18. května 2023, Carolina č. 1031

události od 19. dubna do 17. května


Z domova

Vláda mění DPH i dotace, odbory hlásí stávkovou pohotovost

Vláda Petra Fialy (ODS) po několika odkladech představila plán, podle něhož by chtěla konsolidovat veřejné finance, především zpomalit inflaci a zastavit zadlužování. Záměr obsahuje celkem 58 opatření, která by v nadcházejících dvou letech mohla ušetřit v rozpočtu bezmála 145 miliard korun. Reformy koalice předloží Sněmovně ještě před létem, aby platily od začátku příštího roku.

„Je to kompromis. Každý z nás musel v něčem ustoupit,“ řekl předseda vlády Fiala v úvodu tiskové konference 11. května, která začínala symbolicky v 11.55.

Mezi nejvýraznější kroky takzvaného ozdravného balíčku patří změny v DPH. Vláda chce upravit daňový systém tak, že zruší současné tři sazby DPH (21 %, 15 % a 10 %) a zůstanou z nich pouze dvě – základní 21 % a snížená 12 %. Zatímco například tabák a alkohol kvůli navýšení spotřební daně zdraží, potraviny, bydlení či zdravotnické výrobky přesouvající se do nižší sazby zlevní. Dále se zruší 22 daňových výjimek a narostou odvody OSVČ nebo právnických osob.

Na výdajové straně rozpočtu ministři plánují úspory v národních dotačních titulech především pro podnikatele (celkem 54,4 miliardy korun). V menším poměru chtějí šetřit přímo v provozu státu a mimo jiné se sníží objemy platů ve veřejné sféře.

Reformy zvedly vlnu kritiky. „Zatímco od nás chce vláda na konsolidaci státních financí vybrat 22 miliard korun navíc, sama přispěje vlastními úsporami na provozu státu mnohem méně,“ komentoval pro Český rozhlas Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Opozice a odbory kritizují nulovou spotřební daň na tiché víno, zrušení slevy na studenta či daňové rozdělení periodického tisku na deníky (21 %) a týdeníky (12 %).

„V zásadě jde o správný postup. Je ale téměř jisté, že snížení nenastane. DPH samozřejmě bude nižší, ale obchodníci to nepromítnou do cen,“ uvedl pro Radiožurnál místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Balíček neopomíjí ani reformu vyplácení důchodů. V té chce kabinet především snížit valorizaci, následně posunout věk odchodu do penze a zkrátit možnost využít předčasný důchod.

„Tato ‚deforma‘ se řítí plnou parou proti zaměstnancům a proti důchodcům, naprosto jednoznačně,“ reagoval šéf ČMKOS Josef Středula. Odbory proto s okamžitou platností vyhlásily stávkovou pohotovost.

Navzdory kritice Fiala odmítá přistupovat na jakékoliv zásadní změny. „Nebudeme ustupovat žádnému nátlaku,“ řekl pro ČT.

Johann Foss

Pavel stvrdil změny: školství řídí Bek, evropské záležitosti Dvořák

Školství vede v tomto volebním období už třetí ministr. Po Vladimíru Balašovi, který rezignoval ze zdravotních důvodů, ho nově řídí Mikuláš Bek, dosavadní šéf resortu pro evropské záležitosti. Uvolněnou pozici obsadil Martin Dvořák (všichni STAN). Oba muže jmenoval do nových funkcí 4. května na Pražském hradě prezident Petr Pavel.

„Jsem přesvědčen o tom, že po lidské i odborné stránce naplňují všechna kritéria. Rozhodování bylo snadné,“ prohlásil Pavel. Podle něj Bek i Dvořák společně s vládou musí lidem vysvětlit kroky nutné k nápravě veřejných financí v souvislosti s konsolidačním balíčkem, jenž pětikoalice ve čtvrtek 11. května představila.

Za Bekovu prioritu v resortu školství Pavel označuje celoživotní vzdělávání a jeho transformaci tak, aby se lidé uměli adaptovat na dobu automatizace a robotiky. Dvořákovým úkolem pak bude evropské hledání forem pomoci Ukrajině ve válce s Ruskem, řekl Pavel.

Bek, který v minulosti vedl Masarykovu univerzitu v Brně, se stal v pořadí třetím ministrem školství ve vládě Petra Fialy (ODS). Pozici původně zastával Petr Gazdík (STAN), jenž odstoupil v červnu roku 2021 kvůli kontaktu s obviněným Michalem Redlem v kauze Dozimetr. Jeho nástupce Balaš však vydržel ve funkci jen deset měsíců.

Dvořák zase působil jako primátor Hradce Králové, posléze jako generální konzul v New Yorku a velvyslanec v Kuvajtu. Do dubna byl náměstkem ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti).

Jolana Vašinová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Je to smutný pohled, řekl Pavel po návštěvě zničených měst na Ukrajině

Petr Pavel a Zuzana Čaputová se na konci dubna při třídenní cestě na Ukrajinu setkali se svým protějškem, tamním prezidentem Volodymyrem Zelenským. Museli při tom dodržet spoustu bezpečnostních opatření a první den, v pátek 28. dubna, se dokonce přesunuli do krytu pod jejich hotelem. Stejný den ještě navštívili města Buča a Borovjanka a v sobotu Pavel jako první západní státník přijel na východ Ukrajiny.

Podobně jako jiní politici dorazili Pavel a Čaputová do Kyjeva vlakem z polského Přemyšle. Po příjezdu do hlavního města se museli zhruba na hodinu ukrýt kvůli leteckému poplachu. Pavel ale i v improvizovaných podmínkách debatoval s vůdci krymsko-tatarského národa.

Potom, co přestalo hrozit nebezpečí, se delegace vydala do měst Buča a Borovjanka, která se stala symboly ruské agrese. „Je to jako Afghánistán nebo bývalá Jugoslávie. Myslel jsem si, že už to takhle nablízko nikdy neuvidím, zvlášť v Evropě. Je to smutný pohled,“ prohlásil Pavel.

Při setkání se Zelenským se kromě česko-slovenské podpory diskutovalo také o vstupu Ukrajiny do EU a NATO. „Prezident Zelenskyj mě ujistil, že se rozhodně nechtějí stát členem unie zadarmo. Jsou připraveni splnit všechny podmínky a být přínosem,“ řekl Pavel. Všichni tři státníci podepsali deklaraci o spolupráci a partnerství.

V sobotu se Čaputová vydala do centra pro sexuálně zneužívané a týrané ženy, zatímco Pavel jako první západní prezident přijel do východoukrajinské oblasti. Nad Dnětropetrovskem totiž Česko převzalo patronát a bude jí pomáhat humanitárně a při poválečné obnově města.

Pavel v největším městě Dnipro promluvil s oblastním ředitelem Serhijem Lysakem. „Ujistil jsem gubernátora, že na rekonstrukci nejsou sami,“ sdílel president na Twitteru. Podíval se také do aleje hrdinů, do firmy Škoda Transportation, která zde má vývojové centrum, nebo na cvičiště ukrajinských jednotek. Na jednu ze zbraní anglicky napsal vzkaz „Jděte domů, Rusové, než bude pozdě“.

Josef Beneda

Hegerův kabinet se rozpadl, Čaputová jmenovala úřednickou vládu

Slovensko přivede k zářijovým předčasným volbám úřednická vláda v čele s bývalým viceguvernérem centrální banky Ľudovítem Ódorem. Do funkce ho i nové ministry jmenovala v pondělí 15. května prezidentka Zuzana Čaputová. Reagovala tak na rezignaci premiéra Eduarda Hegera (Demokraté). Jeho kabinet pověřený dočasným řízením země se rozpadl kvůli kauze dotací pro firmu ministra zemědělství Samuela Vlčana a také po rezignaci šéfa resortu zahraničí Rastislava Káčera (oba nestr.).

„Naší společnou ambicí je přinést pokoj, stabilitu, toleranci a v neposlední řadě kultivovanou diskuzi,“ uvedl pro TASR nový premiér.

Minulé vládě vyslovil parlament nedůvěru loni v prosinci, od té doby působila z pověření prezidentky. Postupně z ní ale odešli ministři financí, zdravotnictví a nejnověji i zemědělství, když opoziční Směr-SD upozornil na dotaci pro jeho firmu Reko Recycling, a zahraničí.

Fungování vlády nebylo nadále možné, jelikož slovenské zákony nedovolují jmenovat nové členy do kabinetu bez důvěry. Premiér, který přebírá jejich agendu, by musel řídit další ministerstvo.

Čaputové tak nezbylo než jmenovat úřednickou vládu: „Hlavním kritériem výběru jejích členů byla odbornost. Jsou mezi nimi lidé z konzervativního i liberálního prostředí.“ Například ministrem financí se stal hlavní ekonom centrální banky Michal Horváth. Resort vnitra vede bývalý politik za KDH Ivan Šimko.

Výkonem funkce pověřila prezidentka pouze ty, kteří nebudou kandidovat v nadcházejících parlamentních volbách. Na Slovensku se uskuteční letos 30. září. Příliš vzdálený termín voleb i jmenování úřednické vlády kritizuje opozice v čele s předsedou strany Směr-SD Robertem Ficem.

Dominik Fiala

Ekonomika

Ekonomická data jednou větou: inflace i nezaměstnanost dál klesají

* Inflace v Česku zpomalila z březnových 15 procent na nynějších 12,7, proti předchozímu měsíci zlevnily především potraviny, uvedl 11. května Český statistický úřad.

* Klesala také nezaměstnanost, v dubnu se snížila o jednu desetinu procentního bodu na současných 3,6 procenta, zveřejnil 10. května Úřad práce.

(redakce)

Kultura

Svět knihy představil díla Mornštajnové či Tučkové i zahraniční autory

Na Výstavišti v Holešovicích se od čtvrtka 11. května do neděle 14. května konal Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Vzhledem k přestavbě samotného paláce se akce uskutečnila v nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech. Tématem 28. ročníku byli Autoři bez hranic a věnoval se spisovatelům překračujícím pomyslnou mez literatury. Kromě 70 zahraničních autorů se objevili i známí čeští tvůrci.

Spisovatelka Alena Mornštajnová uvedla novou knihu Les v domě. Ta se věnuje opět vážnému tématu, tentokrát sexuálnímu zneužívání v rodině. Další česká autorka Kateřina Tučková předvedla limitovanou edici románu Bílá Voda. Nové vydání obohacují ilustrace výtvarníka Jaromíra 99. Z řad zahraničních tvůrců přijal pozvání ruský autor Vladimír Sorokin, který diskutoval o současné situaci.

„Začneme se s přáteli bavit rusky a v tu chvíli se dostaví pocit blízký studu. Uvědomění, že mluvím jazykem agresora,“ uvedl Sorokin k agresi své země. Ukrajinu zastupoval spisovatel Serhij Žadan s nejnovější knihou Internát. Každoročně udílenou cenu Jiřího Theinera získali íránské ženy a tvůrci, kteří ve své zemi bojují proti útlaku jejich vůdce.

Letošní úspěšný ročník navštívilo téměř 60 tisíc lidí a organizátoři se už začínají věnovat dalšímu. „To uplyne sto let od úmrtí Franze Kafky a my jsme se rozhodli, že nebudeme mít jako čestného hosta jednu konkrétní zemi, ale bude jím literatura německojazyčných zemí,“ naznačil ředitel festivalu Radovan Auer pro ČTK.

Z festivalu Svět knihy Nicola Sidney

Sport

Slavia na Letné získala pohár, po dalším derby ale míří k titulu Sparta

První domácí trofej ve vrcholící fotbalové sezoně získala Slavia, k druhé a důležitější má velmi blízko Sparta. A o obou se rozhodovalo v derby na Letné. První souboj pražských S ve finále českého poháru vyhrála na začátku května Slavia 2:0, ligový duel v polovině měsíce zase Sparta 3:2. A tři kola před koncem nadstavby vede už o pět bodů a kráčí k mistrovskému titulu po devíti letech.

Sparta se Slavií se ve finále poháru utkaly po více než 20 letech a teprve podruhé od rozpadu Československa. Letenští hráči byli sice na svém stadionu doma, ale fanoušci obou týmů si vstupenky rozdělili rovnoměrně. I proto se slávističtí příznivci na finále dlouho připravovali, v bílých barvách se před výkopem vydali pochodem po hlavním městě na takzvanou sešívanou invazi.

Výborná kulisa provázela celý zápas. I když v prvním poločase branka nepadla, fanoušci na obou stranách předváděli řadu povedených choreografií, hlavně ti slávističtí, kteří po přestávce slavili dva góly. V 59. minutě se do odraženého míče opřel David Douděra. Slávistický křídelník byl i u druhého gólu: dloubl míč do šestnáctky soupeře, kde si po špatné komunikaci s Martinem Vitíkem srazil Filip Panák balon do vlastní branky.

Slávisté si po posledním hvizdu už jen užívali vítězství s polovinou zaplněného stadionu. S pohárem dokonce nechali krátce slavit i skalní fanoušky. „Zvítězili jsme jak na hřišti, tak v hledišti. Není nic cennějšího než vyhrát trofej v takové atmosféře, to je prostě slast,“ pochvaloval si trenér Jindřich Trpišovský.

Druhé derby ve dvou týdnech, tentokrát to ligové, ovládla Sparta. Postupně dvakrát vedla, dvakrát Slavia vyrovanala, až v nastaveném čase rozhodl domácí kapitán Ladislav Krejčí z penalty. „Asi byla moje nejtěžší v kariéře,“ prohlásil po zápase. I díky ní je Sparta velmi blízko mistrovskému titulu, z posledních tří zápasů potřebuje ještě čtyři body.

Petr Význer

Počasí

O chladných ránech, jarní únavě a zkouškovém období

Odjet z Prahy na víkend? Počkat jeden den, jestli se vyčasí? Ještě to není naplno stabilní teplé jarní počasí, zvlášť po ránu bývá chladno a bunda se pořád hodí, ale výkyvy teplot už nejsou tak výrazné. Obvyklá polovina května.

Kolikátého je, prozrazuje i život na fakultě, posluchárny utichly, prázdno je na chodbách. Zkrátka končí semestr: část studentů odpočívá po náročném roce, jiní se učí na zkoušky, a tak je tohle poslední vydání Caroliny trochu skromnější. Na podzim na shledanou zase v plné síle.

(redakce)