7. dubna 2022, Carolina č. 1011

události od 23. března do 6. dubna


Z domova

Zeman omilostnil šéfa lánských lesů Baláka, krok kritizují politici i odborníci

Prezident Miloš Zeman omilostnil v sobotu 26. března šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Toho soud pravomocně poslal na tři roky do vězení kvůli ovlivňování dvousetmilionové veřejné zakázky v Lánské oboře. Hrad tvrdí, že justice přihlížela i k tomu, kde odsouzený pracuje. Balák oznámil, že o odpuštění trestu požádal osobně a vyjádřil svůj vděk.

„Při rozhodování o milosti vzal prezident v úvahu, že omilostněný byl dosud bezúhonný a je znám jako mimořádně pracovitý a kvalifikovaný zaměstnanec (…), pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povaha činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná,“ komentoval situaci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Balák je podřízeným kancléře Vratislava Mynáře, který ho dosud odmítal zbavit funkce, postup zdůvodňoval presumpcí neviny.

Proti kroku se ohrazuje odborná veřejnost. „Udělená milost se dá interpretovat i tak, že lidé z okolí Miloše Zemana jsou jednoduše beztrestní,“ podotkl pro ČTK prezident Unie státních zástupců Jan Lata. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl Deníku N, že podle něj je odůvodnění absurdní a zpochybňuje nezávislost soudnictví.

Podobně reagují i politici. „Obávám se, vzhledem ke všem okolnostem případu, že tento krok nepřispívá k důvěře občanů v právní systém naší země,“ prohlásil v České televizi předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Kritika přichází i z opozice. „Jediný důvod pro udělení milosti je místo, kde dotyčný pracuje. To je znehodnocení práce soudu a nešťastný signál vůči veřejnosti,“ dodal předseda sněmovního ústavněprávního výboru Radek Vondráček (ANO).

Tereza Brychová

Učitel nepřežil napadení mačetou, obviněného studenta soud poslal do vazby

Na Středním odborném učilišti v ulici Ohradní v Praze 4 zemřel pedagog. Ve čtvrtek 31. března ho v kabinetu o přestávce mezi hodinami mačetou napadl jeho student. „Bohužel byla poranění natolik vážná, že jim nakonec na místě pacient podlehl,“ uvedla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Obviněný devatenáctiletý student po činu utekl pravděpodobně oknem. Po hodinovém pátrání, do nějž se zapojily stovky lidí a vrtulník, ho zatkli kriminalisté z oddělení vražd v Dolních Břežanech v okrese Praha-západ. Mluvčí policie Jan Rybanský informoval, že při zadržení nebyl pod vlivem alkoholu ani drog. Vyšetřovatelé pracují s verzí, že motivem byl jeho spor s učitelem. „To nebyl konflikt, to byl studijní neúspěch dotyčného, který byl za své znalosti hodnocen známkou nedostatečně. A druhý den se stalo to, co se stalo,“ přiblížil možné pozadí ředitel učiliště Karel Dvořák. Policie mladíka 2. dubna obvinila z vraždy. Za ni mu hrozí 12 až 20 let vězení. Soud ho ve stejný den poslal do vazby.

V době útoku se v budově nacházelo asi 150 žáků. Podle svědků na místě nejdřív vládl zmatek. Policie po příjezdu studenty instruovala, aby se zamkli ve třídách, načež je postupně vyvedla do bezpečného prostoru za školou, kde je identifikovala a následně propustila domů. V pátek zůstalo učiliště uzavřené, žáci se do něj vrátili až v pondělí.

Na místo tragédie se bezprostředně po incidentu vydal také ministr školství Petr Gazdík (STAN) a vyjádřil pozůstalým upřímnou soustrast. Podle něj jsou školy zabezpečené dostatečně, zavádění rámových detektorů a osobních prohlídek resort odmítá a soustředí se hlavně na prevenci. „Může to být výsledek covidu, může to být důsledek mnoha dalších věcí. Tento případ bohužel nechvalně vejde do dějin českého školství,“ dodal.

Lukáš Cigánek

Respekt chybí na silnicích motoristům i cyklistům. Vrátit ho má nová kampaň

Už tři roky usiluje projekt bývalého profesionálního cyklisty Romana Kreuzigera Dám respekt o zlepšení situace mezi řidiči a cyklisty. Nyní jeho aktivity doplní osvětová kampaň ve spolupráci s oddělením BESIP Ministerstva dopravy, do níž se zapojí řada známých tváří. Cílem je vytvořit na českých silnicích bezpečné prostředí pro všechny bez rozdílu a snížit počet dopravních nehod.

Z výzkumu, který pro iniciativu realizovala agentura Kantar, vyplývá, že 66 % Čechů se cítí být zároveň cyklisty i řidiči. Přesto se k sobě obě skupiny v provozu chovají často bezohledně.

Podle získaných dat za to můžou zejména prohřešky, kterých se dopouštějí. U řidičů jsou to nejčastěji nedostatečný boční odstup, nepřiměřená rychlost nebo nepozornost. Cyklistům se zase vyčítá jízda vedle sebe či nedostatečné osvětlení. U nejzávažnějších dopravních nehod cyklistů je ale podíl zavinění vyrovnaný. „Pokud chceme hledat řešení, tak ho musíme hledat na obou stranách,“ poznamenal ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Součástí chystané kampaně budou kromě televizních a rozhlasových spotů také kontaktní akce s veřejností, na nichž si návštěvníci budou moct vyzkoušet simulaci nebezpečných dopravních situací ve virtuální realitě. Ambasadory projektu se mimo jiné stali trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan a olympijská medailistka, tenistka Andrea Sestini Hlaváčková. Hlavním motivem zůstává kromě hesla Dám respekt také odkaz na dodržování bezpečné boční vzdálenosti 1,5 metru při předjíždění.

Z tiskové konference Adéla Bartáková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Zemřela Madeleine Albrightová, první americká ministryně zahraničí s českými kořeny

Ve středu 23. března zemřela po těžké nemoci Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let. Podle rodiny podlehla rakovině. Česká rodačka se stala historicky první ministryní zahraničí Spojených států. Americkou diplomacii vedla během působení druhé vlády Billa Clintona od 23. ledna 1997 do 20. ledna 2001, a zařadila se tak mezi nejvlivnější světové političky.

V devadesátých letech sehrála Albrightová významnou roli při vstupu bývalých států východního bloku do Severoatlantické aliance. Kromě České republiky se v roce 1999 připojily k NATO ještě Polsko a Maďarsko. „Málokdo ze světových státníků vykonal pro naši zemi tolik jako Madeleine Albrightová,“ reagoval na Twitteru premiér Petr Fiala (ODS).

Ještě před vládním angažmá zastávala v letech 1993 až 1997 funkci velvyslankyně USA při Organizaci spojených národů. Od Baracka Obamy převzala v roce 2012 Prezidentskou medaili svobody, což je nejvyšší americké civilní vyznamenání. „Odchod Madeleine je obrovskou ztrátou pro svět v době, kdy lekce jejího života potřebujeme nejvíc,“ uvedl v prohlášení Clinton.

Madeleine Albrightová, rodným jménem Marie Jana Korbelová, se narodila se v roce 1937 v Praze. Před druhou světovou válkou odešla s otcem Josefem Korbelem, československým diplomatem, do Londýna. Do Československa se vrátili na necelé tři roky. Po komunistickém převratu s rodinou emigrovala do Spojených států.

Daniel Czolko

Česká letadla střeží prostor v Pobaltí. O dodávce tanků na Ukrajinu se spekuluje

Česko do řešení současného konfliktu na Ukrajině zapojilo i vojenskou techniku. Jeho letadla od 1. dubna střeží vzdušný prostor nad Pobaltím, navíc o čtyři dny později pravděpodobně poslalo na Ukrajinu tanky. Krok následoval po odhalení masakru civilních obyvatel v Buči blízko Kyjeva. Tuzemská politická reprezentace incident odsoudila, předávku tanků ale zatím nepotvrdila.

Armáda může v Pobaltí nasadit až 95 vojáků. Piloti pěti gripenů mají v regionu za úkol zasahovat proti letounům, které nedodržují pravidla mezinárodního provozu. V minulosti (v letech 2009, 2012 a 2019) už střežili nebe nad Litvou, Lotyšskem a Estonskem.

Kromě oficiálně potvrzené spolupráce v Pobaltí publikoval deník The Wall Street Journal informaci, že Česko na Ukrajinu údajně poslalo více než desítku modernizovaných tanků T-72 sovětské výroby a bojových vozidel pěchoty. Neoficiální zprávy česká armáda ani ministryně obrany Jana Černochová (ODS) nepotvrdily, protože z bezpečnostních důvodů nelze dodávky specifikovat. „Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat! Věřte mi, že posíláme ukrajinským přátelům zásadní vojenský materiál. A budeme v tom pokračovat,“ uvedla šéfka resortu na Twitteru.

Sněmovna tentýž den přijala usnesení o vraždění civilistů v Buči a dalších městech. Česko by se mělo zapojit do příprav pro ustanovení mezinárodního soudního tribunálu pro souzení pachatelů všech zločinů spáchaných na Ukrajině. „Ruská federace musí nést za rozpoutání války následky, a to včetně platby reparací,“ uvedli poslanci.

Tereza Povolná

Ekonomika

Síkela: Zásoby plynu máme na měsíc. Rusko zatím dodávky nepřeruší

Ruským požadavkům na platby za energie v rublech Česká republika nevyhoví. Závěr jednání krizového štábu, který svolal na 1. dubna ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), naznačil také možnosti vývoje. „Zásoby plynu máme přibližně na jeden měsíc, zásoby ropy a ropných produktů víc než na 90 dní,“ uvedl ministr. Dodávky jsou zatím stabilní.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal 31. března dekret, kterým nařizuje všem odběratelům z „nikoliv přátelských zemí“ platby v rublech. Zvedla se tak vlna paniky, opozice upozorňovala na možnost výpadku. „Pan ministr Síkela se konečně probudil. Už 4. března jsem vyzval vládu, ať si pronajme zásobníky od RWE a nakoupí plyn do státních hmotných rezerv. Bylo to přece evidentní, zásobníky byly naplněné jen z 16 %,“ uvedl na Twitteru předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Přísun ruského plynu se však zatím nepřeruší. Mluvčí Kremlu Vladimir Peskov 1. dubna vysvětlil, že platby za duben mají být realizovány nejpozději v květnu. Dekret zároveň není retroaktivní, týká se tedy až následujících fakturací. Peskov také nevylučuje, že se dokument v budoucnu zruší, když nastanou „jiné podmínky“. Pokud však evropské státy na tento model nepřistoupí, nebudou mít možnost jak Rusku zaplatit. Síkela ovšem argumentoval, že firmy budou nadále využívat měnu, ve které kontrakty sjednaly, a smlouvy tak neporuší.

„Chtěl bych ubezpečit, že jsme připraveni na všechny možné varianty vývoje,“ ujistil Síkela. Státy Evropské unie chtějí zvolit koordinovaný postup. Na ruském plynu jsou však závislé ze 44 %; nejvíce Lotyšsko a Česko, spotřeba plynu z Ruska tu dosahuje 100 %. V případě omezení by státy musely přistoupit k její regulaci.

Dominik Duffek

Kultura

Kampa chystá inscenaci Marta na počest Kubišové. Ztvární ji Holišová a Kohoutová

Už od poloviny března zkouší tvůrčí tým Letní scény Musea Kampa v čele se scenáristkou Danielou Sodomovou a režisérkou Adélou Laštovkovou Stodolovou novou inscenaci Marta. Divadelní recitál k 80. narozeninám Kubišové tak zdárně spěje k premiérám, které se uskuteční 9. a 12. června na Kampě. Jak bude představení vypadat, naznačili tvůrci v pondělí 4. dubna krátkou čtenou zkouškou.

V hlavní roli se vystřídají Hana Holišová a Berenika Kohoutová, dále účinkují například Sara Sandeva se Zuzanou Stavnou alternující v roli Heleny Vondráčkové nebo Jan Cina a Denis Šafařík představující Václava Neckáře. Představení doplní živá hudba, kterou zahraje kapela složená přímo z herců, mezi nimi Václav Kopta, Igor Orozovič a další.

V inscenaci inspirované životním příběhem Marty Kubišové zazní vedle dalších hitů také ikonická Modlitba pro Martu z roku 1968, která podle Sodomkové v těchto dnech opět nabývá na aktuálnosti. „S příběhem Marty Kubišové jsem strávila mnoho času a její písně byly krásným studijním materiálem k historickým událostem, které mne vrátily do nesvobody a nelidskosti tehdejší doby. Vůbec jsem si neuměla představit, že se jednoho dne vzbudím a budu jim tolik rozumět v kontextu událostí dnešních dní,“ říká.

Kapelníkem, skladatelem a autorem aranží v recitálu je Petr Zeman. „Jde mi především o to, aby skladby, původně napsané pro velké orchestry, zněly v plné kráse i síle i v našem redukovaném obsazení o osmi lidech,“ vysvětluje. „Je to dlouhá cesta, ale je to radost.“Kromě Marty se v rámci Letní scény vrátí i dřívější úspěšné inscenace Meda a Werich. Součástí programu budou také koncerty. V srpnu zahraje například Václav Neckář s Bacily v doprovodu smyčcového kvarteta a v září vystoupí Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Vstupenky na akce jsou už nyní k dostání v předprodeji v síti GoOut a na webu Letní scény Musea Kampa.

Z tiskové konference Anežka Bohmanová

Rozpor mezi pomstou a spravedlností. To je český thriller Stínohra

Kam až dostane touha po spravedlnosti muže, jenž po násilném útoku přijde o ženu? Nakolik silné musí být přátelství, aby pomohlo zmírnit bolestivou ztrátu? O těchto tématech i o vnitřním střetu mezi úřední a subjektivní spravedlností vypráví thriller slovenského režiséra Petera Bebjaka. Ten se v kinech promítá od 7. dubna.

Čtyřicetiletý záchranář z maloměsta Jan Kavka (v podání Milana Ondríka) krátce po odchodu od manželky Evy (Dominika Morávková) zjistí, že se stala tragickou obětí zločinu. S pocitem nepřímého zavinění se Jan snaží díky kamarádovi (Hynek Čermák) nalézt útočiště v místním boxerském klubu. Pachatel, narkoman Robert Stránský (Jan Jankovský), je pod ochranou vyšetřovatelky z protidrogové centrály (Kristýna Frejová), a tak obava z vrahova uniknutí trestu přiměje Jana k odplatě na vlastní pěst.

„V příběhu Stínohry považuji za nejdůležitější téma konfliktu mezi institucionální spravedlností a tou subjektivně nastavenou, kdy se vrah vašeho blízkého může za určitých okolností pohybovat volně na svobodě, a dokonce i ve vaší blízkosti,“ říká producent a autor námětu Jan Bradáč. Námět pochází z jeho osobní zkušenosti. Ústřední motiv má tedy autobiografické prvky. Scénář napsala jeho žena Vendula Bradáčová.

„Chtěli jsme udělat film, který bude citlivý, bude mluvit k divákovi tak, aby si z něj odnesl pocit, s nímž se může ztotožnit,“ komentuje režisér Peter Bebjak. Ten se do paměti diváků naposledy zapsal minisérií Devadesátky, jež se stala nejsledovanějším seriálem od roku 2004. Na kontě má i Českého lva za třídílné drama Herec s Janem Cinou v hlavní roli.

Z novinářské projekce Lukáš Vaněček

Sport

Mistrovství světa opět bez Čechů. Naděje ukončil gól v prodloužení

Čeští fotbalisté se počtvrté v řadě neobjeví na mistrovství světa. Semifinálový zápas baráže ve Švédsku svěřenci Jaroslava Šilhavého dotáhli do prodloužení, v něm však rozhodl deset minut před koncem utkání Quaison a upravil na konečných 1:0 pro domácí. Národní tým doplatil na absenci kanonýra Schicka i únavu některých hráčů. Trenér svou budoucnost komentovat nechtěl.

Český tým nastoupil v netradičním rozestavení na tři stopery. Největším otazníkem v sestavě byla pozice hrotového útočníka, zraněného Schicka zastoupil Kuchta. A byl to právě on, kdo ve 12. minutě překonal švédského brankáře Olsena. Gól nicméně kvůli faulu neplatil. „Kluci to na tabletu viděli jinak než rozhodčí. Jakub Brabec mi však potom řekl, že fauloval,“ sdělil Deníku Sport Jaroslav Šilhavý.

Utkání mnoho šancí nenabídlo, a tak přišlo na řadu prodloužení. V něm české sny o účasti na mistrovství světa utnul Robin Quaison, který po pěkné kombinaci ve 110. minutě překonal Vaclíka. Průběh výrazně ovlivnila střídání. „Masopust i Jankto měli křeče, poté následovali další. Po střídáních jsme neudrželi vpředu balon. Sice se bojovalo a pracovalo, ale chyběla kvalita,“ konstatoval trenér.

Pro českou reprezentaci to tak bude čtvrté mistrovství světa, na kterém se nepředstaví. Šilhavý však svou budoucnost u národního týmu hodnotit nechtěl: „To já nerozhodnu, je mi proti srsti to nyní řešit,“ řekl po zápase Deníku Sport. Smlouva mu vyprší v červenci a v zákulisí už se skloňují jména možných nástupců.

Na turnaji bude chybět například i Itálie, která překvapivě vypadla s Makedonií. Postup naopak mohly slavit Portugalsko, Senegal, Spojené státy či Polsko, které následně vyřadilo právě Švédy. Posledního evropského zástupce určí střet Walesu s vítězem utkání Skotsko-Ukrajina, které FIFA odložila. V pátek 1. dubna slavnostní losování rozhodlo, že se proti sobě postaví mimo jiné Messiho Argentina a Lewandowského Polsko, v základní skupině na sebe narazí i Španělsko s Německem.

Štěpán Ťalský

Víťazom Pražského polmaratónu je Renju, domáci Homoláč zaostal o päť minút

V chladnom a veternom počasí odbehli v Prahe vytrvalci sobotný polmaratón. Ako prvý do cieľa dorazil Keňan Kenneth Kiprop Renju s časom 59:28. Druhé a tretie miesto obsadili jeho krajania Philemon Kiplimo Kimaiyo a Mathew Kipkorir Kimeli s časmi 59:33 a 59:46. Medzi ženami sa najlepšie umiestnili Keňanky Nesphine Jepletingová (1:06:57), Irine Chepet Cheptaiová (1:07:16) a Brenda Jepletingová (1:08:39).

„Podarilo sa mi zvíťaziť, ale dnešný závod bol veľmi veterný, pretože od šiesteho kilometru nám fúkal protivietor, ktorý robil veľké problémy,“ prezradil po pretekoch na tlačovej konferencií Renju. Najlepším českým bežcom bol Jiří Homoláč, ktorý na víťaza stratil približne 5 minút, skončil tak 16. „Som rád, že som po dvoch alebo troch rokoch zabehol celkom pekný čas a keby boli lepšie podmienky, tak by to bolo na úrovni osobáku,“ povedal. Najvytrvalejšou Češkou sa stala Hana Homolková, ktorá zo žien dobehla ako 11.

„Dnes na to, aby som mohla bežať úplne najlepšie ako viem, bolo predsa len trochu chladno a trochu veterno,“ naznačila najrýchlejšia ženská účastníčka Nesphine Jepletingová. Napriek tomu si však zlepšila svoj osobný rekord z minulého roku z nemeckého Herzogenaurachu viac ako dve minúty.

Zaujímavý kúsok sa podaril rakúskemu pretekárovi Andreasovi Vojtovi. Ten dobehol do cieľa ako prvý Európan (13.), pričom na polmaratónoch debutoval.

Sportisimo 1/2Maraton Praha sa uskutočnil po covidovej pauze a je rovnako ako celá séria pretekov RunCzech venovaná Emilovi Zátopkovi, ktorý sa narodil pred sto rokmi. Organizátori mali pôvodne v pláne využiť ako symbol písmeno Z, to sa však stalo znakom ruskej invázie na Ukrajinu. Preto sa ho rozhodli obrátiť na N, čo má symbolizovať začiatok hesla No War (Nie vojne).

Z tlačovej konferencie a pretekov Branislav Vajdel

Plzeň uhájila první místo tabulky. K remíze se Slavií jí pomohl střídající Chorý

Fotbaloví fanoušci sledovali v rámci 27. kola české ligy střety týmů z elitní pětky. Na letenském trávníku se představila pátá Ostrava, která i přes rychle vstřelenou branku body nevytěžila, třetí Sparta po trefách Hložka a Wiesnera výsledek otočila a vyhrála 2:1. To šlágr dvou nejlepších vítěze neměl, vedoucí Plzeň s druhou Slavií pouze remizovala 1:1. V čele tabulky se tak nic nezměnilo, Západočeši stále drží před Pražany jednobodový náskok.

Ač to pro obě mužstva byl důležitý zápas, o atraktivní podívané nemohla být řeč. První poločas žádné šance nepřinesl, poprvé skóroval krátce po změně stran obhájce titulu. Po centru Baha z pravé strany se prosadil Lingr.

Na inkasovaný gól domácí zareagovali rychlou změnou hry a z defenzivního bloku se i oni začali tlačit dopředu. Útočné aktivity využili v 75. minutě, kdy si na centr Kalvacha naskočil střídající Chorý a hlavou přesně zakončil do horního rohu branky.

„Můžeme být spokojení. Dohánět Slavii, která vám vstřelí na začátku půle gól, není nic lehkého. Naštěstí jsme se nadechli a začali hrát aktivně, což Chorý završil nádhernou brankou. Jeden bod nás musí těšit i z důvodu, že jsme posledních deset minut hráli v početní nevýhodě,“ sdělil pro O2TV plzeňský kouč Michal Bílek. Jeho týmu totiž od 85. minuty chyběl záložník Bucha, kterého za šlapák na Olayinku poslal polský sudí Raczkowski předčasně do sprch.

Slávisté chtěli z převahy vytěžit víc, další gól ale nepřidali. „Zápas jsme měli dobře rozehraný, vedli jsme, ale poté jsme se dostali pod tlak a soupeř vyrovnal. Plzeň si nevytvořila nějakou výraznější šanci ze hry, ale měla standardní situace a centry, ze kterých udeřila. Nám pak chyběla větší kvalita ve středu hřiště, už jsme bohužel nebyli tolik aktivní,“ mrzelo trenéra Jindřicha Trpišovského.

Jeho svěřence v následujících třech kolech před nadstavbou čekají Pardubice, Jablonec a Zlín. K Plzni byl los posledních utkání méně shovívavý, k plnému bodovému zisku musí porazit Olomouc, Ostravu a Mladou Boleslav. Na rozdíl od Pražanů se ale bude soustředit pouze na domácí soutěž, Slavii čeká ještě čtvrtfinále Evropské konferenční ligy proti Feyenoordu.

Výsledky 27. kola:

Plzeň – Slavia 1:1, Sparta – Ostrava 2:1, Slovácko – Olomouc 1:0, Liberec – Teplice 0:1, České Budějovice – Zlín 2:2, Sparta Praha – Ostrava 2:1, Pardubice – Jablonec 1:1, Karviná – Bohemians Praha 1:1, Hradec Králové – Mladá Boleslav 2:2

Markéta Plšková

Sparta i Třinec ovládly dvě semifinále, Boleslav po sporném nájezdu cítila křivdu

O pohár mistrů v hokejové extralize už bojují jen čtyři celky. V sériích Sparta – České Budějovice i Třinec – Mladá Boleslav zatím dominují favorité se stejným zápasovým skóre 2:0.

Sparta v semifinále narazila na neoblíbeného soupeře, nad kterým zvítězila v základní části jen jednou. Ve vyřazovacích bojích to však vypadá na opačný scénář. V neděli 3. dubna svěřenci Josefa Jandače před rekordní návštěvou 15 tisíc diváků vyhráli po gólech Vladimíra Sobotky a Filipa Chlapíka 2:1, za Motor se prosadil jen Lukáš Pech.

A druhý zápas byl výsledkově ještě výraznější. Na celkovém skóre 5:1 se premiérovou trefou v play off podílel i kapitán Michal Řepík, který se po následné asistenci stal nejlepším hráčem zápasu. Rozhodující branku vstřelil už v 19. minutě Erik Thorell. Po bezgólové druhé třetině totiž Budějovičtí v posledních dvaceti minutách skórovali jen jednou, a to z hole Milana Gulaše. „Nebylo to vůbec jednoduché.

Obzvlášť, když jsme inkasovali gól na 1:2 ve třetí třetině. Soupeř měl pak dobrý tlak,“ přiznal Řepík. „Naštěstí jsme dali třetí a vzápětí čtvrtý gól, který nás uklidnil. Zápas jsme poté už vesměs kontrolovali, a navíc dali ještě pátou branku při hře pět na tři.“Vedení 2:0 v sérii drží i Třinec. Ten na rozdíl od Sparty zvládl první zápas proti Mladé Boleslavi přesvědčivě 3:0, v druhém utkání rozhodl až v nájezdech. Poražení v obou případech kritizovali výkon rozhodčích. V prvním utkání zpochybňovali přísný trest pro Martina Ševce do konce utkání.

„Jen si to natoč. Jsme v Třinci a je to to samý! Už to zase začíná, jako minulej rok,“ říkal Ševc do kamery České televize při odchodu do šaten, čím narážel na vypjatou semifinálovou sérii z loňské sezony.

Domácí sice přesilovku nevyužili, přísnost trestu ale uznal i třinecký trenér Varaďa: „Rozhodčí ohodnotili zákrok pěti minutami a my měli přesilovku, která nebyla a nejspíš ani správně neměla být využita.“Druhý zápas po bezbrankovém průběhu rozhodovaly nájezdy. V nich se jako jediný z třinecké střídačky trefil Vladimír Svačina, a to hned dvakrát. Druhá trefa však vzbudila kritiku, jelikož se hosté domnívali, že se Svačina po výpadu gólmana s pukem vrátil. Toto tvrzení následně vyvrátila i komise rozhodčích mezinárodní organizace IIHF. Mladá Boleslav i České Budějovice tak budou muset zabrat na vlastním ledě.

Po uzávěrce:

Třinec i Sparta už v sériích vedou 3:0.

Jakub Mahr

Počasí

Jarní počasí nevydrželo. Na jihu Čech naměřili až minus 17,6 stupně

Navzdory kalendáři se do Česka ještě vrátila zima. Na meteorologických stanicích v Jihočeském kraji naměřili 4. dubna nové nízké rekordní hodnoty pro daný den, a to dokonce o dva až tři stupně. „A to je celkem výrazné,“ připustila pro ČTK Eva Plášilová z místní pobočky hydrometeorologického ústavu.

Na šumavské Horské Kvildě bylo minus 17,6 stupně, předchozí maximum k tomuto datu mělo hodnotu 15,4 stupně. Další regiony zase zaznamenaly drobné sněžení. Ačkoli se podobné teploty už nečekají, návrat silnějších mrazů vyloučit nelze. Přece jen teprve začal duben, který střídat počasí umí výborně.

redakce