1. února 2023, Carolina č. 1025

události od 25. ledna do 1. února


Z domova

Prezident Pavel. Při rekordní účasti zvítězil téměř o milion hlasů

Jako by se Česko zahalilo do flanelu. Právě košile z tohoto materiálu se stala symbolem Petra Pavla, který ovládl druhé kolo prezidentské volby. S podílem 58,32 % hlasů porazil předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Bývalý premiér už odpoledne uznal porážku. Generál ve výslužbě se s počtem 3 359 151 voličů stane hlavou státu s nejsilnějším občanským mandátem v historii přímé volby. Babiš získal 2 400 046 hlasů, tedy 41,67 %. Druhé kolo se uskutečnilo ve dnech 27. a 28. ledna.

Zatímco před dvěma týdny zpočátku vedl Babiš a Pavel ho těsně předstihl až v závěru, tentokrát se Pavel držel na přední příčce od prvních okamžiků sčítání, a to se nezměnilo až do konce. Už v půl čtvrté vystoupil s vítězným projevem: „Moc rád bych nejen poděkoval všem, kteří mě volili, ale zároveň i těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám. Nevidím vítězné ani poražené voliče.“ Dále zdůraznil vítězství hodnot, jako jsou pravda, důstojnost, respekt a pokora. „Jsem přesvědčený, že je sdílí naprostá většina z nás. Rozhodně stojí za to, abychom se snažili, aby byly součásti našich životů a aby se vrátily na Hrad a do naší politiky.“

Kolem čtvrté veřejně promluvil i Babiš. Uznal porážku a popřál vítězi hodně štěstí v nové funkci. „Chtěl bych strašně moc poděkovat našim voličům. Dosáhli jsme famózní výsledek! Teď se na to dívám, dva miliony tři sta tisíc je víc než výsledek Spolu a PirStanu v posledních sněmovních volbách,“ uvedl na tiskové konferenci a vyzval své voliče, aby respektovali, jak volby dopadly. Prohru však přední opoziční politik nevnímá jako konec kariéry. „My, hnutí ANO, a byl jsem kandidát hnutí ANO, tu budeme stále pro vás.“

Vítězi ještě ten den pogratulovali všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé, včetně současné hlavy státu Miloše Zemana. Blahopřání přicházela i ze zahraničí, připojili se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo prezidenti Emmanuel Macron z Francie, Volodymyr Zelenskij z Ukrajiny. A Zuzana Čaputová přijela ze Slovenska podat Pavlovi ruku dokonce přímo do jeho štábu. „Jsem ráda, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty, a jejíž síla pramení v klidu,“ prohlásila v krátkém projevu.

Pavel slavil největší úspěch v Praze, kde získal přes 76 % hlasů. Předseda hnutí ANO dosáhl nejlepšího výsledku na Ústecku, kde mu dalo hlas 54,47 % voličů. Ústecký kraj společně s Karlovarským a Moravskoslezským patří k jediným regionům, kde bývalý premiér získal převahu. Bývalý hodnostář NATO triumfoval i v zahraničí, kde se pro něj vyslovilo přes 95 % voličů.

Celková účast dosáhla 70,25 %. O dva procentní body překonala tu před dvěma týdny. Tento víkend se tak k urnám vydalo nejvíce voličů ze všech českých voleb od roku 1998, tedy od období před tzv. opoziční smlouvou. Nová hlava státu nastoupí do funkce 9. března, až složí slib na společné schůzi obou komor Parlamentu.

Tobiáš Wágner

Vyhrála pravda, důstojnost, respekt a pokora, reagoval Pavel

Lékaři Jan Pirk a Pavel Pafko, herci Zdeněk Svěrák, Daniela Kolářová, Jiří Mádl či moderátoři Aleš Háma s Ondřejem Sokolem nebo další významné osobnosti podpořili armádního generála ve výslužbě Petra Pavla v jeho volebním štábu ve Foru Karlín. Tisícovka přítomných přihlížela Pavlovu výraznému vítězství v druhém kole prezidentských voleb i následné nečekané návštěvě slovenské prezidentky Zuzany Čaputové.

Ve štábu už od začátku sčítání panovala atmosféra velkého očekávání a naděje. Desítky příznivců často v ikonických flanelových košilích sledovaly dosud nejjednoznačnější vítězství v prezidentských volbách.

Pavel ve chvíli, kdy už byl výsledek zřejmý, vystoupil s proslovem: „Nevidím poražené a vítězné voliče, vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost, respekt a pokora, které sdílí naprostá většina z nás.“ Projev doprovázel častý potlesk a vyvolávání jména vítězného kandidáta, jeho manželky Evy či slova prezident.

Přítomné včetně shromážděných podporovatelů před štábem, kteří si přinesli vlajky Česka, Ukrajiny a NATO, překvapil příjezd Zuzany Čaputové. „Slušnost a pravdomluvnost není slabostí, ale silou. Jsem ráda, že v Evropě přibude hlava státu ctící demokratické hodnoty,“ řekla. Zanedlouho zavítal za Pavlem předseda vlády Petr Fiala (ODS). Ten se těší na vzájemnou spolupráci: „Je důležité, aby prezident a vláda táhli za jeden provaz, v zahraničních otázkách najdeme díky jeho prozápadní orientaci společnou řeč.“

Později navštívila štáb s gratulací ještě neúspěšná kandidátka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která budoucího prezidenta v druhém kolem výrazně podporovala společně se senátory Pavlem Fischerem a Markem Hilšerem. Ti ostatně byli ve štábu celý den.

Z volebního štábu Maxim Hönig

Babiš po prohře: V politice nekončím, hnutí jede dál

Do volebního štábu dorazil až v moment, kdy bylo jasné, že neuspěl. Přesto ho vítal potlesk. „Prosím naše podporovatele, aby akceptovali, že jsem prohrál. Nic ale nekončí, dosáhli jsme famózního výsledku a já budu v politice rozhodně pokračovat. Hnutí ANO jede dál,“ vzkázal Andrej Babiš na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků.

První zástupce hnutí, poslanec Aleš Juchelka, dorazil do štábu těsně před jednou hodinou. „Volby vidím nadějně pro Českou republiku,“ usmíval se a nešetřil optimismem. Další politici se začali objevovat až před třetí hodinou, kdy už bylo sečteno přes 20 % hlasů. „Neúspěchem by bylo vypadnutí v prvním kole, díky množství hlasů nepovažuji volby i přes prohru za neúspěšné,“ řekl místopředseda hnutí Karel Havlíček.

Babiš do štábu přijel až v šestnáct hodin, kdy jeho protikandidát Petr Pavel už dokončoval vítězný projev. Vítal ho potlesk téměř sta pozvaných podporovatelů, a čelní představitelé hnutí v čele s Alenou Schillerovou, Jaroslavou Pokornou Jermanovou a Klárou Dostálovou.

V projevu pogratuloval nově zvolenému prezidentovi a popřál mu, aby bojoval za zájmy občanů. Poděkoval svým voličům za, jeho slovy, fenomenální výsledek, manželce Monice a nejbližším spolupracovníkům za podporu. Dále oznámil, že v politice nekončí, hnutí jede dál. Toto prohlášení podtrhl prosbou adresovanou svým příznivcům, aby mu dali hlas i v příštích sněmovních volbách v roce 2025.

Mluvil i o vyhrocené situaci, která ve společnosti nastala: „Prosím pana příštího prezidenta, aby vyzval své podporovatele, aby neničili majetek mého nejbližšího týmu, aby nenapadali jejich děti ve školách. Aby lidi, kteří podporují hnutí Ano, nepřicházeli o práci, aby přestalo to násilí.“ Zda zůstane nadále řadovým poslancem, rozhodne dle jeho slov předsednictvo 8. února.

Na pražský Chodov se akreditovalo na 240 novinářů, nejvíce v historii. Rekordní byl také zájem zahraničních médií, v restauraci Columna pracovalo dvacet redakcí z Polska, Slovenska, Německa, Maďarska a Francie.

Z volebního štábu Adam Češnar

Politici reagují na Pavlovu výhru. Zeman tak výrazný rozdíl nečekal

Nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi gratulují čeští politici. Poblahopřáli mu současná hlava státu Miloš Zeman, předseda vlády Petr Fiala (ODS) či z opozice Tomio Okamura (SPD). „Jestliže Andrej Babiš tyto volby nazval jako referendum o jeho osobě, výsledky jsou jasné,“ prohlásil Fiala.

„Čekal jsem, že vyhraje, ale nečekal jsem, že o 16 procent,“ uvedl v rozhovoru pro Frekvenci 1 prezident Zeman, jenž podporoval Babiše. V případě zájmu je připravený se se svým nástupcem setkat. Kritizoval však Pavlova slova o rozdělení společnosti na dva světy.

Fiala, který stejně jako vládní koalice voličům doporučoval jako vhodného kandidáta Pavla, se zase vymezil vůči Babišově kampani. „Lidé mají obavy z budoucnosti. Nepomůže, když budou politici pracovat s lidským strachem.“ S vítězem voleb se těší na spolupráci.

Okamura výsledek rozebíral v diskusním pořadu TV Prima: „Pro Babiše to musí být veliké zklamání.“ Upozornil, že ho nepodpořili ani všichni jeho nejbližší spolupracovníci, například místopředseda Ivo Vondrák, což označil za jeden z důvodů neúspěchu. „Výsledek v přímé volbě je pro mě naprosto svatý. Jsme připraveni spolupracovat i přes programové rozdíly.“

Další politici se ke gratulacím připojili například skrze sociální sítě. „Prezident bude znovu tím, kdo vášně zklidňuje, rozpory zahlazuje a zemi spojuje,“ zveřejnil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) prostřednictvím profilu na Twitteru. Připojila se i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Dále popřáli i neúspěšní kandidáti z prvního kola, kteří Pavla před druhým výrazně podpořili, Marek Hilšer nebo Danuše Nerudová. Ta na Twitter napsala: „Gratulujeme České republice, že zvolila někoho, kdo bude naši zemi spojovat, ne rozdělovat.“

Kristýna Dobiášová

„Pavel na Hrad.“ Příznivci generála zaplnili Staroměstské náměstí

Kandidát na prezidenta Petr Pavel zakončil šňůru setkávání s příznivci u Mariánského sloupu ve středu 25. ledna. Na jeho podporu se sešly tisíce lidí, kteří přijeli z blízkého i širokého okolí. „Hoďte tam Petra i Pavla, je na jednom lístku,“ vyzval přítomné herec a scenárista Zdeněk Svěrák.

Akce začínala v 17 hodin, ale už po třetí hodině přicházeli první účastníci. „Přijít jsem musel, protože kdyby to dopadlo jinak, tak bych se styděl do konce života,“ svěřil se Karel Čapek z Berouna. Stejně jako někteří další účastníci si přinesl transparent, jiní měli vlajky či trikoloru. A často skandovali: „Pavel na Hrad“ či „Prezident“.

Spolu s bývalým předsedou vojenského výboru NATO na podium přišli a podporu mu vyjádřili i neúspěšní kandidáti z prvního kola Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Setkáním provázel herec Vladimír Polívka, zazněla i symbolická píseň Jednou budem dál v podání Báry Polákové. K jejímu zpěvu se přidal tisícihlavý sbor a náměstí ozářila světla mobilních telefonů.

Ze Staroměstského náměstí Tereza Krocová

„Historie je nepostradatelná učitelka.“ Česko uctilo oběti holocaustu

Významné osobnosti z řad politiků, historiků a přeživších si připomněly osvobození Osvětimi i romské oběti. K příležitosti Mezinárodního dne obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna, se sešly ke vzpomínkové pietě v Senátu a na Ministerstvu zahraničí.

Akce ve Valdštejnském paláci se zúčastnili předsedové obou komor parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS). „Totalita, autoritářství a nenávist nejsou minulostí,“ řekl. Podobné praktiky, které nacisté využívali při holocaustu, je možné podle senátora sledovat také dnes u ruské agrese na Ukrajině.

Jedním z významných hostů byla 93letá Dita Krausová, která přežila koncentrační tábor. Po osvobození Rudou armádou odešla z Osvětimi a dnes svůj příběh předává školákům. „Až budete mít děti, vychovávejte je proti nenávisti,“ říká malým posluchačům.

V Senátu promluvila i Alica Sigmund Heráková, členka Rady vlády pro záležitosti romské komunity: „Budoucnost kráčí pomalu, ale jistě, a vzory pro romskou komunitu, které byly jistotou našich životů, tu nejsou.“ Připomněla tak Čeňka Růžičku, hlavní tvář Výboru pro odškodnění romského holocaustu, který zemřel koncem minulého roku.

Na Ministerstvu zahraničí se šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) společně s diplomatickým sborem setkal se zástupci židovských obcí. Program doplnila také výstava Neviditelné synagogy fotografa Štěpána Bartoše.

Ze Senátu Eva Závadová

Novým ústavním soudcem se stane bývalý děkan brněnských práv

Horní komora Parlamentu schválila nominaci Jana Svatoně, kterou předložil prezident Miloš Zeman. Bývalý děkan Právnické fakulty Masarykovy univerzity tak zaplní místo po Kateřině Šimáčkové, která přešla v roce 2021 k Evropskému soudu pro lidská práva.

Svatoně Senát podpořil ve středu 25. ledna 57 hlasy z 68, čímž potvrdil doporučení ústavně-právního výboru či výboru pro lidská práva. Zároveň tím ukončil oslabení soudu, který dlouhodobě fungoval pouze se čtrnácti členy místo standardních patnácti. Svatoň má s Ústavním soudem bohaté zkušenosti, v minulosti byl asistentem Vojena Güttlera, nyní zastává stejnou pozici u Vladimíra Sládečka.

Původně prezident Zeman navrhl advokáta Petra Poledníka, ten ovšem hlasováním v Senátu neprošel. Svatoňovu odbornost potvrdilo nejen jednoznačné hlasování, ale také například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který jej označil za velmi kvalitního kandidáta.

„Sbíral jsem dlouhá léta zkušenosti a také se domnívám, že jistou roli sehrálo i mé působení v akademické sféře,“ reagoval Svatoň v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Kristýna Záhorová

Žáky opouští motivace už na základní škole, varuje inspekce

Česká školní inspekce za uplynulý ročník 2021/2022 odhalila kromě špatného osvojování probraného učiva i velmi nízkou motivaci dětí. Ředitelé by se proto měli zaměřit na její příčiny. „Na základních školách nás také čeká revize rámcových vzdělávacích programů,“ uvedl ústřední inspektor Tomáš Zatloukal na tiskové konferenci ve středu 25. ledna.

Čísla ukazují, že na druhém stupni se téměř devět z deseti dětí do školy těší jen někdy, nebo dokonce netěší vůbec. Mezi příčiny patří velké množství látky, které se nestíhá dostatečně probrat. „Učitel chce dosáhnout určitých cílů se všemi žáky, ale samozřejmě v různé dynamice. Není důležité, že s nimi něco probere, ale že si žáci látku osvojí a znalosti umí využít,“ upřesnil Zatloukal.

Inspekce ředitelům doporučuje, aby si vytyčili motivaci jako prioritu a věnovali se jí, aby hledali důvody, proč se děti do školy netěší. Pomoci by mohla i chystaná revize vzdělávacích programů, jelikož ty současné si každá škola interpretuje po svém. V náročnosti tak vznikají velké rozdíly mezi jednotlivými institucemi.

Problémy s motivací se následně promítají také do působení na dalších stupních vzdělávání, v nejbližším kroku tedy na středních školách. Kvůli možné demotivaci studentů by zde měla častěji hodnotit atmosféra ve třídách. Otázka prostředí se však v současné době upozaďuje, především na odborných učilištích.

Z tiskové konference Ema Dušková

V Praze jezdí speciální tramvaj. Připomíná vznik samostatného státu

Pražané a návštěvníci metropole se mohou v následujících týdnech svézt speciální tramvají v barvách trikolory. Souprava vyjela poprvé ve čtvrtek 26. ledna a cestující v ní vítá nápis: „Třicet let jedeme po vlastní ose.“ Připomíná výročí vzniku samostatné České republiky.

Ze zastávky Planetárium se první den vydala na trasu linky 18. „V budoucnu bude obsluhovat i další, například 11, 14, 17, 18,“ uvedl technický ředitel Dopravního podniku Jan Šurovský stanici Praha TV.

Interiér tramvaje zdobí výroky prvního českého prezidenta, kterého Parlament přesně před 30 lety zvolil poprvé do funkce, další grafiky připomínají například vstup do NATO či Evropské unie nebo vítězství hokejistů na olympijských hrách v Naganu.

Třicet let od vzniku samostatné republiky oslavovala Praha už na začátku ledna. V centru visely české vlaječky a magistrát nasvítil Novou radnici na Mariánském náměstí a Petřínskou rozhlednu právě barvami trikolory.

Nicola Sidney

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slováci hodnotí volby: Pavel jako Čaputová, Babiš jako Fico?

Ačkoli se nálepky „česká Zuzana Čaputová“ nemohla na začátku prezidentské kampaně zbavit neúspěšná kandidátka Danuše Nerudová, se slovenskou hlavou státu tamější média nyní spojují vítěze voleb. Kromě pevné prozápadní orientace a důrazu na hodnoty s ní Petr Pavel sdílí i některá jména z volebního týmu, která oběma do nejvyšších funkcí pomohla. Nečekané vystoupení prezidentky přímo v Pavlově volebním štábu zřejmě budou následovat další společné plány.

„Na světě asi není bližších národů, než jsou Češi a Slováci,“ zahájila Čaputová projev ve Fóru Karlín v sobotu 28. ledna. „Milé a neškodné, a nepatřičné, a zbytečné,“ shrnul škálu slovenských reakcí na tento netradiční krok komentátor Hospodárských novin Ivan Szabó. Kromě gratulací, ke kterým se prostřednictvím sociálních sítí připojili i další slovenští politici, ale prezidentka mluvila i o spolupráci s budoucím protějškem na evropské úrovni. Po první zahraniční cestě, kterou Pavel plánuje právě na Slovensko, by s Čaputovou mohli vyrazit na Ukrajinu.

Slovenská média ovšem analyzují i kampaň poraženého Andreje Babiše, zaměřenou mimo jiné proti válečné pomoci Ukrajině. Výsledek voleb, ke kterému přispělo také Pavlovo drtivé vítězství v obou slovenských obvodech, podle komentáře Ľubomíra Smatany pro Denník N ukazuje, že podpora Ukrajiny v Česku přetrvává.

Smatana ale podotýká, že by se Babišova strategie mohla stát inspirací pro slovenské předčasné parlamentní volby, které Sněmovna schválila v zářijovém termínu. „Kdybych dělal politický marketing pro slovenskou opozici, válečnou tématiku bych si rozhodně nenechal ujít,“ dodává. Na podobnost rétoriky šéfa hnutí ANO a Roberta Fica, předsedy Směru-SD a nejvýraznější tváře slovenské opozice, upozornil Denník N i politolog Miloš Gregor.

Barbora Dohnalová

Předčasné volby na Slovensku budou 30. září. Návrhy opozice neprošly

Slovenský parlament v úterý 31. ledna odhlasoval termín předčasných voleb na 30. září. Návrh podpořilo 92 poslanců ze 148 přítomných. Ani přes snahu opozice a prezidentky Zuzany Čaputové neprošel žádný z dřívějších datumů. Menšinová vláda Eduarda Hegera tak zůstane v úřadě dalších osm měsíců.

Na podzimním termínu se shodly strany bývalého kabinetu už minulý týden. Opoziční Směr-SD nebo Hlas-SD však požadovaly dřívější konání, konkrétně 27. květen, respektive 24. červen. Jejich návrhy podpořilo pouze 75 poslanců, hranice ústavní většiny je 90.

Na dohodě trvala prezidentka Čaputová. Ta varovala, že pokud se Národní rada neshodne do 1. února, jmenuje úřednickou vládu.

Současný Hegerův kabinet totiž ztratil důvěru v prosinci. U moci zůstane až do vyhlášení předčasných voleb, některé pravomoci má však omezené a musí je schválit hlava státu.

Josef Beneda

Zeman v Bělehradě ocenil srbský přístup k válce na Ukrajině

Dosluhující český prezident Miloš Zeman pochválil Srbsko za odsouzení ruské agrese, ale i za snahu o zachování neutrality tím, že neuvalilo sankce. Tento postoj může podle jeho slov balkánskému státu vynést pozici moderátora konfliktu. Řekl to v rámci oficiální návštěvy Bělehradu, kterou uskutečnil ve dnech 29. a 30. ledna.

Jeho protějšek Aleksandar Vučić po pondělním jednání naopak ocenil dřívější Zemanovu omluvu za bombardování Srbska ze strany Severoatlantické aliance. Na důkaz přátelství pak českou hlavu státu pozval na návštěvu i po jejím konci ve funkci.

Kromě diskuze o válečném konfliktu na Ukrajině a bilancování obchodních styků obou zemí se Zeman zúčastnil slavnostního otevření Českého domu. Ten původně fungoval v srbské metropoli od 20. let minulého století do roku 1964, kdy ho zkonfiskovala tehdejší jugoslávská vláda. Sám Zeman se o jeho otevření zasazoval dlouhodobě.

Návštěva Bělehradu byla jeho předposlední cestou v roli hlavy státu, před koncem funkčního období zamíří ještě na Slovensko.

Radim Semerád

Ekonomika

Téměř 1000 korun navíc a výchovné. Průměrný důchod v lednu vzroste

Průměrná výše důchodu se po lednové valorizaci vyšplhá na 19 500 korun. O navýšení není potřeba žádat, Česká správa sociálního zabezpečení ho provede automaticky. Důchody vzrostou v průměru o 825 korun. Příspěvek se týká všech druhů důchodů a přijde už v lednových výplatách. Od začátku roku se nově započítá i tzv. výchovné neboli 500 korun navíc za každé vychované dítě.

Průměrný starobní důchod přesáhl v druhé polovině loňského roku částku 18 500. Základní výměra, která je pevnou složkou, se zvedne o 140 Kč. Procentní výměra, jež se odvíjí od doby pojištění a výše příjmů, o 5,1 %. Valorizace počítá s navýšením na průměrných 19 500 Kč. Podle výpočtu ČSSZ důchody tak v konečném důsledku vzrostou zhruba o 4 až 5 %.

Součástí důchodu je od ledna tohoto roku tzv. výchovné. Příspěvek 500 korun náleží tomu z rodičů, který o dítě pečoval ve větším rozsahu. Automaticky jej obdrží ženy, které důchod už dříve pobíraly. Muži na něj nemají nárok automaticky, musí o něj zažádat. To mohou udělat do konce roku 2024 prostřednictvím portálu České správy sociálního zabezpečení.

Albert Michajluk

Kultura

Smetanova Litomyšl: příležitost prožít krásné časy

Přestože hudební festival Smetanova Litomyšl letos nemůže využít prostory tamního zámku, návštěvníci nepřijdou o žádný z tradičních programů. Vychutnat si budou moci umění z období Belle Époque, které jako téma doprovodí letošní 65. ročník. Vystoupí například operní pěvkyně Dagmar Pecková, klavírista Kirill Gerstein či houslista Fedor Rudin.

Z důvodu nadcházejících oprav organizátoři přesunuli jubilejní ročník z hlavní scény ‑ zámeckého nádvoří ‑ do multifunkční haly a přilehlé prvorepublikové plovárny. Zároveň program zkrátili z tradičních pětadvaceti dní na osmnáct od 15. června do 2. července. „Na tuto variantu jsme se připravovali, budeme se snažit udělat z toho výhodu,“ poznamenal na tiskové konferenci ve čtvrtek 26. ledna ředitel festivalu Jan Pikna.

Téma Belle Époque, tedy krásné časy je období před první světovou válkou. Pořadatelé vnímají mezi ním a současností paralelu. „Letošní dramaturgie by měla mít nadčasové poselství, že krásné časy si vytváříme sami v sobě a Smetanova Litomyšl by měla být dobrou příležitostí je prožít,“ řekl Pikna.

Zazní například Písně z Gurre od Arnolda Schönberga v podání spolupracujících sborů a orchestrů z Česka, Slovenska, Norska, Švédska, Německa a Spojených států pod taktovkou Petra Popelky či pořad Nebe na zemi, kde vystoupí Adam Plachetka, Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. Diváci se také mohou těšit na Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany, na Otella od Giuseppe Verdiho a na Koncert pro klavír a orchestr č. 2 B dur Johannese Brahmse, který zahraje Elisabeth Leonskaja.

Tradičně se odehrají dlouhodobé programové řady jako Jazzová jízda v jízdárně, Koncert plný překvapení, vystoupení stipendistů akademie MenART či velký koncertně taneční projekt pro děti s názvem Bylinky, jež označil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský za jeden z největších tohoto ročníku. „Pevně věříme, že se budou bavit nejen přítomné malé děti, ale každý, kdo se cítí mladý duchem,“ dodal Stříteský.

Z tiskové konference Barbora Vlková

Je stále co zlepšovat, tvrdí historik o česko-slovenských vztazích

„Češi nevědí, co Slováci chtějí, a ti nechápou, čemu Češi nerozumí.“ I taková slova podle historika a publicisty Pavla Kosatíka dlouhodobě vystihují vztahy bývalých federálních partnerů. „Stále mne trápí velká míra ignorance a neznalosti z české strany,“ řekl při křtu své nové knihy, která nese název Slovensko 30 let poté.

Takové glosování situace může být překvapivé, způsob vyrovnání se s rozpadem společného státu čelní představitelé obou zemí chválí, zvlášť v souvislosti s letošním výročím konce federace. „Petr Fiala a další politici prohlašují, že naše vztahy od rozdělení federace nikdy nebyly lepší. Oni ale nemají možnost odstupu. Já takový odstup mám, proto si mohu dovolit bořit, aby další mohli stavět,“ vysvětluje laureát Ceny Ferdinanda Peroutky.

Nezpochybňuje tedy, že se vztahy od roku 1993 zlepšily, upozorňuje ale, že by to oběma národům nemělo stačit. Oním bořením má autor na mysli kritiku a podrobnější popsání problémů, které mezi občany obou zemí vznikají.

Kosatíkův pohled však není čistě negativní, knihu pokřtil s hosty z řad odborníků na vzájemné vztahy speciálním nápojem, který vznikl kombinací českého a slovenského piva. To se rozlévalo z lahví, které symbolicky nesly barvy trikolory. Poselství s nádechem kritiky má spíše varovat před rezignací a současně posílit vzájemné pochopení a spolupráci. Nové dílo navazuje na autorovu předchozí práci. Ta se zaobírala slovenským dvacátým stoletím.

Z křtu Radim Semerád

Sport

Češi na Australian Open: Dominantní čtyřhra a senzace jménem Lehečka

České fanynky a fanoušky na úvodním tenisovém grandslamu potěšila zejména ženská čtyřhra, kterou ovládla dvojice Kateřina Siniaková a Barbora Krejčíková. Blýskl se i mladý Jiří Lehečka. Desátý titul si nakonec odnesl Novak Djokovič, v ženské kategorii si pro první pohár na jednom ze čtyř nejslavnějších turnajů dokráčela Aryna Sabalenková.

Siniaková a Krejčíková opět dominovaly. V Melbourne ztratily jediný set a dokráčely si pro třetí grandslamový triumf v řadě. Ve finálovém zápase si poradily s japonskou dvojicí Šúko Aojamaová a Ena Šibaharová po setech 6:4 a 6:3. „Je za tím dřina, dáváme tomu hodně moc, furt na sobě makáme a vydržely jsme spolu, i když tam nebyly nejlepší momenty,“ zhodnotily čerstvé vítězky.

Největším letošním překvapením byl bezesporu Jiří Lehečka. Jednadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi předčil všechna očekávání a po čtyřech výhrách stanul před branami semifinále. Cestou podstoupil například strhující pětisetovou bitvu se světovou dvanáctkou Britem Cameronem Norriem. Nestačil až na pozdějšího finalistu a třetího nasazeného Stefanose Tsitsipase z Řecka. Ten si semifinále zajistil výhrou 6:3, 7:6 a 6:4.

Tradičně největší zastoupení mělo Česko v kategorii ženských dvouher, letos se představilo jedenáct tenistek. Hned tři z nich se probojovaly do osmifinále, mezi nimi i velká naděje českého tenisu Linda Fruhvirtová. Karolína Plíšková v něm jako jediná uspěla a mohla tak doufat, že zopakuje semifinálovou účast z roku 2019. Stopku jí ale vystavila Polka Magda Linettová, která zvítězila po setech 6:3 a 7:5. Za očekáváním zůstala Petra Kvitová, která vypadla už ve druhém kole.

Jáchym Sobotka

Úspěch českého krasobruslení, Taschlerovi skončili na ME šestí

Taneční pár Natálie a Filip Taschlerovi se z mistrovství Evropy v krasobruslení vrací s šestým místem. Přestože pár v Espoo nedosáhl na medailové pozice, poprvé se probojoval do první desítky a konkuroval nejlepším závodníkům na mezinárodní scéně. V dalších kategoriích česká výprava už tak úspěšná nebyla. Šampionát ovládli reprezentanti Itálie.

Třetí účast mezi evropskou elitou zahájili Taschlerovi osobním rekordem z rytmického tance. Jejich pojetí rumby a samby přineslo ovace nejen u diváků, ale i ocenění poroty, která páru přidělila 76,91 bodů a pátou pozici. Před volnou jízdou dělilo od bronzu sourozence pouhých 65 setin, o medailový úspěch je ale připravil nezdar na konci volného tance a následná jednobodová penalizace. „Čekali jsme trochu vyšší body, ale jsme spokojení, co jsme předvedli. Určitě jsme chtěli jet o medaili, ale celkově nás zkušenost v nejsilnější skupině do budoucna posílí,“ uvedl Taschler pro Mezinárodní bruslařskou unii.

I přes to, že si Taschlerovi po volné jízdě pohoršili na šesté místo, vyrovnali nejlepší výsledek českého tanečního páru Kateřiny Mrázové a Martina Šimečka z roku 1995. Úspěchem je i zisk dvou účastnických míst pro následující evropský šampionát, kde pravděpodobně české jedničky doplní junioři Kateřina a Daniel Mrázkovi.

V ostatních kategoriích se čeští reprezentanti evropské špičce nepřiblížili. Česko-italskou sportovní dvojici Federicu Simioliovou a Alessandra Zarba po chybách v obou jízdách dědily od první desítky více než tři body. Do volných jízd v ženské kategorii se sice překvapivě dostala Nikola Rychtaříková, ale v celkovém pořadí nakonec obsadila až 24. pozici. Další české naděje Petr Kotlařík a Georgii Reshtenko vypadli ze závodu už v krátkém programu.

Příští závody čekají českou reprezentaci už za měsíc. Od 27. února do 5. března budou juniorští krasobruslaři bojovat na juniorském světovém šampionátu v Calgary. O dva týdny později vyvrcholí soutěžní sezona na mistrovství světa v japonské Saitamě.

Tereza Bartáková

Shiffrinová zůstává po Špindlerově Mlýně jedno vítězství od rekordu

Do Krkonoš se po čtyřech letech vrátil Světový pohár v alpském lyžování. V areálu Svatý Petr slavila po úvodním slalomu favorizovaná Američanka Mikaela Shiffrinová své 85. vítězství a útočila na historický rekord Švéda Ingemara Stenmarka. Triumfu se ale nedočkala, za německou reprezentantkou Lenou Dürrovou zaostala o šest setin sekundy.

Špindlerův Mlýn o víkendu přivítal přes 20 tisíc fanoušků. Ti se mohli těšit i na jednu z favoritek Petru Vlhovou či na české zastoupení: Martinu Dubovskou, Gabrielu Capovou nebo Adrianu Jelínkovou.

Češky se však v domácím prostředí příliš neprosadily. Domácí jednička Dubovská jako jediná postoupila z prvního kola. V tom druhém obsadila až 18. místo. „Měla jsem jet rychleji. Ale body mám a doufám, že se z toho poučím a bude to jen lepší a lepší. Neměla jsem na rovině potřebnou rychlost a už jsem to nedojela. Trenér mě asi nepochválí,“ uvedla Dubovská pro Radiožurnál Sport.

Diváci u televizních obrazovek mohli na tribunách spatřit mnoho slovenských vlajek. Fanoušci přijeli ze Slovenska podpořit především Petru Vlhovou. Té se ale ani jeden z obřích slalomů v českých horách příliš nepodařil. V sobotním závodě těsně nedosáhla na stupně vítězů a o den později dojela dokonce třináctá. V celkovém pořadí Světového poháru si však nepohoršila a stále se drží na druhé příčce za Shiffrinovou.

Američanka si podle očekávání dojela pro vítězství v úvodním slalomu, svým 85. vítězstvím se tak přiblížila ke Stenmarkovu rekordu na jediný triumf. Historické maximum však zatím nevyrovnala. V nedělním závodě skončila druhá o pouhých šest setin za Dürrovou, která poprvé v kariéře vyhrála slalom Světového poháru.

Zuzana Augustová

Plzni ani Spartě vstup do jara nevyšel, fotbalovou ligu vede Slavia

Po prvním jarním kole má fotbalová liga nového lídra. Tím se stala Slavia, když doma porazila Jablonec jednoznačně 5:1. V čele vystřídala mistrovskou Plzeň, která překvapivě podlehla Hradci Králové 1:2. Sparta ztratila dva body v Olomouci za remízu 1:1. Po 17 kolech tak platí pořadí: 1. Slavia, 2. Plzeň, 3. Sparta.

V Edenu otevřel skóre Václav Jurečka, těsně před přestávkou vyrovnal jablonecký Vladimir Jovovič. Poté už se na střeleckou listinu zapsali pouze fotbalisté vršovického klubu. Gólmana Jakuba Surovčíka postupně překonali Mick van Buren, Ondřej Lingr a dvakrát Matěj Jurásek. „Mám velkou radost, že jsem mohl být proti Jablonci na hřišti alespoň 30 minut. Byla to skvělá půlhodina, bylo to jenom o útočení z naší strany,“ pochvaloval si v pozápasovém rozhovoru van Buren. Přesvědčivá výhra posunula Slavii do čela tabulky o bod před Plzeň.

Tým ze západu Čech sice poslal ve Štruncových sadech do vedení v 6. minutě Tomáš Chorý, Hradec ale ještě v první půli srovnal zásluhou Vojtěcha Smrže. Ve druhém poločase pak dokonal obrat Petr Pudhorocký, jehož střelu si do vlastní branky srazil plzeňský obránce Milan Havel. Pudhorocký přitom do Hradce přestoupil ze Sparty jen pár hodin před utkáním a v nejvyšší soutěži hrál vůbec poprvé. „Šťastné vítězství, jsem moc rád, že si z Plzně vezeme tři body. Je to pro mě snový debut,“ hodnotil na tiskové konferenci jednadvacetiletý záložník.

Sparťané se v Olomouci prosadili jako první. V 10. minutě se zpoza vápna trefil útočník Tomáš Čvančara. Závěr prvního poločasu však patřil domácím, gól na konečných 1:1 vstřelil Jan Navrátil. „My jsme hlavně v první půli nehráli tak, jak jsme chtěli. Po naší brance jsme začali ztrácet druhé míče a v závěru poločasu jsme dostali, slušně řečeno, podělaný gól,“ uvedl pro klubový web trenér Pražanů Brian Priske.

Martin Dřevínek

Počasí

Konec ledna provázely pošmourné počasí a teploty kolem nuly

Poslední lednový týden přinesl teploty kolem bodu mrazu. Nedílnou součástí posledních dní byla zatažená obloha provázená mrholením a mlhou. Až ke konci týdne se oblačnost trhala, a nabídla tak optimistický start do nového měsíce, který kontrastuje s dosavadní pochmurnou atmosférou druhé poloviny ledna.

Kvůli mrznoucímu dešti vznikala ledovka, od pátku do soboty platila na jihu Čech výstraha. S nástupem tlakové výše přišly nízké teploty, které dosáhly minima v neděli, kdy například v Peci pod Sněžkou klesla rtuť teploměru až na -13,2 °C.

Přetrvávala nízká oblačnost, na horách do čtvrtka panovala inverze, a teploty byly na vrcholcích vyšší než v údolích. Během pátku a soboty přišly srážky, na horách napadlo maximálně 10 centimetrů sněhu, nejvyšší pokrývka leží nadále v Krkonoších, přes 70 cm. V příštím týdnu bude na horách vytrvale sněžit, napadnout by mohlo až 50 cm. Kvůli možnosti vzniku závějí a sněhových jazyků od pondělí 30. ledna platila výstraha ČHMÚ.

Aneta Dvořáková