16. listopadu 2023, Carolina č. 1037

události od 6. do 12. listopadu


Z domova

Zemřel Karel Schwarzenberg, stálice české polistopadové politiky

Ve věku 85 let zemřel Karel Schwarzenberg. V noci na neděli 12. listopadu podlehl ve vídeňské nemocnici problémům s ledvinami. Z pozice ministra zahraničí, vicepremiéra či kancléře prezidenta Václava Havla výrazně ovlivňoval vývoj polistopadové politiky. Poslední rozloučení se uskuteční 9. prosince v katedrále svatého Víta.

„Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním. Bylo mi velkou ctí znát ho osobně. Jeho noblesu, moudrost, laskavý humor a evropský přesah budu postrádat,“ napsal prezident Petr Pavel na síť X. „Karel Schwarzenberg sloužil celý svůj život naší zemi. Činil tak i v roli senátora. Dnes ráno jsem na pietním místě v Senátu uctil jeho památku a podepsal kondolenční dopis jeho rodině,“ sdělil předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS).

Schwarzenberg zastával už od roku 1984 post prezidenta Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, po revoluci mimo už zmíněných funkcí také kandidoval na prezidenta, ve volbách v roce 2013 ho ale porazil Miloš Zeman.

Působil v ODA, na ministra zahraničí ho nominovala Strana zelených. Následně spolu s Miroslavem Kalouskem založil TOP 09. Ten na síti X vzkázal: „Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal.“

David Čížek

Stávka lékařů stále hrozí, s ministerstvem se na platech neshodli

Zástupci ministerstva zdravotnictví, Sekce mladých lékařů ČLK a zdravotnických odborů se na dalším jednání ve středu 8. listopadu dohodli na budoucí spolupráci v oblasti vzdělávání a pracovních podmínek lékařů. V klíčové otázce navýšení platů, kvůli které hrozí výrazné omezení péče od 1. prosince, se ale stále rozcházejí. „Ale pevně věřím, že se dohodneme,“ prohlásil Jan Přáda, viceprezident ČLK. Strany se znovu setkají v pondělí 13. listopadu.

„Navrhli jsme garanci nepodkročitelné výše, která by znamenala, že by všichni lékaři měli důstojný plat,“ vysvětlil Radek Policar, vrchní ředitel pro legislativu a právo Ministerstva zdravotnictví. Zároveň upozornil, že nárůst by se netýkal všech zdravotníků, ale pouze těch s nižšími příjmy. Dále resort připravuje k 1. lednu 2025 speciální zákon, který by odměny dále navýšil.

„Tento model nepovažujeme za úplně šťastný, protože se týká pouze některých lékařů a některých nemocnic,“ reagoval Přáda. Poukázal, že se vztahuje pouze na fakultní nemocnice. Podle Přády ho nemohou přijmout, protože někteří lékaři, které organizace zastupují, nepracují ve státních nemocnicích.

Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče, následně představila vizi Sekce mladých lékařů a odborů. Ti opakovaně navrhují sjednotit odměňování pro zdravotníky ve všech nemocnicích bez ohledu na právní formu. Toho chtějí docílit novelou zákona, která by přechodně zavedla jednotné tarifní tabulky pro všechny. Policar s nimi nesouhlasil: „To ale rozhodně není dnešní způsob odměňování.“

Z tiskové konference Vojtěch Mareš

Školské odbory budou nejspíš stávkovat, protestovat chtějí jeden den

Školské odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu celodenní stávku, reagují tím na plánovaný rozpočet na příští rok. Jejich rozhodnutí ještě není definitivní, v příštím týdnu budou jednat s ministrem Mikulášem Bekem (STAN). Protestu se mají zúčastnit mateřské, základní i střední školy.

Zástupci odborů ho plánují kvůli poklesu platů nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky nebo školní psychologové. Vadí jim také snížení maximálního počtu hodin výuky, též známého jako PHmax, z něj totiž vychází maximální počet peněz, které škola na výuku dostane od státu.

Podle současného návrhu Ministerstva školství by se na základních školách mělo toto číslo snížit o 6 %, na středních školách o 15 % a na konzervatořích o 10 %. Resort tím chce ušetřit 1,3 miliardy korun.

Stávku oznámila 7. listopadu místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová. „Znamená to, že se na den přeruší práce. Bude záležet na tom, jestli se do toho zapojí celá škola, nebo jenom někteří zaměstnanci – pak bude na řediteli, jak zajistí provoz,“ vysvětlila podle Seznam Zpráv.

Pokud se pracovníci škol budou chtít do stávky zapojit, musí na to upozornit ředitele nejméně tři dny před jejím začátkem. „V tuto chvíli máme informaci z některých krajů, že by do ní určitě šla polovina škol,“ nastínila Seidlová.

David Čížek

Pekarová Adamová dál vede TOP 09, prvním místopředsedou je Válek

Předsedkyně Poslanecké sněmovny a dosavadní šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na sobotním celostátním sjezdu strany svou pozici obhájila, začíná tak třetí dvouleté období. Neměla žádného protikandidáta. Na prvního místopředsedu z dosud řadového povýšil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Na postu vystřídal senátora a člena vedení horní komory Tomáše Czernina.

Pekarová Adamová získala ze 177 přítomných delegátů hlasy 142 z nich. V projevu před volbou zdůraznila zejména náročnou situaci, ve které se koaliční vláda nachází. „Prožíváme obzvláště složitou dobu. Víme, že kroky, které děláme, nejsou obecně přijímány s nadšením,“ přiznala. „Chci Vám poděkovat, že společně tvoříme rodinu TOP 09.“

Nominaci na prvního místopředsedu obdrželi Válek a Jan Jakob, šéf poslanců. Ten se však kandidatury vzdal ve Válkův prospěch. „Vlastík je skvělý ministr zdravotnictví i vicepremiér. Domnívám se, že pro stranu je aktuálně lepší, aby byl prvním místopředsedou on,“ odůvodnil. Válka poté podpořilo 167 delegátů.

Na sjezdu vystoupili jak premiér a šéf ODS Petr Fiala, tak i předsedové dalších koaličních stran. Lídři koalice SPOLU chválili zejména společnou kandidaturu do evropských voleb příští rok, zatímco Vít Rakušan (STAN) a Ivan Bartoš (Piráti) vyzdvihovali především hodnoty jejich stranám a TOP O9 společné. „Manželství pro všechny, istanbulská úmluva, platba eurem,“ jmenoval Rakušan.

Řadovými místopředsedy se stali Czernin, Michal Kučera, Matěj Ondřej Havel a Martina Ochodnická. Sněmu se též zúčastnili bývalí předsedové Miroslav Kalousek a Jiří Pospíšil, na rozdíl od předchůdce a čestného předsedy Karla Schwarzenberga, který ze zdravotních důvodů musel zůstat ve vídeňské nemocnici, kde v noci na neděli zemřel. „Zanechal nám odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést,“ napsala na sociální síť X staronová předsedkyně.

Ze sjezdu Dan Petrášek

Sedmnáctý listopad nabádá k aktivitě a diskusi o budoucnosti

Festival svobody se letos vedle tradiční vzpomínky na sametovou revoluci pokusí rozproudit diskuzi na aktuální společenská témata. Návštěvníci se mohou těšit kromě klasického programu třeba na předávání cen neznámým hrdinům, kteří za sebou mají velké příběhy.

Praha zahájí Den boje za svobodu a demokracii na Albertově už v dopoledních hodinách. Nebude se ale jen vzpomínat, na pietní blok naváže diskuze s budoucími politology, odpoledne zase ozvláštní debata Sametový rozvod: Česko a Slovensko po třiceti letech.

Václavské náměstí ožije Koncertem pro budoucnost, který vede k zamyšlení už svým tématem: příroda, člověk, stroj. „Nechceme jen připomínat, ale i řečnit o naší společné budoucnosti,“ poukázal jeho mluvčí Jan Gregar. Na pódiu v centru Prahy se vystřídají desítky umělců i zástupců občanské společnosti.

Odvahu ocení nezisková organizace Post Bellum, která večer v Národním divadle předá Ceny Paměti národa hrdinům z řad obyčejných lidí. Mezi ně patří například Jan Litomiský, který za pomoc politickým vězňům strávil dva roky ve vězení, nebo Marie Šidová, jejíž rodina v 50. letech pomáhala ukrývat katolického kněze. Projev na předávání přislíbil mimo jiné prezident Petr Pavel.

Na své si v památný den přijdou také milovníci umění, událost kulturně doprovodí Korzo Národní iniciativy Díky, že můžem. V Obýváku Václava Havla návštěvníci zavzpomínají na Olgu Havlovou u příležitosti jejích nedožitých 90. narozenin. Nezaměnitelnou Modlitbu pro Martu, která zazní v symbolický čas 17.11 z balkonu Paláce Metro, doprovodí živě malovaný videomapping.

Veřejnost se může těšit i na akce mimo hlavní město, například festival Brněnský sedmnáctý letos ponese téma Opomíjený disent. Koncerty, průvody a happeningy budou na místní čekat i ve Zlíně, Pardubicích, Ústí nad Labem a v dalších městech. Zavzpomínat mohou i ti, kteří nestihnou dorazit osobně, potěší je možnost zapálit svíčku k pietě na dálku přes webové stránky.

Z tiskové konference Barbora Králová

Ulicemi na svatého Martina zavoněly husí speciality a dobré víno

Slavnosti pečené husy, bramborových lokší, červeného zelí a mladých vín ze všech koutů republiky zahalilo v sobotu 11. listopadu deštivé nebe. Ani nevlídné počasí však neodradilo návštěvníky a obyvatele Prahy, aby vyrazili do ulic a svatého Martina přivítali jaksepatří.

Z jedenáctého pilíře Karlova mostu přesně v 11 hodin a 11 minut vyšel průvod svatého Martina na bílém koni. Tradičně ho vedlo jedenáct husopasek s hejnem hus, následovala družina římských vojáků a bubeníků v dobových kostýmech, kteří volali: „Místo pro svatého Martina!“

Symbolicky tak zahájili slavnosti, které se konaly na mnoha známých pražských místech. Barevné stánky, které nabízely návštěvníkům mladé víno, husí speciality i moravské koláče, zaplnily například náplavku na Rašínově nábřeží, náměstí Jiřího z Poděbrad nebo prostor pod Píseckou branou nedaleko Pražského hradu.

Živo bylo také na Letné, a to ve venkovních i vnitřních prostorách Národního zemědělského muzea, kde nabitý program zpestřil den jak dospělým, tak dětem. Návštěvníci mohli zhlédnout představení starokladrubských koní, vyzkoušet si výrobu vinné šťávy nebo si opéct na ohni jablíčka. V budově mezi expozicemi si děti vyráběly vlastní lucerničku. Atmosféru u sklenky vína zpříjemnila tradiční cimbálová muzika.

Z Karlova mostu Veronika Houdková

Finančních útoků v online prostoru přibývá, škoda přesahuje miliardu

Počet peněžních útoků prudce stoupá, podle statistik policie se proti roku 2021 zvýšil zhruba o polovinu. Vyplývá to z říjnového průzkumu, který v úterý 7. listopadu představila Česká bankovní asociace (ČBA) a výzkumná agentura Ipsos.

S nějakou formou finančního podvodu v kyberprostoru se setkala podle výzkumu více než polovina Čechů. I přes stoupající počet útoků klesl počet lidí, kteří znají ve svém okolí někoho, kdo se stal jeho obětí. Letos je to pětina dotázaných, loni to byla třetina. ČBA přikládá zlepšení situace kampaním.

„Kyberbezpečnost se v dnešní digitální době týká téměř každého z nás, proto Česká bankovní asociace usilovně pracuje na zvýšení povědomí o praktikách e-šmejdů. Zároveň se snažíme veřejnost naučit, jak může útoky podvodníků odhalit a bránit se jim,“ říká Monika Zahálková, výkonná ředitelka ČBA.

Celkový počet napadených klientů do září letošního roku je 50 tisíc. Nejčastěji čelí e-mailům, které slibují velkou výhru v soutěži nebo dědictví od vzdáleného příbuzného, další se tváří jako zásilka od přepravní společnosti či jako zpráva od banky. Skoro deset procent respondentů se pak setkalo s telefonátem, ve kterém se podvodník vydává za bankéře. Celková částka, kterou se letos podařilo těmito způsoby odčerpat, přesahuje miliardu.

Z tiskové konference Jiřina Marešová

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Fiala zakončil turné po subsaharské Africe bez návštěvy v Nigérii

Premiér Petr Fiala (ODS) přiletěl v sobotu 11. listopadu do Prahy a uzavřel cestu subsaharskou Afrikou. V jejím závěru navštívil Ghanu a Pobřeží slonoviny, na rozdíl od původního plánu vynechal Nigérii, která program na poslední chvíli zrušila.

Tamní představitelé odvolali setkání s odůvodněním, že nebyli schopni zajistit odpovídající přijetí a program. Podle diplomatických zdrojů však mohli reagovat na českou podporu Izraele v OSN. Proti tomu se ohradil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) a informace označil za nepodložené spekulace, které zbytečně snižují význam Fialovy diplomacie. „Žádný politický signál ani podtext v tom nebyl,“ doplnil pro ČTK na tiskové konferenci ve Vilniusu.

Po Keni a jednání s prezidentem Williamem Rutem vyrazil vládní speciál do Akkry, kde delegaci přivítali předseda ghanského Národního shromáždění Alban Bagbin i viceprezident Mahamudu Bawumia. Zemi označil Fiala za klíčového spojence v regionu a podpořil dodávky další obranné techniky. „Velký potenciál pro rozvoj dalších vztahů vidím například v těžebním průmyslu, energetice nebo obranné spolupráci. Věřím, že se nám tyto příležitosti podaří využít,“ uvedl na webu úřadu vlády.

Fiala navázal na dlouhodobou snahu české diplomacie zlepšit vztahy s africkými státy. „Je to kontinent, kde politická podpora otevírá dveře byznysu. A i z tohoto důvodu je důležité, že jsem tu byl,“ zhodnotil premiér cestu na poslední zastávce v Pobřeží slonoviny.

Kryštof Kadlčík

Lipavský: Ruské imperialistické ambice ohrožují naši nezávislost

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) navštívil v úterý 7. listopadu Vídeň. S protějškem Alexanderem Schallenbergem diskutovali také o situaci na Ukrajině, v Izraeli a ve střední Evropě.

Šéf české diplomacie ocenil přístup sousední země po útoku teroristického hnutí Hamás na Izrael, Rakousko patřilo spolu s Českem ke čtrnácti zemím hlasujícím v OSN proti příměřím s Hamásem. „Jsem moc rád, že s Rakouskem v otázce práva Izraele na sebeobranu zaujímáme stejný postoj,“ citovaly ho stránky resortu.

Ministři jednali také o rozšíření Evropské unie. „My samozřejmě podporujeme, aby se rozšiřovací proces aktivně věnoval Ukrajině a Moldavsku, abychom podporovali země v naplňování přístupových kritérií. Zároveň ale musí být proces spravedlivý a nesmí nikoho vynechat,“ dodal pro Českou televizi.

V projevu v Diplomatické akademii varoval před nebezpečím: „Ruské imperialistické ambice ohrožují naši nezávislost a suverenitu.“ Podle serveru Novinky.cz uvedl, že Kyjev musí být tím, kdo bude souhlasit s případným mírovým řešením. V opačném případě by situaci přirovnal k roku 1938, kdy se Československo muselo zříct pohraničí.

Jonáš Burger

Ekonomika

Pošta se rozdělí na dva subjekty a nabídne občanům nové služby

Česká pošta nově převezme některé agendy například Úřadu práce. Její pracovníci tak mohou pomoci občanům s elektronickým podáním žádosti o dávky či dalšími kroky v oblasti digitalizace, jíž teď úřad prochází. Plán na tiskové konferenci v úterý 7. listopadu představili ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), šéf České pošty Miroslav Štěpán a ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.

Podle Štěpána stabilizuje dlouhodobé hospodaření České pošty a rozšíří nabídku o nové služby. Nově se také komerční služby vyčlení do státní akciové společnosti Balíkovna. „K tomu, abychom mohli i nadále rozvíjet služby Balíkovny, je potřeba ji oddělit od České pošty. To, co dneska Balíkovnu brzdí, je její spojení s ní,“ dodává.

Ministr vnitra Rakušan poukázal také na obrovský infrastrukturní dosah, který pošta lidem v regionech přibližuje státní služby. Zrušením tří set poboček podle něj pouze „zatáhla za nouzovou brzdu“, provoz to ale nijak nenarušilo. „Poptávka po poštovních službách dramaticky klesala, kapacita zůstávala stejná, což se pak odrazilo na hospodaření podniku, a to jsme chtěli změnit,“ říká Štěpán. Náklady transformace v příštích letech odhaduje na 3,3 miliardy korun.

Promění se i fungování Úřadu práce, od kterého přejímá některé agendy právě Česká pošta. S nižšími náklady a dostupností může pomoci dalším úřadům a organizacím. Především zprostředkuje digitální komunikaci se státem těm občanům, kteří toho zatím nejsou schopni sami.

Z tiskové konference Klára Košacká

Kultura

Havlíček není neviditelný. I po 80 letech má stále své obdivovatele

Návštěvníky útulného Café na slovíčko v Benešově vítaly tiché tóny kytary. A když se usadili, básník a prozaik Pavel Hoza pronesl: „Opravdový domov nikdy neopouštíme, nosíme ho až na práh věčnosti, nosíme ho sebou, i kdybychom o něm měli jen snít.“ Citátem ze své připravované publikace začal v pátek 10. listopadu literární program věnovaný Jaroslavu Havlíčkovi.

Od smrti významného spisovatele, představitele psychologické prózy, uplynulo 80 let. Mezi jeho stěžejní tituly patří Neviditelný, Helimadoe nebo Petrolejové lampy.

Vzpomínkový večer tvořily tři hlavní tematické okruhy, které připomněly Havlíčkovo bydliště, život a jazyk užitý v dílech. Jeho hudební tvorbu přiblížil hrou na kytaru Robert Slezák. O rodném městečku Jilemnici v Podkrkonoší promluvil Jan Luštinec, český historik, politik a emeritní ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici. Ten také shodou náhod vyrůstal v autorově domě, Hamplhausu.

Na Luštince navázal Hoza, pedagog a spoluzakladatel Benešovského literárního festivalu: „Díla zachycují vícevrstevnatou pravdu a zároveň jsou lidská a nadčasová, mají básnickou hodnotu.“ O Jaroslavu Havlíčkovi zpracoval mimo jiné i rozsáhlou esej, kterou společně s texty o Janu Čepovi a Františku Hrubínovi publikuje ve své nové knize.

„Havlíček se pořád čte a je oblíbený, z toho máme samozřejmě radost. Lidé mají potřebu dozvědět se něco víc a to je úžasná vizitka,“ zakončil Luštinec a s jiskrou v očích popřál obecenstvu, aby se dobře zaforotili na zejmu, tedy po krkonošsku zaopatřili na zimu.

Ze setkání Adéla Žeromská

Nové vydání Máje vykvetlo pod rukama Míly Fürstové

Básnická sbírka Máj získala novou podobu díky ilustracím malířky a grafičky Míly Fürstové, jejichž vernisáž se uskutečnila 8. listopadu v pražské Galerii Miro na Strahovském nádvoří. Součástí večera byl také křest knihy, Máj je její třetí ilustrovanou klasikou. „Je to pro mě tak trochu způsob, jak se vrátit domů,“ prozradila autorka, která dlouhodobě žije ve Velké Británii.

Míla Fürstová vystudovala Royal College of Art v Londýně, v roce 2009 se stala nejmladší členkou Královské akademie západní Anglie v Bristolu. Proslavila se zejména grafickou podobou alba Ghost Stories, kterou navrhla v roce 2014 pro kapelu Coldplay. Českou veřejnost oslovila grafikou orla pro firmu Mattoni, spolupracovala také s Miroslavem Žbirkou.

V době pandemie začala Fürstová ilustrovat knihy, konkrétně klasická česká díla, z nichž první v roce 2021 vyšla Babička Boženy Němcové. Následovala Kytice od Karla Jaromíra Erbena a do třetice dokončila Máj od Karla Hynka Máchy. Knihu ve středu pokřtil Matěj Stropnický, který ve filmovém zpracování Máje ztvárnil Viléma.

„Do každého autora a příběhu se potřebuju vžít. Jezdila jsem po Anglii a hledala jsem kousek české přírody,“ řekla autorka. Ve spolupráci s projektem Světluška vznikly také kalendáře s ilustracemi, peníze z prodeje jdou na pomoc zrakově postiženým.

Ilustrace Fürstová vytvořila technikou leptu, což je starodávná grafická technika, při níž se pomocí kyseliny porušuje povrch kovové desky, obvykle z mědi, zinku nebo oceli. Umělec speciální jehlou narušuje povrch desky tam, kde si přeje na výsledném obrazu plochy a linie.

Ke knize Máj se váže 21 ilustrací, Fürstová vytvořila tři různě barevné verze šesti kolorovaných grafik. Sbírku doplňují tři díla s názvem Touha, která zdobí tematický smrtihlav. Výstava je návštěvníkům přístupná denně do 19. listopadu.

Z vernisáže Kristina Anna Jirmanová

Ze skokanského můstku do porno průmyslu. Film Její tělo míří do kin

Sportovní kariéra Andrey Absolonové se vyvíjela nadějně, ve skocích do vody dokonce reprezentovala Česko. Vyhlídky jí ale v 19 letech utnul vážný úraz páteře, když špatně dopadla do vody z desetimetrové věže. Lékaři jí sdělili, že už nikdy nebude závodit, a proto radikálně změnila obor. Stala se z ní světově známá pornohvězda a zůstala jí až do 27 let, kdy podlehla rakovině. Její příběh zachycuje debut Natálie Císařovské a pod názvem Její tělo má premiéru 16. listopadu.

Autoři se životem Absolonové jen volně inspirovali. „Vystřídala mnoho trenérů a trenérek, ale my jsme jí přidělili pouze jednu, a její kariéra v pornu neskončila pouze po několika výstupech, ale ve skutečnosti jich natočila přes 160,“ uvedla režisérka na novinářské projekci 7. listopadu. „Snažili jsme se předat komorný a upřímný příběh i přes velkolepost stadionů,“ doplnila kameramanka Klára Belicová.

Snímek bude mít i speciální verzi pro Českou televizi, která je koproducentem. Vzhledem k námětu poběží až po desáté hodině večer, a i tak bylo zapotřebí některé scény prostříhat. Ve vysílání se tedy objeví jemnější zpracování.

Tvůrci také představili videoklip k hlavní písni. „Hudba se devadesátkami neinspiruje, nesnažili jsme se o iluzi doby, raději jsme dali prostor různým kapelám,“ prohlásil skladatel Aid Kid. „Je to symbolický film o ženě a jejím těle. Nechtěli jsme jet na rekvizity z dané doby, ale zároveň se dodrželo, že se tam neobjevuje nic nedobového,“ dodala Císařovská. Velkou výhodu přinesla tvůrcům cykličnost módy, protože mnoho herců přišlo na casting už v devadesátkovém oblečení.

Ve videoklipu se též objevují scény, které autoři ze snímku nakonec vystřihli. Nezařadili například pasáž, v níž Absolonovou jeden z režisérů porna sexuálně obtěžuje. Podle nich je pro diváky silnější vyčíst danou situaci mezi řádky, zatímco daná scéna by vše řekla naplno.

Z novinářské projekce Rozalie Pecáková

Sport

Hokejisté ve Finsku dominovali. Na Karjale ovládli všechny duely

Česká reprezentace přesvědčivě vyhrála první díl 28. ročníku Euro Hockey Tour. Na Karjala Cupu, pořádaném ve městech Tampere a Växjö, vyhrála všechna utkání, a skvěle tak vykročila na cestě k domácímu mistrovství světa. Český tým kupředu nejvíce táhli Radan Lenc společně s Davidem Tomáškem, oba vstřelili tři góly. Lenc se s pěti body dokonce stal nejproduktivnějším hráčem turnaje. Druhá příčka patřila Švédsku, třetí Finsku. Poslední skončili Švýcaři, kteří nevyhráli jediné utkání.

První zkouškou nového trenéra reprezentace Radima Rulíka byl čtvrteční zápas se Švédskem. Češi na hráče ve žlutém ihned vlétli a po gólech Lence, Tomáška, Jakuba Fleka a Lukáše Sedláka vedli po první třetině už 4:0. První švédskou branku diváci ve Växjö viděli až v 29. minutě, když skóroval Tim Heed. Švédi se ale ze svého úspěchu dlouho neradovali, neboť za dvě minuty odpověděl poslední českou brankou Adam Kubík. Ve třetí třetině snížil na konečných 2:5 Victor Ejdsell.

Skvělé rozpoložení si Češi přenesli i do sobotního utkání s domácím Finskem. Zopakovali dominantní první třetiny a díky dvěma gólům Daniela Voženílka a Matěje Stránského vedli po 12 minutách 3:0. Hra se poté přesunula na druhou stranu. Bleskově odpověděl Niko Huuhtanen a dvěma rychlými góly na začátku druhé třetiny srovnali stav Antti Suomela a Eemil Erholtz. Do konce utkání se ale radovali jen Češi, dvě branky vstřelil Tomášek, podruhé se také radoval Stránský a do prázdné brány korigoval na konečných 7:3 Lenc.

Poslední utkání proti Švýcarům bylo vyrovnanější, než nejspíše fanoušci očekávali. Diváci v Tampere Deck Aréně sledovali v neděli nejméně plodné utkání turnaje. Jediný gól vstřelil na konci první třetiny Lenc. Díky němu a také skvělému debutu brankáře Dominika Pavláta vyhrála česká reprezentace nejtěsnějším možným výsledkem 1:0.

František Mašek

České tenistky skončily na Billie Jean King Cupu znovu v semifinále

Ani po roce se nedočkali, české tenistky na finále mezinárodní týmové soutěže Billie Jean King Cup opět nedosáhly. Znovu skončily v semifinále, v němž podlehly Kanadě 1:2 na zápasy, napínavý souboj rozhodla čtyřhra, kterou výběr Petra Pály prohrál 5:7 a 6:7. Předtím v základní skupině porazil Švýcarsko a USA. Nabuzené Kanaďanky historickou účast ve finále zakončily výhrou nad Itálií.

Češky začaly skupinovou fázi proti obhájkyním titulu ze Švýcarska. Nejprve souboj 18letých tenistek ovládla Linda Nosková, která porazila Céline Naefovou po vyrovnané dvou a půl hodinové bitvě 7:6, 4:6 a 6:4. Následně Marie Bouzková přehrála Viktoriju Golubicovou dvakrát 6:4 a set neztratilo ani duo Barbora Krejčíková – Kateřina Siniaková. České tenistky tak oplatily Švýcarsku loňskou semifinálovou porážku.

To utkání proti USA už bylo vyrovnanější. Úvodní mač proti Danielle Collinsové Kateřina Siniaková nezvládla a padla po setech 3:6 a 4:6. Na 1:1 na zápasy pak srovnala Markéta Vondroušová, Sofii Keninovou porazila jasně dvakrát 6:1. Postup do play off pak zařídily ve čtyřhře Krejčíková se Siniakovou.

Vyřazovací část začala Barbora Krejčíková výborně, Marinu Stakusicovou přejela 6:2 a 6:1. Jenže poté přišla možná překvapivá prohra Markéty Vondroušové v duelu proti Leylah Fernandezové po setech 2:6, 6:2 a 3:6. Finalistu určil až debl, který byl opravdu vyrovnaný a rozhodovaly v něm drobnosti. Krejčíková se Siniakovou nakonec podlehly 5:7 a 6:7 a to znamenalo konec turnaje.

Zatímco si Kanaďanky dokráčely po výhře 2:0 na zápasy nad Itálií pro vůbec první titul, Češky na zlaté fedcupové roky z minulé dekády nenavázaly. Navíc český deblový pár oznámil po úspěšných letech, že přerušil spolupráci.

Vlastimil Mourek

Bobisty posílí rodačka ze Slovenska. Zaměří se na Světový pohár

Soupiska české bobové reprezentace se před novou sezonou rozrostla, nově za ni bude závodit slovenská rodačka Patricia Tajcnarová. „Když jsem přebíral svaz v roce 2010, nebyli jsme na tom dobře. Jsem rád, že tady můžeme po dvanácti, třinácti letech přivítat čtyři výborné piloty a že máme posilu i do ženské posádky,“ řekl Martin Bohman, předseda svazu, na tiskové konferenci 9. listopadu.

Jednadvacetiletá Tajcnarová se pro změnu rozhodla po špatných zkušenostech se slovenským svazem. „Chtěla jsem jít vlastní cestou. Neměla jsem žádnou podporu. Ani po úspěšné sezoně se jejich přístup nezměnil,“ přiblížila Tejcnarová. Když chtěla závodit na Slovensku, musela do kariéry a vybavení investovat více než jeden milion korun.

Nejzkušenější z přítomných závodníků Dominik Dvořák ocenil vyšší počet pilotů a tím i větší konkurenci, která motivuje, aby se všichni co nejvíc zlepšovali a byli úspěšní v nové sezoně.

V ní se Tejcnarová stejně jako další reprezentanti Matěj Běhounek i Jáchym Procházka chtějí soustředit na Světový pohár. Adam Dobeš by se zase rád kvalifikoval na mistrovství Evropy. „Můj největší cíl bude prohánět Dominika,“ usmál se.

Světový pohár začne 17. listopadu v čínském Yanqingu, kvůli vysokým nákladům do něj však česká reprezentace nezasáhne. Další závod je na programu 9. prosince ve francouzském středisku La Plagne.

Z tiskové konference Veronika Šlaisová

Autobus s nadživotní podobiznou Špotákové zamíří do Mostu

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková je novou ambasadorkou Olympijského festivalu 2024. Nadcházející hry v Paříži už nebude aktivně závodit, ale stráví je s českými fanoušky u jezera Most. K němu zve hned několika způsoby: podobiznou v nadživotní velikosti na dvoupatrovém autobusu, který bude v místě jezdit. A také speciálním videem, v němž mluví plynule pěti jazyky. Tedy spíš její věrná kopie.

Špotáková polep autobusu viděla poprvé, když přijel ve středu 8. listopadu k pražské Písecké bráně na oficiální prezentaci. „Věděla jsem, že bude jezdit, ale netušila jsem, že na něm budu na takové obří fotce. Když jsem přišla, opravdu jsem oněměla,“ popsala pro Sport.cz.

Fotografie pochází z roku 2016, kdy v Riu získala bronz. „Mám na něj krásné vzpomínky,“ dodala. Doubledecker propaguje Olympijský festival, který bude hostit město Most. Návštěvníci si tam budou moci vyzkoušet až 50 různých sportů a setkat se se známými sportovci.

Na sever Čech v době pařížských her láká i videopozvánka, kde sportovkyně mluví plynule pěti jazyky bez jediného zaváhání. Ve spolupráci se studenty smíchovského gymnázia vzniklo kuriózní video, ve kterém k divákům promlouvá avatar vytvořený s pomocí umělé inteligence. Má její podobu, napodobuje gesta i hlas.

„Pro mě je to poznatek, jak šlo všechno dopředu. A možná i motivace, aby se člověk naučil jazyk stejně, jako je umí avatar,“ řekla na tiskové konferenci. Přiznala ale, že je až strašidelné, jak se tyto technologie vyvíjejí. „Zatím to je ale poznat. Myslím si, že takový člověk, jako jsem já, bude poznat vždy, protože mám v řeči emoce. Ale lidi, kteří mluví jako stroj, by to nahradit mohlo,“ dodala s nadsázkou.

Z tiskové konference Alexandra Grulichová

Počasí

Teploty i v půlce listopadu zůstávají nadprůměrně vysoké

Dny se stále zkracují a Češi často do práce odcházejí i se z ní vracejí za tmy, navíc jim ranní cestu někdy komplikují namrzlá okna aut. I tak zatím nabízí listopad nadprůměrné teploty. Druhý týden přinesl denní hodnoty v rozmezí 8 až 15 stupňů Celsia, rtuť k nule klesala zase až večer.

Uplynulý týden převládalo počasí s proměnlivou oblačností, místy s přeháňkami. I přes nadprůměrné teploty, které dosud panují, je načase vyndat zimní kabáty. Svatý Martin letos dorazil na bílém koni pouze na Šumavu, kde v pátek ráno přinesly srážky poprašek nového sněhu. V tomto týdnu by se však mělo díky západnímu proudění dočasně opět oteplit a ranní minima se vzdálí od nuly.

Tato tendence a dosud vlídný podzim potvrzují zprávu od služby Copernicus, která pozoruje atmosféru, pevniny, moře a klima pod záštitou Evropské komise. Ta ve středu 8. listopadu oznámila, že letošní rok bude nejteplejším v historii meteorologického měření.

Kateřina Koblasová