5. května 2022, Carolina č. 1013
události od 20. dubna do 4. května
Z domova
Situace na Ukrajině se blíží genocidě, prohlásil Zeman na Primě
„Útok doslova zničí Rusko – ekonomicky, politicky i reputačně,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman ve speciálním vydání diskusního pořadu Partie na CNN Prima News 1. května. Mluvil také o energetické krizi nebo o svém možném nástupci v úřadě, který za deset měsíců opustí.
Podle aktuálních průzkumů mají nejvyšší preference expremiér Andrej Babiš (ANO) a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. „Nejsme Latinská Amerika, abychom měli v čele generála. Je poněkud jednostranně orientován,“ řekl Zeman o nepotvrzeném kandidátovi. Navzdory předchozím očekáváním nevyjádřil podporu ani bývalému předsedovi vlády, naopak vůči němu vznesl výtku. „Myslím, že v době, když jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav,“ uvedl. Naopak ke kandidatuře vyzval šéfa odborů Josefa Středulu, kterého také podpořil na sjezdu ČMKOS.
Dění na Ukrajině pojmenoval prezident jako „systematické vyvražďování civilistů, které se přinejmenším velice blíží genocidě“. Vyzval, aby se lidé chovali k uprchlíkům stejně jako k Čechům. Je přesvědčený, že po konci války se většina z nich vrátí do vlasti.
S invazí se pojí kromě krize uprchlické i ta energetická v souvislosti s dodávkami zemního plynu. Podle Zemana by se případné přerušení vymstilo právě Rusku, protože na plynu stojí jeho export. Zároveň je prezident pro pomalejší ústup od uhlí. Rok 2038 se mu jeví jako rozumný termín, který by ale ještě o deset let oddálil.
Hovořil i o vládním příspěvku pěti tisíc korun na dítě, obhajoval rozhodnutí omilostnit bývalého šéfa Lánské obory Miloše Baláka a jako mnohokrát předtím kritizoval české novináře. Znovu zopakoval, že ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelku generálem ani na sedmý návrh nejmenuje. Po zdravotní stránce se podle vlastních slov cítí lépe, vyživovací sondu bude mít zavedenou minimálně do podzimu.
Tereza Povolná
První máj v Praze: Studentský majáles, politika a výměny názorů
O ekonomické situaci, chudobě, zdravotnictví, dění na Ukrajině, ale i pivu se debatovalo na oslavách prvního máje. Tradiční svátek využily k politickým akcím KSČM či ČSSD, koalice Spolu dokonce v ten den zahájila kampaň před podzimními komunálními volbami. Do průvodu vyrazili také studenti.
Centrem oslav se už tradičně stal Střelecký ostrov, kde se během dne vystřídali zástupci různých názorů. Představitelé KSČM, mezi nimi Marta Semelová či Jiří Dolejš, diskutovali s příznivci o rostoucích cenách a životních nákladech. O kousek dál zase skupinka anarchistů pod červeno-černými vlajkami uspořádala piknik, o možné budoucí spolupráci diskutovali mladí sociální demokraté a zelení.
Podobně orientované názory byly slyšet i na náměstí Míru, kde se sešli další stoupenci levicových stran. Tentokrát se k nim ale přidala i skupinka odpůrců s vlajkami ukazujícími rovnítko mezi hákovým křížem a srpem s kladivem. Účastníci na sebe pokřikovali, akce se ale obešla bez větších šarvátek.
Na Petříně zahájila předvolební kampaň koalice Spolu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se projekt v loňských sněmovních volbách ukázal jako úspěšný, a proto je důležité, že strany ve stejném složení usilují i o magistrát. Mimo jiné představily jako společného kandidáta na primátora Bohuslava Svobodu (ODS), který stál v čele hlavního města už mezi lety 2010 a 2013. Ten v projevu slíbil profesionální a předvídatelné vedení.
V centru nechyběl ani tradiční průvod studentů s transparenty. Z Říční ulice putoval přes Národní třídu, Karlovo, Václavské i Staroměstské náměstí a skončil v Kampusu Hybernská. Několik zúčastněných se převléklo za husitské bojovníky a vykřikovalo hesla jako Méně cepů, více piva.
Barbora Vašinová
Akce na podporu Ukrajiny informovala o hrůzách války a možné pomoci armádě
Z reproduktorů zněla ukrajinská hudba, s ní spontánní zpěv uprchlíků a ve větru vlály prapory Evropské unie a NATO. Na Staroměstském náměstí se prvního máje připomínala stále trvající válka na východě Evropy. Akci pořádal spolek Pražský Majdan spolu se sbírkou na lékárničky pro tamní armádu.
Lidé si mohli prohlédnout aktuální fotografie z bojových front, které ukazují raněné i mrtvé, nebo přečíst výzvy k zastavení bojů. Další snímky zachycovaly svědectví z ostatních válek vedených Ruskou federací. Zájemci si za příspěvek odnášeli stužky v ukrajinských národních barvách či placky s tamními motivy a hesly. „Nejde o jednorázovou, ale o dlouhodobou činnost, která začala už po anexi Krymu,“ řekla pořadatelka Soňa Pospíšilová. Dodala, že se zatím nesetkala s provokacemi nebo jakýmikoli negativními ohlasy.
Návštěvníci také s organizátory debatovali o dnešní situaci a různých možnostech pomoci. Na stánku byla i vlajka Krymských Tatarů, kteří musí kvůli konfliktu taktéž prchat ze svých domovů. Akce, původně ohlášená jako demonstrace, se nakonec uskutečnila bez jakýchkoliv veřejných prohlášení.
Ze Staroměstského náměstí Jakub Roubíček
Získané poškození mozku nemusí znamenat konec života, připomíná nová kampaň
Úraz, infekční onemocnění či mrtvice. Příčiny získaného poškození mozku jsou různé a jeho následky velmi vážné. Díky včasné léčbě se však i jim navzdory mohou pacienti vrátit do běžného života. Kromě osobní motivace každého z nich je klíčová také podpora ze strany jejich blízkých. Právě jim pomáhá asociace Cerebrum, která letos spouští nový projekt.
„Rodiče byli rádi, že jsem doma, ale vůbec nevěděli, co se mnou dělat,“ vzpomíná na svůj návrat z rehabilitačního ústavu Zuzana Urbánková. Život jí ve 28 letech změnila autonehoda, při níž si těžce zhmoždila mozek. Díky komplexní péči odborného týmu, a především vlastnímu úsilí dnes znovu pracuje v bance, řídí auto a dokonce jezdí na kole.
Cílem projektu, který sdružení Cerebrum realizuje s podporou Norských fondů, je systematizovat péči o osoby po získaném poškození mozku a zvýšit její úroveň. Jak totiž na tiskové konferenci v pondělí 2. května připomněla přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Yvona Angerová, v České republice dosud neexistuje zákon, který by adekvátní rehabilitační péči definoval.
„Na začátku nikdy nemůžeme říct, kam až se pacient díky rehabilitaci dostane. Pacientské organizace v tom ale mohou sehrát obrovskou roli,“ dodala.
Z tiskové konference Adéla Bartáková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Policie obvinila Fica s Kaliňákem. Expremiéra do vazby parlament nevydal
Bývalého slovenského předsedu vlády Roberta Fica a ministra vnitra Roberta Kaliňáka (oba Směr-SD) před dvěma týdny obvinily tamní orgány činné v trestním řízení ze založení zločinecké skupiny a zneužití policie a finanční správy proti politickým oponentům v době, kdy byli u moci. Zatímco Kaliňáka zadržela elitní jednotka policie už 20. dubna, Fico bude stíhán na svobodě. O jeho vydání musela kvůli poslaneckému mandátu rozhodnout Národní rada SR.
Prokuratura sice požadovala pro Fica vazbu z důvodu možného pokusu o ovlivnění svědků a maření vyšetřování, ale návrh ve středu 4. května na jednání Národní rady podpořilo jen 74 poslanců ze 150, pro vydání bylo třeba o dva hlasy víc. Koalici potopili vlastní poslanci, poslanecký klub hnutí podnikatele Borise Kollára Jsme rodina a jednotlivci z OLaNO a nezařazených. Expremiéra podržela opoziční hnutí Směr-SD a Hlas-SD.
Podle bývalého předsedy vlády se mu současný kabinet mstí a snaží se zlikvidovat opozici. „To, co se dnes stalo, je objednávka politických špiček vládní koalice. Toto nemohli udělat bez souhlasu Hegera, Matoviče a Mikulce (současného předsedy vlády, ministra financí a ministra vnitra, všichni za koaliční hnutí OLaNO, pozn. red.),“ prohlásil Fico na tiskové konferenci 20. dubna, v den, kdy ho policie obvinila.
Fico i Kaliňák byli součástí slovenské vlády v letech 2006 až 2010 a znovu od roku 2012, ve funkcích skončili v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. V kauze figurují také bývalý policejní prezident Tibor Gašpar a vlivný podnikatel Norbert Bödör.
Tomáš Popov
Ekonomika
Vláda schválila 5000 korun na dítě pro rodiny s ročním příjmem do jednoho milionu
Na každého potomka do 18 let věku dostanou domácnosti s hrubým výdělkem do milionu ročně pět tisíc korun. Jednorázovou podporu oznámil kabinet po jednání ve středu 27. dubna. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) mají peníze zmírnit dopady růstu cen.
„Připravíme k tomuto kroku jednoduchý speciální zákon. A zároveň počítáme s tím, že bychom výplatu měli zvládnout nejpozději v průběhu srpna, aby výdaje spojené s nástupem do školy bylo možné pokrýt z těchto finančních zdrojů,“ řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že návrh podpoří, požaduje ale, aby vláda vysvětlila, jak ho uskuteční. „Způsob, který navrhují, je technicky nereálný. Stát nemá k dispozici žádná data o finanční správě. Neví se, jak rodiny budou nárok dokladovat,“ dodal. Negativně se k podnětu staví bývalý ministr financí Miroslav Kalousek z koaliční TOP 09. „Kdybychom to těm dětem dokázali dát ze svého, tak bych zatleskal. My to ale budeme financovat z dluhu, který ty samé děti budou muset splácet i s krvavým úrokem,“ reagoval na Twitteru.
Kritiku vyvolala i chyba, které se ministr práce dopustil. Původně uvedl, že se příspěvek bude týkat domácností s čistým příjmem milion ročně. Na Twitteru později upřesnil, že pomoc půjde jen rodinám, jejichž příjem nepřesahuje milion hrubého. „Na tiskové konferenci jsem sdělil nepřesnost, za kterou se omlouvám. Nechci se vymlouvat, v poznámkách jsem měl i jiné varianty, které se odvíjely od čistého příjmu, a přehlédl jsem se. Děkuji za pochopení,“ napsal Jurečka.
„Jurečka se spletl, vláda vyplatí „rouškovné pro děti“ menšímu okruhu domácností. I tak jde stále v Babišových stopách, na neadresnou dávku zbytečně padne až sedm miliard korun,“ komentoval situaci na Twitteru ekonom Lukáš Kovanda.
Nově by také rodiče s nižším příjmem mohli mít měsíční rodičovskou místo nynějších nejvýše deseti tisíc korun až třináct. Vláda uvažuje také o posílení dotací na dětské skupiny. Využít k tomu chce evropské peníze z Národního plánu obnovy a operačních programů. Podle Jurečky mají opatření přispět ke sladění zaměstnání a rodiny.
Tereza Brychová
Kultura
Jedna svatba, tři úhly pohledu. Nová česká komedie si hraje s vyprávěním
Perný den v horském hotelu zažívají postavy v česko-slovenské romantické komedii Láska hory přenáší. Po pánské jízdě předešlé noci se ztratí ženich, kterého hledá nevěsta v podání Anny Fialové. Příběh vyprávěný ze tří různých pohledů natočil jako svůj debut režisér Jakub Machala. Do kin snímek vstoupil 5. května.
Co by se mohlo během svatby v horském hotelu pokazit, se pokazí. Nevěsta Alex (Anna Fialová) se vydává hledat ženicha (Noël Czuczor), který se po rozlučce se svobodou ztratil. V patách jsou jí neurotická matka (Lenka Krobotová) a přespříliš aktivní otčím (Matej Landl), jenž se snaží záhadu vyřešit. Alexin otec (Richard Stanke), který viděl nezvěstného naposledy, předstírá, že o ničem neví. Chaosu využívá instruktor lyžování a svůdník Petr (Marek Lambora), který se s pomocí kamarádky Kláry (Natália Germáni) pouští do dobrodružné přípravy rande pro nejkrásnější ženu v hotelu.
Zápletku snímek vypráví ze tří různých perspektiv. „Tyto tři dějové linie se prostřednictvím postav postupně propojují a ovlivňují. Vzniká tak prostor pro množství nedorozumění a komických situací,“ říká režisér a spoluautor scénáře Jakub Machala. Inspiroval ho film Čtyři pokoje. „Scénář mi přišel strašně zábavný, když jsem ho přečetla. Hodně mě bavila i ta propracovanost, jak se různé situace postupně dovysvětlují, protože je vidíme z různých pohledů,“ dodává představitelka hlavní role Anna Fialová.
Tvůrci se rozhodli jít ekologickou cestou a snížit uhlíkovou stopu. Proto se pro dopravu na natáčení využívaly místo aut vlaky a štáb se ubytoval přímo v hotelu ve slovenských Vysokých Tatrách, ve kterém se v březnu 2021 natáčelo.
Z novinářské projekce Lukáš Vaněček
Sport
Třinec znovu ovládl extraligu a slaví zlatý hattrick
Hokejová extraliga má potřetí za sebou stejného mistra. Úspěšnou sérii prodloužil Třinec, který ve finále porazil Spartu 4:2 na zápasy, v tom rozhodujícím v O2 areně 2:1. Naopak Sparta čeká na titul už patnáct let, znovu ji nepodrželi brankáři a nevyznamenali se ani její fanoušci.
Série se po čtyřech duelech vyvíjela nerozhodně 2:2, zlomovým byl pátý zápas, ve kterém Pražané prohráli 3:7. Inkasovat sedm gólů není ve finálovém zápase příliš obvyklé, po prvních čtyřech gólech přišlo střídání v brankovišti, Júlia Hudáčka nahradil Matěj Machovský, ani on však příděl nezastavil.
Třinec vítězství potvrdil hned v šestém zápase, vedl už o dva góly a nakonec vyhrál 2:1. „Dopadlo to nejlépe, jak mohlo, protože sedmý zápas už je vabank a nikdo ho nechtěl hrát,“ líčil střelec rozhodující branky Vladimír Svačina. „Navíc kdybychom ztratili vedení o dvě branky po dvou třetinách, to by mohlo Spartu nakopnout, a nás naopak trochu nalomit.“
Finálový souboj se neodehrával jen na ledové ploše, ale také v zákulisí obou týmů i na střídačkách. Pod třinecký triumf se znovu podepsal Václav Varaďa. „Neuvěřitelný trenér, od svého příchodu ukázal, jak kvalitní je. A každý rok byla spolupráce s ním lepší a lepší. Navíc každý ví, že obhájit titul je těžší, než ho získat poprvé. A nám se to s ním povedlo třikrát. To svědčí o jeho kvalitách,“ prohlásil sportovní ředitel Jan Peterek pro klubový web.
Naopak sparťanský kouč Josef Jandač na trofej stále čeká. „Mrzí mě to, chtěl jsem to se Spartou urvat, ale takový je život. Nehroutím se z toho. Někomu je přáno a někomu ne, ale rozhodně nic nebalím. Kdo ví, třeba mě to v příštích letech ještě potká,“ řekl pro stránku klubu Jandač. Oba shodně po sezoně ve funkcích skončili. Varaďa zatím budoucí angažmá neprozradil, jasno není ani o jeho nástupci, to Sparta už si vybrala duo Pavel Patera a Patrik Martinec.
Sérii poznamenalo i chování fanoušků Sparty. Ty ve třetí třetině třetího vzájemného zápasu pohltila vypjatá atmosféra a po sérii ostrých zákroků začali házet na třineckou střídačku kelímky s pivem, zapalovače i mince, z nichž jedna trefila Milana Douderu a rozsekla mu ret. Za incident klub zaplatí 120 tisíc korun a má podmíněně uzavřené dva sektory.
Jakub Mahr
Dvě penalty v nastavení boj o ligový titul nerozsekly. Slavia s Plzní jen remizovala
Souboj první Plzně s druhou Slavií v pražském Edenu mohl na 1. máje vyjasnit nebo ještě více zdramatizovat vyrovnanou bitvu o ligové prvenství. Nestalo se. Remíza 1:1 pořadím v tabulce nezamíchala. Před závěrečnými koly však zajistila o něco výhodnější pozici Západočechům. „Jsme spokojeni, máme cenný bod, udrželi jsme náskok,“ hodnotil trenér hostů Michal Bílek pro deník Sport. Zápas přinesl hned trojitou penaltovou zápletku.
Poprvé ukázal polský sudí Frankowski na puntík v 19. minutě po střetu brankáře Staňka s unikajícím Teclem. Verdikt po zásahu videorozhodčího odvolal, protože Staněk nejdříve zasáhl míč a až poté podrazil slávistického útočníka. V první minutě nastavení druhého poločasu se už penalta zahrávala. Plzeňský útočník Beauguel ve výskoku zasáhl kopačkou do hlavy Juráska. Kúdela poslal razantní střelou do středu brány domácí do vedení.
Náskok ale udrželi jen necelé tři minuty. Oscar se postavil do cesty pronikajícímu Trusovi a Frankowski bez váhání odpískal další penaltu. Předchozí chybu odčinil Beauguel, který zamířil přesně k pravé tyči. Mandous na jeho pokus nedosáhl.
Kromě strhujícího závěru utkání pohlednou podívanou nenabídlo. „Nevím, jestli se dalo počítat s tím, že se bude hrát atraktivní fotbal,“ uvedl Bílek. Výraznější šance si vypracovali Oscar a Schranz, ale střely vyslali ze zajímavých pozic jen vedle Staňkovy branky. Traoré zase pálil pouze do brankáře stejně jako na druhé straně Beauguel. „Měli jsme možnost obrat o body Plzeň v přímém souboji, dostat se na první místo, mít to ve svých rukách. Jenže v nastavení jsme si to nechali proklouznout,“ litoval trenér domácích Jindřich Trpišovský.
Plzeň si před závěrečnými třemi koly drží před Slavií dvoubodový náskok. Zápasy se Spartou a Baníkem odehraje doma. V předposledním kole ji vyzve Hradec Králové, který v nadstavbové části obírá favority o body. Po skalpu Slavie (4:3) naposledy remizoval se Spartou 1:1. Slávisté si další zaváhání dovolit nemůžou. Pokud chtějí pomýšlet na titul, musí zvládnout duel v Edenu se Slováckem i výjezd do Ostravy. Nadstavbu zakončí na domácím stadionu 303. derby se Spartou.
Daniel Czolko
Koniec jednej éry, po desiatich rokoch kluby preberajú riadenie najvyššej hokejovej súťaže
Vo vedení najvyššej českej hokejovej ligy nastávajú zmeny. Riadiacim orgánom je od 1. mája Asociácia profesionálnych klubov ľadového hokeja (APKLH). Preberá tak žezlo od výkonného výboru Českého zväzu ľadového hokeja (ČSLH). Ten súťaž viedol od sezóny 2012/2013. Josefa Řezníčka nahrádza vo funkcií riaditeľa extraligy súčasný riaditeľ APKLH Martin Loukota.
Extraligu si teda budú viesť kluby samy. „Model riadenia ligy prostredníctvom klubových organizácií je vo Švédsku, Nemecku alebo Rakúsku,“ povedal na tlačovej konferencií Prokop Beneš, viceprezident APKLH. „My sme počas posledných dvoch rokov zistili, že kluby potrebujú niektoré veci mimo hokej riešiť ako reprezentatívny orgán priamo,“ dodal. Referoval tak na obdobie pandémie. Štát totiž podľa neho podporuje najmä amatérsku úroveň športu. „Majitelia klubov chceli mať možnosť riešiť dôležité veci v rámci klubov. Je to miliardový biznis. Chceli mať vlastných pracovníkov, vlastný aparát,“ doplnil ho Aleš Kmoníček, člen predstavenstva APKLH.
Herný systém zatiaľ zostáva rovnaký ako poslednú sezónu. Priamo do štvrťfinále postúpia prvé štyri celky, mužstva na piatom až dvanástom mieste sa stretnú v predkole. Pre tím na trinástom mieste sa sezóna skončí, celok zo štrnásteho miesta zabojuje o zotrvanie v najvyššej súťaži v baráži proti víťazovi prvej ligy.
Z tlačovej konferencie Branislav Vajdel
Po zlatu z Tokia má jasné cíle. Kajakář Prskavec chce ovládnout všechny letošní vrcholy
Kajakářská sezona začne už v sobotu 7. května závodem na Trnávce a současná česká jednička Jiří Prskavec má cíle pro letošek jasně vytyčené. Ovládnout Světový pohár i obě mistrovství, Evropy a světa. Ty letos výjimečně dělí krátký časový odstup, světový šampionát se uskuteční nezvykle už v červenci.
„Není tradicí sezonu koncipovat takhle krátce, mezi vrcholovými závody bývá více času. Pořadatelé mistrovství světa v Augsburgu se ale rozhodli termín přesunout, aby se konal přesně padesát let od olympijských her v Mnichově,“ vysvětlil olympijský vítěz z Tokia na tiskové konferenci. Právě triumf na loňských hrách mu na oba šampionáty zařídil přímou nominaci.
Na evropském bude závodit na konci května v Liptovském Mikuláši. „Není tajemstvím, že se mi tam daří, vyjel jsem si tam účast na olympiádu v Riu,“ pochvaloval si Prskavec výběr tratě, která stejně jako ta v Augsburgu imituje chování divoké řeky. „Jsem rád, že se dva největší závody sezony jedou zrovna tady. Jsou to jedny z nejstarších tratí, na kterých jezdíme, modelace je taková, že rychlostí dosahuje kvalit klasické řeky.“
Přesun termínu mistrovství světa není jedinou kuriozitou, která Prskavce potkala. Také se na sezonu připravoval jinak než obvykle. „Kvůli rekonstrukci slalomové trati v pražské Troji jsme hodně cestovali,“ sdělil dlouholetý trenér a otec závodníka Jiří Prskavec starší. Jeho svěřenec se chystal například na ostrově Réunion, týden strávil v kempu v Paříži. „Jirka se tam poprvé seznámil s tratí, kde se pojede olympijský závod,“ dodal.
Mezi dvěma největšími závody se mezi 10. a 12. červnem v pražské Troji uskuteční Světový pohár, který bude hlavním vrcholem české závodní sezony.
Z tiskové konference Markéta Plšková
Počasí