25. října 2023, Carolina č. 1034
události od 16. do 22. října
Z domova
Fialův kabinet vládne dál, k nedůvěře scházelo opozici 16 hlasů
Vláda ustála v pořadí třetí hlasování o nedůvěře v tomto volebním období. Ve čtvrtek 19. října zvedlo ruku pro 85 poslanců ANO a SPD z potřebných 101 mandátů, proti se vyslovilo 96 poslanců koalice, zbylých 19 zákonodárců se neúčastnilo. Přes předem jasný výsledek zaručený vládní většinou ve Sněmovně jednali poslanci dva dny, u řečnického pultu strávili více než 31 hodin.
Mimořádnou schůzi iniciovalo ANO. „Porušování slibů, zvyšování daní, osekávání důchodů, neřešení migrace, málo dostupná zdravotní péče pro občany, bobtnající státní správa, rozdělování trafik kamarádíčkům, uplácení médií státními penězi. Důvodů pro vyslovení nedůvěry této vládě jsou mraky,“ pronesl v úvodu předseda hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš.
Původním podnětem bylo podle Babišova otevřeného dopisu premiérovi Petru Fialovi (ODS) „bezpečnostní riziko“, které podle opozice představuje ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan v souvislosti s případem Dozimetr. V něm policisté rozkryli organizovanou skupinu, která podle vyšetřovatelů ovlivňovala zakázky i chod veřejných firem, především pražského dopravního podniku, uvedl iRozhlas.cz. A Rakušan vlastnil telefon se stejnou šifrovací aplikací jako například hlava skupiny Michal Redl, zveřejnil iDnes.cz.
Rakušan označil obvinění za neuvěřitelně absurdní a zdůraznil, že jeho hnutí se s kriminální kauzou vypořádalo. Naopak koaliční představitelé připomněli vazbu poslankyně a stínové ministryně vnitra Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) k jednomu obviněnému aktérovi, kvůli které už dřív rezignovala na post místopředsedkyně Sněmovny. „Chtěl bych se proto opozice zeptat, zda si před vyvoláním hlasování nedůvěry mojí vládě nechce raději vyřešit problém, který má ve vlastní vládě, v té stínové,“ prohlásil Fiala.
Od opozičních politiků dál zněla kritika, členové kabinetu představovali odvedenou práci. „Dostatek plynu, pomoc s účty za energie, klidnou reakci na uprchlickou vlnu, funkční konsensus v Evropské unii, a tak bych mohl pokračovat,“ vyjmenovával premiér sedmdesát dosavadních vládních úspěchů. „Prožíváme teď opravdu složitou dobu. A přesto se nám daří dělat všechno pro to, aby naše země zůstala v bezpečí, ve svobodě a v prosperitě. Uvědomme si, prosím, že to není samozřejmost, že to celé mohlo být jinak. A pak prosím hlasujte podle svého svědomí,“ vyzval nakonec.
Oponenty sice nepřesvědčil, ale o důvěru dolní komory vzhledem k rozložení sil nepřišel. O svržení kabinetu jednali poslanci celkem devatenáctkrát, uspěl pouze Jiří Paroubek (ČSSD) v roce 2009 za vlády Mirka Topolánka (ODS).
Adéla Vymazalová
Nádraží bubnovalo proti přihlížení. Připomnělo transporty Židů
Za medlodií prvorepublikových písní začal devátý happening Bubnování pro Bubny, který se tradičně konal 16. října na pražském stejnojmenném nádraží. Připomněl 82 let od prvního židovského transportu z Prahy. Letos se setkání, odsuzující pasivní přihlížení událostem, které se neměly stát, také výrazně věnovalo agresi Hamásu vůči Izraeli.
„Při plánování tradiční vzpomínky nikoho nenapadlo, že aktuální události přinesou kontext, který sám rozhodne o tom, že deváté Bubnování se promění v manifestaci solidarity s oběťmi probíhajících konfliktů na Blízkém východě i na Kavkaze,“ uvedl ředitel Památníku ticha Pavel Štingl. Připomněl tím 7. říjen, moment, kdy Hamás zaútočil na Izrael z pásma Gazy. Konflikt si už celkem vyžádal přes 2000 obětí. Mnoho civilistů muselo opustit svá bydliště. Mezi nimi byla i Eva Erbanová, dvaadevadesátiletá spisovatelka. „To, co se stalo teď v Izraeli, je pogrom, je to zrada naší vlády, která ignorovala to, co bylo na stěně napsané, že se stane!“ prohlásila na setkání.
Právě Erbanová patří mezi poslední pamětníky, kteří přežili židovské transporty. Je to přesně 82 let, kdy z nádraží Praha-Bubny vyjel první vlak s tisíci lidmi. Od té doby odtud zamířilo do ghett a koncentračních táborů přes dalších 50 tisíc. Štingl na stejném místě pro zpravodajský portál Carolina varoval: „Situace se horší, antisemitismus narůstá, celý problém je koncepční. To, co děláme, je motivace, ze které se může dělat něco dál.“
Akce se zúčastnili i velvyslanci Izraele, Maďarska, Německa a mnoha dalších zemí. Happening ze začátku doprovázely jazzové rytmy bubeníka Adama Nussbauma a tóny orchestru BigBandPlus z Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy. Následoval společný koncert NYC Tria Libora Šmoldase s Nussbaumem a kontrabasistou Jayem Andersonem.
Návštěvníci měli možnost vidět v interiéru novou výstavu Brány paměti, která se ohlíží za deseti lety práce autorského týmu Památníku ticha. Lidé si zde mohli přečíst příběhy těch, co prošli ghetty a koncentračními tábory.
Z nádraží Jenda Novotný
S láskou ke všem generacím. KDU-ČSL představila novou vizi
Hesly Odpovědnost, solidarita a konzervativní přístup uvedl předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka stranickou programovou konferenci, která se konala v sobotu 21. října v Praze. Lidovci představili novou koncepci, v ní se zaměřují na rodiny, výchovu dětí i udržitelnou energetiku.
Jurečka mluvil o podpoře rodin, přesněji té finanční. Plán má pomoci domácnostem se třemi a více dětmi, v nichž vyrůstá až na 30 procent dětí. Pro ně lidovci navrhují daňové prázdniny, které mají ulevit finanční náročnosti výchovy dětí.
K ní se vyjádřila i poslankyně Marie Jílková a poukázala na malou možnost pracovat na rodičovské dovolené a také na drahé kroužky, které by mohly zlevnit nepeněžní vouchery. „Zajistíme 70 000 míst pro děti v předškolním věku,“ upozornila i na nedostatečné kapacity v předškolních zařízeních.
K otázce bezpečnosti země se vyjádřili poslanec Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Zdůraznili, že Česko musí setrvat v NATO a Evropská unie zase důsledněji chránit vnější hranice. Rovněž zmínili i kybernetické nebezpečí, například na populární aplikaci Tik Tok a její výzvy vedoucí k úrazům.
Komunitní energetiku s obnovitelnými zdroji, modulární jaderné reaktory či balkónovou fotovoltaiku zahrnul ministr životního prostředí Petr Hladík do dlouhodobého programu. To vše s láskou ke všem generacím, jak zněla věta, která spojovala všechna témata na konferenci. „My prostě zajistíme, aby Česko bylo zemí připravenou na další generace,“ uzavřel Hladík.
Z programové konference Jan Horáček
Nový návrh rozdělení asistentů do škol vyvolává kritiku
Ministerstvo školství chce upravit způsob, jakým se rozdělují asistenti pedagogů do jednotlivých škol. Návrh by měl zlepšit stabilitu a zpřehlednit systém, kritici se obávají, že přílišná zobecnění potřeb může přemístit asistenty z nezbytných míst. I o tom se diskutovalo na konferenci S asistenty k lepší škole, která se konala 17. října v Centru současného umění v Praze. Organizoval ji Člověk v tísni a dorazilo na ni kolem 200 účastníků.
Nový systém by se řídil podle stanovených parametrů, jako jsou počet tříd či jejich průměrná zaplněnost. Z těch by se posléze vypočítal koeficient, který by určil počet přiřazených asistentů. Zbyněk Němec z katedry Speciální pedagogiky Pedagogické fakulty UK na konferenci upozornil, že nový návrh nebere v potaz individuální situaci na školách, čímž by hrozil přesun asistentů do zařízení, kde je tolik nevyužijí. Stát se totiž nechystá zvyšovat jejich počty. Úprava by tak paradoxně nejvíce ublížila proinkluzivním školám.
Na její obranu vystoupil Michal Černý z Ministerstva školství, který vyzdvihl větší stabilitu systému, jenž umožňuje jistější pracovní poměry asistentů a možnost ředitelů požádat o výjimky. „Počet asistentů narůstá výrazně víc než počet studentů, kteří je potřebují,“ namítl.
Po přednáškách hostů následovaly panelová debata a workshopy o podpoře psychické odolnosti dětí, která vycházela ze zkušeností ve školním prostředí.
Z konference Eliška Charvátová
Rozhlasový festival přiblížil rozvoj podcastu a ocenil jeho tvůrce
Na 35 finalistů se zúčastnilo mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio, jehož 39. ročník uspořádal Český rozhlas v Olomouci. Po čtyři dny od 16. do 19. října diskutovali režiséři, dramaturgové a novináři o vývoji rozhlasového dokumentu, reportáže či podcastu. Program doplnily koncerty nebo poslechy a uzavřelo ho slavnostní předávání cen.
V debatě Krátit či nekrátit mluvili tvůrci o úpravě literárního díla. Z Českého rozhlasu se zúčastnila například dramaturgyně Marina Feltlová, z komerční sféry šéfredaktor vydavatelství Tympánum Vojtěch Machálek. V debatě panovala shoda, že literární dílo je nutné pro vlastnosti média krátit téměř vždy. Každá adaptace je tak svým způsobem nové a svébytné dílo. V debatě zazněla i otázka cenzury za účelem korektnosti, kterou všichni přítomní odmítli. Kreativní producentka Českého rozhlasu Kateřina Rathouská zmínila, že v Česku se zatím díla necenzurují, na rozdíl od anglofonního světa.
Každý den se tvůrci zaměřovali na jinou rozhlasovou disciplínu, své dílo nejdříve v deseti minutách představili a následně odpovídali na otázky publika a poroty. V kategorii Podcast rezonovala témata sexuálního násilí, interaktivity v audiodílech či mezigeneračního dialogu.
Studentská porota ocenila investigativní podcast Jiřího Kubíka a Braňa Pažitky ze Seznam zpráv Ve stínu: Nejlepší kamarád. Vyzdvihla, že otevírá témata zneužívání dětí a jeho ohlas v politických kruzích. Podcast podle poroty už tak polarizovanou společnost nerozděluje, ale snaží se nabídnout nenásilnou a co nejobjektivnější formu pohledu, ve které se posluchač sám rozhodne, čemu by v dané situaci věřil. Odborná porota vyzdvihla podcast Pavla Klusáka Gotťák.
Z konference Evelina Zitková
Holešovickou tržnicí už pojedenácté zavoněla káva
Areál tržnice v pražských Holešovicích v sobotu 21. a neděli 22. října otevřel brány milovníkům kávy. Konal se tam už jedenáctý ročník Prague Coffee Festivalu. Návštěvníky přilákala nejen možnost ochutnat různé druhy ze všech koutů světa, ale také zúčastnit se přednášek a workshopů.
Letošní ročník se zaměřoval na technologie, zájemcům ukazoval, že nezáleží jen na zrnu, ale i na způsobu, jak ho připravit. Příchozí mohli ochutnat speciální nápoje z více než padesáti pražíren, které se festivalu zúčastnily. Některé z nich se rozhodly pro přípravu tradičním způsobem, například takzvané brew, neboli překapávané kávy, jiní zástupci pražíren spoléhali na kávovary a návštěvníkům nabízeli klasické espresso. Odvážnější nadšenci měli příležitost prozkoumat novinky, jako je třeba nitro brew, káva nasycená dusíkem, která se za studena čepuje ze sudů, jež připomínají ty pivní.
Bohatý doprovodný program se skládal především z přednášek. Festival navštívil například profesor Samo Smrke z Univerzity aplikovaných věd v Curychu, který v projevu vysvětlil chemické procesy v kávě a popsal, jak udělat nejlepší espresso.
Pořadatelé ze spolku Coffee Embassy mysleli i na zdraví návštěvníků. V areálu rozmístili automaty s pitnou vodou a odpočinkové zóny, ve kterých mohli nejzapálenější ochutnávači v klidu vstřebat množství kofeinu v žilách.
Z festivalu Tadeáš Kirschner
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Čaputová odmítla jmenovat navrženého ministra životního prostředí
Premiér Robert Fico představil kandidáty na budoucí ministry. Nejvíce kontroverzí vyvolala jména Roberta Kaliňáka z Ficova Směru-SD v souvislosti s ministerstvem obrany, Martiny Šimčikové ze SNS v resortu kultury a jejího kolegy Rudolfa Huliaka na životní prostředí. Toho dokonce prezidentka Zuzana Čaputová 19. října odmítla.
„Prezidentka má svými rozhodnutími zabezpečovat řádný chod ústavních orgánů. Řádný chod ministerstva životního prostředí nemůže zabezpečit člověk, který svými vyjádřeními neguje dlouhodobě platnou environmentální politiku tohoto státu,“ uvedl její mluvčí podle serveru iDnes.cz.
Huliak veřejně odmítá existenci globálního oteplování. Také prohlašuje, že nedávné útoky medvědů má na svědomí EU, podle Huliaka jsou její biologickou zbraní. Huliak chce mimo jiné zabránit oteplování Slovenska zákazem tzv. Teplární, které neexistují, jedná se o název gay baru, a které podle něj produkují přílišné skleníkové plyny sexem mezi dvěma muži. Tento výrok chtěla po Huliakovi vysvětlit i kriminální policie.
Po Ficově boku se do vrcholové politiky vrací i Robert Kaliňák, někdejší ministr vnitra, který rezignoval stejně jako jeho stranický šéf v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Policie ho dokonce obvinila z organizace zločinecké skupiny, v této kauze figuroval i Fico, nicméně generální prokurátor Kaliňáka vždy obvinění zprostil. Nově by mohl mít na starost obranu.
Kulturu povede Martina Šimčiková, která dříve působila jako novinářka v TV Markíza. V ní skončila kvůli facebookovému postu, kde se vyjadřovala k migrační krizi: „Už jdou, připravte jim nějaké ubytování, plnou penzi, kapesné, vyfešákujte dcery, ať se u nás nenudí.“ Šimčiková je mimo jiné součástí dezinformační televize Slovan, kde se prezentuje až extremistickými názory.
Předseda SNS Andrej Danko se sice o Šimčikové a Huliakovi vyjádřil jako o „kandidátech prvního kola,“ dá se tedy předpokládat, že koalice počítá s tím, že napoprvé nominace přes hlavu státu neprojdou, zároveň ale Robert Fico na jménech trvá.
Sára Froňková
Lipavský v Chorvatsku jednal o EU a navštívil českou komunitu
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) navštívil ve dnech 19. a 20. října Chorvatsko. V Záhřebu se setkal se svým protějškem Gordanem Grlićem-Radmanem a předsedou parlamentu Gordanem Jandrokovićem. S nimi i dalšímu předními členy tamní vlády diskutoval o vzájemných vztazích nebo aktuálních evropských a světových otázkách. Zamířil také do Daruvaru, ve kterém žije hojná česká komunita.
Na schůzce s Grlićem-Radmanem jednali hlavně o posílení česko-chorvatské spolupráce. Právě tu Lipavský vychvaloval už na tiskové konferenci před odletem. „Chorvatsko je pro nás tradičním a důležitým partnerem. V loňském roce objem obchodní výměny poprvé přesáhl miliardu eur a vzájemný obchod roste i letos,“ líčil novinářům.
Výborný vztah mezi oběma státy podle něj potvrzují i miliony českých turistů, kteří do Chorvatska pravidelně proudí. Český ministr také svého kolegu ocenil za pomoc Ukrajině, například při zajištění vývozu obilí nebo při odminování. Hovořili také o bezpečnostní situaci na Blízkém východě a rozšiřování EU o státy západního Balkánu. Jejich vstup je podle Lipavského klíčový pro zajištění míru a stability v Evropě.
S předsedou parlamentu debatoval o přípravě nadcházejícího summitu Krymské platformy v Praze, který se bude zabývat obnovou ukrajinské kontroly nad poloostrovem Krym. Zúčastnit by se ho mělo přes čtyřicet delegací z celého světa.
Šéf české diplomacie během návštěvy zavítal i do Daruvaru, kde sídlí jedna z nejlépe organizovaných českých komunit v zahraničí. Důkazem toho jsou česká Základní škola Jana Amose Komenského a Mateřská škola Ferdy Mravence, které ve městě provozují. Lipavský tam krajanům poděkoval za jejich práci a ujistil je, že Česká republika je bude nadále podporovat.
Eliška Šilerová
Ekonomika
Lékaři dál odmítají navýšené přesčasy, Válek slibuje vyšší odměny
Lékaři i nadále hrozí, že od prosince nebudou sloužit přesčasy, a přibývá i doktorů, kteří plánují z nemocnic definitivně odejít. Posun nepřineslo ani jednání, kterého se v pátek 20. října zúčastnili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a zástupci lékařů. Situaci by mohla vyřešit další novela zákoníku práce.
Zatím tak hrozí, že nemocnice od začátku prosince omezí plánované zákroky. Protest vyvolala říjnová novela zákoníku práce, která například zvýšila počet dobrovolných přesčasů z 416 na dvojnásobek. Lékaři požadují zvýšení základních mezd, protože přesčasy tvoří až polovinu jejich měsíčního příjmu.
Připravovaná úprava, která by měla začít platit od Nového roku, podle Jurečky vrátí dobrovolné přesčasy na původních 416 hodin ročně. Má také legalizovat 24hodinové směny, které se budou skládat z 12 hodin maximální běžné pracovní doby a 12 hodin dobrovolných přesčasů, po nichž ale musí následovat povinné jednodenní volno.
Do nemocnic by mělo v dalším roce jít až o 20 miliard více, z toho by třetina měla představovat zvýšení odměn. „Věřím, že jsou to nabídky, které povedou k tomu, aby moji kolegové zvážili stažení těch výpovědí,“ řekl Válek na tiskové konferenci po jednání.
Předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda v rozhovoru pro Český rozhlas ale oponoval: „V tento moment není důvod protest odvolávat, protože argumenty, které byly předloženy, byly jenom verbální.“ Není podle něj pravděpodobné, že by lékaři stáhli výpovědi přesčasů nebo definitivní výpovědi na základě páteční schůzky, kde zazněly pouze přísliby a návrhy.
Veronika Sudková
Akademici stávkovali. Vadí jim propastné rozdíly mezi platy
Dlouhodobé podfinancování vysokého školství donutilo stovky akademickým pracovníků i studentů, aby 17. října přerušili výuku a shromáždili se na náměstí Jana Palacha v Praze. Odtud se po hodinové výstražné stávce vydali k sídlu Ministerstva školství, kde transparenty s nápisy jako Akademická práce není koníček nebo Žít, či učit upozornili na nízké platy, kvůli kterým lidé z vysokoškolské sféry často odcházejí.
Problém s nedostatečným platovým ohodnocením pociťují zejména učitelé, kteří se věnují uměleckým, humanitním a sociálněvědním oborům. V jejich odvětvích totiž působí nejvíce odborných asistentů, tedy obvykle lidí s doktorským titulem, kteří dostávají lehce přes 30 tisíc korun hrubého měsíčně, přestože průměr na konci loňského roku dosáhl 69 tisíc korun.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) rozdíly mezi univerzitami i fakultami připouští, ale naznačuje, že s tím nemůže nic dělat. „Veškerá rozhodnutí o mzdové politice a nastavení vnitřních mzdových předpisů jsou dle zákona v kompetenci rektorů a děkanů pod dohledem akademických samospráv. Ministerstvo školství není oprávněno do těchto nastavení vstupovat,“ uvedl.
Akademičtí pracovníci vidí problém v celkovém podfinancování sektoru. Jeho rozpočet na rok 2024 má činit téměř 269 miliard korun. Na vysoké školství je vyčleněná stejná částka jako letos: 30,9 miliardy. Podle odborářů by univerzity na příští rok potřebovaly dostat o tři až čtyři miliardy víc. Pokud se tak nestane, zvažují další stávky včetně pozastavení výuky a zrušení státnic.
Kromě pracovníků z Filozofické fakulty UK, před jejíž budovou se stávka konala, se k pochodu připojili i kolegové z Evangelické teologické fakulty a Fakulty humanitních studií. Univerzita Palackého zrušila téměř veškerou výuku a stávkující v Praze přijelo podpořit zhruba 50 olomouckých pedagogů. Symbolicky se k hodinové výstražné stávce připojila i brněnská Masarykova univerzita a Univerzita Pardubice, které část výuky nahradily vlastním protestním shromážděním.
Dominika Hovadová
Špatná strava zabíjí více než kouření, změnit to mohou zaměstnavatelé
Téměř polovinu úmrtí v Česku způsobuje rizikové chování. Dominuje mu špatná strava, která překonává i vliv kouření nebo alkoholu. Povědomí o zdravém jídle ve společnosti není dostatečné, kulturu stravování mohou pozvednout zaměstnavatelé.
Z dat Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj vyplývá, že přibližně polovinu všech úmrtí v Česku lze přičíst takzvaným behaviorálním rizikovým faktorům. Špatné stravovací návyky, mezi které se řadí například nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny, zapříčinily 23 % všech úmrtí v Česku. Dalšími z nich jsou kouření (20 %), alkohol (6 %) a znečištění ovzduší (6 %).
Češi se sice domnívají, že dokáží rozeznat zdravé od nezdravého, v praxi se tím ale neřídí, odhalil průzkum Food Barometr. „Čeští strávníci se často odbývají a volí snadno dostupná, avšak nezdravá jídla,“ přiblížila Aneta Martišková ze společnosti Edenred, mezinárodního koordinátora projektu. Dalšího zdražování potravin se obává 4 z 5 obyvatel, 59 % lidí by při růstu cen šetřilo právě na nich. Na otázku Co mají Češi na talíři? odpovídali v pondělí 16. října také zástupci Hospodářské komory a Státního zdravotního ústavu (SZÚ).
Ze zjištění je zřejmá zejména nepravidelnost každodenního jídelníčku Čechů – pravidelně jich snídá jen 68 %, pouze necelá třetina svačí. „Nízká konzumace ovoce a zeleniny je prokazatelně spjata s rizikem rozvoje mnoha nemocí, včetně některých druhů rakoviny nebo diabetu,“ uvedla lékařka Eliška Selinger ze SZÚ. Ovoce a zelenina se vyskytují především ve snídaních a svačinách – tedy chodech, které Češi podle průzkumu nejčastěji vynechávají.
„Nejdůležitějším předpokladem zdravého stravování – v práci i mimo ni – je jeho dostupnost. Do ní se totiž promítají nejen ceny samotné, ale i například, kolik má člověk času během obědové pauzy,“ řekl Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory. Zdůrazňuje také, že zodpovědný přístup zaměstnavatelů může vést k vyšší spokojenosti zaměstnanců, budování sociálních vazeb a lepším pracovním výkonům. Budoucnost vidí v benefičních programech zaměřených na vitalitu, ty jsou v současné době populárnější než příspěvky na telefon.
Firmy může motivovat i soutěž Podnik podporující zdraví, kterou od roku 2005 vyhlašuje SZÚ. Oceňuje ty, které důsledně pečují o fyzickou i psychickou pohodu svých zaměstnanců. Platnou certifikaci v současné době drží 53 společností, celkem se jich do projektu zapojilo 89.
Z tiskové konference Jan Beránek
Kultura
Film, který přinesl v Benátkách cenu poroty a ve Varšavě výhružky
Do českých kin dorazil film Hranice od renomované polské režisérky Agnieszky Holland. Diváky provádí příběhem syrské rodiny, která opouští vlast během nepředvídatelné uprchlické krize a hledá bezpečnější život ve Švédsku. Cesta ale vede přes území Běloruska a Polska, na jejichž hranicích panuje vyostřený spor ohledně migrace a obě strany uprchlíky odmítají.
Režisérka ve snímku otevřeně kárá Evropu, že odvrátila pohled od lidí, jako je rodina Bashira a Aminy z jejího nejnovějšího díla, a vyzývá ji k aktivní pomoci skupinám, které pohraniční složky obou států zadržují. Hollandová se inspirovala ze skutečných příběhů. „Kaczyński udělal všechno, aby se ty obrazy z hranic nedostaly k světu, tak já je prostě natočím. Scénář psali Putin, Lukašenko a Kaczyński,“ poukázala na nejvyšší či čelní představitele Ruska, Běloruska a Polska, kteří mají na krizi značný podíl.
„Chci tímto filmem změnit svět,“ odpovídala dále na předpremiéře, která se konala v úterý 17. října, den před oficiálním uvedením českému publiku. Tomáš Stejskal v recenzi pro Aktuálně.cz reflektuje snímek jako autorčino naléhavé volání o pomoc. Zároveň upozorňuje, že černobílý snímek nakonec vyzní jako citové vydírání skrz drastické scény, než jako darování hlasu lidem, o kterých točila. Film podle kritiků strádá ve své doslovnosti.
Porota na premiéře v Benátkách přijala film velice vřele, ale brzy po oficiálním uvedení pro polskou veřejnost čelila Holland výhružkám a agresivitě. Domácí politici se postavili proti negativnímu vykreslení tamní vlády a pohraničních bezpečnostních složek. Přes nesouhlasné reakce ze strany polského publika snímek navštívilo přes 700 000 diváků.
Do budoucna plánuje Holland příběh českého spisovatele Franze Kafky. Natáčení by mělo začít už v prosinci v Česku. Datum uvedení ještě nezná, ale slibuje: „Je na co se těšit.“
Z projekce Adéle Mhaini
Moje nová tvář: Dokument o ženě, která přežila útok kyselinou
Kyselinový útok se považuje za jeden z mnoha podlých činů vůči druhému člověku. Jeden takový zažila i Martina, hlavní hrdinka nového dokumentárního filmu Moje nová tvář. Snímek, který do českých kin vstoupí 26. října, mapuje devět let jejího života po incidentu.
Režisérka Jarmila Štuková po několika týdnech fotografování a natáčení s oběťmi v Indii hledala lidi s podobným osudem v Česku. Narazila na Martinu, kterou před lety polil v Plzni její bývalý partner kyselinou z autobaterie.
Po útoku oslepla, zpočátku si osud nepřipouštěla a věřila, že se jí zrak vrátí a popálený obličej spraví. „Netušila jsem, jak vypadám. Hmat to dost zkresluje, někdy mám až hrůzu, jak to musí asi vypadat,“ líčí dojmy po probuzení v nemocnici.
Chtěla žít život jako předtím, proto vyrazila za špičkovými doktory do bostonské nemocnice, kde však zjistila, že už nikdy neuvidí. Odhodlání vystřídal po několika měsících pocit méněcennosti. Stále dokola měla v hlavě myšlenky, co s ní bude.
Nejvíc jí chyběl kontakt s lidmi, kteří prožívají podobné starosti, aby s nimi by mohla sdílet útrapy. Oporu našla v Simoně, které zásah elektřinou způsobil popáleniny takřka na polovině těla. Spolu založily platformu Burn Fighters, která sbližuje a propojuje životy lidí s popáleninami. Za osvětu dostaly v roce 2020 Cenu Olgy Havlové.
Dokument poukazuje nejen, jak se s neplánovaným osudem vypořádat, ale také jak najít sílu žít dál jako dřív a u toho se snažit pomoci ostatním.
Z projekce Jolana Tesárková
Pražský hrad rozezní Vánoční oratorium. Nastudoval ho britský orchestr
Mezinárodní festival Pražské jaro připravuje na 5. prosince mimořádný adventní koncert. „Vnímáme to jako dárek všem milovníkům klasické hudby,“ uvedl jeho ředitel Pavel Trojan na setkání s novináři v úterý 17. října. Výjimečná událost dá prostor dílům, která se tematicky nehodí do květnového programu.
Ve Španělském sále Pražského hradu zazní první tři ze šesti kantát Vánočního oratoria Johanna Sebastiana Bacha. Návštěvníci uslyší skladby v provedení předního britského orchestru dobových nástrojů Orchestra of the Age of Enlightenment pod taktovkou japonského dirigenta Masaakiho Suzukiho.
„Chtěli jsme se oprostit od tradičních prostor festivalu, jakými jsou třeba Rudolfinum nebo Smetanova síň Obecního domu a vzhledem k otevření Pražského hradu veřejnosti jsme zvolili Španělský sál. Pokud to finanční situace dovolí, rádi bychom z příležitostných koncertů mimo festivalovou dobu udělali tradici,“ uvedl Trojan.
Dále Pražské jaro zastřeší také Klavírní festival Rudolfa Firkušného, který se koná od 4. do 9. listopadu v Rudolfinu. Na celkem pěti koncertech zde vystoupí umělci z celého světa. Vstupenky na obě akce jsou už v prodeji.
Ze setkání s novináři Anna Peclová
Fotografická výstava připomíná mexický Den mrtvých
U příležitosti oslav mexického svátku Dne mrtvých vznikla fotografická výstava s názvem Catrinas Por El Mundo (Catriny ve světě). Autorka projektu Andrea Escobar Rios dílem přibližuje nehmotné kulturní dědictví UNESCO své rodné země a zároveň propojuje mexické a české tradice a kulturu. Zájemci mohou instalaci navštívit do 2. listopadu na náměstí Míru, poté se přemístí na Kampu.
Umělecké snímky, modelky ozdobené pestrobarevnými čelenkami a tradiční mexická hudba. Tak vypadalo pražské náměstí Míru v pátek 20. října při vernisáži. Vystavené fotografie znázorňují dívky oblečené a nalíčené jako Catriny, symbol mexického Dne mrtvých, které pózují u významných pražských památek, mimo jiné u Pražského hradu či na Karlově mostě. Modelku na něm fotograf zachycuje ve fialových květovaných šatech, s typicky výrazným líčením a ozdobou hlavy.
„Nechť je tato fotografická výstava zdrojem inspirace, kulturního propojení a oslavou Catrin,“ zmínila v úvodním projevu Rios a podotkla, že „umění má moc překračovat hranice, překlenovat rozdíly a podporovat spojení mezi odlišnými komunitami; můžeme oslavovat a oceňovat krásu, která se skrývá mezi našimi rozdíly.“
Mexický vyslanec Miguel Angel Vilchis uvedl, že expozice ukazuje „společnou úctu k umění, tradici a oslavě života v jejím živém svědectví o síle umění podporovat mezikulturní porozumění“.
Postavu Catriny vytvořil na počátku minulého století mexický umělec José Guadalupe Posada. Od té doby se s Dnem mrtvých neodmyslitelně pojí a přispívá k rozšiřování mezinárodního povědomí o tomto svátku.
Instalace bude do čtvrtka 2. listopadu k vidění na náměstí Míru, následně se přesune na Kampu, kde ji budou moci návštěvníci zhlédnout do čtvrtka 16. listopadu.
Z výstavy Petra Bumbová
Sport
Oslavy a dojetí, fanoušci plážového volejbalu přivítali mistry světa
Stovky lidí vyhlížely v pondělí 16. října na pražském Letišti Václava Havla nové mistry světa. Nejcennějšího úspěchu v kariéře i historii českého plážového volejbalu dosáhli o den dříve Ondřej Perušič a David Schweiner, když ve finále světového šampionátu v Mexiku porazili švédskou dvojici David Ahman a Jonatan Hellvig v rozhodujícím setu 15:13. Navázali tak na první místo z elitního pařížského turnaje Pro Tour Elite a zajistili si účast na nadcházejících olympijských hrách v Paříži.
„Bylo to opravdu náročné a jsem nadšený a pyšný na náš tým a rodiny. Není to úspěch jen nás dvou, ale týmový,“ řekl Schweiner po návratu a následně celému realizačnímu týmu na tiskové konferenci jmenovitě poděkoval, Perušič dodal: „Je to úžasná pocta a zároveň obrovský závazek do budoucna.“ Přílet na letiště plné fanoušků, považuje za jeden z největších zážitků své sportovní kariéry.
Za reprezentaci České republiky poděkoval i šéf Národní sportovní asociace Ondřej Šebek. Kondiční trenér Valerio Vaccaro nejdřív připomněl výborné výsledky na předchozím turnaji v Paříži, na nějž hned navazovaly první zápasy ve skupině na MS. Tak trochu tím omlouval jedinou výhru ve skupině, po které nebylo jisté, zda sportovci vůbec postoupí do play-off. Díky velkému bodovému rozdílu nad Mexičany se svěřenci italského trenéra Andrea Tomatise odrazili ze základní skupiny ze třetího místa.
V následujících čtyřech vyřazovacích duelech po cestě do finále si nechali vzít už jen jeden set. V čtvrtfinále vyřadili obhájce titulu a úřadující světové jedničky Anderse Mola a Christiana Söruma z Norska.
Ve finále čeští reprezentanti první set ovládli 21:15. V druhé sadě švédští hráči dominovali a od začátku měli lehký náskok, který potvrdili výhrou 21:17. Následovala třetí, rozhodující série. Česká dvojice přitvrdila na servisu a díky několika úspěšným Schweinerovým blokům se dostala do vedení 12:6. Soupeři však velký náskok dorovnali. V napínavé koncovce Schweiner tvrdou smečí zápas ukončil za stavu 15:13.
Michaela Kubečková
Šilhavý zůstane do konce kvalifikace, FAČR mu zkrátila smlouvu
Český národní tým povede i nadále trenér Jaroslav Šilhavý, k poněkud překvapivému rozhodnutí došel v úterý 17. října výkonný výbor FAČR. „Samozřejmě je mi jasné, že jsme zvolili konzervativní řešení, nikoli revoluční,“ uznal předseda Petr Fousek na tiskové konferenci. „Museli jsme vyhodnotit všechny varianty i míru rizika, které by změna přinesla.“
Vedení asociace pracovalo během schůze hned s několika možnostmi. Mluvilo se o odbornících ze zahraničí nebo povýšení jednoho z trenérů mládežnických kategorií. Obě varianty shledal výkonný výbor jako nesystémové. „Ve hře byla i možnost jednorázové výpomoci, kterou jsme zavrhli,“ zmínil Fousek povolání slávistického trenéra Jindřicha Trpišovského na závěrečné duely.
K setrvání Šilhavého vedlo podle vedení českého fotbalu hned několik důvodů. Už 27. října má být zveřejněna širší nominace na utkání s Moldavskem a Polskem, která se odehrají v polovině listopadu. Nový kouč by ji tak nemusel vůbec stihnout, vedení FAČR totiž nemělo připravenou variantu s případným náhradníkem.
Ačkoli se nechtělo odvolávat na výsledky soupeřů, zvažovalo i aktuální stav v kvalifikační tabulce. Reprezentaci stačí po prohře 0:3 v Albánii a těsné výhře 1:0 s Faery zvítězit už jen doma nad Moldavskem. Tím by si zajistila místo na evropském šampionátu v Německu. Zasloužil se o to hlavně tým Polska, když v neděli selhal v domácím zápase s Moldavskem.
V případě, že by se národní tým nekvalifikoval, trenér s největší pravděpodobností ve funkci skončí. Ale ani v opačném případě nemá budoucnost jistou. Napovídá tomu skutečnost, že asociace upravila celému realizačnímu týmu smlouvy. Původně měl Šilhavý v případě úspěšné kvalifikace zůstat i na evropský šampionát, nově má kontrakt jen na dva nadcházející zápasy. Případné prodloužení je možné jen v případě, že obě strany uplatní opci.
Jan Korselt
Víkend nových fotbalových rekordů, tabulku nadále vede Sparta
Fotbalová liga nabídla nejbláznivější zápas v dějinách a má i nového nejstaršího hráče. Ve Zlíně padlo rekordních 14 gólů, když domácí podlehli Mladé Boleslavi 5:9. Historii přepsal i kapitán Bohemians Josef Jindřišek, kterému bylo při výhře v Jablonci 42 let, 8 měsíců a 8 dnů. Situace v čele soutěže se po 12. kole nezměnila, protože první Sparta i druhá Slavia svá domácí utkání zvládly a stále je dělí rozdíl dvou bodů.
V divokém zápase posledního Zlína s Mladou Boleslaví domácí tým krátce po přestávce vedl 3:1. Hosté ale nasázeli čtyři góly během 11 minut a po hodině hry to bylo 3:5. Diváci viděli do závěrečného hvizdu ještě šest branek a rekord byl po výsledku 5:9 na světě. Prvenství do soboty držely hned dva duely s celkovými deseti góly. „Bylo to tak bláznivé, že se něco podobného stane snad jenom jednou za sto let,“ nechápal na tiskové konferenci mladoboleslavský kouč Marek Kulič. Jeho protějšek Pavel Vrba debakl neustál a v pondělí ho vedení klubu odvolalo.
Lépe než třetí Plzni, která překvapivě prohrála v Liberci 0:3, se dařilo druhé Slavii proti Slovácku. V Edenu nastoupila v netradiční sestavě a zápas rozhodla až v poslední čtvrthodině díky gólům Matěje Juráska a Václava Jurečky. „Nebylo to jednoduché, šlo o vítězství vůle,“ oddechl si po zápase domácí trenér Jindřich Trpišovský.
Mnohem klidněji ke třem bodům došla vedoucí Sparta. Hosté z Českých Budějovic se na vyprodané Letné prezentovali odvážným výkonem, ale nezaznamenali jedinou střelu na branku. „Myslím si, že i fanouškům se na zápas kouká lépe, pokud se snažíme hrát fotbal. Dneska to bohužel nevyšlo,“ poznamenal kouč Jihočechů Tomáš Zápotočný.
Sparta se totiž postupně rozehrála, předvedla několik povedených akcí, potrestala chyby Dynama a po gólech Kaana Kairinena, Jakuba Peška, Asgera Sørensena a Michala Ševčíka slavila jednoznačnou výhru 4:0. „Bylo hezké tenhle týden orámovat výhrou. Hlavně s ohledem na to, že je před námi hodně náročný program,“ řekl novinářům trenér Brian Priske, který v pátek prodloužil svou smlouvu na Letné až do roku 2026.
Václav Hojný
Pardubice dál vedou hokejovou extraligu, Litvínov šanci nevyužil
Hokejové extralize dál vládnou Pardubice s Litvínovem, oba týmy ale ztratily. Lídr nejprve ve 12. kole porazil mistrovský Třinec v prodloužení 4:3, o dva dny později naopak Českým Budějovicím v nastaveném čase podlehl 3:4. I tak ale platí, že jako jediný bodoval v každém utkání. Druhý Litvínov si sice proti Vítkovicím připsal rekordní jedenácté vítězství, ale následně prohrál v Olomouci. Na opačném konci tabulky patří poslední místo Mladé Boleslavi.
Pardubice do utkání proti Třinci vstoupily lépe, po dvou třetinách vedly 3:1, náskok ale neudržely a o vítězství rozhodly až v prodloužení. Třetí třetina se lídrovi nepovedla ani v dalším utkání, na ledě Budějovic během ní inkasoval tři branky, a zápas se opět prodlužoval. Dynamo si tentokrát odneslo pouze bod. „Domácí si zasloužili dva body hlavně za výkon ve třetí třetině,“ uvedl asistent trenéra Aleš Krátoška podle serveru iDnes.cz.
Litvínov vylepšil svůj klubový rekord jasným vítězstvím, šesti brankami odpověděl Vítkovicím na tři jejich. Lépe začali hosté, nicméně i díky třem gólům v rozmezí 93 vteřin ve druhé třetině nakonec uspěla Verva. Radost v kabině však po utkání s Olomoucí nevydržela. Prohra 1:2 nejenže utnula vítěznou sérii, ale severočeský celek zároveň promarnil šanci dostat se do čela tabulky. Nachází se tak dál bod za vedoucím Dynamem.
Na úplném konci tabulky je Mladá Boleslav. Přestože se díky předchozí výhře posunula o pozici výš, porážka se Spartou 1:4 ji v neděli poslala zpět na poslední místo. „Herně nepropadáme, ale výsledkově, což je pro tým frustrující,“ citoval server iDnes.cz Jiřího Kalouse, mladoboleslavského asistenta trenéra, jehož svěřenci prohráli sedmý z posledních osmi zápasů.
Martina Zbořilová
Hokejový svaz plánuje vyrovnaný rozpočet. Peníze půjdou do mládeže
Český svaz ledního hokeje (ČSLH) představil v úterý 17. října na tiskové konferenci partnery pro novou sezonu, kteří přinesou 180 milionů do rozpočtu. Ten nyní dosahuje 600 milionů. Postupně přišla řeč také na provozní změny, ekonomický stav, nový marketingový tým a sportovní stránku.
Rozpočet pro sezonu, jejímž vrcholem bude domácí mistrovství světa, by proti předchozím časům neměl být deficitní, ale vyrovnaný. „Nyní atakujeme nulu,“ přiblížila ekonomická ředitelka Markéta Kabourková.
Nově získané prostředky půjdou do mládeže a výchovy. „Navýšili jsme odměny trenérů ze 45 tisíc na 60 tisíc,“ navázala Kabourková. „Peníze potřebujeme právě na výchovu konkurenceschopných hokejistů. Vytvořením vhodných podmínek ji můžeme zlepšit,” dodal prezident ČSLH Alois Hadamczik. „Pokud nemáte dobré trenéry, je hokej studna na peníze.“
Důležitým bodem byl i rozchod s marketingovou agenturou BPA, s níž svaz spolupracoval takřka 15 let. Český hokej se tak vydal vlastní cestou. „Rozhodnutí bylo promyšlené,“ uvedl poradce Ludo Černák. Vzniklo nové oddělení, které se stará například o nové sociální sítě nebo marketingová práva. „Prodáváme je napřímo, získané peníze jdou tedy rovnou do svazu,“ nastínil Černák.
Novináře nejvíce zajímal návrat státního znaku na dres národního týmu. „Počkejte si na 1. listopad,” odbyl jejich zvědavost Hadamczik s odkazem na budoucí tiskovou konferenci k první reprezentační akci. „Víme, jak dres bude vypadat,“ ujistil.
Z tiskové konference Martin Rambousek
Počasí
Česko zažilo nejchladnější i téměř tropickou noc a další rekordy
Velké výkyvy počasí pocítili Češi v druhé polovině října. Zatímco na šumavské Kvildě ukázal teploměr minus deset stupňů, o pár dnů později atakovaly hodnoty ve Slezsku tropickou noc. Víkend přinesl také denní rekordy, které zaznamenali nejen v pražském Klementinu.
Počátek týdne ovlivnilo ochlazení ze závěru toho předchozího. Nejníž, až na minus 10 stupňů, klesla rtuť v noci na středu 18. října na horské stanici Kvilda-Perla, v přízemní vrstvě však mrzlo na většině území republiky, rána doprovázely mlhy. Naopak v druhé polovině týdne se oteplilo a nová maxima evidovali v pátek 20. října hned na třiceti stanicích, které fungují už déle než třicet let. V Karviné naměřili meteorologové těsně před půlnocí hodnotu 24,3 stupně.
Česko dokonce málem zažilo tropickou noc, pod mezních 20 stupňů klesla hodnota na Frýdecko-Místecku až nad ránem, v Ropici se nedostala pod 19,2 stupně. „Těžko si představit větší extrém než tropickou noc na konci října,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav na sociální síti X.
Podobně pokračovala i sobota, maximum pro 21. říjen padlo i na pražské stanici Klementinum, kde se maximální denní teplota vyšplhala na 20,9 stupně, zatímco v roce 2008 bylo o čtyři desetiny méně. Nejstarší rekord přepsaly po 67 letech jihomoravské Kuchařovice, kde rekordní hodnota narostla o více než tři stupně na 23,5. Neděle přinesla částečné ochlazení a místy i déšť.
Radek Kašík