3. února 2022, Carolina č. 1008

události od 20. ledna do 2. února


Z domova

Případy covidu-19 dosahují v Česku rekordních čísel. Přibylo 57 195 nově nakažených

Přesně 66 970 lidí nakažených covidem-19 odhalily testy v úterý 1. února. Z toho 9775 lidí je pozitivních opakovaně, dalších 57 195 případů je nových, což je největší počet od začátku pandemie. V nemocnicích je 2 653 pacientů, z toho 213 ve vážném stavu. Přesto vláda neplánuje žádné další opatření.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška souvisí vysoké denní hodnoty se šířením nové varianty koronaviru omikron, ale také se zavedením plošného testování. Tento typ viru je nakažlivější než ty předchozí a prosadí se i přes očkování či imunitu získanou dřívějším nakažením. Ve většině případů má ale lehčí průběh. Ani přes nárůst nákazy vláda nezavedla nová opatření, naopak testování ve školách ukončí 18. února a už dříve zrušila plánované povinné očkování pro určité profese a starší věkovou skupinu. Nejvyšší správní soud ve středu zrušil aktuálně platnou podmínku očkování či prodělání nemoci pro vstup do restaurací a ubytování v hotelech. Ministerstvo zdravotnictví má sedm dní na úpravu nařízení. „Cílem opatření nemůže být, aby stát nutil lidi do očkování, které je dobrovolné,“ uvedl soudce Petr Mikeš pro ČT24.

Ema Urbánková

Jednání o pandemickém zákoně se protáhlo, poslanci SPD ho úmyslně zdržovali

Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu 2. února prosadila prodloužení platnosti pandemického zákona do konce listopadu letošního roku. Poslanci opozičního hnutí SPD jednání různými obstrukcemi protahovali. Mimořádná schůze Sněmovny začala v úterý 1. února v 10 hodin dopoledne. Lídr SPD Tomio Okamura navrhl rozšíření programu o několik bodů. „Legitimně jsme oznámili, že budeme dělat obstrukce proti přijetí totalitního pandemického zákona,” prohlásil Okamura a novelu označil za protiústavní.

Ani opoziční ANO s ní nesouhlasilo a nepodpořilo ji, jak předem avizovala předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová. Vláda má sice ve Sněmovně jasnou většinu, ale přes obstrukce se ke klíčovým hlasováním v úterý ani do středečního poledne nedostala. Poslanci až pozdě večer po 35 hodinách denního i nočního jednání normu schválili.Schůzi provázely také protesty před budovou dolní komory parlamentu.

Barbora Vašinová

Janeček oznámil kandidaturu na Hrad, o něj usilují i expremiér či bývalá rektorka

Nejnovějším hráčem v příštích prezidentských volbách bude podnikatel a matematik Karel Janeček. Záměr ucházet se o úřad hlavy státu oznámil 20. ledna. Spekulace o jeho možné kandidatuře se poprvé objevily po kontroverzním projevu na anketě Český slavík, ve kterém se výrazně vymezil proti covidovým opatřením.

„Naše svoboda je, bohužel, různými způsoby a opakovaně oslabována. Současná politická kultura nereprezentuje takové morální hodnoty, které by mohly být pro každého občana zárukou, že svou svobodu neztratí,“ píše Janeček na webových stránkách kampaně Tohle jsme my, kterou odstartoval na tiskové konferenci v pražském divadle La Fabrika.

Z výraznějších osobností kromě Janečka záměr potvrdili generál ve výslužbě Petr Pavel a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, zvažuje ji také Jiří Drahoš, předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) či někdejší šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Kandidaturu dále nevylučují státní zástupkyně Lenka Bradáčová, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, exprezident Václav Klaus, umělec a bývalý politik Michael Kocáb, předseda odborů Josef Středula nebo bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který se chystá finální rozhodnutí oznámit do konce zimy. Zároveň ale na Twitteru provokoval vinnou klobásou a meruňkovými buchtami k obědu s komentářem: „Připravuji se poctivě do nejmenších podrobností.“ Narážel tak na údajnou nemocniční stravu prezidenta Miloše Zemana při jeho říjnové hospitalizaci. Kandidáta bude mít i KSČM: Josefa Skálu.

V médiích se často skloňuje jméno expremiéra Andreje Babiše (ANO 2011), který záměr ucházet se o úřad hlavy státu rovněž nevyloučil. Stejně se vyjádřila bývalá ministryně financí Alena Schillerová, která navíc dodala, že hnutí bude mít svého reprezentanta, na jehož místě si dokáže Babiše představit. Záměr představit stranického, resp. koaličního kandidáta projevily také obě vládní formace, konkrétní jména zatím nepadla.

Seznam potvrzených zájemců dále doplňují majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, komik Miloš Knor, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, advokátka a politička Klára Long Slámová a podnikatelé Karel Diviš, Vladimír Boštík a Jakub Olbert.

Oldřich Neumann

Rezignace na poslanecký mandát se Farskému zkomplikovala, musí přiletět z USA

Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá mandátu až v polovině února, podle stanoviska ministerstva spravedlnosti a Úřadu vlády tak musí učinit osobně. Dál se tím protahuje případ, kdy Farský plánoval osmiměsíční stáž ve Spojených státech a současně si chtěl ponechat funkci zákonodárce.

Kateřina Koubová z Fulbrightovy komise, která dala Farskému stipendium, uvedla pro server Hlídací pes, že poslanec o výsledku stipendia věděl už před volbami. „Nechci se plést, ale že projekt byl podpořen, jsem se dozvěděl už snad v březnu. Že tu stáž absolvuji, jsem se rozhodl v prosinci,“ odpověděl Farský.

Jeho původní záměr kritizovala jak opozice, která ho obvinila z pohrdání voliči, tak i koalice. Po výzvě mateřského hnutí STAN se rozhodl, že se mandátu vzdá.

Poslanec odletěl na stáž 16. ledna a vrátit se bude muset na schůzi Sněmovny 15. února, kdy osobně složí mandát. Nahradit by ho měla ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (STAN).

Michal Drahný

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Ministr Lipavský vyjádří zahraniční cestou podporu Ukrajině

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) podnikne 7. a 8. února cestu do ukrajinsko-ruského pohraničí. Společnou návštěvou s rakouským a slovenským protějškem chce vyjádřit podporu Ukrajině, jíž hrozí ruská invaze.

Lipavský úmysl představil 25. ledna na tiskové konferenci po zasedání krizového štábu ministerstva zahraničních věcí ohledně rostoucího napětí na východě Ukrajiny. Na jejích hranicích se posledních několik měsíců seskupují ruské jednotky a podle některých západních politiků, včetně prezidenta USA Joea Bidena, bezprostředně hrozí, že Rusko na Ukrajinu zaútočí. Moskva naopak viní z eskalace Západ a vyzývá USA, aby přestaly stupňovat napětí.

Kromě avíza zahraniční návštěvy Lipavský uvedl, že krizový štáb souhlasil s návrhem ministryně obrany Jany Černochové (ODS) darovat Ukrajině dělostřeleckou munici. Ministr dále vyzval české občany, aby necestovali do pohraničních oblastí, a zdůraznil, že ministerstvo hledá společně se západními spojenci diplomatické řešení situace, ačkoliv se „připravuje i na to nejhorší“.

Matěj Skuhravý

Ekonomika

Vláda sníží slevy jízdného. Chce ušetřit až dvě miliardy korun

Koalice sníží od 1. dubna slevu jízdného ze 75 na 50 procent pro studenty do 26 let a cestující starší 65 let. Úpravu potvrdil ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po jednání vlády ve středu 19. ledna. Stát totiž musí autobusovým a železničním společnostem jízdné doplácet, což např. v roce 2019 (před covidem) vyšlo na necelých šest miliard korun.Kabinet záměr avizoval už před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny. Podle ministerstva dopravy se tím sníží deficit státního rozpočtu až o 1,9 miliardy ročně. Původní výši stanovila vláda Andreje Babiše (ANO), což ale nynější koalice kritizovala jako populistické kupování voličů.

Sleva se bude nadále vztahovat na studenty do 26 let a seniory nad 65 let, nově ji budou moci uplatnit i invalidní důchodci s invaliditou třetího stupně. Všechny děti do 6 let budou mít jízdné zdarma. „Se změnou výše slev ve veřejné dopravě budou nově více zvýhodněny rodiny s dětmi. Dochází ke sjednocení podmínek pro cestování s malými dětmi do 6 let věku ve vlaku i v autobuse. K rozšíření slev dojde také u cestujících s 3. stupněm invalidity, ti zatím nárok na slevu neměli,“ uvedl resort dopravy na sociální síti Twitter.

Podle majitele společnosti RegioJet Radima Jančury slevy minulé vlády jasně zvýšily počet cestujících. Jestli nárůst ceny jízdenky, i když ne na plnou hodnotu, počet negativně ovlivní, se teprve uvidí.

Ema Urbánková

Kultura

Adaptaci filmu Absolvent uvede divadlo Na Fidlovačce se Schneiderovou a Krejčíkem

Divadelní verze oscarového filmu Absolvent bude mít v sobotu 12. února premiéru v pražském divadle Na Fidlovačce. Příběh vypráví o absolventovi prestižní školy Benjaminovi, který má románek se starší ženou paní Robinsonovou. Titulní dvojici ztvární Jitka Schneiderová a Daniel Krejčík, hru režíruje Natálie Deáková.

Důležitější než film, byla pro Deákovou kniha Charlese Webba, která filmu předcházela. „Byla pro mě velice zásadní, zjistila jsem, že v roce 1963 vznikla poměrně revoluční kniha, která vyjadřovala pocit celé jedné generace,“ uvedla režisérka na tiskové konferenci 31. ledna. Dodává, že téma se netýká jen lidí, kteří se ocitají na prahu dospělosti. Ale v knize je cítit celá atmosféra doby 60. let. Tématem příběhu je vzepření se celému patriarchálnímu systému, to Deáková přisuzuje i současné společnosti, podle ní i dnes zažíváme proměnu. Myslí si, že film může diváka v jistém věku ovlivnit, protože se s tématem může ztotožnit. O to se bude snažit i na divadle.

Herečka Jitka Schneiderová se na ztvárnění postavy velice těší. „Není moc ženských rolí s postupem věku, které jsou takhle šťavnaté, zajímavé a hnusné. Hnusné tedy charakterem. A to se dobře hraje,“ uvedla. Myslí si také, že divadelní verze má bohatší příběh, chválí i režii, která nešla jen po povrchu charakterů. Daniel Krejčík se poprvé představí v nové herecké poloze jako zamilovaný Benjamin. Obvykle prý hraje postavy, které řeší svou sexualitu a podobné niterní záležitosti. Dále v představení hrají Martina Jindrová, Václav Vašák, Daniel Rous, Dana Černá a Petr Kolman.

Z tiskové konference Šimon Muška

Sport

O medaile na zimních olympijských hrách se popere rekordních 114 českých sportovců

Český olympijský výbor vyslal do Pekingu rekordní výpravu. V nominaci na XXIV. olympijské hry je 114 sportovců a 140 členů doprovodu. Poprvé v historii budou mít Češi také zástupce v každém z patnácti sportů.Slavnostní zahájení se uskuteční v pátek 4., závěrečný ceremoniál v neděli 20. února. Během této doby se česká výprava pokusí získat co nejvíce medailí. Před čtyřmi lety v Jižní Koreji jich bylo sedm. Obě dvě zlaté si připsala Ester Ledecká, která i letos bude největší českou nadějí. Opět se představí jak na lyžích, tak na snowboardu.

Další česká snowboardová naděje však chybět bude. Šampionka ve snowboardcrossu ze Soči 2014 Eva Samková získala minule bronz a také letos by útočila na nejvyšší příčky. Na začátku prosince si však zlomila oba kotníky a po doporučení lékařského konzilia o třetí olympijskou medaile v kariéře nezabojuje. „Rozhodnutí nejet do Pekingu bylo těžké, ale správné. Teď se soustředím na to, abych se uzdravila a fungovala dál,“ uvedla Samková.

Po zranění je také rychlobruslařka Martina Sáblíková, ale její stav nebyl tak vážný, a proto do čínského hlavního města nakonec odcestovala. Budou to už její páté hry, za tu dobu získala šest medailí: tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou. Otázkou však zůstává, v jaké formě po zranění nohy bude. „Na posledních trénincích se mi jezdilo dobře. Ale až v Pekingu se ukáže, jak moc se vše podařilo dát dohromady, abych byla rychlá,“ dodala před odletem Sáblíková.

Mattia Mainolfi

Krejčíková a Siniaková získaly na Australian Open čtvrtý grandslamový titul

Úvodní grandslam tenisové sezony přinesl velký úspěch pro české barvy. Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková společně ovládly čtyřhru po obratu ve třísetovém finále. Krejčíkové se dařilo i ve dvouhře, mezi českými muži došel nejdál Tomáš Macháč. Z žen turnaj ovládla domácí světová jednička Ashleigh Bartyová, historický 21. grandslamový titul oslavil Španěl Rafael Nadal. Turnaj se konal v australském Melbourne od 17. do 30. ledna.

Krejčíková a Siniaková do turnaje vstupovaly z pozice nasazených jedniček. Do finále prošly bez ztráty setu, v něm se překvapivě utkaly s nenasazenou brazilskou-kazašskou dvojicí Beatriz Maia Haddadovou a Annou Danilinovou. První set prohrály v tiebreaku, ve druhém setu však neztratily ani jednou podání a srovnaly. V závěrečné sadě se dostaly do rychlého vedení a duel ukončily při podání Krejčíkové se skóre 6:7, 6:4, 6:4. Jsou teprve druhým ryze českým párem, který v Melbourne zvítězil od triumfu Novotné a Sukové v roce 1990.

Ve dvouhře se mezi ženami probojovala nejdál Krejčíková, která skončila až ve čtvrtfinále po porážce od Američanky Madison Keysové. Krejčíková si tak vylepšila osobní maximum na turnaji. Zbylým Češkám se tolik nedařilo, Markéta Vondroušová dohrála ve třetím kole proti běloruské světové dvojce Aryně Sabalenkové, Petra Kvitová vypadla už v úvodním utkání s Rumunkou Soranou Cirsteovou. Z mužů se do hlavní soutěže dostali tři Češi, postoupit z prvního kola však dokázal pouze Tomáš Macháč. Ten ve druhém kole prohrál s Američanem Maximem Cressym.Celkový triumf slaví Bartyová a Nadal. Bartyová v souboji o titul deklasovala americké překvapení turnaje Danielle Collinsovou, a stala se tak první Australankou, která zvítězila v domácím grandslamu od roku 1978. Nadal slavil více než po pětihodinovém boji s nejvýše nasazeným Daniilem Medveděvem z Ruska. Španělský tenista tím dosáhl rekordní 21. grandslamové trofeje, a odpoutal se tak od rivalů s 20: Rogera Federera a Novaka Djokoviče, kterého před turnajem z Austrálie vyhostili, protože nesplnil opatření spojená s covidem-19.

Miroslav Harant

Počasí

Druhá půlka ledna přinesla sněhovou bouři a silný vítr

Zimní počasí ztížilo život v Česku v druhé polovině ledna. Teploty se sice většinově pohybovaly kolem nuly, ale komplikace přinesly především sněhová bouře a velmi silný vítr.

Bouře se republikou prohnala ve čtvrtek 20. ledna a způsobila hromadnou nehodu na D5. Kvůli špatné viditelnosti nabouralo současně 36 aut.

Na tuto událost navázala o týden později výstraha před silným větrem. V noci z neděle na pondělí 31. ledna zasáhl republiku silný vítr o rychlosti 110-130 km/h. Na Sněžce naměřili nárazy o rychlosti 185 km/h. Vítr přerušil provozu vlaků v několika oblastech a přes 50 tisíc domácností se ocitlo bez proudu.

Teploty byly v druhé půlce ledna vcelku průměrné mezi -3 až 6 stupni. Většina dnů přinesla oblačno či polojasno s občasnými dešťovými a sněhovými přeháňkami. Začátek února by měl být podle předpovědi teplejší, od půlky měsíce by hodnoty mohly dosáhnout 15 stupňů.

Barbora Vašinová