19. října 2023, Carolina č. 1033
události od 9. do 16. října
Z domova
Ambasáda v Jeruzalémě: podle Fialy v řádu měsíců, Lipavský je proti
Dlouhodobě napjatá situace na Blízkém východě, která se vyostřila útoky radikálního hnutí Hamás na Izrael celkově s více než třemi tisíci obětí, znovu rozproudila debatu o přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Pro se v pondělí 9. října vyslovil premiér Petr Fiala (ODS). Naopak ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) je zdrženlivý. K přesunu „ve vhodném okamžiku“ vyzvala kabinet také usnesením Poslanecká sněmovna.
„Osobně dlouhodobě podporuji přesun české ambasády do Jeruzaléma. Jsem přesvědčen, že v současné době by to byl žádoucí krok,“ uvedl Fiala na platformě X. „Alespoň se pokusit o tento symbolický krok je správná cesta. V řádu měsíců bychom ho mohli dovést do úspěšného výsledku,“ doplnil později při interpelacích v dolní komoře. S krokem souhlasí některé koaliční strany či opoziční ANO.
Naopak Lipavský je zdrženlivý a uvádí tři důvody: samostatný krok Česka by mohl narušit jednotný postoj s ostatními členskými státy Evropské unie, byl by podle něj v rozporu s mezinárodním právem či rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a stát by na sebe v čase ozbrojeného konfliktu upoutal pozornost.
Obdobný pohled na situaci zastává i prezident Petr Pavel. „V současné době je především nutné zachovávat jednotu v podpoře Izraele jak v rámci české politiky, tak na úrovni Evropské unie a dalších mezinárodních platforem,“ uvedl pro ČT24. Zato jeho předchůdce Miloš Zeman přesun prosazoval dlouhodobě.
Veronika Houdková
Česko podepsalo s Německem memorandum o rozvoji železnice
Ministři dopravy Česka a Německa se dohodli na rozvoji železničních tratí mezi oběma zeměmi. Martin Kupka (ODS) se se spolkovým kolegou Volkerem Wissingem setkali v Praze v pátek 13. října a podepsali memorandum. Plán pro modernizaci zahrnuje několik klíčových spojení, mimo jiné mezi Prahou a Mnichovem.
Elektrizace železnice přes Norimberk a Plzeň umožní ideální podmínky pro osobní a nákladní dopravu nejen mezi Českem a Německem, ale i ostatními sousedy. Společné prohlášení počítá také s modernizací trati mezi Prahou, Drážďany a Berlínem, kde se jízdní doba zkrátí ze současných čtyř hodin o hodinu a půl. Vlaky zrychlí díky přeshraničnímu tunelu pod Krušnými horami.
„Memorandum znamená, že se klíčová spojení dostávají na prioritní pozice v našem desetiletém investičním plánu,“ uvedl Kupka. Oba ministři chtějí i nadále prosazovat společné zájmy v Evropské unii. Podle Kupky je na místě posílit konkurenceschopnost evropského průmyslu, a to jak železničního, tak i automobilového.
Z tiskové konference Klára Košacká
Víc moderních dějin a souvislostí, přáli si studenti v debatě
Podle průzkumu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se až dvě třetiny pedagogů nevěnují dostatečně moderní historii. Někteří se jí obávají, protože témata jsou příliš kontroverzní, tvrdí učitel dějepisu Matyáš Borovský. „Skončili jsme někde u druhé světové války,“ potvrdila jedna ze studentek v publiku debaty s názvem Tryzny, piety a Instagram. Účastníci v pražských Bubnech ve čtvrtek 12. října hledali řešení pro výuku o 19. a 20. století.
Aktéři, mezi nimi spisovatelka Radka Denemarková a předsedkyně spolku Díky, že můžem! Barbora Stárková se dále shodli, že problémem nejsou jen témata, ale i způsob prezentace. Většina přítomných by si přála, aby se dějepis vyučoval v souvislostech, jak historických, tak ve spojitosti s aktuálním děním. „Většinou se učí jen data, což je zcela zbytečné, protože pro studenty není důležité, aby si pamatovali určité letopočty, ale spíše, proč k tomu došlo,“ dodal jeden z gymnazistů.
Účastníci dále zmínili vzpomínkové akce a jejich (ne)důležitost. „Třeba 28. říjen pro studenty nic neznamená,“ řekl Borovský. S žáky udělal výzkum, kde zjistil, že svátek 17. listopadu, 1. ledna nebo Mezinárodní den žen jsou pro ně mnohem důležitější, než právě 28. září a 28. říjen. Tyto dva svátky se podle něj mladé generaci vzdalují.
Akce je součástí podzimního cyklu s názvem Kdo je tady vlastenec? a bude pokračovat 24. října tématem vlastenectví a nacionalismu.
Z debaty Veronika Šlaisová
Zkuste změnu, znělo heslo pražské konference o taktickém urbanismu
Centrum architektury a městského plánování v Praze ve čtvrtek 12. a pátek 13. října ožilo konferencí s názvem Zažít změnu. Organizoval ji český spolek Pěšky městem, který stojí za několika úspěšnými projekty, jako jsou iniciativa Chodci sobě nebo Pěšky do školy. Akce se nesla v duchu taktického urbanismu, jenž prosazuje ideu města, které chytře pracuje s prostorem a řeší výzvy spojené s ekologickými problémy. S prezentací vystoupily zahraniční osobnosti, nechyběl ani první náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti).
Setkání navštívila řada významných urbanistů světového formátu. Z Milána dorazil Stefano Ragazzo, ze Spojených států přicestovali Mike Lydon nebo Janette Sadik-Khan, bývalá vedoucí odboru dopravy New Yorku. Přednášející ukázali inspirativní projekty a předvedli, že k oživení města někdy stačí zúžení jízdních pruhů a nebo nové lavičky. „Lidé jsou tak hladoví po veřejném prostoru,“ uvedla Sadik-Khan, když promítala fotografie zalidněného Time Square.
A jak se s klimatickými změnami, drahým bydlením a vzrůstajícím počtem aut potýkají česká města? Daniel Brýdl, starosta Litomyšle, která má přibližně deset tisíc obyvatel, představil spoustu inovací: rychloobrátkové parkování, ovocný sad zadržující vodu nebo dláždění vyšlapaných zkratek.
V milionové Praze ale prosazování novinek komplikuje byrokracie. „Rychlé šokové změny nefungují, musíme postupně,“ vysvětlil Hřib. Připomněl vyhrazení Mariánského náměstí chodcům a rozšíření tramvajového ostrůvku v ulici Biskupcova. Kromě toho prezentoval druhou část revitalizace Smetanova nábřeží, která by mohla být dokončena v roce 2024.
Z debaty Barbora Králová
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Lipavský po mimořádné návštěvě v Tel Avivu: Česko stojí za Izraelem
Český ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) navštívil Tel Aviv. „Přicestoval jsem do Izraele, abych vyjádřil jednoznačnou podporu,“ uvedl pro ČT24. Jednal s prezidentem Jicchakem Herzogem a svým protějškem Elim Kohenem. Zpět do vlasti přivezl přes třicet českých občanů.
Lipavský přistál v napadené zemi v úterý 10. října. Přiletěl vládním speciálem rovnou ze společného summitu EU a Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu, který se uskutečnil v Ománu.
Palestinská radikální organizace Hamás zaútočila na Izrael 7. října a země se od té chvíle nachází ve válečném stavu. Návštěva Lipavského znamená až nadstardandní vyjádření podpory. „Izrael a jeho občané se ocitli v bezprecedentní situaci, svojí návštěvou jsem chtěl potvrdit, že Česko plně stojí za Izraelem,“ řekl Lipavský po návratu.
V Tel Avivu Lipavský jednal s prezidentem Herzogem a ministrem Kohenem o možné pomoci zahraničních partnerů i důsledcích teroristických útoků na chod země. Během návštěvy hovořil i s vnučkou 85leté ženy, kterou Hamás unesl do pásma Gazy. „Toto svědectví bylo velmi silné,“ prohlásil.
Šéf diplomacie odcestoval zpět do Česka v noci na středu 11. října, ale neletěl sám. Na sociální síť X napsal: „Vezu domů plné letadlo Čechů.“ Zpět pomohl 34 občanům, kteří kvůli bezpečnostním opatřením v zemi uvázli.
Rozalie Pecáková
Repatriační lety z Izraele využilo k návratu 228 Čechů
Celkem šest speciálních letů vypravilo Ministerstvo zahraničních věcí, aby pomohlo českým občanům vrátit se do vlasti z Izraele. Takto přicestovalo 228 lidí. Podle odhadů zůstává v Izraeli přibližně 100 Čechů, které se resort pokusí zařadit na repatriační lety jiných států.
První skupina přicestovala vládním speciálem společně s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Další lety vyslala v reakci na sobotní útoky palestinských radikálů vláda, spojení zajišťovala armáda, která využila modely CASA a Airbus. Poslední přistál v pátek 13. října.
Kvůli přetíženosti leteckých společností jsou komerční linky téměř nedostupné, některé včetně německé Lufthansy mezitím pozastavily provoz do Tel Avivu, dokud se nezlepší bezpečnostní podmínky.
„Pokud by ještě nějaký Čech v Izraeli potřeboval asistenci s návratem domů, pokusí se jej Ministerstvo zahraničních věcí zařadit na repatriační lety jiných států,“ řekl na tiskové konferenci v pátek 13. října vrchní ředitel sekce právní a konzulární Martin Smolek.
Ministerstvo zřídilo krizovou linku pro dotazy k možnostem návratu z Izraele do Česka. Nadále platí doporučení do Izraele necestovat, očekává se další eskalace bezpečnostní situace.
Kateřina Koblasová
Fico premiérem, Pellegrini šéf parlamentu. Vládu doplní Dankova SNS
Robert Fico, lídr vítězné strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), stane v čele nové slovenské vlády. Jeho bývalý spolustraník Peter Pellegrini, který nyní vede Hlas-sociální demokracii (Hlas-SD), zaujme post předsedy parlamentu. Společně s nimi podepsal ve středu 11. října memorandum o spolupráci za Slovenskou národní stranu (SNS) její první muž Andrej Danko.
Účastníci jednání se dohodli i na rozdělení ministerstev. Nejvíce jich získal Pellegriniho Hlas, a to celkem sedm, s šesti ministry a premiérem z jednání odešel Směr, zbylé tři resorty připadly straně SNS. Personální obsazení součástí rozhovorů nebylo, to stvrdí až podpis koaliční smlouvy, který Pellegrini nechce dlouho odkládat. „Slovensko potřebuje novou vládu co nejdříve,“ apeloval podle ČTK na prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby rychle svolala ustavující schůzi nového parlamentu.
Fico dovedl svou stranu k vítězství ve volbách už popáté, premiérem se stane počtvrté. K tomu potřeboval právě Pellegriniho Hlas, klíčového aktéra, o jehož podporu se ucházelo kromě Směru i hnutí Progresivní Slovensko (PS), které skončilo na druhém místě. Tuto nabídku ale Pellegrini odmítl kvůli nesouladu mezi ostatními subjekty potenciální čtyřkoalice, jež měla spojit kromě Hlasu a PS ještě Křesťanskodemokratické hnutí a Svobodu a Solidaritu, napsal Denník N.
Odměnou za Pellegriniho spolupráci může být i příslib podpory od Směru v nadcházejících prezidentských volbách, plánovaných na jaro příštího roku. V červnovém průzkumu potenciálu vybraných osobností agentury Focus pro televizi Markíza by Pellegrini v druhém kole porazil všechny dosud známé uchazeče. Podle Denníku N však o kandidatuře neuvažuje. „Dnes to můžu vyloučit. Nepřemýšlím o tom,“ prohlásil v zářijové debatě televize TA3.
Kryštof Kadlčík
Ekonomika
Sněmovnou prošel konsolidační balíček, ANO hrozí ústavní stížností
Poslanci schválili změny, které mají v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 97 miliard korun. Před hlasováním, které bylo pevně stanoveno na 11. hodinu v pátek 13. října, se ke slovu nakonec nedostalo 70 přihlášených. To kritizovali zástupci opozičních stran, předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová posléze sdělila deníku Právo, že ústavní stížnost vidí jako vysoce pravděpodobnou.
Pro konsolidační balíček hlasovalo 108 zákonodárců, zástupci vládní koalice a nezařazený Ivo Vondrák, původně zvolený za ANO. „Podařilo se nám schválit jednu z nejdůležitějších věcí v našem volebním období,“ řekl premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání Sněmovny.
Naopak proti jich bylo 86. „Třináctý říjen 2023 si budeme pamatovat jako černý pátek pro českou ekonomiku. Poslanci pětikoalice brutálním způsobem prohlasovali nejvyšší zvýšení daní v naší historii,“ prohlásila Schillerová a naznačila, že se ANO kvůli rozhodování ve Sněmovně nejspíš obrátí na Ústavní soud. Dolní komora totiž zahájila hlasování v pevně stanovených 11 hodin, přestože se ještě 70 poslanců hlásilo do diskuse.
K ANO by se případně přidalo i hnutí SPD. „Když nás budou chtít přizvat, budeme rádi,“ uvedl na tiskové konferenci Radim Fiala, předseda poslaneckého klubu. Ten nemá dostatečný počet mandátů, aby stížnost mohl podat bez podpory strany ANO.
Návrh, který míří do Senátu, mění 63 zákonů. Vláda si od něj slibuje, že ušetří 97 miliard korun příští rok a až 150 miliard v roce 2025. Mění sazby DPH, škrtá velkou část dotací, zvyšuje přímé daně a ruší daňové slevy a výjimky.
Jiřina Marešová
Vaše vysvědčení, řekla Maláčová k inflaci. Hasíme požár, uvedl Stanjura
V pořadu České televize Otázky Václava Moravce se v neděli 15. října střetli ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s odbornou poradkyní odborů a bývalou ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (SOCDEM), dále se účastnil předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Spolu diskutovali o inflaci, ekonomické situaci i konsolidačním balíčku.
Moravec debatu zahájil otázkou, zda nízká spotřeba domácností brzdí českou ekonomiku. „To, že je nižší poptávka, není žádné překvapení. Kdyby se nesnižovala, zkrocení inflace by bylo delší,“ vysvětloval Stanjura. Jeho názor nesdílela Maláčová, která z vysoké inflace viní vládu: „Neudělali jste nic a je to vaše vysvědčení.“ Hampl připomněl: „Ekonomika je několik let ve velmi silné nerovnováze.“ Tu podle něj způsobila vysoká inflace a vysvětlil ji jako důsledek nerozvážného hospodaření minulé vlády. „Nejsme v mizérii, hasíme požár, který jste založili,“ prohlásil Stanjura.
Hosté diskutovali o cenách energií, které by se mohly výrazně zvýšit při zhoršení situace na Blízkém východě. Zastropovala by je vláda v takovém případě? Stanjura i Hampl možné opatření odmítli. Maláčová nesouhlasila: „Vy potřebujete nastartovat hospodářský růst. A jestliže zase bude český průmysl znevýhodněn tím, že budou strašně drahé energie, tak se z mizérie, do které nás zejména vaše vláda přivedla, nedostaneme.“ Ministr financí reagoval: „Vláda je od toho, aby odstraňovala překážky hospodářského růstu.“
Právě některé z těchto komplikací má podle Stanjury vyřešit nově schválený konsolidační balíček, hojně kritizovaný opozicí a některými firmami. Hosté se neshodli, jaký dopad bude mít na inflaci. Vláda ho vnímá jako protiinflační nástroj, opozice a odbory jako proinflační.
Vojtěch Mareš
Nezaměstnanost stagnuje, hlásí Úřad práce. Je nejnižší v EU
Navzdory tradičnímu příchodu čerstvých zářijových absolventů na trh práce míra nezaměstnanosti v září nevzrostla a zůstává na srpnových 3,6 procenta. V porovnání s minulým zářím je o desetinu procentního bodu vyšší. Proti jiným zemím Evropské unie zůstává stále nejnižší, informoval Úřad práce v pondělí 9. října.
V září počet žadatelů vzrostl o 2200 na 203 tisíc, zatímco počet volných míst se zvýšil o 800 pozic na 282 tisíc. Na úřadu se také nově zaevidovalo 47 778 lidí, v meziměsíčním srovnání více o 13 135, zatímco jej opustilo 45 561, o 12 788 více než v srpnu.
„Jako každý rok dorazila v září do evidence hlavní vlna absolventů. Vývoj na trhu práce ale nijak zásadně neovlivnila. Naopak výrazně klesl počet nezaměstnaných pracovníků ze školství. Nezaměstnanost v České republice se tak stále drží na velmi nízké úrovni,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pro ČTK.
V regionálním porovnání zůstává nejvíce zasažený kraj Ústecký s 5,6 procenta nezaměstnanosti, následovaný Moravskoslezským s 4,9 procenta. Naopak nejnižší hodnoty hlásí Jihočeský s 2,6 procenta, Zlínský a Vysočina, shodně s 2,7 procenta. Celorepublikově připadá na jedno volné pracovní místo průměrně 0,9 uchazeče, největší přetlak zájemců registruje úřad na Karvinsku s 10 zájemci o jednu pracovní pozici, následovaný Bruntálskem, Mosteckem a Děčínskem. Naopak nejnižší číslo hlásí Mladoboleslavsko, kde při přepočtu připadá na jednu pozici 0,2 uchazeče.
Firmy nejvíce poptávaly dělníky v oblasti výstavby budov, skladníky, kuchaře, montážní dělníky, kamnaře a dlaždiče. Nejvyšší zájem hlásí Praha s 85 tisíci nabízenými pozicemi, následovaná Středočeským krajem s 55 tisíci.
Dan Petrášek
Kultura
Projekce a videomapping rozzářily Prahu a přilákaly davy zájemců
Jedenáctý ročník festivalu Signal nabídl návštěvníkům dvacet elektroinstalací, které propojily vizuální a digitální umění s light designem. K vidění byly také velmi oblíbené videomappingy, a to na budově Městské knihovny a na kostele Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí.
Organizátoři letos připravili dvě trasy: jednu v centru Prahy, druhou v Karlíně a Holešovicích. Přístupné byly od čtvrtka 12. do neděle 15. října vždy od 17 do 24 hodin, kdy se instalace rozsvěcovaly. Exteriérové si zájemci prohlédli zdarma, za interiérové zaplatili 340 korun.
„Program tvořili renomovaní zahraniční i čeští umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence, ale i konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy,“ informovali tvůrci v mobilní aplikaci, která vznikla speciálně pro tento ročník.
Ústředním tématem přehlídky se stal ekosystém a jeho udržitelnost. „Určitě bych také vypíchl projekci s názvem Satelitní instalace, ve které tři stávající díla ve veřejném prostoru doplní nové zvukové a světelné instalace. Jde o díla Zdeňka Sýkory na Letné, Federica Díaze na Bořislavce a Jiřího Příhody v areálu Rustonky. Takže doporučuju divákům projít nejen hlavní trasy,“ řekl ČTK provozní ředitel festivalu Jakub Zeman.
Festival znovu přilákal tisíce lidí, které nejvíc zaujal videomapping, tedy promítání na historické budovy za doprovodu strhující hudby. Předchozí ročníky navštívilo celkem čtyři a půl milionu zájemců.
Z festivalu Adéla Žeromská
Ocenění Knihovna roku 2023 míří do Halenkovic ve Zlínském kraji
Hlavní cena soutěže Knihovna roku putuje do obce Halenkovice, diplom získaly také instituce v obci Sněžné a Dolní Břežany. Ocenění předával ministr kultury Martin Baxa (ODS) 12. října v Zrcadlové kapli v pražském Klementinu. Vedle vítězů základní kategorie vyzdvihl také významný počin v informačních službách nebo mladé knihovníky za tvůrčí aktivity a přínos oboru.
Porota Halenkovicím udělila titul za „vybudování architektonicky nadčasového prostoru se zakomponovanými prvky lokální historie a za osobní přístup při proměňování knihovny v živé komunitní centrum“.
„Jsme na naši knihovnu už tři roky obrovsky hrdí a dělá nám velkou radost. V loňském roce jsme uspořádali 40 akcí pro veřejnost, spolupracujeme se základní i mateřskou školou. Moc se těším, že právě teď budeme moct rozběhnout akce, které pořádáme a které nyní dostanou možnost se dále rozšiřovat,“ reagovala knihovnice Pavlína Bieberlová.
Mezi městskými knihovnami uspěla Kutná Hora, kategorii za významný informační počin pak ovládla Městská knihovna v Praze. Zabodovala s projektem Kiosek, a stala se tak první samoobslužnou pobočkou ve své síti.
V neposlední řadě ministr předal také cenu pro pracovníky v oboru do 35 let. Helena Dlouhá z Ostravy si ji zasloužila díky vynikající práci v celostátní skupině projektu S knížkou do života (Bookstart), a to především za správu webu, sociálních sítí a dalších komunikačních platforem projektu.
Ocenění Knihovna roku se udílí každoročně už dvacet let a hodnotí dlouhodobé zásluhy o rozvoj v obcích a mimořádného přínosu v oboru informačních služeb.
Z předávání Kristina Anna Jirmanová
Sport
V Tiraně debakl, v Plzni povinná výhra. I tak jsou fotbalisté Euru blíž
Česká reprezentace si po prohře 0:3 v Albánii málem zkomplikovala postup na mistrovství Evropy ve fotbale. Pomohly jí ale povinné vítězství v Plzni nad Faerskými ostrovy 1:0 a souhra dalších výsledků. Nyní Češi drží druhé, stále postupové místo. K jisté účasti jim stačí porazit Moldavsko bez ohledu na zápas v Polsku. Nicméně debakl v Tiraně přiměl předsedu fotbalové asociace Petra Fouska, aby hned po návratu z Albánie svolal na příští týden mimořádný výkonný výbor, který diskutoval budoucnost realizačního týmu. Trenéři zatím zůstávají.
Albánské mužstvo v utkání, které se hrálo ve čtvrtek 12. října, udeřilo už ze své první akce. V 9. minutě otevřel skóre nádhernou střelou zpoza vápna Jasir Asani. Utkání se definitivně zlomilo na konci první půle. Po závaru před domácí bránou protlačil míč za čáru Mojmír Chytil, podle rozhodčího ale úmyslně zahrál rukou. Český útočník dostal druhou žlutou kartu a jeho spoluhráči dohrávali v deseti. Ve druhém poločase oslabení nezvládli a soupeř se ještě dvakrát prosadil. Obě branky vstřelil Taulant Seferi.
Po neúspěchu v Albánii provedl trenér českého týmu Jaroslav Šilhavý rovnou pět změn v sestavě. Od prvního hvizdu rozhodčího byl vidět velký rozdíl mezi českou reprezentací a jejich severským soupeřem. Šilhavého svěřenci v první polovině dvakrát trefili brankovou konstrukci. Změna skóre nastala v 76. minutě, když přihrávku Ondřeje Lingra zablokoval ve vápně obránce Odmar Faero rukou. Pokutový kop s přehledem proměnil Tomáš Souček, a vstřelil tak jediný gól utkání. „Řekl jsem si, že musím ukázat, proč jsem kapitán. Chtěl jsem klukům pomoci,“ popsal Souček pro Deník.cz.
František Mašek
Litvínov v extralize pokořil rekord, Boleslav je po kolapsu poslední
Souboj o čelo hokejové extraligy je letos opravdu napínavý. Vedou favorizové Pardubice, za nimi o pouhý bod zaostává Litvínov. Ten přitom uplynulou sezonu české nejvyšší soutěže zakončil na 11. místě. Velmi vyrovnaná je nadále i situace na opačném konci tabulky, posledních šest týmů dělí jen pět bodů.
Nejzajímavější souboj se odehrál v pátek třináctého mezi Litvínovem a třetí Spartou. Domácí dvakrát vedli, Pražané dvakrát vyrovnali, Severočeši ovšem lépe zvládli závěr a zvítězili 4:2.
O dva dny později navíc proti Kladnu, v té době poslednímu, vylepšili klubový rekord v počtu výher v řadě a zvítězili už podesáté za sebou. Skóre otevřel nejlepší střelec soutěže David Kaše. Rytíři se ale i zásluhou jejich nejproduktivnějšího hráče, mladého beka Jiřího Ticháčka dostali do dvoubrankového vedení. Zápas nakonec dospěl do prodloužení, v němž rozhodla hvězdná posila Ondřej Kaše.
Litvínovské ztráty jednoho bodu využily Pardubice. Po výhře 3:0 v Karlových Varech si upevnily pozici lídra tabulky. Nejzajímavější moment utkání přišel v polovině základní hrací doby, kdy se do sebe pěstmi pustili bývalý a současný kapitán domácích. Bitku proti Tomáši Vondráčkovi k radosti fanoušků vyhrál o hlavu menší Jiří Černoch.
Pátek se stal hororovým pro České Budějovice. Ty vedly nad Karlovými Vary 2:0, hosté se však vzepřeli. Nejprve srovnali a obrat na 3:2 dokonali pak v nájezdech. Ještě hůř dopadla Mladá Boleslav. Ta vedla nad Plzní dokonce 3:0 ještě ve 34. minutě, náskok ale neudržela a po prohře 3:4 spadla na dno tabulky.
Tabulka po 11. kole: 1. Pardubice 29, 2. Litvínov 28, 3. Sparta 22, 4. Třinec 17, 5. České Budějovice 17, 6. Hradec Králové 16, 7. Liberec 16, 8. Karlovy Vary 14, 9. Kometa Brno 14, 10. Vítkovice 13, 11. Olomouc 12, 12. Plzeň 10, 13. Kladno 9, 14. Mladá Boleslav 8.
Vlastimil Mourek
Pastrňák pálí i v nové sezoně, Čechů v NHL ale ubývá
Nejlepší hokejová liga světa má za sebou úvodní kola a čeští fanoušci opět sledují každý krok krajánků v zámoří. Už úvodní zápas měl výraznou českou stopu: gólman Petr Mrázek vychytal ve středu 11. října výhru Chicaga na Pittsburghem. Dosud nastoupilo 21 Čechů: 4 brankáři, 4 obránci a 13 útočníků.
Náročnou sezonu má před sebou největší česká star David Pastrňák. S jedenácti miliony dolarů ročně je šestým nejlépe placeným hráčem NHL a důvěru splácí. Boston oba úvodní zápasy zvládl, Pastrňák se prosadil třikrát. Obzvlášť kuriózní byl jeho nájezd proti Nashvillu. Netradičním zakončením tahem vymetl levý horní roh: „Nevím, jestli znáte sport florbal. V Evropě je to velká věc. Slíbil jsem kamarádovi, že si to s ním zkusím. Ve florbale takto zakončují všichni. Mně to v tělocvičně nevycházelo, ale na ledě to vyšlo,“ řekl zámořským médiím. Více minut dostane v dresu Bruins i další Čech Pavel Zacha. Jakub Zbořil a Jakub Lauko budou bojovat o větší prostor.
Vysoký standard si drží další útočník Martin Nečas. Centr Caroliny bude chtít navázat na povedenou minulou sezonu, ve které si připsal 78 bodů. V aktuálním ročníku má ve třech zápasech dva.
Několik hráčů se nedostalo do kádru přes letní kempy, a tak má počet krajánků sestupnou tendenci. Nadějí může být David Jiříček. Devatenáctiletý bek Columbusu vstřelil vítězný gól proti Rangers a řekl si o místo. „Snažím se být připravený na každé střídání,“ prohlásil v pozápasovém rozhovoru. Šestka draftu roku 2022 doufá v průlomovou sezonu.
Vzhlížet může Jiříček k dalšímu obránci, a to Filipu Hronkovi. Jeho Vancouver dvakrát porazil Edmonton – jednoho z favoritů soutěže. Při šokující výhře 8:1 si Hronek dokonce připsal dvě asistence.
Příležitost dostali dosud čtyři čeští gólmani: Petr Mrázek (Chicago), Vítek Vaněček (New Jersey), Karel Vejmelka (Arizona) a Lukáš Dostál (Anaheim). Nejzkušenější z kvarteta Mrázek si vede nejlépe podle úspěšnosti zákroků i obdržených gólů. Nikdo z nich nechytá jako stálá jednička, a tak je čeká celoroční boj o místo v brankovišti. Hřát je může zatím pozitivní bilance 6-2 ve prospěch Čechů.
NHL bude bavit i tuto sezonu. Na Stanley Cup si, jako každý rok, myslí více týmů. A Češi, kteří se do play-off nedostanou, truchlit nemusí. Vrchol může přijít až na MS 2024 v Praze a Ostravě.
Jonáš Burger
Petice žádá zrušení Taxisova příkopu. Dostihový spolek překážku hájí
Smrt koně Stukea na Taxisově příkopu při nedávné Velké pardubické znovu otevřela diskuse o bezpečnosti překážky. Petice za její zrušení už nasbírala přes 13000 podpisů, expertní tým Dostihového spolku ji však chce zachovat. Byl to nezkušený kůň, prohlásil pro Sport.cz osminásobný vítěz závodu Josef Váňa.
Už před třemi lety žádala Demokratická strana zelených - Za práva zvířat zrušení Velkého Taxisu. Nasbírala tehdy kolem 7000 podpisů. Po tragickém úmrtí v neděli 8. října na 133. ročníku soutěže petici obnovila a teď se k ní připojilo dalších 6000 lidí. Považují překážku za nebezpečnou a poukazují na opakovaná úmrtí koní přímo na trati nebo na následky způsobených zranění.
Dostihový spolek v reakci založil expertní tým, který přezkoumává bezpečnost trati. Ten se skládá z jezdců, zástupců médií i pořadatelů závodu. „Zatím se to zdá být tak, že hromadný pád nebyl zapříčiněný proporcemi a velikostí Taxisova příkopu. Ale že tam s největší pravděpodobností hrál roli lidský faktor a shoda nešťastných událostí,“ uvedl pro ČTK ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller.
Taxis se v průběhu let upravoval: jáma za živým plotem se zmenšila ze dvou metrů na jeden a následně na 75 centimetrů. Před třemi lety v rámci bezpečnosti přišel i o doskokovou hranu, což se podle Müllera ukázalo jako efektivní řešení. Příčinou nehody tedy podle něj není nepřipravená či nebezpečná trať. „Hromadný pád ovlivnil skoky i ostatních koní, pozornost neupínali na skok jako takový a nedoskakovali vzdálenost, která byla potřeba,“ řekl ředitel podle Aktuálně.cz.
Alexandra Grulichová
Počasí
Do poloviny října zažívalo Česko letní počasí, pak se náhle ochladilo
Teploty se v týdnu od 9. do 15. října držely nebývale vysoko, na některých stanicích vyšplhaly až k hranici 26 stupňů. Občasné přeháňky po nedělním ochlazení vystřídal v horských oblastech sníh.
I po nejteplejším září v historii měření se teploty držely nad průměrem. Většinu z uplynulých sedmi dní ukazovaly teploměry více než 20 stupňů, v pátek odpoledne pak dokonce rtuť překročila 25. Díky nezvykle vlídnému období mnozí vytáhli kraťasy se slunečními brýlemi a vyrazili na procházky.
Idylku narušily čtvrteční přeháňky, které lidi donutily nasednout do aut a vyklidit zahrádky kaváren. Občasný déšť padal na západě republiky také v neděli, stanice většinou zaznamenaly jednotky milimetrů.
Ten samý den z ulic definitivně zmizelo letní oblečení, ochladilo se na 13 stupňů s ranními minimy pouhých pěti stupňů nad bodem mrazu.
David Čížek