23. února 2023, Carolina č. 1026

události od 1. do 22. února


Z domova

Pavel se sešel se Zemanem, s Jurečkou chce mluvit o důchodech

Zbývají dva týdny, než se nový prezident Petr Pavel oficiálně ujme úřadu. Na domácí scéně se od zvolení mimo jiné setkal se stávající hlavou státu Milošem Zemanem nebo navštívil Karlovarský kraj. V dalších dnech vyrazí na sever republiky a plánuje jednání s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským nebo ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). S ním by chtěl konzultovat snížení valorizace důchodů.

Zeman Pavlovi při schůzce v pondělí 13. února slíbil, že mu poskytne zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu k fungování kanceláře Hradu. Potvrdil také, že se nechystá předčasně jmenovat nového předsedu Ústavního soudu. Spolu také diskutovali o údělu, který přináší nejvyšší ústavní funkce. „Prezident Zeman viděl určité dilema, jestli být prezidentem, který má být pouze vykonavatelem toho, co navrhne Parlament, nebo jestli je také hráčem, který může do procesu vnést něco svého,“ citovaly Pavla Novinky.cz. Nastupující prezident také pozval toho končícího na inauguraci, která se uskuteční 9. března.

Na její organizaci se podílí obě komory Parlamentu. Na společné schůzi ve Vladislavském sále Pražského hradu složí Pavel slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a stane se oficiálně novou hlavou státu. Zazní také státní hymna a pronese první projev v nové roli. Podle tradice zamíří i do katedrály svatého Víta a k soše Tomáše Garrigua Masaryka.

Dominik Fiala

Babiš zůstává poslancem, tvářemi ale budou Schillerová s Havlíčkem

Andrej Babiš pokračuje jako opoziční poslanec a lídr hnutí ANO. Jeho hlavními tvářemi ale budou šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček, který nově stane v čele stínové vlády. Předsednictvo změny oznámilo po zasedání ve středu 8. února. Hnutí naopak opouštějí Babišovi kritici Ivo Vondrák a Tomáš Macura.

Podle bývalého premiéra je nyní nutné dobudovat strukturu ANO, hledat nové mladé tváře, soustředit se na mladou generaci a připravovat se na příští volby. „Myslím, že jsme hnutí pro občany, a víme, kam směřujeme,“ doplnil Babiš.

Neúspěšný prezidentský kandidát zároveň uvedl, že si chce dát od politiky pauzu: „Nebudu tolik aktivní ani mediálně, takže bude potřeba, abyste se soustředili na nějaký jiný objekt nebo subjekt, to je tak asi jediná změna,“ uvedl Babiš směrem k novinářům.

Předsednictvo dále schválilo změnu ve stínové vládě, kterou ANO ustavilo po sněmovních volbách na podzim 2021, kdy bylo jasné, že ministerstva obsadí zástupci pětikoalice. Do čela stínového kabinetu se nově postaví bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Havlíček. Druhou hlavní tváří se stala někdejší šéfka státní kasy Schillerová.

Na úvod jednání rezignoval na funkci místopředsedy hnutí moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který v prezidentské volbě otevřeně podpořil Petra Pavla. Jak zjistil Deník N, předsednictvo ihned po Vondrákově rezignaci jednomyslně odhlasovalo jeho vyloučení z hnutí. Později, v úterý 21. února, opustil i poslanecký klub ANO.

Vedení také schválilo odchod ostravského primátora Tomáše Macury, jenž stejně jako Vondrák otevřeně preferoval Pavla. Macura dal pozici primátora k dispozici, klub ANO mu však ve čtvrtek 16. února vyjádřil většinovou podporu. Situaci do Slezska přijel řešit poslanec a hlavní manažer hnutí Jan Richter.

V pondělí 20. února Macura zastupitelům ANO znovu sám navrhl konec v primátorském křesle, spolu s ním o odchod požádaly i jeho náměstkyně Kateřina Šebestová a Zuzana Bajgarová. Jejich kolegové tomuto postupu vyhověli, všichni tři skončí do půl roku.

Jakub Hříbek

Soudy ukládají většinu trestů za sexuální násilí v dolní polovině sazby

Zlehčování násilí, obviňování oběti a omlouvání pachatelů, kteří v naprosté většině vyváznou s mírnými tresty. To jsou znepokojivé výsledky analýzy 556 rozsudků okresních a krajských soudů z let 2019 a 2020, kterou připravily socioložky Petra Havlíková a Iva Šmídová z Masarykovy univerzity pro organizaci proFem. Její výsledky zveřejnily v úterý 21. února.

Soudy podle nich systematicky „podkračují“ mantinely trestů, které nastavili zákonodárci za znásilnění a za týrání osoby žijící ve společném prostředí. Například v trestním zákoníku hrozí za znásilnění dítěte mladšího 15 let odnětí svobody v délce pěti až 12 let, ukládání trestů od tří do osmi let je však běžnou praxí. Výjimkou nejsou ani tříleté tresty, které lze uložit jako podmíněné.

Autorky zkoumaly, jak soudy odůvodňují verdikty pomocí odsuzujících rozsudků nad mužskými pachateli sexuálního a domácího násilí. Popírání jeho negativních dopadů na psychiku obětí a připisování projevů násilí jejich „nezvládnutým pudům“ evidovaly v mnoha případech.

Realitu rozhodování o sexuálním násilí je podle garantky právních služeb proFem Veroniky Ježkové nutné zlepšit: „Například prostřednictvím specializovaných soudců. Je potřeba se vyhnout nadužívání institutu mimořádného snížení trestu. A také dodržovat a respektovat judikatury Nejvyššího a Ústavního soudu v oblasti sexuální násilí.“

Centrum proFem chce výsledky analýzy představit Výboru pro prevenci domácího násilí a násilí na ženách, což je poradní orgán Rady vlády pro rovnost žen a mužů. Dále by také uvítalo změnu definice znásilnění. Pro tu ale není v současné době dostatečná politická podpora.

Z tiskové konference Denisa Hollerová

Pokud bude potřeba, smrťák nám proseká cestu. Prahou šel masopust

„Pojďte s námi, prochází masopust!“ provolával na celý Žižkov hlavní organizátor v pestrobarevném kostýmu. Vyzýval kolemjdoucí i sousedy na balkonech, aby se přidali k maskám. „A pokud bude potřeba, smrťák nám proseká cestu,“ podporovala ho kejklířka na chůdách.

Spolu s kapelou roztancovala průvod, který vyrazil v sobotní podvečer z kulturního centra Atrium směrem na Jiřího z Poděbrad. Na náměstí stály po celý den farmářské trhy, včetně stánku se speciální edicí piva. U kostela už čekal starosta Prahy 3 Jiří Ptáček. „Dejte nám klíč od města, ať se můžeme do půlnoci bavit,“ vyzvaly ho maškary před zaplněným náměstím. Představitel města v převleku za žižkovskou věž symbolicky předal masivní klíč a vyzval k bujarým oslavám před půstem.

„Jsme rádi, že se potkáme,“ radovala se slečna, která dorazila s kamarády. Mladý pár se zase zastavil po cestě domů. „Dny jsou delší a konečně je trochu teplo,“ zaznělo z fronty na pivo. Děti nejvíce zaujaly masky a stanoviště s úkoly. Dospělí zase využili příležitosti potkat se, případně zastavit na kus řeči nebo farmářskou specialitu.

Maškarní průvody se každoročně konají ve většině pražských čtvrtí. Znovu tak ožily Karlín, Letná nebo Hanspaulka. V čele toho nejznámějšího na Malé straně vyjel koňský povoz následovaný nejrůznějšími maskami. Z těch tradičních nechyběl smrťák, bába nebo medvědář s medvědem, novodobé trendy pak reprezentoval například Batman nebo pan Adams.

Masopust se každoročně slaví v jiný čas, v závislosti na termínu Velikonoc. Vrcholí jím třídenní oslavy, po kterých by měl následovat čtyřicetidenní půst. Ten trvá od úderu půlnoci až do Velikonoc.

Z masopustního průvodu Albert Michajluk

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Pavel v Mnichově jednal s Macronem. Ten ocenil záchranu vojáků

Zvolený český prezident Petr Pavel se v bavorské metropoli sešel s francouzskou hlavou státu Emmanuelem Macronem. K neformálnímu jednání státníci využili prostory v hotelu Bayerischer Hof, ve kterém se o víkendu od 17. do 19. února konala mezinárodní bezpečnostní konference.

Pavel dopředu avizoval, že zahraniční cestu využije, aby navázal kontakty pro budoucí úlohu. V tomto duchu vedl dialog s francouzským protějškem. „Zajímaly ho vize mého prezidentství, k nimž patří i snaha překonávat konflikty, spojovat společnost či posílit prestiž Česka v zahraničí,“ uvedl na sociální síti Twitter. Macron kromě budoucího posilování vztahů obou zemí vyzdvihl Pavlovy zásluhy na záchraně 53 francouzských vojáků při válce v bývalé Jugoslávii.

Pavel v Mnichově jednal také s nejvyššími představiteli Polska či Litvy, diskutoval tak například s Andrzejem Dudou, respektive Gitanasem Nausedou. Představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou zase ujistil, že je připraven podporovat demokratické principy v její vlasti.

Mnichovská konference se už tradičně věnovala aktuálním tématům na poli mezinárodních vztahů a bezpečnostní politiky. Účastnili se jí odborníci a politici, Českou republiku letos formálně zastupoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.

Radim Semerád

Ekonomika

Podle Havlíčka nebudou mít sociálně slabší na auto. Lež, říká Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se 19. února utkal v debatě se svým předchůdcem Karlem Havlíčkem (ANO). V Partii Terezie Tománkové na Primě diskutovali o chystané důchodové reformě, stoupající inflaci a zejména o zákazu výroby aut se spalovacími motory. Ten má platit od roku 2035, legislativu nyní definitivně schválil Evropský parlament.

Občanští demokraté od začátku návrh kritizovali. Pro mnohé bylo proto překvapením, že právě během jejich vlády, a dokonce necelé dva měsíce po konci českého předsednictví, ho nakonec podpořili. „Nikdy jsem nebyl příznivcem regulací. Na druhou stranu, pokud máme zvládnout naši roli v Evropské unii, musíme spolupracovat s ostatními členskými státy, a zajistit, aby regulace, na které tlačí, měly hlavu a patu, aby byly realistické,“ reagoval Kupka.

Dodal, že Češi vyjednali dvě důležité změny. První je vyhodnocení nařízení Evropskou komisí v roce 2026, která posoudí, jestli je stále realistické. Druhý dodatek představuje výjimku pro spalovací motory na syntetická paliva. Po roce 2035 tak budou výrobci moct kromě elektromobilů prodávat i auta poháněná ekologičtějším umělým benzinem.

Kupkova slova Havlíček kritizoval. Očekává, že se nutné investice do výroby a vývoje odrazí na ceně, a to v řádech desetitisíců. V horším případě podle něj úplně skončí výroba levných aut. Škoda už nyní některé menší modely přestává vyrábět, protože se jejich prodej nevyplatí.

„Je to megapodraz, nechápu, jak to, pane ministře, ještě můžete obhajovat,“ prohlásil Havlíček. Podle něj vládní koalice svojí nečinností způsobila situaci, kdy se automobil stane luxusním zbožím. „Tohle je zjevná lež,“ oponoval Kupka.

David Radimerský

Kultura

Zemřela pětinásobná vítězka Zlatého slavíka Naďa Urbánková

Ve věku 83 let zemřela zpěvačka Naďa Urbánková, interpretka autorka hitů jako Drahý můj či Vilém peče housky. Pravděpodobnou příčinou smrti je nedávno prodělaná rakovina prsu spojená s nákazou nemocí covid-19.

Urbánková zdravotním potížím podlehla v pátek 3. února, o úmrtí informovala dcera Jana Fabiánová prostřednictvím Facebooku. Poslední rozloučení se konalo ve středu 15. února v pražské Bazilice Nanebevzetí Panny Marie.

„Úmrtí mé další kolegyně je pro mne ohromně smutnou zprávou. Už teď se mi v hlavě promítají vzpomínky na úžasná vystoupení, které jsme spolu zažily,“ citovala ČTK Helenu Vondráčkovou.

Urbánková se kromě pěvecké kariéry věnovala také herectví. Režisér Ján Roháč ji v roce 1964 obsadil do filmu Kdyby tisíc klarinetů a následně také v divadle Semafor. Tam po boku Jiřího Grossmanna, Miloslava Šimka či Miluše Voborníkové strávila řadu úspěšných let. Zahrála si také menší role ve filmech Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti a Na samotě u lesa.

Spolupráce s Grossmannem se neomezila jen na Semafor. Napsal texty přelomových písní Drahý můj a Závidím, první zmíněná skladba je dokonce duetem obou umělců. V letech 1972 až 1976 Urbánková kralovala soutěži Zlatý slavík.

Naďa Urbánková byla třikrát vdaná, z druhého manželství má už zmíněnou dceru. „Pokud budu schopná nějak pomoci udržovat maminčin odkaz i vzpomínky na ni, budu dělat, co bude v mých silách,“ slíbila Fabiánová, jejímž otcem je herec Jan Nemejovský.

Jáchym Sobotka

Národní divadlo láká na nového Hamleta, pro děti uvede Loutkáčka

Na 20 premiér chystá pražské Národní divadlo v sezoně 2023/24. Představí nové zpracování klasiky, jakou je Hamlet, modernější tvorbu Cherry Man od dramatika a režiséra Ivana Vyrypajeva nebo dětské představení Loutkáček. „Naše dramaturgie se opírá o různorodost, věnujeme se konzervativnějšímu divadlu, ale i progresivnějším divákům,“ uvedl umělecký ředitel činohry Martin Kukučka na tiskové konferenci, která se konala v úterý 21. února.

Činoherní tým zve dále na hru Bílá voda na motivy nejnovější knihy Kateřiny Tučkové. Po dlouhé době zazní činohra v zrekonstruované Státní opeře s dílem Mefisto. Opera pak plánuje uvést hned devět představení. Příští rok připomene zejména výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany. Na jeho počest zazní Libuše a speciální galakoncert.

Pro dětské publikum se připravuje vánoční příběh Loutkáček, který bude možné zhlédnout už v listopadu ve Stavovském divadle. Tam se přesune Laterna magika, jež se chystá na rekonstrukci Nové scény. Diváci se zde mohou těšit na multimediální a multižánrový Ptačí sněm v režii Petra Formana.

Nové nápady a trendy se objevují i v digitalizaci a modernizaci všech scén, např. titulky by neměly být jen anglické, ale i v dalších jazycích. Kvůli udržitelnosti spouští divadlo pilotní projekt materiálové banky. „Hledáme cestu, jak pracovat s materiály nejenom při výrobě inscenací, ale i při jejich derniérách,“ řekl druhý umělecký ředitel činohry Lukáš Trpišovský.

Z tiskové konference Nicola Sidney

Ceny Anděl znají finalisty: Žbirku, Vypsanou Fixu či rappera 7krát3

Druhé kolo hlasování rozhodlo o závěrečné nominaci na Ceny Anděl 2022. Česká hudební akademie mezi finalisty zařadila kapelu Vypsaná Fixa, zpěváka Mira Žbirku s posmrtně vydaným albem a rappera 7krát3, kteří mohou získat dvě, či dokonce tři ocenění. Slavnostní ceremoniál odvysílá Česká televize z pražského Výstaviště 15. dubna.

Přes 440 hlasujících akademiků a odborníků určilo složení finálových trojic ve 14 kategoriích a následně také rozhodne o vítězích. Ocenění skupina roku si odnese jedna z trojice Vypsaná Fixa, Prago Union a Vltava. Titul nejlepší sólové interpretky získá buď Lenny, Radůza, či Pam Rabbit. Legendárnímu Žbirkovi konkurují v kategorii nejlepšího zpěváka Dan Bárta a rapper 7krát3.

Slavnostní ceremoniál 32. ročníku se uskuteční 15. dubna na pražském Výstavišti a odvysílá ho ČT1. Pořadatelé nabídnou řadu vystoupení. „Snažíme se vnímat vývoj hudby v její šíři a zprostředkovávat hostům v sále i divákům u televizních obrazovek komplexní zážitek,“ uvedla na tiskové konferenci ve čtvrtek 16. února producentka Lucka Hájková. První jména účinkujících oznámí v polovině března.

Celkově se soutěží v 15 kategoriích. Těmi jsou album, skladba, skupina, sólová interpretka, sólový interpret, objev, videoklip, alternativa a elektronika, folk, jazz, klasika, rap, rock a slovenské album roku.

V poslední, patnácté kategorii se mohou zapojit i diváci. Ti vyberou, kdo odejde se stotisícovou odměnou za Cenu fanoušků. „Po Mirai, Viktoru Sheenovi a Smackovi budeme v napětí očekávat, kdo u hudebních fanoušků zvítězí tentokrát,“ prohlásila Veronika Němcová, ředitelka komunikace společnosti Coca-Cola, jež tuto cenu zastřešuje.

Z tiskové konference Petr Význer

Sport

Jsem gay, oznámil Jankto. Patří mezi první vyoutované fotbalisty

Sparťanský fotbalista Jakub Jankto oznámil, že je homosexuál. Prohlášení zveřejnil ve videu, které publikoval na sociálních sítích. Stal se jedním z prvních profesionálních a aktivních fotbalistů, kteří promluvili o své orientaci. Coming out vzbudil velký mediální zájem a Janktovi vyjádřila podporu řada významných sportovních osobností i organizací.

„Jako všichni ostatní chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál. A už se nechci déle skrývat,“ sdělil sedmadvacetiletý sportovec ve videovzkazu v pondělí 13. února. Jenom na Twitteru jej zhlédlo přes 17 milionů lidí.

Z významných osobností vzápětí reagoval například Julian Nagelsmann, trenér Bayern Mnichov. Janktův krok označil za odvážný, zároveň ale vyjádřil politování nad tím, že veřejný coming out není běžný a je k němu nutná odvaha. Z dalších zahraničních klubů mu vyjádřily podporu například Barcelona, Real Madrid, Celsea nebo AC Milán.

„Nečekal jsem, že se za mě opravdu postaví největší týmy a organizace světa,“ řekl Jankto v rozhovoru pro Radiožurnál několik dnů po zveřejnění. Zmínil také, že se u něj dostavila velká úleva a sebepřijetí je pro něj teď snazší.

K menšinové orientaci se ve sportu hlásí častěji ženy. V českém prostředí prošly coming outem například fotbalistka Lucie Voňková, snowboardistka Šárka Pančochová nebo tenistka Martina Navrátilová, která tak učinila už v roce 1981. „Prostředí vrcholového fotbalu je podobně jako třeba vysoký vrcholový byznys nebo politika silně maskulinní,“ vysvětlil pro Deník N sociolog Zdeněk Sloboda. Z toho důvodu muži jinou sexuální orientaci ve většině případů skrývají.

Johann Foss

Biatlonisté na MS zůstali bez medaile. Nejblíž byla čtvrtá štafeta mužů

Hned osmkrát se Češi na mistrovství světa v biatlonu v německém Oberhofu dostali mezi nejlepší desítku, na stupně vítězů se však neprosadili ani jednou. Nejblíže k nim měla mužská štafeta, která dokonce dlouho vedla, ale po zaváhání Jonáše Marečka dojela čtvrtá. Nejlepší individuální výkon předvedla Markéta Davidová, v závodě s hromadným startem obsadila pátou příčku. Na stejný výsledek dosáhla i smíšená štafeta, v níž se dařilo hlavně Michalu Krčmářovi a Tomáši Mikyskovi.

„Jsem rád, že jsme ukázali, že jsme na správné cestě,“ hodnotil prezident svazu Jiří Hamza, byť dodal: „Ta medaile nám chybí.“ Největší šanci na ni měli muži v soutěži družstev, přestože na střelnici panovaly velmi nepříznivé podmínky. I přes velký vítr se Krčmář, Mikyska a Jakub Štvrtecký vyhnuli trestným kolům a dlouho jeli první. Až dvaadvacetiletý Mareček nezvládl střelbu vleže a musel dvakrát kroužit. Přesto udržel alespoň čtvrtou příčku a zařídil nejlepší kolektivní výsledek.

O ten individuální se postarala Davidová v závodu s hromadným startem. Dlouho to ale vypadalo, že radovat se bude hlavně Tereza Voborníková. Zatímco ona byla na mezičase po třetí střelbě sedmá a bezchybná, Davidová minula jednou v ležce i ve stojce a ztrácela 46 vteřin. Při poslední položce ale vyčistila všechny terče a rychlým během se dostala až na páté místo. Voborníková dvakrát chybovala a skončila osmnáctá.

Smíšené štafetě chyběla Jessica Jislová, kterou trápí bolest svalů v oblasti žeber. První úsek proto odjela Voborníková, která třikrát dobíjela a Davidové předávala sedmá. Skvělou práci odvedli Krčmář a Mikyska, oba potřebovali jen jeden náhradní náboj a druhý zmiňovaný projel cílem jako pátý.

Josef Beneda

Počasí

Začátek února byl větrný a chladný. V půlce měsíce se oteplilo

S prvním únorovým týdnem dorazil do Česka vítr, který ve vyšších polohách provázely přívaly sněhu. Místy komplikoval železniční i silniční dopravu a působil problémy s dodávkami elektřiny. Teploty se držely kolem nuly, v druhém týdnu klesly i pod bod mrazu. Nad nulu se vrátily až v druhé polovině měsíce také díky inverznímu počasí s nižší oblačností.

Největší komplikace přinesl na začátku února silný vítr, před nímž varoval Český hydrometeorologický úřad. Místy dosahoval až 70 km/h. Popadané stromy zastavily dopravu na D10 nebo na některých železničních tratích, navíc poničily infrastrukturu elektrických zařízení. Například ve Středočeském kraji se bez dodávek energie ocitlo zhruba 26 tisíc domácností.

Na horách připadlo několik centimetrů sněhu, závěje a sněhové jazyky se tvořily jen lokálně, zásadní komplikace v dopravě však sníh nezavinil. Srážek a oblačnosti postupně ubývalo, denní teploty dosahovaly šesti stupňů Celsia a v noci klesaly pod bod mrazu. Ještě větší zimu přinesl druhý týden. Ve Volarech na Šumavě po ránu naměřili až -20 stupňů.

Následné oteplení v polovině měsíce udělalo dosavadní tečku za zimním počasím. Například v Praze dosahovaly hodnoty o třetím únorovém víkendu i 12 stupňů, také na horách se přes den pohybovaly v kladných číslech. Výskyt mlh, mrholení a deště tam v kombinaci s větrem urychlil odtávání sněhu.

Jolana Vašinová