20. ledna 2022, Carolina č. 1007

Z událostí na přelomu roku a v první polovině ledna 2022


Z domova

Vláda získala důvěru Poslanecké sněmovny

Kabinet Petra Fialy složený z koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty ve čtvrtek 13. ledna dostal důvěru dolní komory parlamentu. Zapotřebí bylo 97 hlasů, dohromady jich vláda získala 106. Podpořili ji poslanci vládní koalice, proti bylo 87 opozičních poslanců ANO a SPD.

Historicky nejdelší jednání o důvěře vládě od vzniku České republiky začalo ve středu 12. ledna, 102 dnů po skončení parlamentních voleb v říjnu 2021. Jako první promluvil premiér. Po něm se u mikrofonu střídali poslanci opozičních stran, ministři se ke slovu dostali až večer. Jejich vystoupení vyvolala další debatu opozice, diskutovalo se celý den a celou noc, podle ČTK zhruba 21 hodin. Přerušená schůze pokračovala ve čtvrtek od 18 hodin.

Před hlasováním si znovu vzal slovo Fiala. Shrnul své hlavní cíle, na které by se chtěl ve vládním období zaměřit. Mezi ně začlenil zavedení daňové brzdy, důchodovou reformu, zahájení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, postavení 200 kilometrů dálnic, revizi učebních plánů na základních a středních školách a digitalizaci. Dalším z bodů byla orientace republiky na Evropskou unii a Severoatlantickou alianci a podpora demokracie a ochrana lidských práv.

V reakci se vyjádřil i jeho předchůdce ve funkci a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Můžete se spolehnout, že budeme, jak jsem to slíbil, konstruktivní opozice. Nám záleží na tom, aby naše země prosperovala, naši lidé se měli dobře a já myslím, že to je společný cíl a já vám za to děkuji, pane premiére,“ řekl Babiš.

Po hlasování předseda vlády zakončil jednání: „Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vše, co mělo být řečeno, už zde zaznělo a možná i něco navíc. Ale dovolte mi říct ještě jednu větu: jménem svým i jménem vlády České republiky vám děkuji za vyslovení důvěry“.

Marianna Klimundová

Fiala v novoročním projevu zmínil tři nebezpečí: inflaci, ceny energií a covid

Nový premiér Petr Fiala z ODS pronesl svůj první novoroční projev k občanům. Mluvil sice také o naději, snaze o zlepšení ekonomické situace, ale především v úvodu upozornil na současné problémy, třeba na trvající pandemií covidu-19.

„Budu k vám mluvit zcela otevřeně, protože věřím, že to je jediná cesta, jak můžeme začít řešit naprostou většinu problémů, které nás trápí,“ začal vítěz říjnových voleb. Podobně jako prezident Václav Havel, i Fiala hned v úvodu apeloval na upřímnost politiků. Polistopadový státník v roce 1990 pronesl známý výrok: „Nezvolili jste si mě proto, abych vám lhal.“ Fiala podobnou myšlenku vyjádřil slovy: „Politiky si určitě nevolíte proto, aby vám – jak se říká – lakovali věci na růžovo.“

Vzápětí zdůraznil, co dle něj bude zemi letos sužovat nejvíce: „Ceny energií, inflace – neboli zjednodušeně řečeno drahota – a covid. To jsou tři vážná nebezpečí, kterým bude Česká republika čelit v tomto roce.“

Velkou část problémů dává za vinu minulému kabinetu Andreje Babiše, v němž zasedly ANO s ČSSD a tolerovala ho KSČM. „Předchozí vláda jen málo dbala na naši budoucnost. A doslova žila ze dne na den. Odsouvat problémy na další volební období je totiž vždycky jednodušší, než kousnout do kyselého jablka a začít je řešit,“ kritizoval lídr koalice Spolu.

K pandemické situaci se dle svých slov staví realisticky: „Dlouhodobě zastávám názor, že s covidem je třeba se naučit žít. Za vládu vám mohu slíbit, že se budeme snažit, aby všechna nezbytná opatření byla maximálně rozumná, přiměřená a předvídatelná.“ Vyzval k vakcinaci a ohleduplnosti. V závěru premiér popřál občanům, aby rok 2022 prožili co nejlépe. „Za sebe i za celou vládu vám mohu slíbit, že pro to uděláme vše, co bude v našich silách.“

Fialovo vystoupení bylo třetí v pořadí. Prezident Miloš Zeman pronesl tradiční vánoční poselství už na Štěpána (26. prosince). Hovořil hlavně o pandemii, za nebezpečí označil evropský Green Deal. Před Fialou vystoupil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ten ocenil zejména solidaritu Čechů po tornádu, které se Jižní Moravou prohnalo v červnu minulého roku.

Tereza Povolná

Hnutí STAN vrátí všechny povolební dary od firem, oznámil Rakušan

Všechny dary, které hnutí Starostové a nezávislí po říjnových sněmovních volbách přijalo od právnických osob, vrátí jejich odesílatelům. V úterý 18. ledna to na tiskové konferenci oznámil předseda Vít Rakušan. Podle něj nejsou v rozporu se zákonem, vedení však usoudilo, že zákonnost postupu nestačí a primární je zachování důvěry voličů.

Poté, co se na Starosty a nezávislé snesla kritika jak od opozice, tak od koaličních partnerů, se hnutí rozhodlo nadále přijímat pouze dary od fyzických osob, dokud se nezmění zákon o financování stran. Podle Rakušana by byla nutná novela.

„Naše financování, a na tom trváme, není v žádném ohledu v rozporu se zákonem. Tato skutečnost je doložitelná a prokazatelná. Uvědomujeme si však zátěž, kterou neseme. Nechceme zatěžovat koaliční partnery a žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí,“ sdělil na tiskové konferenci.

Do pozornosti médií a veřejnosti se transakce vládní strany dostaly poté, co server Seznam Zprávy upozornil na povolební dary pro STAN pocházející od firem, které spoluvlastní trestně stíhaný podnikatel Ladislav Dušek. „Tam by ani neměl říkat předseda hnutí STAN, že si to nechá prošetřit, to by měl vrátit okamžitě,“ kritizovala Rakušana při jednání o důvěře vládě ve Sněmovně předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

ANO a SPD kritizovaly taktéž dary od společností s neprůhlednými vlastníky na Kypru. Tamní firmu patřící ženě Věslava Michalika, původního kandidáta STAN na ministra průmyslu a obchodu, vyšetřuje policie.

Financování je už druhou kauzou, se kterou se Starostové a nezávislí tento týden potýkají. Opozici a části koaličních poslanců vadí také odjezd poslance Jana Farského do USA, kde se bude v rámci stipendia od Fulbrightovy komise věnovat výzkumu na osmiměsíční stáži, ale zároveň si ponechá poslanecký mandát.

Po uzávěrce: Farský oznámil, že se mandátu vzdá. Vyslyšel tak výzvu předsednictva hnutí.

Tomáš Popov

Češi jsou vzdělanější a v průměru o 1,7 roku starší. ČSÚ zveřejnil první výsledky sčítání

Počet vysokoškolsky vzdělaných osob v republice překročil 1,5 milionu, průměrný věk obyvatel dosáhl 42,7 roku a 32,1 % dospělých je svobodných, uvedl Český statistický úřad 13. ledna na tiskové konferenci k prvním výsledkům loňského sčítání. To se koná pravidelně v desetiletých intervalech, a nabízí tak unikátní porovnání s historií.

Počet obyvatel České republiky činil 10 524 167 osob, což je oproti předchozímu sčítání v roce 2011 zhruba o 87 tisíc víc. Dobrovolnou otázku národnosti zodpovědělo 68,4 % obyvatel, nejčastěji se hlásili k národnosti české (83,8 %), dále moravské (5,0 %) a slezské (0,2 %).

Mezi téměř půl milionem cizinců je zhruba třetina Ukrajinců (asi 150 tisíc), Slováků je přes 95 tisíc, Vietnamců 54 tisíc a Rusů 35 tisíc.„Je velmi potěšující, že plných 85 % obyvatel se sečetlo elektronicky, a listinné formuláře se tak staly spíše doplňkovou formou. Předčilo to naše původní očekávání,” uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Důležité podle něho je, že se poprvé maximálně využily také registry státní správy, poprvé tam vstoupily registry evidence obyvatel a databáze České správy sociálního zabezpečení.

Oldřich Neumann

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ekonomika

Meziroční inflace se během prosince dostala na 6,6 %, nejvíce od září 2008

Inflace v prosinci opět stoupla, proti listopadu o 0,4 %. Nejvíce vzrostly ceny potravin, nealkoholických nápojů a dopravy. Prosincová míra se tak dostala na 6,6 %, což posouvá průměr za rok 2021 na 3,8 %. Letos odborníci předpokládají až 10 %.

„V lednu z inflace odezní efekt odpuštění DPH, bez kterého by již nyní inflace byla poblíž osmiprocentní hranice. S tradičním lednovým zdražováním, které v letošním roce bude velmi pravděpodobně plošné, tak lze očekávat další citelnější zrychlení inflace směrem k desetiprocentní hranici,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

ČNB vydala plán, jak bude podle odhadů vypadat inflace v tomto roce. Porostou ceny energií, které měly až do ledna dočasně snížené DPH. O to víc se projeví v lednu. Ředitel měnové sekce ČNB Petr Král nevylučuje, že se letos dostane inflace do dvouciferných čísel.

Jakub Jirásek

Kultura

Nejvíce nominací na Českého lva obdržely Zátopek a Okupace

Celkem 25 snímků bude soupeřit o 19 sošek v rámci 29. ročníku Českého lva. Životopisné drama režiséra Davida Ondříčka Zátopek získalo 13 nominací, včetně kategorie nejlepší celovečerní hraný film, a dělí se tak o pomyslné první místo s prvotinou Michala Nohejla s názvem Okupace. Z ateliérů České televize dominuje nad dalšími pěti navrženými tituly minisérie Božena. „Snažíme se přinášet i přesah,” reagoval generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Hned za Okupací a Zátopkem se řadí fantaskní tragikomedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima, jenž usiluje hned o 11 trofejí. Svým obsazením by mohla přinést opakovaný úspěch dosavadním držitelům Českého lva Miroslavu Krobotovi nebo Oldřichu Kaiserovi. Na nejlepších snímek aspiruje také významný počin Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který se v kategorii animovaných filmů uchází také o Oscara.Jedna z devíti nominací dramatu Olma Omerzy, Atlas Ptáků, by mohla získat sošku Elišce Křenkové. Ta už v minulých letech právě pod taktovkou režiséra Omerzy získala lva za nejlepší herečku ve vedlejší roli, kterou má teď znovu na dosah. Uspět by mohla i v roli hlavní, a to v Marťanských lodích režiséra Jana Foukala. Osm nominací si dále vysloužilo romantické drama Chyby Jana Prušinovského.

Ceremoniál 29. ročníku Českého lva se bude konat v pražském Rudolfinu 5. března v přímém přenosu České televize. Večerem bude provázet Jiří Havelka. „Doufáme, že v publiku budou alespoň všichni nominovaní,” prohlásil prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé. Formát večera kvůli měnící se epidemické situaci stále není jistý.

Aneta Zelenková

Festival Scandi přináší do Česka nádech severského filmového umění

Do kin po celé republice mohou diváci od 19. do 25. ledna zavítat na osmý ročník přehlídky severské kinematografie Scandi. Jako každý rok představuje více než deset premiérových snímků. Hybridní varianta festivalu umožňuje navštívit kino osobně, nebo si tituly přehrát online.

Scandi prezentuje výběr tvorby ze Švédska, Norska, Dánska, Finska i Islandu. Podle Ivana Hronce, ředitele společnosti Film Europe, se každý rok najde alespoň jedno významné dílo nejen z hlediska evropského, ale i světového kontextu. „Jedním z nich, tam si dovolím zariskovat, který má distribuční cestu před sebou, je právě dánský film Flee neboli Utéct,“ řekl Hronec 11. ledna na tiskové konferenci. Animovaný dokument zachycuje životní cestu muže, který jako dítě utekl z Afghánistánu do Dánska, kde se stal uznávaným akademikem. Snímek už nyní získal několik ocenění za dokument, animaci, feature i hudbu.

Festival letos zahájila Margrete – Královna severu. Historické drama představuje jednu z největších a dosud nevyřešených záhad Skandinávie, kdy se po patnácti letech objevil královnin syn, o němž se domnívala, že zemřel. Postavu dánské královny, která poprvé sjednotila sever, si zahrála herečka Trine Dyrholm. Spolu s režisérkou Charlotte Sieling měla do Prahy na přehlídku dorazit.

Dále se diváci mohou přijít podívat na komedie Ocelové dámy, Ninjababy a Divoch, dokument Nejkrásnější chlapec na světě o osudu mladého herce z filmu Smrt v Benátkách, životopisné snímky Tove o ilustrátorce postav Mumínků Tove Jansson nebo Dohoda o autorce knihy Vzpomínky na Afriku Karen Blixen a mnoho dalších snímků. Chybět nebude ani doprovodný program.

Scandi zavítal v Česku do rekordních třiceti kin. V Praze mohou diváci na festival např. do Edisonu, Lucerny, Atlasu a dalších. Na výběr dalších filmů se naopak mohou podívat virtuálně přes Edisonline, více na https://scandi.filmeurope.eu/.

Roxana Šiserová

Národní galerie Praha představí témata nebinárnosti, feminismu a životního prostředí

Mezinárodní porota 33. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého letos vybrala pět umělkyň a umělců. Oceněnými se stali Olga Krykun, David Přílučík, Vojtěch Rada, Martina Drozd Smutná a Ezra Šimek. Umělci věnující se tématům jako nebinárnost, genderová fluidita nebo feminismus vystaví díla ve Veletržním paláci 23. září.

Výstavu umožní Národní galerie Praha. „Věřím že spolupráce neziskových organizací a velkých veřejných institucí je na tomto poli velice důležitá, takže jsme rádi za její obnovení,“ prohlásila ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová, která v minulosti vystavovala také v Moravské galerii v Brně nebo PLATO Ostrava a v dalších institucích.

Návštěvníci se mohou těšit na projekt kombinující prvky pohanské a východoslovanské mytologie, s jejichž pomocí se autorka Olga Krykun snaží protnout online a offline prostředí. David Přílučík přibližuje problematiku životního prostředí a hledá střet přírody a společnosti.

K vyjádření hranic mezi digitální a fyzickou realitou používá laureát Vojtěch Rada prostředí her, jimiž se v tvorbě inspiruje. Feministické tematiky se dotýká Martina Drozd Smutná, která dílo pojala jako pohled na tělo a jeho prožitky z různých perspektiv, zdůrazňující především tu ženskou. Ezra Šimek se věnuje aktuálním sociálním tématům jako nebinárnosti a genderové fluiditě s ohledem na západní kulturu.

Výstavu doplní také díla zahraničního hosta Korakrita Arunanondchaie, thajského umělce, který se mimo jiné věnuje historii a spojení západní a thajské kultury, přičemž vychází z mytologie a filozofie.

Magdalena Malá

Sport

Ženský hokej poprvé na ZOH, Erbanová se do nominace nedostala

Díky úspěšné kvalifikaci budou na letošních zimních olympijských hrách reprezentovat český hokej také ženy. Nominované hráčky odletí do Pekingu 27. ledna, ještě předtím absolvují přípravný kemp v pražské O2 areně. Před komplikacemi spojenými s onemocněním covid-19 by je, jak doufají, měla ochránit kompletní týmová proočkovanost.

Do finální nominace se nakonec neprobojovala bronzová olympijská medailistka v rychlobruslení Karolína Erbanová, která týmu loni v listopadu pomohla k vítězství v závěrečném kvalifikačním turnaji v Chomutově. Na soupisku se naopak vracejí Tereza Vanišová a Michaela Pejzlová.

České hokejistky turnaj zahájí 3. února zápasem s domácí Čínou. Ve skupině B se pak utkají ještě s Dánskem, Švédskem a Japonskem. „Jasný cíl je podat nejlepší výkon v historii českého ženského hokeje. Hrát naši hru k naší identitě,“ prohlásil na tiskové konferenci trenér Tomáš Pacina. Češky se olympijského hokejového turnaje zúčastní poprvé v historii.

Stejně tak jako loňské hry v Tokiu se ani ty letošní neobejdou bez přísných koronavirových opatření. „Dnešní doba je bohužel taková, že se řeší jenom ta nemoc, a ne to nejpodstatnější, co by mělo být – to je sport a radost ze sportu,“ postěžoval si trenér Pacina. Požadavek na očkování dle jeho slov ale konečnou podobu soupisky neovlivnil.

Adéla Bartáková

Hokejová nominace do Pekingu s Červenkou, ale bez Chlapíka

Česká hokejová reprezentace jede na olympijský turnaj v Pekingu s velmi zkušeným týmem. Trenér Filip Pešán a generální manažer Petr Nedvěd vsadili na nominaci o 24 hráčích, jejichž věkový průměr se blíží ke 30 letům. Během tiskové konference ve čtvrtek 13. ledna oba uvedli, že soupiska ještě může do 24. ledna doznat změn. V Pekingu se začne hrát 9. února.

Pro český hokej to bude už 23. účast na olympijských hrách, což z týmu dělá nejčastějšího účastníka. Během 24. turnaje ale Pešánův výběr rozhodně nepatří mezi favority. Nominaci navíc zkomplikovalo stanovisko NHL, která odmítla do Číny poslat své hráče.

Mezi brankáři nechybí gólman Šimon Hrubec (Avangard Omsk), který bude velmi pravděpodobně plnit roli jedničky. Doplní ho Roman Will (Traktor Čeljabinsk) a Patrik Bartošák (Amur Chabarovsk). Ani v obraně se trenér nedíval příliš do české extraligy, mezi sedmičkou defenzivních hráčů je z české ligy jen třinecký Tomáš Kundrátek.

V útoku překvapivě schází Filip Chlapík ze Sparty nebo Milan Gulaš z Českých Budějovic. Zatímco Chlapík je na děleném prvním místě kanadského bodování ligy, hráč Motoru na sebe upozornil hlavně na minulém podniku Euro Hockey Tour, kde byl společně s Janem Kovářem jediným střelcem týmu.

„Jsou na seznamu náhradníků, který je třicetičlenný,“ řekl Nedvěd. Stejné odpovědi přišly po dotazu na vynechání nejlepšího Čecha ve finské soutěži Lukáše Jaška nebo mladého pardubického útočníka Matěje Blümela. Gulaš následně ukončil reprezentační kariéru.

V týmu naopak bude Roman Červenka, o kterém Pešán řekl, že je lídrem kabiny a pravou rukou trenéra. „Bude mít pozici ušitou na míru, určitě bude hrát přesilovky,“ uvedl Pešán na adresu šestatřicetiletého útočníka ze švýcarského SC Rapperswil-Jona Lakers. Věkový průměr spolu s ním zvedají ještě David Krejčí (Olomouc, 35 let) nebo Vladimír Sobotka (Sparta, 34 let).

Turnaj začnou Češi zápasem s Dánskem 9. února od 14:10 SEČ. Ve skupině se ještě utkají se Švýcarskem a výběrem Ruska. Finále je na programu na 20. února.

Petr Hais

Počasí

Letošní zima přináší neobvyklé teplotní výkyvy

Začátek astronomické zimy byl sice mrazivý, dokonce nejchladnější za posledních pět let, mráz ale dlouho nevydržel. V některých oblastech se lidé dočkali „bílých Vánoc“, jinde se mohli těšit jen ze zbytku sněhu, který tál. Vyplnila se tak pranostika Na Adama, Evu čekej oblevu. Nestandardní počasí pokračovalo do silvestra, kdy teploměry ukazovaly teplotu přes 10 °C.

Lidé také dlouho čekali na první lyžování. Začátek sezony se oddaloval kvůli teplému počasí, situaci dál komplikovala obleva. V některých ski resortech bylo zapotřebí sjezdovky uměle zasněžit. Zatím nejnižší teplotu letošní zimy -27,6 °C naměřili na Šumavě. Podle meteorologů ještě zima není u konce a očekávat můžeme další mrazivé dny.

Tereza Fingerhutová