2. prosince 2022, Carolina č. 1020

události od 23. do 30. listopadu


Z domova

Devět potvrzených kandidátů. Vyřazení Janeček a Diviš se chtějí odvolat

Zřejmě jen devět z původních 21 kandidátů se bude v lednu ucházet o hlasy v přímé prezidentské volbě. Ministerstvo vnitra v pátek 25. listopadu po třech týdnech kontrol vyřadilo dvanáct uchazečů, kteří nesplnili zákonné podmínky, zejména nedodali požadovaný počet podpisů. Mezi vyřazenými jsou mimo jiné podnikatelé Karel Janeček a Karel Diviš. Odvolat se mohou u Nejvyššího správního soudu, oba zmínění tak chtějí učinit.

Mezi devíti kandidáty figurují i tři favorité, dlouho nerozhodný předseda hnutí ANO Andrej Babiš podpořený 56 svými poslanci, dále jako občanští kandidáti někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, které vnitro uznalo více než 80 tisíc podpisů, nejvíc ze všech.

Senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer se pokoušejí uspět v boji o Hrad už podruhé. Posledními čtyřmi adepty jsou poslanec SPD Jaroslav Bašta, šéf odborů Josef Středula, bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, kterou podpořili už loni tehdy končící poslanci.

Dvanáct neúspěšných kandidátů ministerstvo odmítlo zejména kvůli nedostatečnému počtu občanských hlasů. Karel Diviš odevzdal petiční archy s více než 62 tisíci podpisy, po kontrole chybovosti jich resort uznal jen 49 884, tedy o 116 méně, než je zapotřebí.

Podobná situace nastala i u Janečka. Ten odevzdal přes 74 tisíc hlasů, ale chybovost v jeho případě byla statisticky ještě vyšší. Skončil tak s nedostatečným počtem 48 tisíc legitimních podpisů. „Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit,“ reagoval pro Seznam Zprávy.

Anna Tomková

Domácí násilí je možné zastavit. Nová kniha o násilnících a terapiích

Domácí násilí v Česku zažívá průměrně každá třetí žena a desátý muž. Eliminovat ho či mu dokonce předcházet má publikace Násilí je možné zastavit. Konfliktní situace popisuje nejen z pohledu oběti, ale i násilníka a dítěte. Na jejím vzniku se podílely norská nezisková organizace Alternativa násilí a české instituce, jejichž zástupci ji ve středu 23. listopadu pokřtili.

Do druhého rozšířeného vydání s podtitulem Psychologie násilí a terapie pro osoby, které se dopouštějí násilí v blízkých vztazích přispělo více než třicet mezinárodně uznávaných zahraničních a českých autorů. Obsahuje také výsledky terapie, které ukazují, že sklony k násilnému chování po specializovaném programu klesají i rok a půl od jeho ukončení.

„Většina klientů, kteří se dopouštějí násilí, byla v dětství vystavena fyzickému či psychickému násilí, zneužívání nebo zanedbávání,“ vysvětluje jedna z autorek Barbora Jakobsen. Děti z takového prostředí mívají v dospělosti značné sociální, somatické i psychické problémy.

Právě protože se násilí přenáší z generace na další, je podle zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové prvořadá ochrana dětí. „Investovat do práce s dětmi a dospělými, kterých se dotýká násilí, je investicí do naší budoucnosti a šetří veřejné finance,“ vysvětlil editor knihy a zakladatel norské neziskové organizace Marius Rakil. Pomoc jedné rodině ušetří státu stovky tisíc až milion korun ročně.

Dostupnost a kvalita terapií jsou hlavními prioritami Odboru rovnosti žen a mužů na úřadu vlády. V České republice se problematikou zabývá jen deset organizací. Přitom počet lidí, kteří program chtějí podstoupit, přibývá. I proto Úřad vlády vyhradil z norských fondů 18,5 milionu korun, které pomohou rozšířit okruh pomoci, do budoucna bude zapotřebí zajistit stabilní. Chystá se také legislativní změna, která zavede jednotnou definici domácího násilí a zlepší práva obětí.

Z křtu Karolína Fejtová

Rodinám malých pacientů na onkologii v Motole pomůže nový dům

V areálu motolské nemocnice bude snad o něco veseleji. Vyrostlo tam nové ubytování pro rodiny nemocných dětí, aby mohly být malým pacientům víc nablízku. Dveře slavnostně otevřelo 24. listopadu a první rodiny přijme v půlce prosince. Autorem projektu je nadace Dům Ronalda McDonalda, která už postavila přes 300 podobných domů po celém světě.

Budova poslouží především mimopražským rodinám, aby se v těžkých chvílích nemusely rozdělit. „Děti u nás podstupují léčbu, která trvá mnoho měsíců a někdy i let. Proto velmi vítáme další možnost ubytování dětí a jejich rodin přímo v areálu nemocnice, které jim usnadní a zpříjemní toto nesmírně náročné období,“ uvedla pro ČTK přednostka Kliniky hematologie a dětské onkologie Lucie Šrámková.

K dispozici jsou pokoje vybavené dvoulůžkovou postelí, rozkládacím gaučem, pracovním místem a samostatnou koupelnou. Celková kapacita je 21 pokojů. Ve sdílených prostorech se nachází kuchyň s jídelnou, prádelna, pracovna a herna.

Chod domu budou zajišťovat ubytovaní a dobrovolníci. „Klidně budu stlát postele a dělat všechno, co bude potřeba, protože jim strašně fandím,“ nabídla pomoc herečka Veronika Arichteva, ambasadorka nadace.

„Nadace jsou pro mě symbolem toho, že slušnost, lidskost a ochota pomáhat je pořád velmi silná v celém českém národě,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který s dalšími hosty přestřihl pásku, na slavnostním otevření se podílela i Ivana Pešatová, výkonná ředitelka Nadačního fondu Dům Ronalda McDonalda.

Přihlásit se do komunitního bydlení bude možné prostřednictvím formuláře dostupného na všech dětských odděleních areálu. Nemocnice zároveň vytipuje ty nejpotřebnější případy. Na rodinách bude vždy nákup potravin a vratná záloha.

Ze slavnostního otevření Štěpánka Lukešová

Toxická aditiva se v těle hromadí a těžko odbourávají, varuje průzkum

Některé plastové výrobky do domácnosti a na zahradu obsahují stopy látek nebezpečných pro hormonální systém. Výsledky studie zveřejnila česká nezisková organizace Arnika. Zaměřila se především na monitoring UV stabilizátorů a chlorovaných parafínů. Průzkum se uskutečnil od dubna v certifikované laboratoři Ústavu analýzy potravin a výživy na VŠCHT v Praze.

Celkem se prověřovalo 15 vzorků, všechny zakoupené na českém trhu. Přítomnost chlorovaných parafínů, užívaných jako změkčovadla nebo zpomalovače hoření, se potvrdila v jednom z pěti testovaných výrobků – v rukojeti vysunovací vidličky na opékání buřtů z řetězce OBI, který ji okamžitě stáhl z prodeje. Chlorované parafíny nepodléhají přirozenému rozkladu a mohou mít nepříznivý vliv na játra, ledviny a štítnou žlázu. Pouze část z nich zakázala Stockholmská úmluva v roce 2017.

UV stabilizátory se do plastových materiálů přidávají pro zvýšení jejich odolnosti vůči působení světla. V nejvyšších koncentracích je vědci objevili v malém zahradním náčiní a v dětském nádobí. „Naše výsledky bohužel nasvědčují skutečnosti, že UV stabilizátory je znečištěna celá výroba plastů,“ upozorňuje autorka průzkumu Jitka Straková z Arniky.

Organizace apeluje na to, že výrobci musí podléhat daleko přísnějším omezením. „Evropská legislativa postupuje příliš pomalu a není schopna v rámci stávající chemické legislativy tyto nebezpečné látky urychleně zakázat,“ vysvětluje vedoucí spotřebitelských kampaní Arniky Karolína Brabcová.

Situaci by měla zlepšit aplikace Digital Product Passport, na které pracuje Evropská komise na příští rok. Měla by poskytovat veškeré údaje o jakémkoli výrobku.

Z tiskové konference Kateřina Čermáková

Vynálezce střídavého proudu na Výstavišti. Praha hostí expozici o Teslovi

Bezdrátový přenos informací, výroba elektrické energie či neonové zářivky, za tím vším stál srbský konstruktér a vynálezce Nikola Tesla. O životě génia, který odešel ze světa v chudobě a bez uznání, vypráví putovní expozice bělehradského muzea, která se minulý týden otevřela na pražském Výstavišti v Holešovicích. Návštěvníci si mohou prohlédnout funkční modely vynálezů jako například indukční motor či transformátor a několik osobních předmětů.

„Nikola Tesla byl geniálním vynálezcem se vším všudy: neuvěřitelně tvořivý s bezbřehou fantazií, neovladatelný, výstřední showman, který neplatí účty, vejtaha, snílek a vizionář a ke konci života dost podivín,“ říká pro server Carolina odborný garant výstavy Michael Šebek, profesor kybernetiky na Elektrotechnické fakultě ČVUT.

Tesla sice většinu nápadů, které mohou návštěvníci v expozici zhlédnout, realizoval ve Spojených státech, výstava se ovšem věnuje i jeho krátkému pobytu v Praze, kde navštěvoval přednášky na Karlově univerzitě.

Bělehrad otevřel muzeum Nikoly Tesly v roce 1955 poté, co shromáždilo značnou část z vynálezcovy pozůstalosti. Ta především obsahuje Teslův osobní archiv, knihovnu a sbírku technických, uměleckých a pamětních předmětů. Právě některé z nich nechalo muzeum do Prahy převézt.

Výstava popisuje objevy, které radikálně proměnily Teslovu současnost a na nichž stojí mnohé technologie dodnes. „Jiné Teslovy nápady předběhly dobu, takže je tehdy nikdo nechtěl. Například dálkově ovládaná torpéda začalo námořnictvo používat až za dvacet let a dálkově ovládané lodě – dnes jim říkáme drony – vlastně až nedávno,“ dodává Šebek z Katedry řídicí techniky.

Návštěvníci mají příležitost navštívit výstavu v Křižíkově pavilonu D do neděle 11. prosince 2022.

Z výstavy Johann Foss

Začala nejrozsáhlejší rekonstrukce Staroměstské mostecké věže

Pražská Staroměstská mostecká věž se dočká první kompletní renovace. Potrvá několik let a bude stát stovky milionů. Opravit je zapotřebí kameny, které věž tvoří, střešní krytina, elektrické rozvody i zdobné prvky. Plány představila 23. listopadu společnost Prague City Tourism (PCT), jež se věnuje kultivaci pamětihodností. Spolupracovat bude s Národním památkovým ústavem, Magistrátem hlavního města Prahy a znalci napříč obory.

Věž pochází ze čtrnáctého století. Pískovec se jako hlavní stavební materiál těžil na různých místech, liší se také stářím a tvrdostí, což je příčinou opadů. Opravám bude předcházet pečlivý výzkum spolu s analýzou jednotlivých kvádrů. Určí míru nutného zásahu, případně které kameny je nutné vyměnit celé.

„Z původní střechy bude možné zachovat maximálně polovinu,“ předpokládá kurátor pražských věží Karel Kučera. Hlavní problém krytiny představují rezavé hřebíky.

Restaurátoři se zaměří také na pískovce uvnitř objektu, které poničili neohleduplní turisté rytím a nápisy. „I když máme instalované kamery, většinou se nepodaří pachatele chytit před poškozením povrchu. Výtvory na stěnách pak inspirují další návštěvníky. Odstranit je není jednoduché,“ uvedl Kučera.

amátka zůstane co nejdéle přístupná veřejnosti. „Po celou dobu projekčních prací ji chceme nechat otevřenou. Budeme se o to snažit i během rekonstrukce, naší prioritou je bezpečnost,“ řekl Petr Kotalík, vedoucí správy památkových objektů PCT.

Druhá z bran Karlova mostu je mladší, tvoří ji tvrdší materiál. Rekonstrukci Malostranské věže tak společnost zatím neplánuje.

Z tiskové konference Cecílie Sekalová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Jednání V4 přineslo nečekanou jednotu. Premiéři stojí za Ukrajinou

Po půl roce se opět sešli premiéři zemí Visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Na jednání v Košicích projednávali zejména otázku ruské agrese na Ukrajině. Diskuze se týkala důsledků, jak válka ovlivní energetiku či nelegální migraci. Všichni předsedové vlád odsouhlasili další podporu napadené Ukrajiny.

„Shodli jsme se také, že Rusko nesmí představovat hrozbu pro Evropu a je potřeba podporovat nezávislost Ukrajiny a její územní integritu v plném rozsahu,“ uvedl po jednání ve čtvrtek 24. listopadu Petr Fiala (ODS). Se základními otázkami podpory Kyjeva souhlasil i maďarský premiér Viktor Orbán, a to navzdory tomu, že Budapešť nadále udržuje určité ekonomické a politické vztahy s Moskvou.

Podle českého předsedy vlády není situace ve V4 úplně ideální. Negativní dopad na formát Visegrádské skupiny mají podle něj především postoje Maďarska. „Měli jsme možnost si otevřeně vyjasnit některé věci a některá nedorozumění a postoje, které se objevily v minulosti. Nebudu tajit, že na některé věci máme odlišné názory,“ řekl Fiala.

Dopady války přivedly premiéry i k tématu rozšíření Severoatlantické aliance. Vstup Finska a Švédska do NATO doposud odmítaly pouze Turecko a Maďarsko. Orbán slíbil co nejrychlejší ratifikaci připojení těchto dvou zemí k Alianci.

Dobré vztahy si potřebují s Maďarskem udržet především Česko a Slovensko. Je pro ně totiž zcela zásadní v boji proti nelegální migraci, která přichází do prostoru Evropské unie přes maďarsko-srbskou hranici, tedy takzvanou „západobalkánskou trasu“. „Srbsko-maďarské hranice se nedají už chránit lépe, než je tomu nyní. Musíme se zaměřit na situaci víc na jihu, u severomakedonských hranic,“ dodal maďarský premiér.

Emma Fousková

Jedna z posledních Zemanových cest povede na Slovensko

Prezident Miloš Zeman se zúčastní slavnostního předávání státních vyznamenání na Slovensku. Účast potvrdil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Ceremoniál se uskuteční 1. ledna u příležitosti 30. výročí vzniku samostatného Slovenska.

Do Bratislavy dorazí také předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, jak sdělil ČTK její mluvčí Martin Churavý. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pozvala i představitele dalších sousedních států.

Cesta bude pro Zemana jednou z posledních zahraničních návštěv v nejvyšší ústavní funkci. Jindrák dodal, že se před koncem mandátu nejspíš ještě jednou na Slovensku vrátí, v úvahu připadá i setkání s polským protějškem Andrzejem Dudou.

Ve hře také zůstává Srbsko, v Bělehradu chtěl Zeman otevřít Český dům. Aleksandar Vučić, tamní hlava státu, o to projevil zájem už v roce 2019 a při poslední říjnové návštěvě Prahy přislíbil, že se zpřístupní do konce Zemanova funkčního období. To o deseti letech vyprší v březnu, kdy post ppředá nástupci, nebo nástupkyni.

Alena Bernášková

Ekonomika

EET skončí, poslanci návrh koalice schválili na mimořádné schůzi

Elektronická evidence tržeb, kterou zavedl v roce 2016 tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO), nejspíš už od příštího roku nebude v provozu. Pro její zrušení hlasovalo na mimořádné schůzi 25. listopadu 92 z 142 přítomných poslanců. Návrh ještě musí odsouhlasit Senát a prezident.

Zánik systému EET kromě koalice podpořilo i hnutí SPD. Proti byli naopak zástupci ANO, kteří ani neprosadili, aby evidence byla dobrovolná. „Ideologie zvítězila nad zdravým selským rozumem, poctivostí, zájmy podnikatelů a příjmy nás všech,“ konstatovala předsedkyně jeho klubu Alena Schillerová (ANO). „Tento krok je pro šedou ekonomiku jako živá voda.“

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) představuje evidence zbytečnou zátěž pro podnikatele i pro stát, a cílem je tedy především ušetřit peníze. Zdůraznil také, že systém vůči podnikajícím vytvořil preventivní nedůvěru a ti se cítili jako „sprostí podezřelí“. Podle mnoha odborníků navíc nelze s jistotou určit přínosy EET.

Fungování evidence se zastavilo na jaře 2020 při pandemii covidu-19 a pro podnikatele byla spíše dobrovolná. Pokud by návrh o úplném konci neprošel, od ledna by se opět vrátila do provozu v širším pojetí.

Adéla Čermáková

Kultura

Láska nebeská po česku láká na Bohdalovou i francouzský idol

Poslance v podání Karla Rodena trápí veřejný trapas v rádiu. Jiří Lábus s Oldřichem Kaiserem zase svede proti sobě absurdní spor v pražské tramvaji. Na řadu neobvyklých dějových linek, které se v závěru Štědrého dne propojí, a výjimečné obsazení láká Vánoční příběh. Komedie plná emocí, strastí a humoru vstoupila do českých kin ve čtvrtek 24. listopadu.

Režisérka Irena Pavlásková kromě už zmíněných obsadila Hynka Čermáka, Václava Neužila nebo Pavlu Beretovou, vedle nichž se objevuje mladší generace jako Jan Nedbal a Anna Fialová. A především tvůrci propojili legendy českého a francouzského filmu, kdy přítele Jiřiny Bohdalové ztvárnil Pierre Richard. Ve příběhu se sice objeví jen na chvíli, ale i tak stihne leckomu připomenout ikonický snímek s Velkým blondýnem.

„My jsme si s Irenkou mysleli, že by bylo dobré dát Jiřince, kterou všichni obdivujeme, fakt adekvátního partnera. Tak vznikl bláznivý nápad, že bychom mohli zkusit oslovit hvězdu ze zahraničí. Díky francouzským kolegům se nám podařilo domluvit s Pierrem a jeho spolupráce nadchla,” uvedl na tiskové konferenci producent David Blümel.

Podle něj ani dvojice Kaiser – Lábus neztratila nic ze své chemie a jejich sehranost se projevila i během natáčení.

Téměř stejným stylem výpravy, množstvím postav i tématy nabízí Vánoční příběh srovnání s britskou Láskou nebeskou. K této klasice Richarda Curtise má sice daleko, ale takto pojatá rodinná podívaná může humorem, nenáročností a vánoční náladou jistě zaujmout.

Z novinářské projekce Tobiáš Wágner

Staré ilustrace Malého Mikuláše se nově objeví na velkém plátně

Na francouzskou scénu dorazil 20. května, česká kina si na něj počkají do 8. prosince. Francouzský animovaný film podle kultovních dětských knih míří k fanouškům pod názvem Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo. Diváci se v průběhu 82 minut jako obvykle pobaví příhodami malého Mikuláše, tentokrát se ale také dozví mnoho o životech mužů, kteří mu dali život.

V padesátých letech ve Francii se ilustrátor Jean-Jacques Sempé a spisovatel René Goscinny rozhodli spojit své vlohy. Vytvořili tak jedinečný příběh zachycující život dětskýma očima. Malý Mikuláš vycházel zpočátku jen v novinách, poté jako série dětských knih. Dobrodružství neposedného Mikuláše a jeho party mají dodnes ohlas po celém světě, a to jak u malých, tak u velkých diváků.

O nejnovější adaptaci se postarali režisérka Amandine Fredon a režisér Benjamin Massoubre. Světu ji poprvé představili na festivalu v Cannes. Nejde ale o první filmové zpracování. Knihu již v minulosti adaptovaly dva na sebe navazující hrané snímky od režiséra Laurenta Tirarda a jeden samostatný od Juliena Rappeneaua, který měl premiéru teprve před rokem. V televizi běžel i animovaný seriál, který se ale svými animacemi nedržel originálních kreseb. Sempé totiž teprve nedávno svolil k jejich použití, a tak příběh Mikuláše a jeho tvůrců přichází na svět v původní ilustraci úplně poprvé. Se scénářem k filmu pomohla Goscinnyho vnučka.

Novinka se v Česku nejprve objevila na 25. ročníku Festivalu francouzského filmu, který se konal od 24. do 30. listopadu. Do široké distribuce ho poté vypustí společnost Aerofilms, a to 8. prosince. Návštěvníci kin si budou moci vybrat mezi originálním francouzským zněním s českými titulky a českým dabingem. Sempého namluvil Ondřej Brzobohatý a Goscinnymu hlas zapůjčil Ondřej Brousek.

Z novinářské projekce Gabriela Muňozová

Sport

Slávistky věřily v Lize mistryň v první body, ale podlehly v nastavení

O první vítězství v základní skupině Ligy mistryň usilovaly fotbalistky Slavie proti St. Poltenu, ale také ve třetím utkání prohrály. A znovu, navzdory několika nebezpečným pokusům, i bez vstřeleného gólu. Rakouským soupeřkám podlehly 0:1, v nastaveném čase rozhodla Mária Mikolajová. Slávistky tak nejspíš ztratily naději na postup do další fáze.

Zápas hostil z důvodu rekonstrukce trávníku v pražském Edenu stadion v Mladé Boleslavi. Největší šanci českého týmu v prvním poločase měla útočnice Tereza Szewieczková ve 22. minutě, ale trefila jen brankovou konstrukci. Stejně skončil i na druhé straně přetažený center Mateji Zverové. Po přestávce měla aktivní Szewieczková ještě jednu příležitost, ale brankářku nepřekonala.

Úspěšná byla až v nastavení hostující záložnice Mikolajová, která se prosadila z hranice pokutového území. „Věděli jsme, že má levou nohu výbornou. Celou dobu jsme ji k takhle nebezpečné střele nepustili. Ale pak jsme na půlce prohráli souboj a ona to takhle trefí,“ reagoval pro iDnes.cz kouč slávistek Karel Piták.

Slávistky tak po předchozích porážkách s AS Řím a Wolfsburgem zůstávají bez bodu. „O postup už nehrajeme, budeme se soustředit na to, abychom vstřelili ve zbývajících zápasech gól a získali bod,” dodal Piták. Další příležitost bude mít jeho tým ve čtvrtek 8. prosince, tentokrát na hřišti svých středečních soupeřek.

Rosalie Machartová

Vítězná série hokejistů Pardubic skončila po třinácti zápasech

Třináctkrát za sebou zvítězili hokejisté Pardubic v extralize, jejich úspěšná série skončila až 29. listopadu, kdy doma podlehli Liberci 1:3. Vyrovnali tak rekord Třince v základní části, do nového absolutního počtu výher jim ještě dva úspěchy chyběly. V tabulce však východočeský tým zůstává zatím první o tři body před Vítkovicemi.

Dynamo najelo na vítěznou sérii 16. října a drželo ji měsíc a půl, ač mělo několikrát namále. Třeba ve 22. kole proti Kometě. Po první i druhé třetině prohrávalo, ještě dvě minuty před koncem zaostávalo o dvě branky 1:3. Při hře bez brankáře ale snížil rychlou střelou Říčka a Musil druhou trefou v utkání poslal bitvu do prodloužení. To vítěze neurčilo, rozhodly až samostatné nájezdy, v nichž uspěli dva hráči na straně Brna a čtyři domácí. Vítěznou trefu si připsal Zohorna.

Naopak o dva dny později sice lídr tabulky doma nad Libercem vedl, ale hosté třemi góly skóre otočili. „Chci hráčům poděkovat za parádní sérii, kterou udělali. Sezona se zatím vyvíjí skvěle. Že se to nyní nepovedlo, to je sport. Odpočineme si a půjdeme dál,“ prohlásil trenér Richard Král.

Denisa Hollerová

Z Baníku do Zlína. Vrba překvapil a ujal se předposledního týmu

Pavel Vrba, někdejší trenér české fotbalové reprezentace, Plzně, Sparty, či Baníku, učinil nečekaný krok. Pouhý měsíc od konce neúspěšného angažmá v Ostravě uzavřel k 28. listopadu smlouvu o dlouhodobé spolupráci se Zlínem. Po působení u elitních týmů ho čeká boj o záchranu, Zlín se totiž na podzim potýkal s tristními výsledky. Právě to má Vrba za úkol změnit.

Ševci, jak se zlínským fotbalistům přezdívá kvůli historickému spojení města s Tomášem Baťou a obuvnictvím, vyhráli z šestnácti ligových zápasů pouze dva. V tabulce jsou předposlední a na jaře je čeká těžký boj o setrvání v nejvyšší soutěži.

„Jsem moc rád, že jsme se s Pavlem Vrbou domluvili. Potřebujeme zkušeného trenéra s autoritou, který pozvedne naše mužstvo v tabulce výš. Nikoho lepšího, kdo by byl volný, nevidíme. Věřím, že vzájemná spolupráce bude fungovat a dosáhneme na kýženou záchranu,“ prohlásil majitel klubu Zdeněk Červenka.

Vrba tak během kalendářního roku působil hned u tří týmů. Ve Spartě skončil v květnu a ihned přijal nabídku domovského Baníku, ten s ním však kvůli neuspokojivým výsledkům předčasně ukončil spolupráci už v říjnu.

Největší úspěchy zažil ostřílený trenér s Plzní, třikrát jí pomohl k titulu i do Ligy mistrů. Českou reprezentaci v roce 2016 dovedl až na mistrovství Evropy, kde ovšem vypadla v základní skupině. Pětkrát za sebou zvítězil v české anketě Fotbalista roku v kategorii trenér roku.

Ela Šerá

Počasí

Svatá Kateřina nepřinesla sníh ani přes stále se snižující teploty

Konec listopadu do Česka přivál podzim v pravém slova smyslu. Denní průměry jednotlivých krajů klesly na pouhých pět stupňů, přes noc se hodnoty dokonce pohybovaly těsně pod bodem mrazu. Spoustě šetřivých domácností tak ani teplotní maxima nezabrání v zahájení topné sezony.

Na většině území občané pozorovali převážně oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo slabý déšť. Ranní červánky doprovázely obyvatele Prahy pouze při čtvrteční cestě do práce. Pokud si ale chtěli připomenout poslední kousky babího léta procházkou ve Stromovce, museli využít jasného pátečního dopoledne.

Sníh do nižších nadmořských výšek sv. Kateřina nepřinesla ani letos. Ladovských zimních radovánek si proto zatím užijí hlavně návštěvníci horských oblastí. Ostatním nezbývá než doufat v naplnění starých pranostik a vyhlížet bílé Vánoce. O jejich příchodu svědčí první adventní víkend, který slavnostně rozsvítil stromečky po celé republice. Ten na Staroměstském náměstí však brzy na to zahalila nedělní hustá mlha. Přes bílou tmu ke Smetanovu nábřeží nepronikl ani jinak zřetelný obraz Pražského hradu.

Odborníci v souvislosti s úbytkem světla varují před podzimním splínem. Radí proti němu například pravidelný spánek, pohyb a relaxaci nebo omezenit alkohol.

Anna Přibylová