16. prosince 2022, Carolina č. 1022
události od 7. do 16. prosince
Z domova
Diviš na prezidenta kandidovat může, Rohanovou soud vyřadil
Prezidentských voleb se díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS) zúčastní i podnikatel Karel Diviš. Mezi devíti uchazeči o Hrad nahradí prezidentku České asociace povinných Denisu Rohanovou, které soud naopak neuznal podpisy bývalých členů Sněmovny. Zamítl také stížnost podnikatele Karla Janečka. Neúspěšní adepti se obrátí na Ústavní soud.
Ministerstvo vnitra neregistrovalo Diviše kvůli chybějícím podpisům občanů. Jako platných mu započítalo 49 884 z 63 210. NSS však dodatečně některé z mylně vyřazených schválil. Díky nim požadovaných 50 tisíc těsně překročil. Soudce Radan Malík rozhodnutí odůvodnil v úterý13. prosince elementárními chybami při kontrole, počítačový program často špatně rozpoznal text. „Spravedlnost zvítězila, ukázalo se, že ještě rozhodují nezávislé soudy, ale systém kontroly podpisů je nastaven špatně,“ uvedl pro ČT24 Diviš.
Naopak Rohanová kandidovat nebude. Sice získala nutných dvacet podpisů, jenže od členů předchozí Sněmovny, kteří dnes už poslanci nejsou. „Ústava a zákon předpokládá, že vyžadovaní poslanci pro nominaci jsou ti aktuálně ve funkci. Ministerstvo o kandidátní listině vůbec nemělo rozhodovat, natož aby ji zaregistrovalo,“ vysvětlil předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Záporné stanovisko dostal i Janeček. Soud dodatečně přijal několik stovek podpisů, k překročení požadované hranice mu jich přesto 80 chybělo.
Soudci se vyjádřili i k systému shromažďování podpisů. Podle nich je čas uvažovat o jeho změně, protože při přezkumu objevili i další problémy. Se změnou souhlasí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nebo politologové Petr Just a Josef Mlejnek.
Maxim Hönig
Nerudová v průzkumu poprvé předstihla Babiše i Pavla
Podle prosincového průzkumu společnosti Median by první kolo prezidentských voleb vyhrála Danuše Nerudová s 28 procenty. Vůbec poprvé tak v šetření předstihla dosavadního favorita Andreje Babiše, který by postoupil do druhého kola s 26,5 procenta. Třetí by skončil Petr Pavel s 23,5 procenta.
„Děkuji za neskutečnou podporu, je to pro mě obrovský závazek,“ reagovala Nerudová v pátek 9. prosince na Twitteru. Někdejší rektorka Mendelovy univerzity si proti předchozímu šetření polepšila o 13 procentních bodů a zaznamenala největší posun od oznámení kandidatury. A výzkum jí předpovídá vítězství i v druhém kole, v něm momentálně bývalého premiéra a nominanta ANO poráží o 20 procent hlasů. Zde ale pětina voličů stále není rozhodnutá.
Preference čerpá Nerudová zejména mezi lidmi ve věku 25 a 34 let, absolventy vysokých škol a studenty. Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze potvrzují nové údaje její stále vyšší oblíbenost. „Že roste, je vidět delší dobu, ale samozřejmě uvidíme, zda se trend potvrdí i u jiných agentur, aby bylo srovnání nejen v čase, ale zároveň mezi jednotlivými agenturami,“ řekl pro Newstream.
Zbylí kandidáti se nyní pohybují pod šesti procenty, těsně pod nimi se nacházejí senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer s šéfem odborů Josefem Středulou. „Je patrný přesun podpory od ostatních kandidátů k těmto třem,“ vysvětlili autoři průzkumu.
Eva Závadová
Výsledky žáků nejvíce ovlivňuje rodinné zázemí, potvrdily testy
Distanční výuka během pandemie covidu-19 výsledky vzdělávání dramaticky nezhoršila, rozevřela ale nůžky mezi regiony. Při pravidelném testování České školní inspekce bodovaly například pražské a jihomoravské školy, hůře si vedli žáci v Ústeckém nebo Plzeňském kraji. Rozdíly napříč republikou nebo mezi základními školami a víceletými gymnázii ovlivňuje zejména rodinné prostředí.
Příjem a vybavení domácnosti nebo dosažené vzdělání rodičů zjišťoval úřad poprvé. Přitom na rozdíl od vzdělávacích systémů jiných zemí hraje v úspěšnosti českých žáků klíčovou roli. Základní školy v prosperujících oblastech dokonce dosahují stejných výsledků jako víceletá gymnázia, na nichž je průměrný socioekonomický status vůbec nejvyšší. Naproti tomu dospívající z nejchudších rodin častěji navštěvují učební obory.
Přesto ale existují výjimky, na které se výzkumníci chtějí dále zaměřit. „I ve strukturálně postižených regionech jsou území, která dosahují podobných výsledků jako regiony v bohatých krajích, a naopak,“ připomenul na tiskové konferenci 12. prosince ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
S kolegy žákům pátých a devátých tříd připravili úlohy z českého jazyka a matematiky, u mladších děti navíc testovali obecné učební předpoklady. Ostatní předměty kvůli zvýšené zátěži škol po ruské invazi na Ukrajinu úřad vynechal.
Zlepšení by podle Zatloukala mohly přinést více heterogenní třídy. Výuka žáků na rozdílné úrovni ale klade zvýšené nároky na učitele. Sami pedagogové v dotaznících uváděli, že by jim nejvíce pomohl menší objem učiva ve prospěch individuální a interaktivní výuky nebo větší metodická podpora. O další profesní vzdělávání mají zájem asi tři čtvrtiny z nich.
Z tiskové konference Barbora Dohnalová
Fórum o umělé inteligenci: jaké má výhody, jak ji sdílet a co rizika
„Dobré ráno lidé, a vítejte na prvním globálním fóru o etice umělé inteligence.“ Tímto textem, který vygenerovala umělá inteligence (AI), začala v Černínském paláci akce v rámci českého předsednictví EU. Zástupci členských i dalších zemích v úterý 13. prosince diskutovali o výhodách AI a jejich sdílení ve světě i o možných etických rizicích. Pražské setkání organizovalo Ministerstvo zahraničních věcí pod záštitou UNESCO.
„Evropská unie by měla aktivně propagovat univerzální přístup k základním lidským svobodám a k demokratickým principům v digitálním prostoru,“ zahájil diskusi šéf resortu Jan Lipavský (Piráti). Vlády a společnosti by podle něj měly v online prostředí nastavovat taková pravidla, která se shodují se stávajícími zákony. „Pokrok by měl sloužit všem, nikoliv k rozdělování,“ dodal.
Alespoň pomocí nahrávky se připojila i generální ředitelka UNESCO Audrey Azoulay. „Kromě příležitostí přináší umělá inteligence i etická rizika pro rovnost pohlaví, lidská práva, a především v oblasti diskriminace,“ zaznělo z videa. „Nové regulace se nemají zaměřovat jen na člověka, ale na planetu. Datová centra a digitální sítě dnes spotřebovávají zhruba sedm procent elektřiny,“ doplnila Gabriela Ramos, náměstkyně generální ředitelky pro sociální a humanitní vědy.
„Chcete systémy, které se rozhodují eticky, jenže nejsme schopni definovat, co to znamená,“ vysvětloval Stuart J. Russel, profesor informatiky na Kalifornské univerzitě v Berkeley. „Podle odhadů stojí kybernetické zločiny přes šest trilionů dolarů za rok, což by například stačilo na vyřešení změny klimatu.“
Mezi pozvanými byli zástupci Argentiny, Mexika, Indonésie a Jižní Korey. „Výklad doporučení, které UNESCO předneslo, by měl být jakýmsi naším etickým kompasem, který umožní vybudovat silný respekt k právnímu státu v digitálním světě,“ shrnul místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).
Z fóra Josef Beneda
Tlak na vzhled a ženská témata. Autorky diskutovaly o společnosti
Proč budí ženská témata silné emoce, jak důležité je o nich mluvit a jak změnit vnímání společnosti. O tom diskutovaly autorky, které upozorňují na důraz kladený na ženský vzhled. V pražské Kasárně Karlín sdílely zkušenosti Linda Bartošová z podcastu Krása, Ridina Ahmedová z projektu Sádlo či jejich dramaturgyně Veronika Ruppert nebo Šárka Homfray, jež napsala knihu Proč jsme tak naštvané? Debatu pod záštitou Radia Wave Českého rozhlasu, který podcasty zveřejňuje, moderovala Hana Řičicová.
„Patří ženy samy sobě nebo veřejnému prostoru? Jsou to pořád ony, nebo zastupují témata, kterým se věnují?“ zahájila večer Řičicová. Respondentky se shodly, že je důležité se o této problematice bavit, ačkoliv prvotní reakce jsou často nepříjemné. „Byl to obrovský náraz,“ sdělila Ruppert k vydání podcastu Sádlo. „Jako bych hodila flák svého masa mezi psy, jediná možnost bylo se disociovat,“ dodala Ahmedová.
Fakt, že mezi lidmi roste zájem otevírat tato témata, potvrdil i zcela zaplněný sál a četné dotazy z publika. „Zasypalo mě množství lidí, kteří se mnou chtěli mluvit, ačkoliv mě neznali,“ vylíčila Ahmedová.
Zúčastněné se shodly, že problém tkví ve společnosti. Tlak na vzhled se vyskytuje často a je důležité, aby si více lidí uvědomilo, čemu například osoby působící na veřejnosti čelí. Negativní komentáře mohou velmi ovlivnit psychiku člověka. „Je to boj, který jako žena nemůžete vyhrát,“ prohlásila Bartošová. „Jestli je někde problém, tak v systému,“ dodala Ahmedová.
Vyrovnat se s útoky na fyzickou podobu je těžké. Proto diskutující považovaly za důležité, aby se o těchto zkušenostech otevřeně mluvilo. Pouze tak je možné vnímání společnosti otočit. „Změna je možná,“ připustila Homfray.
Z diskuse Kristýna Dobiášová
Křest ledem. Pražští otužilci okusili Vltavu o pěti stupních
Na vltavském břehu v pražském Braníku bylo v sobotu 10. prosince dopoledne rušnější než obvykle. Na promrzlé louce se v plavkách sešla třicítka odvážlivců. Noví členové otužilecké unie si zde prošli ledovým křtem.
Teplota vzduchu klesla tři stupně pod bod mrazu, ve vodě naměřili necelých pět a půl stupně. Skupinku složenou ze středoškoláků, dospělých i seniorů však hodnoty neodradily. Mezi maškarními kostýmy, župany nebo jiným plážovým oblečením vyčnívali třeba čarodějnice, vodník, havajská tanečnice nebo Fantomas.
Než vstoupili do vody, čekal je tradiční úvodní rituál. „Pokřtěni budou džbánem vltavské vody s ledem,“ popisoval pro iDnes.cz Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie. Každý z nových členů před něj předstoupil a na formulku „Zlom vaz!“ odpověděl rázným „Vem tě čert!“
Potom už odvážlivci sestoupili do Vltavy a několika tempy se přiblížili druhému břehu. „Tak už je dobrá,“ pochvalovala si z vody jedna z prvních pokřtěných.
Otužilcem se podle unie může stát každý, kdo je zdravý – klíčové je v tomto případě srdce. Tělo se díky pravidelnému tréninku stává odolnějším vůči nachlazení nebo angíně. Otužovat se navíc může až do velmi vysokého věku, jak dokazuje spousta členů unie, kteří už překročili sedmdesátku.
Z vltavského břehu Ema Dušková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Slovenská vláda končí, pravděpodobné jsou předčasné volby
Poslanci Národní rady odhlasovali pád vlády Eduarda Hegera (OLaNO). Nedůvěru jí vyslovili ve čtvrtek 15. prosince, prezidentka Zuzana Čaputová ji den nato odvolala a dočasně pověřila vykonáváním funkce v omezeném rozsahu. Šéfové některých opozičních stran se přiklánějí k předčasným volbám, které by se mohly uskutečnit v létě příštího roku. Ve hře jsou i nová dohoda a rekonstrukce kabinetu či úřednická vláda.
Pro odvolání vlády bylo ve 150členné sněmovně zapotřebí 76 zákonodárců, návrh jich podpořilo 78, proti se vyslovilo 20, zástupci hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti opustili sál. „Vláda se nerozpadla, vládu odvolal parlament,“ reagoval premiér Heger. Ještě ráno s představiteli bývalé koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS), kteří nedůvěru iniciovali, jednal a podle svých slov jim poskytl férovou nabídku. „Kdyby ji využili, tak by to se Slovenskem mysleli vážně,“ reagoval podle SME.sk.
Původně se mělo rozhodnout už o dva dny dříve, ale Národní rada hlasování na návrh OLaNO odložila ve snaze nalézt východisko. Následně se lídr hnutí a ministr financí Igor Matovič pokusil zvrátit osud vlády a nabídl svoji rezignaci.
Po předsedovi SaS Richardu Sulíkovi na oplátku požadoval, aby vzal zpět návrh na nedůvěru a podpořil státní rozpočet. Matovič si záměr ovšem rozmyslel a už podepsaný dokument na poslední chvíli vytrhl vedoucímu prezidentské kanceláře z rukou. „SaS byla nakloněná odložit hlasování, možná i návrh stáhnout, ale to zhatil Matovičův postup při podávání demise,“ prohlásil Sulík v televizi Joj.
Vláda nyní bude dočasně fungovat s omezenými pravomocemi. Nejpravděpodobnějším řešením se zdají předčasné volby, které podpořily opoziční Hlas-SD a Směr-SD, podle aktuálního průzkumu s 20 %, respektive 16 % nejsilnější strany. Proti se postavil předseda strany SaS, který avizoval, že by znamenaly návrat bývalého předsedy vlády Roberta Fica. „Klíčovou roli sehraje prezidentka, která má naši důvěru,“ dodal podle ČTK Sulík.
Kristýna Záhorová
Radu OSN pro lidská práva povede Čech. Prestižní post obsadí Bálek
Rada OSN pro lidská práva zvolila 9. prosince svým předsedou na rok 2023 stálého představitele České republiky při Úřadovně OSN v Ženevě Václava Bálka. Poprvé v historii se tak této významné pozice ujímá Čech. „Jde o další diplomatický úspěch Česka a potvrzení našeho dobrého jména v oblasti podpory a ochrany lidských práv ve světě,“ reagoval na událost ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v tiskové zprávě.
V nové funkci chce Bálek usilovat o to, aby Rada plnila preventivní roli a prostřednictvím spolupráce a dialogu předcházela porušování lidských práv. „Budeme klást důraz, aby fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti,“ řekl Bálek. Nástupem do úřadu vystřídá stávajícího argentinského předsedu Frederica Villega, spolupracovat s ním budou místopředsedové zástupci Bolívie, Gambie, Lucemburska a Malediv.
Rada OSN pro lidská práva je pomocný orgán Valného shromáždění. Jednotlivé světové regiony v Radě rovnoměrně zastupuje 47 členských států. Valné shromáždění volí členy vždy na tři roky, předsedu pouze na jeden. Orgán podporuje a chrání lidská práva ve světě a kontroluje jejich dodržování ve svých členských zemích. Role předsedy spočívá spíš v koordinaci a organizaci.
Česká republika byla v historii Rady jejím členem hned třikrát. Jednou obsadila i místopředsednické křeslo. V květnu tohoto roku nahradila Rusko z důvodu invaze na Ukrajinu. O kandidatuře na předsedu informovalo Ministerstvo zahraničních věcí už v červnu.
Barbora Vlková
Fiala v Paříži podpořil Ukrajinu. Mluvil o vojenské i humanitární pomoci
Petr Fiala se v úterý 13. prosince zúčastnil pařížské konference Stojíme za ukrajinským lidem. Český premiér v projevu podpořil napadenou zemi a odsoudil ruskou agresi. Podle něj je důležité pokračovat ve vojenské, hospodářské a zejména humanitární pomoci. Jeho program poté pokračoval v Lucemburku, kde slavnostně otevřel ulici Václava Havla.
Účastníci pařížské konference diskutovali o aktuálních škodách, které ruská invaze Ukrajině způsobila, a navrhovali koordinovaný plán pomoci. Návrh zahrnuje pomoc v těžkém zimním období, vojenskou podporu i poválečnou obnovu. Setkání, kterého se zúčastnilo 47 zástupců různých zemí, zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron společně s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který se připojil skrze videohovor.
„Ukrajina potřebuje, abychom pokračovali v dodávkách vojenského vybavení, s jehož pomocí dokáže vytlačit agresora ze svého území. To je první a nejzásadnější podmínka pro ukončení války,“ prohlásil Fiala.
Pomoc podle něj musí pokračovat nejen ve vojenské a ekonomické oblasti. Zdůraznil i podporu humanitární, na kterou už Česká republika od počátku války vynaložila jednu miliardu korun. „Pokud má Ukrajina přečkat zimu a pokud chceme zabránit nové migrační vlně, musíme se soustředit na humanitární pomoc,“ dodal.
Po pařížském summitu se český předseda vlády přesunul do Lucemburku, kde slavnostně otevřel ulici pojmenovanou po prvním českém prezidentovi Václavu Havlovi. „Je to veliká čest a důkaz, jak jeho jméno a myšlenkový odkaz rezonuje ve světě a v Evropě,“ pronesl Fiala při ceremoniálu. Jeho další program zahrnoval summit Evropské unie a zasedání Evropské rady.
Tobiáš Wágner
Ekonomika
Nezaměstnanost v listopadu stagnovala, nabízených míst ale ubývá
Počet lidí bez práce se drží na 3,5 %, stejně jako v září a říjnu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ve čtvrtek 8. prosince. Analytici ale čekají nárůst poptávky a úbytek volných pracovních pozic.
Nové místo si prostřednictvím Úřadu práce hledalo v listopadu 257 187 lidí, což je přibližně o 1400 více než v říjnu. Počet volných pracovních pozic sice proti minulému měsíci mírně klesl, stále je jich však více, než o kolik je zájem, a to přibližně o 35 000.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL lze současný stav považovat za dobrou zprávu. „I meziroční nárůst je poměrně zanedbatelný, nemluvě o tom, že Česká republika má stále zcela nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii,“ uvedl pro Českou tiskovou kancelář.
Nejnižší úroveň nezaměstnanosti v listopadu vykazoval Pardubický kraj, který se od srpna drží na úrovni 2,5 % lidí bez práce. Na druhé straně pak stojí kraj Ústecký, kde dosahovala až 5,3 %. Analytici se shodují, že volných pozic bude nadále ubývat.
Zuzana Augustová
Mění se důchody: Záchranáři dřív, komunističtí prominenti méně
Poslanecká sněmovny schválila dílčí úpravy důchodového zákona. Návrh od 1. ledna snižuje hranici řádného odchodu do penze pro členy výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, příslušníky horské služby, pracovníky operačních středisek záchranné služby a podnikové hasiče až o pět let. Úprava také počítá se změnou podmínek výchovného i krácením důchodů prominentům minulého režimu.
„Příslušníci Policie České republiky a Hasičského záchranného sboru jsou ve služebním poměru a vztahují se na ně různé benefity. Záchranáři jsou ovšem zaměstnanci příspěvkových organizací krajů. Na ně se bohužel výsluhy nedají aplikovat,“ zmínil v rozpravě 13. prosince poslanec a ředitel královéhradecké záchranky Jiří Mašek (ANO).
Podmínkou bude dovršení 60 let a odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let. Poté by záchranáři mohli odejít o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by se jim přidal měsíc až do plných pěti let. Na dřívější nárok se váže zvýšení pojistného. Jeho sazba by měla postupně růst ze současných 21,5 % na 26,5 %. Příští rok stoupne na 23,5 %.
Zákonodárci projednávali text poté, co ho Senát vrátil Sněmovně. Horní komora do novely zahrnula nově právě podnikové hasiče. Podle poslance Milana Brázdila (ANO) zákon v tomto podání vyzdvihuje jednu z ostatních složek Integrovaného záchranného sboru, ale pomíjí další, například Vodní záchrannou službu.
Úprava také zmiňuje výchovné. To zůstává na 500 korunách, mění se však podmínky čerpání. Na zvýšení bude mít od 1. ledna nárok ten z rodičů, který o potomka pečoval více.
O 300 korun za každý započatý rok ve funkci krátí novela důchody prominentům komunistického režimu. Jejich seznam sestaví Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí se úprava dotkne nižších tisíců osob. Jde o bývalé vysoké politické funkcionáře, výše postavené příslušníky STB, SNB, Pohraniční stráže a členy hlavního štábu Lidových milicí.
„Úprava nepřinese výraznou úsporu státnímu rozpočtu, má ale důležitý symbolický rozměr,“ říká šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL). Tyto změny se poprvé projeví na jaře 2024.
Albert Michajluk
Dnes jsme nejhorší v celé Evropě unii, říká opozice k růstu cen
O energetické krizi a inflaci v Partii Terezie Tománkové na Primě debatovali místopředsedové Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ANO). „Deštník proti drahotě, ten už ani není děravý, tam není ani žádné plátno,“ kritizoval pomoc státu Havlíček. „Pád Bohemia Energy jde za minulou vládou a přímo za vámi,“ oponoval Skopeček. Hosté také diskutovali o volebních průzkumech stran i prezidentských kandidátů.
„Stropy jako na Slovensku by znamenaly destrukci veřejných financí,“ odmítal Skopeček srovnání českého cenového limitu elektřiny (6000 Kč/MWh) a toho slovenského (v přepočtu 1500 Kč/MWh). „V Evropské unii jsme nejhorší v růstu ceny elektřiny, ceny elektřiny v přepočtu na kupní sílu, v růstu ceny plynu jsme druzí nejhorší,“ vyčítal Havlíček.
Podle něj vláda nepomáhá občanům dostatečně. „Kdybychom poslouchali recepty ANO, dopadli bychom jako v Maďarsku,“ reagoval Skopeček a poukázal na situaci, kdy v zemi po zrušení stropu na benzín jeho cena strmě rostla. Navíc inflace zrychlila až na 22,5 procenta.
Součástí pořadu byl i průzkum preferencí, který pro CNN Prima News vypracovala agentura STEM. Hnutí ANO by získalo 30,8 %, zatímco druhá ODS pouhých 13,9 %, koalice Spolu by měla v součtu 24,9 %. „Už několik let je hnutí ANO s velkým předstihem nejsilnější stranou v České republice,“ poznamenal bývalý ministr průmyslu a obchodu Havlíček. „Se čtrnácti procenty nemůže být ODS spokojena, ale každá vládnoucí strana v průzkumech ztrácí,“ dodal Skopeček.
Hosté také hodnotili nejnovější model prezidentských voleb, v němž první trojice v pořadí Danuše Nerudová, Andrej Babiš a Petr Pavel výrazně odskočila ostatním uchazečům. „Alfa a omega je, aby se pan předseda dostal do druhého kola,“ prohlásil Havlíček. „Zbytek kandidátů si konkuruje, Andrej Babiš v druhém kole bude,“ doplnil Skopeček a nepodpořil, aby z voleb odstoupili senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, a posílili tak jiné adepty.
Aneta Dvořáková
Kultura
Stínadla se znovu vrací, nabízí vyprávění o Tleskačově dětství
Příběhy z tajemných Stínadel obohatí nová dobrodružství, která popisují dobu ještě před Rychlými šípy. Nové záhady přináší titul Tleskač, který pojednává o mládí nadaného vynálezce. Ve čtvrtek 8. prosince ho ve Skautském institutu pokřtili autor David Jan Žák, ilustrátorka Renata Wilfling a Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. Kmotrem se stal představitel Jana Tleskače z filmu Záhada hlavolamu z roku 1993 Michal Škrabal.
Mladý Tleskač vyrůstá ve stínadelském sirotčinci a snaží se odhalit tajemství kovového hlavolamu ježek v kleci, který je jeho jedinou památkou na rodiče. S přáteli se snaží vypátrat, kdo byl jeho otcem a k čemu ježek slouží.
Z universa Jaroslava Foglara vyšla už další dvě nová díla: Poselství ze Stínadel a Zkáza jezerní kotliny. Oba příběhy si čtenáři oblíbili, proto jsou nyní vyprodané. A v žebříčku bestsellerů se už týden od vydání objevila i nová knížka.
„Jsem moc rád, že jste dali důvěru Skautské nadaci, mně, Albatrosu a hlavně Tleskačovi,“ reagoval Žák. Tleskač není jeho prvotinou, má za sebou tituly jako Ticho či Zmizení Edwina Lindy. Podle jeho předlohy Návrat krále natočila Nova seriál Král Šumavy, který nyní míří na Voyo.
Místo polití pokřtil knihu fouknutím Michal Škrabal, a tak jí symbolicky vdechl život. Ten také popisoval natáčení snímku, kde ovládá létající kolo: „Nevzpomínám na to rád, protože nemám v oblibě výšky. Museli do mě nalít panáka.“
„Není to foglarovka,“ varoval Žák, který zmínil, že by takový příběh ani napsat neuměl. Tvůrce dále mluvil o celoživotním obdivu ke spisovateli, kterého nyní představuje i dceři. Připomněl také rozhovory se svým vzorem, které ho inspirovaly k psaní. Třeba právě k novému Tleskačovi.
Z křtu Nicola Sidney
Sport
Slávistky mají v Lize mistryň první bod, ale ztratily naději na postup
Fotbalistky Slavie vybojovaly první bod ve skupinové fázi Ligy mistryň, ve Švýcarsku na hřišti St. Pöltenu remizovaly 1:1. Gól hráček pražského klubu vstřelila útočnice Kristýna Růžičková. Jediný český zástupce tak aspoň částečně zmírnil dosud hrozivou bilanci, kdy měl po třech kolech na kontě nulu a skóre 0:4. Jisté ale už je, že jarní část si slávistky nezahrají.
Svěřenkyně Karla Pitáka, které před dvěma týdny podlehly St. Pöltenu v Mladé Boleslavi 0:1, šly ve Švýcarsku do vedení. Po přihrávce Terezy Kožárové se ve 27. minutě prosadila Kristýna Růžičková, která nastoupila poprvé v základní sestavě. Dvacetiletá útočnice tak po letošních třech ligových brankách přidala také první zásah v evropských pohárech. „V posledních zápasech vypadala velmi dobře, takže jsme jí dali dnes šanci od začátku. Věřili jsme, že svou rychlostí může na soupeře platit, což se nakonec potvrdilo,“ pochválil Růžičkovou pro klubový web Piták.
Pět minut před přestávkou ale za domácí vyrovnala záložnice Mateja Zverová. Stav 1:1 už se nezměnil, a tak Pražanky vzhledem k situaci ve skupině přišly o naději na postup do vyřazovací části. Tam se naopak už kvalifikovaly hráčky Wolfsburgu, na druhé postupové pozici se nyní drží AS Řím. „Jsme rádi, že jsme se konečně prosadili a domů si vezeme premiérový bod v Lize mistryň. Škoda jen toho vyrovnávacího gólu, který jsme inkasovali na konci poločasu. Holky se na hřišti neskutečně vydaly, bod jsme si zasloužili,“ zhodnotil Piták.
Martin Dřevínek
Biatlon slaví úspěchy: zářila Davidová i Štvrtecký životním výsledkem
Životní závod Jakuba Štvrteckého a první stupně vítězů Markéty Davidové v letošní sezoně provázely druhé kolo Světového poháru v německém Hochfilzenu. Česká jednička mezi ženami obsadila druhé místo ve sprintu a následně třetí pozici ve stíhacím závodě, mezi muži překvapil Jakub Štvrtecký, který se poprvé probojoval do první desítky.
Davidová ve čtvrtečním sprintu z deseti ran minula jen první terč vestoje a díky rychlému běhu udržela Francouzku Julii Simonovou za sebou, nestačila jen na německou závodnici Denisu Herrmannovou-Wickovou. Druhé podium si poté zajistila ve stíhacím závodu, celkově se ve Světovém poháru dostala na stupně vítězů už pojedenácté. „Každá medaile nebo umístění v top šestce je super. Je to asi první stíhačka, kterou jsem dokázala udržet poté, co jsem startovala z dobrého místa,“ řekla České televizi.
Štvrtecký si pro životní výsledek dojel ve sprintu, díky osmi čistým ranám se umístil osmý, a poprvé se tak dostal do první desítky. Úspěšnou mušku si ale neudržel do stíhacího závodu, kde musel na osm trestných kol a propadl se na konec třetí desítky.
Naopak si ve stíhacím závodu na dvanácté místo polepšil nejzkušenější český závodník Michal Krčmář, přestože ho po celý závod trápila střelba. „Necítím se u ní úplně uvolněný, jsou to hrozně upracované rány, bojuju s tím. Furt jsme na začátku sezony a věřím, že se s tím poperu a půjde to nahoru i ve střelbě. Na trati jsem se dneska cítil docela silný, měl jsem kde brát,“ uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.
V průběžném pořadí Světového poháru vede mezi ženami Francouzka Simonová, Davidová se posunula po Hochfilzenu na páté místo. U mužů po šesti výhrách v řadě zůstává na první příčce norský reprezentant Johannes Thingnes Bö, nejvýše z českých závodníků je osmnáctý Krčmář. Další závod čeká biatlonisty 15. až 18. prosince ve francouzském Annecy-Le Grand Bornand.
Tereza Bartáková
Počasí
Zima sílí. Česko se zachumlalo pod bílou přikrývku
Zatímco jednotlivé ledové vločky vdechly adventu pravou předvánoční atmosféru, husté sněžení, silné mrazy i mlhy zkomplikovaly život řidičům, cestujícím i lidem bez domova. Česko se druhý prosincový týden naplno ponořilo do zimního období.
Nejchladněji bylo na jihozápadě republiky, kde v noci na úterý teploty klesly až 25 stupňů pod nulu. V Praze naměřili minus 8 stupňů. Kvůli počasí hasiči vyjížděli k desítkám nehod. Na silnici se tvořila ledovka, a auta tak častěji končila mimo silnice. Jeden takový případ se stal nedaleko Kroměříže, kdy se při předjíždění na kluzké vozovce srazil teprve osmnáctiletý muž s protijedoucím vozidlem. Začínající řidič nehodu nepřežil.
Na hřebenech Krkonoš napadlo 40 až 70 centimetrů sněhu. Lavinové nebezpečí v nejvyšším pohoří v úterý stouplo na druhý stupeň pětibodové škály, což značí mírné riziko. Podmínky pro túry však nadále zůstávají příznivé.
Vzrůstající chlad dělá potíže i lidem bez domova. Ti často hledají útočiště v azylových domech, nocležnách nebo ve vyhřívaných obytných buňkách zřízených charitou. Pomoci mohou i ostatní lidé, a to například koupí Nocleženky v hodnotě 100 Kč, která potřebným zajistí přespání v Armádě spásy spolu se základními nezbytnostmi.
Tereza Krocová