21. dubna 2022, Carolina č. 1012

události od 6. do 20. dubna


Z domova

Adaptační skupiny i upravené přijímačky. Školy řeší, jak začlenit studenty z Ukrajiny

Dočasnou ochranu získalo v Česku od začátku ruské invaze už téměř tři sta tisíc Ukrajinců. Podstatnou část uprchlíků tvoří děti předškolního i školního věku. S jejich začleněním do vzdělávacích institucí se však pojí řada problémů, ať už kapacitních, logistických či jazykových. K 20. dubnu se v tuzemsku registrovalo asi 17 tisíc dětí od tří do šesti let, které utekly před ruskou válkou na Ukrajině, vychází z dat Ministerstva vnitra. Umístit do mateřských škol se povedlo jen zhruba tři tisíce z nich, dál tak chybí přes 13 tisíc volných míst. „Rodiče se nemusí obávat, že kvůli ukrajinským žákům nebude místo pro jejich děti,“ zdůraznil ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Komplikace ale nenastávají jen z důvodu nízké kapacity. Rodiny trápí také nejistota, protože nevědí, zda v Česku zůstanou. Jelikož rodiče často doufají, že se do vlasti vrátí, vyžadují, aby se jejich starší děti aktivně účastnily online výuky původní školy. Studenti tak často dopoledne docházejí do české školy a odpoledne pokračují distančně ve škole ukrajinské.

Ministerstvo odhaduje, že do Česka přišlo asi 25 tisíc uprchlíků ve středoškolském věku. Podle společnosti Cermat podali celkem 2063 přihlášek ke studiu. Největší zájem mají o gymnázia (554 z přihlášek) a o ekonomické obory, a to zejména v Praze. Přijímací zkoušky budou skládat za upravených podmínek. Test z češtiny nahradí pohovor. V matematice se jim prodlouží časový limit o 25 procent a test budou moct psát i v ukrajinštině či angličtině.

Další z otázek je, zda studenty i kvůli jazykové bariéře nejdříve vyučovat v adaptačních skupinách. Odborníci se ale bojí přílišného oddělení českých a ukrajinských dětí. „Dlouhodobě nesmíme vytvářet segregované ukrajinské třídy. Adaptační skupiny jsou v pořádku, od nového školního roku je ale nutné děti z Ukrajiny začleňovat do běžných škol,“ řekl pro Seznam Zprávy programový ředitel informačního centra o vzdělávání EDUin Miroslav Hřebecký.

Tereza Povolná

Vláda zrušila povinnost respirátorů, ministr Válek je ale nadále doporučuje

Nařízení o nošení ochrany dýchacích cest skončilo ve čtvrtek 14. dubna ve veřejné dopravě. Stále platí ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Ministerstvo zdravotnictví také zrušilo potvrzení covidu-19 PCR testem, nyní stačí pouze pozitivní antigen a příznaky.

„Můžeme si to dovolit z toho důvodu, že situace v nemocnicích se lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v České televizi v Otázkách Václava Moravce. Denní počty nových infekcí se postupně snižují od začátku února, v úterý 19. dubna bylo 3584 nových případů. Přesto Válek respirátory stále doporučuje alespoň ve špatně větraných prostorách.

Bez roušek do zdravotnických zařízení a sociálních služeb by mohli lidé od přelomu dubna a května. Podle Válka je to ale teprve pracovní představa. „Data vypadají velmi dobře. Klesají sice velmi pomalu, ale setrvale. Klesá i relativní pozitivita testů, což znamená, že nižší číslo pozitivních nesouvisí s tím, že bychom méně testovali, ale opravdu jich ubývá,“ říká biochemik Jan Konvalinka.

Povinnost pravidelného testování v zaměstnání platí pouze pro zaměstnance a klienty zdravotnických zařízení a sociálních služeb, kteří nejsou očkováni nebo v posledním půl roce nemoc neprodělali. Také hospitalizovaných je nyní nejméně od října 2021. Ke čtvrtku 14. dubna jich bylo 1245, z toho 74 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu Ministerstva zdravotnictví.

Dále také platí povinnost izolace, která u lidí bez příznaků končí po sedmi dnech. Pokud se nemoc stále projevuje, je nutné karanténu prodloužit, než bude nakažený bez příznaků. Pojišťovny hradí pouze jeden preventivní PCR test za měsíc a ty, které nařídí lékař nebo hygienická stanice.

Covid-19 se do Česka rozšířil v březnu roku 2020. Od té doby, byť s určitými přestávkami, museli Češi nosit nejprve alespoň látkové roušky, později vždy respirátory. Povinnost mít zakrytá ústa platila nepřetržitě například v pražském metru.

Tereza Brychová

Za chybu se nesmí trestat. Světový týden kreativity a inovací v Česku

Přednáška o technologiích ve výuce, workshop designového myšlení i kreativně vzdělávací ateliér nejen pro umělce. To vše čekalo na zájemce v rámci Světového týdne kreativity a inovací, letos poprvé zaměřeného na vzdělávání. V České republice akci organizuje platforma uMĚNÍM a Pražský inovační institut. Koná se od 15. do 21. dubna.

Kreativní vzdělávání je založené na symbióze znalostí, dovedností, hodnot a osobních zkušeností. Vyučuje se pomocí zážitků a nastavuje rovné příležitosti, což podpoří pozitivní pocity studentů během studia. I proto je důležité, aby se děti ve škole nebály chyb. „Musíme pracovat s chybou a osvobodit myšlení od toho, že za chybu se trestá. To pak nevede k inovacím, ale k paralýze,“ zdůraznil Bohumil Kartous, ředitel Pražského inovačního institutu.

Ministerstvo školství věří, že podporou kreativního myšlení lépe připraví studenty na profesní i osobní život a maximálně rozvine jejich potenciál. Jeho širší uplatnění si však vyžádá zásah do stávajícího školského systému „Musíme to zavést do rámcového vzdělávacího programu, ale bude záležet, jak se to přenese v konkrétní podobě do škol,“ vysvětlil náměstek ministra školství pro řízení sekce vzdělávání a mládeže Jan Mareš. „A poté jsme i u faktoru lidského, jestli k tomu ten učitel má srdce. Podle toho se bude muset změnit příprava budoucích učitelů.“

K naplnění uvedených cílů pomůže zapojení umění a kultury do výuky. Mareš podotknul, že úspěch ve vzdělání kromě formální školské podoby záleží i na té neformální. Ministerstvo školství se proto v loňském roce dohodlo na spolupráci s Ministerstvem kultury.

Z tiskové konference Štěpán Ťalský

Empatie místo apatie. Nový projekt bourá tabu v oblasti rakoviny

Dosud největší česká osvětová kampaň upozorňuje mladé lidi na riziko rakoviny. Začala v sobotu 23. dubna a jejím smyslem je, aby se k onkologickým pacientům či jejich blízkým dostaly včas informace nejen o nemoci, ale také o všem, co jim může ulehčit těžké chvíle. Organizátoři projekt představili 13. dubna v Kině Pilotů, součástí byla i předpremiéra filmu Nic k smíchu.

Kampaň Fuck Cancer, která potrvá 30 dní, si klade za cíl bourat tabu v oblasti rakoviny u adolescentů a mladých dospělých. Název vychází z pojmu, který se používá od roku 2005. Jeho expresivní užití organizátoři zdůvodňují tím, že se nemoc s nikým nepáře, a proto není důvod vůči ní projevovat ohleduplnost. Primárně projekt vznikl jako podpora pro skupinu onkologických pacientů, kteří místo školy, sportování a plánování života na vlastních nohou tráví čas v nemocnici. Platforma má pomoct zvýšit povědomí o možnostech prevence, nutnosti včasné diagnózy a zlepšení psychické vyrovnanosti.

Rakovina se netýká pouze starší populace, ale postihuje i mladší ročníky. Ročně v Česku onemocní 450 náctiletých a mladých dospělých zhoubným nádorovým onemocněním. „Výskyt nádorů vzrůstá s věkem. Tudíž adolescenti a postpubertální pacienti mají větší riziko výskytu nádorových onemocnění než malé děti. Stále to jsou však mladí lidé, kteří když se vyléčí, mají před sebou celý život,“ říká onkoložka a garantka projektu Viera Bajčiová.

Jako symbol si spolek vybral levandulový cylindr, který hrdě nosí nejen onkologičtí pacienti, ale i jejich podporovatelé z řad odborníků a známých osobností. Pro organizátory znamená odvahu, sílu a vyjadřuje podporu všem, kteří se s onemocněním potýkají. Na sociálních sítích projekt podporují například bavič Martin Mikyska alias Mikýř, hudební producent Nobodylisten, rapper Paulie Garand či herec Jiří Langmajer.

Z tiskové konference Lukáš Vaněček

Mezi dětmi roste oblíbenost pivních nápojů, upozorňuje kampaň Nechmel děti

Po úspěšném projektu Suchej únor pokračuje stejnojmenná nezisková organizace v osvětové činnosti, která má tentokrát varovat před riziky konzumace alkoholu i nealkoholických piv mezi nezletilými. Kampaň Nechmel děti odstartovala v úterý 12. dubna na Klinice adiktologie v Praze, symbolicky na stejném místě, kde před 65 lety zahájila činnost první specializovaná poradna pro alkoholismus mladistvých.

„Chceme inspirovat rodiče, aby zvážili, jestli je v pořádku dávat dětem od útlého věku pivní nápoje,“ říká ředitel organizace Petr Freimann. Opírá se o výsledky výzkumu agentury Nielsen Admosphere zaměřeného právě na fenomén pití radlerů a pivních alternativ u dětí. Během dvou únorových týdnů se do něj zapojilo 1006 rodičů dětí ve věku 3-15 let.

Většina z nich nepovažuje nápoje s obsahem do 0,5 % alkoholu za alkoholické a čtvrtina je má za zdravější než klasické limonády. Ochucené pivní nápoje pije dle odpovědí rodičů 36 % dětí ve věku 11-15 let, a dokonce i 11 % dětí ve věku 3-6 let. Naopak o rizicích alkoholu s potomky nemluví téměř třetina rodičů. Osmatřicet procent dotázaných navíc uvedlo, že nabídlo svému dítěti alkohol ještě před patnáctými narozeninami.

„Děti si zvykají na hořkou chuť chmele. Je reálný předpoklad, že ji tím spíš budou vyhledávat ve vyšším věku. A samozřejmě jde také o kulturní návyk – na to, že pít pivo, byť namixované či nějak upravené, je už od dětství normální,“ vysvětluje primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice Petr Popov.

Problémem je taktéž dostupnost alkoholu dětem a mladistvým. Česká obchodní inspekce od roku 2018 využívá figuranty mladší 18 let, kteří se pokouší zakoupit alkoholický nápoj. „Loni jim byl prodán ve 111 případech ze 192,“ uvádí mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Z tiskové konference Daniel Czolko

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Čeští senátoři navštívili Ukrajinu, Vystrčil přirovnal Buču k Lidicím

Předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) s dalšími českými senátory podpořil Ukrajinu proti ruské invazi přímo v Kyjevě. Ve čtvrtek 14. dubna se tam setkal se svým protějškem, maršálkem Tomaszem Grodzkým. Počínání ruských vojáků v Buči přirovnal k nacistickému vyhlazení českých obcí Lidice a Ležáky, poválečnou obnovu země označil za společnou povinnost a podpořil její začlenění do EU.

„Nesmíme ani na minutu, ani na vteřinu připustit, aby se Ukrajina, abyste se vy, Ukrajinci, dostali do naší ‚mnichovské‘ situace. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou. My Češi to víme velmi dobře,“ pronesl Vystrčil v Nejvyšší radě. Projev zahájil v ukrajinštině. Vyjádřil také obdiv místním lidem a vojákům, národu udělil stříbrnou medaili za statečnost.

Cestu kritizoval bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), podle něj nic nevyřeší a je to pouze marketingová záležitost. Vystrčil oponoval, že by se Babiš na Ukrajinu měl jet podívat sám. „Kdyby potřeboval sehnat pozvání, tak se nabízím,“ dodal.

Před měsícem Ukrajinu navštívil společně s premiéry Polska a Slovinska český předseda vlády Petr Fiala (ODS). Na jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským přijel vlakem.

Do okupované země chce znovu vyrazit také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Na začátku února ještě před začátkem invaze zamířili spolu se slovenským a rakouským protějškem na Donbas, aby vyjádřil solidaritu Ukrajině i podporu její politické nezávislosti.

Tomáš Popov

Ekonomika

Březnová inflace vzrostla na 12,7 procenta. Nejvíce od května 1998

Meziroční inflace v Česku během března dosáhla úrovně 12,7 procenta. Vlivem zdražování v dopravě a bydlení se spotřebitelské ceny meziměsíčně zvedly o 1,7 procenta. Domácnosti je zaznamenaly u elektřiny o 1,7 procenta a u zemního plynu o 7,4 procenta. Zvýšily se i ceny pohonných hmot a olejů o 21,7 procent. Více stojí potraviny jako plodiny, živočišné produkty a pekárenské výrobky.

Naposled byl vzestup takto vysoký v květnu 1998, kdy se v důsledku výrazného zvýšení některých regulovaných cen a sazeb nepřímých daní dostal až na 13 procent. „Nejvýraznější zrychlení jsme zaznamenali u pohonných hmot, které byly v březnu o polovinu dražší než před rokem. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně zhruba za 44,50 korun za litr a nafta za 47 korun za litr,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

S dalším růstem inflace počítá i Česká bankovní asociace, podle které by mohla už v půlce roku dosáhnout hranice 14,5 procenta. „Inflace bude patrně zrychlovat i v dalších měsících s tím, jak se budou do cen potupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu,“ uvedl Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Jednou z cest, jak by ČNB mohla inflaci zbrzdit, je další zvýšení úrokových sazeb z nynějších pěti procent. Za celý letošní rok se bude inflace pohybovat kolem 13 procent, a bude tak nejvyšší od roku 1993. Vzhledem k tomuto inflačnímu vývoji trh prozatím předpokládá, že Česká národní banka vystoupá se sazbami mírně nad šest procent,“ dodal Seidler.

Kryštof Horák

Kultura

Branický zázrak aneb Jak se protančit s lidmi bez domova zpátky k radosti

Humorná nadsázka a netradiční koncepce společenských i osobních témat spojených s originální autorskou hudbou, tak by se dala popsat divadelní prvotina Jana Svěráka. Úspěšný filmový režisér a držitel Oscara za snímek Kolja vytvořil společně se zpěvákem Tomášem Klusem muzikál Branický zázrak, který diváci uvidí hned na dvou scénách. Předpremiéry se uskuteční od 2. května na Letní scéně Voděrádky, slavnostní premiéra pak 17. května v Divadle na Fidlovačce.

„Začal jsem psát nový scénář a dlouho jsem nechtěl uvěřit tomu, že mi pod rukama nevzniká film, ale divadelní muzikál. Zamyslel jsem se, kdo by měl složit všechny ty nové písně a volba Tomáše Kluse byla více než jasná,“ vylíčil autor libreta Svěrák na tiskové konferenci 19. dubna. Klus nabídku přijal a příběh Branického zázraku si zamiloval natolik, že pro něj během několika měsíců složil šestnáct písní. „Nic lepšího jsem asi v životě neudělal. Snad jen proto, že jsem poprvé nepsal jenom o sobě,“ přiznal autor hudby, který je zároveň představitelem hlavní role.

Jeho písničkář Karel Krajíček, který zažívá krizi středního věku, pociťuje úbytky sil a čím dál více si nerozumí se svou ženou. Jednoho dne mu z garáže zmizí kolo a on se rozhodne najít viníka a získat zpět, co mu kdysi patřilo. To ho zavede až k místním bezdomovcům, v jejichž lesíku se údajně za úplňku zdají mocné sny. Stráví s nimi magickou noc, která přinese nečekané probuzení.

V muzikálu se propojují působivé kontrasty, jako je například zmíněné prostředí lidí bez domova a popularita slavného zpěváka. Nejen to má divákovi předat poselství. „Máme tendenci zavírat oči před realitou, pokud se nám nelíbí jako třeba zmínění bezdomovci. Přitom to bývá právě ona odmítaná a zapuzovaná část skutečnosti, která nám nastavuje to nejvěrnější zrcadlo,“ zdůrazňoval Svěrák.

Také zároveň avizoval, že Branický zázrak možná nebude jeho poslední divadelní hra. „Musím přiznat, že přestože jsem divadlo nikdy dělat nechtěl, protože jsem se ho obával, překvapilo mě, že tady chybí stres, který často zažívám a tím je faktor času, který ve filmu stojí velké peníze,“ uvedl. „Tady je to úplně naopak, máte čas se s herci seznámit a popovídat si, hru vytváříte pomalu a společně. Je to úplně jiný způsob práce a řekl bych, že mi v mnohém vyhovuje více než film.“V Branickém zázraku diváci vedle Tomáše Kluse na jevišti uvidí třeba Veroniku Khek Kubařovou, Martina Dejdara, Radku Pavlovčinovou nebo Šimona Bílinu.

Z tiskové konference Markéta Plšková

Nový film Notre-Dame v plamenech je poctou francouzským hasičům

Po třech letech od tragického požáru světoznámé gotické katedrály Notre-Dame v Paříži vstupuje do kin snímek, který dokumentuje událost z pohledu hasičů, záchranářů, církevních představitelů i obyvatel města. Francouzský režisér Jean-Jacques Annaud vypráví příběh o zkáze a naději, jehož svědkem se stal v polovině dubna 2019 celý svět.

Požární alarm, který narušil večerní mši během Svatého týdne, poprvé zazněl 15. dubna v 18 hodin a 20 minut. V té chvíli začal boj o záchranu jedné z nejvýznamnějších evropských památek. „V hlavní roli: mezinárodní hvězda, pařížská katedrála Notre-Dame. Její protivník: impozantní a charismatický démon, oheň,“ popsal režisér pro Literární noviny. „A mezi nimi obyčejní mladí lidé připraveni položit své životy za záchranu ‚kamenů‘.“

Právě hrdinství hasičského sboru představuje nejdůležitější motiv filmu. Jeho příslušníci bojovali s plameny, aby zabránili zřícení stavby. Při záchranné akci, která trvala dvanáct hodin, evakuovali také historické artefakty, které se nacházely uvnitř, třeba trnovou korunu Ježíše Krista. „Požár v Notre-Dame umožnil Francii znovu se pyšnit dovednostmi, chladnou hlavou a oddaností těch, kteří se podíleli na záchraně katedrály,“ chválil režisér. Příběh vypráví chronologicky podle výpovědí svědků, aby zachoval přesný sled událostí.

Událostmi v Paříži navazuje Annaud na úspěšné filmy Sedm let v Tibetu a Nepřítel před branami, k nimž ho také inspirovaly skutečné událostí. Čeští diváci mohou novinku zhlédnout od 21. dubna.

Z novinářské projekce Adéla Bartáková

Gott, Destrukce a hmyz. Magnesia Litera 2022 zná své vítěze

Pro hlavní cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu uplynulého roku si na slavnostní předávání přišel hudební kritik a publicista Pavel Klusák. Jeho biografie s názvem Gott: Československý příběh mu vynesla i vítězství v kategorii publicistických děl. Úspěch v kategorii prózy si připsal Stanislav Biler a sošku za poezii si odnesl Vladimír Mikeš.

Klusákovo dílo není klasickým životopisem jednoho z nejlepších českých zpěváků. Autor nemapoval jeho život od narození po smrt, spíše se zaměřoval na vybrané kapitoly. „Všechny jeho verze, které se rozběhly do světa, byly odvozené z jeho vlastního vyprávění,“ píše autor v úvodu na adresu Gottovy image, kterou v knize zkoumá, a vymezuje se vůči loňskému filmovému dokumentu Karel. Gott Klusákovi vynesl také cenu za publicistiku.

Stanislav Biler získal Literu za prózu Destrukce. Existenciální a environmentální román popisuje příběh učitele, jenž se přestěhoval na venkov, aby unikl složitostem světa. Časem ale i zde objeví nové starosti. Ocenění za poezii si odnesl Vladimír Mikeš, který je ve svých 94 letech nejstarším laureátem Litery od jejího založení.

Kniha entomologa Jana Žďárka Ohroženi hmyzem? zvítězila v kategorii Litera za naučnou literaturu. Autor publikace se snaží zbavit lidi strachu z hmyzu a představit ho „jako nepostradatelný a užitečný inventář přírody, s nímž se musíme naučit žít a vycházet“. Zabývá se ale také úbytkem jeho počtu, jak do biomasy, tak i do druhové rozmanitosti. Čtenářskou cenu vyhrál Pavel Tomeš za knihu Až na ten konec dobrý.

Letošní předávání knižních cen Magnesia Litera se po dvou ročnících poznamenaných pandemií covidu-19 vrátilo do původního termínu začátku dubna. Moderování jednadvacátých knižních cen se stejně jako v minulých letech ujali Daniela Písařovicová a Jiří Havelka. Spolek Litera ocenil literární počiny v 11 kategoriích.

Lukáš Cigánek

Praha představuje téměř 500 exponátů českého skla, keramiky a porcelánu

Od čtvrtka 14. dubna se v Praze koná výstava Hot Hot Hot s podtitulem Sklo, keramika a porcelán od A po Z. Jejím cílem je ukázat, jak pestrá a mnohovrstevnatá je podstata českého „umění ohně“ od průmyslu, přes design až po umění či výzkum. Výstavu připravilo Národní technické muzeum ve spolupráci s Asociací sklářského a keramického průmyslu ČR a Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Potrvá do 2. října.

„Naším cílem bylo ukázat návštěvníkům, především laické veřejnosti, dnešní skutečný obraz českého sklářského a keramického průmyslu,“ říká Petr Mazzolini, prezident asociace. „Mým přáním je, aby si návštěvníci, až opustí tuto výstavu, znovu uvědomili, jak jsou tyto materiály a výrobky z nich jedinečné, úžasné a užitečné. A aby nás podpořili svým trvalým zájmem, neboť tradici českého skla a keramiky budeme dále rozvíjet.“

Expozice vznikla při příležitosti Mezinárodního roku skla a k 30. výročí Asociace sklářského a keramického průmyslu a je největší tohoto druhu od roku 1989. „Velice mě těší, že výstava věnovaná sklu, keramice a porcelánu, jejichž výroba má u nás dávnou tradici, se koná v roce, kdy Praha hostí generální konferenci Mezinárodní rady muzeí ICOM a Národní technické muzeum se v srpnu tohoto roku stane jedním z center mezinárodního muzejního života,“ uvádí generální ředitel muzea Karel Ksandr.

Výstavu doplňuje doprovodný program, v jehož rámci se v neděli 1. května uskuteční Den sklářů a keramiků. Na něm návštěvníci uvidí ukázky práce mistrů oboru či si vyzkouší svoji zručnost v dílnách.

Z tiskové konference Anežka Bohmanová

Sport

Deset gólů i hodně chyb. Ta brankářova vzala Slavii šanci na semifinále

Ani napotřetí neprošel Jindřich Trpišovský se svým týmem do semifinále evropského poháru. Fotbalisté Slavie ve čtvrtfinále Konferenční ligy nestačili na nizozemský Feyenoord. Po remíze 3:3 v Rotterdamu doma prohráli 1:3.

Jejich souboj nabídl nejen deset gólů a spoustu dalších nevyužitých šancí, ale také nepřesnosti a velké chyby. Například špatné rozehrávky zavinily úvodní góly obou týmů odvetného zápasu, který se hrál ve čtvrtek 14. dubna v Edenu. Domácí prohrávali, ale na poprvé ještě srovnali. Jako rozhodující se ukázalo zaváhání Aleše Mandouse. Za vyrovnaného stavu 1:1 chtěl rozehrát na hráče, namísto do míče ale kopl do země a balon odskočil k protihráči. Zaváhání využil Dessers, který si střelou do odkryté brány zapsal druhý gól v zápasu. Na to už sešívaní reagovat nedokázali.

„Hned ze začátku jsme dostali gól. Pak jsme se chytli, srovnali jsme. První poločas jsme odehráli skvěle. Druhý poločas samozřejmě poznamenala moje chyba. Pak už jsme neměli moc sílu to zvrátit, samozřejmě to s námi otřáslo. Chtěl bych se omluvit klukům, kteří jsou skvělí. Bohužel jsem je takhle potopil,“ citovala Mandouse Česká televize.

„Myslím si, že paradoxně odchytal skvělý zápas, byla to jedna situace, která se prostě stala. Mluvil jsem s Mandym, je mu to líto, je to dobrý kluk i brankář. Jsem rád, že ho podpořili i fanoušci. Fotbal je hra chyb a hráči v defenzivě to kvůli tomu mají o to těžší,“ podotkl na tiskové konferenci trenér Trpišovský.

Hosté v závěru potvrdili vítězství ještě jedním gólem. Po tomto momentu se projevila frustrace, před dalším rozehráním se do sebe totiž pustili Traoré s Talovjerovem.

Po hektickém prvním utkání, ve kterém se přelévalo skóre a Slavia dokázala vyrovnat v páté minutě nastavení, se tedy opakuje scénář ze základní části soutěže. Tehdy slávisté s Feyenoordem prohráli 1:2 a následně remizovali 2:2, nyní končí proti stejnému soupeři ve čtvrtfinále.

Jakub Mahr

Famózní Vondroušová zajistila Češkám třemi body postup do finále Poháru BJK

Tah s antukou i přes nepříznivé počasí vyšel. České tenistky na pražské Štvanici porazily britský výběr 3:2 a zahrají si na finálovém turnaji Poháru Billie Jean Kingové. K postupu výrazně pomohla dvaadvacetiletá Markéta Vondroušová, která byla u všech získaných bodů, a potvrdila tak roli reprezentační jedničky. „Hrála výborně. Je to nejlepší antukářka, kterou jsme tady měli,“ chválil kapitán Petr Pála.

Český tým nastoupil v netradiční sestavě. Pálovi chyběly klíčové opory jako Barbora Krejčíková nebo Karolína Plíšková. Do pátečních zápasů tak zasáhly Markéta Vondroušová a Tereza Martincová, která zažila reprezentační debut. Zatímco první jmenovaná zvládla zápas bez zaváhání, když smetla Harriet Dartovou 6:1 a 6:0, ve druhém střetnutí si Martincová neporadila s Emmou Raducanuovou a podlehla jí dvakrát 5:7. „Jsem za první start hrozně ráda, i když konec nebyl šťastný,“ řekla pro iDnes.cz. Do sobotních bojů tak vstupoval český tým za nerozhodného stavu.

Vondroušová zdolala Raducanuovou opět zcela suverénně dvakrát 6:1. „Hrála jsem dobře, užívala jsem si pobyt na kurtu. Lepší to být asi nemohlo,“ hodnotila. Do poslední dvouhry poslal Pála talentovanou šestnáctiletou Lindu Fruhvirtovou, která se rovněž ukázala v reprezentaci poprvé. Očekávání byla vysoká, ale nakonec proti Dartové prohrála ve třech setech 0:6, 7:5 a 2:6. V druhé sadě sice prohrávala už 3:5 a odvracela mečbol, ale dokázala ji zvrátit, a měla tak šanci zápas otočit úplně. Třetí set si však Britka pohlídala a sérii posunula do čtyřhry. „Bohužel to nevyšlo, ale zpětně se na to budu koukat jako na obrovskou zkušenost a zážitek,“ shrnula Fruhvirtová.

V rozhodujícím utkání nastoupila s českou jedničkou Karolína Muchová proti Dartové a Katie Swanové. Domácí duo nepřipustilo drama a ve dvou setech 6:1 a 7:5 stvrdilo postup do listopadového finále. „Myslím, že potenciál týmu je velký. Když bude zájem, měli bychom pomýšlet na vyšší příčky,“ uvedl Pála. Turnaj pokračuje 8.-13. listopadu zápasy ve skupinách. Naposledy v nich český tým vypadl po těsné prohře se Švýcarkami. Na vítězství čeká od roku 2018, kdy v tehdejším Fed Cupu porazil Spojené státy.

Dominik Duffek

Finále najvyššej hokejovej ligy je vyrovnané, Třinec aj Sparta s jednou výhrou

Kolaps Pražanov v závere pondelkového zápasu a následný reparát v utorok. Aj tak sa dajú opísať prvé dva strety medzi Třincom a Spartou. Úvodný súboj lepšie zvládli domáci hokejisti, keď v tretej tretine otočili skóre a zvíťazili 4:1. V následnom ale už podobný zvrat nedokázali a prehrali 1:2. Séria hraná na štyri víťazstvá sa tak presúva do O2 arény za vyrovnaného stavu.

Do prvého zápasu vstúpili úspešnejšie sparťania, keď sa v desiatej minúte presadil obranca Matuškin. Skóre zostalo nezmenené až do tretej tretiny, kedy strelil gól domáci útočník Svačina. Záver zápasu hostia nezvládli a inkasovali ešte trikrát z hokejok Nestrašila, Chmielewskeho a Marcinka. „Myslím si, že sme možno až moc v hlavách spoliehali na to, že by sme vyhrali 1:0 a prestali sme byť nebezpeční dopredu,“ citoval sparťanského trénera Josefa Jandača portál iDnes.cz.

V druhom dueli padol gól až po 33 minútach. Řepíkovu strelu brankár sliezskeho tímu Kacetl ešte zlikvidoval, dorážku od spomínaného hráča už však nie. V tretej tretine navýšil náskok tímu z hlavného mesta Pavelka. Zápas potom zdramatizoval v hre šiestich proti štyrom domáci Hrňa, oceliari ale vyrovnať nedokázali. „Určite nás mrzia nevyužité presilové hry, ktoré sme mali v druhej tretine. Tam sme si mohli pomôcť, dať gól. Potom by musela Sparta viac otvoriť hru,“ povedal tréner Třincu Václav Varaďa.

Súboj o Masarykov pohár sa presúva do Prahy, kde sa 22. a 23. apríla odohrá tretí a štvrtý zápas. Třinec sa snaží o tretí titul v rade, Sparta sa do finále prebojovala po štyroch sezónach.

Branislav Vajdel

Počasí

Z letních teplot do chumelenice, Česko zažívá aprílové počasí

Ráno sníh, v poledne počasí na oběd na zahrádce restaurace a večer průtrž mračen? Aprílové počasí letos nikoho nešetří.

Proti chladnému začátku měsíce se ve druhém dubnovém týdnu výrazně oteplilo. Denní teploty se místy vyšplhaly až nad 20 stupňů, v noci se pak pohybovaly kolem osmi. Přes velikonoční svátky se opět ochladilo a časté byly i dešťové přeháňky. V úterý 19. dubna se během pouhého jednoho dne stihly vystřídat kroupy, chumelení i slunné odpoledne.

Lidové pranostiky říkají, že když v dubnu prší, bude dobrá úroda vína. Letos to tedy vypadá, že by o něj neměla být nouze. V příštím týdnu by se mělo opět oteplit až na 20 stupňů, zároveň ale předpověď ukazuje častý déšť.

Barbora Vašinová