12. října 2023, Carolina č. 1032

události od 1. září do 8. října


Z domova

Varování, řekl Rakušan na slovenské volby. Opozice Ficovi gratulovala

Slovenské parlamentní volby, ve kterých s 23 procenty zvítězil Směr-SD, vyvolaly u českých politiků různorodé reakce. Zatímco čelní představitelé koalice jen popřáli sousední zemi dobrou vládu či výsledky dokonce označili za varování, opozice nebo bývalí prezidenti šéfovi Směru-SD Robertu Ficovi přímo pogratulovali.

Premiér Petr Fiala (ODS) na sociální síti X napsal: „Sledoval jsem výsledky slovenských voleb a přeji Slovákům, ať povolební vyjednávání vedou k sestavení dobré vlády. Věřím, že budeme na vládní úrovni nadále úzce spolupracovat ku prospěchu obou našich zemí.“

V podobném duchu komentoval dění i ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády Ivan Bartoš (Piráti), který přidal i osobní gratulaci hnutí Progresivní Slovensko a jeho předsedovi Michalu Šimečkovi.

Prezident Petr Pavel vzkázal, že volby se uskutečnily demokraticky s rekordní účastí a vůli občanů je třeba respektovat.

Ostřeji se vyslovil místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN): „Výsledek slovenských voleb je pro nás varováním i poučením. Obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné. Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo. Lidem ve vyloučených lokalitách, lidem chudším, zklamaným. A vytvářet společnost odolnou proti strachu,“ napsal na síti X.

Naopak někdejší čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman vyjádřili Ficovi podporu. „Ukázalo se, že volič uvěřil věrohodnému politikovi, kterému jde o jeho zemi a ne o uspokojení mocné mediálně podporované komunity, která usiluje o něco úplně jiného,“ napsal Klaus v dopise, který zveřejnil na stránkách svého institutu.

Gratuloval mu také bývalý český premiér Andrej Babiš (ANO), který Slovensku popřál, aby mělo vládu, která doma bude pracovat pro lepší životy lidí a v Evropě tvrdě hájit zájmy všech slovenských občanů.

Anna Peclová

Stručně o médiích: nový ředitel ČT, prodej Mafry či PressCentrum ČTK

* Nový generální ředitel České televize Jan Souček se 1. října ujal funkce. S předchůdcem Petrem Dvořákem, kterého v červnu při hlasování Rady ČT porazil, podepsali předávací protokoly. Souček ještě před nástupem avizoval diskuzi o rozpočtu na příští rok a představil personální změny, například do funkce ředitele zpravodajství a publicistiky jmenoval dosavadního šéfa ČT24 Petra Mrzenu. Dále slíbil, že bude klást důraz na digitalizaci. Tu by měla zajistit nově vytvořená divize digitálních služeb, pod kterou připadá i platforma iVysílání.

* Investiční skupina Kaprain podnikatele Karla Pražáka se stala novým vlastníkem vydavatelství Mafra, oznámila tato mediální skupina 1. září. Stala se součástí prodeje i s chemickým podnikem Synthesia a podle serveru HN.cz se spekuluje o více než deseti miliardách korun. Jedním z důvodů, který mohl bývalého majitele Andreje Babiše, současného poslance a lídra hnutí ANO, motivovat k prodeji, může být změna zákona. Ta totiž opět zpřísnila podmínky pro politiky ohledně vlastnictví médií. Prodej nyní posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

* Česká tisková kancelář (ČTK) 5. října otevřela nové PressCentrum s dobovou atmosférou první republiky. Je určeno pro pořádání tiskových konferencí, eventů, workshopů a dalších podobných akcí. „Chceme, aby se zde na dobré adrese v centru Prahy setkávali experti a mistři všech oborů s novináři a aby výstupy z těchto setkání oslovily široké čtenářské nebo divácké fórum,“ uvedl generální ředitel Jaroslav Kábele. Náklady na rekonstrukci, která trvala sedm měsíců, ve výši šest a půl milionu korun zaplatila ČTK z vlastního rozpočtu bez využití dotací.

* Společnost NJJ Presse francouzského podnikatele Xaviera Niela koupila podíl českého miliardáře Daniela Křetínského v deníku Le Monde. Zavázala se ho převést do fondu na ochranu svobody tisku, uvedla agentura Reuters 23. září. List Financial Times informoval, že se hodnota transakce pohybuje kolem 50 milionů eur (1,2 miliardy korun). Křetínský na francouzském trhu nepůsobil pouze v souvislosti s Le Monde, dál se angažuje v televizní skupině TF1 či časopise Marianne. A má také podíly v energetice nebo v řetězci supermarketů Casino.

Dominika Hovadová

ANO svolává schůzi Sněmovny, chce vládě vyslovit nedůvěru

Opoziční hnutí ANO shromáždilo hlasy na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Žádá odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který měl v minulosti k dispozici šifrovaný mobil, v opačném případě chce hlasovat o nedůvěře celému kabinetu. To se uskuteční příští týden. Vládní strany však mají většinu 108 mandátů, opozice disponuje jen 92.

Stejné zařízení využívali lidé spojení s kauzou Dozimetr, která se týkala korupce na pražském magistrátu, konkrétně hospodaření Dopravního podniku. „Nikdy jsme neměli ve vládě zástupce takhle organizovaného zločinu,“ tvrdí šéf opozičního hnutí Andrej Babiš (ANO). Podle serveru iDnes.cz zažádal Rakušan o šifrovaný mobil po posledních sněmovních volbách. „Snažili jsme se všemi způsoby chránit naši komunikaci před odposlechy ze strany bezpečnostní divize Agrofertu,“ vysvětluje ministr vnitra pro jmenovaný portál.

Premiér Petr Fiala (ODS) za ním stojí. „Nemám v úmyslu navrhnout odvolání pana prvního místopředsedy vlády a ministra Víta Rakušana, protože k tomu nevidím žádný důvod,“ uvedl na tiskové konferenci 4. října.

V podobné situaci jako Rakušan se v polovině srpna ocitl jiný člen Fialovy vlády. Pavel Blažek (ODS), ministr spravedlnosti, musel vysvětlovat schůzku s Martinem Nejedlým, kontroverzním poradcem někdejšího prezidenta Miloše Zemana, s nímž strávil několik hodin v restauraci na pražském Žižkově. Na platformě X Blažek uvedl, že setkání bylo náhodné a zapříčinil ho náhlý déšť, před kterým se v podniku schoval.

Tehdy koaliční Piráti volali po jeho konci, Blažek ale tlak na rezignaci nakonec ustál. „Dostal žlutou kartu,“ komentoval Fiala Blažkův prohřešek na tiskové konferenci. Předseda vlády doplnil, že pokud by se prokázalo, že Blažek lhal, dostal by červenou kartu, což znamená, že by ho odvolal.

Martin Rambousek

Vláda koupí 24 amerických letounů F-35, první dorazí v roce 2031

Česko bude mít v roce 2035 ve své armádě 24 amerických letounů F-35. Jejich nákup schválila vláda ve středu 27. září. Nové stíhačky s nejmodernější technologií vyjdou státní pokladnu až na 150 miliard korun. V současnosti si armáda pronajímá švédské letouny modelu Gripen, smlouva však končí v roce 2027.

„Stroje páté generace jsou jediné, které mohou obstát na bojištích budoucnosti a které zároveň budou zárukou, že se v případě potřeby dokážeme společně s našimi spojenci efektivně bránit vnější agresi,“ uvedl na tiskové konferenci vlády náčelník Generálního štábu Karel Řehka.

Podle něj jsou hlavními výhodami minimální viditelnost pro radary a schopnost sdílet data mezi spojenci. Nákup těchto stíhaček se postupně stává v NATO standardem, umožní tak lepší spojení na bojišti. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) by měly vydržet desítky let.

Projekt i s výcvikem, palivem a přestavěním základny v Čáslavi vyjde podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) na 150 miliard korun. Částku bude Česko platit postupně v následujících deseti letech. První letouny budou hotové v roce 2029, kdy čeští piloti zahájí výcvik v USA. Připravovat se však mohou už dříve na simulátorech.

Evelina Zitková

Konečná a Zdechovský diskutovali o Izraeli, Pavlovi i migraci

Rozdělení na dva státy by pomohlo zmírnit celou situaci izraelsko-palestinského konfliktu, shodují se europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Kateřina Konečná (KSČM). Hosté Partie Terezie Tománkové na Primě debatovali v neděli 8. října o migrační situaci v Česku, kritizovali úvahy prezidenta Petra Pavla o možné změně hlasování v otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky na evropské úrovni a především hodnotili ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

Oba europoslanci se shodli, že oslavy muslimů v evropských městech jako reakce na činy hnutí Hamás není možné tolerovat a tito lidé do Evropy nepatří. Oslavy se konaly ve větších evropských městech: například kolem padesáti lidí se sešlo v noci ze soboty na neděli v centru Berlína.

Po úvodní reakci na aktuální víkendové dění se hosté věnovali i tématům dlouhodobějším, například migraci v Evropě. Za letošní rok agentury zaznamenaly nárůst migrace do Evropy o 158 procent, nejčastěji z Pobřeží slonoviny, Guiney nebo Egypta. Proto zavedlo Česko i sousední státy kontroly na hranicích.

Konečná tvrdí, že premiér Petr Fiala (ODS) ani prezident Petr Pavel nedělají nic, přesto za hlavního viníka označuje ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Podle ní dlouhodobě neřeší migraci a tím ohrožuje české obyvatele. „Tohle neměl Rakušan nikdy dovolit, Rakušan selhal, prodal Českou republiku,“ domnívá se předsedkyně strany. Zdechovský oponoval a kritizoval ji za nepřiměřené obraty. „To jsou opravdu silná slova, Rakušan udělal chybu, ale až skončí migrační vlna z Ukrajiny, v tu chvíli přijde mechanismus přerozdělení.“

V závěru se moderátorka zeptala, zda Evropa v boji s migrací prohrává. „Selhává, hodně se mluví, nic se nedělá,“ reagovala Konečná. „Všichni si myslí, že v Evropském parlamentu se to nějak vyřeší, ale nevyřeší.“ Zdechovský jen doplnil: „Migrační pakt ještě není odhlasovaný.“

Jolana Tesárková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Slovenské volby vyhrál Směr, Fico by mohl být už počtvrté premiérem

V předčasných slovenských parlamentních volbách zvítězil s 42 mandáty (23 %) Směr-SD. Na druhém místě skončila strana Progresivní Slovensko (PS) s 32 posty (18 %). Třetí je Hlas-SD s 27 zákonodárci (15 %) a právě na něm závisí podoba budoucí vlády. Uskupení OLaNO se po předchozím vítězství propadlo na 16 mandátů (8,89 %). KDH jich získala 12 (6,82 %), SaS 11 (6,32 %). Parlament tak bude tvořit sedm stran, Republika hranici 5 % nepřekonala. Účast dosáhla 68 %, nejvíc za dvě desetiletí.

„Úloha hlavy státu je respektovat výsledek demokratických voleb a zabezpečovat řádný chod ústavních orgánů,“ prohlásila prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí 2. října a následně pověřila předsedu Směru-SD Roberta Fica sestavením vlády. Dala mu na to dva týdny.

Nabízely se dva scénáře: Buď Fico ​přesvědčí předsedu strany Hlas-SD Petera Pellegriniho a vznikne jejich spojenectví spolu s SNS, nebo bude vláda bez účasti vítěze voleb ve složení PS, Hlas-SD, KDH a SaS.

Fico v neděli 1. října poděkoval 700 tisícům voličů a avizoval, že „to nebyla pomsta, co ho ve volbách hnalo“. Narážel na demisi vlády v roce 2018 po protestech, které následovaly po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.

Následující volby sice ovládlo OLaNO Igora Matoviče, jenže jeho kabinet ani další vlády s jeho účasti nevydržely po celé čtyři roky. Poslední měsíce do předčasných voleb vládl úřednický kabinet pod vedením bývalého viceguvernéra Národní banky Ludovíta Ódora.

Fico už pozici premiéra zastával hned třikrát v letech 2006 až 2010 a 2012 až 2018.

Michaela Kubečková

Rýsuje se trojkoalice Směru, Hlasu a SNS, klíčovým hráčem je Pellegrini

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pověřila v pondělí 2. října předsedu vítězného Směru-SD Roberta Fica sestavením nové vlády. Dala mu na to však jen čtrnáct dní. Pokud do té doby úkol nesplní, bude muset pověření vrátit. Na stole byly bezprostředně po volbách dva scénáře, jak by jednání mohla dopadnout.

Fico upřednostňuje trojkoalici svého Směru-SD, od něj odštěpeného Hlasu-SD a Slovenské národní strany (SNS), jejíž předseda Andrej Danko se netají svými sympatiemi k ruskému režimu. V tomto složení by koalice ve 150 členném parlamentu držela 79 mandátů.

Většinu by mohla mít i čtyřkoalice bez vítěze voleb. Progresivní Slovensko (PS), které skončilo ve volbách na druhém místě, by se v tomto případě muselo dohodnout se stranami Hlas, Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) a Svoboda a Solidarita (SaS). Obě liberální strany PS a SaS chtějí udělat vše, aby Směr ve slovenské vládě nefiguroval. KDH spolupráci se Směrem-SD také odmítá.

Největší moc má v rukou předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, z jehož rozhodnutí, který ze scénářů podpoří, se odvíjí další dění. „Ať už jednání dopadnou jakkoli, Hlas bude garancí toho, že Slovensko se nestane černou dírou na mapě Evropy a bude mít jasné zahraničně-politické směřování jako pevná součást Evropské unie a NATO,“ uvedl v pátek 6. října na Facebooku.

Svou pozici si Pellegrini dobře uvědomuje. Podle Deníku N si dokonce během jednání s Ficem řekl o post premiéra a také o několik důležitých ministerstev pro svoji stranu. To však Fico rázně odmítl. Lídr PS Michal Šimečka neotálel a v reakci na Pellegriniho požadavky mu premiérské křeslo nabídl, a to v případě, že by Progresivní Slovensko podpořil. Pellegrini však míří k dohodě právě se Směrem-SD a SNS.

Eliška Šilerová

Pavel mluvil o Evropě, Rusku i volbách. Europarlament tleskal ve stoje

Vůbec poprvé promluvil Petr Pavel na zasedání Evropského parlamentu. Prezident ve středu 4. října apeloval na soudržnost Evropské unie a odsoudil ruskou agresi na Ukrajině, vyzdvihl i téma blížících se evropských voleb.

Pavel na úvod poděkoval evropské rodině za veškerou podporu, kterou poskytla jeho zemi. Odkazoval při tom na Václava Havla, první porevoluční hlavu státu, a období transformace na přelomu století. Stále je ale podle jeho slov zapotřebí vysvětlovat občanům Evropu lépe než doposud: „Pokud ji chceme spoluvytvářet, potřebujeme, aby jí lidé doma rozuměli.“

Zopakoval, že ruská agrese je porušením mezinárodních norem a nesmí zůstat nepotrestána. Kyjevu by se podle něj mělo dostat veškeré možné pomoci, neboť „bezpečnost Ukrajiny je i naší bezpečností a v sázce je naše svoboda“. Také zdůraznil, že právní stát nelze nahradit právem silnějšího.

Hlavní otázkou podle prezidenta zůstává, jak zachovat otevřenost a zároveň posílit odolnost evropských demokracií. Ty otestují už příští rok volby do Evropského parlamentu, které Pavel označil za výzvu i příležitost.

„Slyšela jsem tam havlovský podtón: Evropa jako úkol. Hodně mluvil o společné práci a odpovědnosti,“ hodnotila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová pro Deník N. „Projev byl velmi vyvážený. A to, že byl čtrnáctkrát přerušen potleskem a že nakonec poslanci aplaudovali vestoje, mluví samo za sebe,“ řekl v Událostech a komentářích na ČT předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Pavel se při návštěvě Štrasburku setkal také s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a společně jednali o válce, dezinformacích a populismu.

Naopak rozporuplné reakce na domácí scéně mezi opozičními i koaličními představiteli vyvolala Pavlova úvaha o možných změnách v hlasování na evropské úrovni, kterou naznačil při proslovu v Bruggách o den dříve. Dosud totiž v otázkách společné zahraniční a bezpečnostní politiky disponuje každý z 27 členů právem veta.

Barbora Nosálová

Ekonomika

Státní rozpočet pro příští rok počítá s deficitem 252 miliard korun

Čtvrt bilionu, takové výše dosahuje plánovaný schodek státního rozpočtu pro následující rok, který vláda odsouhlasila ve středu 27. září. Návrh počítá s celkovými příjmy 1940 miliard a výdaji 2192 miliard. První čtení zákona v Poslanecké sněmovně je předběžně plánované na středu 25. října.

S největším objemem peněz bude hospodařit Ministerstvo práce a sociálních věcí. Výdaje se pojí mimo jiné s navýšenou částkou na důchody, která vzroste o 34,5 miliard proti letošnímu roku. Polepší si resort obrany, a to na zákonem daná 2 % HDP, čímž splní závazek vyplývající z členství Česka v NATO. Porostou také platy učitelů.

„Plníme naše sliby, zeštíhlujeme stát, zbavujeme se dotačního byznysu, hospodaříme efektivně, dáváme do pořádku veřejné finance, ale současně myslíme na budoucnost,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Škrty se nejvíc dotknou Ministerstva průmyslu a obchodu. Stát zruší jednorázovou dotaci na podporu přenosové a distribuční soustavy v hodnotě 38 miliard, omezí i dotace v dopravě či zemědělství. A nebude už také plně hradit podporu obnovitelných zdrojů energie, což bude znamenat zvýšení cen, píše server iRozhlas.cz.

Během tzv. covidových let se schodky vyšplhaly na 360, 420 a 367 miliard, letos se očekává lehce pod 300. Plánovaný deficit se tedy znovu snížil, podle některých expertů však nedostatečně. „Proti tomu, co to mohlo být, nebo kdyby náhodou zohlednili návrhy opozice, tak to nebylo 252 miliardy ani v návrhu, ale bylo by to třeba zase 400 miliard. Nicméně pořád je to hodně,“ upozornila ekonomka Jana Matesová v podcastu Vinohradská 12.

Prezident Petr Pavel po čtvrteční schůzce s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) označil rozpočet za rozumný a vyvážený, opozice je velmi kritická. „Samozřejmě připravujeme pozměňovací návrhy, rozpočet je katastrofální,“ prohlásila pro Českou televizi předsedkyně poslaneckého klubu ANO a Stanjurova předchůdkyně na financích Alena Schillerová.

Adéla Vymazalová

Inflace v srpnu dosáhla 8,5 procenta. Česko je stále nad průměrem EU

Data zveřejněná ČSÚ v pondělí 11. září ukázala meziroční nárůst spotřebitelských cen o 8,5 procenta. Inflace však mírně zpomaluje, v červenci se nacházela na 8,8 procentech.

Meziměsíčně se ceny zvedly o 0,2 procentního bodu. Lidé nejvíce pocítili zdražení u dopravy, kde si připlatili hlavně za pohonné hmoty a motorové oleje. Naopak zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje.

Průměr EU v nárůstu harmonizovaného indexu spotřebitelských cen se dostal na 5,9 procenta, jak vyplývá z dat, která vydal Eurostat v úterý 19. září. V Česku se jeho úroveň meziměsíčně snížila na 10,1 procenta, stále se tak ale pohybuje nad průměrnou hodnotou.

Trend nárůstu cen dlouhodobě zpomaluje. „Pozorovaný vývoj potvrzuje očekávání letní prognózy, že inflace bude během léta pokračovat v poklesu,“ uvedl v komentáři ČNB na jejích stránkách Petr Král, ředitel měnové sekce.

Jan Horáček

Maloobchodní tržby kvůli inflaci dál klesají, už šestnáctý měsíc v řadě

Vysoká inflace dál snižuje ochotu lidí utrácet, což se projevilo i na bilanci maloobchodních tržeb. Z červencových 2,1 % v srpnu zrychlil pokles na 2,8 %. Srpen se tím stal šestnáctým měsícem v řadě, kdy maloobchodní tržby meziročně klesaly. Zprávu zveřejnil 6. října Český statistický úřad. Podle Jany Gotvaldové, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb, byl zásadní nižší prodej nepotravinářského zboží a potravin.

I přes velmi výrazné meziroční poklesy např. ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost (9,3 %), s oděvy a obuví (8,4 %) či s počítačovým a komunikačním zařízením (7,7 %) se na trhu našla odvětví, kde maloobchodní tržby rostly. Vzestup, který činil 4,6 %, zaznamenaly prodejny s kosmetickými a toaletními výrobky. Pokles se také rozhodně netýkal prodeje a oprav motorových vozidel, které se meziměsíčně zvýšily o 1,2 %, meziročně dokonce o 7,3 %.

„Vysoká inflace a související propad reálných mezd dále omezoval schopnost či ochotu domácností utrácet,“ vysvětlil pro ČTK analytik UniCredit Bank Jiří Pour. Analytik Banky Creditas Petr Dufek podotkl, že by měli obchodníci popřemýšlet, zda jim hromadění zásob neprodaného zboží nestojí za nějakou slevu. Naopak analytik Cyrrusu Vít Hradil řekl, že by Česká národní banka měla uvažovat o brzkém snížení úrokových sazeb.

Podle ČTK by se ale měl vývoj maloobchodních tržeb v následujících měsících zlepšovat a počátkem příštího roku se dokonce očekává výraznější nárůst.

Jan Novotný

Kultura

Zemřela zpěvačka Yvonne Přenosilová. V 76 letech podlehla nemoci

Po boji se zákeřnou nemocí zemřela v pražské nemocnici Královské Vinohrady zpěvačka Yvonne Přenosilová, bylo jí 76 let. O úmrtí informoval v pondělí 11. září její bývalý kolega z Rádia Svobodná Evropa Radko Kubičko.

Přenosilová se narodila v roce 1947, odmala se u ní projevoval pěvecký talent a zájem o divadlo. Na vrcholu kariéry byla v šedesátých letech minulého století, kdy se stala jednou z nejposlouchanějších českých zpěvaček. Vynikala především hlubokým hlasem, který ji odlišoval od dalších velkých jmen v showbyznysu. Označuje se také jako průkopnice rhythm and blues a rock ‘n’ rollu, proslavily ji hity jako Boty proti lásce nebo Roň slzy.

V roce 1968 podepsala Přenosilová Dva tisíce slov, emigrovala do Velké Británie a později do Mnichova, kde si vzala advokáta Andrease von Schuckmanna, který pocházel ze šlechtického rodu, a stala se tak baronkou.

Do Prahy se vrátila až v roce 1994. Když zjistila, že na ni české publikum nezapomnělo, vrátila se k životu v záři reflektorů. Přenosilová byla aktivní i v novém tisíciletí, moderovala pořad Sklípek pro Country Rádio a vystupovala v muzikálech. Po roce 2010 ale opustila veřejný život, kvůli zdravotním problémům téměř nevycházela z bytu a odmítala nabídky a pozvánky od svých kolegů. Kontakt udržovala údajně jen s dobrou kamarádkou Martou Kubišovou.

Poslední rozloučení s Yvonne Přenosilovou se uskutečnilo ve čtvrtek 14. září na Novém židovském hřbitově v Olšanech. Obřad vedl s ohledem na zpěvaččino osobní přání vrchní zemský rabín Karol Sidon. Zesnulé přišli vzdát hold rodinní příslušníci, fanoušci, ale i známé osobnosti. Na pohřeb dorazili zpěváci Václav Neckář a Petr Janda nebo moderátorka Saskia Burešová.

Tadeáš Kirschner

Jiřina Bohdalová končí s divadlem. Dala na doporučení lékařů

Jiřina Bohdalová po 66 letech uzavírá divadelní kariéru. Posledních osmnáct let strávila Na Jezerce, o hereččině rozhodnutí informoval tamní ředitel Jan Hrušínský v pátek 6. října na facebookovém profilu. Bohdalová končí na doporučení kardiologa. Před kamerou ve svých 92 letech zatím pokračuje, letos natočila snímek Svatá a v ČT má pravidelný pořad.

„Tento týden jsme navštívili Jiřinu Bohdalovou – u příležitosti ukončení její divadelní kariéry,“ otevřel Hrušínský příspěvek. Učinila tak „na doporučení primáře Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce“, napsal a podotkl, že angažmá v divadle ukončila symbolicky, na den přesně po 18 letech. Při setkání vzpomínali na společně strávená léta: „Díky za všechno dobré, co jsme společně v divadle zažili. Nebylo toho málo.“

Bohdalová se v Divadle Na Jezerce představila v titulních rolích inscenací Paní Plukovníková či Generálka. Tou poslední pro ni zůstane Fonsie z představení Gin Game, kde vystupovala po boku slovenského herce Milana Kňažka.

Rozhodnutí neúčinkovat dále v divadle ovšem pro Bohdalovou představuje konec pouze části její kariéry. V průběhu letošního roku natočila film v režii Jiřího Stracha podle scénáře, který k jejím sedmdesátinám napsal Marek Epstein. Snímek s názvem Svatá, ve kterém se představí například také Lenka Vlasáková či Alena Mihulová, by měl mít premiéru na jaře příštího roku u příležitosti 93. narozenin.

Za své výkony získala Jiřina Bohdalová řadu ocenění včetně dvou Českých lvů (za hlavní role ve filmech Nesmrtelná teta a Fany) a rovněž divadelní cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Petra Bumbová

Jubilejní třicáté Thálie: sošky pro Kolářovou, Suchého či Holišovou

Vůbec poprvé při předávání cen Thálií obdržel jednu z čestných trofejí umělec ze zahraničí. Během jubilejního 30. ročníku, který se konal 30. září v pražském Národním divadle, ji převzala slovenská herečka Emília Vášáryová. Herecká asociace dále vyzdvihla také Danielu Kolářovou či Jiřího Suchého.

Mimořádná cena za celoživotní mistrovství v oboru činohra pro Vášáryovou byla překvapením a zároveň vrcholem večera. Laureátka se v děkovném proslovu dotkla i slovenských voleb: „Jsem velmi napjatá, u nás se dnes večer dějí velmi vážné věci, držte nám palce.“

Stejné pocty se dostalo i dalším dvěma osobnostem – Stanislavu Šárskému a Daniele Kolářové, která pronesla: „Naším cílem je cesta. Někdy zabloudíme, ale já chci doufat, že po cestě hledání půjdeme dál a že ta naše profese za to hledání stojí.“ V kategorii muzikál se trofeje za celoživotní mistrovství dočkal kromě Františka Zacharníka také Jiří Suchý. „Váhám, jestli je v pořádku, že dostávám cenu za něco, co mě celý život děsně bavilo. A teď vám řeknu pravdu. Já jsem se na tu cenu strašně těšil,“ pobavil publikum.

Během večera Thálie ohodnotily také jevištní výkony z minulé divadelní sezóny. Nejlepšími činoherci se stali Karolína Baranová a Martin Pechlát, mezi ženami v kategorii muzikál zvítězila Hana Holišová, a to za ztvárnění Marty Kubišové na prknech Letní scény Musea Kampa. „Jsem šťastná, že na mé cestě potkávám tak úžasné ženy, jako je paní Kubišová, a že můžeme být součástí jejího příběhu,“ poděkovala. Mezi muži uspěl Tomáš Savka.

Zvláštní Cenu české akademie divadelníků získal dramatik Milan Uhde, autor Balady pro banditu. Podle jeho slov mu udělala dvojí radost: „Tu první z ocenění. Druhou z toho, že mě divadelníci po sedmnácti letech zákazu činnosti a osmi letech v politice přijali mezi sebe.“

Martina Zbořilová

Designblok oslavil výročí a ocenil dům, který se přizpůsobí majiteli

Praha má za sebou 25. ročník největší mezinárodní přehlídky současného designu a módy ve střední a východní Evropě. Festival se konal ve Veletržním paláci, v Uměleckoprůmyslovém muzeu a v Královské zahradě Pražského hradu od středy 4. do neděle 8. října. Letošní exponáty spojovalo téma Cesta.

Designblok je interaktivním místem, kde se představují nejnovější produkty od známých značek, ale i nezávislých tvůrců a zároveň funguje jako křižovatka, na níž se setkávají designéři, firmy, novináři a široká veřejnost a společně reagují na aktuální trendy a témata, která hýbou společností. Hlavní program doplnily diskuze, přednášky, udržitelné projekty, instalace a módní přehlídky pro všechny věkové kategorie, letos se představila například tvorba známé české návrhářky Hany Zárubové, návštěvníci zhlédli ukázky studentských prací a díla finalistů mezinárodní soutěže Diploma Selection.

Nedílnou součástí jsou i ceny, které se udělují na konci festivalu. Tento rok se soutěžilo v osmi kategoriích. „Jako porota jsme nehledali pouze krásu a úžas, snažili jsme se zaměřit zejména na inovaci. Žijeme v době, která si nežádá další nové produkty, ale kvalitní myšlenky, které dokážou pozitivně ovlivnit životní prostředí a společnost nebo udržet řemesla a tradice naživu. Design má sílu posouvat svět kupředu,“ přiblížila prezidentka poroty Ineke Hans. Cenu za mimořádný počin získala firma Cake houses. Její projekt domu se plně přizpůsobí svému majiteli, je kvalitní a jednoduše postavitelný. Firma se tak stala absolutním vítězem a má vstup na další ročník zdarma.

V neposlední řadě se v programu v rámci jubilea objevila speciální část Cosmos. Tato pojízdná galerie zahrnuje deset originálních děl ze skla od špičkových českých designérů a v roce 2024 má první zastávku na Design weeku v Miláně. Výstavu mohou návštěvníci zhlédnout v Míčovně Pražského hradu do 15. října.

Z Designbloku Veronika Sudková

Umělci na hlavním nádraží vyzvali: Nenechme kulturu utichnout

Přes 200 umělců se sešlo v neděli 8. října na hlavním nádraží v Praze. V rámci iniciativy Nenechme kulturu utichnout tak vyjádřili nesouhlas s kroky vlády a ministerstva kultury. Orchestrální hudebníci a sboristé na podporu zahráli a zazpívali symbolicky čtyři skladby a v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby neprodleně řešila špatnou finanční situaci.

„Současná situace a záměry vlády významně snížit podporu kultury nás přiměly založit tuto iniciativu. Sdílíme totiž velké obavy o její budoucnost,“ prohlásil prezident Unie orchestrálních hudebníků Jiří Dokoupil. Dále upozornil na dlouhodobé podfinancování, obavu z budoucnosti kulturních institucí a připomněl, že vláda nedodržela slib příbližit se na 1 % výdajů státu na kulturu. Poté jako první podepsal otevřený dopis adresovaný vládě.

Společně s Dagmar Jelínkovou z Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody a Lukášem Frýdou z Odborového svazu profesionálních zpěváků upozornili na snižující se platy umělců, které způsobují neudržitelnou situaci ve státních institucích, a tím ohrožení kultury samotné. „Stát dlouhodobě odměňuje zaměstnance v kultuře platem v nejnižší tabulce. Jeho průměr je v současné době až o pětinu nižší, než je celostátní průměr platu ve veřejných službách,“ upozornila Jelínková.

Mezi proslovy zazněly Vltava od Bedřicha Smetany, Sbor židovských otroků z opery Nabucco od Giuseppe Verdiho, čtvrtá věta z Novosvětské od Antonína Dvořáka a závěrem státní hymna. Koncert, jenž trval přibližně 45 minut, sledovalo kolem 200 diváků, z nichž někteří drželi transparenty s hesly Pomoc kultuře musí přijít presto či Financování našich kulturních institucí? Tragico.

Z hlavního nádraží Eliška Charvátová

Sport

Sparta v Seville dlouho sahala po bodu, ale domácí Betis zápas otočil

Fotbalisté Sparty sehráli ve čtvrtek 5. října ve skupině Evropské ligy vyrovnaný zápas s Realem Betis. Český mistr v rozpálené Seville brzy vedl díky trefě Veljka Birmančeviče. Jenže šťastnějším týmem byli nakonec domácí. Nejprve po hrubce brankáře Petera Vindahla srovnal Assane Diao a obrat zařídil ve druhém poločase Isco.

Betis vůbec nezachytil skvělý nástup Sparty. Samostatný únik ve 3. minutě zkušeně zakončil Birmančevič, když mu přihrál Matěj Ryneš. Snový úvod ale v 9. minutě vystřídala studená sprcha. Vindahl špatně odhadl dlouhý nákop Betisu, míč ho přeskočil a talentovaný mladík Diao střílel do prázdné brány.

Spartu ztráta vedení po laciné chybě nerozhodila. Po zbytek prvního poločasu domácí k ničemu nepustila. Naopak držela míč a několik slibných příležitostí si sama vypracovala. „První půlka byl podle mě asi nejlepší poločas, který jsme odehráli za dobu, co tu jsem,“ chválil v klubové televizi kapitán Ladislav Krejčí.

Po přestávce už začal šestý tým loňské sezony La Ligy ukazovat své kvality. Defenziva Letenských dlouho odolávala, ale nakonec kapitulovala i podruhé. V 79. minutě přiletěl do vápna centr a úplně volný Isco dostal hlavou míč do sítě. V samotném závěru měl ještě obrovskou šanci Adam Karabec, ale neproměnil. Domácí Betis tak zvítězil 2:1.

Sparta se vrátila domů s prázdnou a nenavázala na domácí vítězství 3:2 nad kyperským Limassolem z prvního kola. „Podle mého si kluci zasloužili víc. Odehráli jsme dobrý zápas a doma před našimi fanoušky rozhodně máme na lepší výsledek,“ neztrácí optimismus před dalšími evropskými bitvami trenér Brian Priske.

Situace ve skupině C je teď velmi zamotaná. Všechny čtyři týmy mají na kontě shodně tři body a o šancích Sparty na postup tak hodně napoví už příští dva zápasy proti Rangers.

Václav Hojný

Slávistická smršť v Edenu: Tiraspolu nasázela šest gólů

Slavia ve druhém skupinovém kole Evropské ligy rozdrtila ve čtvrtek 5. října v domácím zápase několikanásobného fotbalového mistra Moldavska Šeriff Tiraspol 6:0. První a poslední gól utkání vstřelil Mojmír Chytil, dále skórovali Igoh Ogbu, David Douděra a Ivan Schranz. Jednu branku Slavii daroval hráč soupeře Munashe Garanganga.

Chytil otevřel skóre už ve druhé minutě, po změně stran se podílel na všech vstřelených gólech. Šeriff v druhém poločase působil pasivně, domácím dal prostor pro kreativní, někdy vcelku riskantní kombinace, aniž by se snažil na styl českého týmu reagovat.

Před 17 844 diváky utrpěl svou nejtěžší porážku v duelech UEFA. Naopak Pražané byli jen jednu branku od vyrovnání svého rekordu v soutěži z loňského července, kdy 7:0 porazili Saint Joseph’s.

Roberto Bordin, trenér Moldavanů, pro média zhodnotil událost jako „příšerný večer“, také se divákům i fanouškům omluvil a za průběh přijal veškerou odpovědnost. Naopak jeho protějšek Jindřich Trpišovský označil výkon svých svěřenců za „oslavu fotbalu“.

Další utkání Evropské ligy čeká Slavii 26. října v Itálii proti favoritovi skupiny AS Řím, který od roku 2021 vede legendární trenér José Mourinho. „Se vším respektem k Šeriffu a Servette jsou všechny týmy v italské lize mnohem náročnější protivníci. Slavia Praha, to je jiná. Jedná se o velmi kvalitní mužstvo, které by klidně mohlo být v Lize mistrů,“ ocenil kouč, který mimo jiné vedl velikány, jako jsou Chelsea, Manchester United nebo Real Madrid.

Sára Froňková

Lize vládne Praha. Sparta si poradila v deseti, v patách má Slavii

I po 11. kole drží první místo v lize mistrovská Sparta, která od začátku ročníku potvrzuje nejlepší formu a naposledy si snadno poradila s Hradcem. Vítězství, byť těsnější, si připsal i konkurent ze Slavie, který je stále v těsnému závěsu. V dobrých výsledcích pokračuje také Plzeň. Aby s čelem ligy udržela krok, musí zvládnout dohrávku v Mladé Boleslavi.

Letenští si po čtvrteční prohře se španělským Betisem Sevilla spravili chuť dalším ligovým úspěchem. Bez hlavních tahounů útočné síly, tedy zraněného Birmančeviče, Haraslína a v úvodu utkání vyloučeného Olatunjiho, se jim proti Hradci podařilo vstřelit tři branky a navázat na pověst doposud nejsilnější ligové ofenzivy. Role kanonýra se ujal sváteční střelec Adam Karabec, který utkání rozhodl dvěma zásahy. V neděli 8. října tedy stále platí, že tým Sparty ztratil v ligovém ročníku pouhé čtyři body po remízách v Teplicích a na Slavii.

Zatímco obhájce zvítězil snadno i v deseti, Slavia v Liberci prohrávala už po deseti minutách 0:2. Tentokrát skóre otočila díky brance Christose Zafeirise v samotném závěru utkání a nezaváhala tak jako předtím v Teplicích, kde přežila penaltu a remizovala 0:0. „Pořád si vypracováváme dost pozic, ale protože je neproměňujeme, postupem času je na hřišti méně místa a chybí nám lepší řešení a klid. Pořádně jsme netrefili bránu,“ zmínil tehdy rozladěný slávistický kouč Jindřich Trpišovský. Problém s produktivitou lze pozorovat i ve statistice vstřelených branek, kde se slávisté s necelými dvěma góly na zápas nacházejí až na neobvyklém čtvrtém místě. Žádný hráč v jejím kádru zatím v lize nepřekonal hranici tří zásahů. Nejlepší ligový střelec, Lukáš Haraslín ze Sparty, jich má na kontě dokonce už sedm.

Formu si zatím drží i Plzeň, která se po nepovedeném úvodu ligy rychle vzpamatovala. Po dvou ztrátách v prvních dvou kolech podlehla už jen v těžkém zápase na Spartě. Kdyby v dohrávce zvítězila, na vedoucí letenský celek by ztrácela pouhé čtyři body.

Překvapením letošního ročníku je zatím olomoucká Sigma, která aktuálně hájí čtvrté místo v tabulce s odstupem jediného bodu na Plzeň. Může se pyšnit stabilními výkony, dvěma střelci v nejlepší desítce a více vstřelenými brankami než pražská Slavia.

Tabulka po 11. kole: 1. Sparta 29, 2. Slavia 27, 3. Plzeň 22, 4. Olomouc 21, 5. Slovácko 20, 6. Ostrava 18, 7. Mladá Boleslav 17, 8. Bohemians 14, 9. Teplice 13, 10. Hradec Králové 11, 11. Liberec 10, 12. České Budějovice 10, 13. Pardubice 9, 14. Jablonec 8, 15. Karviná 7, 16. Zlín 6.

Jan Korselt

V čele extraligy jsou Pardubice a Litvínov, Plzeň se zvedla ze dna

Hokejová extraliga ani po 9. kole stále nemá jednoznačného lídra. Shodně 23 bodů nasbíraly Pardubice a Litvínov. Dělí je od sebe jen pět branek skóre. Oba týmy obhájily své postavení v neděli 8. října. Východočeši porazili Hradec Králové 4:2, jejich konkurent zase České Budějovice 4:3. Na druhé straně tabulky se krčí Vítkovice, které na dnu poslala ve vzájemném zápase Plzeň.

K poslední výhře Pardubic přispěl útočník Martin Kaut, který se po zranění vrátil z NHL. V druhé třetině se prosadil tvrdou ranou do horního růžku branky. „Můj gól byl fajn, ale také vím, že musím zlepšit hru dozadu,“ hodnotil Kaut.

Nezaváhal ani Litvínov a doma si proti Českým Budějovicím připsal už osmé vítězství v řadě. „Bylo to vyrovnané utkání. V první třetině jel soupeř jednou sám na bránu, dvakrát dva na jednoho. Šance nevyužil. My naopak z přečíslení a otočení hry dokázali dát tři branky,“ uvedl pro server Hokej.cz trenér Karel Mlejnek. Jeho výběr tak stále drží domácí neporazitelnost a jeho jedinou porážkou tak nadále zůstává úvodní utkání na ledě Pardubic.

Naopak teprve z druhého vítězství se radovala Plzeň. Navzdory slabšímu úvodu zápasu Vítkovice porazila 1:0. „V kabině jsme si něco řekli, druhá třetina se zlepšila, začali jsme se držet na puku v soupeřově pásmu,“ chválil trenér Petr Kořínek. Klíčovým hráčem byl brankář Dominik Pavlát, který nepustil žádnou z více než 30 vítkovických střel. „Myslím si, že jsme nedělali směrem do obrany tolik chyb, hráli jsme zodpovědně a mezitím jsme stále věřili, že jeden gól dáme,“ přiznal Pavlát.

Na poslední místo tabulky se tak se shodným počtem sedmi bodů přesunuly Vítkovice, jež po druhé porážce v řadě čekají malé změny v trenérském štábu. Na lavičce končí asistent trenéra Radek Philipp, trenér Miloš Holaň však zůstává. K němu se připojí sportovní ředitel Roman Šimíček a trenér kádru juniorů Pavel Trnka.

Tabulka po 9. kole: 1. Pardubice 23, 2. Litvínov 23, 3. Sparta 19, 4. Třinec 15, 5. České Budějovice 15, 6. Hradec Králové 14, 7. Liberec 13, 8. Karlovy Vary 12, 9. Brno 11, 10. Olomouc 11, 11. Mladá Boleslav 8, 12. Kladno 8, 13. Plzeň 7, 14. Vítkovice 7.

Radek Kašík

Sport jednou větou: Velká pardubická a Plzeň v Konferenční lize

* Dramatickou 133. Velkou pardubickou vyhrál v neděli 8. října favorit Sacamiro s Janem Faltejskem, který zvítězil už pošesté; legendární dostihový závod poznamenal hromadný pád na Taxisově příkopu.

* Fotbalisté Plzně vyhráli v Konferenční lize i druhý zápas, na hřišti v Astaně zvítězili ve čtvrtek 5. října 2:1, když dvěma góly v rozmezí dvou minut otočili skóre.

(redakce)

Počasí

Nenechte se zaskočit při výletech. Letní počasí vystřídal déšť a sníh

Letošní září bylo v Česku dosud nejteplejší, s průměrnou měsíční hodnotou 16,5 °C překonalo rekord z roku 1999 o půl stupně. Mimořádný byl i počet takzvaných tropických dnů, kdy teplota překročila třicítku. Těch za září Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal osm, dlouhodobý průměr nepřesahuje čtyři. V důsledku globálního oteplování lze předpokládat, že tento trend bude nadále pokračovat.

Podzim se ale už postupně začal hlásit o slovo. „První sněhové vločky letošní zimní sezony se objevily dnes ráno při přechodu studené fronty na Sněžce, kde aktuální teplota klesla pod bod mrazu,“ uvedl v neděli 8. října ČHMÚ na Facebooku. Stalo se tak o 20 dní později než loni. Na sněhovou pokrývku, která vydrží, si lyžaři ještě počkají. Meteorologové slibují v následujících dnech opětovné oteplení.

Turisté by měli být na pozoru, zejména ti, kteří vyrážejí do hor. Tam se teplota během dne může měnit i o desítky stupňů. Výběr kvalitního oblečení je naprostou nutností, stejně tak i volba odpovídající trasy. Horská služba doporučuje vyrážet do hor jen se zapnutým a nabitým mobilním telefonem.

Jan Beránek