20. dubna 2023, Carolina č. 1030

události od 5. do 19. dubna


Z domova

Stanjura chce změnit DPH, místo tří sazeb by zavedl jen dvě

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhuje místo tří sazeb DPH pouze dvě. To by například znamenalo zdražení tepla, vody nebo léků, naopak by se snížilo daňové zatížení pro potraviny. Chce tím zjednodušit výběr daní a zvýšit příjmy o 24 miliard. Koaliční partneři STAN nebo KDU-ČSL by ale rádi stávající systém zachovali, ještě kritičtější je opozice, která úvahy odmítá.

„Expertní návrh jsme poslali všem vládním stranám, v nejbližších dnech nás čeká debata,“ řekl 10. dubna Stanjura pro Českou televizi. Pokud by záměr prosadil, místo současných sazeb 21, 15 a 10 % by zůstaly jen dvě: 21 a 14 %.

Některé položky by se přesunuly z 10 % do nejvyšší sazby. Týkalo by se to třeba vodného, stočného, tepla nebo točeného piva. Menší zdražení (přesun z 10 na 14 %) by se dotklo léků, stravovacích služeb nebo bezlepkových výrobků. Naopak cena potravin, nealkoholických nápojů a zdravotnických pomůcek by mohla klesnout (změna sazby z 15 na 14 %).

Opozice plán odmítá. „Tahle vláda se tváří jako pravicová. Nechápu, jak můžou zase uvažovat o navyšování daní. Oni si nejsou schopní vybrat,“ kritizoval Andrej Babiš, lídr hnutí ANO. Právě jeho vláda přeřadila třeba točené pivo nebo ubytování do nejnižší sazby. Chtěla tak pomoct lidem při covidu-19 nebo po zavedení EET.

Ani kabinet se na znění reformy zatím neshodl. Například Piráti chtějí diskutovat o ubytovacích službách. Pokud by se přesunuly do sazby 21 %, pocítili by to i studenti na kolejích. „Co se týká té nejvyšší sazby, tam by například mohly být řezané květiny nebo parní lázně,“ míní místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

Stanjura chce návrh předložit už v červnu, poslanci by o něm mohli hlasovat na podzim. DPH je dlouhodobě největším příjmem státu, tvoří téměř polovinu peněz vybraných na daních.

Josef Beneda

Demonstranti na Václavském náměstí požadovali konec vlády

Davy turistů na Václavském náměstí už podruhé v letošním roce nahradily tisíce nespokojených občanů. Na protestním shromáždění volali po demisi vlády a změně mezinárodní politiky. Akci Česko proti bídě svolal na neděli 16. dubna předseda neparlamentní strany PRO (Právo, respekt, odbornost) Jindřich Rajchl. Část účastníků následně strávila noc před Úřadem vlády.

Demonstranti s českými vlajkami a protivládními transparenty vyjádřili nesouhlas s ekonomickou situací. Kabinetu Petra Fialy dávají za vinu vysokou inflaci a s ní spojené ceny energií. Kritizují rovněž nedostatek některých léků nebo rušení poboček České pošty.

Kromě Rajchla na podiu vystoupili také předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek, choreograf Petr Zuska, předseda Českého svazu letectví Václav Vašek nebo právník a někdejší zdravotnický expert Pirátů Ondřej Dostál. Prostřednictvím videa pozdravila i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé).

Rajchl v závěru shromáždění vyzval vládu k odstoupení a protestujícím vzkázal, aby si Českou republiku vzali zpět. Poté se v čele průvodu vydal po magistrále až ke Strakově akademii, kolem které měli demonstranti vytvořit živý řetěz. Nakonec zablokovali pouze vchod do areálu a budovu bývalých lázní s přilehlou komunikací.

Přibližně po hodině se demonstranti začali postupně rozcházet. Část z nich se na Rajchlův podnět rozhodla v obléhání pokračovat i přes noc a další den.

Z demonstrace Anna Přibylová

Zastánci práva na potrat blokovali Pochod pro život, zasáhla policie

V Praze se v sobotu 15. dubna střetli odpůrci a zastánci interrupcí. Tradiční Hnutí Pro život, které se dlouhodobě snaží zpřísnit reprodukční legislativu, i letos pořádalo stejnojmenný Národní pochod. V reakci na něj svolal feministický kolektiv SdruŽeny protestní shromáždění Moje tělo – moje volba! Jeho účastníci několikrát blokovali průvod, nakonec je musela rozehnat policie.

„Milá vládo, je to o prioritách, na (třetích) dětech se neškrtá,“ sděloval transparent, který pochodující nesli z pražského Klárova až na Václavské náměstí. Podle pořadatelů jsou totiž nejpočetnější skupinou podstupující potraty právě ženy, které mají funkční vztah a dvě děti, ale další z finančních důvodů nechtějí, informoval Deník N. V souvislosti s tím Hnutí Pro život také usiluje o úplný zákaz potratů.

„Namísto omezování reprodukčních práv je třeba předcházet nechtěnému těhotenství pomocí dostupné antikoncepce, přístupných informací a profesionální sexuální výchovy na školách,“ upozornily SdruŽeny v úvodu setkání před Rudolfinem s odkazem na Světovou zdravotnickou organizaci WHO. Podle ní patří možnost bezpečné interrupce k základní zdravotní péči.

„V důsledku zákazu potratů ročně umírá 68 tisíc žen, které před sebou mohly mít život. A každých sedm minut jedna někde na světě umře, protože lidi, kteří tady budou dnes pochodovat, chtějí rozhodovat o jejich a našich životech,“ zdůraznila Johanna Nejedlová, zakladatelka organizace Konsent. „Štve mě, že tady vůbec musím vystupovat. Štve mě, že se musíme potkávat a protestovat proti pokryteckému shromáždění, které říká, že je pro život, ale ve skutečnosti životy nechrání,“ vyslovila přání, aby tendence zakázat potraty utichla.

Hodinu po začátku akce se Nejedlová i další demonstranti vydali k Právnické fakultě, kde se poprvé pokusili zastavit průvod odpůrců současné podoby reprodukčních práv. Aktivisté s transparenty a LGBTQ+ vlajkami křičeli hesla jako „Ježíš měl dva táty“ nebo „Vaše děti budou jako my“. Neprošli ovšem linií policejních těžkooděnců.

Průvod doprovázeli až na Václavské náměstí, kde se část protestujících pokusila zablokovat pódium, z nějž měl promluvit kardinál Dominik Duka. Po neuposlechnutí četných výzev policie demonstranty násilím odvlekla, dva lidé na místě zatkla.

Z demonstrace Anna Přibylová

Studenti z klimatického hnutí budou stávkovat za budoucnost

Za rychlejší řešení klimatické krize budou v pátek 21. dubna na pražském Malostranském náměstí demonstrovat středoškoláci ze spolku Fridays for Future (FFF). Po vládě požadují, aby odsoudila prodloužení těžby v dole Bílina a zveřejnila dokumenty o stavu podzemních vod v polském dole Turów. V otevřeném dopise vyzvali premiéra Petra Fialu, aby jednal neprodleně.

„Měli jsme naději, že klimatická krize bude pro novou vládu tématem,“ prohlásili na tiskové konferenci 12. dubna členové hnutí Lukáš Skála a Johana Trejtnar. Dosavadní kroky politiků však označují za zklamání. „Je nám líto, že opět musíme vyjít do ulic, ale jde o naši budoucnost,“ vysvětlili.

Stávku svolali v reakci na zatím nepravomocné rozhodnutí Obvodního báňského úřadu v Mostě, který povolil prodloužení těžby v dole Bílina až do roku 2035. To je podle nich v rozporu s programovým prohlášením, v němž vládní strany slibovaly ukončení těžby a spalování uhlí do roku 2033.

„Jak jinak se máme cítit než zmateně a zklamaně?“ ptají se mluvčí FFF Klára Bělíčková a Lukáš Skála premiéra Petra Fialy (ODS) v otevřeném dopise a vytýkají mu prodloužení těžby. Zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) podle nich doporučuje opačné kroky, tedy ukončení těžby. Studenti kritizují, že kabinet k nejasné situaci ohledně severočeského dolu mlčí.

Aktivisté žádají vládu, aby zveřejnila dokumenty o stavu podzemních vod u dolu Turów, v němž má těžba na základě mezivládních smluv trvat až do roku 2044. „Petr Fiala podepsal velmi netransparentní dohodu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Na české straně se těžba projevuje úbytkem podzemní vody. S tím se potýkají zejména v Libereckém kraji denně,“ popsal Skála. „Jako obyvatelé České republiky máme právo vědět, jaké dopady rozhodnutí naší vlády mají.“

Z tiskové konference Jolana Vašinová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fiala na Filipínách jednal o obchodu a bezpečnosti, v Asii ještě zůstává

Šest zemí během deseti dnů navštíví premiér Petr Fiala. Pracovní cestu zahájil v neděli 16. dubna na Filipínách, kam ho doprovázely na tři desítky podnikatelů. V Manile se setkal s prezidentem Ferdinandem Marcosem mladším a diskutoval s ním o bezpečnosti v Evropě a jihovýchodní Asii. Následně se zúčastnil ekonomického fóra, kde nastínil možnosti rozšíření obchodní a hospodářské spolupráce obou zemí.

„Cílem cesty je vylepšování a rozvoj vztahů se zeměmi v tomto regionu a podpora českých firem na místních trzích,“ uvedl Fiala na Twitteru. České společnosti podle něj mohou Filipínám nabídnout inovativní řešení v oblastech letectví, infrastruktury nebo obranného průmyslu. Zbrojovky by tak v budoucnu mohly dodávat Filipíncům vojenská letadla a pomoci při modernizaci armády. Premiér zmínil i zemědělství, už nyní Češi spolupracují například na zpracovávání mléka.

„Zdůraznili jsme, že obě naše země ctí demokracii, lidská práva a vládu zákona,“ prohlásil po jednání Marcos. Prezident poukázal na územní rozpínavost Číny, konkrétně v oblasti Západofilipínského moře, které je součástí toho Jihočínského. V něm si druhá nejlidnatější země světa nárokuje některé ostrovy a vede o ně spory s okolními státy. Předmětem diskuse byly i situace v Tchajwanském průlivu a válka na Ukrajině.

To, že si Fiala jako první destinaci vybral Filipíny, podle něj svědčí o jejich důležitosti pro Česko. Během týdne se přesunul do Indonésie, dále měla delegace namířeno do Vietnamu, Singapuru a zemí Střední Asie.

David Radimerský

Ekonomika

Nezaměstnanost zůstává nízká, kromě pošty se propouštění neplánuje

Nezaměstnanost se v Česku drží pod hranicí 4 %, v březnu dosáhla 3,7, vyplývá ze statistiky Úřadu práce. Uplatnění hledá téměř čtvrt milionu žadatelů, na něž připadá téměř 300 tisíc pracovních míst. Uchazeči však ne vždy splňují kvalifikační požadavky, problémem je také nerovnoměrné rozvrstvení nabídek v regionech. Podporu pobíralo minulý měsíc přes 80 tisíc lidí. Těm stát vyplatil více než miliardu korun.

Nejhorší situaci evidují Ústecký (5,7 %) a Moravskoslezský kraj (5,1 %). Tento dlouhodobý trend reflektuje socioekonomickou situaci v regionech. Nejnižší čísla hlásí Zlínský, Plzeňský a Pardubický kraj (shodně 2,9 %). Meziměsíčně se hodnoty výrazně nezměnily, mírné březnové snížení o 0,2 procentního bodu je přirozené, jelikož se začíná ve větší míře stavět. „Březen je také měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v tiskové zprávě ze středy 12. dubna.

Podle dostupných dat jsou sice firmy opatrnější v nabírání nových zaměstnanců, větší propouštění však neplánují. Naopak na avizované snižování stavů České pošty reaguje řada institucí, například Vězeňská služba nebo městské policie, které nabízí stovky volných míst i pomoc se změnou povolání.

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině našlo uplatnění v tuzemsku přes 200 tisíc uprchlíků pod dočasnou ochranou. V březnu 2023 jich v Česku pracovalo téměř 100 tisíc, nejčastěji se hlásí na pozice montážních dělníků, operátorů ve výrobě nebo pomocníků na stavbách. Uplatnění v kvalifikovanějších profesích často komplikuje jazyková bariéra, případně uznávání titulů získaných v zahraničí. Úřad práce sice nabízí rekvalifikační kurzy češtiny, od začátku války je ale využilo pouze 4 000 zájemců.

Albert Michajluk

Kultura

Knihou roku je sbírka básní Miloše Doležala. Uspěly i povídky o vztazích

Ceny Magnesia Litera mají vítěze. Knihou roku 2022 se stala sbírka básní Jana bude brzy sbírat lipový květ Miloše Doležala. V kategorii prózy uspěl Viktor Špaček s povídkami Čistý, skromný život. Porota letos poprvé vyhlásila žánrové ceny a vyzdvihla přínos knižní kultuře.

Doležalova sbírka jako teprve druhý zástupce poezie mezi hlavními vítězi popisuje, jak se bolestně vyrovnával se smrtí manželky. Hodnotitelé ocenili vnitřní strukturu textu a knihu označili za mistrně napsaný žalozpěv. Trofej za něj převzal autorův syn.

Tradičně hojně zastoupenou kategorii prózy opanoval Viktor Špaček. V deseti povídkách tematizuje nejrůznější partnerské kolize. Jednotlivé texty spojuje bezradnost a nezralé siláctví mužských protagonistů. „Spousta těch postav jsem vlastně já,“ přiznal autor s úsměvem na slavnostním ceremoniálu 17. dubna.

Už o den dřív se rozdávaly žánrové ceny. Nejlepší detektivkou se stal román Šelma spisovatele Františka Šmehlíka, humoristickým dílům vévodily komiksové příběhy Zen žen od Martina Macha Ondřeje a Lely Geislerové. Ocenění za fantastiku si odnesla Vilma Kadlečková za osmý díl ságy Mycelium. Speciální cenu za přínos knižní kultuře získal Adolf Knoll, který se významně podílel na digitalizaci rukopisů.

Večerem na Nové scéně Národního divadla provázela dvojice Daniela Písařovicová a Saša Michailidis.

Jáchym Sobotka

Čtyři ceny Anděl posmrtně pro Žbirku, do Síně slávy vstoupil Svěrák

Album Miroslava Žbirky ovládlo ceny České hudební akademie Anděl 2022. Za slovenského hudebníka, který zemřel 10. listopadu 2021 ve věku 69 let, dokončil nahrávku jeho syn David, který následně převzal cenu ve čtyřech kategoriích. Diváky v pražských Holešovicích překvapil přítomností prezident Petr Pavel, který uvedl do Síně slávy herce, dramatika, spisovatele a textaře Zdeňka Svěráka. Slavnostní večer se konal v sobotu 15. dubna.

Posledné veci, jak zní název vítězného alba, rozpracoval Miroslav Žbirka na sklonku života. Po jeho úmrtí se iniciativy chopil David, který v průběhu večera zazpíval píseň Nejsi sám, tu akademici rovněž ocenili. Žbirkovi posmrtně dále přiřkli prvenství jako sólovému interpretovi a za slovenské album.

„V kontextu českého a slovenského popu jsou Posledné veci opravdu mimořádná nahrávka. David Žbirka svým odvážným přístupem k produkci ukázal pravdivost motta, kterým se jeho táta řídil. Že v populární hudbě se staří učí od mladších,“ řekl pro ČTK předseda akademie Honza Vedral.

Mezi další oceněné se zařadila kapela Vypsaná fixa, která získala Anděla v kategorii skupina. Nejlepší sólovou interpretkou se stala Lenny a objevem roku Calin.

Hlasy poroty rozhodly nejen o vítězích ve 14 kategoriích, ale i o novém laureátovi Síně slávy. O uvedení Zdeňka Svěráka se nečekaně postaral prezident Pavel, který akci navštívil v doprovodu manželky Evy. V loňském roce vstoupil do Síně slávy Jaroslav Uhlíř. Spolu se Svěrákem vytvořili mnoho hitů, desek a knih.

Denisa Hollerová

Seriál pátrá po stopách Járy Cimrmana v Liptákově či Tanvaldu

Po stopách největšího Čecha provede diváky nový dokumentární seriál Stopy Járy Cimrmana. Herec Miroslav Táborský spolu s osobnostmi z Divadla Járy Cimrmana představí různá místa s ním spojená, památníky nebo muzea. První ze šesti dílů, které režíroval Patrik Ulrich, uvede Česká televize ve středu 3. května na ČT2.

V každé epizodě účinkují jeden, nebo dva cimrmanologové. V Liptákově a Tanvaldu vypráví o Cimrmanovi Zdeněk Svěrák, Petr Brukner provede po Českých Budějovicích a svém rodném Písku. Dále se v cestopisu objeví Miloň Čepelka, Jan Hraběta nebo Vojtěch Kotek.

Většina z míst nesoucích Cimrmanovo jméno vznikla z iniciativy nadšenců. „Kreativita lidí nás překvapuje. Začalo to tím, že po nás chtěli potvrzení, že někde Cimrman přespal. Pak se přidaly cedulky, že u nich nikdy nebyl. Tahle horečka už ale pominula,“ popisuje Svěrák.

Táborský jako průvodce během cest vystřídal různé dopravní prostředky, například letadlo, loď, tramvaj nebo historický automobil: „Docela pohodlné bylo koňské spřežení s dvoukolovým vozíkem, méně už moped.“

Z novinářské projekce Dominik Fiala

Sport

Třinec se přiblížil obhajobě, z Hradce si veze vedení 2:0 na zápasy

Obhájci titulu z Třince zvládli první dva zápasy finále hokejové extraligy na ledě Hradce Králové a ujali se vedení v sérii. Klíčovou roli v obou utkáních sehrála kometa letošního play off, Daniel Voženílek, který vstřelil oba vítězné góly. Nyní se střetnutí přesune do Slezska, kde budou mít domácí příležitost ukončit sezonu, museli by ale zvládnout oba nadcházející duely.

Gólový účet finále otevřel v polovině prvního zápasu po úniku Daniel Kurovský, po dvou třetinách tak vedl Třinec 1:0. Hned na začátku třetího dějství jeho náskok zdvojnásobil Voženílek, za domácí ale bleskově snížil Kevin Klíma a ve 44. minutě vyrovnal Radek Smoleňák. Řada tak byla opět na Třinci, kterému vrátil vedení produktivní Voženílek. Hradec se následně dostal do tlaku, gól z hole Jordana Perreta ale neplatil po úspěšné trenérské výzvě a dodatečně odpískaném najetí do brankáře. To byl zřejmě klíčový moment zápasu, v závěru ještě zvýšil na konečných 4:2 Vladimír Dravecký.

I ve druhém zápase se blýskl vlasatý útočník hostů Voženílek. Nejprve si připsal asistenci na úvodní gól Martina Růžičky, v prodloužení pak vystřelil v čase 70:44 vedení o dva zápasy. Za Hradec vyrovnal v přesilovce Aleš Jergl, na další gól se však domácí nezmohli a budou muset ve Werk Aréně zabrat, aby si udrželi naději na mistrovský titul.

Oba soupeři prošli do finále po dramatických sériích na sedm zápasů. Třinečtí vyřadili Pardubice, které tak nenavázaly na vítězství v základní části. Hradec v sérii proti Vítkovicím sice ztratil vedení 3:0, v prodloužení rozhodujícího zápasu jim ale vystřelil postup Oliver Okuliar. Nezlomila jej tak ani porážka v šestém utkání, které vešlo do dějin jako nejdelší v historii české ligy s časem: 138:51.

Radim Semerád

Derby nabídlo šest gólů, ale skončilo bez vítěze. Sparta dál vede ligu

O výsledku 305. derby pražských S rozhodl v závěru nepovedený odkop slávistického stopera Aihama Ousoua. Po jeho vlastním gólu a remíze 3:3 si Sparta udržela vedení v lize o dva body. Z boje o titul pomalu couvá Plzeň, která ve 27. kole zaváhala na hřišti Baníku. Ve skvělé jarní formě naopak v zápase s Mladou Boleslaví pokračoval třetí pražský celek Bohemians 1905.

Více než 18 tisíc diváků sledovalo v sobotu večer na Letné přímý souboj o první místo. Slávisté vstoupili do utkání notně oslabeni rozsáhlou marodkou, když kvůli řádící viróze chyběla velká část hráčů základní sestavy. Ve formě hrající Sparta toho ale dlouho nedokázala využít. Naopak, po trefách Ivana Schranze a Václava Jurečky prohrávala o dvě branky.

Letenští se do utkání dostali až po hodině hry, kdy se z penalty prosadil kapitán Ladislav Krejčí. O pár minut později na něj navázal Jaroslav Zelený, který v minulosti v Edenu působil, a trefu proto neslavil. O pořádné drama se v závěru dramatického zápasu postarali stopeři týmu z Vršovic. Nejprve se hlavou prosadil Igoh Ogbu, v nastavení pak ale hostujícím fanouškům zkazil radost už zmíněný vlastní gól.

„Aihama Ousoua máme neskutečně rádi, do každého zápasu i tréninku dá srdce. Určitě mu to nebude nikdo zazlívat, bojujeme jeden za druhého,“ podpořil švédského stopera střelec úvodní branky Schranz.

Na druhou Slavii ztrácí Plzeň už šest bodů, když na Městském stadionu v Ostravě nepohlídala nigerijského útočníka Muhameda Tijaniho, jenž se prosadil hned dvakrát. Skóre v závěru pouze korigoval Lukáš Hejda. V tažení na evropské poháry naopak pokračují Bohemians 1905, Mladou Boleslav deklasovali 4:0 a upevnili si čtvrté místo v tabulce.

Tabulka po 27. kole: 1. Sparta 61 bodů, 2. Slavia 59, 3. Plzeň 53, 4. Bohemians 45, 5. Slovácko 42, 6. Olomouc 40, 7. Hradec Králové 37, 8. Jablonec 34, 9. Ostrava 32, 10. Mladá Boleslav 32, 11. Liberec 32, 12. Brno 30, 13. České Budějovice 28, 14. Teplice 27, 15. Zlín 22, 16. Pardubice 22.

Petr Význer

Počasí

Od chladných rán po jasné dny. Duben ukazuje všechny tváře jara

Duben poctivě střídá, jak má v aprílovém popisu práce, různé tváře jarního počasí. Sníh sice už šetří na příští rok, ale v chladnějších ránech ještě občas promění cestující na zastávkách, kde vyhlížejí autobus, tramvaj či vlak, ve zdánlivé kuřáky, jak jim stoupá pára od úst. Jindy je zase zkropí a ty ospalejší probudí deštěm. Ale když se odpoledne nebo navečer vracejí z práce a ze školy, dopřeje jim slunečních paprsků. A na nejbližší víkend dokonce plánuje až 20 stupňů.

(redakce)