20. ledna 2023, Carolina č. 1023

události od 17. prosince do 17. ledna


Z domova

V boji o Hrad pokračují Pavel a Babiš. Rekordní první kolo bylo těsné

Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal těsně generál ve výslužbě Petr Pavel (35,40 %). V závěru sčítání hlasů v sobotu 14. ledna předehnal bývalého předsedu vlády Andreje Babiše (34,99 %) o necelých 23 tisíc hlasů. Třetí skončila s odstupem někdejší rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová (13,92 %). Volební účast byla rekordní, dosáhla 68,24 %. Kdo se stane novou hlavou státu, rozhodnou občané v druhém kole 27. a 28. ledna.

Na čtvrté příčce se umístil senátor Pavel Fischer (6,75 %), za ním poslanec Jaroslav Bašta (4,45 %), následovali senátor Marek Hilšer (2,56 %), podnikatel Karel Diviš (1,35 %) a bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima (0,55 %). Podle Českého statistického úřadu se zúčastnil dosud nejvyšší počet voličů, a to 5,62 milionu, což je zhruba o 450 tisíc více než v prvním kole v letech 2018 a 2013. „Lidé vyslechli volání po tom, aby se aktivně zapojili, pokud nechtějí i nadále nadávat na to, co nás trápí a přišli rozhodnout sami,“ prohlásil Pavel.

Ten dominoval středním Čechám, Libereckému, Královehradeckému a Jihomoravskému kraji, v Praze dokonce zvítězil v každé její městské části. „Já se nestačím divit, antikomunistická Praha volí pana Pavla,“ poznamenal ironicky Babiš, přestože i on sám byl členem předlistopadové KSČ, což dnes Pavlovi vytýká. Bývalý premiér uspěl celkem v devíti krajích, nejvýrazněji třeba na severní Moravě.

Do konfrontační kampaně pro druhé kolo zařadil i billboardy, které naznačují, že Pavel coby bývalý voják údajně zavleče Česko do války. „Strašení válkou či zatažením do války, případně mobilizací, považuji za zbabělost, podlost nejhrubšího zrna. Je to zneužívání strachu ve vlastní politický prospěch,“ ohradil se Pavel, kterého pro druhé kolo podpořili Hilšer, Fischer, Diviš i Nerudová. Ta označila Babiše za „zlo, proti kterému je třeba bojovat“. Na jeho stranu se naopak postavil například stávající prezident Miloš Zeman.

O Hrad se původně ucházelo devět kandidátů. Šéf odborů Josef Středula ale necelý týden před prvním kolem během debaty na ČT oznámil, že odstupuje, a podpořil Nerudovou.

Rosalie Machartová

Babiš po postupu kritizoval Pavla. A tvrdil: Chystá se na mě kompro

Sotva se začaly sčítat hlasy, do štábu ANO dorazili místopředsedové Karel Havlíček a Richard Brabec nebo poslanec Aleš Juchelka. Ale ten nejočekávanější si dával na čas. Šéf hnutí a prezidentský kandidát Andrej Babiš přijel až po páté hodině, na pražském Chodově ho přivítal dlouhý potlesk. Už bylo totiž jasné, že do druhého kola postoupil společně s Petrem Pavlem. Jejich souboj ale bude hodně těsný, i proto se vůči soupeři hned ostře vymezil.

Na pódiu nejprve poděkoval svému týmu, stranickým kolegům i manželce Monice, kteří stáli po jeho boku, získaných téměř 35 procent označil za skvělý výsledek. „Mám z něj obrovskou radost,“ prohlásil. Vítězi prvního kola pogratuloval, ihned poté na něj však spustil smršť tvrdých útoků, většina z nich mířila na Pavlovu stranickou minulost a vojenskou kariéru.

Označil jej za „komunistického rozvědčíka a válečného štváče“, přirovnal jej dokonce k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Jediná evropská země, kde je prezidentem komunistický rozvědčík, je Rusko,“ prohlásil. Přítomní novináři, kterých se akreditovalo 180, mu následně v otázce připomněli, že ho na Slovensku stále evidují jako agenta StB.

Babiš dále se ohradil proti výroku Danuše Nerudové, která jej označila za zlo a podpořila Pavla. Bývalý premiér také vyzval voliče, aby nevěřili informacím, které o něm vyplynou na povrch v následujících dvou týdnech před druhým kolem voleb. „Mám signály, že se na mě chystá nějaký podraz od spřízněných novinářů pana Pavla, údajně mě někdo chce spojovat s KGB,“ prohlásil a dodal, že se chystá „kompro“ na něj i jeho rodinu.

Z volebního štábu Ela Šerá

„Došla jsem jako žena daleko.“ Nerudová končí na třetím místě

„Danuše! Danuše!“ Pražskou galerií Mánes se i navzdory třetímu místu a vyřazení v prvním kole ozýval bouřlivý potlesk. A také Danuše Nerudová zůstávala optimistickou: „Že končím třetí, vůbec nic neznamená, píše se příběh, který je inspirací pro ostatní.“ Kandidátka na první českou prezidentku oslovila 13,92 % oprávněných voličů, jimž následně doporučila, aby v druhém kole hlasovali pro Petra Pavla.

Nálada ve výstavní síni byla uvolněná a plná nadějí. Uchazečka o Pražský hrad do plného štábu dorazila s rodinou krátce po druhé hodině, tedy hned po uzavření volebních místností. Před novináře ale poprvé vystoupila až po půl čtvrté, kdy bylo sečteno více jak 80 % všech okrsků a tedy rozhodnuto, že do finále už nezasáhne.

Ačkoliv se řada jejích stoupenců neubránila slzám, výsledek brala pozitivně: „Je pro mě vítězství, že je tady neuvěřitelný počet mladých lidí, kteří věří, že má smysl se angažovat a měnit věci. Tím, že jsem dnes došla jako žena tak daleko, se pootevřely dveře dalším, kteří půjdou za mnou.“

V projevu zároveň podpořila generála Pavla a vymezila se vůči jeho soupeři: „Pořád je tady velké zlo, a to zlo se jmenuje Andrej Babiš. Nezapomínejme, že tu máme člověka, který vlastní mediální domy, politickou stranu, poslance a teď by chtěl vlastnit i Pražský hrad. To zlo musíme společně porazit.“ Ještě večer se s vítězem prvního kola setkala, aby domluvili konkrétní možnosti pomoci.

Nerudová také poděkovala voličům, svému týmu i dobrovolníkům. Kampaň hodnotila pozitivně. „Záměrně jsem chtěla mladý tým čistých duší, které nebyly zatíženy politickým marketingem. Myslím si, že věci, které můj tým v kampani dělal, si další generace budou číst v knihách a bude se o nich psát jako o nových prvcích politického marketingu.“

Z volebního štábu Zuzana Drábková

Je nutné spojit síly, řekl čtvrtý Fischer a podpořil Pavla

Senátor Pavel Fischer vypadl z boje o pozici hlavy státu i podruhé už v prvním kole. Zatímco před pěti lety skončil třetí, letos si se ziskem přes 370 000 hlasů o jednu pozici pohoršil. Ihned po oznámení výsledků nabídl pomoc postupujícímu generálovi Petru Pavlovi a odjel mu osobně pogratulovat ještě v podvečer druhého volebního dne.

„Andrej Babiš není budoucnost pro Českou republiku,“ reagoval Fischer na druhého finalistu a Pavlovi na dálku nabídl pomoc pro následujících čtrnáct dnů. „Určitě budeme ladit věci a aktivity, které můžeme dělat dohromady. Je nutné spojit síly.“ Pavla kromě něj podpořili i Nerudová nebo Hilšer.

Fischer výsledky sledoval v Oettingenském paláci nedaleko Malostranského náměstí. Oporou mu byli nejen rodina a tým, ale i političtí kolegové: předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) nebo poslanci Hayato Okamura (KDU-ČSL) a Marek Benda (ODS).

I přes nepříznivý vývoj sčítání panovala ve štábu dlouho pozitivní atmosféra. „Naděje, to znamená, že děláme něco, co dává smysl. Ne, že to dopadne dobře. Těmito slovy Václav Havel velmi přesně pojmenoval to, s čím jsem šel do této kampaně,“ prohlásil Fischer v situaci, kdy bylo jasné, že nepostoupí.

Celkem oslovil 6,75 % občanů, kteří přišli do volebních místností. Nejvyšší procentuální zisk měl v okresech Žďár nad Sázavou, Zlín a Uherské Hradiště, nejnižší potom na Mostecku, Tachovsku a v Lounech. V porovnání s výběrem prezidenta před pěti lety dostal od voličů o necelá čtyři procenta méně.

Z volebního štábu Štěpánka Lukešová

Zeman Hladíka ministrem nejmenuje, vytkl mu kauzu i nekompetentnost

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat novým ministrem životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). Ten to uvedl po setkání s hlavou státu na začátku ledna. Podle Zemana nemá dostatečné kompetence k vykonávání této funkce, dále argumentoval vyšetřováním v korupční kauze přerozdělování brněnských bytů. Koalice s postupem nesouhlasí a hodlá se jmenováním počkat na nového prezidenta.

Zeman v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že Hladík nemá dostatečnou odbornou způsobilost a neexistují žádné jeho odborné články. Tyto obavy vyjádřil už dříve. Premiér Petr Fiala (ODS) namítl, že osobní výhrady ke kandidátům nemají hrát žádnou roli. „Prezident by měl respektovat návrh na ministra,“ poznamenal podle ČTK.

Neshody vyplývají také z brněnské kauzy privatizace bytů. Zeman připomněl, že policie při razii prohledala Hladíkovu kancelář a zabavila mu osobní počítač. „Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování,“ dodal předseda vlády.

Lidovci si za nominací stojí a jiného kandidáta navrhnout nehodlají. V čele resortu zůstává provizorně vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a šéf strany Marian Jurečka. Hladíka si zatím vybral za svého náměstka a pověřil ho řízením resortu.

Z jeho vedení odstoupila v listopadu Anna Hubáčková (KDU-ČSL) ze zdravotních důvodů. Po její rezignaci se postu dočasně ujal Jurečka, který následně navrhl Hladíka. Předseda vlády po dlouhém zvažování nominaci přijal a na konci roku předal Zemanovi. Jurečka podle ČTK ještě na konci listopadu tvrdil, že prezident nemá k Hladíkovi výhrady a jmenování blokovat nebude.

Anna Tomková

Soud Babiše a Nagyovou v případu Čapí hnízdo osvobodil

Soud o údajném dotačním podvodu, který začal v září loňského roku, je u konce. Bývalého premiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO) a bývalou dotační expertku Agrofertu Janu Nagyovou zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Stalo se tak čtyři dny před začátkem prvního kola prezidentské volby.

Soudce Jan Šott rozsudek zdůvodňoval přes tři hodiny. Podle něj policie vyšetřovala podezření, že vyčlenění Čapího hnízda bylo záměrné k získání dotace. Soud přihlédl ke svědectví Jana Bareše, zástupce investora na stavbě farmy. „Z výpovědi vyplývá, že se nejednalo o účelové vytvoření zdání společnosti za účelem získání dotace,“ sdělil Šott. Státní zástupci se zabývali tím, jestli se obžalovaní nedopustili trestného činu vědomě nesprávným vyplněním žádosti o dotaci. Ani to se neprokázalo.

Jedním z nejsledovanějších okamžiků procesu byla výpověď Andreje Babiše mladšího. Syn bývalého premiéra však podle rozsudku dokument o převodu akcií k Čapímu hnízdu skutečně nepodepsal. Podle soudce v té době pobýval v USA. Zároveň ale nepotvrdil domněnky, že listinu místo něj podepsal jeho otec.

„Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ reagoval šéf hnutí ANO na Twitteru. Nagyová uvedla, že se svými právníky bude zvažovat žádost o satisfakci.

První obvinění v kauze Čapí hnízdo padla v roce 2017, firma dotaci 50 milionů čerpala od roku 2008. Policie vyšetřovala celkem 11 lidí, nakonec se počet obviněných zúžil na dvě osoby. Státní zástupce Jaroslav Šaroch oběma navrhoval tříletou podmínku a peněžitý trest. Babiš téměř od počátku označoval případ za vykonstruovaný.

Alena Bernášková

Třicet let od vzniku Česka a Slovenska. Nejbližší partneři, uvedl Heger

Na přelomu roku uplynulo přesně 30 let od rozpadu Československa. V rámci tohoto výročí se navzájem navštívili předsedové vlád obou zemí Eduard Heger (OLaNO) a Petr Fiala (ODS). Vznik České republiky oslavili v Kramářově vile na Fialovo pozvání také čeští premiéři, kteří post od roku 1993 vykonávali.

„Přestože jsem měl k Československu hluboký vztah, jako historik a politolog jsem věděl, že se náš stát rozdělí,“ uvedl Fiala v Bratislavě v pořadu RTVS 7. ledna, v němž diskutoval společně s Hegerem. Dodal také, že si váží mírové cesty, kterou se státy rozpadly. Heger následně upozornil, že Česko a Slovensko jsou nejbližší partneři.

Fiala se při návštěvě setkal také se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. „Oslava významného výročí naší státnosti je i šancí uvědomit si, čím my, politici k její budoucnosti přispíváme,“ upozornila v projevu ve Slovenském národním divadle.

U slavnostní večeře v Kramářově vile se den po Novém roce sešli expremiéři Václav Klaus (ODS), Miloš Zeman (ČSSD), Vladimír Špidla (ČSSD), Jiří Paroubek (ČSSD), Mirek Topolánek (ODS), Jan Fischer (nestraník), Petr Nečas (ODS), Jiří Rusnok (nestraník), Andrej Babiš (ANO) a Petr Fiala (ODS). Ze setkání se omluvili Josef Tošovský (nestraník) a Bohuslav Sobotka (ČSSD), jak uvedl Úřad vlády. Stanislav Gross (ČSSD) v roce 2015 zemřel.

Následně se hosté odebrali do Rudolfina na koncert České filharmonie. Zde po slovenské a české státní hymně zazněla Novosvětská symfonie skladatele Antonína Dvořáka. V publiku při té příležitosti zasedli také Heger, současní čeští ministři, předsedové a místopředsedové obou komor Parlamentu.

Johann Foss

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Nerudové chyběl šarm, Babiš chce její voliče odradit, píší na Slovensku

Na výsledky prvního kola prezidentských voleb v Česku reagovala jak česká, tak zahraniční média. Komentáře těch slovenských se týkají především strategie Andreje Babiše (ANO) před druhým kolem. Často se v nich objevuje i srovnání Danuše Nerudové, která skončila na třetím místě, se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Tamní deníky se shodují, že výsledky prvního kola se daly očekávat. Podle politologa Lukáše Jelínka přinesly jen jedno překvapení. „Je jím slabý zisk Danuše Nerudové, v které mnozí chtěli vidět obdobu Zuzany Čaputové,“ uvedl pro Pravdu. Srovnání vyřazené kandidátky s hlavou sousedního státu připomněly i Hospodárske noviny. Podle nich se do Čaputové stylizovala, ale chyběl jí přirozený šarm a pokora ve vystupování.

Deník Sme předpokládá, že Babiš teď v rámci kampaně bude napadat komunistickou minulost Petra Pavla. „Kritika bude paradoxně zaznívat z úst muže, jenž byl v 80. letech agentem StB,“ dodává. „Babiš chce dosáhnout toho, aby příznivci Nerudové či Fischera znechuceně mávli rukou, řekli si, že oni komunisty volit nepůjdou a druhé kolo vynechali,“ píše zpravodajský portál Aktuality.sk.

Podle listu Pravda Češi projevili o prezidentskou volbu velký zájem. „Prvním vítězem je jejich vysoká účast,“ uvedl a dodal, že oba postupující kandidáti by měli předpoklady vykonávat nejvyšší ústavní funkci na očekávané úrovni. Politolog Jelínek ale mezi nimi vidí výrazný rozdíl: „Buď uspěje politikou nepolíbený občanský kandidát, který bude hlavou státu viditelnou spíš méně než více, nebo vyhraje aktivní politik, který jako by se neucházel o křeslo prezidenta, ale premiéra.“

Gabriela Muňozová

Česko předalo štafetu v čele Rady EU, sklidilo chválu i kritiku

České republice skončilo funkční období ve vedení Rady Evropské unie. Neslo se v duchu bezpečnostní politiky a migrace nebo řešení energetické a klimatické krize. Šestiměsíční předsednictví Česko převzalo 1. července minulého roku po Francii. Ta jej hodnotila jako „velmi dobré a sjednocující“. Říjnový summit lídrů na Pražském hradě navíc označila za jednu z nejviditelnějších akcí. Evropa se díky němu stmelila a ukázala svoji sílu.

„Klobouk dolů, že se Česku podařilo udržet unijní jednotu i v době války na Ukrajině. Zároveň může být pyšné, že přispělo k budoucímu rozšíření Evropské unie,“ vyzdvihla francouzská státní tajemnice pro evropské záležitosti Laurence Booneová uplynulý půlrok. Během něj se Bosna a Hercegovina stala kandidátskou zemí a Kosovo oficiálně požádalo o členství v EU.

Členské státy pod českým vedením také dojednaly více než polovinu norem z klimatického balíčku Fit for 55. S jeho pomocí má Unie omezit emise oxidu uhličitého alespoň o 55 % proti hodnotám z roku 1990, a to do konce desetiletí. Ani to se však neobešlo bez námitek ze strany opozice. „Jsme součástí Unie, přestože každý stát má své priority. Teď ale byla doba, abychom racionálně uvažovali, jestli například v Green Dealu nejdeme moc dopředu. Jsou státy, které to dodržovat nebudou,“ kritizoval v rozhovoru pro Český rozhlas Jaroslav Bžoch, místopředseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti a stínový ministr zahraničních věcí (ANO).

„Musíme umět tyto věci řešit, protože příroda nepočká, klimatická změna nepočká,“ oponoval vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) na zasedání ministrů životního prostředí v Praze. Tam předal předsednictví na příští pololetí Švédsku, které se do čela Rady EU postavilo od Nového roku.

Anna Přibylová

Historik Prečan získal nejvyšší slovenské ocenění pro cizince

Oslavy 30. výročí samostatné Slovenské republiky vyvrcholily předáváním státních vyznamenání. V bratislavské Redutě vyzdvihla prezidentka Zuzana Čaputová v neděli 1. ledna celkem 28 osobností. Mezi nimi i českého historika Viléma Prečana.

„Velice mě těší, že je to právě od ní. Velká část Čechů prezidentku Čaputovou Slovákům závidí,“ sdělil ČTK. Řád bílého dvojkříže II. třídy si odnesl za zásluhy o rozvoj vztahů mezi oběma státy.

Olomoucký rodák působil třináct let v Historickém ústavu Československé akademie věd a zabýval se především slovenskými dějinami. Ke konci 70. let emigroval do Německa, kde se podílel na shromažďování exilové a samizdatové literatury. Po pádu komunismu se vrátil zpět do vlasti, kde se stal zakladatelem a prvním ředitelem Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd. V roce 1998 obdržel od prvního českého prezidenta Václava Havla Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Kromě Prečana získali medaile také účastník Slovenského národního povstání Vladimír Strmeňa, dětská onkoložka Alexandra Kolenová nebo bývalý kapitán slovenské fotbalové reprezentace Marek Hamšík. In memoriam udělila Čaputová hned tři státní vyznamenání prvnímu slovenskému prezidentovi Michalu Kováčovi. Převzal je za něj syn.

Pozvání přijala řada zahraničních státníků, mimo jiné prezidenti Miloš Zeman (Česko), Alexander Van der Bellen (Rakousko) a Andrzej Duda (Polsko), Česko zastupovala i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Za Ukrajinu se dostavila vicepremiérka Iryna Vereščuková. Ze sousedních zemí se tak akce nezúčastnila pouze maďarská prezidentka Katalin Nováková.

Kateřina Čermáková

Ekonomika

Další růst cen pro spotřebitele. Zdražovalo mléko, cukr i zemní plyn

Českou ekonomiku i nadále trápí vysoká míra inflace. V listopadu dosáhla na 14,4 %, na stejné úrovni se během prosince udržela. Tento trend potvrzují i indexy spotřebitelských cen od Českého statistického úřadu, které zaznamenaly na konci roku meziroční nárůst o 15,8 %.

V prosinci tak z potravin nejvíce zdražilo polotučné trvanlivé mléko o 8,0 %. Češi si připlatí i za brambory o 6,9 %. Inflace se během Vánoc promítla do cen vajec, která nově stojí o 5,9 % víc, cukr o 4,7 %. Naproti tomu některé z produktů mírně zlevnily. Nižší ceny tak potěší zákazníky například u masa o 0,6 % a u ovoce o 3,2 %.

Zdražování se v prosinci nevyhnulo ani energiím, kdy zemní plyn zdražil o 2,0 % a elektřina o 1,2 %. Významnější změnu opačným směrem však zaznamenaly pohonné hmoty a oleje, které zlevnily o celých 10,5 %. Ale i přes tento pozitivní vývoj zůstávají ceny nadále nad běžným průměrem.

„Průměrná míra inflace za rok 2022 činila 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Ceny zboží úhrnem v roce 2022 vzrostly o 16,8 % a ceny služeb o 12,3 %,“ uvádí Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Emma Fousková

Kultura

Kukačky se vrací na obrazovky. Dvojka bude ještě napínavější

Příběh o záměně dětí v porodnici pokračuje. Rodiny Kadlecových a Holcových se v druhé řadě budou snažit sžít, aby mohly vídat oba své syny. Větší pozornosti se dočkají hlavně postavy dosud neznámé Tereziny matky a Davida. Viník výměny dětí bude čelit soudnímu řízení za únos. Na celkem 13 dílů seriálu Kukačky 2 se diváci mohou těšit každý pátek od 20. ledna na ČT1.

„Jsem přesvědčený o tom, že druhá série Kukaček bude pro diváky ještě napínavější,“ říká režisér projektu Biser Arichtev. Hlavní téma druhé sezony otevírá Michal Isteník v roli Davida, který nabízí svůj dům Tereze (Marta Dancingerová) a Martinovi (Marek Adamczyk) vychovávajícím autistického Jakuba (Viktor Sekanina). Pozemek se nachází hned vedle rodiny Holcových, kteří mají v péči Tomáše (Theodor Schaefer). Všichni rodiče tak mohou trávit čas s oběma syny. „Rodiny mají velkou vůli se sžít, ale moc jim to nejde,“ doplňuje režisér. Překážkami jim budou nejen rozdílné životní hodnoty a postoje, ale i názory na výchovu.

Druhá řada nabídne sice méně dějových zvratů, ale zato více napětí a rozporuplných emocí. Jedna ze zápletek se bude týkat Tereziny matky. „Ve druhé sérii se o ní Tereza dozví víc. Snaží se ji vyhledat a zjistit, proč ji opustila. Hraje ji skvělá Jana Kolesárová,“ prozrazuje Arichtev./p>

Větší prostor dostane také David. Kvůli výměně dětí ho bude vyšetřovat policie, následně stane před soudem za únos. Těžké to bude mít i Marcela (Denisa Barešová), nejstarší dcera Olgy (Sabina Remundová) a Karla (David Novotný), která si po porodu dítěte sáhne na dno. Natáčení narušilo zranění Jitky Čvančarové, roli Kamily převzala Eva Hacurová.

Pokračování seriálu není překvapením, reaguje na předchozí úspěch první řady, kdy každý díl vidělo přes 1,7 milionu diváků, čímž se stal nejsledovanějším pátečním seriálem České televize od roku 2008. „Ale pokračovat už nebudeme, myslíme si, že to je takhle už hezky odvyprávěné a uzavřené,“ dodává producent Filip Bobiňski.

Z tiskové konference Karolína Fejtová

Sport

Po 22 letech finále a v něm stříbro. Mladí hokejisté zazářili na MS

Výjimečný úspěch zaznamenala reprezentace hokejistů do 20 let. V kanadském Halifaxu došla až do finále, v němž nestačila na domácí tým 2:3 po prodloužení. Medaile se tak dočkala po osmnácti letech, v roce 2005 získala bronz, předchozí účast ve finále je ještě o čtyři roky starší. Tehdy junioři dokonce dosáhli na zlato. Pro jejich následovníky má však i stříbro zlatý nádech.

„Kdyby nám někdo dopředu řekl, že budeme na mistrovství druzí, tak bych to bral všema deseti,“ prohlásil obránce David Jiříček.

Jenže bezprostředně po finále zavládlo v kabině českých mladíků velké zklamání. Silnému výběru Kanady vzdorovali, na konci třetí třetiny dotáhli během dvou minut dvoubrankovou ztrátu a vynutili si prodloužení. V něm ale podlehli. „Žádná oslava nebyla, protože dojem určuje poslední zápas. A ten jsme prostě nedotáhli, proto byli kluci zklamaní. Ale k hráčům jsme promluvili, ať jsou pyšní a užijí si to,“ řekl kouč Radim Rulík.

Junioři sehráli kvalitně celý šampionát. Už v úvodním utkání skupiny dokázali pozdějšího finálového soupeře porazit 5:2. Dále si hravě poradili s Rakouskem (9:0) i Německem (8:1). Jen Švédové je na chvíli přibrzdili, když zvítězili 3:2 po prodloužení. Češi jim však porážku oplatili v semifinále (2:1 po prodloužení). Do toho se kvalifikovali ze čtvrtfinálového klání se Švýcary, které české mužstvo suverénně ovládlo 9:1.

Mimořádné české výkony podtrhla i nominace tří hráčů do All-Star týmu. Mezi nejlepší hráče turnaje organizátoři zařadili skvěle chytající brankáře Tomáše Suchánka, šikovného útočníka Jiřího Kulicha a nadějného obránce Davida Jiříčka.

Na senzační výsledek bude moci reprezentace navázat na přelomu roku v Evropě. Juniorský šampionát hostí poprvé švédský Göteborg. Mistrovství začne 26. prosince 2023 a poslední zápas se odehraje 5. ledna 2024.

Denisa Hollerová

Počasí

Zimní střediska bědují. Přelom roku přinesl výrazné oteplení

Zatímco první polovina prosince se nesla v duchu sněhových závějí, ledovatky a mrazů, třetí dekáda měsíce překvapila takřka jarní atmosférou. Denní teploty se v Čechách pohybovaly okolo 15 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku bylo o čtyři stupně méně.

Rekordmanem se stal silvestr. Už celorepublikový průměr 9,2 stupně byl výjimečný. Stanice v Neumětelích, Dobřichovicích a pražských Komořanech zaznamenaly navíc dosud nejvyšší prosincový údaj za dobu svého fungování, naměřily přes den více než 18 stupňů.

Hodnoty vystoupily ještě výš na Nový rok. Teploměry v Olomouckém kraji ukázaly 19,6 stupně, překonaly tak dosavadní ústecké maximum z roku 2002, které čítalo 18,8 stupně. Během prvního lednového týdne neklesly teploty pod bod mrazu ani v noci. Sněžilo pouze ojediněle v oblastech nad 1000 metrů nadmořské výšky.

„Zimní měsíce se za posledních šedesát let oteplily o 2,6 stupně,“ upozornil klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Pavel Zahradníček.

Příliv jihozápadního vzduchu ulevil zejména lidem bez domova a řidičům. Přitížil ale lyžařským areálům, které momentálně omezují provoz sjezdovek. Vášniví sportovci si mohou užít leda technický sníh, nejpříznivější podmínky nyní najdou ve skiareálu Klínovec. Běžkařům ale nezbývá než vydržet, jelikož zasněžování delších tratí není možné.

Cecílie Sekalová