5. dubna 2023, Carolina č. 1029

události od 22. března do 5. dubna


Z domova

Akademici tlačili Prahou „Sisyfův balvan“, aby upozornili na nízké platy

Nízké mzdy za dlouhé hodiny strávené nad vědeckými výzkumy nebo za katedrou. Nesouhlas s finančním ohodnocením akademických pracovníků humanitních a společenských věd vytáhl studenty i učitele z lavic do ulic. Pražský protestní pochod organizovala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy u příležitosti Dne učitelů, který připadá na 28. března.

„Myslím, tedy jsem a nemám na nájem” nebo „Duchem nezatopím!“ hlásaly transparenty na Palackého náměstí. Odtud se zástup demonstrantů vydal přes Čechův most a kolem Strakovy akademie na Pražský hrad. V čele průvodu přitom tlačili „Sisyfův balvan“. Ten měl symbolizovat námahu, která akademiky provází na cestě ke kultivaci vědomí. Po státu požadovali víc peněz pro vysoké školy a zrovnoprávnění mzdových tarifů mezi jednotlivými obory.

„Dnešní protest je adresovaný hlavně vládě a ministerstvu školství. Žádáme o jednorázový příspěvek, který by vyřešil momentální krizovou situaci, a zároveň o dlouhodobou nápravu a systémové řešení tohoto podfinancování,“ vysvětlila Petra Johana Poncarová z Akademického senátu Filozofické fakulty. Pokud se podmínky nezlepší, organizátoři protestu se obávají výrazného úbytku vědeckých pracovníků v zasažených oborech a jejich odchodu do soukromých sfér.

Pro spoustu studentů totiž finanční podhodnocení akademických pozic představuje stopku vědecké kariéry. „Doktorandská stipendia, zejména na Filozofické fakultě, jsou ve stavu, kdy není možné z nich důstojně vyžít. V mém věku už je potřeba přemýšlet také nad budoucností, potažmo rodinou. A to jsou věci, které se úplně neslučují,“ odůvodnila Monika Kašparová, studentka magisterského programu, rozhodnutí nepokračovat v doktorském studiu.

Mimo pražský pochod se do protestních happeningů zapojilo na třináct českých univerzit v devíti krajských městech. Ty uspořádaly série workshopů a přednášek prostřednictvím akce Hodina pravdy.

Z demonstrace Anna Přibylová

Školští odboráři kvůli platům zvažují stávkovou pohotovost

Vláda navrhuje úpravy v aktuálně projednávané novele školského zákona, která zajišťuje platy na úrovni 130 procent průměrné mzdy v zemi. Nově ji zaručuje pouze pedagogům, zatímco ostatní pracovníky – asistenty, školní psychology a vychovatele – kvůli úsporám v rozpočtu z úpravy vynechává. Odbory krok kritizují, podle nich vytváří nerovnosti ve vzdělávacích profesích. Zvažují proto vyhlášení stávkové pohotovosti, jak uvedly na tiskové konferenci v úterý 28. března.

„Poslanci se nás rozhodli rozdělit na dvě skupiny. Třeba školních psychologů je nedostatek a stát jim teď říká, že jsou to učitelé druhé kategorie, a bude přidávat jenom pedagogům,“ upozornil František Dobšík, předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Ten proto požaduje zachování původní podoby novely, která byla v nárůstech spravedlivější, vysvětlil Dobšík.

Odboráři také kritizují, že zákonodárci zatím neurčili, ze kterého období se bude průměrná mzda pro výpočet platů používat. Dále také žádají čtyřprocentní navýšení částek v tarifních tabulkách, podle nichž se zaměstnancům peníze vyplácejí. Tento návrh, který taktéž obsahovalo programové prohlášení, odboráři už neúspěšně vznesli před rokem v době, kdy kabinet schválil navýšení rozpočtu pro školství.

Situace tak může eskalovat až ke stávkám. „Pakliže by jednání s vládou selhávalo, budeme vyzývat školy a školská zařízení, aby na podporu zakládaly stávkové výbory,“ říká Markéta Seidlová, místopředsedkyně školských odborářů. Ti tak navazují na pohotovost, kterou na Den učitelů 28. března vyhlásily vysoké školy.

Z tiskové konference Johann Foss

U Apolináře otevřeli nové porodní centrum za desítky milionů

Historická budova Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK se po 30 letech dočkala větší modernizace. První částečnou rekonstrukcí prošla v uplynulém roce porodnice u Apolináře. Nově nabízí moderní centrum s pokoji, sálem, recepcí či bezbariérovým vstupem. Slavnostního otevření se 28. března zúčastnil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Další výstavba kliniku čeká v příštích letech.

„Současná přestavba pokojů a jednoho operačního sálu za více než 60 milionů korun je první etapou celkové rekonstrukce historického areálu zemské porodnice,“ komentoval pět měsíců trvající práce ředitel VFN David Feltl. Architektonickou soutěž na generální rekonstrukci a dostavbu komplexu podle něj nemocnice vyhlásí příští rok. Budování zcela nového pavilonu neonatologie by tak mohlo začít v roce 2026.

Otevření nového centra podle ministra zdravotnictví Válka zajistí větší komfort pacientek a personálu. „Větší psychická pohoda je jedním z klíčových faktorů nejen pro porod samotný, ale také následnou péči o maminky i novorozence,“ uvedl Válek a na tiskové konferenci poděkoval všem, kteří se na projektu podíleli.

Pražská porodnice u Apolináře je jednou ze tří největších v Česku. Její perinatologické centrum zachraňuje při rizikových situacích předčasně narozené děti. Ročně tu přijde na svět přes čtyři tisíce dětí. Péči o ně instituce poskytuje už 150 let, za tu dobu však dosud neprošla žádnou celkovou obnovou.

Z tiskové konference Jolana Vašinová

Tresty jsou směšné a mlčení bolí, znělo na konference o domácím násilí

„Domácí násilí je vnímáno jako běžná součást života,“ zaznělo na konferenci Dopady sexualizovaného a domácího násilí, která se konala v úterý 28. ledna pod záštitou Senátu. V projevech nejvíce rezonovaly nízké tresty, zažité stereotypy i nevzdělanost soudců a soudních znalců. Podle řady osobností, které na konferenci vystoupily, je nutné, aby společnost přestala sexuální násilí bagatelizovat. Zkušenost sdílela také oběť znásilnění.

„Ležela jsem tam jako kus masa, jen s kalhotami staženými pod zadek. Nebyla jsem schopná si uvědomit, co se vlastně děje,“ svěřila se. Popsala způsobená traumata i pochybení při vyšetřování. Policisté se s obhájcem agresora znali a snažili se ji přesvědčit, že si znásilnění vymyslela s cílem poškodit dobré jméno násilníka.

„Poškozená si za to může sama, místo školy se opíjela v parku. Soudci a znalci jsou v této oblasti nevzdělaní, pak rozsudky vypadají, jak vypadají,“ pronesla advokátka Lucie Hrdá, specialistka na rodinné, sexualizované a domácí násilí. Zákon sice ukládá povinnost se pravidelně vzdělávat, nicméně podle Hrdé edukace pokulhává. „Mnozí soudci navíc stále věří zažitým mýtům, například, že pokud se oběť nebránila, tak se jí to vlastně líbilo.“

„Dva z pěti dospělých se během života setkali s domácím a sexualizovaným násilím,“ upozornila předsedkyně senátního sociálního výboru Miluše Horská (KDU-ČSL). „Tresty za tyto skutky jsou směšné proti tomu, co to způsobí v životě. V odůvodnění rozsudků stojí hrozné věci, například, že se oběť nechovala dostatečně obezřetně, když přijala pozvání do kavárny,“ doplnila Hrdá. Podle ní většina pachatelů odchází od soudu s podmínkou nebo bez trestu, do vězení se dostane málokdo.

Z konference Albert Michajluk

Vesnice roku 2023 získá kromě titulu dotaci přes milion korun

Nejen finanční odměna má motivovat vedení obcí a jejich obyvatele k aktivní účasti na rozvoji domova. Cílem je také nabídnout ostatním k inspiraci pestré rozvojové programy. Letošní 27. ročník soutěže Vesnice roku vyhlásily 30. března Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo zemědělství, Svaz měst a obcí a Spolek pro obnovu venkova.

Právě Spolek pro obnovu venkova stál v roce 1995 u nápadu motivovat tímto způsobem rozvoj vesnic, které byly ve srovnání například s Německem zanedbané. „Tehdy byla státní hranice markantně vidět na stavu obcí. V posledních pěti až deseti letech už ale v podstatě zmizela,“ vzpomínal na tiskové konferenci senátor a bývalý starosta Okrouhlé na Liberecku Jiří Vosecký (STAN).

Do soutěže se může zapojit každá obec s nejvýše 7 500 obyvateli, která předloží program rozvoje. Ve všech krajích vyberou komise nejdříve regionální vítěze, který obdrží zlatou stuhu a postoupí do finále. V obou kolech vybírají nejlepší projekt starostové z lokalit, které zlatou stuhu, respektive titul, získaly předchozí roky. Loni vyhrála Kostelní Lhota ve Středočeském kraji.

Kromě zlatých stuh se v prvním kole udělují také například zelené za péči o životní prostředí, modré za společenský život nebo bílé za činnost mládeže. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) připomněl i jednu z dalších přidružených cen, kterou je Knihovna roku: „Jsem vystudovaný knihovník a myslím, že tyto chrámy vzdělávání přinášejí nejen literaturu, ale mají i sociálně-vzdělávací charakter.“

Celostátního vítěze vyhlásí komise 16. září tradičně na Jarmarku venkova v Luhačovicích. Následně během podzimu předá ministr pro místní rozvoj cenu slavnostně přímo ve vesnici. Vítězná obec získá také dotaci přes milion korun.

Z tiskové konference Dominik Fiala

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Lipavský jednal s tajemníkem NATO, slíbil více peněz na obranu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se dva dny poté, co Rusko oznámilo rozšíření jaderných zbraní do Běloruska, setkal v Bruselu s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Lipavský slíbil, že Česká republika navýší výdaje na obranu do roku 2024. Kromě financí diskutovali také o válce na Ukrajině nebo o rostoucím vlivu Číny.

„Za českou vládu jsem zmínil, že již v příštím roce dosáhneme nebo máme cíl dosáhnout výdajů dvou procent HDP na obranu,“ prohlásil Lipavský v pondělí 27. března. Se šéfem Aliance mluvili i o červencovém summitu ve Vilniusu, kde přislíbil účast ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Rusko by mělo dodržovat všechny mezinárodní závazky k nešíření jaderných zbraní,“ řekl Lipavský a zdůraznil, že NATO je jaderná aliance a má prostředky k odstrašení rivalů. Zároveň vyzval k hledání „formátů spolupráce, které podpoří vstup Ukrajiny do Aliance.“ Podle Stoltenberga je to však otázka delšího časového horizontu, přestože Kyjev už o vstup zažádal.

Debatovali také o situaci v Indo-Pacifiku a možné agresi Číny vůči Tchaj-wanu. Případná vojenská eskalace by podle Lipavského mohla ohrozit i Evropu. „Spojené státy se tam angažují, může to znamenat, že budou potřebovat nějakou součinnost nebo že odeberou vojenské zdroje z Evropy,“ varoval.

Lipavský mimo jiné navrhl, že další neformální schůzka ministrů zahraničí NATO by se mohla uskutečnit v Praze.

Josef Beneda

8258 kilometrů. Mezi Prahou a Soulem opět létá pravidelná linka

Přepravní společnost Korean Air obnovila spojení mezi Letištěm Václava Havla a Mezinárodním letištěm v Inčchonu, které obsluhuje aglomeraci hlavního města Soulu. Po tříleté pauze, způsobené pandemií covidu-19, tak můžou pasažéři cestu opět absolvovat bez přestupů. První letadlo dosedlo v pondělí 27. března, symbolickou pásku přišli přestřihnout zástupci korejské ambasády i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

„Jde o důležitý milník nejen na cestě k obnově provozu, ale také v rámci budování sítě přímých linek do Asie. Jižní Korea se řadí k trhům s nejvyšší poptávkou z tohoto regionu,“ řekl předseda představenstva letiště Jiří Pos. Podle něj bylo obnovení linky prioritou, a to kvůli posílení kapacit nejen do Koreje, ale díky navazujícím letům také do zbytku Asie nebo do Austrálie.

Z Prahy se startuje v pondělí, středu a pátek, přepravu zajišťuje dvoumotorový Boeing 777-300ER s kapacitou 291 cestujících. Prahu od Soulu dělí 8258 kilometrů, opravdová trasa je však delší. Korean Air se totiž od začátku války na Ukrajině dobrovolně vyhýbá ruskému vzdušnému prostoru. Boeing do Inčchonu dorazí za necelých 11 hodin, zpět to trvá o hodinu déle. Důvodem jsou rotace země a vzdušné proudy.

V roce 2019 využilo spojení Prahy a Soulu přes 190 tisíc osob, v následujících letech klesly kvůli mezinárodním opatřením hodnoty na jednotky tisíc. Představitelé cestovního ruchu nyní doufají v návrat asijských turistů. „Za obnovený spoj jsme moc rádi, díky němu se totiž do Prahy vrátí cestovatelé z Asie, kteří aktuálně v metropoli chybí,“ uvedl František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Z letiště David Radimerský

Ekonomika

Důchod v 68 letech je nepřípustný, vzkázali vládě demonstranti

Několik tisíc lidí se ve středu 29. března sešlo u sídla vlády. Protestující vyjádřili nesouhlas s plánovaným zvýšením věku odchodu do důchodu ze současných 65 na 68 let. Akce pořádané svazem KOVO se zúčastnili zástupci odborových organizací i opoziční politici. Mluvilo se mimo jiné o cenách potravin, valorizaci či spalovacích motorech.

„Zvali jsme i zástupce vlády, ale ti mají z nás strach. Proto pan premiér dnes doslova utekl na druhý konec republiky do Jeseníku,“ zlobil se předseda svazu KOVO Roman Ďurčo. Vládě vyčítal zejména absenci dialogu a neschopnost plánované kroky efektivně komunikovat. Demonstrace se za odbory zúčastnili šéf ČMKOS Josef Středula či Jaroslav Povšík, člen dozorčí rady Škoda Auto. Ten v projevu mluvil o demontáži sociálního státu a kritizoval zákaz prodeje aut se spalovacími motory.

Ke Strakově akademii dorazili také představitelé opozice. I oni byli k vládě ostře kritičtí. Podle lídra ČSSD Michala Šmardy neudělala nic, aby zastavila růst cen potravin a energií. Šmarda zmínil dále požadavek na dřívější odchod do důchodu pro těžce pracující.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš zase přítomné vyzýval, aby neustávali. „Prosím, zorganizujte to, my vás podpoříme. Vy, odboráři, to máte v rukou. My proti nim chceme bojovat s vámi,“ řekl Babiš.

Premiér Petr Fiala (ODS) označil za paradoxní, že se protestovalo proti krokům, které kabinet neučinil. Nevládní politici podle něj shromáždění využili pro politický boj. Význam protestů ale nechce snižovat.

Z demonstrace Jáchym Sobotka

Kultura

Skončil festival Jeden svět. Diváky nejvíc zaujal Kuciak

Celkem 75 celovečerních filmů a deset snímků ve virtuální realitě nabídl jubilejní 25. ročník mezinárodního festivalu dokumentů o lidských právech Jeden svět. Navzájem je spojovalo téma Cena bezpečí, které zastřešuje válku na Ukrajině, klimatické prostředí i energetickou krizi. Přehlídka se konala ve 28 městech od čtvrtka 30. března do neděle 2. dubna.

Ukrajině se věnovala jedna kategorie. Cenu za režii si odnesla Alisa Kovalenková, jež z napadené země pochází, s titulem Nevyhasneme. Ten vypráví o dětech, které sní o životě mimo válečnou zónu a vydávají se na výpravu do Himaláje.

Diváckou cenu získal dokument Kuciak: Vražda novináře. Americký režisér Matt Sarnecki zachycuje zákulisí tragické události ze Slovenska, která se stala před pěti lety. Mezi další úspěšné zahraniční počiny patří příběh francouzské malířky Apolonie Sokol, kterou třináct let sledovala dánská dokumentaristka Lea Glob. Snímek Apolonie vyhrál v kategorii nejlepší film.

Nově uvedenou cenu Jeden svět interaktivně získal projekt ve virtuální realitě Ráno před koncem světa. Ten pomocí nových technologií ukazuje události roku 2018, kdy se Havaj ocitla pod falešnou hrozbou jaderného útoku. „Ráno před koncem světa je napínavé až do poslední chvíle a vzbudí ve vás víru v sílu naděje a úsilí jednotlivce,“ uvedli podle ČTK pořadatelé.

Festival jako každý rok nabídl také program pro děti, který zahrnoval projekci pro základní a střední školy. Promítání doplnily debaty, v nichž žáci následně diskutovali o aktuálních tématech.

Nicola Sidney

Sport

Euforii vystřídalo zklamání. Češi ale i přes zaváhání vedou skupinu

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého vstoupili do kvalifikační skupiny o fotbalové Euro 2024 soubojem dvou favoritů. Hned na úvod zvládli domácí šlágr s přímým konkurentem, Polsko porazili po rychlém vstupu do utkání 3:1, což u fanoušků vzbudilo pocity euforie. Zpátky na zem je však vrátil zápas v Kišiněvě proti Moldavsku, odkud si reprezentanti po nevýrazném výkonu odvezli bod za bezbrankovou remízu. Se čtyřmi body tak po úvodních zápasech vede česká reprezentace skupinu F.

Takový vstup do úvodního duelu kvalifikace si snad nepředstavoval ani ten největší optimista. Po bleskovém úvodu utkání vedli čeští fotbalisté nad Polskem o dvě branky už ve třetí minutě. Premiérové trefy zaznamenali sparťané Ladislav Krejčí a Tomáš Čvančara. K nim se ve druhém poločase přidal do třetice klubový spoluhráč Jan Kuchta. Na konečných 3:1 upravoval tři minuty před koncem Damian Szymaňski, který prostřelil jinak pozorného Jiřího Pavlenku. Skvělý výkon podal na levém křídle David Jurásek, který v národním týmu nastoupil vůbec poprvé.

Po povedeném výkonu, kdy Češi uhlídali jednoho z nejlepších světových střelců Roberta Lewandovského, tak měli fanoušci vysoká očekávání před duelem s Moldavskem. Do něj nemohli zasáhnout Ladislav Krejčí a Alex Král. Oba zahráli v prvním duelu nadstandardně, ale odnesli si z něj lehká zranění. Po vlažném začátku a lehké převaze podceňovaného soupeře se dostal do obrovské příležitosti kapitán Tomáš Souček, který trefil břevno, další podobné šance zápas nepřinesl. Češi se zdánlivě vystříleli v prvním klání a proti Moldavsku udeřit nedokázali. Jediným pozitivem může být výkon obrany a čisté konto brankáře Pavlenky.

„Cítíme obrovské zklamání. Poté, co jsme s Poláky zahráli skvělý zápas a udělali tři body, jsme očekávali, že to tady potvrdíme a budeme mít šest bodů. Je to velká škoda a velká chyba,“ řekl kouč Šilhavý, kterého někteří experti kritizovali za špatná střídání.

I přes zaváhání si v pětičlenné skupině udržela česká reprezentace první místo, kde má jednobodový náskok nad Poláky. Třetí místo po dvou remízách obsadilo Moldavsko, jeden bod si ze zápasu s ním odnesly Faerské ostrovy. S nulou se na dně tabulky po prohře s Polskem nachází Albánie. Příští zápas čeká Šilhavého družinu v polovině června proti Faerským ostrovům.

Petr Význer

Čtvrtfinále přineslo další krach Sparty či Muellerův vítězný návrat

Sparťanské čekání na titul z hokejové extraligy, které trvá už od roku 2007, se prodlouží minimálně o další rok. Rozhodla o tom porážka 2:4 na zápasy s obhájcem trofeje z Třince. Ten si v semifinále zahraje s Pardubicemi. Druhou dvojici tvoří Hradec Králové, který vyprovodil Liberec 4:1 na zápasy, a Vítkovice. Ty porazily Kometu poměrem 4:2. Rozhodující branky v posledních dvou utkáních vstřelil Peter Mueller, bývalý hráč brněnského celku.

Repríza loňského finále byla znovu vyrovnaná, po čtyřech utkáních panoval stav 2:2. Třinec ale v klíčové chvíli našel oporu v brankovišti. Ondřej Kacetl, který loňský titul oslavil jen ze střídačky poté, co mu nevyšel pátý zápas, tentokrát právě v utkání číslo pět zamkl branku. Přestože ho Sparta zasypala 32 střelami, vychytal na jejím ledě čisté konto. Na druhé straně vstřelil rozhodující gól z přesilovky Martin Růžička, a Oceláři si tak vypracovali postupový mečbol. V šestém zápase na jejich ledě je Sparta sice znovu přestřílela, i díky Kacetlovi ale Třinečtí zvítězili 5:1.

Také v sérii mezi Brnem a Vítkovicemi sehrál za nerozhodného stavu důležitou roli brankář. Aleš Stezka navázal na povedenou základní část a v pátém zápase vymazal střelce Komety. Na druhé straně vstřelil ve 47. minutě jediný gól utkání Mueller. Osmička draftu NHL z roku 2006 svému bývalému zaměstnavateli zasadila úder i v utkání číslo šest. To před vyprodanou brněnskou halou dospělo za stavu 3:3 do prodloužení. V čase 76:22 v přesilové hře vzal znovu odpovědnost na sebe americký útočník a vystřelil druhému týmu základní části postup do semifinále.

V něm na druhý tým základní části čeká Hradec Králové, který si poradil s Libercem v poměru 4:1 na zápasy. Výsledek na první pohled působí jednoznačně, jednotlivé zápasy ale byly velmi vyrovnané. V každém z nich padla rozhodující branka ve třetí třetině, v případě třetího zápasu dokonce až v prodloužení.

Konečné výsledky čtvrtfinálových sérií: Pardubice – Olomouc 4:0 na zápasy, Sparta – Třinec 2:4, Vítkovice – Kometa 4:2, Hradec Králové – Liberec 4:1.

Radim Semerád

Počasí

Kdo už uklidil kabát, riskoval prochladnutí. Zima se nevzdala

Začátek kalendářního jara přinesl náznak oteplení. Začátkem posledního březnového týdne rtuť teploměru vystoupala až na 19 stupňů. Přechod na letní čas však přinesl i změnu na obloze. Kroupy, sníh, ale i příjemné sluneční paprsky se střídaly tak, jak lze na přelomu března a dubna čekat, aprílově. Počasí si opravdu hrálo. Ten, kdo už uklidil zimní kabát, riskoval prochladnutí. Najednou průměrné teploty nepřesahovaly ani 10 stupňů. Občasné rozjasnění vybízelo k procházkám, ty ale často končily za přítomnosti sněhových vloček či dešťových kapek, které doprovázel ostrý vítr.

Kromě výše zmíněných jevů, se Česku nevyhnuly ani bouřky, které se přehnaly přes celou zemi. Nepříjemný aprílový žertík zažili obyvatelé obce Letovice v Jihomoravském kraji. Lovci bouřek ze skupiny Czech Thunderstorm Research Association uvedli na sociálních sítích, že se v této lokalitě vytvořilo z linie bouřek tornádo. Meteorologové byli nejdříve v hodnocení opatrní, později se však s tvrzením ztotožnili. I když škody na majetku byly minimální, místní občany tornádo vyděsilo a na tento apríl nejspíš jen tak nezapomenou.

Denisa Hollerová