. Návštěvníci se též mohou těšit na prezentaci jedné ze stanic budoucí trasy pražského metra D, s jejímž návrhem Kopecký v roce 2020 vyhrál soutěž.

Výstava k autorovým 90. narozeninám nese titul Gloria, jenž vychází z názvu jednoho z obrazů. Téměř ze stovky kreseb, které Kopecký za poslední roky vytvořil, vybrala kurátorka Helena Musilová ty, které odrážejí specifika jeho přístupů. Nechybí gestická malba a ani geometrické abstrakce. K vidění jsou i vázy a skleněné objekty nebo návrh podoby jedné ze stanic metra D, který odkazuje na autorovu schopnost vytvářet instalace ve veřejném prostoru.

Obrazy spojuje růžová barva, kterou si výtvarník v poslední době oblíbil. „Myslím, že jsem k tomu trochu přispěla, když jsem se Vladimíra před několika lety zeptala, proč nepoužívá růžovou. Výsledkem byl vstup kurátora do tvorby autora,“ vysvětlila na tiskové konferenci 25. listopadu k zahájení výstavy Musilová. „Pravda je, že já jsem růžovou smrtelně nenáviděl,“ dodal se smíchem Kopecký. Aby podtrhla růžovou, nechala kurátorka před muzeem na Kampě rozmístit štěrk stejné barvy. Návštěvníci u vchodu také spatří oblečení, ve kterém malíř instalaci připravoval.

Vladimír Kopecký vychoval celou řadu studentů, kteří se k němu hlásí jako k osobnosti, která stála u jejich vstupu na výtvarnou scénu. Jako poděkování mu připravili vlastní výstavu. Konat by se měla letos v prosinci.

Z vernisáže Anna Pálová

Pandemie české děti ke čtení nepřiměla, preferují filmy a sociální sítě

Téměř polovina dětí během pandemie covidu-19 využívala elektronická zařízení častěji než před ní. Sledují na nich filmy, seriály, sociální sítě nebo hrají hry. Ovšem pouze 8 % ve věku 6 až 14 let četlo více než před začátkem pandemie. Vyplývá to z dat Národní knihovny.

„Ptali jsme se, proč děti nečtou častěji. Odpovědi většinou souvisí s tím, že je to nebaví, existuje spousta zábavnějších činností, je to příliš namáhavé nebo že nemají čas,“ vysvětlila na tiskové konferenci ve čtvrtek 25. listopadu Hana Friedlaenderová z firmy Nielsen Admosphere, která výzkum realizovala. Nejmenší děti vnímají čtení jako povinnost, do které je nutí rodiče. A i když trávily více času trénováním čtenářských dovedností do školy, k běžnému čtení je ale distanční výuka příliš nemotivovala. Přesto více než polovina z nich čte knihy několikrát týdně.

Národní knihovna dělá pravidelně výzkumy dětského čtenářského chování. Letos se snažila zmapovat i vliv pandemie. Pro lepší zpracování výzkumníci rozdělili děti do tří kategorií: mladší školní věk (6 až 8 let), starší školní věk (9 až 14) a mládež (15 až 19).

Podle výsledků pandemie výrazně neovlivnila zájem starších dětí a mládeže. Ani množství přečtených knih se za rok výrazně nezměnilo, pohybuje se mezi 7 až 9 knihami za rok. U mládeže ve věku 15-19 let četlo více než 16 % dětí.

Minulý rok nebyl snadný ani pro knihovny. Počet návštěvníků klesl téměř o polovinu a množství výpůjček o čtvrtinu. V době před pandemií navštěvovaly knihovnu alespoň občas dvě třetiny starších dětí a mládeže, ale v uplynulém roce četly více knihy, které měly doma. Mladým návštěvníkům nejvíce chyběl výběr nových knih a prostor pro trávení volného času.

Z tiskové konference Roxana Šiserová

Nejen Hlas lásky přivábil diváky na Festival francouzského filmu

Filmová plátna kin Prahy a dalších velkých měst v Česku letos opět rozzářila díla francouzské kinematografie. Letošní čtyřiadvacátý ročník představil od 18. do 24. listopadu deset předpremiérových titulů. Vrcholem festivalu byl snímek Hlas lásky, který divákům poskytl náhled do života zpěvačky Céline Dion. Kvůli nepříznivé epidemické situaci bylo tento rok navíc možno sledovat filmy i online.

V hlavním městě se nadšenci setkali v kinech Lucerna, Světozor nebo v sále Francouzského institutu. Ikony tamní kinematografie z plátna promlouvaly rodným jazykem, a tak se anglické a české titulky pro mnohé staly opěrným bodem.

Program nabídl psychologickou kriminálku Milenci, animovaný film Přes hranici nebo černobílý snímek z dílny režiséra Jacquesa Audiarda Paříž, 13. obvod. Na módní přehlídku Christiana Diora diváky přenesl titul Haute Couture. Současnou ikonu francouzské scény a miláčka nejen frankofonního publika Leu Séydoux bylo možné obdivovat ve vedlejší roli ztvárnění knihy Milostné rozmluvy od Philippa Rotha pod názvem Podvod. Pražská kina vyhradila část programu letos zesnulému velikánu Jeanu–Paulu Belmondovi a představila snímky jako Muž z Ria, Bláznivý Petříček a Opice v zimě.

I přes nepříznivou epidemickou situaci a povinnost dodržovat aktuální hygienická opatření uvítaly sály stovky návštěvníků.

Anna Slámečková

Muzikál Láska je láska hlásí comeback

Velký návrat chystá hudební komedie Láska je láska složená z jednadvaceti hitů Lucie Bílé. Ta se bez alternace objeví v hlavní roli. Obnovená premiéra se uskuteční 7. dubna, v den 56. zpěvaččiných narozenin.

„Klademe si vysoký cíl – chceme pobavit,“ řekl autor libreta a režisér Antonín Procházka na tiskové konferenci ve čtvrtek 25. listopadu. Kromě moderních choreografií nebo výpravy s sebou nové nastudování přináší i obměnu v hereckém obsazení. K hlavní postavě v podání Lucie Bílé se přidají jako její umělečtí partneři Bronislav Kotiš a Denny Ratajský.

Role tatínka se ujme Martin Písařík, jeho partnerku ztvární Markéta Schimmerová Procházková a Markéta Poulíčková. Diváci se dále mohou těšit na Barboru Munzarovou, Kateřinu Marii Fialovou, Martina Sobotku a další. „Malinko jsme to s panem režisérem oživili novými písničkami jako například Dobrý kafe, ale z 99 % je to Gábina Osvaldová a Ondřej Soukup,“ prohlásila Bílá. Chybět nebudou klasické hity jako Zpíváš mi requiem, Trouba nebo titulní píseň Láska je láska. Z novější tvorby jsou to písně Miluji tě, Protože a Tenkou nití. Zkoušet se začne v únoru příštího roku.

Premiéru měl muzikál v roce 2005 a diváci ho ve více než stovce repríz mohli zhlédnout až do derniéry v září 2010.

Z tiskové konference Lukáš Vaněček

Sport

Český florbal čaká sviatok, začínajú sa šampionáty ženskej aj mužskej reprezentácie

Florbalistkám aj florbalistom vrcholí sezóna majstrovstvami sveta. Ženám sa turnaj začal už 27. novembra, keď nastúpili na prvý zápas vo švédskej Uppsale a pri úspešnom vstupe zdolali Švajčiarky 5:2. Zverenkyne trénera Saschu Rhynera sa v základnej skupine stretli aj s Poľskom a Lotyšskom, ktoré zdolali 6:2 a 8:0. Muži sa predstavia v Helsinkách 3. decembra a pod vedením Petriho Kettunena sa postupne stretnú s Nemcami, Švajčiarmi a Nórmi.

„Najdôležitejšia vec pri skladaní tímu je správna kombinácia hráčok. Aj keď je ten náš pomerne mladý, tým že niektoré hráčky majú za sebou juniorské šampionáty, tak na medzinárodnej scéne majú dosť skúseností a dokážu hrať rýchlo aj technicky vyspelo,“ opísal na tlačovej konferencií pred začiatkom šampionátu svoj tím tréner Rhyner. Jeho slová sa potvrdili hneď v prvom stretnutí, keď sa jeho zverenkyniam podarilo po vyrovnanej prvej tretine poraziť silný výber Švajčiarska. „Bol to ťažký začiatok, obe strany nemali moc striel. Dievčatá sa ale nakoniec rozstrieľali a dali góly, ktoré boli kľúčové,” okomentovala zápas pre Český florbal brankárka Jana Christianová.

Od posledného šampionátu mužov ubehli tri roky. Napriek pandémií však reprezentanti zvládli odohrať niekoľko medzinárodných zápasov aj niektoré kempy. To dodáva trénerovi Petrimu Kettunenovi sebadôveru. Kapitán Tom Ondrušek má v pláne sa s tímom sústrediť najmä na zápas s Nemeckom. „Na takto krátkom turnaji je extrémne důležité, aby všetky lajny mali dobrý pocit hneď z toho prvého zápasu, pretože ak sa to nepodarí výsledkovo alebo predovšetkým herne, tak potom nie je ľahké do toho vlaku naskočiť.“

Branislav Vajdel

Sparta znovu nevstřelila gól a v Evropské lize končí

Postup měli postup ve svých rukách, do Skotska jeli vyhrát, ale po nepřesvědčivém výkonu na ně zbyl jen boj o Konferenční ligu. Fotbalisté Sparty prohráli ve čtvrtek 25. listopadu s Rangers 0:2, podruhé za sebou nedali v pohárech gól, a ve skupině A tak skončí nejlépe třetí.

Rangers si vítězstvím zajistili druhé místo ve skupině a s ním i postup do vyřazovací fáze. „V tuhle chvíli nás strašně mrzí, že pro nás Evropská liga končí. Ale když se podívám na Konferenční ligu, jsou tam taky mužstva, která jsou velice zajímavá,“ řekl letenský trenér Pavel Vrba.

Po prohraném ligovém zápase se Slováckem se očekávalo zlepšení, to však nepřišlo. Během prvních minut domácí několikrát ohrozili branku Sparty, nejblíže ke skórování byl Aribo, ale trefil jen břevno. V 15. minutě už se ale fanoušci radovali. Pražané nezachytili náběh Hagiho, který skluzem posunul míč Morelovi a ten bez přípravy uklidil míč do sítě. Zbytek prvního poločasu odehrály oba týmy bez náznaku větší šance.

V úvodu druhé půle chybovala defenzíva hostů znovu. Panák při snaze přenést hru vzduchem posadil balon přímo na hlavu Morelovi, jenž z bezprostřední blízkosti zakončil do prázdné brány. V závěru zápasu měli velkou šanci i sparťané, ale zblízka ani na čtyřikrát nedostali míč za záda McGregora. Následně neuspěl Karabec, který hlavičkoval těsně vedle. „Prohráli jsme si to druhým gólem, který jsme si dali sami. A když jsme se mohli do hry vrátit, neproměnili jsme šance,“ shrnul Vrba.

Letenští o účast v play-off Konferenční ligy budou hrát doma 9. prosince proti kodaňskému Brondby a stačí jim remíza. Trenér Sparty zůstává optimistický: „Cílem bylo jaro a tu šanci pořád máme. Věřím, že se nám to podaří a mladí hráči budou sbírat další zkušenosti.“

Dominik Duffek

Slavia přišla o výhru s Feyenoordem v závěru

Fotbalisté Slavie v předposledním utkání skupinové fáze Konferenční ligy remizovali doma s Feyenoordem Rotterdam 2:2. Nizozemský celek se o vyrovnání postaral gólem v nastavení, a zkomplikoval tak Pražanům cestu do vyřazovacích bojů, o které se budou muset v posledním zápase porvat s Unionem Berlín. K postupu potřebují aspoň remízu.

Hosté dominovali první desetiminutovku utkání a potvrdilo se, že slávisty nečeká nic lehkého. Přesto se domácí dostali do vedení už ve 12. minutě, kdy potrestali chybnou rozehrávku brankáře hostí. Míč zachytil Bah, který ho přesnou přihrávkou naservíroval Olayinkovi před odkrytou bránu a ten se už zblízka nemýlil.

Následný intenzivní tlak Pražanů nevyústil v gól. Naopak se v 31. minutě ve vápně prosadil Toornstry a přesnou střelou dopravil míč za Mandousova záda. Pár minut po vstřelené brance však šli do deseti, když Til nešikovně fauloval Stancia a rozhodčí po domluvě se svým asistentem Nizozemce vyloučil.

S početní výhodou se Slavia hnala do útoku, ale opět ji trápila ledabylá koncovka. Po hodině hry se v zajímavé příležitosti ocitl střídající Kuchta, ale hlavičkou brankáře hostí zatím nepřekonal. V 66. minutě si však spravil chuť, když Marciano nedokázal lapit Holešovu střelu a pouze ji vyrazil přesně na nohu českého reprezentanta.

Naneštěstí pro Slavii a také pro český koeficient Feyenoord i v oslabení vyrovnal. Český tým v závěru neodolal velkému tlaku a ve třetí minutě nastavení inkasoval. Po přesném centru se k míči dostal Dessers a hlavičkou se štěstím přeloboval slávistického brankáře.

Mattia Mainolfi

Jablonec remizoval s Alkmaarem a potřebuje k postupu i štěstí

Jablonečtí fotbalisté jsou pořád ve hře o postup do jarní části Konferenční ligy, ale situaci si zkomplikovali. Ve čtvrtek 25. listopadu remizovali doma s Alkmaarem 1:1 a v posledním zápase budou potřebovat i souhru okolností. Severočeši potřebují k postupu prohru či remízu Randers v Alkmaaru, zatímco sami musí přivézt tři body z Kluže nebo při remíze počítat s prohrou dánského týmu o dvě a více branek.

Začátek utkání patřil domácím, kteří před velmi dobrou podporou fanoušků na Střelnici soupeře zatlačili. Z úvodního náporu vytěžili gól: v 7. minutě po centru Jana Kroba ze standardní situace překvapil brankáře hlavičkou z velké dálky Miloš Kratochvíl.

Nizozemský celek se okamžitě hnal za vyrovnáním, tlak zvyšoval hlavně ke konci poločasu a ve 44. minutě ho korunoval Hakon Evjen. Vyrovnání znamenalo, že svěřence Pascala Jansena dělil poločas od postupu do vyřazovací části, zatímco situace týmu Petra Rady se zkomplikovala. Druhá půle dlouho nenabídla žádnou výraznou šanci, a to přesto, že oba týmy se střídaly v obléhání šestnáctky soupeře.

Petr Hais

Češi ve finále Davisova poháru končí po skupinové fázi

Kvarteto českých tenistů na finálovém turnaji Davis Cupu v Innsbrucku neuspělo. Nejprve proti Francii i následně Velké Británii získalo po jednom bodu, a tak se do vyřazovacích bojů nepodívalo. Podle nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila je velkým příslibem do budoucna výkon Tomáše Macháče, který zařídil oba body.

Macháč v prvním zápase porazil Richarda Gasqueta ve dvou setech 7:6 (7:3), 6:2. Veselý podobně jako parťák zvládl první set v tiebreaku, jeho soupeř však další dvě sady uhrál, a získal tak bod pro Francii. Do čtyřhry nastoupil Macháč s Jiřím Lehečkou proti Pierru-Huguesovi Herbertovi s Nicolasem Mahutem. Český debl vyhrál první set 6:3, další dva už si ale zapsali francouzští tenisté 6:4 a 6:3.

Český hrdina odstartoval úspěšně i druhou sérii. Pětadvacátého hráče světového žebříčku Daniela Evanse porazil a poslal Čechy výhrou 6:2 a 7:5 do vedení. Lehečka se utkal s dvanáctým světovým hráčem Cameronem Norriem. V prvním setu zvítězil Norrie jasně 6:1, ve druhé sadě ale český hráč vyrovnal ziskem setu 6:2. Rozhodující sadu už si ale Brit pohlídal a zakončil druhý mač 6:1. O postupu znovu rozhodovala čtyřhra. Macháče a Veselého čekala dvojice Joe Salisbury s Nealem Skupskim. Duo z ostrovů nedalo českému páru jedinou šanci a zničilo české naděje ve dvou setech 6:2 a 6:2.

„Tomáš Macháč hrál neskutečně. Takový vstup do Davis Cupu neměli ani Berdych se Štěpánkem. Musím říct, že jsem to nečekal, ale taky jsem viděl, jak se Tomáš zlepšuje. A když tu důvěru dostal, tak ji prodal se vším všudy,“ hodnotil pro Sport.cz Navrátil.

Jakub Mahr

Plzeň vyhrála nad Bohemians 6:0 a vrátila se na druhé místo

Fotbalisté Plzně po třech zápasech bez vítězství uspěli. V 16. kole první ligy porazili ve Štruncových sadech Bohemians vysoko 6:0. Díky suverénní výhře se vrátili na druhé místo tabulky za vedoucí Slavii. Uspěla také Sparta, i když se na vítězství mnohem více nadřela. Liberec porazila 2:1.

O šest plzeňských gólů se podělilo hned šest různých střelců a domácí tým je spravedlivě rozdělil do obou poločasů. Skóre otevřel v 10. minutě hlavičkující Luděk Pernica. „Aleš Čermák nacentroval, já jsem se vracel ze zadní pozice a dobře míč trefil. Gólman Bohemky už nezareagoval,“ popisoval Pernica, podle něhož 6:0 nikdo nečekal. Na Pernicu při dalším zaváhání Bohemians navázal Jan Kopic, devět minut před přestávkou pak Kolumbijec Jhon Mosquera.

Domácí přidali další tři zásahy po přestávce, když se v 62. a 64. minutě prosadili Pavel Bucha s Janem Sýkorou. Pro Buchu je to první ligový gól v letošní sezoně. Jedenáct minut zbývalo do konce, když skóre uzavřel Joel Kayamba.

Tři body získala i trápící se Sparta, která po nevydařených zápasech porazila na domácí půdě Liberec 2:1. „Po těch prohraných zápasech byl pro nás tento hodně důležitý a já jsem rád, že jsme vyhráli,“ sdělil po utkání trenér Pavel Vrba.

Ještě 15 minut před koncem to však vypadalo, že jeho svěřenci opět ztratí, hosté drželi nerozhodný výsledek. V 80. minutě libereckou naději ukončil střídající Pulkrab, když po rohovém kopu přesně zakončil. Slovan toužil po vyrovnání, tři minuty po obdrženém gólu se sám na bránu řítil Tupta, jeho střelu ale lapil domácí brankář. Jediným libereckým střelcem tak zůstal odchovanec Sparty Christián Frýdek. „Nastoupit na Spartě byl můj sen, jsem rád, že se mi to povedlo. Škoda, že jsme z té hry nevytěžili alespoň bod, protože jsme na něj měli,“ povzdechl si po zápase.

Kvůli vládním opatřením smělo dorazit pouze tisíc diváků, a tak se hrálo před takřka prázdným stadionem. „Trápí mě, že tu nemůžou být fanoušci. Ani na venkovních zápasech mi hra bez fanoušků nepřijde jako výhoda. Mně se líbí, když jsou na stadionu lidi a vytvářejí atmosféru,“ poznamenal kouč Pavel Vrba. Jeho tým nastoupil k zápasu v tradičních bílých dresech s černým S na hrudi, protože si Sparta připomínala 128 let od založení.

Výsledky 16. kola:

Sparta – Liberec 2:1, Zlín – Ostrava 2:2, Pardubice – Olomouc 1:5, České Budějovice – Slovácko 3:2, Plzeň – Bohemians 6:0, Slavia – Teplice 3:0, Jablonec – Mladá Boleslav 0:1, Hradec Králové – Karviná 1:0.

Marek Sedláček a Markéta Plšková

Hokejové hry pod širým nebem ve Špindlerově Mlýně se podruhé odkládají kvůli covidu

Už jednou odložená oslava českého hokeje se opět neuskuteční. V reakci na zhoršující se epidemickou situaci a nová vládní opatření se pořadatelé 29. listopadu rozhodli D+D Real Winter Hockey Games přesunout na rok 2022. „Moc nás mrzí, že musíme celou akci už podruhé odkládat na nový termín,“ uvedla Andrea Bársony z pořádající agentury Eniva. Mezi největší taháky pařily extraligové zápasy Kladna s Pardubicemi a Hradce Králové se Spartou.

Ve Špindlerově Mlýně už bylo všechno nachystáno na desítku utkání pod širým nebem. Pod sjezdovkou vyrostla ledová plocha i tribuny a dolaďovaly se poslední detaily. Nové vládní opatření však omezilo počet účastníků sportovních akcí na tisíc. „Musíme respektovat současnou epidemickou situaci v České republice, a proto jsem se rozhodli akci odsunout,“ řekla Bársony. Přesný termín by měli organizátoři brzy zveřejnit. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti.

Pořádat akci bez fanoušků nedává smysl ani podle spoluorganizátora a hlavní tváře hokejových her Jaromíra Jágra: „V prvé řadě se jedná o zážitek pro ně. Věříme, že přeložení akce na příští rok je správným rozhodnutím a fanoušci naše rozhodnutí pochopí.“ „Bez diváků na tribunách to nemá význam,“ souhlasil člen týmu legend eského hokeje Jan Hlaváč.

Poslední podobná akce se konala v roce 2020 v Drážďanech, kde 32 000 fanoušků sledovalo utkání Litvínova se Spartou. Na českém území se pod širým nebem hrálo naposledy před pěti lety. Kometa tehdy přivítala Spartu na stadionu Za Lužánkami před 21 500 diváky.

Daniel Czolko

Počasí

Českou republiku zasáhla první vlna sněhu

Astronomická zima začíná podle kalendáře až 21. prosince, sněhu se však lidé v Česku dočkali už v minulém týdnu. Ještě 25. listopadu bylo spíše zataženo a mlhavo s teplotami od 2 do 5 stupňů, stejně tomu bylo o den později, kdy se však místy začaly objevovat první sněhové přeháňky. Ve znamení sněhu se nesla hlavně sobota 27. listopadu, kdy denní teploty poprvé dosáhly bodu mrazu a místy nasněžilo tolik, že bylo možné stavět sněhuláky. A postupně sněžilo téměř všude.

A stejné počasí následovalo i na začátku nového týdne, přeháňky se často spojily s poryvy větru. Teploty však zůstávaly mírně nad nulou, takže na většině míst sníh rychle roztál. To však neplatí o horách, které jsou už pokryté souvislou vrstvou a lyžařská střediska pomalu rozjíždějí novou zimní sezonu.

Eliška Drobná