27. ledna 2023, Carolina č. 1024
události od 17. do 25. ledna
Z domova
Závěr kampaně vyhrotily diskuse o strachu i anonymní výhrůžky
Prezidentské volby se blíží do finále a kampaň se několik dnů před druhým kolem vyhrotila. Diskusi a četné reakce i v zahraničí vzbudily výroky někdejšího premiéra Andreje Babiše v diskusi na ČT, v níž při hypotetickém dotazu na napadení některého z členů NATO odmítl vyslání českých vojáků. Do atmosféry se promítly i výhrůžky, o nichž mluvil právě kandidát ANO.
„Lidé už vyhrožují nejen mně, ale také mému nejbližšímu okolí,“ prohlásil Babiš a citoval z anonymních dopisů, které dostal a v nichž byl i ostrý náboj. V reakci proto v úterý 24. ledna ukončil kontaktní kampaň. Výhrůžný dopis v reakci na Babišovu tiskovou konferenci zveřejnila i Danuše Nerudová, která v prvním kole neuspěla, ale dál podporuje Petra Pavla.
Vítěz prvního kola a někdejší vysoký představitel NATO také vyzval ke klidu, současně upozornil, že k vyhroceným emocím přispívá právě Babiš. „Důsledkem vaší kampaně dosáhl konflikt ve společnosti kritické hladiny a musíme ho zmírnit. Ať vyhraje kdokoli z nás, uvědomte si odpovědnost za to, v jakém stavu bude naše společnost po volbách,“ napsal na Twitteru.
Připomněl tak především Babišovy billboardy, z nichž vyplývá, že by Pavel v případě zvolení zatáhl Česko do války. Právě billboardy, které vyvolávají strach z konfliktu, se staly tématem nejen ve zmíněné diskusi v České televizi, ale i v debatě na Blesk.cz.
Konfliktům čelil Babiš i při cestě do regionů, kdy navštívil Liberec a poté tramvají dojel i do Jablonce nad Nisou, nebo další týden v Brně. Oba kandidáti si jako cíl cest vybrali místa, kde se jim v prvním kole tolik nedařilo. Pavla zase v ostravské ocelárně konfrontovali místní pracovníci: „Posíláme na Ukrajinu zbraně a peníze. Co se stane, až jim dojdou vojáci? Budeme posílat ty naše?“ „Ukrajině vojáci nedojdou, je to velká země,“ reagoval.
Na mítincích ho doprovázeli už zmíněná Nerudová nebo další neúspěšný z prvního kola Pavel Fischer. Oba Pavla podpořili bezprostředně po prvním kole. Ten v něm získal 35,40 procenta hlasů a dlouhou dobu vedoucího Babiše v závěru sčítání předstihl o necelé půl procento. Příštího prezidenta vyberou voliči 27. a 28. ledna.
Dominik Fiala
Babiš do ČT přece jen přišel. Dotaz na NATO vyvolal spor i reakce
Pozvání České televize nejprve dlouho odmítal, nakonec se Andrej Babiš v její debatě prezidentských kandidátů s Petrem Pavlem přece jen utkal. Do Národního muzea, odkud se přímý přenos vysílal, dorazil v neděli 22. ledna až těsně před začátkem. Oba uchazeči o nejvyšší ústavní post vysvětlovali svoji minulost, střetli se mimo jiné v hypotetické otázce, jak reagovat na napadení členských států NATO.
Témata duelu se různila, od současné ekonomické krize po snahu, jak přiblížit volby mladým lidem. Bývalý šéf nejvyššího vojenského orgánu NATO i někdejší premiér vysvětlovali komunistickou minulost, bývalou příslušnost ke straně potvrdili, proti pozici rozvědčíka, respektive spolupráci s StB se ovšem vymezovali.
„V roce 1988 jsem byl v kurzu vojenského zpravodajství. Nikdy jsem práci vojenského zpravodajce nevykonával,“ prohlásil Pavel. Podle něj tvrzení ani časově nevychází. „Mě StB terorizovala a hlídala,“ nesouhlasil ani Babiš. Když ho moderátor Martin Řezníček upozornil, že v roce 2011 v Show Jana Krause o spolupráci mluvil, znovu se bránil, že ji nepodepsal a na seznam spolupracovníků nepatří.
Zazněl také dotaz ohledně postupu prezidentských kandidátů při hypotetickém napadení Polska nebo další země NATO, zda by souhlasili s vysláním českých vojáků. „Ne, určitě ne,“ odmítl Babiš, což vyvolalo reakce i v zahraničí, a výrok korigoval až později na Twitteru. Podle svých slov si nechtěl připustit hypotetický dotaz, spojenecké závazky by dodržel. V přímém přenosu na opakovaný dotaz reagoval: „V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.“
„My jsme se stali členem NATO právě proto, abychom zajistili mír, protože NATO je nejsilnější obrannou společností na světě. Je-li kdokoliv ze členů napaden, ostatní mu přijdou na pomoc,“ oponoval Pavel na ČT.
Babiš v průběhu debaty také obhajoval svoji kampaň a billboardy, jejichž znění Nezavleču zemi do války evokuje, že by Pavel, v případě zvolení a vzhledem ke své vojenské minulosti, tak učinil. Ten se proti nařčení bránil, podle něj jen jeho soupeř straší lidi a uráží vojáky.
Během dvouhodinového pořadu oba mluvili také o roli České národní banky, o plánech na první zahraniční cestu, diskusi uzavřeli třicetivteřinovou výzvou k voličům. Účast přislíbili také v debatách na Primě a Nově.
Adéla Čermáková
Morseovka i Babišova omluvenka. Vláda ustála hlasování o nedůvěře
Už druhý pokus o svržení ustál kabinet Petra Fialy v noci na čtvrtek 19. ledna. Podle očekávání se pro nedůvěru vyslovili pouze poslanci opozičních hnutí ANO a SPD. Pětikoalice tak dál bude vládnout s podporou dolní komory. Hlasování předcházely dva jednací dny, kdy se debata táhla až do noci. Nakonec přesáhla 25 hodin.
Už od začátku jednání v úterý dopoledne měla převahu vládní koalice, která využila přesily v počtu osob s přednostním právem. Opozice se tak dlouho skoro vůbec nedostala ke slovu a mluvili hlavně ministři. „Dnes uvidíme festival sebechvály vlády, která se bude snažit nepustit opozici ke slovu. Vláda má přezíravý a arogantní přístup k opozici a občanům této země,“ prohlásila Alena Schillerová, předsedkyně poslanců ANO.
Podle ní hlasování vyvolali, protože kabinet minulý týden neumožnil zařazení bodů ANO na program Sněmovny. Zástupci vlády ale tvrdí, že je to jen promyšlený marketingový tah několik dní před prezidentskými volbami. V těch se utká šéf hnutí ANO Andrej Babiš s Petrem Pavlem, bývalým nejvyšším vojenským činitelem NATO. Sám předseda ANO se, stejně tak jako někteří další zástupci opozice nedostavil ani na hlasování, ani na jednání.
Během něj poslanec Hubert Lang z hnutí ANO koalici doslova vyslal signál. Na plénu zhruba tři minuty střídal pouze slova „tečka“ a „čárka“. Následně projev z Morseovy abecedy přetlumočil: „Vládo pětikoalice a pane premiére Fialo, prosím, pro dobro České republiky, odstupte. Děkuji.“
Zákonodárci se k hlasování dostali těsně před středeční půlnocí, kdy se pro nedůvěru vyjádřilo 81 z přítomných poslanců a proti jich bylo 102. Aby byl návrh úspěšný, bylo by zapotřebí aspoň 101 hlasů. „81 je fakt málo, sorry,“ zareagoval Marek Benda, předseda klubu ODS.
Matylda Hofschnaidrová
SŽ představila nový most na Výtoni, současný podle ní opravit nelze
Na pražské Výtoni vyroste nový železniční most, ze staré konstrukce zbude pouze spodní část. Projektanti odhadují cenu přestavby na dvě miliardy korun. Práce mají začít v roce 2026 a podle harmonogramu potrvají 20 měsíců. Stávající most pro dopravu kapacitně nestačí a podle Správy železnic je nutné přidat ke dvěma ještě třetí kolej. Vizualizace obsahují také novou zastávku na Výtoni. Návrh nahrazení současné stavby vyvolal u části veřejnosti negativní ohlasy.
Vítězný projekt společnosti 2T engineering počítá se dvěma nosníky o třech síťových obloucích. Stávající konstrukce se podle projektantů přesune mezi Výtoň a Palackého náměstí, sloužit bude jako lávka pro pěší a cyklisty. „Toto řešení perfektně splňuje všechny požadavky pro pěší a cyklistickou dopravu,“ ocenil předseda hodnotící komise Pavel Ryjáček.
Na předmostí vznikne zázemí pro obchody a restaurace. Na Výtoni se navíc omezí provoz aut v ulici Svobodova a objeví se vlastně nové náměstí. „V současnosti je smíchovská i výtoňská strana bariérou. Parkují tam auta a není zde prostor k životu,“ uvedla Iveta Torkoniaková, architektka 2T.
S nahrazením současného mostu nesouhlasí iniciativa Nebourat.cz, kterou v online petici podpořilo přes 8500 lidí. Hnutí odkazuje na dvě zahraniční studie, které tvrdí, že most lze opravit. Jeho zachování podpořilo mimo jiné vedení Prahy 5 nebo náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Nesouhlas na YouTube kanále vyjádřil i držitel ceny architekt roku 2015 a vášnivý propagátor oboru Adam Gebrian. „Kdo nechce, hledá důvod, kdo chce hledá způsob,“ reagoval.
Z tiskové konference Michal Škach
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
My bychom Česku pomohli. V Evropě kritizují Babišova slova o obraně
Kritiku mezi zahraničními politiky vyvolal výrok prezidentského kandidáta Andreje Babiše v debatě na ČT. Na otázku, zda by v případě napadení východního křídla NATO vyslal na pomoc vojáky, odpověděl negativně. „Ne, určitě ne. Myslím si, že je potřeba mluvit o míru,“ prohlásil v přímém přenosu. Až později tvrzení korigoval na Twitteru. Na původní výrok reagovali mimo jiné představitelé Polska, Lotyšska či Estonska.
Moderátor Martin Řezníček v diskusi nastolil hypotetickou situaci a ptal se obou kandidátů, zda by při napadení Polska či pobaltských států souhlasili s vysláním českých vojáků. „V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ reagoval Babiš a na opakovaný dotaz odpověděl stejně. Naopak Pavel odvětil, že povinnost obrany členských států plyne ze závazků vůči NATO.
Babiš následně uvedl na Twitteru, že nikdy kolektivní obranu nezpochybnil a že politici musí usilovat o mír a zabránit válce. „V duelu jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku,“ doplnil.
Představitelé dotčených států se ale proti prohlášení v televizi ohradili. „Myslím, že se jedná o nejhorší příklad toho, kdy politická kampaň zasahuje do základních otázek bezpečnosti,“ uvedl estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu. Babišovi doporučil, aby si zopakoval historii, konkrétně roky 1939 a 1968. Edgar Rinkevics, zástupce lotyšské diplomacie, prohlásil, že jeho kampaň zašla příliš daleko. Oba ministři však také uznali, že právě vláda Andreje Babiše poslala vojáky a letectvo do jejich zemí. Představitelé pobaltských států se mimo jiné shodli, že v případě napadení Česka by dodrželi všechny závazky.
Kritika přišla také z Polska. Poslanec evropského parlamentu za lidovce Pawel Kowal označil Babiše za „Putinův reproduktor“, který hlásí proruský narativ. Babiš svůj postoj vysvětlil v dopise tamnímu premiérovi Mateuszovi Morawieckému, o to samé požádal Miloše Zemana v případě Andrzeje Dudy na setkání obou prezidentů v Náchodě. Duda už reagoval smířlivěji: „Jsou to obrovské emoce, které kulminují v debatách.“ A s nadsázkou dodal: „Možná se ho mohli zeptat, co by udělal, kdyby zaútočili na Slovensko.“
David Radimerský
Na Slovensku budou předčasné volby, nejspíš na konci září
Slovensko míří k předčasným volbám. Strany bývalé vládní koalice OLaNO, Jsme rodina, Za lidi i SaS se dohodly na jejich konání, uskuteční se nejspíš 30. září. Nutný krok k nim udělal také parlament, ve středu 25. ledna schválil změnu ústavy, která předčasné ukončení funkčního období umožní. Novelu bezprostředně podepsala i prezidentka Zuzana Čaputová.
Právě od ní dostala dosluhující vláda premiéra Eduarda Hegera (OLaNO) ultimátum: pokud by se do konce ledna nedohodla na termínu předčasných voleb, pověřila by vládnutím úředníky. Kabinet totiž vládl v demisi od 15. prosince, kdy mu poslanci vyslovili nedůvěru. Pro tehdy hlasoval i dřívější koaliční partner SaS.
„Jasně jsem řekla, že předčasné volby jsou nutné vzhledem k tomu, že máme vládu s omezenými pravomocemi,“ prohlásila Čaputová podle Sme.sk.
Představitelé bývalé koalice se shodli i na tom, že při volbách zůstane zachovaný poměrný systém s jedním celorepublikovým obvodem. „Součástí návrhu bude i to, že ke změně volebního systému bude moct docházet pouze se souhlasem 90 zákonodárců,“ doplnil Heger. To má podle bývalého ministra financí Igora Matoviče (OLaNO) zabránit změně systému, pokud by uspěl Směr-SD.
Právě strana někdejšího trojnásobného premiéra Roberta Fica patří podle aktuálních volebních průzkumů mezi nejsilnější uskupení, vyšší preference má jen Hlas-SD. Tuto formaci založil bývalý předseda vlády Peter Pellegrini, který Směr opustil. Obě nejsilnější opoziční strany prosazují dřívější termín předčasných voleb a iniciovaly také referendum o jejich konání.
To se uskutečnilo v sobotu 21. ledna, zúčastnilo se ho téměř 1,2 milionu voličů, což představuje 27 procent. Aby bylo platné, musela by hlasovat polovina občanů. Záměr předčasných voleb se však naplnil jen o pár dnů později.
Matej Majka
Ekonomika
Charita zažívá nárůst klientů. O pomoc žádají samoživitelé či senioři
Zvyšování životních nákladů je podle průzkumu z 18 zemí Evropské unie včetně Česka největší starostí 93 % občanů. Zhoršenou situaci zaznamenala i česká Charita , zájem roste o její služby v oblastech finanční podpory a dluhového poradenství. Proto pro vládu připravila soubor doporučení, jako například úpravu systému sociálních dávek nebo možnost oddlužení.
„Výsledky této studie jsou skutečně alarmující,“ upozorňuje Iva Kuchyňková, manažerka pro sociální advokacii české Charity. Průzkum organizací Caritas Europa a Eurodiakonie varuje před nárůstem počtu lidí, kteří hledají podporu u poskytovatelů sociálních služeb. Současná krize a zvyšování životních nákladů dopadá na situaci lidí s nízkými příjmy, jako jsou rodiče samoživitelé, senioři a mladí lidé. Tato část populace v mnoha případech nezvládá pokrýt základní výdaje, například vytápění domů, nákup potravin nebo placení nájmu.
Proto také Charita zaznamenala nárůst klientů, kteří se obracejí na její pracovníky s žádostmi o podporu. Současně přibývá lidí bez domova. Organizace na tento nárůst reaguje a zřizuje například potravinové banky nebo rozšiřuje místa v azylových domech.
Dále apeluje na vládu, aby přijala do legislativy minimální důstojnou mzdu, zajistila dostupnou sociální pomoc do všech regionů a možnost oddlužení všem, kteří „to potřebují a jsou motivováni svoji situaci řešit“. „Tato doporučení vnímáme jako základní brzdu před rychlým a masivním chudnutím české populace,“ dodává Kuchyňková.
Z tiskové konference Michal Škach
Kultura
Nebudu ti lhát, budu ti vyprávět. Zpěvák Hrůza vydává knihu
Nebudu ti lhát. Tak zní motto nové knihy Michala Hrůzy. S dlouholetým přítelem a hercem Petrem Vydrou se rozhodli ukázat nový pohled na zpěvákův život. V rozhovorech se prolínají témata, jako jsou hudebníkovo mládí, rozpad kapely či sportovní zapálení. Ve středu 18. ledna se tvůrci společně s úspěšnou autorkou románů a herečkou Janou Bernáškovou sešli, aby dílo pokřtili.
„Je to literatura faktu tím, že mi to všechno řekl,“ zahájil autogramiádu Vydra. Tento nadnesený tón, který provází jejich přátelství, se objevuje v mnoha otázkách i odpovědích. Knížka je upřímnou zpovědí plnou humoru. Autoři však nevynechali kromě vtipu pády a chyby, které k životu také patří. Jak sami dodávají, knížka není sterilní. Ukazuje Hrůzu nejen jako úspěšného zpěváka, ale také jako člověka. Text doprovázejí unikátní fotky z rodinného archivu či diskografie.
Kmotrou knihy se stala Jana Bernášková, jež prorazila s debuty Jak přežít svého muže a Coura. Vydra s Hrůzou doufají, že právě její ruka přinese knize štěstí.
Kavárna v knihkupectví na Václavském náměstí se v den akce zaplnila. Setkání sklidilo velký úspěch, zúčastnily se ho desítky lidí. Někteří si jen přišli poslechnout rozhovor, který křtu předcházel. Valná většina se však nezalekla a s novotinou si frontu na podpis vystála.
Z křtu Veronika Tůmová
Sport
Šestá místa pro biatlonisty v Anterselvě, štafetu žen zradila střelba
Největšími úspěchy české výpravy na Světovém poháru v biatlonu v Anterselvě byla šestá místa, o která se postaraly štafeta mužů a Markéta Davidová. Největší česká naděje si ve stíhacím závodu polepšila hned o deset míst, a to navzdory dvěma trestným okruhům. V celkovém pořadí seriálu je osmá.
Vítězka posledních čtyř ročníků ankety Biatlonita roku startovala do stíhačky kvůli pokaženému sprintu až šestnáctá, ale druhým nejrychlejším během se vyšplhala na šesté místo. Dokonce útočila i na elitní pětku, ale při závěrečné střelbě podruhé v závodu minula. „Byla to zábava až do posledního kola, ale bolelo to,“ řekla pro ČT sport.
Právě střelba zradila reprezentantky také při štafetě, v níž skončily desáté. A byla to právě Davidová, kdo hned šestkrát dobíjel. „Je to ostuda. V biatlonu nikdy nevíte, co se stane,“ povzdechla si. Lucie Charvátová zmar potvrdil dvěma trestnými okruhy.
Mužská štafeta ve složení Michal Krčmář, Tomáš Mikyska, Adam Václavík a Jakub Štvrtecký si vedla lépe a obsadila šestou pozici. „Kluci dělali přesně to, co jsme trénovali. Jsem na ně pyšný,“ chválil střelecký trenér Matt Emmons. V dalších závodech se nejlépe umístil Krčmář ve stíhačce na sedmnácté pozici. Hlavní hvězdou programu se stal norský biatlonista Johannes Bö, který ovládl všechny tři závody.
Podnik v Itálii byl generálkou před mistrovstvím světa. Vrchol sezony hostí v únoru německý Oberhof. Největší nadějí pro české fanoušky bude opět Davidová.
Theodor Anfilov
Počasí
Do Česka se vrátila zima. Sníh ztížil dopravu, vítr zastavil lanovku
Zatímco začátek roku připomínal spíš jarní měsíce, druhá polovina ledna přinesla podstatné ochlazení a teploty se pohybovaly kolem nuly. Znovu napadl sníh, na silnicích se tvořily jazyky a nepříznivé podmínky zkomplikovaly dopravu.
V noci na středu 18. ledna sněžilo nejvydatněji v Středočeském a Libereckém kraji, kde napadlo i kolem deseti centimetrů. Později během dne přibylo na severu Čech zhruba dalších šest. Teploty se i v dalších dnech držely kolem nuly, v noci dosahovaly až minus osmi stupňů.
Nejvážnější problémy přišly o víkendu, kdy napadlo místy až 20 centimetrů. Na Radotínském mostě na pražském okruhu se srazila dodávka s nákladním autem a podle snímků hasičů na místě nehody hustě sněžilo. U Černotína na Přerovsku hasiči zasahovali u kamionu, který sjel ze silnice, a u Huzové na Olomoucku zase vyprostili řidiče z převráceného sypače.
Návrat zimy se projevil i na horách. Například krkonošská horská služba varovala před silným větrem na hřebenech a nedoporučila ani túry po vrcholech, lavinové nebezpečí se zvýšilo na druhý stupeň z pěti. A kvůli silnému větru se v sobotu nerozjela ani jedna z lanovek na Sněžku.
Matylda Hofschnaidrová