25. listopadu 2022, Carolina č. 1019

události od 16. do 23. listopadu


Z domova

Česko si připomnělo 17. listopad. Pískot a nadávky slyšely vláda i opozice

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si připomněla Praha i další města v zemi. Nejvíce lidí se sešlo v metropoli na Národní třídě, kterou symbolicky v 17:11 zazněla Modlitba pro Martu. Program byl letos bohatý – uskutečnily se pietní i kulturní akce, například před Hlávkovou kolejí nebo na Albertově. Ale do ulic vyrazili také demonstranti proti vládě a České televizi.

Přes nepříznivé počasí zaplnily Národní třídu tisíce lidí. Už v dopoledních hodinách místo zásahu policie proti studenům v roce 1989 navštívili koaliční lídři: mezi nimi premiér Petr Fiala (ODS) nebo ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Květiny položili i představitelé opozice: Fialův předchůdce a kandidát ANO na prezidenta Andrej Babiš či předsedkyně poslanců hnutí Alena Schillerová.

„Svoboda a demokracie nejsou samozřejmé, není to něco, co jednou získáme a prostě to máme. Ruská agrese na Ukrajině nám připomíná, jak jsou tyto věci křehké,“ uvedl Fiala pro iDnes.cz. „Je potřeba znát naši minulost a neposlouchat lži, které dnes zaznívají ve světě. To je největší nebezpečí, že si zkreslíme minulost podle svého,“ varoval předseda Senátu Miloš Vystrčil před dezinformacemi.

Babiš vyzdvihl volnost pohybu nebo možnost podnikat. Podobně jako v předchozích letech se u pomníku nevyhnul kritikům, objevil se například transparent s nápisem „Květiny od STBáků a normalizačních komunistů tady nechceme“. Výkřik „Rakušan je fašista“ zase mířil na ministra vnitra. „Nám se poprvé povedlo, že komunisti nejsou v parlamentu, a lidé si tedy mohou vykřikovat, co chtějí a nikdo je za to nezavře,“ reagoval pro Českou televizi.

S květinami přišli i další kandidáti na prezidenta. Karel Janeček považuje 17. listopad za nejdůležitější svátek, jelikož daný den vyzdvihuje svobodu a odvahu. Petr Pavel s Danuší Nerudovou shodně zdůraznili, jak je důležité se o demokracii starat a kultivovat ji. „Je to i vize do budoucna. Svoboda není nikdy bez odvahy a musíme ji mít, abychom pomohli těm, kteří to potřebují. Třeba teď na Ukrajině,“ dodal Tomáš Zima, další z uchazečů o nejvyšší ústavní post.

Svátku využili i ti, kteří chtěli dát najevo nesouhlas s vládou a Českou televizí. Demonstranti prošli Prahou až na Kavčí hory, protestovali proti krokům vlády a obsahu zpravodajství veřejnoprávní televize. Zároveň se konal Pochod za demokracii, většina jeho účastníků posléze dorazila na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost.

Ema Dušková

Z chaosu a obav vznikají autokratické režimy, znělo před Hlávkovou kolejí

V den 83. výročí uzavření českých vysokých škol se tradičně setkali pamětníci a zástupci akademické sféry před Hlávkovou kolejí na Praze 1. „Scházíme se zde, abychom připomněli den, který určil základní životní směřování několika generacím lidí žijících v naší zemi,“ uvedla předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Zúčastnili se také rektor ČVUT Vojtěch Petráček, rektorka UK Milena Králíčková a další.

„Sedmnáctý listopad je výročím, kdy se realizovala solidarita s československými vysokými školami a jejich studenty ze strany britských vysokých škol a institucí,“ prohlásil na úvod zástupce nadace Hlávkových profesor Václav Pavlíček a vyzdvihl instituce, jež poskytly útočiště studentům, kteří v 30. letech utekli z Protektorátu Čechy a Morava.

„Rok za rokem se ukazuje, že v případě potřeby to jsou studenti, kdo jsou připraveni pomáhat lidem v nouzi. Všichni víme, co se na Ukrajině děje i přes snahu dezinformátorů. Zdá se, že studenti jsou neunavitelní, zvlášť když jde o možnost pomáhat,“ dodal předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník.

Předsedkyně Akademie věd Zažímalová před budovou, kde devět studentů popravených roku 1939 bydlelo, apelovala, aby katastrofické následky nacistického režimu zůstaly mementem. „Z chaosu, frustrace a obav vznikají autokratické režimy,“ pronesl rektor ČVUT Petráček. Pamětnice Zdeňka Valouchová, dcera nacisty zavražděného důstojníka, vyzvala, aby se na oběti vzpomínalo častěji.

Uctít památku studentů přišli také ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda Senátu Jiří Drahoš (za STAN). Věnce za obě komory Parlamentu, prezidenta Miloše Zemana a další instituce položili členové čestné stráže. Poté zazněla česká hymna a shromáždění pokračovalo k pamětní desce Jana Opletala v Žitné ulici.

Od Hlávkovy koleje Aneta Dvořáková

Pochod uctil demokracii, přidaly se Drábová či Witowská

Vlastenectví je láska k vlastnímu národu, nikoli nenávist k cizím.“ Tato slova Tomáše G. Masaryka se tyčila na transparentu v čele Pochodu za demokracii. Podle organizátora Matěje Hlavatého se ho zúčastnilo 15 tisíc lidí, mezi nimi nechyběly předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová nebo moderátorka Světlana Witowská. Účastníci podpořili hodnoty svobody a demokracie, které patří k 17. listopadu.

„Vítáni jsou všichni, kterým na demokracii záleží. Ať už máte důvod jakýkoliv,“ zval Hlavatý, starosta obce Tetín, na Twitteru. Lidé se v den státního svátku shromáždili na pražském Albertově, odkud v dlouhém průvodu vyšli směrem k Václavskému náměstí, kde se připojili ke Koncertu pro budoucnost.

Češi nesli vlajky či transparenty s přeškrtnutým komunistickým symbolem nebo heslem Vzpomínat nestačí, aby poděkovali za změny z roku 1989 a vyjádřili nesouhlas s ruskou agresí na Ukrajině. Během cesty spontánně zazněla slova oblíbené písničky výše zmíněného prvního československého prezidenta Ach synku, synku nebo protestsong Karla Kryla spojený se srpnovou okupací v roce 1968 Bratříčku, zavírej vrátka.

Kromě Drábové a Witowské se zapojili i Andrej Polecšuk, občanský aktivista původem z Běloruska, či dvojice YouTuberů a farářů Pastoral Brothers. Mezi podporovatele se zařadila i prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Její účast vyvolala kontroverze.

Někteří ambasadoři ji kritizovali, že ačkoliv měla být akce apolitická, Nerudová účast využila ke kampani. „Na akci jsem byla pozvána a to i s prosbou, abych stála v čele průvodu. Pozvání jsem s radostí přijala,“ bránila se Nerudová na Twitteru.

Z pochodu Tereza Krocová

Demisi! křičeli demonstranti před ČT. Prostor ve vysílání nedostali

Několikatisícový pochod iniciativy Plán Česká republika na 1. místě! prošel v Den boje za svobodu a demokracii od pražského Hlavního nádraží k budově České televize. Akce svolaná Ladislavem Vrábelem požadovala prostor v živém vysílání, demisi vlády nebo ukončení války na Ukrajině. Demonstrace se obešla bez vážnějšího narušení veřejného pořádku, nicméně policie vyšetřuje rasistické útoky směřované na redaktora ČT Richarda Samka.

Lidé se shromáždili 17. listopadu ve 14 hodin v Opletalově ulici, odkud následně vyrazili na Kavčí hory k sídlu České televize. Ve směru od centra musela policie déle než na hodinu uzavřít Nuselský most. Po příchodu k budově veřejnoprávní televize zazněly projevy řečníků.

„Česká televize bude česká, až na ní bude jen česká vlajka,“ prohlásila na pódiu Hana Lipovská, bývalá členka rady ČT. Prostoru využili také někdejší prezidentská kandidátka a bývalá novinářka Jana Bobošíková nebo písničkář Pepa Nos. Refrénem „Česká republika na prvním místě“ se snažil rozehřát dav, který cestou zastihl déšť. Na akci vystoupil například i Žarko Janovanovič, vlastník internetové televize Raptor-TV.

Požadovaných deset minut na ČT1 a ČT24 Vrábel nedostal. „Takto to nefunguje. Program Česká televize určují pravidla, kodexy, standardní postupy. Ne tlak. Televize projevy na přání vysílat nemůže. A nebude,“ vzkázala televize den před 17. listopadem na Twitteru.

Policie předem oznámila, že chystá „adekvátní opatření“. Demonstrace se tak obešla bez většího narušení veřejného pořádku. Antikonfliktní týmy řešily převážně slovní potyčky s obyvateli hlavního města. Ti mimo jiné vyvěšovali ukrajinské vlajky z oken, pod kterými průvod procházel. Urážkám čelil také redaktor ČT romského původu Richard Samko. „Kriminalisté se případem tohoto slovního ataku zabývají a věc šetří,“ uvedla policie na Twitteru.

Kromě policistů na demonstranty čekalo několik desítek podporovatelů veřejnoprávního média. Motorkářská skupina Havloids dorazila s transparentem: „Ruce pryč od ČT“, podle svých slov připravená televizi bránit v případě, že se dav pokusí dostat do budovy násilím.

Akce skončila po sedmé hodině. Vrábel pak vyzval zbývající účastníky k „procházce na Národní třídu“. Část protestujících se poté skutečně vydala na Korzo národní, kam dorazila za necelou hodinu.

Z demonstrace Albert Michajluk

Lavička jako duchovní odkaz Václava Havla. Další opět v jeho vlasti

Pražské Smetanovo nábřeží nově zdobí lavička Václava Havla. V Česku i po světě jich stojí dalších 46. „Ale žádná jiná se nemůže pyšnit tím, čím tahle. Nachází se v nejhezčím městě a jako jediná je v místech, které měl Václav Havel nejraději,“ řekl ve čtvrtek 17. listopadu na slavnostním odhalení Petr Kubala, generální ředitel povodí Vltavy.

Události na počest prvního prezidenta České republiky se zúčastnily desítky lidí. Nechyběli ani významní hosté, jako jsou zastupitelé hlavního města Bohuslav Svoboda (ODS) a Jan Wolf (KDU-ČSL) či starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). Setkání se měla účastnit i Havlova manželka Dagmar, která se na poslední chvíli omluvila. Návštěvníci si vyslechli Modlitbu pro Martu či českou hymnu v podání operní pěvkyně Lucie Silkenové.

„Právě tato lavička budiž symbolem, který nám bude připomínat, že se musíme o tento poklad, který máme v podobě svobody a demokracie, pečlivě starat,“ řekl v souvislosti s oslavami výročí sametové revoluce bývalý starosta Prahy 1 a iniciátor projektu Petr Hejma. „Pojďme si dávat více takových hezkých dárků. Dobrých věcí se nedaří tolik, tak se radujme, že tady jednu máme.“

Lavička, nebo spíš kulatý stolek se dvěma židličkami, stojí přímo u Vltavy. Návštěvníci tak budou mít z křesílek výhled na Hrad či na zbytek metropole na levém břehu řeky. Projekt se už deset let rozšiřuje po světě i po republice. Poprvé ho představili ve Washingtonu D. C., Havla si také připomínají například v Irsku, Španělsku, Japonsku nebo třeba Izraeli.

Ze Smetanova nábřeží Barbora Vlková

Program na Národní třídě připomněl minulost i aktuální problémy

„Čest práci,“ volali strážníci na kolemjdoucí na Národní třídě a hrozili obušky. Opodál zase stála telefonní budka plná příběhů. Náznak časů minulých, které připomínaly uniformy veřejné bezpečnosti, i aktuální vyprávění lidí v nesnázích, jež se ozývaly ze sluchátka, nabídl tradiční program Korzo, který se konal v Praze u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. Lidé si ho také připomínali nezvyklou hodinou dějepisu, koncerty i skautskými aktivitami.

Ač se program v první řadě soustředil na výročí 33 let od sametové revoluce, velká část akcí se věnovala současným tématům: energetické krizi, válce na Ukrajině i právům LGBTQ+ lidí či nadcházejícím prezidentským volbám. Na Nové scéně se mladí lidé zapojili do debaty o ideálních vlastnostech budoucí hlavy státu a s nadsázkou odhadovali možný průběh hlasování.

Telefonní budka na Náměstí Václava Havla v rámci projektu Voláme o pomoc, který vznikl ve spolupráci s neziskovými organizacemi, zase připomínala starosti, jimž lidé čelí. Návštěvníci vybrali číslo ze seznamu, zvedli sluchátko a poslouchali příběh konkrétního člověka v nesnázích. „Výpovědi nasbírané dokumentární metodou otevírají ve společnosti často tabuizovaná témata,“ uvedli organizátoři ze spolku Díky, že můžem na svých stránkách. Lidé se setkávali také na pietním místě na Národní třídě, kde zapalovali svíčky, jiní zase ochutnali speciální sametový brunch, jehož výtěžek poputuje na pomoc samoživitelkám.

Program završila Modlitba pro Martu, kterou z balkonu Paláce Metro zazpívala v symbolických 17:11 Berenika Kohoutová. O pár minut později se stejná píseň rozezněla ze všech rozhlasů v Praze.

Z Národní třídy Zuzana Augustová

Zeman vetoval novelu služebního zákona. Sněmovna ho chce přehlasovat

Prezident Miloš Zeman v pátek 18. listopadu vetoval novelu služebního zákona. Návrh ruší omezení počtu ministerských náměstků a mění pozici těch odborných. Zeman ale naopak podporuje stávající verzi, která limit politických náměstků stanovuje na dva. Koalice se nyní chystá veto přehlasovat.

„Funkce takzvaného politického náměstka není v organizačním uspořádání správního úřadu stupněm řízení, jeho úkoly jsou v zákoně vymezeny zčásti neurčitě a zčásti v minimální míře a v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku. Jde o úpravu, která do žádného zákona, natož do zákona o státní službě, nepatří,“ vysvětlil Zeman na stránkách Pražského hradu. Nesouhlasil ani se zrušením pozice odborných ministerských náměstků a jejich přeřazení do funkce vrchního ředitele sekce.

Hlava státu kritizuje i další části novely. Staví se například proti novým požadavkům na praxi u uchazečů. Nepodporuje ani zavedení pětiletého funkčního období pro vedoucí úředníky.

Naopak premiér Petr Fiala (ODS) novelu považuje za dobrý krok. „Veto prezidenta jsme připraveni přehlasovat,“ řekl podle ČTK. K tomu je zapotřebí nadpoloviční většiny, tedy 101 hlasů z 200 členů Poslanecké sněmovny. Koalice disponuje 108 hlasy.

Eva Závadová

Jsem hlavně matka, říká letošní osobnost neziskového sektoru

Se svalovou dystrofií se v Česku musí vyrovnávat stovky pacientů a jejich blízkých. Jednou z nich je i Jitka Reineltová, která se po narození nemocného syna rozhodla zapojit do pacientské organizace. V ní se vypracovala až na pozici ředitelky a za dlouhodobou pomoc druhým se stala osobností neziskového sektoru za rok 2022. Sedmou sezonu soutěže, která chce podpořit důvěru k podobným organizacím, zaštiťovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Po prvním setkání s Parent Project si Reineltová ani nebyla jistá, jestli se s ostatními rodiči dětí se vzácnými nervosvalovými onemocněními chce dále vídat. Svalová dystrofie se s přibývajícím věkem prudce zhoršuje, vidět ve starší pacientech osud vlastního dítěte pro ni tudíž bylo psychicky náročné. Rozhodnutí se nevzdat ji 21. listopadu dovedlo až do budovy Sněmovny na slavnostní vyhlášení. „Beru to jako ocenění všech pečujících v této zemi,“ zmínila vítězka. Pořád se ale cítí hlavně jako matka.

Roli celých týmů a dobrovolníků vyzdvihla také Pekarová Adamová a další zástupci státního i neziskového sektoru. Nevyhnuli se ale ani kritice současné situace. „Často jsou to neziskové organizace, které suplují činnost státu,“ připustila místopředsedkyně dolní komory Parlamentu Olga Richterová (Piráti).

Druhé místo v soutěži si péčí o osoby s tělesným postižením v Centru Paraple vysloužila Lenka Honzátková. Třetí příčku obsadil Vojtěch Sedláček, který se projekty Nejdřív střecha, Nejdřív doma a Nejdřív soused snaží podpořit osoby bez domova a osamělé seniory. Za celoživotní přínos neziskovému sektoru si cenu převzala také Martina Berdychová. „Nezisk byla nejkrásnější etapa mé kariéry,“ vzpomínala spoluzakladatelka a bývalá předsedkyně Asociace nestátních neziskových organizací, která soutěž pořádá.

Z předávání Barbora Dohnalová

Zavolíme! Uchazeči o Hrad budou diskutovat o tématech mladých

Studentský parlament Plzeňského kraje s dalšími spolky zve na předvolební prezidentskou debatu Zavolíme! Zúčastní se jí kandidáti Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula, Andrej Babiš se omluvil z pracovních důvodů. Jak uchazeče o Hrad zajímají témata mladých lidí, mohou sledovat studenti na středních školách v rámci vyučování, přímý přenos z pražského centra Next Zone na Smíchovské střední průmyslové škole se bude vysílat online. Diskuse začne 1. prosince v 9 hodin.

Nedostatek témat blízkých dospívající generaci patří podle Lucie Malé, vedoucí průzkumu mezi diváky, k hlavním důvodům neúčasti prvovoličů ve volbách. Jejich zájem má zvýšit právě i tato diskuse. „Zavolíme je první projekt svého druhu v České republice,“ uvedla koordinátorka akce Anežka Tetřevová na tiskové konferenci, která se konala ve středu 23. listopadu.

Ačkoli vzdělávacích institucí projevila zájem, vyskytly se i negativní reakce, které kritizovaly přenášení politiky do školy. „Ta by sice měla být apolitická, ovšem neměla by se odstřihnout od veřejného dění. Debatu pořádáme hlavně proto, abychom ukázali, že i studenti by se měli zajímat o veřejné dění, měli by se zajímat o politiku a měli by mít možnost vyjádřil svůj názor. Půjde o objektivní debatu,“ reagovala Tetřevová.

Součástí bude i živý fact-checking, který zajistí studenti z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních věd. Během debaty, kterou bude moderovat Oldřich Neumann, budou kandidáti také odpovídat na dotazy diváků.

Pořad vznikl pod záštitou Studentského parlamentu Plzeňského kraje ve spolupráci s FSV UK, Smíchovskou střední průmyslovou školou a gymnáziem a dalšími studentskými spolky. Přímý přenos začne v 9 hodin a k dispozici bude následně i 45minutový sestřih.

Z tiskové konference Zuzana Drábková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

RTVS ve svátek vysílala Ficův projev, ředitel odvolal vedení zpravodajství

V den výročí sametové revoluce odvysílala veřejnoprávní společnost Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) hodinový projev bývalého trojnásobného premiéra a lídra opoziční strany Směr-SD Roberta Fica. Zpravodajská stanice :24 uvedla slavnostní sněm, v němž Fico kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou, postoj vlády k Rusku a také LGBT+ komunitu, bez jakéhokoli kontextu. Kvůli pochybení skončila ředitelka zpravodajství a publicistiky Mária Hlucháňová a další tři lidé.

„Není žádný prostor na oslavné ódy,“ začal slavnostní proslov Fico. Hned nato se tvrdě opřel do současné vlády i do hlavy státu. Podle jeho slov koalice nedodržuje ústavu: „Směr-SD musí jako opoziční strana pravidelně upozorňovat na očividnou destrukci demokracie, lidských práv, suverenity či základů právního a sociálního státu.“

Dále Fico označil válku na Ukrajině jako konflikt mezi USA a Ruskem. Prohlásil, že protiruské sankce nefungují, a kdyby byl Směr v budoucí vládě, tak na Ukrajinu nepošle „ani jeden jediný náboj“. „Úkolem nové vlády musí být hledání vyváženého modelu spolupráce s Ruskou federací při plném respektování tradičních historických vazeb. Směr nechce, aby Ruská federace byla nepřítelem Slovenska,“ sdělil v živém přenosu.

Tento projev televize odvysílala bez jakéhokoli komentáře či uvedení kontextu. Ředitelka zpravodajství a publicistiky Hlucháňová to označila za chybu a odstoupila z funkce. Generální ředitel RTVS Ľuboš Machaj poté odvolal další tři vysoce postavené členy redakce. Sekci zpravodajství zatím řídí moderátor a novinář Miroslav Frindt. „O tom, že se takovéto vysílání plánuje, jsem neměl já ani členové managementu RTVS žádnou informaci,“ uvedl Machaj. Dodal, že v tak důležitý svátek by ve veřejnoprávní televizi neměla mít prostor žádná politická strana.

Nicola Sidney

Na Slovensku i přes vysokou inflaci klesá nezaměstnanost

Slovensko bojuje v důsledku celoevropské energetické krize s meziroční inflací 14,5 procenta. Její vysoká hodnota zatím nepoznamenala nezaměstnanost, která v říjnu dosáhla jen 5,90 procenta, nejméně za poslední dva roky.

Za natankování auta si na Slovensku připlatí proti minulému roku necelou čtvrtinu, za potraviny stejně tak a za bydlení nebo energie téměř o 17 procent více. To je zjednodušená realita deváté nejvyšší meziroční inflace v Evropské unii činící 14,5 procenta. S podobným číslem se Slováci naposledy setkali začátkem tisíciletí.

Vláda Eduarda Hegera (OLANO) podnikla už několik kroků. Rozpočet příští rok počítá s kompenzačními opatřeními ve výši pěti miliard eur (121,5 miliard korun). „Plníme svou úlohu a příslib, že občané budou mít od příštího roku zabezpečené dodávky elektrické energie za cenu na úrovni, která pro ně bude snesitelná a akceptovatelná,“ prohlásil ministr hospodářství Karel Hirman (nestraník).

Nepříznivá ekonomická situace se nadále neprojevuje na trhu práce. „Nezaměstnanost od ledna tohoto roku neustále klesá a stalo se tak i v září, kdy na úřady přicházejí noví absolventi škol,“ informoval v říjnu ministr práce, sociálních věcí a rodiny Milan Krajniak (Jsme rodina). V tomto měsíci dokonce poprvé od března 2020 nepřekročila 6 procent. Nejnižší hodnotu 3,46 měla v Bratislavském kraji, nejvyšší 10,90 pak v Prešovském.

Maxim Hönig

Ekonomika

Internet využívá 85 % domácností, zejména k nákupu oblečení

Češi stále častěji používají informačních technologií, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Zvyšuje se počet domácností, které mají přístup k internetu a jeho službám, dosáhl už 85 procent. Nejvíce uživatelů se přes něj hlásí do e-mailu nebo čte zpravodajství. Přes internet nakupuje až 61 procent osob starších šestnácti let, nejčastěji oblečení a jídlo z restaurací.

Nejrozšířenějším zařízením je chytrý telefon, kterým disponuje až 83 procent domácností. „Osobní telefon je součástí života už téměř všech,“ říká Eva Myšková Skarlandtová z ČSÚ. „V případě nejstarších osob však dominuje tlačítkový telefon.“

Jakmile se mobilní zařízení přestane využívat, zůstává nepotřebně ležet doma. Naopak stolní počítač velké množství lidí dále recykluje. Právě mobil používá také nejvíce lidí pro připojení k internetu, jak potvrzuje Lenka Weichetová z odboru statistik rozvoje. „Česká republika je v užívání internetu z mobilu pod průměrem Evropské unie,“ dodala.

Stále více lidí si také připlácí za online sledování. V roce 2019 využívala hrazených streamovacích služeb tři procenta osob, ovšem letos se podíl zvýšil na dvacet. Tento jev lze přičítat pandemii covidu-19. Právě v tomto období vzrostl počet osob nakupujících na internetu.

V tomto směru přesahuje Česká republika evropský průměr. Češi takto nejvíce pořizují oblečení, služby i vstupenky na kulturní akce. „Je to logické, jelikož v roce 2021 stále ještě byla protiepidemická opatření,“ dodává Weichetová.

Z tiskové konference Kristýna Dobiášová

Kultura

Muzikálem bez bariér už poosmé. Tentokrát pro Modřanský biograf

Pražské Kulturní centrum Novodvorská rozezní hlasy českých muzikálových hvězd, a to pro dobrou věc. Společnost Polovina nebe v něm 3. prosince uspořádá tradiční vystoupení, tentokrát s motivem filmové hudby. Benefice půjde na veřejnou sbírku pro Modřanský biograf.

Už osm let patří k začátku adventu koncert na podporu zdravotně postižených. Toho se tradičně účastní známé tváře české scény jako Milan Peroutka nebo Natálie Halouzková. Patronkou akce s názvem Muzikálem bez bariér je opět herečka Michaela Tomešová. Diváci se mohou těšit také na živý orchestr.

Výtěžek dostane Modřanský biograf, který tak získá prostředky pro vybudování zdvižné plošiny pro vozíčkáře. Na propojení s biografem odkazuje také téma tohoto ročníku - filmová hudba. Diváci se mohou těšit na písně ze snímků Rocketman, Skyfall nebo Starci na chmelu.

„V Modřanech žiju, tady v biografu jsem prožil své první herecké zkušenosti, takže jsem si tuhle příležitost nemohl nechat ujít. Myslím, že takhle pomáhat má smysl, a navíc miluju práci zadarmo,“ řekl jeden z nejznámějších českých muzikálových herců Tomáš Trapl na tiskové konferenci v pondělí 21. listopadu.

Sál v Novodvorské pojme 400 diváků. Vystoupení se bude natáčet a stejně jako předchozí ročníky bude po čtrnácti dnech dostupné online.

Z tiskové konference Adam Češner

Sport

Chytilův hattrick a prohra v Turecku uzavřely nejslabší rok reprezentace

Radost i zklamání zažili čeští fotbalisté v přípravném týdnu. I přes tři desítky absencí sice nejprve převálcovali Faerské ostrovy 5:0, zato v tureckém Gaziantepu prohráli 1:2. Byla to už jejich šestá porážka v kalendářním roce 2022, který se tak pro reprezentaci stal vůbec nejhorším.

Trenéru Jaroslavu Šilhavému scházeli hráči ze tří nejlepších klubů první ligy, z Plzně, Slavie a Sparty. Kluby neměly povinnost své svěřence uvolnit, protože se zápasy nehrály v oficiálních termínech. Chyběli i obvyklí členové základní sestavy, například Patrik Schick, Adam Hložek nebo Tomáš Vaclík. V nominaci tak přibylo sedm nováčků.

Duel s Faerskými ostrovy se odehrál na Andrově stadionu v Olomouci. Češi byli v roli favorita, soupeř jim ještě nedal ani jediný gól. Zazářil především Mojmír Chytil, když mezi třináctou a třiadvacátou minutou třikrát skóroval. „Myslel jsem, že si vždycky budu pamatovat na první ligový gól tady proti Spartě, ale tohle všechno převýšilo,“ radoval se mladý útočník místní Sigmy. Stal se prvním Čechem, který nastřílel hattrick v premiérovém zápase. Vítězství stvrdili Václav Černý a další debutant Patrizio Stronati. Reprezentanti si tak zvýšili sebevědomí před kvalifikací na Euro, kdy znovu změří síly s Faeřany a dále s Polskem, Moldavskem a Albánií.

V sobotním utkání otevřeli skóre Turci, přestože často chybovali v rozehrávce. Václav Černý ve druhém poločase srovnal díky chybě tureckého brankáře, kterému střela z dálky proklouzla mezi prsty. Vyrovnaný stav však nevydržel příliš dlouho, neboť Hakan Calhanoglu vystihl prostor mezi tyčí a brankářem Koubkem.

Národní tým z letošních deseti zápasů ve dvou zvítězil, dvakrát remizoval a šestkrát neuspěl, čímž zaznamenal nejhorší ročník v samostatné historii. „Pozitivně ho určitě hodnotit nemůžeme. Nejsmutnější jsme byli, že jsme neudělali baráž o mistrovství světa,“ uvedl Šilhavý.

Josef Beneda

Bídný úvod sezony hokejové Sparty. Probrat ji má Hořava

Po 21 odehraných kolech nejvyšší hokejové soutěže se pražská Sparta krčí ve spodních patrech tabulky. Chabý bodový zisk i herní projev odnesla trenérská dvojice Pavel Patera a Patrik Martinec, jejich pozici převzal Miloslav Hořava. Ten v klubu v minulosti už několikrát působil, naposledy v minulé sezoně jako asistent Josefa Jandače.

„Miloš je naprosto přirozená volba – Spartu skvěle zná, je to vítězný typ a fantastický trenér. A má na co navazovat,“ zhodnotil výběr sportovní ředitel Petr Ton. Pod Hořavou zatím Pražané nastoupili k jednomu utkání, v Karlových Varech zvítězili 5:1. „Já jsem ale nestihl přinést vůbec nic. V žádném případě, to ani nejde,“ odmítl zásluhy Hořava.

Vstup do probíhajícího ročníku přitom Pražané zvládli slušně, v úvodních šesti zápasech si připsali čtyři výhry. Následně šla ale bodová úspěšnost výrazně dolů a porážky přibývaly. Po 16. kole, kdy Sparta prohrála 2:5 v Olomouci, přišlo ultimátum. „Pokud se herní projev nezlepší, dojde ke změnám,“ uvedla pro oficiální web generální manažerka Barbora Snopková Haberová.

Po dalších dvou prohrách klub trpělivost ztratil. Patera s Martincem se tedy se Spartou rozloučili po pouhých 18 ligových zápasech. Vedení začalo hledat nového trenéra, jednání byla komplikovaná. Hlavní kandidát Václav Varaďa, jenž slavil s Třincem mistrovský titul v posledních třech ročnících, se nedohodl na podmínkách.

Staronovým koučem se tak stal Hořava, který se do Sparty vrátil po necelých sedmi měsících. Tehdy coby asistent Josefa Jandače slavil s týmem stříbro, pražský klub v extraligovém finále nestačil právě na Varaďův Třinec. Jednašedesátiletý trenér podepsal smlouvu do konce sezony 2023/2024, asistovat by mu měl Švéd Hans Wallson.

Martin Dřevínek

Velké změny v českém biatlonu. Půjdeme nahoru, věří Hamza

Po rozsáhlých změnách v trenérském, servisním i závodním týmu vyrazí v příštím týdnu čeští biatlonisté na první závody Světového poháru. V generačně obměněné reprezentaci zůstal Michal Krčmář, největší českou nadějí je držitelka malého křišťálového glóbu Markéta Davidová. Do příprav týmu se zapojí experti ze Spojených států, Norska a Rakouska.

„Po olympijských hrách nastala spousta změn a věřím, že pozitivních. Dokončili jsme generační výměnu v mužském družstvu, kde nás to malinko trápilo. Máme excelentní ženské družstvo v čele s Markétou,“ řekl na tiskové konferenci šéf svazu Jiří Hamza v pondělí 21. listopadu. „Čekáme, že výsledky půjdou nahoru a věřím, že to tak bude.“

K mužům se po čtyřech letech vrátil bývalý juniorský trenér Michael Málek, kterého poprvé doplní i o ryze střelecký kouč, americký olympijský vítěz Matthew Emmons. „Každý se od něj může učit. Předal nám spoustu nových věcí a střelecký trénink dostal nový náboj. Má určitě velký přínos, ale pak bude stejně záležet na nás, jak střelbu zvládneme,“ poznamenal Krčmář.

Pozici šéfa servismanů zaujal Nor Ole Björn Tretterud. Zodpovědný za broušení lyží bude Rakušan Benjamin Eder, na jehož doporučení Davidová přechází od Salomonu ke značce Fischer. „Jak dobrá tato změna bude, se ještě nedá hodnotit. Uvidíme v sezoně,“ doplnila Davidová.

Nový ročník Světového poháru začíná v úterý 29. listopadu ve finském Kontiolahti. Mužská reprezentace ve složení Krčmář, Štvrtecký, Mikyska, Karlík a Mareček začíná vytrvalostním závodem. V ženském týmu Davidovou doplní Jislová, Charvátová, Václavíková a Voborníková.

Biatlonisty čeká celkem devět kol Světového poháru včetně Nového Města na Moravě, kde se bude závodit ve dnech 2. až 5. března. Posledním třem zastávkám Světového poháru předchází únorové mistrovství světa v německém Oberhofu.

Z tiskové konference Tereza Bartáková

České a slovenské legendy oslaví 25. výročí Nagana utkáním v Praze

Začátkem února přivítá pražská O2 arena největší hvězdy českého a slovenského hokeje. Po zářijové premiéře v Bratislavě, ze které vyšel vítězně český tým, se na ledě potkají například Jaromír Jágr či Patrik Eliáš, na druhé straně Lubomír Višňovský nebo Marián Hossa. Ve hře je také Zdeno Chára.

Fanoušci se mohou těšit nejen na unikátní klání, ale také na bohatý doprovodný program. „Chceme do něj zapojit fanoušky nejen během zápasu, ale i o přestávkách,“ přiblížila organizátorka Andrea Bársony. Nebude chybět ani dražba dresů, jejíž výtěžek poputuje na podporu českého parahokeje.

Přípravy na utkání vrcholí nejen ze strany organizátorů, ale také týmů. Po prohře na domácím ledě se slovenské legendy chystají na odvetu. „Snažím se postavit nejsilnější možný tým, jaký mám k dispozici. Jsem v užším kontaktu se Zdenom Chárou a účast mi slíbil i Miroslav Šatan,“ prozradil Višňovský na tiskové konferenci v úterý 22. listopadu.

Ani čeští hokejisté mimořádný zápas nechtějí podcenit. „Velice se těšíme. Budeme hrát před domácím publikem. Doufám, že bude O2 arena zaplněná,“ prohlásil Eliáš. Zápasu se nemůže dočkat ani jeho bývalý reprezentační kolega Martin Ručinský. Ten ovšem s největší pravděpodobností kvůli zranění hokejovou výstroj neoblékne: „Mám problémy se zády. Už v Bratislavě jsem byl v roli trenéra. Uvidíme, jak to bude v únoru.“

Přestože je drtivá většina aktérů v hokejové penzi, očekává se ostrý duel. Vstupenky se prodávají od úterý 22. listopadu a souboj plný hvězd je na programu 10. února. Termín tak téměř odpovídá i triumfu českých hokejistů na olympijských hrách 1998.

Z tiskové konference Kristýna Záhorová

Počasí

Třetí listopadový týden přivál sníh, na silnice musely sypače

Na Česko se přes víkend snesly první sněhové přeháňky. Ty se objevily hlavně na západě, na dalších místech se pak tvořily námrazy, silničáři letos poprvé použili sypače.

Pokrývka se až na horské oblasti na zemi neudržela dlouho, na pozemních komunikacích se s ním navíc rychle vypořádali silničáři, kteří měli poprvé příležitost použít techniku. Problémy tak měli jen někteří řidiči, kteří zatím nestihli přezout na zimní pneumatiky, ti teď budou čekat déle, neboť jsou pneuservisy zahlcené.

Sněžení na většině území doprovázely nižší teploty, než bylo v posledních letech zvykem, jak vyplývá z dat Českého hydrometeorologického ústavu. To sice automaticky neznamená, že střední Evropu zasáhne chladná zima, pokud se ale podobné počasí v horských oblastech udrží v následujících týdnech, položí solidní základ pro běžkování a další zimní sporty.

Radim Semerád