28. října 2022, Carolina č. 1015

události od 19. do 26. října


Z domova

Bartoš v debatě hájil mimořádnou daň, Okamura vládu kritizoval

O novou daň z neočekávaných zisků, která má zmírnit ekonomickou situaci, se střetli ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s předsedou SPD Tomiem Okamurou. „Cílem není podojit firmy, ale srovnat výkyvy kvůli válce na Ukrajině,“ vysvětloval v neděli 23. října v Partii na Primě. „Ve vládě panuje absolutní chaos,“ postěžoval si následně Okamura před budovou televize. V předchozí vzrušené debatě kritizoval i další kroky kabinetu.

Windfall tax, jak se mimořádné zdanění označuje, patří ke zvažovaným řešením, kterými chce vláda získat do rozpočtu dodatečné příjmy. O její podobu se střetla i pětikoalice, návrh ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) s ní počítá po dobu tří let. Rozpory a protichůdné názory vládních stran, například od kdy má platit, vyvolaly propad akcií ČEZ, bank či těžařských společností, čímž dotčené firmy přišly až o 31 miliard korun. Okamura Bartošovi v debatě vyčetl, že kabinet o záměru informuje zmateně.

Jako zástupce opozice kritizoval i další postup vlády. Její reakci na krizi, kterou znásobila únorová ruská invaze na Ukrajinu, označil za pomalou a opožděnou, naopak vyzdvihl kroky Německa. „To přijímá vlastní řešení,“ poznamenal a upozornil, že vzhledem k velké vazbě českého hospodářství na sousední ekonomiku by mohly tyto kroky znamenat další problémy. Naopak Bartoš považoval společný postup Evropské unie za zásadní a zastropování energií v Německu se neobává.

Okamura v diskusním pořadu nesouhlasil ani s plánovanou návštěvou některých ministrů na Ukrajině. „Vy jste normálně ukrajinská vláda a Petr Fiala je ukrajinský premiér,“ vytkl Bartošovi. Ten naopak cestu označil za akt solidarity. Kdo do Kyjeva vyrazí, kvůli bezpečnosti neupřesnil.

Od televize Prima Veronika Tůmová

Přijměte manželství pro všechny, žádají spolky po vraždě v Bratislavě

Dvojnásobná vražda v Bratislavě motivovaná nenávistí k sexuálním menšinám vyvolala silnou reakci i v Česku. Představitelé jedenadvaceti organizací, jež se věnují LGBT+ komunitě, útok odsoudili a vyzvali politiky, aby současnou situaci zlepšili. Apel, který představili na tiskové konferenci ve středu 19. října, nese název Společně proti nenávisti a žádá mimo jiné přijetí manželství pro všechny.

„My, jako LGBT+ lidé v Česku, chceme, aby politici a političky v naší zemi dělali svou práci a zajistili naši bezpečnost,“ prohlásil Aleš Rumpel, zástupce organizace Prague Pride. Současně vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým. Upozornil také, že podobný případ se v Evropě nestal poprvé.

Podle Michala Pitoňáka z organizace Queer geography se státy Visegrádské čtyřky v posledních letech v žebříčku, který hodnotí postavení této komunity ve společnosti, propadly. „Vztah mezi výskytem deprese a stigmatizace je prokázaný, stejně jako mezi stigmatizací a sebevražedností,“ poznamenal.

I další účastníci kritizovali politiky, že podobné činy sice odsuzují, ale málo přispívají ke změnám. „Slyšeli jsme mnohá slova účasti, ale už méně zaznívaly konkrétní kroky, co budeme dělat, aby se i u nás situace zlepšila. Proto jsme se rozhodli, že je navrhneme,“ řekla Lucia Zachariášová, právnička iniciativy Jsme fér a bojovnice za rovná práva žen a mužů.

Výzva definuje tři základní požadavky, mezi něž patří přijetí manželství pro všechny, novelizace zákoníku v souvislosti s ochranou LGBT+ a zastavení povinnosti kastrace trans lidí. Zájemci ji mohou podepsat na stránkách www.spolecneprotinenavisti.cz.

Z tiskové konference Jáchym Sobotka

Dráhy chystají nový noční spoj do Švýcarska. Nasadí moderní vozy

Ve snaze konkurovat leteckým dopravcům se proměňuje cestování po železnici. České dráhy investovaly do modernizace lůžkových a lehátkových vozů 246 milionů korun a od prosince zavedou pod značkou ČD Night novou noční linku z Prahy přes Německo do Curychu. Kromě obměněné výbavy zlepší i služby na palubě, zavádějí třeba možnost objednat si jídlo online. Zvýší se však také cena jízdenek, vzroste o 15 procent.

„České lůžkové a lehátkové vozy budou jedny z nejmodernějších v Evropě,“ prohlásil Bohumír Bárta, generální ředitel společnosti JLV, která servis v jídelních a lůžkových vagonech zajišťuje, v pondělí 24. října na pražském hlavním nádraží.

Právě tam České dráhy nové vybavení představily. Podle šéfa Michala Krapince do značné míry inspirovaly rakouskými dopravci, celkově modernizují osmnáct vozů, lůžkových i lehátkových, nové budou obklady, osvícení či WIFI připojení. Zabezpečení kabin zajistí elektronický zámek a budou nepřetržitě propojeny se stevardem. Také se zavedou oddělené záchody pro muže a ženy, zájemci si mohou zakoupit soukromé kupé s vlastní toaletou a sprchou.

S pohodlnějšími vozy přibude jedno zcela nové spojení z Prahy do Curychu přes Drážďany, Frankfurt a Basilej, které má podle Krapince podpořit vysokou poptávku českých turistů po Švýcarsku. Tam už České dráhy noční spoj provozují přes Rakousko, dále takto zajíždějí i na Slovensko a do Maďarska.

Z představení nových vlaků Matej Majka

Lidé by měli mít právo vypnout personalizaci, míní novináři i obchodníci

V příštích deseti letech se sníží počet pracovních pozic v tištěných i elektronických médiích, myslí si až čtvrtina respondentů výzkumu, který vznikl v rámci projektu Digitální doba s lidskou tváří. Zapojilo se do něj 620 zaměstnanců z mediální sféry. Výsledky představil na tiskové konferenci v pondělí 24. října garant výzkumu, novinář a pedagog Václav Moravec.

Novináři, obchodníci či marketingoví specialisté odpovídali na otázky ve třech oblastech: práce v médiích, využívání digitálních technologií a zohledňování témat sociálního vyloučení a osob se speciálními potřebami. „Zjistili jsme, jak se pracovníci ve zpravodajských médiích vůbec cítí a co si myslí o jejich budoucnosti v současném čím dál více digitalizovaném světě,“ přiblížil Moravec.

Výzkum odhalil, že 70 % novinářů nepochybuje o přínosu rozšíření a užívání síťových médií. „Proč třetina respondentů hodnotí technologie negativně, budeme muset podrobit dalšímu zkoumání,“ poznamenali autoři studie. Ty překvapilo, že „84,4 % respondentů souhlasí s právem lidí na vypnutí personalizace stránek,“ přestože řada souhlasných názorů přišla od obchodníků, kteří přizpůsobování vzhledu či obsahu webů podle předchozího chování uživatele hojně využívají.

Z dalších výsledků vyplynulo, že podle dvou třetin dotazovaných mají veřejnoprávní i soukromá média vytvářet obsah pro lidi a o lidech s postižením. Současně však více než čtyři z deseti respondentů přiznávají, že jejich tituly takový obsah neprodukují.

Závěry výzkumníků následně reflektovali mediální odborníci a zástupci nevládních organizací. Výsledky debaty poslouží k dalšímu rozvoji dlouhodobého projektu Digitální doba s lidskou tváří.

Z tiskové konference Jakub Hříbek

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

EU jednala o plynu. Kompromis k nákupu i stropu cen má podmínky

Přibližně deset hodin jednali prezidenti a premiéři zemí Evropské unie, než v pátek 21. října oznámili opatření, která by měla zabránit dalšímu zvyšování cen energií. Týkají se například společného nákupu plynu nebo zastropování jeho ceny za určitých podmínek.

„Trvalo to dlouho do noci a nebylo jednoduché dosáhnout dobrého kompromisu. Myslím, že se to nakonec podařilo. Z hlediska České republiky a českého předsednictví to považuji za úspěch,“ řekl novinářům po jednání premiér Petr Fiala (ODS). Představitelé členských států se shodli na podpoře společného nákupu plynu a mechanismu cenové korekce v případě mimořádného zdražení energií. O to česká vláda podle Fialy stála.

Jednání vycházela z návrhu Evropské komise z úterý 18. října. Evropská rada ovšem zastropování cen plynu podmínila analýzou finančních dopadů a ujištěním, že se nezvýší jeho celková spotřeba. Společné nákupy plynu platí pouze do kapacity 15 % zásobníků, nad ní by měly zůstat dobrovolné. Evropská komise musí nyní závěrům sedmadvacítky dodat konkrétní obrysy, splnění všech podmínek však může realizaci oddálit.

Lídři zemí EU ale nediskutovali jen o energetice. Mluvili také o ruské agresi na Ukrajině, ochraně kritické infrastruktury nebo vztazích s Čínou. Fiala jako jeden z cílů upřesnil: „Zbavit se závislosti na Číně tam, kde nás to činí vydíratelnými.“ To podle něj ale neznamená úplné zpřetrhání ekonomických vazeb.

Matylda Hofschnaidrová

Ekonomika

Kalkulačka spočítá, kolik lidé ušetří za energie. Poradí i specialisté

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil ve čtvrtek 20. října ve spolupráci s resortem životního prostředí kampaň i další kroky, které mají lidem pomoci ušetřit za energie. Zahrnují praktické informace, přehledy finanční podpory či názornou kalkulačku, která možné úspory vyčíslí. Do programu se zapojí i sociální pracovníci.

První fáze kampaně, která už běží, má informovat veřejnost o vhodných možnostech řešení. Zaměřuje se jak na okamžitá opatření, jako je například nižší teplota vytápění, tak současně na dlouhodobé projekty typu fotovoltaiky. „Cílem je nasměrovat lidi na systémové řešení,“ vysvětlil Jurečka.

V příštích týdnech v rámci druhé části vznikne rozsáhlá komunikační síť. „Na každé krajské pobočce úřadu práce budeme mít vyškoleného člověka, který bude schopen říci podrobnější informace, jak by klient mohl postupovat z hlediska toho, jakou má nemovitost,“ doplnil Jurečka. Pomoci mají i tzv. místní akční skupiny, tedy sdružení podnikatelů, řídících orgánů a neziskových organizací na určitém území.

Ministerstvo vytvořilo web www.zkrotimeenergie.cz, kde se lidé mimo jiné dozvědí, na jaké příspěvky mají nárok a jak o ně žádat. Na stránce funguje také jednoduchá kalkulačka okamžitých úspor rozdělených podle typu nemovitosti a vytápění. Funkce pro dlouhodobá řešení bude podle koordinátora kampaně Martina Sedláka k dispozici v listopadu.

Z tiskové konference Michal Škach

Kultura

Stano se povznesl nad tradiční tvorbu a maloval zavěšenou ženou

Přestože jindy slovenský umělec Tono Stano vystavuje především fotografie, tentokrát zaujal netradičním dílem i jeho neobvyklou realizací. V ateliéru připevnil modelku Terezu Kočovou hlavou dolů a štětcem usazeným na její hlavě tvořil abstraktní malby. Snímky pozoruhodného procesu a výsledná díla mohou návštěvníci zhlédnout do 2. listopadu v Trafo Gallery v areálu pražského holešovického tržiště.

Inspiraci k doslova odlehčené tvorbě načerpal Stano v Číně. Tam se účastnil kaligrafického sympozia, kde mu vadilo, jak tvůrci stáli během kresby na zemi a skláněli se nad papír. „Bylo by lepší, kdyby přiletěli a shodili spoustu tuše,“ vyprávěl autor na poslední komentované prohlídce, která se konala 19. října. Jak nápad realizoval, mohou návštěvníci galerie vidět na videu nebo na nástěnce umělcových poznámek a nápadů.

Modelka měla na nohách brusle, za něž visela na karabinách. Odtud plyne i název výstavy - Brusel, který může evokovat mužský tvar jednotného čísla pro brusle nebo belgické hlavní město. Právě zde údajně český král Jiří z Poděbrad vymyslel toto pojmenování, když viděl měšťany sportovat.

Kromě dvojznačného názvu si autor pohrál také s kostýmy. Nejprve omotal Kočovou do tmavého igelitu, ze kterého čněly pouze ruce s přivázanými štětci na každém prstu. Poté ji oblékl do romantických bílých šatů a velký štětec připevnil jednou k helmě a podruhé k plynové masce.

V galerii jsou dále k vidění také obrazy. Černé, šedé a červené tahy štětců a kapky barvy dávají pozorovatelům velký prostor k vlastní fantazii. Nechybějí ani pro Stana typické akty. „Je to příjemná výstava, neútočí na vás,“ popsala jedna z návštěvnic.

Z výstavy Dominik Fiala

Sport

Potupné derby pro Spartu: od Slavie dostala čtyři góly

Přes sedmdesát let neprohrála Sparta slavné fotbalové derby se Slavií takovým rozdílem. V neděli 23. října v zaplněném Edenu podlehla vysoko 0:4. Všechny góly dostala už v prvním poločase, po velkých chybách hostů se prosadili Jurečka, Hromada, Masopust a Olayinka. Zatímco Slavia udržela krok s vedoucí Plzní, Spartě se boj o titul zase vzdálil.

„Pětačtyřicet vyloženě trapných minut. Jak jsme prezentovali sebe i celý klub, bylo strašné,“ zlobil se sparťanský trenér Brian Priske.

Jeho tým v důležitých zápasech často srážejí individuální chyby v obraně a opakovaly se také tentokrát. Už v páté minutě stoper Vitík slabou přihrávkou brankáři odevzdal míč napadajícímu Jurečkovi, který zakončil mezi Kovářovy nohy, pak dvakrát sparťané nepokryli odražený míč u svého pokutového územé.

Pod čtvrtý gól se podepsal i útočník Kuchta, který hrál první derby v rudém dresu proti svému bývalému klubu. Na levé straně vracel míč Höjerovi, kterého předstihl Jurečka a přihrál před odkrytou branku. Sparta tak zaváhala i po vlastním autovém vhazování. „Všechny góly jsme soupeři darovali,“ litoval Priske.

Výsledek mohl být pro Spartu ještě krutější, domácí měli šancí mnohem víc, zatímco hosté téměř žádnou. Proto slávisté dosáhli nejvyššího vítězství v derby od roku 1948. „I kdybychom dali o gól víc nebo o dva míň, tak to speciálně nevnímám. Mám velkou radost, jak jsme k výsledku došli. Z výkonu, že hráči bojovali za klub, za dres, za šanci, kterou dostali,“ chválil kouč Jindřich Trpišovský.

Jeho tým se udržel za vedoucí Plzní s odstupem čtyř bodů, úřadující mistr má však stále zápas k dobru. Třetí Sparta se naopak musí místo stíhací jízdy za titulem dívat pod sebe. Za lídrem zaostává o devět bodů, zato Hradec je čtvrtý už jen o skóre.

Theodor Anfilov

Počasí

Babí léto dosáhlo vrcholu. Ochladilo se, přidal se déšť a mlhy

Teplé a slunečné říjnové dny mohly snadno vyvolat vzpomínky na léto, ve středu 19. října se však naplno dostavila podzimní realita. Značně se ochladilo, v pátek se přidaly přeháňky a déšť. Vyjasnilo se až v neděli.

Druhá polovina října začala vzhledem k této roční době neobvykle. Teploty po celé zemi překonávaly hranici 20 stupňů, na více než 20 místech padl rekord: ještě v neděli 16. října zaznamenali meteorologové ve Strakonicích dokonce letní den - přesně 25 stupňů. Od středy však začaly hodnoty klesat k 16 stupňům, nebe zůstávalo polojasné až skoro jasné.

Závěr pracovního týdne přinesl další ochlazení. Největší zimu pocítili obyvatelé na Karlovarsku, Liberecku a na Vysočině, kde se rtuť teploměru zastavila jen na 10 stupních, nad ránem dokonce kolem nuly. Podzimní nevlídnou atmosféru doplnily mlhy, četnější déšť i tmavé mraky.

Chalupáři a outdooroví sportovci se dočkali až v neděli, kdy se mraky na čas rozplynuly a nebe se zase rozjasnilo. Přes výkyvy zůstaly průměrné denní teploty až do neděle na stabilních 15 stupních. Celý týden vanul mírný vítr, bio zátěž se držela na prvním stupni.

David Radimerský