8. listopadu 2023, Carolina č. 1036

události od 30. října do 5. listopadu


Z domova

Stejnopohlavní páry by mohly získat nová práva ve svazku partnerství

Homosexuální páry by měly mít nově možnost uzavírat partnerství. To by jim přinášelo stejná práva a povinnosti, která mají manželé. Jediným rozdílem mezi oběma svazky by byl název. Tento pozměňovací návrh skupiny poslanců ústavně-právního výboru k novele občanského zákoníku může znamenat výrazný posun v právech stejnopohlavních párů. Ty mají zatím od roku 2006 povolené registrované partnerství.

„Chceme narovnání práv s jednou jedinou výjimkou, a tou je název manželství,“ řekl pro ČTK Josef Bernard (STAN) po jednání výboru ve středu 1. listopadu, kdy návrh představil. Podle dalšího z pěti předkladatelů Josefa Cogana (STAN) může tento kompromis ve Sněmovně vyvolat výraznější shodu.

Partnerství by mělo umožňovat vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod či přístup k náhradní rodinné péči. V porovnání s manželstvím by tudíž nenastávaly žádné rozdíly.

Druhou výjimkou kromě názvu může být právo na osvojení. Podle Marka Bendy (ODS) právo na dítě neexistuje, existuje jen právo dítěte znát rodiče. Naopak Helena Válková (ANO) možnost osvojení podporuje, téma ale považuje ve společnosti i v politice za kontroverzní, proto navrhla vyjmutí tohoto práva. Podle svých slov pro případ, že by širší úprava neprošla. V nynější novele se rovněž neobjevuje možnost náhradního mateřství.

Ústavně-právní výbor jednání po hlasování přerušil a zasednout by měl znovu přibližně za měsíc.

Jenda Novotný

Soud uložil Ferimu tři roky vězení. Ten se na místě odvolal

Za dvě znásilnění a jeden pokus o něj potrestal ve čtvrtek 2. listopadu Obvodní soud pro Prahu 3 bývalého poslance Dominika Feriho tříletým vězením. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Rozhodnutí není pravomocné, Feri se proti němu ihned odvolal k pražskému městskému soudu.

„Bylo skutečně těžké poslouchat rozsudek o něčem, co se nestalo. Cítím to jako křivdu,“ reagoval podle Aktuálně.cz při odchodu ze síně.

Naopak soudkyně Lenka Hájková považuje za prokázané, že se popsané skutky opravdu staly. Když odůvodňovala verdikt, podle Deníku N zdůraznila, že „u dvou poškozených došlo k výraznému zhoršení kvality života“. Státní zástupkyně Petra Gřivnová si ponechala lhůtu pro případné odvolání, ale s uznáním viny a výší trestu byla spokojená.

Někdejší populární politik a poslanec TOP 09 vinu od začátku trestního stíhání odmítal. Podle soudkyně ho usvědčují především výpovědi dívek, které korespondují s důkazy, jejichž věrohodnost potvrdily i znalecké posudky. Podle verdiktu musí Feri zaplatit obětem dohromady více než půl milionu korun jako odškodnění.

Případu se trestní orgány začaly věnovat poté, co v květnu roku 2021 Deník N a Alarm přinesly svědectví několika žen, na nichž se Feri údajně dopustil sexuálního násilí. Feri po obvinění rezignoval na poslanecký mandát a opustil TOP 09.

Barbora Nosálová

Zeman: Ve vládě jsou amatéři, republiku trápí inflace

Bývalý prezident Miloš Zeman vyjádřil nespokojenost se současným kabinetem, některé jeho členy považuje za amatéry, jak prohlásil v nedělním pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Kritizoval výběr některých ministrů, popsal také, že největším tuzemským problémem je nestabilní ekonomika, a řekl, že do politiky už se nevrátí.

Zemanovi skončilo druhé funkční období letos v březnu. Z veřejného života se stáhl a návrat jako před deseti lety už nechystá. „Několikrát, neboť jsem byl o tom přesvědčen, jsem říkal, že odcházím z politiky, ale situace se změnila a z politiky jsem nakonec neodešel,“ připomněl.

Nyní zopakoval dlouhodobé výtky vůči ministru zahraničí Janu Lipavskému (Piráti): „Ano, nelíbí se mi amatérismus současné politiky, nelíbí se mi, že ministr zahraničí je bakalář, zatímco velvyslanci mají povinné magisterské vzdělání.“

Komentoval i českou ekonomiku. Podle něj republiku trápí inflace, kterou dal za vinu současné koalici. „Protože vláda utrácí, někdy zbytečně utrácí, tak roste deficit státního rozpočtu,“ vysvětloval Zeman. Zároveň předložil i konkrétní opatření: navrhl zrušit slevy na poplatníka a navrátil by superhrubou mzdu.

Vyjádřil se také k zahraničním tématům, jako je například situace v Izraeli, který dlouhodobě podporuje. A proto upozornil, že po čase může ochabnout „proizraelské nadšení“ a převládnout antisemitismus. Za ním spíš vidí závist, že jsou Židé úspěšní.

Jolana Tesárková

Ministerstvo dopravy hledá nové zdroje. Ekonom by využil rezervy ČNB

Hosté nedělního diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce debatovali o příčinách stagnace domácí dopravní infrastruktury ve srovnání se sousedními zeměmi a o chybějících financích. „Chceme využívat více ekonomických nástrojů, než využívaly vlády dříve,“ nastínil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Zatímco v Polsku za letošní rok postavili téměř 250 kilometrů dálnic, Česko jich za čtyři roky vybudovalo pouze 200. Proto potřebuje budování dopravní komunikace urychlit. „Se současným finančním systémem nemáme šanci,“ řekl bývalý ministr dopravy a místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO).

Ministerstvo ze státního rozpočtu dostane mnohem méně peněz, než je nutné, proto musí hledat nové příjmy. „Chceme jít cestou kombinace PPP projektů, národního financování, evropských peněz a jiných možností,“ představil Kupka.

Další možný zdroj navrhl ekonom Tomáš Havránek z Institutu ekonomických studií FSV UK. „Lze investovat nevyužité tři biliony z devizových rezerv České národní banky (ČNB) do globálního technologického pokroku. Ročně to vynese desítky miliard,“ prohlásil. „Popravdě to slyším poprvé, nové finanční prostředky ale vítáme,“ reagoval Kupka.

Podle stínového ministra dopravy hnutí ANO by pomohly dlouhodobé dluhopisy, které by přinesly 100 miliard. „Myšlenka se mi sice líbí, ale vhodná doba byla, když byla úroková sazba u nuly. Alokovat je teď na sedmiprocentní sazbě na padesát let je mnohem dražší,“ oponoval Havránek.

Hosté dále hovořili o přetížených nákladních autech, která ničí místní vozovky. Ačkoliv je podle statistik přetížené každé třetí, kontroly na silnicích klesají. „Novým zákonem zefektivníme práci úřadů, které dohlížejí na administraci sankcí,“ uvedl Kupka. „Máme šest vysokorychlostních vah, na konci příštího roku jich bude třináct.“

Martin Rambousek

Cenu Michala Velíška získal muž, který zachránil lidi z hořícího domu

Při záchraně ženy a muže z hořícího domu nasadil vlastní život. Od nynějška bude Davidu Studnicovi jeho statečný čin připomínat Cena Michala Velíška, kterou obdržel při slavnostním vyhlášení ve čtvrtek 2. listopadu. Veřejnost ho v on-line hlasování zvolila ze tří nominovaných, dále vybírala mezi Danielem Zimanem, jenž zadržel sexuálního útočníka, a zpěvákem Michalem Hrůzou. Ten zastavil muže, který bezdůvodně na ulici napadal ženy a děti.

„Zachoval jsem se, jak jsem měl, a to mě těší,“ řekl automechanik z Brna. Muže z hořícího domu dostal oknem do bezpečí, ženu nikoliv, a tak ji až do příjezdu záchranné služby držel za ruku co nejdál od plamenů. Sám se nadýchal kouře a musel být hospitalizován. Teď v pražské primátorské rezidenci převzal plastiku anděla, spolu s ostatními nominovanými dostal navíc stříbrnou medaili od České mincovny.

Během slavnostního odpoledne dostaly diplom a růži za svou statečnost také děti. Jejich příběhy, od záchrany tonoucích po správné a včasné reakce na zdravotní indispozice, představili žáci pražské Základní školy Eliáš pomocí kostiček lego. Diplomu a květiny se dočkaly i dvě seniorky. Jedna zadržela muže, který se ji snažil oloupit, druhá zavolala pomoc sousedce, jež se tři dny neozvala a v jejímž bytě se stále svítilo.

Cena Michala Velíška už 18 let odměňuje neprofesionály, kteří bez ohledu na vlastní bezpečí zachránili život. Založila ji Nadace Adra společně s TV Nova na památku jejich střihače Michala Velíška, kterého zastřelil útočník, když se zastal obtěžované studentky. Trojici finalistů vybírá výbor. „Cenu udělujeme proto, abychom ocenili statečnost. Ale byli bychom tady zbytečně, kdyby nezazněla výzva: jdi a jednej také tak,“ zakončil předávání jeho čestný předseda Vítězslav Vurst.

Z primátorské rezidence Martina Zbořilová

Horská střediska investovala do nové zimní sezony přes miliardu korun

Návštěvníci hor se v následujících měsících mohou těšit na lepší zážitky. Střediska investovala nejen do sjezdových tratí a lanových drah, ale také do šetrnější techniky či zázemí. Příjemnou zprávou je, že cena skipasů zůstane ve většině případů totožná jako v předchozí sezoně. Agentura CzechTourism navíc spustila kampaň, která láká do českých středisek zahraniční návštěvníky.

Špindlerův Mlýn nabídne lyžařům dvě nové sjezdovky, Dolní Morava se čerstvě pyšní nejdelší tratí v republice o délce 3,7 kilometru a Bílá v Beskydech spustí vyhřívanou šestisedačkovou lanovku. Část z investované sumy ve výši přes miliardu korun ovšem putovala také na nákup úspornějších a ekologičtějších technologií. Nové rolby tak od zimy budou sloužit například ve středisku Bublava či Monínec. Tam navíc vznikla zásobárna sněhu. Investice rovněž pomohly zkvalitnit doprovodné služby a zázemí, třeba ve skiareálu Špičák se hostům otevře nová budova s restaurací, půjčovnou a úschovnou.

Návštěvníky může také těšit, že cena skipasů zůstane ve dvou třetinách středisek totožná jako v minulé sezoně, v těch ostatních se částka změní jen v řádu jednotek procent. Areály navíc pokračují v trendu tzv. plovoucích cen, díky kterým lze zakoupit jízdné online za zvýhodněnou cenu. „Včasný nákup z domova ušetří lyžařům čas a peníze, skiareály zároveň dokážou lépe regulovat množství lyžařů na sjezdovkách,“ uvedl Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek, v úterý 31. října na tiskové konferenci.

Zájem o hory mezi Čechy podle průzkumu agentury Ipsos neklesá, v zimě se ve střediscích chystá strávit čas až 77 % stálých návštěvníků. Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism navíc na podporu turistické sezony spustila v několika zemích světa online kampaň s názvem Unexpected Traditions (Nečekané tradice), jež má inspirovat k aktivní dovolené v České republice také zahraniční hosty.

Z tiskové konference Petra Bumbová

Antibiotická rezistence je hrozba 21. století, varují odborníci

Podle odhadů Státního zdravotnického ústavu (SZÚ) předepisují lékaři v Česku 30 % antibiotik zbytečně. To zvyšuje odolnost bakterií, na kterou nyní v Evropě umírá 35 tisíc lidí ročně. Pokud se situace nezlepší, do roku 2050 bude mít až 10 milionů obětí po celém světě. Před riziky varuje SZÚ v kampani Prevence antibiotické rezistence, v pátek 2. listopadu představil její výsledky a znovu upozornil na nebezpečí, které představuje.

„Klíčové je nepoužívat antibiotika, pokud není přítomna bakteriální infekce, lékaři by také měli preferovat antibiotika s co nejužším spektrem,“ uvedl Marek Štefan z Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny ve FN Motol.

Nemocniční léčba tvoří 20 % z celkové spotřeby antibiotik, zbytek jsou předpisy ambulantní. Právě obvodní lékaři se často dostávají pod tlak ze strany pacientů, kteří přicházejí s virovým onemocněním, na které chtějí předepsat antibiotika. Částečným řešením jsou metody rychlého testování, CPR testy, Streptest nebo antigenní testy dostupné přímo v ordinacích. „Tyto nástroje nejsou 100%, často ale lékaři pomohou v rozhodování, zda ATB předepsat,“​ uvedla praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

V Evropě jsou velké rozdíly mezi jednotlivými státy. V zemích s vysokým výskytem rezistentních bakterií je možné volně zakoupit poměrně velké množství antibiotik. Mezi ně patří Řecko, Portugalsko nebo Rumunsko. Naopak Finsku, Norsku a Nizozemsku se společně s Irskem díky velké regulaci daří bojovat úspěšně. V Česku je výskyt rezistentních bakterií díky antibiotikům na předpis a regulaci Centrální koordinační skupiny Národního antibiotického programu průměrný.

Z tiskové konference Michaela Kubečková

Osm českých škol převzalo ocenění za inspirativní přístup

Frýdlantský salonek Senátu zaplnili 3. listopadu zástupci osmi oceněných škol zapojených do programu Světová škola. Na slavnostním setkání převzali Cenu inspirace za zajímavé a tvůrčí projekty věnované vybranému globálnímu tématu, kterým se zabývali v místech svého působení.

Titulem Světová škola se v současné době pyšní 125 mateřských, základních a středních škol napříč republikou. Aby se žáci zapojili do soutěže, museli natočit originální video o své komunitní akci a představit tak téma, kterému se uplynulý rok věnovali. Letos pořadatele zaujaly například příspěvky o životním prostředí, rovnosti pohlaví či významu včel v ekosystému. Prestižní ocenění si přijeli vyzvednout žáci Školky v lese, ZŠ Choryně, Církevní ZŠ sv. Ludmily Hradec nad Moravicí, ZŠ a MŠ Jindřichov, ZŠ Prostějov, ZŠ J. V. Sládka Zbiroh, Gymnázia Olomouc – Hejčín a Gymnázia Kojetín.

Ceremoniálu předcházela panelová debata s názvem Pohnout sebou, pohnout světem. Do ní se zapojili mladí hosté, kteří pomáhají lidem i přírodě nebo pracují na osvětě o globálních problémech. S publikem se podělili o zkušenosti, úspěchy i těžkosti ve svém snažení. Pozvání přijal také ambasador Světových škol Jan Lukačevič, který působí jako kosmický inženýr a popularizátor vědy. Dalšími panelisty byli Ludmila Kozlová, zakladatelka edukativního projektu Telperion věnujícího se ochraně životního prostředí, a Max Schröder, který dává druhou šanci použitým materiálům a v domácí dílně z nich vyrábí skejty i snowboardy.

Ze Senátu Dominika Hovadová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fiala v subsaharské Africe jedná o energetice a zdravotnictví

Česká delegace v čele s premiérem Petrem Fialovou (ODS) složená ze zástupců firem z různých odvětví vyrazila do Afriky. Původní plán týdenní cesty zahrnoval pět zemí: Etiopii, Keňu, Nigérii, Ghanu a Pobřeží slonoviny a v nich setkání s představiteli. Do Abudže se nakonec Fiala nevydá, jelikož Nigérie návštěvu odřekla s odůvodněním, že nezajistila odpovídající program. Spekuluje se však, že tak učinila kvůli české podpoře Izraele.

Do Etiopie dorazila skupina už v pátek 3. listopadu, o den později se Fiala v Addis Abebě setkal se svým protějškem Abiyem Ahmedem a hovořili o energetice, těžebním průmyslu a rozšíření ekonomické spolupráce. V etiopské metropoli si Fiala prohlédl výstavu při ministerstvu vody a energetiky, kde poukázal na konkrétní problémy, ve kterých může Česko pomoci. Během dvou dnů strávených v Etiopii zamířil český premiér i do tamní nemocnice a na leteckou základnu v Bishoftu, kde se setkal s českými techniky z výrobní společnosti Omnipol.

Z Addis Abeby se delegace přesunula v neděli 5. listopadu do Nairobi, hlavního města Keni, na plánované podnikatelské fórum, kterého se účastní zástupci přibližně dvou desítek českých a přes 70 místních firem. „Jsem hrdý, že Keňa je naším klíčovým partnerem v Africe,“ uvedl Fiala pro ČTK. Zmínil novou příležitost pro české společnosti na vytvoření informačních, technologických, a dokonce vesmírných výzkumů.

„Moje vláda mění přístup k Africe. Je to světadíl s velkým potenciálem pro naše firmy. Chceme jim ještě více otevřít dveře na tamní trhy,“ uvedl premiér před odletem. Zpět se vrátí 11. listopadu.

Adéle Mhaini

Čaputová navštíví oslavy výročí 17. listopadu v Praze

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se opět zúčastní oslav, které připomenou události 17. listopadu. Do Prahy dorazí vpředvečer výročí, program její návštěvy se ještě upřesňuje, jak sdělil ve čtvrtek 2. listopadu deníku Blesk tiskový mluvčí prezidentky Martin Strižinec.

Loni se Čaputová setkala se svým protějškem Milošem Zemanem, následně diskutovala se studenty Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Její účast byla kvůli válce na Ukrajině do poslední chvíle nejistá. „Nevěděla jsem, jestli nebudu muset zůstat na Slovensku, jakožto prezidentka jsem totiž vrchní velitelkou ozbrojených sil. Nakonec mi ale okolnosti přijet umožnily a jsem za to ráda,“ řekla tehdy studentům. Večer před výročím položila kytici u památníku na Národní třídě.

Do Česka se letos vydá podruhé, v lednu přijela pogratulovat nově zvolené hlavě státu Petru Pavlovi. Stejně jako Češi i Slováci mají Den boje za svobodu a demokracii mezi státními svátky. V posledních letech ho provázely protivládní demonstrace, například v roce 2021 ji iniciovala strana současného slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD).

Adéla Vymazalová

Vláda prodloužila namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem

Prodloužení namátkových hraničních kontrol o dalších dvacet dnů schválila vláda na zasedání ve středu 1. listopadu, den před jejich plánovaným koncem. Učinila tak na návrh ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), který informaci uvedl na sociální síti X. Policie je bude provádět na všech 27 hraničních přechodech.

Kontroly zavedl český kabinet 4. října na plánovaných deset dní, kvůli aktuální situaci s nárůstem nelegální migrace v Evropě je prodloužil o dalších dvacet. Stejně učinil i nyní. „Dokud nebude fungovat skutečně účinná ochrana vnější hranice EU, budeme muset dopady nelegální migrace řešit na vnitřních hranicích schengenského prostoru,“ napsal Rakušan. Nařízení následně obnovilo také Slovensko na vnitřní hranici s Maďarskem.

Ke stejnému opatření vůči Slovensku se dříve uchýlily i Polsko s Rakouskem. Zamezily tím pašerákům lidí využívat své území jako náhradní cestu do západoevropských států.

Radek Kašík

Ekonomika

Jurečka čelí kritice odborů, ČMKOS plánuje hlasité protesty

Odborový svaz státních orgánů a organizací vyzval ve čtvrtek 2. listopadu premiéra Petra Fialu (ODS), aby obnovil sociální dialog. Podle něj ho narušil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který mimo jiné zastává funkci garanta odměňování zaměstnanců v celém veřejném sektoru. Nesvolal totiž schůzku slíbenou na říjen, kde měly obě strany dokončit jednání o platech na rok 2024. Jurečka kritiku odmítl.

„V úterý 7. listopadu proběhne původně avizovaná schůzka, která se měla odehrát koncem října. Pokud zástupci odborů měli zájem, tak jsem s nimi vždy jednal. Ve svém prohlášení, že s nimi nejednám, neříkají pravdu,“ napsal na sociální síti X.

Poslední setkání odborů s Jurečkou se uskutečnilo 22. září. Právě na něm ministr slíbil, že se znovu sejdou během října. „My to vnímáme jako určité plivnutí do tváře sociálnímu partnerovi a dokonce si myslím, že to můžeme vnímat jako konec sociálního smíru,“ uvedl na tiskové konferenci předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. Zástupci odborů avizovali, že jsou připraveni dialog vést, ale jedině když je vláda patřičně vyslyší.

Výrazněji dala najevo nespokojenost Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a vyhlásila den protestů proti vládě. Uskuteční se symbolicky 27. listopadu na výročí generální stávky z roku 1989. Důvodů pro rozhořčení je podle předsedy ČMKOS Josefa Středuly mnoho.

„Zásadní snížení životní úrovně lidí a jejich rodin, návrhy v oblasti důchodů, nepředložení snížení věku pro odchod do důchodu pro náročné profese, nárůst cen energií. Také se jedná o dopady konsolidačního balíčku. Považujeme je za fatální, nebezpečné a zhoršující životní úroveň nejen zaměstnanců a jejich rodin,“ řekl podle Novinek.cz. Zdůraznil také, že jsou odbory připravené udělat vše, aby byly protesty velmi hlasité.

Z tiskové konference Eliška Šilerová

Jsme asi před stávkou, řekla Seidlová také za školské odbory

Napjatá je kvůli finanční situaci také atmosféra ve školství. „Opravdu už nastává doba, kdy jsme asi před stávkou,“ uvedla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová. Jako důvod případné stávky uvádí snižování platů nepedagogickým pracovníkům, jako jsou kuchařky, hospodáři nebo IT specialisté.

Zástupci ČMOS PŠ kritizují především, že návrh státního rozpočtu pro rok 2024 přiděluje ministerstvu 272,9 miliardy korun, což je proti letošním 269 miliardám více jen o necelé čtyři miliardy. Zároveň se mají od ledna učitelům zvyšovat platy tak, aby jejich výše dosáhla 130 % průměrné mzdy, ministr Mikuláš Bek (STAN) v minulosti uvedl, že vzrostou přibližně o 2500 korun. Rozpočet pro resort ale současně počítá s 2% snížením platů pro nepedagogické pracovníky, což Seidlová odmítá. Podle současného návrhu tomu mohou zamezit jen ředitelé škol, pokud sáhnou do peněz pro pedagogy. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že snížení platů zajistí úsporu 9,2 miliardy.

Jak by se měla stávka uskutečnit, není zatím jasné, ale svaz už vyzval k aktivaci příslušných výborů. Předseda svazu František Dobšík později v rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že existuje několik variant: od symbolické hodinové až po uzavření škol na celý den. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout až příští týden, svaz totiž čeká na případné dílčí úpravy rozpočtu ve druhém čtení. Dobšík také zdůraznil, že stávka by neměla být vnímána jako akce proti ministru školství, naopak ho má do jisté míry podpořit ve vyjednávání o rozpočtu.

Tadeáš Kirschner

O Dukovany projevili zájem tři uchazeči, poslední slovo má vláda

O dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany projevily zájem americko-kanadský Westinghouse, francouzská EdF a korejská společnost KHNP. Pro podání závazných nabídek na stavbu pátého bloku a nezávazných nabídek na další tři bloky měly čas do úterý 31. října. Výsledky oznámí ČEZ do konce roku, o vítězi následně rozhodne vláda.

„Jsme rádi, že se potvrdil silný zájem všech tří uchazečů. Nyní provedeme vyhodnocení nabídek a předáme zprávu Ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě k finálnímu schválení,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač v tiskové zprávě.

Společnost Elektrárna Dukovany II posoudí nabídky jak z ekonomického, tak i obchodního a technického hlediska. Komise bude postupovat na základě doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. O konečné rozhodnutí se postará vláda, na schválení tendru má tři měsíce. Podpis smlouvy je naplánovaný na prosinec příštího roku.

Pátý blok by měl být dokončen do roku 2036. Jako nejdůležitější výhody jaderné energetiky vidí ČEZ zajištění energetické stability, nízké provozní náklady, bezpečnost provozu, stabilní akceptovatelnou cenu a spolehlivost dodávek elektřiny.

Jan Beránek

Továrnu na baterie Volkswagen u Plzně nepostaví. Plány stáhl

Zóna u Líní u Plzně byla jednou z možností pro Volkswagen na stavbu čtvrté gigafactory na baterie. Ze záměru však ustoupil. Jako důvod uvedl pomalu se rozvíjející trh s elektromobily, jak vyplývá z prohlášení šéfa představenstva Olivera Blumeho ze středy 1. listopadu. Vláda proto začala jednat s dalšími investory.

Automobilka v současné době nevidí ekonomické důvody pro stavbu, chce však nadále rozvoj elektromobility podporovat. „Jsme odhodláni pomáhat s transformací automobilového průmyslu. Budoucnost společnosti Škoda Auto je elektrická,“ uvedl Klaus Zellmer, předseda představenstva Škoda Auto.

Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) nadále počítá s výstavbou gigafactory, považuje ji za jeden ze strategických cílů. „My nemůžeme dál čekat s rozhodnutím firmy Volkswagen a to znamená, že se budeme soustředit na jiné projekty,“ řekl Fiala na brífinku po jednání vlády.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že kabinet v současné době otevřel diskusi s pěti potencionálními investory. Podle Síkely jsou jednání v různých fázích. Aby zajistil jejich klidný průběh, zatím jména investorů nezveřejní.

Budoucnost pozemku v Líních u Plzně zatím zůstává nejistá. „Pokud investorem nebude Volkswagen, bude to muset být jiný investor podobného významu, případně budeme vracet pozemek armádě,“ dodal Síkela.

Jan Horáček

Část energií může zdražit o 71 %, vláda mluví celkově o jednotkách

Lidé si za elektřinu v příštím roce připlatí. Takový závěr vyplývá z návrhu Energetického regulačního úřadu z 30. října. Domácnostem by se měla regulovaná část poplatku zvýšit o 71 procent, což zdraží elektřinu asi o 1408 korun za megawatthodinu (MWh) s DPH. Kvůli možnému vývoji se střetly vláda s opozicí.

Velkým odběratelům se cena zvedne ještě více, na hladině vysokého napětí meziročně o 113 procent a u velmi vysokého napětí o 206 procent. U plynu by měl být růst mírnější, v domácnostech asi o 39 procent, u velkých odběratelů o 42,5 procenta. Definitivní ustanovení vydá úřad na konci listopadu.

Premiér Petr Fiala (ODS) výrazné zdražení nepřipouští. „Koncové ceny elektřiny v příštím roce stoupnou oproti letošnímu roku maximálně o jednotky procent,“ řekl na vládním brífinku. Argumentuje klesáním ceny silové energie.

Na vládu se snesla kritika ze strany opozice. „Jestliže cena za regulovanou složku z celkové ceny, kterou platí každý spotřebitel, činí přibližně třicet procent a tato část se zvýší o 71 procent, tak nevím, kde vzal ty jednotky procent,“ reagoval pro ČT24 místopředseda hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Premiér se vůči výtkám opozice ohradil. Podle něj má předchozí kabinet zásadní podíl na nynější energetické situaci.

Do nových cen se promítne přenesení části plateb na odběratele. Ty letos dotoval stát z důvodů energetické krize. Podle předběžných odhadů hrozí až trojnásobné zdražení u některých průmyslových firem, což by mohlo oslabit jejich konkurenceschopnost. Navíc podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, zdražení posílí inflaci.

Eliška Charvátová

Kultura

Queer filmový festival Mezipatra přivádí návštěvníky na rozcestí

V Praze začal queer filmový festival Mezipatra, který uvede celkem 69 snímků z 27 různých zemí, z nichž 10 se uchází v mezinárodní soutěži o hlavní cenu poroty. Řada tvůrců se účastní osobně, například německý herec a režisér Fabian Stumm nebo francouzský režisér Gaël Lépingle. Program doplňují workshopy, diskuse nebo přednášky.

Na rozcestí, takové je téma 24. ročníku a právě tam diváky zavedou vybrané příběhy. „Myslím, že na rozcestí se ocitáme všichni každý den našich životů. A jsou to jak taková malinká rozcestí, jako třeba na co půjdeme na Mezipatrech do kina, tak i třeba to, jak naším rozhodnutím ovlivníme celou společnost,“ uvedla programová koordinátorka Kristýna Genttnerová na slavnostním zahájení 2. listopadu.

Přehlídku zahájila love story Ohňostroje podle skutečné události, která zachycuje dva chlapce v 80. letech na Sicílii v extrémně homofobním prostředí. Na programu jsou i filmy Míjení, kde harmonický gay vztah naruší milostná aféra s ženou, nebo Blue Jean, kdy si tělocvikářka za vlády Margaret Thatcherové snaží udržet zaměstnání, a proto potlačuje vlastní identitu.

Promítat se budou i snímky, které už získaly ocenění na jiných festivalech, například 20 tisíc druhů včel. Stříbrného medvěda si z Berlinale odnesla osmiletá Sofía Oterová jako nejmladší herečka v historii. Ztvárnila holčičku, která si začíná uvědomovat svou trans identitu. „Její maminka má tři děti, o které se musí starat a je na to sama. Shání si práci, která by dokázala celou rodinu uživit. Je sochařkou a k práci používá včelí vosk, což je velmi poetické. A malou holčičku a její dva sourozence bere na prázdniny k babičce. (…) Film krásně vykresluje mezigenerační dialog – jak si často rozumíme a jak si také často nerozumíme,“ přiblížil ředitel festivalu Pavel Bicek.

Diváci se mohou těšit na sérii krátkých filmů s názvem Srdečné pozdravy z Evropy, která upozorňuje na ohrožení lidských práv ve střední Evropě, nebo na dokumenty Pupeční šňůra, ty poukazují na problematické vztahy v rodině. Akce se 11. listopadu přesouvá do Brna, kde 17. listopadu slavnostně skončí.

Ze zahájení Sára Froňková

Pražské jaro připravilo program pro děti a mládež. Vystoupí i žáci ZUŠ

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro zveřejnil 30. října program příštího ročníku, který se uskuteční od 12. května do 3. června. Zahájí ho tradičně Smetanova Má vlast v podání Berlínských filharmoniků pod taktovkou šéfdirigenta Kirilla Petrenka. Jeden den bude patřit rodinám s dětmi, mládeži a studentům.

Pražské jaro uvede devět světových, jednu evropskou a pět českých premiér. „Festival se hrdě hlásí k současným českým skladatelům, jejichž jména jsou možná známější v zahraničí než u nás – obdobně, jak tomu bylo u dnes slavných jmen v dřívějších dobách,“ uvedl na tiskové konferenci ředitel Pavel Trojan.

Orchestre Philharmonique de Radio France uvede vedle francouzské hudby také světovou premiéru houslového koncertu skladatele Kryštofa Mařatky. Jmenuje se Svatyně – v hlubinách jeskynních maleb s odkazem na inspiraci pravěkými obrazy.

Novinkou bude celodenní program pro mladé publikum a rodiny s dětmi. Sekce s názvem SpringTEEN přinese v sobotu 19. května pestré koncerty i kreativní workshopy v prostorách Anežského kláštera a jeho zahrad. Kromě hudby klasické zazní pop, jazz a elektronika. Chybět nebudou ani interaktivní momenty a open air koncert. Příležitost vystupovat zde dostanou také mladí hudebníci ze základních uměleckých škol.

Příští, 79. ročník Pražského jara uzavře evropská premiéra skladby Superorganisms, zkomponované na společnou objednávku hned pětice světových orchestrů, včetně České filharmonie.

Z tiskové konference Anna Peclová

Sport

Rekordní návštěva fotbalistky k výhře nedotlačila, postup se vzdaluje

Česká ženská reprezentace remizovala v duelu Ligy národů s výběrem Bosny a Hercegoviny 2:2. Utkání viděl historicky nejvyšší počet diváků na ženském fotbale v Česku. Do ochozů nové Malšovické areny v Hradci Králové si v úterý 31. října našlo cestu 7488 fanoušků.

Dosavadním rekordem bylo 6822 diváků v Edenu na zápase Ligy mistryň mezi Slavií a Bayernem Mnichov v březnu 2019. Nejvyšší návštěva na ženský národní tým přišla loni na teplická Stínadla, kde prohru 0:1 s Islandem vidělo 3242 lidí.

Češky úvod důležitého utkání nezachytily a po chybě v obraně otevřela skóre v 6. minutě kapitánka Milena Nikolićová. Domácí hráčky si pak vytvořily tlak a množství šancí. Tu největší měla Franny Černá, když hlavičkovala pouze do tyče. Svěřenkyně trenéra Karla Rady se dočkaly zaslouženého vyrovnání po půlhodině hry. Po rohovém kopu se prosadila záložnice AC Milán Kamila Dubcová.

Druhý poločas začal podobně jako první. Fotbalistky z Balkánu předvedly krásnou akci: Emina Ekičová po parádní kličce přihrála před branku osamocené Nikolićové, která přidala svou druhou trefu v zápase.

Češky ale odpověděly i podruhé. V 67. minutě napálila odražený míč do branky Černá a srovnala na 2:2. „Byl to úplně neuvěřitelný pocit. Nejen kvůli skvělým fanouškům, ale byl to i můj první gól v reprezentaci,“ řekla nadšená útočnice Slavie v rozhovoru pro ČT Sport.

Do závěrečného hvizdu už se skóre nezměnilo, a týmy se tak rozešly smírně. Češky jsou ve své skupině Ligy národů B na druhém místě bod za Bosnou. A v posledních dvou prosincových zápasech s Běloruskem a Slovinskem nebudou mít postup do vyšší ligy ve vlastních rukou.

Václav Hojný

A zase střídání v čele: znovu vede Sparta, Slavia selhala s Plzní

Fotbalová liga se dál zamotává. Zatímco v minulém kole podlehla Sparta, tentokrát ztratila všechny body zase Slavia a přenechala první místo zpátky pražskému rivalovi. Letenští vedou po výhře nad Bohemians 2:0 o dva body, Slavia přišla o sérii 23 domácích ligových zápasů bez porážky, kterou přerušila Plzeň díky dvěma trefám Erika Jirky a vítězství 2:1. I po výhře ve vzájemném střetnutí ztrácí na Slavii stále osm bodů, má ale zápas k dobru.

Sparta do sobotního utkání nevkročila příliš přesvědčivě. Na rozdíl od středečního pohárového klání v Ďolíčku sice neobdržela první branku, gólu se ale dočkala až ze sporného pokutového kopu po faulu na Jana Kuchtu v 68. minutě zápasu. „Penaltový zákrok jsem z opakovaných záběrů neviděl, ale z mého pohledu se jednalo o jasnou penaltu, hráč do souboje šel moc tvrdě,“ prohlásil sparťanský trenér Brian Priske.

„Tak tady pískejme tyhle soft penalty a bude to dobrý,“ oponoval kouč hostů Jaroslav Veselý a při odchodu z tiskové konference poznamenal ironicky: „Být to na opačné straně, tak náš hráč dostane ještě kartu.“ Komise rozhodčích se za sudího Marka Radinu postavila a v komuniké uvedla, že situaci posoudil správně.

Vítězství v závěru ještě pojistil gólem střídající Lukáš Sadílek. „Byla to pro mě obrovská úleva, od začátku sezony jsem gól cítil, ale žádný mi tam nechtěl padnout. Vždycky jsem byl zvyklý podporovat ofenzivu,“ oddechl si.

Překvapivější byl průběh utkání v Edenu, kde v neděli 5. listopadu hostil domácí celek stíhající Viktoriány. A do zápasu vkročil mnohem lépe, když se už ve 13. minutě po centru Conrada Wallema prosadil hlavou Mick van Buren.

Počínaje tímto momentem ale začali přebírat kontrolu Západočeši. „Ztratili jsme zápas, který jsme měli dobře rozehraný. Postupem času se náš výkon zhoršoval a Plzeň se naopak zlepšovala,“ hodnotil trenér Jindřich Trpišovský. Příležitosti využil hbitý křídelník Erik Jirka a utkání otočil dvěma brankami po rychlých únicích. „V létě jsme se ho snažili získat, ale nepovedlo se nám to. I to pro nás byl signál, že bude hrát. V zápase ukázal, proč jsme o něj stáli,“ chválil slovenského útočníka kouč červenobílých.

Z Letné a z Edenu Jan Korselt

České tenistky na Turnaji mistryň do semifinále nepostoupily

České tenistky se na Turnaji mistryň v mexickém Cancúnu do závěrečných zápasů neprobojovaly. Markéta Vondroušová v dvouhře i deblový pár Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou skončily už v základní skupině. Turnaj se konal od neděle 29. října do pondělí 6. listopadu a provázela ho kritika, hráčky si mimo jiné stěžovaly na špatné podmínky nebo na nekvalitní kurt. „Všechny jsme byly zklamané, zápasy se mi nehrály dobře,“ řekla po turnaji Vondroušová pro iDnes.cz.

V prvním zápase podlehla polské soupeřce Ize Šwiatekové 6:7 a 0:6. Nestačila ani na tuniskou reprezentantku Uns Džábirovou po výsledku 4:6 a 3:6. Jediný set získala proti Coco Gauffové, ale i s Američankou prohrála 7:5, 6:7 a 3:6.

Krejčíková a Siniaková nejprve neuspěly proti německo-ruské dvojici Laura Siegemundová a Věra Zvonarevová 3:6, 7:6 a 5:10, zato proti Coco Gauffové a Jessice Pegulaové ze Spojených států se vytáhly 3:6, 7:5 a 10:6. Jenže na vítězství už nenavázaly, Kanaďance Gabriele Dabrowské a Erin Routliffeové z Nového Zélandu podlehly 4:6 a 5:7.

Celkovou vítězkou dvouhry se stala Šwiateková, když porazila Pegulovou 6:1 a 6:0. Ve finále čtyřhry uspěly Siegmundová a Zvonarevová, americkou hráčku Nicole Melicharovou-Martinézovou s australskou parťačkou Ellen Perezovou porazily 6:4 a 6:4.

Evelina Zitková

Počasí

První listopadové dny ochladil silný vítr, pocitová teplota klesá

Ačkoliv teplota ani v týdnu od 30. října do 5. listopadu stále zcela neodpovídala dlouhodobému normálu, vypadá to, že první listopadový týden už nenávratně přinesl sychravý podzim. Pocitovou teplotu až o čtyři stupně snížil hlavně silný vítr a přeháňky.

Začátek týdne vyzýval k procházkám. Nejteplejším dnem týdne se stalo pondělí, kdy bylo převážně polojasno a teploty dosáhly k 19 stupňům. V dalších dnech teplota na celém území pozvolna klesala a Češi se nevyhnuli ani deštníkům. Nejvydatnější deště se vyskytly v pátek odpoledne a nárazy větru dosáhly rychlosti 90 kilometrů za hodinu. O víkendu pak vítr lehce zeslábl a s ním i deště.

Do Krkonoš v noci z pátku na sobotu dorazilo první větší sněžení nadcházející zimy. Hřebeny pokrylo téměř 15 centimetrů sněhu. Měřící stanice na poštovně Anežka na vrcholu Sněžky zaznamenala v sobotu ráno minus dva stupně a pocitově až minus 12 stupňů Celsia. Sněžení zasáhlo také Šumavu, kde napadlo až 17 centimetrů sněhu. První slabý letošní sníh napadl o víkendu i v Jeseníkách, kam první záchvěv zimy přišel tento rok podstatně později, než je zvykem.

Veronika Sudková