20. října 2022, Carolina č. 1014

události od 12. do 19. října


Z domova

Reforma pošty je nevyhnutelná, říká Rakušan. Opozice varuje před rušením poboček

Českou poštu čeká během nadcházejících dvou let zásadní proměna, která by měla vyřešit její neudržitelnou finanční situaci. Ministerstvo vnitra navrhuje rozdělit podnik na část státní a komerční. První by nadále zajišťovala nezbytné služby, druhá by coby akciová společnost fungovala v tržním prostředí.

Jeden z největších státních podniků hospodaří několik let po sobě se ztrátou: předloni dosáhla víc než miliardy, loni 600 milionů. „Strategie obsahuje část, která definuje, co stát pro lidi v rámci služeb dělat musí,“ vysvětlil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli 16. října v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce a doplnil: „Další část reformy by umožnila fungovat poště na trhu.“ Návrh by měla brzy projednat Poslanecká sněmovna.

Opozice v souvislosti s možnými změnami upozorňuje na riziko rušení regionálních a obecních poboček. Ty jsou podle poslankyně Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) pro malé samosprávy klíčové: „Pro nás bude velmi důležité, aby k návrhu daly pozitivní stanovisko organizace hájící zájmy starostů.“

Rozsáhlé změny budou hlavním úkolem nového generálního ředitele, kterého Ministerstvo vnitra vybere ještě na podzim. Se změnami by měl začít hned v příštím roce. Vláda na proměnu České pošty spěchá i proto, že jí v budoucnu v souvislosti s rozšířením datových schránek vypadnou další příjmy ve výši až dvou miliard.

Johann Foss

Vydavatelé získají lepší pozici vůči internetovým platformám, rozhodla Sněmovna

Vydavatelé a mediální domy zřejmě získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání poplatků za využívání publikovaných článků. Sněmovna schválila v pátek 14. října novelu autorského zákona. Ta vychází ze směrnic Evropské unie a podporuje ochranu autorských práv na internetu.

Firmy jako Google, Twitter nebo Facebook budou muset získat licenci ke komerčnímu využívání příspěvků online médií od kolektivního správce, nebo od jednotlivých vydavatelů. S tím souvisí poplatek, který by podle návrhu poslance Jana Laciny (STAN) měl zohledňovat dosah sdělení, úsilí vydavatele a ekonomický přínos z užívání obsahu. Pokud by platforma jednat odmítla, hrozila by jí sankce ve výši až jednoho procenta ročního obratu.

Úpravu kritizovala americká společnost Google. Lacinova změna podle ní znesnadní přístup k důvěryhodným zprávám. „Krátké úryvky textu, které teď zobrazujeme ve výsledcích, pomáhají lidem najít relevantní články.

Navrhované úpravy by nás bohužel mohly donutit k přehodnocení zobrazování těchto krátkých úryvků v našich službách v Česku,“ řekla ČTK Alžběta Houzarová, mluvčí Google pro Česko a Slovensko.

Novelu přivítala například Unie vydavatelů. „Navzdory extrémně silnému lobbistickému nátlaku digitálních platforem poslanci ve třetím čtení jednoznačně podpořili spravedlivé tržní podmínky pro české vydavatele,“ uvedl pro ČTK výkonný ředitel sdružení Václav Mach. Za změnu se ve Sněmovně postavil i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Kateřina Čermáková

Nová aplikace Preventivka připomene prohlídky i poradí, jak se samovyšetřit

Až 75 % Čechů zanedbává pravidelné zdravotní prohlídky, přitom přibližně čtvrtině úmrtí by bylo možné předejít včasným odhalením problému. Nezisková organizace Loono, která se dlouhodobě zabývá školením odborníků i vzděláváním v oblasti fyzického i psychického zdraví, proto přišla s mobilní aplikací Preventivka, jejímž úkolem je připomínat vyšetření.

Loono má za sebou už několik úspěšných kampaní (např. #prsakoule, #dobrenitro nebo #zijessrdcem) s cílem popularizovat prevenci závažných onemocnění a péči o zdraví. A nyní spustilo oficiální verzi Preventivky.

„Aplikace jsou skvělé v tom, že je máš v telefonu. Spousta z nás otevře mobil stokrát denně a najednou na tebe kouká něco, co ti umožní jít stiskem tlačítka na preventivní prohlídku,“ říká Pavlína, jedna z tváří kampaně na podporu aplikace. Uživatele by navíc k pravidelným vyšetřením měla motivovat tvorba virtuálního superhrdiny, pro kterého za každou kontrolu získají vybavení a body časem směnitelné za slevové poukázky na produkty týkající se prevence.

Kromě toho Loono do aplikace zařadilo sekci, která slouží jako praktický průvodce jak předcházet onemocněním. Podle výkonné ředitelky Kateřiny Vackové by se měla v příštím roce dále rozvíjet.

Součástí je také stručný návod k samovyšetření prsu i varlat. To pomohlo například Adamu Holubovi, dalšímu z ambasadorů kampaně Jsme tu díky prevenci, který si našel nádor na varleti. „Když se mi to přihodilo, přemýšlel jsem, jak předat špatnou zkušenost a motivaci ostatním, aby se více starali o zdraví,“ vysvětlil, proč se rozhodl stát tváří kampaně.

„Když se lidí zeptám, jestli myslí na prevenci, řeknou: No já se raději nevyšetřuju, protože bych si nedej bože ještě něco našel,“ uvedl na tiskové konferenci ve čtvrtek 13. října. A doplnil, že si „lidé spolu mohou vyměňovat informace, kdy naposledy absolvovali vyšetření a že jim dopadlo dobře. A pokud si něco najdou, mohou to sdílet a čelit tomu společně.“

Tváří projektu se stala také zpěvačka Anna Julie Slováčková (27), které lékaři odhalili zhoubný nádor díky pravidelné kontrole. „Hlavně mladí lidé by na sebe měli dávat pozor, protože rakovina se netýká jenom starých, ale bohužel i mladších generací. Aplikace je v tomhle ohledu velmi pokroková a krásně a jednoduše udělaná, donutí člověka se na zdraví koukat,“ sdělila na tiskové konferenci.

Zatím je dostupná starším osmnácti let, od příštího roku by se věková hranice mohla snížit na patnáct. A Vacková nevylučuje, že se časem zpřístupní ještě mladším ročníkům.

Z tiskové konference Anna Přibylová

Pozor na nadměrné užívání antibiotik, varuje Státní zdravotní úřad

Rostoucí odolnost bakterií na účinky antibiotik je celosvětovým problémem. Statistiky uvádějí, že v roce 2019 zemřelo 1,27 milionu lidí v důsledku nákazy rezistentními bakteriemi. Aby se negativní trend zastavil, je nezbytná lepší informovanost pacientů i lékařů.

V lidském těle se přirozeně vyskytují bakterie, které jsou odolné proti antibiotikům. Problém ale nastává ve chvíli, kdy začnou převládat. Rezistence pak v případě infekce často vede ke zvýšenému riziku úmrtí. Už dnes mají v Česku rezistentní bakterie na svědomí více obětí než dopravní nehody.

„Situace bohužel není ideální. V zastoupení rezistence u vybraných bakterií se často více blížíme zemím východní a jižní Evropy než vyspělým zemím Skandinávie,“ uvedl na tiskové konferenci ve čtvrtek 13. října Milan Trojánek, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní disciplíny Fakultní nemocnice v Motole.

Jedním z faktorů, který má za následek vznik rezistence, je nesprávné a nadměrné užívání antibiotik nebo předepisování těch se širokým spektrem účinku, protože se nezaměřují pouze na původce infekce, ale útočí i na přirozenou mikroflóru.

Účinná prevence vzniku rezistentních bakterií spočívá ve správné edukaci. „Je nám ctí, že jako Státní zdravotní ústav máme možnost zastřešovat mezioborové aktivity cílící na zlepšení situace s antibiotickou rezistencí i na zvýšení povědomí lidí o existenci a závažnosti problému,“ prohlásila ředitelka ústavu Barbora Macková.

Z tiskové konference Emma Fousková

Mamuti v muzeu vzali děti do pravěku a ukázali, jak se tkalo či hrálo na nástroje

Zatímco z jedné místnosti se ozývaly rány, jak se děti pomocí pazourku a ocílky snažily zažehnout oheň, z další se nesly tóny píšťal nebo rytmy jednoduchých dřevěných nástrojů. Národní pedagogické muzeum v Praze ožilo v sobotu 15. října speciálním programem, který stovku návštěvníků, zejména těch nejmenších, přenesl o spoustu let zpátky do pravěku. O mimořádnou náplň, která zahrnovala i drcení obilí nebo tkaní, se starali členové oddílu experimentální archeologie Mamuti. Doplnili tak stávající výstavu Pravěk k tabuli!

Ta skrze více než desítku školních obrazů, didaktických pomůcek, učebnic a vitrín s dobové nálezy mapuje pestrý vývoj archeologie ve školách. „Chtěli jsme ukázat vývoj a proměnu výuky o našich nejstarších dějinách, jak ostatně vyplývá ze zaměření našeho muzea, ale představit i další aspekty, které byly s výukou propojeny,“ vysvětlila ředitelka Markéta Pánková v tiskové zprávě.

Pořadatelé expozice pro tento účel proměnili i muzejní sklep v pravěkou jeskyni, ve které bylo možné malovat na zdi, a přiblížit se tak pravěku i kreativní cestou. Jedna z místností se věnuje i Eduardu Štorchovi. „Je pro nás nejvýznamnějším archeologem a my se můžeme pyšnit tím, že jsme úplně první, kteří jeho sbírku vystavují,“ zmínil při komentované prohlídce Jaromír Linda, jeden z autorů výstavy. Tu je možné navštívit až do 3. září 2023.

Z Národního pedagogického muzea Rosalie Machartová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Útok v LGBT+ baru v Bratislavě má dvě oběti. Důvodem byla nenávist k menšinám

Slovensko se vzpamatovává z tragické události. LGBT+ bar Tepláreň v centru Bratislavy se stal ve středu 12. října večer terčem útoku. Pachatel střelnou zbraní zabil dva muže a zranil jednu ženu. Dvojnásobná vražda vyvolala reakce politiků, zejména prezidentky Zuzany Čaputové.

Oběťmi byli dva mladí členové tamní komunity, zraněná žena je mimo ohrožení života. Motivem činu byla právě nenávist k sexuálním menšinám, devatenáctiletý pachatel Juraj Krajčík se na sociálních sítích negativně vyjadřoval i o Židech a jeho příspěvky měly i rasistický podtext. Ráno po útoku ho policie nalezla mrtvého, spáchal sebevraždu a v dopise na rozloučenou útok oslavoval.

Prezidentka Čaputová hned druhý den navštívila místo neštěstí. Na počest obětí položila květiny a zapálenou svíčku, poté dlouze objala majitele podniku Romana Samotného. Na Instagramu zveřejnila několik příspěvků, ve kterých se členům komunity LGBTI+ omluvila, že se na Slovensku nemohou cítit bezpečně. Zároveň napsala, že politici nesou odpovědnost za každé slovo, které vysloví, přesto mnozí z nich plní prostor nenávistí.

Premiér Eduard Heger (OLaNO) zveřejnil na Facebooku vyjádření, v němž útok odsoudil, zároveň ale nepřímo označil homosexualitu za životní styl. Za to se v reakci na negativní komentáře ještě téhož dne omluvil. Jeho předchůdce a současný ministr financí Igor Matovič (OLaNO) vraždy taktéž odsoudil, oběti v prohlášení ale označil jako „teplé“, což také vyvolalo kritiku.

Kromě slovenských politiků útok odsoudili například český předseda vlády Petr Fiala (ODS) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), připojila se i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Gabriela Muňozová

Ekonomika

Pomoc firmám je chaos, kritizovala Schillerová. Dostanou ji, slíbil Jurečka

O inflaci, návrhu státního rozpočtu i možné nové místopředsedkyni Sněmovny diskutovali ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová v Partii na CNN Prima News. Přeli se také o podporu firmám ve složité situaci. „Dostanou adekvátní pomoc,“ slíbil Jurečka v neděli 16. října. „Všechno přichází pozdě a je to obrovský chaos,“ kritizovala Schillerová: „Letos firmy neuvidí ani korunu, kromě těch korun za odpuštění poplatků na obnovitelné zdroje.“

Inflace v září vzrostla na 18 %. Zvyšují se i mzdy, ale pomalejším tempem. Podle Jurečky by jejich razantnější vylepšení mohlo prohloubit nezaměstnanost. Vicepremiér v diskuzi dále hájil novelu státního rozpočtu, která už je ve Sněmovně a pro letošek počítá se schodkem 375 miliard a pro příští rok 295 miliard. Schillerová jako bývalá ministryně financí upozornila, že by deficit na další rok měl být 445 miliard, protože 150 miliard je z „virtuálních“ příjmů. Jurečka uvedl, že částku získají díky windfall tax, tedy z daně z neočekávaných zisků, dále z dividend a emisních povolenek. „Máte to na vodě, absolutně nevěřím, že byste to z toho mohli získat,” prohlásila Schillerová.

V závěru pořadu hosté komentovali i dění ve Sněmovně. Po Janě Mračkové Vildumetzové se uvolnilo místo místopředsedy Sněmovny, kam hnutí ANO navrhlo Kláru Dostálovou. KDU-ČSL o novém jméně teprve bude jednat, už teď je ale jasné, že koaliční partner TOP 09 nesouhlasí. I přesto bude ANO na nominaci trvat.

Alena Bernášková

Vysoké ceny energií i surovin ohrožují pekaře, k pomoci vyzývají vládu

Čeští pekaři a cukráři se potýkají s krizí, kterou zavinilo zdražení pohonných hmot, plynu a vstupních surovin. Proto zvýšili prodejní ceny, ale ani ty nepokryly nárůst nákladů. Někteří museli provoz uzavřít. Na situaci upozornili při příležitosti Světového dne chleba a pečiva.

Cena kilogramu konzumního chleba meziročně vzrostla o 32,2 %, rohlíku o 33,3 %. Měsíční náklady na pekárenské výrobky se tak pro čtyřčlennou rodinu meziročně zvýšily o 400 korun. Stejný trend trápí i další země Evropské unie, v Česku je devátý nejvyšší.

Za problémy mohou nejen vysoké ceny plynu, které v pekárnách průměrně vzrostly o 350 %, ale i výdaje za elektrickou energii a ostatní vstupy. Například pšeničná mouka chlebová stojí proti loňsku o 71,9 % víc. „Letošní rok byl pro náš obor kritický,“ upozornil Bohumil Hlavatý, výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů, na tiskové konferenci ke Světovému dni chleba a pečiva, který se každoročně slaví 16. října.

V reakci na neschopnost hospodařit při vysokých cenách zaslala Potravinářská komora v čele s prezidentkou Danou Večeřovou v úterý 11. října výzvu, která žádá o zastropování cen energií pro všechny podniky bez rozdílu. Vláda dosud pomohla hlavně malým a středním podnikům. Ve výzvě se dále mluví také o snížení už stanovených maximálních cen.

Mimo to se obor potýká s nedostatkem nových učňů. Přilákat je má soutěž na základních školách, do níž se lze zapojit na sociálních sítích. Dále se u příležitosti Světového dne chleba konají akce nejen na středních školách, ale i v některých pekárnách. Zajímavosti si zájemci mohou přečíst na nově spuštěné internetové stránce Světový den chleba a pečiva.

Z tiskové konference Karolína Fejtová

Festival Profesia days radí, jak efektivně balancovat práci a duševní zdraví

Jak zvládat stres a syndrom vyhoření, jak se zlepšit v programech Excel a Word či jak jsou na tom s cizími jazyky, poznávali návštěvníci z řad zaměstnanců, začínajících podnikatelů i lidí bez práce na výstavišti v pražských Letňanech. Personalistům tu zase patřily přednášky, jak přimět kolegy k návratu z home office do kanceláří. To vše zahrnoval jedenáctý ročník veletrhu Profesia days a HR days, který se uskutečnil 12. a 13. října. Mezi hlavní témata patřilo psychické zdraví.

„Doba je náročná, za poslední čtyři roky jsme zaznamenali asi nejdynamičtější transformaci trhu. Když je člověk spokojený, je spokojená i jeho duše. V našem průzkumu jsme zjistili, že až 50 procent lidí se v čase koronaviru začalo zajímat o duševní pohodu, to samé platí i u personalistů,“ uvedla Ivana Molnárová, výkonná ředitelka společnosti Profesia. „Vždy jsem byla pro to, aby se lidé cítili svobodně, aby si práci užívali a nechodili do ní se sevřeným žaludkem, je zapotřebí lidský přístup.“ Proto řečníci mimo jiné nabízeli také řešení, jak ráno vstávat z postele, zájemci mohli využít krátký mentoring zdarma.

Pomoci v kariérních možnostech přijeli například zakladatel projektu Reknihy Tadeáš Kula, Alexandra Šišková ze sdružení mladých lékařů Loono či mistr světa ve freestyle motocrossu Libor Podmol. Mluvili mimo jiné o udržitelném fungování neziskového sektoru, kryptoměnách, boření mýtů na trhu práce či o tom, jak si člověk dosahováním velkých kariérních výšin může zároveň ubližovat.

V plné hale v Letňanech čekalo na účastníky na 150 vystavovatelů, řada přednášek, rozhovorů a poradenská zóna, nabízející konzultace životopisů, právní poradenství či profesionální focení.

Z výstaviště Zuzana Drábková

Kultura

Signal festival oslavil deset světelných let. Připomněl předsednictví EU i válku

Přehlídka digitálního umění a kultury Signal, známá také jako festival světla, oslavila letos desáté výročí a pro tento významný milník si organizátoři připravili pestrý a bohatý program. Patnáct projekcí a instalací na dvou trasách zavedlo návštěvníky z centra na Letnou nebo z Vinohrad do Vršovic. Novinkou byla spolupráce s významnými institucemi, jako jsou Kunsthalle Praha či Centrum architektury a městského plánování, kulturní centrum Vzlet či Fakulta elektrotechnická ČVUT.

„Festival nám dělá velice dobré jméno doma i v zahraničí, přilákal do našeho města už více než tři miliony návštěvníků. Tady se kombinují jedinečná umělecká díla s neméně jedinečnými kulisami Prahy, a tak vzniká skutečně neopakovatelná atmosféra a oživení veřejného prostoru,“ prohlásil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na zahájení ve čtvrtek 13. října na náměstí Míru, kterého se mimo jiné účastnil i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Návštěvníky jako první uchvátil impozantní videomapping od Jérémieho Bellota a Josselina Fouchého z francouzského uměleckého kolektivu AV Extended, k němuž doprovod vytvořil český producent elektronické hudby Aid Kid. Dynamické pestrobarevné obrazce, které projektor zářící z radnice Prahy 2 na baziliku sv. Ludmily vykreslil, symbolizovaly česko-francouzské propojení a sounáležitost při předání předsednictví v Radě Evropské unie. „Je krásné, že můžeme přinášet trošku světla, které je symbolem naděje. Myslím, že je to v dnešní době důležité a zapotřebí,“ uvedl ředitel festivalu Martin Pošta.

Za zvláštní zmínku stojí instalace Maxima Velčovského na Mariánském náměstí s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího. Vytvořil ji z vraků aut z ukrajinských měst zasažených válkou a doplnil je o příběhy jejich vlastníků.

„Po dvou složitých letech jsme zažili silný ročník, reakce jsou skvělé. Ohlasy od laické i odborné veřejnosti jsou maximálně pozitivní. Dávají nám novou energii do dalších ročníků. Připravili jsme největší galerijní zónu v historii festivalu a její návštěvnost naprosto předčila naše očekávání,“ hodnotil Pošta desátý ročník, který trval až do 16. října a odhadem ho zhlédlo přes půl milionu zájemců.

Instalace v Centru architektury a městského plánování bude k vidění do 6. listopadu, v Kunsthalle Praha až do 21. listopadu.

Z festivalu Ela Šerá

Foglarův humor stále funguje. Vychází druhý soubor komiksů o Rychlých šípech

Po nečekaném zájmu čtenářů o Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera přichází nakladatelství Albatros ve spolupráci se Skautskou nadací s pokračováním. Druhý svazek obsahuje 101 komiksů, které nakreslil Marko Čermák. Nabízí také 13 dosud neotištěných příběhů, ty na základě Foglarovy pozůstalosti výtvarně zpracoval Jiří Grus, a dvě statě komiksového odborníka Martina Foreta.

Přestože je pětičlennému chlapeckému klubu přes osmdesát let, zájem o jejich příhody trvá. Titul s oficiálním názvem Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka je momentálně jedním z nejprodávanějších dětských titulů. Vydání předcházelo dvouleté editování, retušování a pečlivá grafická úprava.

„Popularita obou souborů překonala naše představy. Mám radost, že se daří předávat Rychlé šípy dalším generacím,“ komentoval komerční úspěch Roman Šantora ze Skautské nadace. Ta penězi z prodeje knih podporuje skautské oddíly.

Čermáka popularita zmíněných knih neudivila. „Po dobrodružství touží dnešní děti stejně jako ty před osmdesáti lety, smějí se pořád tomu samému. Foglar zkrátka odhadl, o čem chtějí číst,“ konstatoval. Domnívá se, že Rychlé šípy mohou poskytnout dospělým čtenářům návrat do dětství a únik od náročné doby. Sám příběhy známé pětice hltal už jako šestiletý, rukopisem Jana Fischera se inspiroval. Během křtu souboru, který se konal 16. října v pražském Centru české dětské knihy, vzpomínal na spolupráci s Foglarem a přiznal, že mu obrátila život naruby.

Albatros hodlá s Rychlými šípy dále pracovat, další dílo takto rozsáhlého formátu ale neplánuje. Ve hře je vydání komiksů z temného prostředí Stínadel, znamenalo by to ale náročnou úpravu původní verze, která je podle nakladatelů přehlcená textem.

Z představení publikace Cecílie Sekalová

Dokument Civilizace přináší lidstvu varování i dobrou zprávu

Do českých kin přichází dokumentární esej Civilizace režiséra Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty. V ní se snaží odpovědět, proč zatím každá lidská civilizace znenadání skončila a zda se řítí k záhubě také ta současná. K zhlédnutí je od 13. října.

Autoři se snaží dávné historické události i aktuální problémy vysvětlit prostřednictvím rozhovorů se světovými osobnostmi, jako jsou bioložka Jane Goodallová, archeolog Thor Heyerdahl nebo autor sci-fi Arthur C. Clarke. Diváci mohou nahlédnout i do života různorodých kultur po celém světě, které poskytují neotřelý pohled na současnou civilizaci.

Snímek se natáčel ve více než třiceti zemích dlouhých sedm let, částečně vlivem pandemie covidu-19. Čekání se ale podle autorů vyplatilo. „Kontext nemohl být lepší ani horší,“ prohlásil Bárta s ohledem na dopady pandemie na celou společnost.

Závěrem dokumentu je pozitivní zjištění: současná civilizace má šanci být první, která přežije. Lidstvo si však podle autorů „musí konečnost uvědomit“ a začít v souladu s tím jednat. „Naše poselství je, že situaci máme ve svých rukou. Je to na nás a nikdo zodpovědnost za to, co bude, nesejme,“ prohlásili Horký s Bártou na novinářském promítání.

Z novinářské projekce Adéla Čermáková

Sport

Fotbalová Plzeň se německému gigantovi nevyrovnala ani napodruhé

Také odvetný zápas fotbalové ligy mistrů vyšel lépe Bayernu, který si v Doosan aréně zajistil postup do osmifinále. Pro domácí Plzeň se klání v prvním poločase vyvíjelo katastrofálně, inkasovala hned čtyřikrát. Po přestávce se ale zlepšila a díky Vlkanovovi a Klimentovi skórovala dvakrát. Po porážce 2:4 však zůstává bez bodu na dně tabulky skupiny C.

„Jsem rád, že se kluci nepoložili a zvedli se,“ pochválil domácí kouč Michal Bílek: „Druhá půle byla z naší strany skvělá.“ V ní nejprve Mosquera sklepl Holíkův centr na Vlkanovu, který prudkou střelou bez přípravy zmírnil hrozivé skóre 0:4 a zaznamenal první trefu v západočeském klubu. Po něm se navíc prosadil i Kliment, který si zpracoval Jirkovu přihrávku a vypálil pohotově z otočky. Zlepšení v druhém poločase podtrhl brankář Staněk, který se po zranění vrátil do sestavy. „Zato první půle vypadala hrozivě,“ uznal Bílek.

Úvodní poločas jasně ovládl Bayern. I v oslabené sestavě dal o sobě rychle vědět a po půl hodině drtil soupeře o čtyři branky, když se postupně prosadili Mané, Coman a dvakrát Goretzka. Lídr skupiny se na góly ani nenadřel, domácím vázla komunikace a kupili chyby.

Právě kvůli pokaženému poločasu zůstávají ve skupině bez jediného bodu. Proti slavnému soupeři si aspoň vylepšili ofenzivu, a tak si 11 tisíc diváků v hledišti užilo vyrovnanější souboj než v předchozích pohárových utkáních. Další zápasy čekají Plzeň 26. října v Miláně a 1. listopadu doma, kde uzavřou skupinovou fázi se slavnou Barcelonou.

Denisa Hollerová

Lyžaři na startu sezony: nová posila i domácí vrchol ve Špindlerově Mlýně

S blížící se zimou startuje českým alpským lyžařům nový soutěžní ročník. Po letní přípravě, kondičních trénincích i praxi na evropských kopcích je čeká na dvacet zastávek Světového poháru, včetně jedné tuzemské. Nově se do týmu přidala Adriana Jelínková, která do letošního jara rozvíjela sportovní kariéru v Nizozemsku.

„Naše nové želízko v ohni Adriana je v tuto chvíli naší nejlepší obřákářkou,“ pochvaloval si předseda úseku Ladislav Forejtek na tiskové konferenci ve čtvrtek 13. října. Jelínková měla zahájit sezonu 22. října v Söldenu, ale slalom se nakonec nejel. A i další se zapojí o něco později: ať už ze zdravotních důvodů v případě Gabriely Cápové nebo z taktických jako u Kryštofa Krýzla.

Sportovci při letní přestávce nezaháleli: připravovali se individuálně či společně, na tréninkových kempech zlepšovali hlavně kondici. Lyžování přímo na sněhu bylo v letních měsících poměrně složité, protože kvůli velkému teplu nebyly k dispozici některé obvyklé sjezdovky. Ve speciálním režimu se nesly například finální dny přípravy, kdy čeští lyžaři sdíleli tratě společně s rakouským A týmem. „Už se začínám cítit zase dobře,“ prohlásil Jan Zabystřan, kterého čeká tuto zimu i Univerziáda v USA.

Akce, na kterou se hlavně čeští fanoušci můžou v letošním zimním období těšit, je ženský Světový pohár ve Špindlerově Mlýně, který se bude konat na konci ledna. „V tuto chvíli by za nás mohlo na start šest žen ve slalomu a čtyř ženy v obřím slalomu. Ale může se to změnit pohybem v rámci světového žebříčku,“ řekl nový šéftrenér reprezentace Jan Fiedler.

Z tiskové konference Štěpánka Lukešová

Počasí

Začátek podzimu se nesl v aprílovém duchu

Hlava spisovatele Franze Kafky u obchodního domu Quadrio na pražské Národní třídě láká turisty a umělce z celého světa, ale minulý týden pozorovatele sochy zaskočilo proměnlivé počasí. Turisté kvůli častým přeháňkám co chvíli zabíhali pod střechu nebo alespoň vytahovali deštníky. Jediní, kdo zůstával přeháňkám navzdory, byli právě umělci, které Kafkova hlava fascinovala až příliš, než aby jim zážitek překazil déšť.

Počasí bylo proměnlivé už od neděle 9. října. Mírná oblačnost se střídala s vydatnými, ale nepravidelnými přeháňkami. Teploty nepřekročily 17 stupňů. Náhlou změnu proti aprílovému počasí zaznamenali meteorologové až v neděli 16. října a v pondělí. Slunečné počasí přineslo oteplení s hodnotami kolem 20 stupňů. Dále ale Český hydrometeorologický ústav varuje před poklesem teplot, naopak se mohou četněji vyskytnout srážky.

Anna Tomková