23. listopadu 2023, Carolina č. 1038
události od 13. do 19. listopadu
Z domova
Česko si připomnělo listopad. Žijeme mnohem líp než tehdy, říká Pavel
Česko si v pátek 17. listopadu na Den boje za svobodu a demokracii připomnělo události z let 1939 a 1989: uzavření vysokých škol nacisty a sametovou revoluci. Po celé republice se konala řada pietních akcí, happeningů a demonstrací. Jejich centrem se jako obvykle stala Národní třída v Praze, kde výročí vzdali hold prezident i zástupci vlády a opozice. Zdůraznili hodnoty svobody a demokracie a nutnost jejich ochrany.
„Ať žije prezident!“ přivítali s potleskem Petra Pavla občané u Památníku svobody. Věnec položil společně s první dámou. „Pro mě na prvním místě 17. listopad připomíná všechny, kteří měli tu odvahu se postavit na odpor proti tehdejší moci. Nepřipomínáme jen rok 1989, ale také 1939, kdy se studenti podobně postavili na odpor nacistické moci a řada z nich za to zaplatila životem. Je to též důvodem k tomu, abychom si připomněli, co jsme za tu dobu od listopadu ‘89 všechno dokázali. Abychom si férově přiznali, že si opravdu žijeme mnohem líp než tehdy,“ pronesl.
Památku uctili i zástupci obou komor Parlamentu, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Velmi bych si přál, abychom letos možná více než obvykle vzali dnešní den nejen jako vzpomínku, ale také jako varování, výzvu a inspiraci. Uzavření českých vysokých škol a popravy studentských vůdců nacisty v listopadu 1939 a obrovský, spontánní a nesmírně silný a odvážný projev touhy po svobodě a demokracii v listopadu 1989 jsou události, které musí navždy zůstat součástí naší historické paměti,“ prohlásil Vystrčil. „Žádná země nemůže být plně svobodná, dokud ji okupují cizí vojska,“ dodala Pekarová Adamová. Protivládní odpůrci na politiky vykřikovali nenávistná hesla.
Premiér Petr Fiala (ODS) se oslav osobně nezúčastnil, zabránily mu v tom zdravotní potíže. „Svoboda i demokracie jsou křehké. Neustále je chce někdo oslabit a zničit. Nejsou trnem v oku jen diktaturám. Překážejí všem těm, kteří nechtějí respektovat pravidla, snaží se společnost ovládnout ve svůj prospěch, nemají úctu k druhým, diskusi považují za zdržování a svobodnou společnost za překážku pro své cíle. Proto musí demokracie neustále svádět zápas o svůj charakter a své udržení. Proto je terčem dezinformací, populistů a menších či větších diktátorů,“ napsal na síti X.
Za opoziční hnutí ANO kytici položili jeho šéf Andrej Babiš s místopředsedy Karlem Havlíčkem a Alenou Schillerovou. „Získali jsme svobodu se svobodně vyjadřovat, podnikat, cestovat, svobodné volby. To je samozřejmě obrovská výhoda, kterou jsme získali. A jiná věc je, že asi lidi čekali po revoluci, že naši politici, kteří tehdy měli vládnout a dnes jsou znovu u moci, to nezvládli,“ řekl Babiš. Nevyhnul se ani kritice novinářů: „Vy, média, jste samozřejmě provládní, vy jste vyhráli volby pětikoalici.“
Z Národní třídy Jan Beránek
Čaputová strávila den před státním svátkem v Praze, stejně jako loni
„Sametová revoluce v roce 1989 byla společným dílem Česka a Slovenska, položila základy demokracie a dosud z ní čerpáme,“ řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v Praze na Národní třídě, kde v denním předstihu uctila památku 17. listopadu. Dopoledne navštívila Petra Pavla na Hradě, poté se setkala s krajany ve Slovenském institutu a debatovala se studenty Univerzity Karlovy.
Stejný program zvolila už loni, tehdy se setkala s Milošem Zemanem, letos s jeho nástupcem. „Jsem opravdu rád, že si paní prezidentka našla čas k pracovní návštěvě Česka v předvečer státního svátku,“ řekl Pavel podle iDnes.cz. Přivítal ji v dopoledních hodinách na nádvoří Pražského hradu, kde zazněly hymny obou států a politici absolvovali přehlídku čestné stráže. Následně soukromě jednali o aktuálním dění v tuzemsku i zahraničí.
Čaputová odpoledne zavítala na Národní třídu, kde uctila památku sametové revoluce: „Před 34 lety tu stáli lidé proti totalitě. Stáli sjednocení a odmítali násilí, moc děkuji všem aktérům listopadu 1989.“ Na místě položila kytici a zavzpomínala, že v roce 1989 jí bylo šestnáct let a účastnila se demonstrací v centru Bratislavy.
Prezidentka také odpoledne pozdravila ve Slovenském institutu krajany, kteří žijí v Praze, ve večerních hodinách debatovala se studenty Univerzity Karlovy o dnešních výzvách pro demokracii. Z rukou rektorky Mileny Králíčkové pak převzala zlatou pamětní medaili.
Jolana Tesárková
Neztrácejte odvahu, vyzvali rektoři studenty na výročí listopadu 1939
Uplynulo přesně 84 let, co nacisté uzavřeli všechny vysoké školy. Přes tisíc nevinných studentů gestapo zatklo, devět představitelů spolků popravilo, další odvleklo do koncentračních táborů. Proto se 17. listopad 1939 zapsal jako jeden z nejtragičtějších dnů české historie. I letos památku těchto událostí uctili na pietní akci v Praze u Hlávkovy koleje zejména politici, zástupci akademické obce či další hosté.
Na shromáždění, které zahájil sbor husitským chorálem Ktož sú boží bojovníci, promluvila řada významných osobností, mezi nimi například rektoři: Milena Králíčková z Karlovy Univerzity a Vojtěch Petráček z ČVUT. Oba v projevech vzdali hold odvaze tehdejších studentů a vyzvali současné, aby ji neztráceli ani v této době. „Mezinárodní napětí, rozvrat způsobený pandemií, agresivní válka Ruska proti Ukrajině, řádění teroristů v Izraeli. Je na nás všech, abychom našli cestu zpět k mírovému soužití, a věřím, že zdravý pohled na svět našich studentů k tomu přispěje,“ řekl Petráček.
Králíčková navíc zmínila, že stejně tak jako za druhé světové války pomohla univerzita v Oxfordu československé mladé generaci dokončit studia, pomáhají dnes české vysoké školy studentům i pedagogům z Ukrajiny.
Prorektorka zmíněné Oxfordské univerzity Irene Tracey se setkání zúčastnila také a pronesla pár slov právě o podpoře, kterou po 17. listopadu 1939 Oxford poskytl i s ohledem na prosbu tehdejšího ministra zahraničí londýnské exilové vlády Jana Masaryka: „Ze všech zemí, kterým jsme během druhé světové války pomohli, jsme měli výjimečný vztah právě s Československem. V archivech stále uchováváme dopis Jana Masaryka, který napsal našemu rektorovi siru Davidu Rossovi. Velmi nás zasáhl a jeho prosba o pomoc byla vyslyšena.“
Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník upozornil na vlnu nenávisti vůči Židům, která se nyní téměř 80 let po skončení holocaustu ve světě znovu probouzí. „Připomínání chyb z minulosti nám pomáhá je neopakovat v budoucnosti. A proto nepřihlížejme narůstajícímu antisemitismu a nebo pokryteckému a přihlouplému nacionalismu a sobectví,“ vyzval. I dcera důstojníka Československé armády zavražděného nacisty Zdenka Valouchová zdůraznila, jak důležité je vzpomínat na hrůzostrašné chvíle ve světové historii, aby již žádné takové nová generace nikdy nemusela zažít.
Pietní věnce položili také předseda Senátu Miloš Vystrčil a primátor Bohuslav Svoboda (oba ODS). Na závěr pořadatelé přítomné vyzvali k pochodu k pamětní desce Jana Opletala a Václava Sedláčka, obětí listopadu 1939.
Od Hlávkovy koleje Eliška Šilerová
Student není synonymem pro naivitu, ale pro vizi, zaznělo na Albertově
K tradici 17. listopadu patří proslovy rektorů a zástupců akademické obce na Albertově, odkud v roce 1989 vycházel průvod studentů. Připomenout si ho přišli pod Vyšehradem nejen jejich současní následovníci, ale i široká veřejnost. Na pódiu promluvily významné osobnosti z českých vysokých škol, ale i prorektorka Oxfordské univerzity, která se obrátila na posluchače se slovy o lidské sounáležitosti.
Když dozněly poslední tóny studentské hymny, vystoupila rektorka Karlovy univerzity Milena Králíčková: „Vždycky během 17. listopadu vidím a vnímám světlo a naději, která je v našich studentkách a studentech. Věřím ve společné úsilí o společnost, která je spravedlivější a udržitelnější.“ Za přítomnosti prorektorky Oxfordské univerzity Irene Tracey připomněla, že právě Oxford se stal po uzavření vysokých škol nacisty útočištěm pro některé české studenty.
Tracey vzpomínala na prvního českého prezidenta Václava Havla a na jeho vztahy s Oxfordskou univerzitou. V parcích kampusu vedení Oxfordu vystavělo Havlovo prostranství, které slouží jako místo pro odpočinek a symbolizuje demokratickou debatu. „Připomeňme si, že prostřednictvím výzkumu jsme objeviteli velkých pravd o nás samotných a o světě kolem nás. Prostřednictvím vzdělání rozséváme tyto pravdy po světě. Tolerance musí být v srdci univerzitní komunity,“ pronesla prorektorka.
„Stát, který zapomene na svou minulost, je odsouzen ji prožít znova,“ citoval amerického kritika a filosofa George Santayanu předseda Rady vysokých škol Milan Pospíšil. Za studenty promluvil Michal Farník, který vyjádřil nespokojenost s horší dostupností univerzitního vzdělání pro studenty z nízkopříjmových vrstev. „Žijeme ve světě, který se potýká s klimatickou krizí i rostoucími sociálními nerovnostmi. Den studenstva nám právě připomíná, jak každý z nás má možnost být hlasem změny a jak je nutné ho zvednout a nemlčet.“ Farník využil citátu laureátky Ceny Jana Opletala Anežky Tetřevové: „Student není synonymem pro naivitu, ale pro vizi.“
Z Albertova Adéle Mhaini
Časy se mění, upozornilo Korzo Národní, a tak se dívalo do budoucnosti
Jubilejní desáté Korzo Národní navštívilo v pátek 17. listopadu podle odhadů organizátorů na 90 tisíc lidí. Přilákaly je podcasty, debaty, koncerty, výstavy a zejména tradiční zpěv Modlitby pro Martu doplněný o videomapping. Spolek Díky, že můžem v duchu letošního hesla Časy se mění připravil více než 100 programových bodů, které připomínaly hodnoty svobody a demokracie.
„Nechceme jen vzpomínat, chceme se dívat na současnost a především budoucnost. Chceme, aby byla slyšet témata, která by si Češi přáli. Cítíme potřebu debatovat také o výzvách, ze kterých má naše společnost v rychle se měnícím světě strach,“ prohlásil ředitel spolku Jan Hlaváček a zmínil například boj proti dezinformacím nebo válečné konflikty ve světě.
Už tradiční Modlitbu pro Martu nově doplnil živě malovaný videomapping. Tříaktové představení ztvárnilo motivy písně. „V prvních minutách se na paláci Metro objevila krajina, která reprezentuje pospolitost naší země, do níž následně symbolicky v 17:11 vešla zpěvačka Hana Holišová a zazpívala ikonickou Modlitbu pro Martu, poslední dějství se věnovalo budoucnosti – nastupující generaci, pro kterou svoboda není samozřejmostí ani prázdným slovem,“ přiblížil Hlaváček. Pořadatelé odhadli, že posluchačů v okolí bylo až 25 tisíc.
Na otázky Světlany Witowské v diskusi o Velké krizi médií odpovídali šéfredaktoři předních českých zpravodajských platforem: Ondřej Suchan (Radiožurnál), Pavel Tomášek (Deník N), Erik Tabery (Týdeník Respekt), Jiří Kubík (Seznam Zprávy) a Tomáš Vojáček (CNN Prima News). Hlediště divadla X10 zaplnily desítky diváků, i když se souběžně konaly koncerty.
„Vidím trojí krizi médií. Jedna je ekonomická, ve které se média nachází nepřetržitě od roku 2008. Druhá je krize relevance. Ta je spojená s tím, jakou roli a jakou konkurenci nám, jako zástupcům tradičních médií, tvoří sociální média. A třetí je krize důvěry, což souvisí obecně s tím, v jaké fázi vývoje se nachází západní společnosti,“ upozornil Tomášek.
Dotaz z publika na platy začínajících novinářů nepřinesl ani přes snahu moderátorky konkrétní čísla, přítomní se ale shodli v podfinancování odvětví. Mluvili také o demokracii, tlaku v době digitálních technologií, klesající důvěře a společenském kontextu.
Z Národní třídy Jan Beránek
Vrabel založil nové hnutí a vyzval ke spojení vlastenecké scény
Zatímco se na Národní třídě v Den boje za svobodu a demokracii konaly vzpomínkové akce, uprostřed Staroměstského náměstí demonstrovaly nižší stovky odpůrců vlády. Protest svolal Ladislav Vrabel a představil na něm nové politické hnutí Plán Česká republika na 1. místě.
Program zahrnuje svobodu jednotlivce bez diskriminace, svobodu projevu, uplatnění přímé demokracie nebo uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie. Uskupení ve stejný den uspořádalo v centru Prahy ustavující sněm, který si do čela jednohlasně zvolil právě Vrabela.
Ten oznámil, že z nové pozice osloví předsedy SPD, KSČM, Trikolory a dalších vlasteneckých stran, aby vytvořily společnou kandidátku pro červnové volby do Evropského parlamentu. „V této chvíli se domnívám, že prostor na rozšiřování předvolební koalice Trikolory a SPD není,“ napsal Carolině mluvčí Trikolory Václav Musílek a jednoznačně vyloučil spolupráci s KSČM. Ta naopak podle svého vyjádření chystá koalici s levicovými subjekty. Hnutí SPD dosud nereagovalo.
„Lidé se bojí,“ reagoval Vrabel na nízký počet demonstrantů. „Vidím vás jako elitu národa. Jste ti poslední, kteří se nenechali zmanipulovat,“ sdělil svým nejvěrnějším podporovatelům. Pod sochou Jana Husa také vystoupili například aktivista Ondřej Thor nebo bývalý člen SPD Robert Vašíček. Řečníci kritizovali současný kabinet a varovali před údajnou cenzurou médií, upozornili podle svého názoru na neexistující svobodou slova, úpadek tradičních hodnot nebo elity, které prostřednictvím digitalizace usilují o převzetí celosvětové moci.
Vrabel v současnosti čelí stíhání za možný dotační podvod kvůli neoprávněnému čerpání covidové podpory pro své firmy. Navíc je v insolvenci a nedávno dostal pokutu deset tisíc korun za šíření poplašné zprávy.
Ze Staroměstského náměstí Václav Hojný
Vysokoškoláci v Česku stávkovali, bojovali za klimatický zákon
Hnutí Univerzity za klima uspořádalo další stávku. Konala se od 15. do 17. listopadu v Praze, Brně, Olomouci, Hradci Králové a Pardubicích. V hlavním městě se do ní zapojilo 22 fakult včetně Filozofické, Právnické nebo Fakulty sociálních věd. Kromě Univerzity Karlovy se zúčastnily třeba DAMU nebo VŠCHT.
Studenti po vládě žádají, aby přijala klimatický zákon, který stanoví cíl uhlíkové neutrality, nebo aby řídila ekonomiku podle jiného indikátoru než HDP. „Teď je ta chvíle, kdy může být Váš hlas slyšet, tak toho využijte. Je nás hodně a čím více nás bude, tím rychleji potřebná změna nastane,“ vybízela veřejnost mluvčí Anna Maurin.
Účastníci se nejprve sešli ve středu na Klárově, odkud vyrazili na jednotlivé fakulty. Organizátoři na nich připravili bohatý program: standardní výuku nahradila alternativní a četné diskuse. V některých budovách zůstali studenti i přes noc. Ve čtvrtek pokračoval protest centrálně na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Stávku zakončil v pátek 17. listopadu pochod z náměstí Jana Palacha přes Národní třídu až na Albertov, který upozorňoval, že jen vzpomínat nestačí. Ulicemi se nesla hesla jako „Kdo, když ne my. Kdy, když ne teď, za lepší klima, za svobodný svět“ nebo „Fiala či Babiš, přírodo, ty tratíš“.
„Tehdejší studenti bojovali za lepší svět. My bojujeme za to, aby pro nás vůbec nějaký zbyl,“ uvedla v proslovu studentka bohemistiky na Filozofické fakultě Marie Müllerová.
Hnutí vzniklo v roce 2019 a bojuje za klimatickou spravedlnost. Angažovalo se třeba v zavádění rostlinných jídel do menz. Pořádá také přednášky a diskusní večery.
Z Palachova náměstí Anna Peclová
Schwarzenberg bude mít pohřeb se státními poctami ve svatém Vítu
Karel Schwarzenberg zanechal katolickému knězi Tomáši Halíkovi dopis, ve kterém uvedl, jaký by chtěl mít pohřeb. I přes jeho přání se s ním Češi rozloučí po domluvě s rodinou v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Zádušní mše za významného představitele polistopadového vývoje a příslušníka jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě se bude konat 9. prosince ve 12 hodin.
„Chtěl, aby to bylo u nás v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze, z kapacitních důvodů to není možné, ale v případě Karla Schwarzenberga si stejně myslím, že je jedině dobře, že se pohřeb bude konat na Pražském hradě. Je mi ctí, že mu mohu vyhovět alespoň tím, že povedu bohoslužbu,“ řekl Halík podle iDnes.cz. Zesnulému bývalému ministrovi zahraničí tak splní jedno z hlavních přání. Speciální a neobvyklou prosbou je pak zahrát na konci obřadu vánoční koledu Narodil se Kristus Pán.
Nejvyšší ústavní činitelé také nabídli rodině možnost pohřbu se státními poctami, kterou s vděkem přijala, jak napsala na síti X. Zúčastnit se ho tak může Hradní stráž nebo se po celé zemi vyhlásí minuta ticha. Rakev bude vystavena veřejnosti od 6. do 8. prosince v kostele Panny Marie pod řetězem.
Po celé zemi vznikají také pietní místa. Jedno z nejvýznamnějších je v zámku v Čimelicích na Písecku, kde zesnulý prožil dětství. Ve středu zde uctili památku bohoslužbou. Kde rodina uloží jeho ostatky, zatím není potvrzené, mluví se o rodové hrobce u zámku Orlík.
Veronika Sudková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Rakousko i Německo prodloužily kontroly na hranicích s Českem
Evropě se stále nedaří podle představ bojovat s nelegální migrací, proto Německo s Rakouskem znovu prodloužily kontroly hranic s okolními státy včetně Česka. Německo bude dohlížet na pohyby mezi zeměmi do 4. prosince, Rakousko do 6. prosince.
„Nadále klademe mimořádný důraz na to, aby kontroly měly co nejmenší dopad na každodenní dojíždění za prací, na obchodování a na cestování,“ sdělila podle ČTK spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) a zdůraznila, že případný konec záleží na aktuální situaci.
Česko se pro stejný postup rozhodlo už před časem vůči Slovensku. Tamní přechody čeští policisté hlídají od 4. října. Situace potrvá vzhledem ke koordinovanému postupu minimálně do 22. listopadu.
Martin Rambousek
Ekonomika
Jurečka představil reformu penzí. Odchod se změní podle doby dožití
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) představil ve středu 15. listopadu změny důchodového systému. Návrh o dvanácti bodech propojí věk odchodu do penze s dobou dožití, zvýší minimální úroveň na 20 procent z průměrné mzdy a přinese řadu rodinných opatření. Současných seniorů se úprava netýká, první změny pocítí generace z roku 1968.
Ekonomicky aktivních občanů v budoucnu výrazně ubude. Rodí se stále méně dětí, mladí lidé nastupují do zaměstnání později než v minulosti a do penze postupně odejde silná generace takzvaných Husákových dětí, zdůraznil Jurečka.
Nepříznivý demografický vývoj řeší určení odchodového věku pomocí naděje na dožití, jeho výši bude možné spočítat po dovršení padesáti let. V případě dnešních padesátníků to bude 65 let a sedm měsíců. Maximální meziroční rozdíl se sníží ze šesti měsíců na dva.
Minimální penze v dnešních cenách vzroste ze 4800 na 8800 korun, naproti tomu výpočet nových důchodů mezi lety 2026 až 2036 klesne.
Zavedení rodinného vyměřovacího základu ocení osoby, které se starají o děti či blízké, pomocí fiktivní průměrné mzdy v období mimo zaměstnání. Kromě rodin se třemi a více dětmi nahradí toto opatření takzvané výchovné. Další změny umožní stejný základ pro manžele a registrované partnery, přiznání náhradní doby pojištění v případě dokončení doktorského studia nebo prodloužení lhůty k obnovení vdoveckého důchodu.
Návrh vstoupil do legislativního procesu den po tiskové konferenci, podle Jurečky by mohl platit od roku 2025. „Záleží mi, aby tato reforma byla udržitelná,“ vzkázal ministr. „Jsem připraven jednat se zástupci opozice.“ Ti ale změny kritizují. „Nejedná se o reformu,“ uvedla bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Otázkách Václava Moravce na ČT. „Máme výhrady k navýšení věku odchodu do penze a ke snížení tempa růstu důchodů,“ upřesnil její spolustraník Aleš Juchelka pro Novinky.cz.
Z tiskové konference Adéla Vymazalová
Druhé čtení rozpočtu: poslanci navrhují přesuny ve výši 209 miliard
Státní rozpočet má za sebou druhé čtení, zákonodárci navrhli celkem 104 pozměňovacích návrhů ve výši 209 miliard korun. Zatímco zástupci koalice jich přednesli 14, drtivá většina pocházela od opozice, šanci mají především ty od vládních poslanců. Třetí čtení je na programu 29. listopadu.
Dolní komora zatím schválila základní parametry rozpočtu, nyní jedná o přesunech peněz mezi resorty. Koalice chce přidat dvanáct milionů na podporu sedmi organizací, které vyzdvihují demokratické hodnoty, například České obci legionářské. Dále by přidala peníze Digitální informační agentuře a nově se shodla i na podpoře oprav pevnostních měst Terezín a Josefov. Zástupci vládních stran ještě navrhli menší přesuny ve prospěch malých prodejen na venkově, na podporu Národní galerie či na digitalizaci fotoarchivu Národní knihovny.
Na potenciální růst cen energií reagovala opozice a žádá jejich dotování. Zástupci ANO chtějí také převést část financí na platy v sociálních službách či na slevy na jízdném ve veřejné dopravě, poslanci SPD zase na modernizaci letounů grippen místo nákupu stíhaček F-35. Peníze plánují získat například zkrácením příspěvků mezinárodním organizacím nebo nezaplacením části odvodů do Evropské unie.
Sněmovna jednala 15. listopadu od tří hodin odpoledne do devíti. Největší šanci na schválení mají společné koaliční návrhy, vláda více méně dala předem najevo, že pozměňovací návrhy opozice nevyslyší. Po třetím čtením půjde rozpočet na Pražský hrad a posoudí ho prezident Petr Pavel.
Eliška Charvátová
Inflace v Česku je druhá nejhorší v EU, uvádí Eurostat
Statistický úřad Eurostat v pátek 17. listopadu zveřejnil aktuální data o ekonomické situaci v Evropské unii. Míra inflace klesla v říjnu na 3,6 %, v září to bylo 4,9 %. V Česku dosáhla 9,5 %, což představuje druhý nejhorší výsledek. Poslední příčku obsadilo Maďarsko s 9,6 %. V zemích eurozóny, tedy těch, které přijaly euro, je inflace ještě nižší, konkrétně 2,9 %.
Eurostat upozornil i na zářijový pokles průmyslové výroby ve srovnání s předchozím měsícem. V EU činí 0,9 %, v Česku dokonce 1,8 %. Podepsala se na něm především nižší produkce spotřebního zboží a energií.
Dobrou zprávou pro české občany je, že ceny pohonných hmot klesají. Za litr benzinu zaplatí průměrně 38,23 Kč, méně stál naposled v srpnu. Nafta zlevnila na 38,78 Kč, v obou případech přesáhl rozdíl 60 haléřů od předchozího týdne. Na trhu s ropou se neodrazila válka na Blízkém východě a pokud se nic výrazně nezmění, ceny budou dále klesat: u benzinu pod hranici 38 Kč/l a u nafty pod 38,5 Kč/l.
Tadeáš Kirschner
Kultura
Výstava připomíná Helenu Zmatlíkovou, ukazuje originály z její tvorby
Přesně před sto lety se narodila ilustrátorka Helena Zmatlíková. Toto výročí oslavuje výstava, která vznikla díky spolupráci jejího syna Ivana a Chvalského zámku. Expozice, která bude pro návštěvníky přístupná až do 12. května, zachycuje autorčinu tvorbu od 40. let minulého století až po ilustrace z počátku nového milénia.
„Je zajímavostí, že 19. listopadu tento rok vyšlo na neděli, protože před sto lety, když se matka narodila, byl ten samý den. Ona vždycky říkala, že bude mít šťastný život, protože je nedělňátko,“ řekl na tiskové konferenci Ivan Zmatlík.
Veřejnosti se ale výstava otevřela už v sobotu 18. listopadu. Od tohoto dne je přístupná každý den od 9 do 18 hodin. Nabízí přes 100 originálů, mezi kterými jsou k vidění obrázky z Honzíkovy cesty, Martínkovy čítanky či Deníku kocoura Modroočka. Nejmenší návštěvníci mohou ve sklepení Chvalského zámku objevit interaktivní hru Dětí z Bullerbynu, kino s večerníčkem Domeček u tří koťátek, ti větší zase otevřený tvůrčí ateliér.
Podobná expozice se naposledy konala před sedmi lety v Uherském Hradišti.
Helena Zmatlíková se narodila v Praze a už v šestnácti letech nabízela po redakcích kreslené vtipy. Studovala malířství a propagační grafiku, také se vyučila krejčovou, tomu se ale nikdy nevěnovala. Jako mladá vytvářela pro Ministerstvo zdravotnictví kreslené filmy, navrhovala kabelky, hračky či zkoušela keramiku.
Nejednou ale slyšela, že má talent na kresby, a i díky tomu se její hlavní doménou na více než 50 let stala knižní ilustrace. Tvorbou doprovázela téměř 300 děl a stala se nositelkou řady ocenění za nejkrásnější knihu. Některé s původními ilustracemi vyšly také v zahraničí. Zemřela 4. dubna 2005 ve věku 81 let.
Z tiskové konference Jenda Novotný
Nevěděla jsem, že píšu knihu, říká Bernášková. Podle ní vznikl i film
Knižní debut herečky Jany Bernáškové Jak přežít svého muže z roku 2020 se letos dočkal filmového zpracování, v němž autorka předlohy ztvárňuje hlavní roli. Scénáře a režie se ujal Rudolf Merkner, její manžel. Při besedě a autogramiádě v Paláci knih Luxor na pražském Václavském náměstí ve středu 15. listopadu oba tvůrci poodkryli, jak předloha vznikla i jak natáčeli snímek, který vstoupil do českých kin ve čtvrtek 9. listopadu.
„Když jsem psala, nevěděla jsem, že píšu knihu. Tvořila jsem příběh pro sebe, do šuplíku. Manžel si text přečetl a řekl, že to vypadá jako kniha a že to je kniha,“ tvrdí spisovatelka, která má dnes na kontě také další dva tituly: Couru a Kolouška. Její první román pojednává o Lucii, mladé herečce, která se po mateřské dovolené snaží nastartovat soukromý i pracovní život. Nelehkou cestou ji doprovází její vnitřní hlas, s nímž má složitý vztah. „Žádná žena po mateřské to nemá lehké, u nás hereček je to náročnější, protože nás posuzují i fyzicky,“ rozvádí autorka myšlenku příběhu.
Ten nyní diváci mohou zhlédnout také na plátně. Přirozeně ale nepokrývá vše, co nabízí kniha. „Původní scénář měl 200 stran, ten filmový už jen 100. Když mi Ruda řekl, že ještě půlka půjde pryč, skoro jsem plakala,“ přiznává protagonistka Lucie a dodává, že například pasáže castingů si prosadila, jelikož „odkrývají ve zkratce náš svět, ponížení, zoufalství na každém z nich“.
Romantická komedie budí u fanoušků velký zájem. „Už máme skoro 54 tisíc návštěvníků, o víkendu jsme byli první, porazili jsme i Marvel,“ poznamenává režisér. Oba podotýkají, že produkce filmu vyžaduje velké úsilí a nyní se chystají odpočívat. Bernášková ale zároveň prozrazuje: „Čtvrtá kniha určitě bude, už je rozepsaná.“
Z besedy Petra Bumbová
Letošní Noc divadel s tématem Hoří! otevřela divákům přes 80 scén
Přesně 18. listopadu 1883 se po rozsáhlém požáru znovu otevřelo Národní divadlo. Nyní, po 140 letech, přivítalo diváky nevšední formou více než 80 různých scén v rámci festivalu Noc divadel. Jako vždy třetí listopadovou sobotu, tentokrát s výstižným podtitulem k výročí: Hoří!
Program zahrnoval prohlídky, dílny pro děti i dospělé, představení zdarma, nebo za symbolické vstupné či diskuze s tvůrci. Například Národní divadlo nabídlo v historické budově přednášku o požární bezpečnosti. Zapojila se také města po celé republice, včetně Brna, Liberce či Zlína. „Festival je nástrojem pro práci s publikem. Láká nové a utužuje vztahy se starými,“ řekla pro ČTK Martina Pecková Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu.
Studentské Divadlo Disk, které funguje v rámci Divadelní fakulty AMU, uvedlo několik představení včetně inscenace hry Arabská noc. „Nemáme žádné rekvizity, předměty vznikají až konáním postav a představivostí diváka,“ vysvětloval student režie Jan-Jakub Šenkeřík na besedě. S herci seděl na dřevěných podestech a odpovídal na četné otázky publika. „Sen tu proniká do reality a mění ji. Nechtěli jsme, aby byla hra jednoznačná,“ komentoval drama Rolanda Schimmelpfenniga, které ztvárnil ve své magisterské práci.
Kdo letošní nabitý ročník nestihl, nemusí čekat dlouho. Od příštího roku se totiž termín festivalu posouvá co nejblíže ke Světovému dni divadla na 23. března.>
Z besedy Evelina Zitková
Sport
Fotbalisté v kvalifikaci o Euro v Polsku remizovali, bod zařídil Souček
Už v předposledním kvalifikačním utkání mohli čeští fotbalisté oslavit postup na Euro, jistou účast ale stále nemají. Na potřebné vítězství v Polsku nedosáhli, v pátek 17. listopadu remizovali ve Varšavě 1:1. Rozhodne tak až závěrečný zápas s Moldavskem, v němž reprezentace potřebuje získat aspoň bod.
Češi po první půli odcházeli do šaten s jednogólovým mankem, ve 38. minutě se za Poláky trefil Jakub Piotrowski. Druhý poločas, před kterým trenér Jaroslav Šilhavý vystřídal oba útočníky, přinesl vyrovnání už za tři a půl minuty hry. Postaral se o něj Tomáš Souček, odražený míč poslal přízemní střelou do brány. Kapitán dohrával utkání s obvázanou hlavou, zranění popsal pro Českou televizi: „Bylo to nepříjemné. Měl jsem pár soubojů, pak jsem byl na zemi, chtěl jsem ještě hrát balon hlavou, ale hráč Bednarek ho ukopl i s mojí hlavou. Hned jsem si na ni sáhl a tekla mi krev.“ Ránu spravily stehy a český záložník se chystá s Moldavskem hrát, dodal server iDnes.cz.
V závěru zápasu měli tři velké šance záložníci Alex Král a Ondřej Lingr i útočník Tomáš Čvančara, ale ani jednu z nich neproměnili. „S tak silným soupeřem, jako je Polsko, jsme uhráli dobrý výsledek a hlavně v druhém poločase předvedli dobrou hru. V závěru jsme měli mnohem více vyložených šancí, gól visel ve vzduchu,“ uvedl v pozápasovém rozhovoru pro Českou televizi kouč Šilhavý.
Euro se odehraje příští rok v létě v Německu. Z každé z deseti kvalifikačních skupin postoupí první dva nejlepší týmy přímo, další tři země určí baráž, kam po páteční prohře míří Polsko. Česko je momentálně ve své skupině na druhém místě, pro jistou účast musí v pondělí 20. listopadu minimálně remizovat s Moldavskem, které na něj ztrácí dva body.
Martina Zbořilová
Kuchta, Coufal a Brabec vyřazeni z reprezentace, užívali si na večírku
Situace fotbalové reprezentace se den před klíčovým kvalifikačním zápasem o Euro zkomplikovala. Do rozhodujícího pondělního utkání proti Moldavsku nastoupí v Olomouci bez tří opor. „Jan Kuchta, Vladimír Coufal a Jakub Brabec v sobotu v noci zásadním způsobem porušili interní pravidla. S okamžitou platností z rozhodnutí vedení opustili sraz týmu,“ informovala reprezentace 19. listopadu na Instagramu.
Ještě v pátek nastoupil krajní obránce Coufal, stoper Brabec a útočník Kuchta do utkání v Polsku v základní sestavě, v pondělí 20. října se na soupisce už ale neobjeví. Rozhodlo o tom vedení FAČR s trenérem národního týmu Jaroslavem Šilhavým. „Hodně je to mrzelo, ale už se stalo. Udělali chybu a za ni musí nést následky,“ vysvětloval kouč. „Vzniklá situace je na úrovni reprezentace nepřijatelná. Tím spíš, že nastala před rozhodujícím zápasem. Rozhodnutí trenéra a manažera jsme společně konzultovali, bylo jednomyslné a podpořil jsem ho,“ doplnil předseda asociace Petr Fousek.
Hráči podle fotografií, které se objevily na sociálních sítích, zamířili v sobotu večer do proslulého baru Belmondo v centru Olomouce, kde popíjeli alkoholické drinky a podnik opustili až v ranních hodinách.
Další snímky zachytily i bývalého reprezentanta a aktuálně obránce Sigmy Olomouc Filipa Nováka nebo jednoho z členů výkonného výboru asociace Tomáše Neumanna. Ten podle svých slov na fotbalisty natrefil v klubu náhodou a sám inicioval jejich odchod na pokoj.
„Kluky to mrzí o to víc, že pro reprezentaci toho hodně odvedli a chtěli společně s námi postoupit na Euro. Je to nešťastná situace pro všechny. A pro ně je největší trest, že u toho na hřišti nebudou,“ litoval kapitán týmu Tomáš Souček.
V blížícím se utkání tak musí Češi vybojovat doma na Andrově stadionu alespoň bod i bez pomoci provinilých sportovců. Jedině tím si zajistí v příštím roce účast na evropském šampionátu v Německu.
Jan Korselt
Sparta ani na druhý pokus Kometu nezdolala. Bod bereme, říká Chlapík
Až dosud hokejisté Sparty v listopadových zápasech pouze vítězili, porazili postupně Kladno, Plzeň i Olomouc, ale brněnské Kometě v utkání 20. kola podlehli už podruhé v sezoně. Prohráli 1:2 po prodloužení, v dresu pražského týmu se prosadil jen Filip Chlapík. Jeho tým se nachází na druhém místě tabulky za vedoucími Pardubicemi.
Sparťané na Kometu nestačili už v sedmém kole, na domácím ledě prohrávali 0:1 a nakonec inkasovali ještě gól do prázdné branky. Repríza jejich souboje v Brně měla podobný průběh, domácí opět vedli 1:0. Jenže v 54. minutě se prosadil Chlapík a posunul zápas do prodloužení. To však mělo rychlý průběh a po necelé minutě a půl Kometa rozhodla.
„My jsme čtyřicet minut nic nevyprodukovali, nic jsme neukázali,“ hodnotil trenér Pavel Gross podle webu Hokej.cz. Vzápětí dodal: „Zasloužené vítězství Komety, za bod musíme být rádi.“
Těšit ho může aktuální Chlapíkova forma, skóroval v pěti utkáních za sebou, a zapomíná tak na horší období ze začátku sezony. „Padá mi to tam, ale spíš jsem se zaměřil na to, abych hrál lépe. Snažím se co nejvíce pomáhat týmu,“ řekl pro klubové stránky.
Radek Kašík
Stručně ze sportu: Sáblíková druhá, návrat Ledecké odložil vítr
* Skvělým výsledkem se blýskla rychlobruslařka Martina Sáblíková, která na Světovém poháru v Pekingu skončila na druhém místě. Vylepšila tak výsledek z minulého týdne z japonského Obihira, kde obsadila pátou příčku. Kvůli drobným zdravotním problémům startovala v neděli 19. listopadu jen na tříkilometrové trati. Představila se v poslední rozjížďce společně s úřadující mistryní světa a vedoucí závodnicí seriálu Ragne Wiklundovou z Norska. Na tu sice nestačila, ale časem 4:04,86 porazila všechny ostatní soupeřky. „Jsem ráda, že mě los dal do páru zase s ní. Sice mi ujíždí docela o dost, ale je lepší jet s někým rychlejším než pomalejším,“ uvedla Sáblíková pro ČT Sport. Výsledek jí zajistil i posun v celkovém pořadí hned za Wiklundovou.
* Začátek lyžařské sezony nadále provází nepříjemnosti. Ve středisku Zermatt/Cervinia museli už muži odložit první závody a tento víkend 18. a 19. listopadu na švýcarsko-italských hranicích nepřál ani ženám. Ester Ledecká tak dál čeká na návrat po zranění klíční kosti, které ji připravilo o celý minulý ročník. Počasí, v tomto případě silný vítr, ale opět nepustil lyžařky na sjezdovku. „Přišlo mi to docela dobré, ale je fakt, že kdyby poryvy přišly právě ve chvíli, kdy by závodník byl v letu, tak by to mohlo být pro něj fatální,“ komentovala Ledecká situaci pro Radiožurnál. Další šanci dostane 8. prosince ve Svatém Mořici, kde je na programu sjezd a dva superobří slalomy.
Jan Horáček
Českým sportem bude rezonovat téma genderové rovnosti
Český olympijský výbor (ČOV) vypracoval Národní akční plán k podpoře rovnosti žen a mužů ve sportu. Snaží se vytvořit rovné podmínky pro sportovkyně a sportovce, zajistit jim bezpečné prostředí, ale i zapojit více žen do vedení organizací. Do roku 2029 chce spolupracovat s Trenérskou akademií na motivaci a propagaci trenérek a mít ve složení Výkonného výboru ČOV minimálně 40 % méně zastoupeného genderu.
Předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu Ilona Burgrová představila konkrétní body, mimo jiné: „Zajistit, aby každý jednotlivec v České republice měl stejná práva a příležitosti zapojit se do vedoucích funkcí v olympijském výboru, bez ohledu na pohlaví.“
Do roku 2025 připraví ČOV pravidelné podcasty a videa, aby podpořil vedoucí roli žen ve sportu. Zorganizuje také programy, které budou zájemkyně motivovat a adekvátně je proškolí. Jiné se zaměří na lepší postavení mladých novinářek a mimo jiné upozorní žurnalisty, aby se u sportovců soustředili na jejich výkony, nikoliv na osobní životy.
„Za ženy by neměly bojovat ženy, měli bychom za ně bojovat především my, muži,“’ uvedl v závěrečné diskuzi Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy, jeho slova potvrdil Radovan Šafařík, ředitel Odboru rovnosti žen a mužů z Úřadu vlády.
Česko si podle statistik projektu GAMES v Evropské unii vede v genderové rovnosti podprůměrně. Například v atletice ve srovnání olympijských her v Tokiu 2020 a následujících v Paříži poklesl počet delegátek.
Z diskuse Michaela Kubečková
Počasí
Teploty se drží nad nulou, na horách už ale sněžilo
Denního světla stále ubývá, a i těch pár hodin slunečních paprsků zkomplikoval déšť a přeháňky, které do České republiky přes Německo doputovaly ze severozápadu.
V třetím listopadovém týdnu se teploty pohybovaly kolem 5 až 9 °C. V den výročí sametové revoluce se trochu vyjasnilo. To však nevydrželo dlouho a víkend se opět nesl ve znamení drobných srážek, které se podle předpovědi přesunou i do začátku následujícího týdne. Ranní minima se držela nad nulou, ale ve vyšších nadmořských výškách, například v Krkonoších, napadl i sníh.
Listopadové teploty zůstávají bez větších výkyvů, podle ČHMÚ je podzim nadprůměrný.
Barbora Nosálová