23. března 2023, Carolina č. 1028

události od 8. do 22. března


Z domova

Pavel posvětil pomalejší růst penzí, opozice se obrátí na Ústavní soud

Prezident Petr Pavel musel jen několik dní po nástupu do funkce rozhodnout, jestli podepíše sporné omezení valorizace důchodů. To způsobí, že červnový nárůst bude zhruba o tisíc korun nižší. Opozice mimo jiné kritizovala, že Sněmovna i Senát návrh odsouhlasily ve zrychleném režimu, představitelé ANO o tom s Pavlem dokonce jednali. Nová hlava státu nakonec novelu ve čtvrtek 16. března schválila pod podmínkou přezkoumání u Ústavního soudu.

„Když jsem spočítal všechna pro a proti, vyšlo mi to mírně ve prospěch podepsat i s rizikem, že je možná kolize s ústavou,“ objasnil Pavel v České televizi.

Opozice poukazuje na dva problematické momenty. Domnívá se, že takový krok má zpětnou účinnost. Nesouhlasí ani se schvalováním předlohy ve stavu legislativní nouze, který se používá převážně při náhlých událostech. ANO a SPD se proto pokoušely proces zdržovat. Například proslov Tomia Okamury, předsedy druhého uvedeného hnutí, trval více než sedm hodin.

Návrh nakonec prošel oběma komorami Parlamentu, vládní koalice ho musela podle pravidel prosadit do 22. března. Právě proto byla Pavlova role tak důležitá. Pokud by novelu nepodepsal do daného termínu, neplatila by.

„Opravdu převážila ekonomická kritéria, i když poměrně malým rozdílem,“ vysvětloval Pavel. Důchodci tak v červnu dostanou průměrně přidáno 760 korun místo původních 1770, pokud nezasáhne Ústavní soud. Hnutí ANO už vytvořilo expertní tým, který se bude stížností zabývat. „Budeme chtít, aby byla zpracována co nejdříve, nicméně to nemůže být na úkor kvality,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Josef Beneda

Prezidentových sto dnů: nominace soudců i pravidelná komunikace

Prezident Petr Pavel oznámil 16. března cíle pro prvních sto dní v úřadu. V osmi bodech se zavázal k transparentní a pravidelné komunikaci, zodpovědnému jmenování ústavních soudců či důstojné reprezentaci Česka v zahraničí. Ve funkci už stihl navštívit Slovensko, Polsko a Německo, slibuje cestu na Ukrajinu. „Raději budu kritizován za příliš aktivní start, než za příliš vlažný,“ uvedl Pavel.

V roce 2023 končí funkční období sedmi z patnácti ústavních soudců, Hrad proto obeslal 23 institucí s výzvou, aby navrhly kandidáty na jejich místa. Kromě vrchních a krajských soudů oslovil například také právnické fakulty a Akademii věd. Sedmičlenný konzultační panel poté prezidentovi doporučí konkrétní jména. Podle Pavla by měli mít adepti profesní zkušenost a vhodnou právní odbornost. Chce také, aby byl soud generačně, genderově i názorově rozmanitý. Navržené kandidáty nakonec musí schválit Senát.

Stěžejním bodem Pavlova programu je otevřená komunikace s vládou, opozicí i občany. Pro média se budou konat pravidelné brífinky, veřejnost se dozví novinky z webu a ze sociálních sítí. „Připravím strategii zaměřenou na mladou generaci s cílem prohlubovat její zájem o politiku a naléhavá společenská témata,“ podotkl. Pomůže mu v tom tým odborných poradců, které si nyní vybírá.

Prezident usiluje také o zrušení bezpečnostních kontrol na Hradě. O tom ale musí rozhodnout policie.

Z brífinku David Radimerský

Pacientů s tuberkulózou přibude, chybí ale lůžka, varují lékaři

Přestože moderní medicína už dávno ví, jak efektivně léčit tuberkulózu, metody užívané v České republice jako by vypadly z učebnic historie. To může být problém, protože nejen vlivem migrace přibývá lidí trpících multirezistentní formou tuberkulózy, na kterou běžné léky nezabírají. Podle plicních lékařů se Česko potýká s nedostatkem specializovaných center. Chybí ale i přístup k lékům, které se s odolnou formou nemoci umí vypořádat.

Národní Registr tuberkulózy evidoval k 3. březnu až 390 případů. Počet osob trpících multirezistentní formou, kterých na rok 2021 připadlo přesně deset, se ale v loňském roce téměř zdvojnásobil. „Počet pacientů nadále poroste a my na to musíme být připraveni,“ varovala předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) Martina Koziar Vašáková na tiskové konferenci ve čtvrtek 16. března.

Podle ní je největším problémem nedostatek zařízení, v nichž se lékaři mohou postarat o pacienty s odolnou formou. V Česku funguje pouze jediné, a to v Praze ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN). ČPFS se proto snaží s Ministerstvem zdravotnictví vyjednat vznik dalších dvou v Brně a v Hradci Králové.

„Kromě nových center by také pomohlo, kdyby se ke všem potřebným dostaly nové léky,“ upozornila vedoucí Centra specializované péče o pacienty s multirezistentní tuberkulózou FTN Ivana Hricíková. Tuberkulotika zkracují dobu hospitalizace z dlouhých dvou let na pouhého půl až tři čtvrtě roku. Kvůli finanční náročnosti se je ale pojišťovny zdráhají proplácet.

Výsledkem jsou několikaměsíční izolace zasažených v nemocnicích. Ty Česko využívá jako jedna z posledních zemí v EU, zatímco jinde je běžně propouští do domácí léčby, v níž dodržují hygienická opatření. Lékaři však věří, že změna vyhlášky, která drží pacienty v nemocnicích, přestože nejsou nakažliví, přijde v nejbližších měsících.

Z tiskové konference Anna Přibylová

Starostové: Praha je ve stavu školské nouze, stát musí zasáhnout

Financování pražských škol je dlouhodobě neudržitelné, varovali starostové všech 57 pražských městských částí na tiskové konferenci v pondělí 20. března. Požadují, aby se stát zapojil do budování nových kapacit vzdělávacích zařízení. „Výstavba není ve finančních možnostech města,“ stojí ve společném prohlášení. Za problémy podle nich může vzrůstající demografická křivka i podcenění situace v předchozích letech.

„Praha potřebuje podat pomocnou ruku, konzervativní odhad je 10 až 15 miliard korun,“ počítal náklady radní pro školství Antonín Klecanda (STAN). „Stavěli jsme školky, když byly potřeba. Odsunuli jsme problém a teď je nutné budovat základní a střední školy.“ Podle starostů jsou plány na nové budovy zpracované, realizace ale není v silách městského rozpočtu. Pro dlouhodobé řešení by bylo potřeba rozšířit nebo lépe postavit až 20 škol. Jedna přitom vyjde podle zástupců samospráv i na miliardu korun.

Situaci ovlivňuje zejména vzrůstající demografická křivka, vysoké procento cizinců v Praze, ale také příliv dětí ze Středočeského kraje. Podle starostky Slivence Jany Plamínkové (STAN) hrozí, že okrajové části nebudou mít dostatečnou kapacitu pro děti ve své spádové oblasti. Už teď musí někteří zřizovatelé sahat do specializovaných učeben nebo prostorů družiny. „Rušíme laboratoře fyziky, chemie, přesouváme družiny do tříd, abychom našli kapacitu pro další žáky,“ dodala Plamínková.

„Že je to problém, se nás shodlo všech 57. To se za moji kariéru ještě nestalo,“ komentoval situaci Tomáš Portlík (ODS), který zastupoval Prahu 9. Pod hlavičkou městských částí vznikl vyjednávací tým. Ten má diskutovat se státem o podpoře pražského školství. A také kromě spolufinancování výstavby požaduje zvýšení příspěvku na žáka z 5000 na 10 000 korun v důsledku rostoucí inflace a cen energií.

Z tiskové konference Albert Michajluk

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Prezident Pavel na Slovensku jednal o společné pomoci Ukrajině

Petr Pavel navštívil na první zahraniční cestě Slovensko, jak bývá obvyklé u nových českých prezidentů. V pondělí 13. a v úterý 14. března jednal v Bratislavě se svým protějškem Zuzanou Čaputovou: diskutovali o obnově Ukrajiny či společných zahraničních cestách. Spolu s Pavlem přijela i jeho manželka Eva, která měla vlastní program.

Obě hlavy státu se shodly, že některé zahraniční cesty absolvují společně jedním letadlem. „Abychom se chovali nejen úsporně, ale abychom dali najevo, že naše země spolupracují opravdu nadstandardně,“ objasnil prezident na tiskové konferenci před Českým domem v Bratislavě. Mimo jiné se poklonil u památníku zavražděného investigativního novináře Jána Kuciaka, uctil také památku obětí střelby u gay baru Tepláreň.

„Není tajemstvím, že sdílíme množství názorů a hodnot. To je nejlepší základ pro další spolupráci. Upřímně mě tato návštěva těší. Je pro mě v mnohých ohledech výjimečná,“ uvedla Čaputová.

Kromě prezidentky se Pavel setkal také s premiérem Eduardem Hegerem a předsedou Sněmovny Borisem Kollárem. Společně diskutovali o předčasných parlamentních volbách, k nimž Slováci půjdou na konci září, či o pomoci a obnově válkou zničené Ukrajiny.

Cestu s prezidentem absolvovala i jeho manželka Eva, která se setkala se Zuzanou Čaputovou a jejím partnerem Jurajem Rizmanem. Společně probírali, čím mohou přispět partneři prezidentů a jaké jsou jejich podmínky pro práci.

Petr Význer

Centrum Banské Štiavnice zachvátil požár. Pomoc nabídlo i Česko

Historické centrum Banské Štiavnice zachvátil v sobotu 18. března rozsáhlý požár. Než hasiči dostali situaci pod kontrolu, poškodil oheň ve středoslovenském městě sedm historických budov. Nejpravděpodobnější příčinou byl podle vyšetřovatelů elektrický zkrat. Při neštěstí se nikdo nezranil, na vyčíslení škod se ale zatím čeká. Pomoc s obnovou památek nabídlo i Česko.

Oheň vzplanul v domě Banky lásky během sobotního dopoledne. Odsud se pak rozšířil na budovy stojící na Trojičném náměstí v historickém centru města. Na místo ihned přijely hasičské jednotky, které likvidovaly požár až do neděle. Celkem je poškozených nebo zničených sedm domů včetně hornického muzea, základní umělecké školy a kulturního centra.

Díky včasné pomoci nejen složek integrovaného záchranného systému, ale i místních občanů se podařilo například zajistit celý hornický archiv se starými mapami regionu, který byl v jedné z budov uložen, nebo sbírky z galerie Josefa Kollára. Naneštěstí v zasažené umělecké škole téměř s jistotou shořeli renesanční a barokní malované stropy či mansardový krov.

Slovenský premiér Eduard Heger po návštěvě místa svolal mimořádné zasedání vlády, na němž začal vyčleňovat finance na opravy. „Je to klenot našeho kulturního dědictví. Chceme, aby toto město mohlo dále prosperovat,“ uvedl podle ČTK Heger. Centrum Banské Štiavnice je totiž mimo jiné zapsané na seznamu UNESCO.

Na událost reagovali čeští politici včetně prezidenta Petra Pavla, kteří Slovensku nabídli pomoc s opravami památek. „Velmi si vážím tohoto projevu solidarity,“ napsala na sociální sítě slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. „Věřím, že se nám podaří obnovit Banskou Štiavnici v co nejkratším čase.“

Johann Foss

Ekonomika

Do Česka se vrací turisté. Slovensko láká na krásnou přírodu

Cestovní ruch v Česku a na Slovensku se pomalu vrací k předcovidovým číslům. Do Česka v loňském roce přijelo přibližně 19,5 milionů turistů. Nejvyšší nárůst byl ze Slovenska, odkud přicestovalo o 4 % více turistů než před covidem. Češi naopak obsazují první místo v návštěvnosti na Slovensku.

„Česká republika je zdrojovým trhem číslo jedna. Více než třetinu z celkového počtu turistů na Slovensko tvoří Češi,“ řekl slovenský ministr dopravy Andrej Doležal v pátek 17. března na tiskové konferenci. Mezi oblíbené cíle se dostává hlavně živá příroda, kde Slovensko láká na 2000 minerálních pramenů, 8000 jeskyní a 9 národních parků. „Pro české turisty je atraktivní blízkost a překvapivost, kterou Slovensko nabízí,“ dodal generální ředitel Slovakia Travel Václav Mika.

V Česku je pak důležitým tématem digitální systém, který upraví fungování trhu zejména poskytovatelům služeb cestovního ruchu. To by měl zjednodušit chystaný projekt e-Turista, který přinese data o návštěvnících a usnadní výběr poplatků v obcích. „Důležité je investovat nejen do obnovy památkových objektů a ubytovacích zařízení, ale dívat se na cestování i z pohledu energetické náročnosti,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Z tiskové konference Nicola Sidney

Žádosti o dotace na zateplení přesáhly dvě miliardy

O peníze z programu Nová Zelená úsporám Light prozatím zažádalo přes 20 tisíc lidí, zejména penzistů. V domácnostech se chystají měnit okna či zateplovat. Ministerstvo chce také posílit poradenství.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) zatím požadavky dosáhly 2,3 miliardy korun, resort vyplatí přibližně třetinu. „Z důvodu velkého zájmu jsme už museli částku dokonce jednou navyšovat na tři miliardy korun a chtěl bych opět zdůraznit, že jsme připraveni do programu další peníze přidat,“ podotkl Hladík na tiskové konferenci v pondělí 20. března.

Významnou část žádostí podali senioři, investovat chtějí převážně do výměny netěsnících oken či zateplení fasád. Právě invalidní či starobní důchodce mají dotace podpořit. Pomoci mají i lidem, kteří od září minulého roku pobírali příspěvek na bydlení.

Ministerstvo pro žadatele nabízí zdarma komplexní pomoc od potvrzení odborného posudku až k výběru vhodných opatření. „V současné době vyhodnocujeme pilotní fázi programu a do budoucna počítáme s jeho rozšířením. Není důvod, aby domácnosti s nízkými příjmy neměly přístup například k vlastní fotovoltaice určené třeba na ohřev vody,“ dodal Hladík.

Úředníci od spuštění programu 9. března ale zaznamenali také pokusy o nekalé praktiky. Resort proto představil novinky, které mají před tzv. šmejdy chránit. Energetičtí poradci se budou muset prokazovat identifikačními průkazy.

Z tiskové konference Jáchym Sobotka

Kultura

Vražda, která otřásla Slovenskem. Dokument Kuciak odkrývá souvislosti

Násilná smrt investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové před pěti lety zasáhla Slovensko a pohnula politickou scénou. Okolnosti a následky tragické události zachycuje snímek amerického režiséra Matta Sarneckého, který v českém znění uvedl ve čtvrtek 23. března mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

Jako bod zlomu označuje úmrtí mladého novináře a jeho partnerky v dokumentu Kuciak: Vražda novináře sociolog Michal Vašečka. Únorová tragédie v roce 2018 skutečně vyvolala největší protesty od pádu komunismu, které vedly k rezignaci policejního prezidenta Tibora Gašpara a ministra vnitra Roberta Kaliňáka z vládního hnutí Směr-SD tehdejšího premiéra Roberta Fica. Ten taktéž pod tlakem veřejnosti v březnu odstoupil a v čele vlády ho až do porážky v parlamentních volbách v roce 2020 nahradil jeho stranický souputník Peter Pellegrini.

Americká globální síť investigativních novinářů OCCRP v koprodukci s dánskou filmovou společností Final Cut For Real nahlíží na dění od měsíce vraždy až po současnost zahraniční optikou, s odstupem. Tvůrci měli k dispozici dosud nezveřejněné policejní záběry, které společně s autentickými rozhovory s rodinami poškozených a právníky nabízí divákovi ke zhlédnutí. V kombinaci s vykresleným kontextem se tak kauza, která pomohla rozkrýt roky fungující slovenskou mafii, jež svými chapadly sahala až na nejvyšší vládní i policejní posty a ovlivňovala soudnictví, jeví v novém světle.

„Rád bych věřil, že lidé budou chtít slyšet příběh o křehkosti demokracie a podstatě žurnalistiky. Doufám, že se mi podaří ukázat, jak důležitý je příběh Jána Kuciaka pro svět,“ řekl režisér Sarnecki loni v rozhovoru pro ceny Zlatý glóbus. Sám se živí jako investigativní novinář, Kuciak je přitom jeho druhý filmový počin.

Světovou premiéru měl snímek už v loňském květnu na Hot Docs Festivalu dokumentárních filmů v Torontu. V Evropě ho pak ve stejném roce poprvé uvedly Karlovy Vary, kde se ucházel o diváckou cenu deníku Právo. Nyní ho promítá 25. ročník Jednoho světa. Některé z projekcí doprovázejí debaty s tvůrci a hosty, kteří se tématem zabývají.

Jolana Vašinová

Výstavu Tekuté písky vytvořila bolest autorů

Prožili velkou bolest, většinou ze ztráty blízkého. Ve svém smutku se symbolicky topili v tekutých píscích, až našli oporu v přírodě a mezilidských vztazích. Pocity Ester Sabik, Martina Štrby a Martina Kollára vyjadřuje výstava, kterou zaštítila Nadace Miloty Havránkové. Vernisáž se konala 16. března, expozice v pražské Leica Gallery bude k vidění do 23. dubna.

Místo obvyklých minimalistických černobílých fotografií, které se v této galerii jindy nachází, tentokrát zaujme návštěvníka barevná a prostorová tvorba 28leté Ester Sabik. Nadace ji vybrala mimo jiné i proto, že se snaží podporovat nadané autory. „Vytvářím si ze svých děl jakýsi slovník a slova pak skládám v souvětí,“ popisuje Sabik. Jeden z větných členů představuje válec s podsvíceným fotopapírem, který zbarvila rostoucí plíseň. Jiným výrazným prvkem je abstraktní modrá malba připomínající vejce.

Další část výstavy – cyklus obrazců prasklin a kaluží nazvaný Z prázdna do prázdna – je dílem Martina Štrby. Známého slovenského kameramana, ale právě i fotografa, poznamenala v nedávné době smrt syna Šimona. Abstraktní tvary inspirované dialogy se vzpomínkami tak mohou v divákovi vytvářet různorodé vizuální i myšlenkové asociace.

Poslední z autorů Martin Kollár přispěl snímky ze své knihy After, která vznikla po sebevraždě jeho životní partnerky. Některé působí dystopicky, jiné zase spíš groteskně. Nejbizarnější z nich, fotografie mrtvé chobotnice na pekáčích, je přímo tváří expozice.

Z výstavy Dominik Fiala

Sport

Sparta sedmou výhrou v řadě dotáhla Slavii. Ta venku znovu zaváhala

Fotbalisté Sparty porazili ve 24. kole první ligy Hradec Králové 2:0 a sedmým vítězstvím v řadě si zajistili průběžné vedení v tabulce o bod před Slavií. Ta se sice vzápětí remízou na hřišti libereckého Slovanu na první místo vrátila, po třech venkovních ztrátách za sebou už však vede pouze o skóre. Třetí favorit, obhájce titulu z Plzně, nezvládl domácí zápas s Bohemians a na obě pražská S ztrácí pět bodů.

Sparťané hráli od 20. minuty proti oslabenému soupeři. Středopolař Kučera trefil skluzem jen protihráče a musel předčasně do sprch. Tím skončil sympatický začátek Hradce, který byl v mladoboleslavském exilu domácím týmem jen na papíře, protože zaplněné tribuny hnaly dopředu hráče v rudých dresech. Ti se fanouškům už do poločasu odvděčili vedoucím gólem, z dorážky se trefil Haraslín. Ve druhé půli měli sparťané výraznou převahu, druhý gól přidal v závěru Wiesner a Letenští poskočili na první místo neúplné tabulky.

Z toho je po večerním zápase v Liberci sesadila Slavia, nad rivalem ale vede už jen o skóre. Nezvládla totiž závěr utkání, v 89. minutě se zbytečně nechal vyloučit nigerijský střelec Olayinka a v nastavení vyrovnal jeho krajan Olatunji. Svěřenci kouče Trpišovského do té doby vedli a mohli přerušit sérii venkovních nezdarů, dokonce otočili vývoj zápasu, na úvodní branku domácího Červa odpověděli už zmíněný Olayinka a van Buren.

Viktoria nedokázala odčinit porážku z Edenu a na domácím stadionu podlehla i druhému týmu z Vršovic. Bohemians navíc dali rozhodující gól v početní nevýhodě, Köstlův zásah sledoval z útrob stadionu vyloučený Kadlec. Plzni tak nepomohla ani první letošní branka zkušeného Vydry, který se trefil po svižné akci. Po změně stran vyrovnání nechtěně zařídil vlastencem Chorý a 5 minut před koncem klokani obrat dokonali. Plzeň tak znovu prohrála a po reprezentační přestávce půjde do boje o titul z nejsložitější pozice.

Tabulka po 24. kole: 1. Slavia 54, 2. Sparta 54, 3. Plzeň 49, 4. Bohemians 38, 5. Slovácko 38, 6. Olomouc 36, 7. Hradec Králové 31, 8. Mladá Boleslav 30, 9. Jablonec 29, 10. České Budějovice 28, 11. Liberec 27, 12. Brno 27, 13. Ostrava 25, 14. Pardubice 22, 15. Teplice 21, 16. Zlín 19. Slovácko a Jablonec odehrály o zápas míň.

Radim Semerád

Extraliga zná prvního semifinalistu, je jím našlápnuté Dynamo

Hokejisté Pardubic si jako první zajistili postup mezi čtyři nejlepší týmy play off. Sérii proti Olomouci ovládli v nejkratším možném čase 4:0 na zápasy, ten poslední vyhráli na ledě soupeře 3:2. Naopak bitva mezi Vítkovicemi a Kometou se protáhne minimálně na šest utkání.

I bez potrestaného Sedláka se Dynamo v Olomouci jasně blížilo k postupu. Domácí obrana nechala vítězi základní části spoustu prostoru, hosté toho využili a v polovině duelu drželi tříbrankové vedení. Utkání ale zdramatizovali olomoučtí útočníci Kusko s Nahodilem, kteří snížili na rozdíl jediného gólu. Pardubice si ale konec třetí části zkušeně pohlídaly a poprvé od roku 2012 si zahrají o účast ve finále.

Výsledek čtvrtfinále sice hovoří jednoznačně, Olomouc ale nenechala soupeři nic zadarmo. „Všechna utkání byla těžká. Jen první zápas jsme vyhráli jasným rozdílem, ty ostatní byly vyrovnané, bojovné. I Dnes jsme od stavu 3:0 trochu přestali hrát, domácí do toho ve třetí třetině dali všechno. Jsem rád, že jsme si náskok uhájili a zvítězili, “ hodnotil pro ČT Sport pardubický trenér Radim Rulík.

Vyrovnanější bitvu svádějí Vítkovice a Kometa. Brněnští dotáhli sérii na 2:2 a pokračovat se bude minimálně v dalších dvou utkáních. Podobně jsou na tom i dvojice Liberec – Hradec Králové a Sparta – Třinec, obě čtvrtfinálová klání se stěhovala na led soupeřů za remízového stavu 1:1.

Aktuální stav čtvrtfinálových sérií (k 22. březnu): Pardubice – Olomouc 4:0 na zápasy, Vítkovice – Kometa 2:2, Sparta – Třinec 1:1, Hradec Králové – Liberec 1:1. Konečný stav předkola play off: Liberec – Plzeň 3:2, Třinec – Litvínov 3:0, Kometa – Mladá Boleslav 3:0, Olomouc – Karlovy Vary 3:1

Denisa Hollerová

Počasí

Česko přivítalo astronomické jaro s teplotami přes 15 stupňů Celsia

Úderem pondělní půlnoci 20. března přišlo astronomické jaro. S ním zároveň nastala jarní rovnodennost, kdy se délka dne a noci poprvé v roce vyrovnala. Po proměnlivém týdnu chladných teplot, kdy se střídalo slunečné počasí se sněhem, přichází podle meteorologů do Česka typické jaro.

Zima se pomalu rozloučila. Hodnoty se ke konci druhého březnového týdne pohybovaly kolem 7 stupňů Celsia během dne, v noci klesaly až k nule. Nad většinou území Česka se vznášela hustá oblačnost s přeháňkami a slabým deštěm. Víkend dokonce přinesl sněhové srážky, které se následně vystřídaly s polojasnou oblohou.

Na začátku dalšího týdne se počasí vylepšilo. Teploměry přes den ukazovaly přibližně 15 stupňů Celsia převážně se slabým deštěm a větrem o rychlosti 3 až 7 m/s. První známky přicházejícího jara se objevily až na počátku víkendu, kdy se oblačnost roztrhala a maxima dosáhla až bezmála 22 stupňů Celsia.

Třetí týden si vyšší teploty udržel, ale opět s hustou oblačností a přeháňkami. Meteorologové v dalších dnech předpovídají postupné oteplení, a to až ke 19 stupňům Celsia.

Johann Foss