9. prosince 2021, Carolina č. 1005

události od 1. do 8. prosince


Z domova

Zemřel novinář a disident Petr Uhl, bylo mu 80 let

Ve středu 1. prosince zemřel český novinář, publicista a zastánce lidských práv Petr Uhl. Komunistický režim ho za jeho činnost dvakrát věznil. Signatář Charty 77 získal několik ocenění, včetně medaile Za zásluhy. Rozloučení s jednou z hlavních postav československého disentu rodina naplánovala symbolicky na 10. prosince, na Den lidských práv.

Odsouzení Petra Uhla za podvracení republiky bylo jedním z prvních normalizačních procesů. Ve vězení strávil čtyři roky. Na svobodě poté byl pod neustálým dohledem on i jeho manželka Anna Šabatová. Podruhé šel do vězení v roce 1979, a to spolu s ostatními členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Za podporu politických vězňů si odpykal pět let. Po propuštění pracoval jako topič.

„Své věci dělal rozsáhle a poctivě, především Informace o Chartě 77, což byl věstník, ze kterého se stovky lidí dozvídaly, co je v Chartě nového. Spoluzaložil a provozoval Východoevropskou informační agenturu, kde jsme se dovídali, co se děje v Polsku a Maďarsku. Prostě novinář, jak si člověk představuje,“ vzpomínala na Uhla ve vysílání České televize novinářka a bývalá disidentka Petruška Šustrová. Přestože kladl důraz na přesnost, na prověřování zdrojů a informací, paradoxně právě jako redaktor VIA v listopadu 1989 rozšířil informaci o smrti studenta Martina Šmída při demonstraci na Národní třídě, která se ukázala jako falešná. Za zprávu se později omluvil.

Na začátku devadesátých let vedl Československou tiskovou kancelář. Byl dva roky poslancem za Občanské fórum, za vlády Miloše Zemana se stal zmocněncem pro lidská práva. Ve svých textech podporoval národnostní a sexuální menšiny, otevřeně kritizoval poválečný odsun sudetských Němců i současné odmítání uprchlických kvót. V roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy, před třemi lety získal novinářskou cenu Opus Vitae za celoživotní prosazování spravedlnosti, lidských práv a za osobní statečnost. Petr Uhl působil řadu let jako komentátor deníku Právo. V roce 2013 vyšly jeho paměti Dělal jsem, co jsem považoval za správné.

Anna Kubatová

Zeman údajně doporučil Lipavskému, aby se vzdal kandidatury

V úterý 7. prosince měl prezident Miloš Zeman schůzku s Janem Lipavským, pirátským kandidátem na ministra zahraničí. O něm se spekulovalo jako o nominantovi, kterého odmítá jmenovat. Podle Frekvence 1 mu prezident doporučil, aby kandidaturu stáhl. Na briefingu po jednání Lipavský nemluvil o prezidentových názorech na odstoupení. Ty nepotvrdil ani nepopřel týž den v pořadu Interview ČT24, kde byl hostem.

Změnu kandidáta odmítli předseda Pirátů Ivan Bartoš a jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS). „Abych předešel různým spekulacím, na nominaci kandidátů do mé vlády se nic nemění,” uvedl Fiala na svém Twitteru. V případě, že by Zeman kandidáta odmítl, deklarují členové budoucí vládní koalice (Spolu a PirSTAN) podání kárné žaloby na prezidenta, jelikož na to podle nich nemá ústavní kompetence.

V úterý se prezident měl také setkat se Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL), kandidátem na ministra zemědělství. Ten měl po příjezdu do Lán pozitivní antigenní test, i přes obě dávky očkování. Obě strany nyní budou hledat další řešení.

Prezident Miloš Zeman má za sebou schůzky už s 11 kandidáty na ministry budoucí vládní koalice. Se všemi podle jejich vyjádření diskutoval o prioritách vlády a jejich postojích k problematice resortů, o něž se ucházejí. Do pátku by se měl prezident sejít se všemi kandidáty, vládu pak jmenovat během příštího týdne.

Mediální pozornost z kandidátů přitáhl zejména Pavel Blažek, kterého ODS nominovala na ministerstvo spravedlnosti. Server Aktuálně.cz a Hospodářské noviny den před jeho schůzkou s prezidentem publikovaly, že Blažka podezřívá policie z korupce a manipulace s majetkem města Brna. O kauze tato média informují už od loňského dubna. Policie by se měla opírat o výpověď bývalého politika Pavla Hubálka. Blažek tvrdí, že ho policie nekontaktovala a spojitost s kauzou odmítá „Já s panem Hubálkem nikdy nic nepáchal a téměř ho neznám. Je mi v podstatě jedno, co jako obviněný lže do protokolu, protože může legálně lhát.”

Šimon Muška

Rektor UK Zima na křtu své knihy potvrdil, že zvažuje prezidentskou kandidaturu

Představení knihy rozhovorů s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou s názvem Lékař zdravého rozumu se uskutečnilo v pondělí 6. prosince v komplexu Opero. Mezi přítomnými hosty byla řada Zimových kolegů z vedení univerzity, ale také jeho osobních přátel z lékařské obce. Rozhovory vedl Jan Januš, šéfredaktor magazínu Lawyers & Business a bývalý redaktor v mediálním domě Economia nebo portálu Info.cz.

Dílo rekapitulující nejen profesní život Zimy jako lékaře vznikalo od začátku roku a je rozděleno do deseti tematických okruhů. „Není to kniha, která by záměrně něco ponechávala stranou, představí Tomáše Zimu jako vědce, vědeckého manažera, děkana, rektora a také jako člověka, který rád cestuje či vaří,“ uvedl křest zástupce vedoucího Katedry hospodářských dějin na Vysoké škole ekonomické v Praze Martin Kovář. Publikace o více než 350 stranách obsahuje nejen rozhovory Januše se Zimou, ale také osobní vzpomínky rektorových přátel a spolupracovníků, např. fyzioterapeuta Pavla Koláře, kardiochirurga Jana Pirka, historika Eduarda Stehlíka i Zimovy nástupkyně v čele UK Mileny Králíčkové.

Exkluzivně pro zpravodajský servis Carolina rektor Zima potvrdil, že uvažuje nad kandidaturou na post prezidenta republiky: „Ta možnost tady je, zatím se ale plně věnuji práci na univerzitě. Těší mě, že se mě na to spousta lidí ptá a také díky nim kandidaturu zvažuji. Stále ale nejsem rozhodnut.“

Z komplexu Opero Lukáš Cigánek

Hlavní cenu České hlavy získal Vladimír Kučera

Jubilejní 20. ročník České hlavy, nejvýznamnějšího ocenění za vědu a výzkum, rozdal letos šest cen. Vedle vítěze hlavní národní ceny za celoživotní dílo, Vladimíra Kučery, si cenu odnesla také Martina Háková zkoumající využití nanomateriálů. Slavnostní galavečer s předáváním cen se odehrál 5. prosince v prostorách Staré čistírny odpadních vod v pražské Bubenči. Přímým přenosem ho vysílala Česká televize.

„Říká se, že nejlepších výsledků dosahuje vědec ve svých třicátých letech. A je to pravda. On v té době ještě neví, že se něco nedá vyřešit,“ říká laureát Národní ceny vlády ČR za celoživotní dílo Vladimír Kučera, jehož algoritmy široce využívají světové firmy v automobilovém a leteckém průmyslu. Cena v kategorii Invence putovala k Jiřímu Potůčkovi za telemedicínskou platformu pro lékaře, která by umožňovala monitoring pacienta na dálku. V kategorii Industrie uspěla společnost Final tools, která vyvinula soubor nástrojů pro velmi přesné obrábění děr. Cenu Doctorandus za technické vědy získala Martina Háková, která mimo jiné testovala podmínky použití nanovláken při analýze léčiv v biologických vzorcích. Laureátem druhé ceny Doctorandus, ale za vědy přírodní, je Libor Šmejkal, který s kolegy z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR objevil nový druh antiferomagnetik. Podle něj by tyto typy magnetů mohly až několikanásobně zvýšit výdrž baterií. Cenu Lorem získal Pavel Osmančík se studií prevence mozkové příhody.

Ceny Česká hlava se každoročně udělují už od roku 2002. Laureátem minulého ročníku byl imunolog Václav Hořejší. V minulosti cenu získali například egyptolog Miroslav Bárta, zakladatel dětské onkologie Josef Koutecký nebo lékař Pavel Klener, který se zasloužil o zavedení chemoterapie do léčby zhoubných nádorů. Letošní laureáty vybrala z desítek nominací odborná porota složená z uznávaných vědců, jako jsou emeritní rektor VŠE Richard Hindls, psychiatr Cyril Höschl nebo bývalý předseda AV ČR Václav Pačes.

Z Prahy Veronika Valková

Počet nových případů covidu-19 začal klesat, zájem o očkování roste

Po velkém růstu případů onemocnění covid-19 na konci listopadu v prosinci počet nově nakažených lehce klesl. Denní přírůstek ze 7. prosince činí 19 482 oproti 21 995 pozitivních testů z úterý minulého týdne. Reprodukční číslo se drží pod jedničkou. Nejvíc nemocných přibývá za den ve Středočeském kraji. V současnosti je v zemi 6 670 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Na nový typ koronaviru od začátku pandemie v Česku zemřelo 34 034 lidí, což se blíží počtu obětí španělské chřipky po první světové válce.

Dokončené očkování má už 6 439 977 lidí (přes 60 % populace). Za prosinec jsou neočkovaní v Česku hospitalizováni s covidem-19 o 72,7 % víc než lidé s dokončenou vakcinací. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, aby se lidé nechali očkovat třetí, posilovací, dávkou.

V souvislosti s variantou omikron se při vstupu do Česka nadále vyžaduje příjezdový formulář i ze zelených zemí. Adventní trhy zůstávají zakázané s výjimkou prodeje vánočních stromků, ozdob a ryb. Restaurace a bary zavírají v deset hodin večer a je zakázána konzumace alkoholických nápojů na veřejných místech. Platnost očkovacích certifikátů se od 1. ledna zkrátí na devět měsíců.

Jana Přistoupilová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Nezaměstnanost klesla na 3,3 %, v následujících měsících se očekává růst

Míra nezaměstnanosti v Česku vykazuje už od letošního března příznivý vývoj. V říjnu klesla na 3,4 % ze zářijových 3,5. Analytici předpokládali stejný rozdíl v porovnání mezi měsíci říjen a listopad. Predikce se naplnily a v listopadu se míra nezaměstnanosti snížila na 3,3 %, což znamená 245 549 uchazečů o zaměstnání.

„Dlouhodobě jsme na špici celé EU a já díky rekordní zaměstnanosti předávám MPSV ve výborném stavu,“ uvedla 8. prosince na svém twitterovém účtu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle Davida Vagenknechta, analytika Raiffeisenbank, kterého citovaly České noviny, vyplývá z posledního šetření v průmyslu, že „objem nových zakázek i tempo výroby zaznamenaly mírné zlepšení, což se pozitivně projeví v zaměstnanosti ve výrobním sektoru“ a postiženým sektorům by měly ulevit vládní programy Antivirus.

Trh práce ovlivňuje především poptávka zaměstnavatelů po technických a dělnických profesích. Podle dřívějších vyjádření úřadu práce je dlouhodobý zájem o kvalifikované řemeslníky. Odborníci ale předpokládají, že nyní nezaměstnanost naopak poroste, a to hlavně z důvodu útlumu sezonních prací, zejména v zemědělství a lesnictví. Nejvyšší podíl obyvatel bez práce zaznamenaly v listopadu Moravskoslezský a Ústecký kraj (4,9 %). Následoval Karlovarský kraj. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v kraji Pardubickém, kde bylo v tomto měsíci pouze 2,1 % lidí bez pracovního místa.

Anna Riebauerová

Kultura

Na výstavě v Galerii 1 můžete nahlédnout do života i kanceláře Václava Havla

Výstava k 10. výročí posledního rozloučení s prezidentem Václavem Havlem zobrazuje komentované fotografie mapující Havlův život od cesty do prezidentského křesla po jeho vztahy se světovými osobnostmi. Autory výstavy, která potrvá do 29. ledna v pražské Galerii 1, jsou Alan Pajer a Tomáš Oliva.

Expozici Václav Havel – občan, disident, prezident zahájili 1. prosince autoři připomenutím osobnosti posledního československého a prvního českého prezidenta. „Václav Havel byl člověk naděje. On nikdy neříkal, jak to nemá být, ale snažil se říkat, jak to má být. A taky říkal, že naděje je stav ducha, který dává životu smysl,“ uvedl Alan Pajer.

Návštěvníci si v Galerii 1 ve Štěpánské ulici můžou prohlédnout snímky zachycující nejvýznamnější momenty Havlova působení. Samotná výstava je rozdělena do pěti částí. První nese název z Hrádečku na Hrad a zachycuje cestu Václava Havla od vězení po zvolení prezidentem. V Tvářích doby se návštěvníci můžou podívat na fotografie osobností doprovázejících Havla v jeho prezidentském období. Další dvě pasáže jsou věnované vstupu České republiky do NATO, jedné z nejmarkantnějších zásluh působení prezidenta Havla, a jeho setkáním s významnými politickými osobnostmi celého světa. Finální úsek patří poslednímu rozloučení.

Kromě zlomových okamžiků života Václava Havla je možné si na výstavě prohlédnout portréty prezidenta, včetně citací jeho výroků a velkou fotografii zvěčňující prezidentovu kancelář.

Z výstavy Anna Tereza Kristóf

Kampa v létě uvede novou inscenaci. Na počest Marty Kubišové

Premiérou 9. června vstoupí na repertoár Letní scény Musea Kampa další hra věnovaná osobnosti, jejíž životní příběh je dodnes inspirací. K předcházejícím divácky úspěšným počinům Meda a Werich se příští rok přidá inscenace Marta – divadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové v hlavní roli s Berenikou Kohoutovou a Hanou Holišovou. Na svědomí ji má již osvědčený tvůrčí tým v čele se scenáristkou a producentkou Danielou Sodomovou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou.

„Pro mě osobně je to splněný sen. Martu Kubišovou miluji od dětství a je mi ctí, že jí můžeme k jejímu budoucímu jubileu dát dárek a vyjádřit tak naši úctu,“ říká k projektu Sodomová. Inscenaci autorky koncipovaly jako recitál, který za doprovodu živé hudby zmapuje nejzásadnější obrazy ze života Kubišové. Cílem je ukázat, že ač je dnes se svou písní Modlitba pro Martu vnímána především jako symbol sametové revoluce, její osudové peripetie jsou mnohem pestřejší.

Vedle Bereniky Kohoutové a Hany Holišové, které se budou střídat v hlavní roli zpěvačky, ztvární další postavy například Jan Cina, Václav Kopta nebo Denis Šafařík. „Když mě tvůrčí tým oslovil na tuto krásnou roli, neváhala jsem ani vteřinu. Paní Marty si moc vážím a její ztvárnění je pro mě jednoznačně zatím asi ta největší pracovní výzva,“ uvedla Berenika Kohoutová. „Vždy jsem ji vnímala jako člověka, který si zachovává svou tvář a zůstává normální a svůj za všech okolností. Je pro mě čest a radost u tohoto projektu a v tak milé společnosti být,“ dodává Hana Holišová.

Kromě Marty se o prázdninách vrátí na Letní scénu i divácký hit Meda, který vznikl v roce 2019 k příležitosti 100. narozenin Medy Mládkové, a prostor opět dostane i úspěšná inscenace Werich uvedená vloni. Součástí programu pak budou i koncerty, diváci se můžou těšit například na Václava Neckáře, Melody Makers Ondřeje Havelky a spoustu dalších.

Z tiskové konference Anežka Bohmanová

Kniha Miroslava Karase představuje Rusko očima zahraničního reportéra

Ve čtvrtek 2. prosince pokřtil Miroslav Karas v Týnské literární kavárně svou první knihu A odkud bych asi tak byl? Obsahuje jeho osobní příběhy a zkušenosti z Ruska, kde působil jako zahraniční zpravodaj ČT od 1. srpna 2012 s roční pauzou do roku 2020.

O svém pobytu mluvil i na křtu. Zmínil dle vlastních slov „poměrně nepříjemné“ zážitky plné samopalů a Putinových psů, ale i těžko uchopitelnou mentalitu Rusů. „Na Čechy pohlíží jako na slovanské bratry, zároveň se jim těžko chápe jejich zrada.“ I kvůli nálepce zrádce měl podobně jako ostatní západní novináři problém dostat se na některá místa. „Všude jsem musel nejdřív poslat fax, na který mi odpověděl automat, že se moje žádost vyřeší do 30 dnů. Nechápali, že ta zpráva musí být aktuální. K Putinovi jsem se na schůzku vůbec nedostal, ten k sobě pouštěl jen vybrané novináře. K fungování tam byla potřeba nezdravá míra pokory.“

Kromě Karase na místě promluvili i současný a bývalý velvyslanec v Rusku – Vítězslav Pivoňka a Petr Kolář. „Pro něj to bylo daleko těžší. Neměl ochranku, navíc jako nestranný novinář nemohl na rozdíl od diplomata nikomu podlézat,“ ocenil Kolář.

Knihu komentoval také Karasův kolega Teodor Marjanovič, se kterým se zná z natáčení na Ukrajině z období anexe Krymu. „Ta oblast je plná paradoxů. Potkáte hrozně fajn, vzdělané lidi a zjistíte, že volí Putina a schvalují válku na Ukrajině. Mirek (Karas) se v knížce snaží hledat na ty paradoxy odpověď.“

Slavnostní pokropení šampaňským nakonec provedl režisér a herec Jiří Strach, jenž se s Karasem setkával při svých cestách do Moskvy.

Z Týnské literární kavárny Tereza Hlaváčková

Zelené natáčení jako koncept pro udržitelnou kinematografii

Asociace producentů v audiovizi (APA) vyvíjí společně s televizí Nova platformu s názvem Greenfilming.cz, která by měla producentům radit s organizací udržitelného filmování. Před spuštěním webové stránky příští rok v lednu se APA rozhodla téma zeleného natáčení akcentovat na semináři Greenfilming v praxi. Za přítomnosti zhruba tří desítek účastníků se konal 2. prosince na pražské FAMU.

Seminář zahájila producentka a manažerka reklamní sekce APA Eva Dvořáková Pérez, která dlouhodobě aplikuje principy, jimiž lze eliminovat uhlíkovou stopu. Na základě vlastních zkušeností apelovala na to, že producent by měl na natáčení nejen vzdělávat a motivovat členy štábu k udržitelnému chování, nýbrž i podporovat jejich vlastní nápady. „Přitom může jít o jednoduše aplikovatelné věci, jako je digitalizace dokumentů, využití hromadné dopravy nebo srozumitelné třídění, “ zdůrazňovala Dvořáková Pérez.

Následoval blok, v němž vystoupilo několik zástupců společností, které svými službami přispívají k ekologičtější kinematografii. Jedním z hostů byl Jan Vincenec, spoluzakladatel skladu uměleckého materiálu ArtReUse, který představuje komunikační bod v recyklaci i transformaci nevyužitého výtvarného materiálu. Svou firemní filozofii představil i Michal Kovář ze společnosti NoBoxCatering. Ta zprostředkovává cateringové služby za využití znovupoužitelných krabiček a příborů z cukrové třtiny, a pokouší se tak omezovat množství odpadu.

Závěr se nesl v duchu prezentace platformy Albert založené Britskou akademií filmového a televizního umění už v roce 2011. Představit ji přišla Hana de Goeij, vedoucí týmu, jehož agendou je minimalizace uhlíkové stopy ve všech produkcích televize Nova. Aplikace usnadňuje koordinaci zeleného natáčení a po splnění specifických kritérií může filmařům udělit certifikaci uhlíkové neutrality.

Ze semináře Greenfilming v praxi Magdalena Kulasová

Dvojitý knižní křest Michaela Třeštíka

V Art´n´Coffee v pasáži České národní banky se ve středu 1. prosince sešlo zhruba 40 lidí, aby byli svědky křtu rovnou dvou nových knih Michaela Třeštíka. První pokřtil autor spolu s kmotry – historikem architektury Richardem Bieglem a architektem Petrem Kučerou – titul Umění vnímat architekturu pro děti a rodiče. Dle slov ilustrátorky Věry Vybíralové je dílo velmi neotřelé a vtipné.

Jako druhá přišla na řadu Třeštíkova autobiografie Hodně jsem nikde. Podnětem pro sepsání vlastních vzpomínek plných proflámovaných roků a bláznivých snů byl podle autora nález starých deníkových zápisků. „Moje žena našla na chalupě v době covidové karantény mé deníkové zápisky a když jsem si to procházel, tak jsem si říkal, že by z toho něco šlo udělat.“ Knihu křtil publicista Petr Koubský, který považuje titul za nadčasový a pravdivý, protože „všichni jsme pořád nikde“. Zároveň také zmínil, že to je potřetí, co je jeho jméno uvedeno v nějaké knížce a poprvé z toho má radost. „Poprvé to byl Michal Viewegh, podruhé to byl Václav Klaus… to bylo ještě lepší a potřetí z toho mám radost.“

V Art´n´Coffee se v té době konala také Třeštíkova výstava obrazů Čtyřiadvacet. „Jsou to papíry s čárami, není v tom nic jiného, než vidíte,“ popsal autor jednoduchost svých obrazů v článku zveřejněném na výstavě. Návštěvníci křtu se tak mohli stát i jejími návštěvníky.

Na křest přišla Třeštíka podpořit jeho žena, režisérka Helena Třeštíková společně s jejich synem, fotografem a kameramanem Tomášem Třeštíkem.

Z kavárny Art´n´Coffee Ema Dvořáková

Herci s Downovým syndromem odstartovali festival Případ pro sociálku 2021

První adventní dny a předvánoční atmosféru minulého týdne zpestřil mezinárodní festival sociálního umění Případ pro sociálku 2021. V průběhu pěti nabitých večerů od 1. do 5. prosince měli nejen divadelní nadšenci, ale i široká veřejnost šanci podpořit představení herců s mentálním postižením nebo symbolicky udělat radost lidem ze sociálně slabších poměrů.

Letošní ročník festivalu zahájila dynamická talkshow Stand Up Down v podání brněnského souboru herců s Downovým syndromem z divadla Aldente. Žižkovské divadlo Venuše ve Švehlovce nejprve oživila hra na saxofon v podání Ondřeje Klíče a tóny z kytary Jana Kyncla. Zábavným večerem prováděl diváky herec a režisér Filip Teller. Na scéně se postupně představili mladí a talentovaní účinkující: Martina Trusková, Martin Kříž, Eliška Vrbková, Hanka Bartoňová, Jakub Zahálka a Martin Polišenský. Herci velmi neobyčejně odpovídali na všední otázky moderátora týkající se herectví a jejich osobního života. „Láska je, že si vycházíme vstříc, nejsme urputní a navzájem si pomáháme,“ vysvětlil Jakub.

Následující večer pořádal umělecký kolektiv Run Operun benefiční koncert. Zatímco pátek se nesl v duchu slovenského Divadla z Pasáže, sobotní představení v anglickém jazyce uvedli mladí herci z Litvy. Po dobu trvání přehlídky mohli dobrovolníci do divadla Venuše ve Švehlovce nosit mikulášskou nadílku, kterou pak 5. prosince v rámci vyvrcholení festivalu dostaly děti z azylových domů.

Z divadla Venuše ve Švehlovce Joana Majidová

Sport

Dvoubrankový náskok nestačil, Hradec doma porazil Budějovice až v prodloužení

Třicáté kolo hokejové extraligy v neděli 5. prosince nabídlo i utkání o první místo tabulky. Hradec Králové mohl v případě zaváhání Třince srovnat počet bodů s mistrovským celkem. Oceláři však zvládli duel s Mladou Boleslaví a vítězstvím 3:0 si upevnili vedoucí pozici v ligové tabulce. Mountfield ztratil s Českými Budějovicemi dvoubrankový náskok a zvítězil 3:2 až v prodloužení díky gólu Jakuba Lva.

České Budějovice vstupovaly do utkání po třech prohrách v řadě, naproti tomu východočeský klub hrál na vlně stejného počtu vítězství. V ČPP Aréně zápas zahájili lépe domácí, po tlaku na budějovickou obranu v 5. minutě vstřelil první branku Aleš Jergl, který dorazil střelu Janka. Motoru nepomohla ani čtyřminutová přesilovka a krátce před koncem první třetiny, v 19. minutě, inkasoval brankář Dominik Hrachovina znovu. Po lobu Pilaře ujel slovenský útočník Patrik Lamper a bekhendovým blafákem zvýšil na 2:0.

Druhou třetinu začali lépe hokejisté Hradce Králové, jejich tažení za třetí brankou zastavilo až rozbité plexisklo, kvůli kterému se delší dobu nehrálo. Po vynucené pauze snížil ve 34. minutě zkušený útočník Jiří Novotný na 1:2, když dorazil nepovedenou střelu spoluhráče.

Vyrovnávací gól padl jen o 51 sekund později. Milan Gulaš po přihrávce Pecha překvapil prudkou ranou hradeckého brankáře Henriho Kiviaha. Závěrečná část utkání už nenabídla žádné vyložené šance. V nejslibnější pozici se objevil deset minut před koncem Kevin Klíma, ale jeho dorážku dokázal zastavit budějovický obránce. Po základní hrací době a výsledku 2:2 nastalo prodloužení, kde gólové šance neproměnili Jergl ani Gulaš.

Rozhodující branka padla v 64. minutě, kdy prudkou ranou propálil Hrachovinu Jakub Lev. „V prodloužení byly šance na obě strany, nakonec jsme hodně rádi za druhý bod. Vítězství si vážíme, protože Budějovice mají kvalitní tým,“ hodnotil utkání pro klubový web trenér Tomáš Martinec. Mountfield si odnesl čtvrtou výhru v řadě a upevnil si druhé místo v tabulce. Budějovice zůstaly po 30. kole desáté.

V Mladé Boleslavi mistrovský Třinec vstřelil domácím v každé třetině branku, zvítězil 3:0 a pojistil si první místo. Góly zařídili Tomáš Kundrátek, Erik Hrňa a Marko Daňo, brankář Marek Mazanec udržel páté čisté konto v sezoně. Středočeši prohráli se slezským týmem už potřetí v řadě bez vstřelené branky.

Kompletní výsledky 30. kola:

Liberec – Vítkovice 4:3 pp, Karlovy Vary – Litvínov 2:3, Zlín – Pardubice 1:4, Kladno – Sparta Praha 0:6, Mladá Boleslav – Třinec 0:3, Mountfield HK – České Budějovice 3:2 pp, Olomouc – Kometa Brno 0:2 31. kolo: Pardubice – Plzeň 4:3 sn

Tabulka: 1. Třinec 65 b, 2. Mountfield HK 61, 3. Pardubice 54, 4. Plzeň 51, 5. Mladá Boleslav 44, 6. Sparta Praha 42, 7. Kometa Brno 42, 8. Vítkovice 42, 9. Olomouc 39, 10. České Budějovice 38, 11. Litvínov 38, 12. Liberec 36, 13. Karlovy Vary 35, 14. Kladno 24, 15. Zlín 16

Marie Magdaléna Landsmannová

Počasí

Mikulášská sněhová nadílka se konala jen v některých částech země

Mikuláše, čerta a anděla letos ulicemi měst nedoprovázely sněhové vločky. V neděli 5. prosince ukazovaly teploměry mezi 1 až 5 stupni Celsia přes den a do minusu se hodnoty překlopily v noci, kdy dosáhly až - 6 stupňů. Slabý déšť a sněžení se vyskytly hlavně v jihovýchodní části republiky, kam však dorazila obleva.

Ve druhé polovině minulého týdne se denní teploty držely nad bodem mrazu. Na většině území přetrvávala oblačnost a objevily se srážky se sněhem. V noci ze čtvrtka na pátek začalo od severozápadu ubývat oblaků. Páteční jasno vystřídaly následující den opět oblačno a sněžení. Prahu, Ústí nad Labem nebo Teplice zahalila až sedmicentimetrová sněhová pokrývka. Během bronzové neděle sníh v nižších a středních polohách tál. V předvečer sv. Mikuláše tak slavná trojice nezanechávala šlépěje jako svůj podpis, kde všude nadělovala.

Od pondělí se teploty ustálily na průměrných - 5 až 3 stupních, v Krušných horách však klesly k -10. Lyžuje se například na Šumavě nebo Ještědu.

Jana Fortuníková