17. listopadu 2022, Carolina č. 1018

události od 9. do 16. listopadu


Z domova

Devadesát procent lidí rakovině slinivky podlehne, upozorňují lékaři

Rakovina slinivky břišní zaujímá celosvětově třetí nejvyšší úmrtnost ze všech nádorových onemocnění. Prognózy předpokládají, že do deseti let se dokonce posune na druhé místo. Její odhalení i léčba jsou podle odborníků stále náročné, což výrazně snižuje naději na překonání. Na nepříznivá data upozornili u příležitosti světového dne této nemoci.

Do roka od objevení nádoru zemře 71 procent pacientů, pouhých pět až osm procent žije dalších pět let. A tragické statistiky se v průběhu let mění jen nepatrně. „Každoročně dochází k pomalému zlepšení, avšak stále máme u této nemoci nejhorší léčebné výsledky a k tomu i pozdní diagnostiku,“ prohlásil Luboš Petruželka, přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

U příležitosti světového dne karcinomu slinivky břišní, který připadá na 19. listopadu, představili odborníci nové vědecké poznatky a nastínili, jak léčení těžkého onemocnění zlepšit. Kromě radikální operace, jež je po diagnostice primární, nezbytná a neodkladná, se častěji využívá i radioterapie. „Přestože se v jejím důsledku nepotvrdila delší životnost pacientů, stále je velmi důležitá. S její pomocí můžeme předoperačně zmenšit nádory a zároveň zmírnit symptomy, jako jsou bolesti a podobně,“ uvedla Soňa Argalacsová z Ústavu radiační onkologie Nemocnice Na Bulovce na tiskové konferenci ve čtvrtek 10. listopadu.

Lékaři s nadějí vyhlížejí možnost rozpoznání nemoci z běžného krevního vzorku. „To by dramaticky pomohlo včasnému diagnostikování většího počtu pacientů a vedlo ke zvýšení jejich šance na přežití,“ poznamenal Petruželka.

Odborníci se shodli, že není vhodné vybudovat celonárodní centrum, v němž by se léčili pacienti z celé země, ale naopak zdůrazňují podporu lokálních pracovišť, jež by měla dostatek financí a personálu pro zajištění kvalitní péče. „Čas, finance a odborníci, to jsou naše nejúčinnější nástroje,“ uzavřel Petruželka.

Z tiskové konference Jakub Hříbek

Orná půda i hmyz v ohrožení. Pomoci má nový projekt a 140 miliard

Dosavadní přístup k zemědělství v Česku dostatečně nechránil ohrožené druhy a ani půdu, upozornili aktivisté z ekologických organizací, které spolupracují s vládou. Podle nich však může pomoci nová společná politika Evropské unie, z jejíhož rozpočtu přijde v nadcházejících čtyřech letech do Česka 140 miliard korun. Poputují na opatření ke zlepšení životního prostředí i podpoří zemědělce.

V Česku se podle údajů ekologů rozoralo za posledních 70 let až 920 tisíc kilometrů mezí a polních cest, což výrazně zmenšilo prostor pro přirozenou biodiverzitu. Velké bloky, a ty tuzemské patří k těm větším v Evropě, jsou také náchylnější k vodní a větrné erozi a vysušování. Vodní eroze může znehodnotit 52 % zemědělské půdy, větrná 37 %.

V ohrožení jsou také živočichové, třeba polovina druhů vážek a brouků. Česko patří také mezi čtyři země na světě s největším počtem motýlů, kteří mohou vyhynout. „Důvodem úbytku je lidská rozpínavost, což se projevuje intenzifikací zemědělství a lesnictví,“ řekl entomolog Vladimír Hula na tiskové konferenci, která se konala v úterý 15. listopadu.

Na potíže upozorňuje i nový překlad Atlasu hmyzu, který vznikl za spolupráce Nadace Heinricha Bölla a Hnutí Duha – mimo jiné právě tyto dvě organizace nový směr zemědělské politiky na tiskové konferenci podpořily.

Navržená řešení stojí na dvou pilířích. První platí pro každého, kdo žádá o dotace. Zemědělci musí usilovat o dobrý stav půdy, což znamená udržovat ochranná pásma okolo vodních toků nebo zachovávat nekosené pásy země pro hmyz či budovat protierozní bariéry. Druhý pilíř je dobrovolný a jen rozšiřuje územní platnost kritérií z prvního, za což náleží vyšší odměna.

Vláda se tak snaží naplňovat některé body programového prohlášení. Například přesunutí čtvrtiny zemědělské půdy do ekologického režimu do roku 2030 nebo omezení erozně ohrožených půdních bloků na 10 hektarů.

Z tiskové konference Matej Majka

Stručně ze Sněmovny: nová místopředsedkyně a přehlasované veto

Vedení Poslanecké sněmovny doplnila Klára Dostálová. Na postu místopředsedkyně, který připadl opozičnímu hnutí ANO, nahradí Janu Mračkovou Vildumetzovou, která rezignovala na konci září v souvislosti s aférou Dozimetr. Dostálová v tajné volbě, která se uskutečnila ve středu 16. listopadu, porazila šéfa SPD Tomia Okamuru (SPD). V minulosti byla ministryní pro místní rozvoj.

Poslanci přehlasovali veto prezidenta Miloše Zemana. Státní rozpočet na letošní rok tak dál počítá se schodkem 375 miliard korun. Novelu v úterý 15. listopadu podpořilo 103 koaličních zákonodárců, opoziční hnutí ANO a SPD byla proti či se někteří jejich poslanci zdrželi. Zeman návrh odmítl 3. listopadu, kritizoval nižší příjmy. Vládla rozpočet upravila kvůli vysoké inflaci nebo válečnému konfliktu na Ukrajině.

(redakce)

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Stručně ze Slovenska: prezidentka Čaputová se chystá do Prahy

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se chystá na návštěvu Česka. Do Prahy se vrátí přibližně po půl roce u příležitosti výročí sametové revoluce. K památníku na pražské Národní třídě položí kytici už o den dříve, než se budou připomínat události 17. listopadu, ve stejném termínu se také potká se svým českým protějškem Milošem Zemanem nebo bude diskutovat se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

(redakce)

Ekonomika

Říjnová inflace proti září klesla z 18 na 15 procent

Tempo růstu spotřebitelských cen se zpomalilo. Zatímco v září dosáhla inflace 18 procent, v říjnu byla téměř o tři body nižší. V poklesu se projevil nový úsporný tarif, kterým vláda zastropovala ceny energií. Podle České národní banky (ČNB) bude v příštích měsících trend pokračovat, v polovině příštího roku by se mohla dostat inflace na jednociferná čísla.

V meziročním i meziměsíčním srovnání se projevila nejvíce v oblasti potravin. Výrazně zdražil cukr, a to více než o polovinu, vejce o necelou třetinu. Proti loňskému roku se zvýšily ceny olejů, tuků, mouky nebo mléka. „K tomu přispívají drahé agrární komodity i domácí zemědělské výrobky, které odráží ceny energií a další dopady války na Ukrajině,“ reagovala ČNB na data Českého statistického úřadu z 10. listopadu.

Také se zvedly ceny například u zemního plynu o 85 procent nebo u tuhých paliv o dvě třetiny. Vlivem už zmíněných podpůrných vládních opatření naopak zlevnila například elektřina o 38 procent.

„Meziroční růst bude v dalších měsících rozkolísaný, většina složek inflace bude zvolňovat,“ předpovídá ČNB. Podle její prognózy se v druhém čtvrtletí příštího roku vrátí do jednociferných čísel a v roce 2024 by se měla stabilizovat na dvou procentech, které si banka stanovila jako dlouhodobý cíl.

Dominik Fiala

Kultura

Ti, kteří tancují či cestují ve tmě. Dokument líčí život nevidomých

Naděje, energie, sarkasmus. I tak je možné popsat pocity či vlastnosti šesti protagonistů nového filmu Jany Ševčíkové. Prožívají stejná životní dramata jako kdokoliv jiný, jen s tím rozdílem, že svět vnímají jinak než očima. Snímek Ti, co tancují ve tmě, na kterém pracovala pět let, představila dokumentaristka letos na festivalu v Jihlavě. A setkala se s úspěchem.

„Lidi si o mně myslí, že jsem idiot, ale já jen nevidím,“ prohlašuje v příběhu mladý muž, který život zasvětil zvířatům a masážím. Černobílé pojetí s dynamickou kamerou nechce vzbuzovat lítost, ale nastínit, jak různorodé životy mohou lidé s vadou zraku mít. „Pro mě bylo důležité ukázat jejich mnohovrstevnatost,“ dodala autorka a držitelka Českého lva z roku 2016 na debatě, která se uskutečnila v úterý 15. listopadu. „Oni nenáviděli, když jsme je litovali. Chtěla jsem ukázat, jak žijou. Věci dělají jinak, ale jsou stejní jako my. I to nás může inspirovat.“

Natáčení začalo v Číně. Ondra, který se s handicapem vyrovnává díky sportu, tam běžel maraton přes Velkou čínskou zeď. O zrak přišel až v dospělosti, i proto jako jeden z mála částečně dokázal popsat, co vidí a co už ne. I tyto postřehy chtěla Ševčíková audiovizuálně, ač je to poněkud paradoxní, zpracovat. Film má také verzi pro nevidomé, která jim příběh převypráví, takže ani aktéři o zážitek nepřišli.

„Scénář vznikal samovolně. Jako když se nabaluje sněhová koule,“ vysvětlil dramaturg Ivan Arsenjev. „Důležité je hlavně vnitřní plynutí příběhů a dynamika vývoje.“ Vítězný snímek Varšavského filmového festivalu doprovází hudba Moniky Načevy. Z jejího textu pochází i motto, které snímek završuje: Co tě nezabije, to tě posílí, aspoň na chvíli, boj se nic.

Z novinářské projekce Veronika Tůmová

Do kin přichází komedie Grand Prix, hrají v ní Kozub i Donutil

Jan Prušinovský, tvůrce Okresního přeboru nebo série Most!, uvádí nový snímek Grand Prix. Diváci se společně s hlavními hrdiny vydají na dobrodružnou cestu na Velkou cenu formule 1 do Barcelony. Jejich pouť plná humoru však nebude jednoduchá, pronásledovat je bude policie i zločinecký gang z Polska. Film měl premiéru 17. listopadu, o dva dny dříve ho tvůrci a aktéři představili na novinářské projekci.

Bratranci Emil (Robin Ferro) a Roman (Kryštof Hádek) milují motoristické závody. Když se jim naskytne příležitost vidět naživo slavnou Velkou cenu, neváhají ani minutu. K cestě se shodou náhod připlete zloděj aut a Romanův nejlepší kamarád Štětka (Štěpán Kozub), kterému je v patách dvojice polských mafiánů. Ve vedlejších rolích se objevují Anna Kameníková jako Romanova manželka nebo Miroslav Donutil jako aktivní důchodce, od kterého si bratranci „vypůjčí“ dodávku. Mimo nespočet střetů a hádek způsobených nadbytkem mužského hormonu zažije trio hlavně plno zábavy a úsměvných chvil.

Na financování projektu se podíleli i fanoušci a vybrali téměř 670 tisíc korun. Podle producenta Ondřeje Zímy není částka zanedbatelná, ale z celkových nákladů pokryje jen zlomek. Crowdfundingová kampaň tak má spíš marketingový charakter a pomáhá ke zviditelnění filmu.

Na jeho premiéru čekali poslední týdny diváci i kritici. „Do svých rolí dávám všechno, jako herec už ale do střihu a postprodukce nezasahuji. Zbývá pouze doufat, že i oni odvedou dobrou práci. To je holt riziko povolání,“ odpověděl pro Carolinu Štěpán Kozub na otázku, jestli nemá strach z negativních ohlasů. Jestli se komedie povedla, mohou už teď posoudit návštěvníci kin.

Z novinářské projekce David Radimerský

Stručně z Českého slavíka: trofeje pro Bílou, Ztraceného a Kabát

Hudební anketa Český slavík oslavila šedesát let, jubilejní ročník v pražském Foru Karlín ovládli Marek Ztracený, Lucie Bílá a kapela Kabát. Zatímco Ztracený první místo obhájil, Bílá se na něj vrátila, když vystřídala letos druhou Ewu Farnou. Obdobně se po roce vyměnily skupiny Kabát a Mirai. Podle pořadatelů přišly rekordní dva miliony hlasů, Bílé vynesly i Absolutního slavíka. Do síně slávy vstoupil zpěvák a divadelník Jiří Suchý, slavnostní večer připomněl také nedávno zesnulou Hanu Zagorovou.

(redakce)

Sport

Klidnou zimu Plzni překazily Pardubice. Slavia si opět zastřílela

Fotbalová Plzeň měla už před 16. kolem jistotu, že jí po podzimní části bude patřit první příčka. Jenže o klidnější zimní přestávku ji připravila překvapivá remíza na hřišti posledních Pardubic 1:1. Její náskok před druhou Slavií se ztenčil na dva body, nejbližší pronásledovatel totiž rozdrtil Zlín 4:0. Úspěšnou sérii protáhla i třetí Sparta.

Ligový lídr v Ďolíčku, kde mají Pardubice azyl, pouze remizoval 1:1. Domácí houževnatě bránili a v 57. minutě je k senzaci nasměroval veterán Pavel Černý. Druhou prohru během osmi dnů odmítl obránce mistrovského týmu Milan Havel, který srovnal přízemní ranou. „První půle z naší strany nebyla dobrá, začali jsme hrát až po obdržené brance,“ hodnotil plzeňský kouč Michal Bílek.

Naopak Slavia pokračuje ve vítězném tažení, Zlínu na jeho hřišti nasázela hned čtyři branky a vyhrála už popáté za sebou. Navíc připravila o místo trenéra Jana Jelínka, kterého vedení zlínského klubu odvolalo. Nahradit by ho mohl Petr Rada.

Formu v závěru podzimu nabrala i Sparta, naplno uspěla potřetí v řadě. Budějovice porazila 1:0 a za Slavií zaostává o pět bodů. Zamlžené utkání rozhodl už v prvním poločase Lukáš Haraslín.

Jáchym Sobotka

Stručně ze sportu: stříbro pro florbalisty, konec tenistek v semifinále

Čeští florbalisté na mistrovství světa vyrovnali maximum z roku 2004. Po šestnácti letech znovu postoupili do finále, ale opět podlehli Švédsku, tentokrát 3:9. „Tým má obrovský potenciál. První dvě lajny mají věkový průměr 22 let. Mohou hrát na nejvyšší úrovni šest, osm, deset let,“ prohlásil trenér Jaroslav Berka. Jeho tým se vytáhl především v semifinále, kdy porazil domácí Švýcarsko vysoko 11:3. Turnaj se konal od 5. do 13. listopadu.

České tenistky skončily na Poháru Billie Jean Kingové v semifinále. Po dvou výhrách ve skupině nad Polkami a Američankami 2:1 podlehly Švýcarkám, pozdějším celkovým vítězkám. Karolína Muchová nejprve prohrála s Viktorijí Golubicovou 4:6, 4:6, následně Karolína Plíšková nestačila na Belindu Bencicovou 2:6 a 6:7. Závěrečný turnaj týmové soutěže, která nahradila Fed Cup, se uskutečnil v Glasgow od 8. do 13. listopadu.

(redakce)

Počasí

Ještě jeden rekord, ale už častěji déšť či mlhy. Zima je zase blíž

Po nadprůměrném říjnu, který byl čtvrtým nejteplejším od roku 1961 a během něhož padaly rekordy, přinesl listopad ochlazení. Druhý týden v měsíci se hodnoty držely nejčastěji okolo 12 stupňů. I tak meteorologové ještě zaznamenali jedno nové maximum, jinak už počasí nabíralo víc a víc obvyklý podzimní charakter.

Čtvrtek 10. listopadu přinesl mírné srážky na jižní Moravy. Proti středě se v Praze mírně oteplilo, ale 14 stupňů se rekordním téměř 20 z roku 2015 ani nepřiblížilo. Polojasné počasí doprovázel slabý proměnlivý jihovýchodní vítr.

Den svatého Martina měl k sněhovým závějím z pranostik hodně daleko. Bylo převážně zataženo, místy mlhy, odpoledne a večer přišel déšť. Teploty se v Čechách pohybovaly mezi 8 až 12, na východě Moravy a ve Slezsku až 16 stupni.

Víkend ovlivnila inverze. Zatímco v nižších polohách při převážně zatažené obloze hodnoty nepřesáhly 14 stupňů, na horách bylo tepleji. V sobotu dokonce padl na Karlovarsku rekord: v Krásném Údolí 18,2 stupně. Začátkem týdne se dál ochlazovalo, čtenější byly déšť i mlhy.

Theodor Anfilov