7. prosince 2023, Carolina č. 1040
události od 27. listopadu do 3. prosince
Z domova
Odboráři demonstrovali za lepší Česko. Zapojily se firmy, úřady i školy
Odbory v prohlášení Za lepší Česko obviňují vládu, že nejedná ve prospěch občanů a odmítá sociální dialog. Do stávky, kterou vyhlásily na pondělí 27. listopadu, se zapojili zaměstnanci továren, škol i úřadů po celé zemi. Den protestů vyvrcholil demonstrací na pražském Malostranském náměstí.
Na výzvu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), Odborového svazu KOVO a Asociace samostatných odborů (ASO) odpovědělo 74 procent škol částečným nebo úplným omezením provozu. Vadí jim navrhované změny financování, které omezí proplácení maximálního počtu odučených hodin. V praxi hrozí méně volitelných předmětů, úvazků a propouštění. „Je to největší stávka za 30 let,“ hodnotila pro Novinky.cz místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová.
Z průmyslového sektoru výrobu zastavily na jednu, respektive dvě hodiny firmy Vítkovice Steel a Škoda Auto. Nesouhlasí se zvyšováním důchodového věku či rušením daňových výhod. „Nedokážeme si představit, že by lidé z těžkého průmyslu měli odcházet do penze v osmašedesáti letech. Už nyní tady máme šedesátníky a někteří už sotva chodí,“ popsal pro Novinky.cz obavy Rostislav Blažek z ostravských oceláren.
Na Malostranském náměstí v Praze se sešlo několik stovek lidí. „Myslíte si, že nevíte, proč tady jsme? Jsme tady, protože se nám nelíbí vývoj v České republice, kterou vy momentálně řídíte,“ pronesl na adresu premiéra Petra Fialy (ODS) předseda ČMKOS Josef Středula. Projev zakončil otázkou: „Jste připraveni, v případě, že vláda nebude chtít jednat, k pokračování protestních akcí?“ Přítomní souhlasným skandováním odpovídali: „Demisi! Demisi!“ V rukou drželi vlajky jednotlivých organizací nebo transparenty hlásající: „Dělník hubou v zemi ryje, Fiala si v žitě žije,“ „Místo drahých stíhaček 10 tisíc kuchařek“ nebo „Neučíme pro montovny.“
„Dialog by mohl fungovat dobře, ale pouze za předpokladu, že mají zájem domluvit se obě strany. Vláda ten zájem má. Až se odbory budou chtít vrátit k jednání a nebude to pod tlakem a hrozbou dalších stávek, jsme připraveni v dialogu pokračovat,“ napsal na síti X předseda vlády. Ohradil se tím proti nařčení, že nechce hledat společné řešení.
Na akci pronesl řeč také Daniel Sterzik, který pod pseudonymem Vidlák publikuje na proruském dezinformačním webu 42TČen. „Ostře se vymezujeme proti akci odborů, která původní záměr učitelské stávky zneužívá a spojuje s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením,“ uvedla na síti X Učitelská platforma, sdružení dvou tisícovek pedagogů. Od jeho vystoupení se v Deníku N distancoval i Středula: „Nebyla to iniciativa ČMKOS. Jde o řečníka jiné konfederace.“
Vidláka pozval jeden z organizátorů, předseda ASO Bohumír Dufek. „Nevím, proč s tím mají zrovna učitelé problém, já mám problém zase s nimi a taky to netlumočím,“ odvětil. Na vzniklý rozpor reagoval i premiér: „Já nemám problém jednat s lidmi, kteří mají obavu o budoucnost našeho školství, ale odboroví předáci situace jen zneužívají pro své politické cíle.“
Z Malostranského náměstí Jan Beránek
Prosincový protest lékařů pokračuje. Lékaři čekají na podpis dohody
Od pátku 1. prosince se do plánovaného protestu zapojily tisíce lékařů a zdravotníků i přes sliby, které dal premiér Petr Fiala (ODS). Omezení péče v tomto měsíci by mohla vyřešit dohoda, kterou odbory, lékařská komora a zástupci nemocnic mají schválit do pátku.
Fiala ve čtvrtek 30. listopadu na jednání se zástupci lékařů slíbil, že do zdravotnictví půjde v následujícím roce 9,8 miliardy korun na navýšení mezd a platů. Předseda vlády tak nabídl částku o miliardu vyšší, než před dvěma týdny ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), a zaručil se, že peníze poputují pouze na odměňování. Výdělky se tak mají zvednout až o 15 tisíc korun. „Přistoupili jsme na nabídku, protože došlo ke změně částky a ke kompletnímu překopání mechanismu distribuce peněz, což byl asi ten hlavní klíčový bod, o kterém jsme se potřebovali pobavit,“ reagoval po jednání zástupce lékařů Jan Přáda podle serveru ČT24.
Finální znění očekávané dohody vyjednal Válek toto pondělí. Přáda na brífinku řekl, že jestli ji v pátek 8. prosince všechny strany podepíšou, nespokojení ošetřující, kteří vypověděli přesčasovou práci, akci odvolají. Péče je tedy zatím beze změny omezená ve většině nemocnic pouze na akutní případy, odložené jsou plánované operace a vyšetření.
Ke kompromisu přispěla i mimořádná čtvrteční schůze poslanců, kteří schválili novelu zákoníku práce. Ta vrátí například dobrovolné přesčasy z dvojnásobku na původních 416 hodin ročně nebo umožní čtyřiadvacetihodinové služby. „Těchto 24 hodin nepřetržitého výkonu práce bude nastaveno tak, že to bude kombinace délky směny dvanácti hodin a dvanácti hodin přesčasů. Není to 24hodinová směna,“ vysvětlil ve Sněmovně ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nyní míří k posouzení do Senátu.
Veronika Sudková
Spolupracovat musíme i na úrovni parlamentů, uvedl Pellegrini v Praze
Předseda slovenské Národní rady Peter Pellegrini (Hlas-SD) navštívil ve čtvrtek 30. listopadu Prahu. Postupně se kromě předsedů Senátu a Poslanecké sněmovny Miloše Vystrčila (ODS) a Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) setkal s premiérem Petrem Fialou (ODS) a program završil na Hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Na své první oficiální zahraniční cestě ve funkci pozval vedení českého Parlamentu na společné jednání do Bratislavy. Společně s ním do Česka zavítal i ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).
Ve Valdštejnském paláci a později v sídle Poslanecké sněmovny jednal Pellegrini především o spolupráci v energetice, o politických vztazích ve visegrádské čtyřce, o odklonu od ruské ropy či plánu na sdílení záloh distributorů elektřiny. Rovněž navrhl obnovit tradici setkání vedení zákonodárných sborů obou zemí. „Spolupráce nemůže být omezena jen na úroveň vlád, exekutivy a výkonných orgánů, ale musí být i na úrovni parlamentů,“ doplnil. Čeští zástupci nápad podpořili. „Potvrdili jsme si, že Slovensko a Česko mají v naprosté většině stejné zájmy. Jako Národní rada Slovenska a český Senát jsme připraveni spolupracovat, a to jak v oblasti zahraniční i vnitřní politiky,“ uvedl Vystrčil pro ČT24 na tiskové konferenci.
Rozhovory se věnovaly také válce na Ukrajině. Pellegrini prohlásil, že i přes to, že Slovensko jako stát už nedisponuje zbrojním materiálem, který by mohlo darovat, plánuje nadále pomáhat v obnově Ukrajiny jinými způsoby. Zmínil například účast na odminování některých území. „Máme možná jiný pohled na to, jak máme nyní působit v oblasti dodávek zbraní a obecně jak podpořit Ukrajinu, ale shodneme se v tom, že musí z tohoto konfliktu vyjít vítězně, protože je to v zájmu nás všech,“ konstatovala Pekarová Adamová na brífinku.
Právě s předsedkyní Poslanecké sněmovny mluvil Pellegrini mimo jiné o nutnosti armádní spolupráce. Podle něj by si evropské země měly pomáhat ve vojenských nákupech. S tím souvisela i návštěva Roberta Kaliňáka u jeho české kolegyně Jany Černochové (ODS). Společně jednali o průmyslové spolupráci či pokračování ochrany vzdušného prostoru Slovenska.
Eliška Šilerová
Vondráček volá po změnách ve vládě, Blažek uznal některé chyby
Situace v Poslanecké sněmovně je nejhorší od roku 1989, shodli se ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho protějšek ve stínové vládě Radek Vondráček (ANO). V neděli 3. prosince se utkali v Partii Terezie Tománkové na Primě.
Podle Blažka to není čistě tuzemský problém, společenské klima se kvůli ekonomické krizi ochladilo všude, lidé jsou neklidní. Blažek přiznává, že i voliči vládní koalice vyčítají ministrům, že nekomunikují s občany efektivně. „Fialův neúspěch s nákupem v Německu je výsledkem toho, že byl stylizován do role, která pro něj není přirozená,“ doplnil.
Vondráček byl kritičtější. Opozice podle něj čeká na výměnu „arogantních a nekompetentních“ ministrů, jako jsou Vlastimil Válek (TOP 09) na zdravotnictví a Jozef Síkela (STAN) v resortu průmyslu a obchodu. Špatnou situaci ve Sněmovně podle Vondráčka způsobuje postoj vedení dolní komory, které s opozičními poslanci nekomunikuje, jen informuje. A opozice si snaží vydobýt své místo. Medializovaná potyčka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) nebyla podle Blažka nic závažného, oba dva to přehnali, ale nakonec se navzájem omluvili. Oba debatující se zároveň shodli, že Parlament není jen továrnou na zákony a občasné názorové a debatní střety jsou v pořádku.
Co se týká konce dotací regulované složky elektřiny, je podle Blažka pomoc firmám či živnostníkům na místě: „Podnikání je sice riziko, ale vláda by měla nabídnout pomocnou ruku v rámci dostupných prostředků.“ Podle Vondráčka kabinet řeší situaci až za pět minut dvanáct: „Vláda si špatný stav neumí přiznat a chová se, jako by to nikoho nezajímalo.“ Dále apeloval na zlepšení komunikace mezi koalicí a opozicí a nabídl vládě pomoc bývalého ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO).
Tadeáš Kirschner
Česká populace bude stárnout a lidí ubývat, uvádí statistický úřad
V tuzemsku může na konci století žít méně než deset milionů lidí. Pokles předpokládá projekce Českého statistického úřadu, která ukazuje, jak by mohl vypadat demografický vývoj v republice od 1. ledna 2023 do téhož data roku 2101. Na tiskové konferenci ve čtvrtek 30. listopadu ji představili předseda úřadu Marek Rojíček a demografka Michaela Němečková.
Pracovníci vytvořili celkem tři varianty: nízkou a vysokou (jinak řečeno pesimistickou a optimistickou) a střední, nejpravděpodobnější. Její závěry popsala Němečková v tiskové zprávě: „Trvalým rysem příštích 35 let bude nárůst počtu obyvatel ve věku 65 a více let. Počet seniorů, který na počátku letošního roku činil 2,2 milionu, se do konce 50. let vyšplhá na tři a čtvrt milionu.“ Jejich podíl v populaci se dostane nad 30 %, nejvíce se zvětší věková skupina 85 a více let. Zmenšovat se naopak budou ostatní věkové skupiny.
Prognóza dále předpokládá, že ze současných 10,83 milionu klesne celkový počet obyvatel do roku 2050 na 10,69 milionu, do konce století by se mohl dostat dokonce pod desetimilionovou hranici. „Demografický vývoj v příštích desetiletích bude charakterizovat nepřetržitá převaha zemřelých obyvatel nad počtem živě narozených dětí,“ uvedl Rojíček. „Největší úbytek obyvatel se očekává v 60. letech,“ dodala při prezentaci Němečková s tím, že se bude jednat o populačně silné ročníky takzvaných Husákových dětí narozených v 70. letech 20. století.
Plodnost zůstane podle výhledu po celé projektované období na hodnotě 1,5 dítěte na ženu, jejíž věk při porodu se bude stále zvyšovat. Statistici upozorňují, že počet obyvatel ovlivní i migrace, není ale jasné jak, protože se špatně predikuje. Předpokládají, že do roku 2028 odejde z Česka 60 % příchozích uprchlíků, následně se roční saldo migrace usadí na 35 tisících.
Z tiskové konference Martina Zbořilová
Portál občana po pěti letech změnil design, má přilákat nové uživatele
Brána k elektronickým službám státu, díky které si mohou občané zjistit počet bodů na svém řidičském průkazu, zařídit si zdarma výpis z živnostenského či trestního rejstříku nebo si nastavit upozornění na konec platnosti občanského průkazu, má od pondělí 27. listopadu nový design. Původní podoba Portálu občana, která se od spuštění před pěti lety nezměnila, zastarala spolu s jeho technologií. Stávající vzhled je podle tvůrců jednodušší a přívětivější.
„Snažili jsme se, aby byl pro uživatele co nejvíce intuitivní. Hned na úvodní stránce proto uvidíme nejpoužívanější služby, které jsou rozděleny do kategorií, v nichž se dá snadno vyhledávat,“ řekl Martin Mesršmíd, ředitel Digitální a informační agentury, která Portál občana vytvořila. Také dodává, že největší novinkou je nový vzhled datových schránek. Ten připomíná e-mail, na jehož používání jsou uživatelé zvyklí.
Podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) má portál šetřit čas a peníze, a to na straně lidí i státu.
Redesign stát vyšel na 15 milionů korun. Společně s ním startuje online i offline kampaň, která má za cíl zvýšit povědomí. „V tuto chvíli portál používá zhruba milion lidí a naším cílem je mít do června milion a půl,“ uvedl Mesršmíd. Kromě celkového počtu se ale budou měřit i další parametry, jako kolik lidí bude mít nově mobilní aplikaci či kolik lidí si nastaví notifikace dokladů. „Významným prvkem ve struktuře státu je i síť knihoven, se kterými jednáme. V České republice jich je zhruba 6000 a my chceme, aby se zapojily do popularizace. Jejich výraznou výhodou je i to, že mají vliv i na starší generaci,“ dodal Bartoš.
Z tiskové konference Jenda Novotný
Zabezpečení železnice ETCS má problémy, Kupka svolal jednání
Hlavní železniční tratě v Česku se od začátku roku 2025 připojí k evropskému zabezpečovacímu systému ETCS, který umí na dálku zastavit vlak. Správa železnic testuje zkušební provoz na regionální trati Olomouc-Uničov. Potýká se však s několika problémy, proto ministr dopravy Martin Kupka (ODS) svolal jednání se Správou železnic, Drážním úřadem a dalšími experty.
Odborníci vnímají jako zásadní problém automatickou soustavu, která vlak zastavuje chybně. Cestující pak do cíle dorážejí se zpožděním. Podle Správy železnic se případy týkají dvou procent jízd, kdy spolu špatně komunikují traťová a vozidlová část systému.
Po čtvrtečním jednání se zúčastnění dohodli, že sestaví pracovní skupinu z řad odborníků. „Je potřeba urychlit komunikaci mezi provozovatelem infrastruktury, dopravci a výrobci vozidel a dodavateli ETCS. Správa železnic s výrobci uzavře smlouvy, které budou garantovat rychlý přenos potřebných informací,“ prohlásil generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.
ETCS zrychlí provoz na železnicích v Evropské unii a zvýší jeho bezpečnost. „K zavedení jsme se zavázali, dopravci vybavují svá vozidla tímto systémem tak, aby s nimi od roku 2025 byli schopni vyjet tratě s výhradním provozem, a není možné od tohoto ustupovat,“ řekl ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.
Na přelomu února a března se skupina znovu sejde a nastaví přesný harmonogram dalších kroků. Česko počítá s výhradním provozem od 1. ledna 2025 na 903 kilometrech tratí. Náklady na celý systém Ministerstvo dopravy odhaduje kolem desítek miliard korun. „Investované peníze budou využity správně a opravdu zajistí české železnici kvalitní provoz,“ věří Kupka.
Z tiskové konference Jolana Tesárková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Prezident Pavel v Římě: Česko a Itálie mají stále více stejných pozic
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou navštívil od 27. do 29. listopadu pracovně Itálii. Setkal se se svým protějškem Sergiem Mattarellou a premiérkou Giorgiou Meloniovou. Hlava českého státu zavítala do Itálie poprvé od roku 2012.
V podvečer 27. listopadu přistál prezidentský pár s početnou delegací na letišti v Římě. Druhý den v dopoledních hodinách se Pavel setkal s Mattarellou. Ocenili výborné vzájemné vztahy a evropskou spolupráci. Pavel se také zúčastnil pietního aktu u Altare della Patria a setkání s honorárními konzuly na českém velvyslanectví. Eva Pavlová zatím separátně navštívila rehabilitační centrum a školu Vojta.
V ten samý den Pavel jednal také s premiérkou Meloniovou o spolupráci v energetice, v obranném průmyslu a vědě, ale také o vzájemné podpoře v otázce migrace, dostali se i k umělé inteligenci a její regulaci. „V době bezpečnostních, hospodářských či sociálních nejistot je důležité navazovat nová partnerství a přátelství, právě Itálie je pro to velice vhodnou zemí,“ řekl podle Aktuálně.cz. V podvečer pak na návštěvě NATO Defence College přednesl před studenty projev.
Poslední den Pavlovi navštívili vesnici Varenna v Lombardii. Tam vystoupil Pavel na česko-italském byznys fóru, s Attiliem Fontanou, jenž stojí v čele regionu, diskutoval o spolupráci obou zemí ve strojírenském a technologickém průmyslu. V odpoledních hodinách si prohlédl montovnu bojových letadel F-35 a navštívil továrnu na výrobu motocyklů Moto Guzzi, kde si jeden dokonce vyzkoušel. Podle Pavla je Itálie zemí, se kterou v posledních měsících a letech nachází Česko stále více společných pozic.
Barbora Nosálová
Fiala na klimatické konferenci OSN: Jaderná energie může být řešení
V Dubaji začala klimatická konference OSN s názvem COP28. První dva dny se jí účastnil i premiér Petr Fiala. V sobotu 2. prosince označil změnu klimatu za jednu z největších globálních výzev doby. Dále vyzdvihl potenciál jaderné energie a slíbil miliony do zeleného fondu.
Už před odletem v pátek předseda vlády potvrdil, že Česko podpoří deklaraci na ztrojnásobení světových kapacit jaderných zařízení do roku 2050. Rovněž při krátkém projevu v Dubaji hájil využívání energie z jádra. „Globální jaderná renesance může být účinným řešením našich problémů,“ řekl podle ČTK a účastníky summitu ujistil, že Česko podporuje cíle pařížské klimatické dohody i plány EU. Taktéž je podle něj připraveno poskytnout do roku 2027 až čtyři miliony dolarů do fondu pro rozvojové země.
Jednání přineslo také první výsledky. Zástupci zemí se v pátek domluvili, že spustí nový fond pomoci pro chudší státy, které klimatická změna nejvíce ohrožuje, a 117 zemí se zavázalo ztrojnásobit do roku 2030 světovou kapacitu obnovitelných zdrojů energie.
Konference OSN o změně klimatu potrvá až do 12. prosince a účastní se jí téměř 200 zemí. Politici na ní vyjednávají další kroky v boji proti globálnímu oteplování. Kontroverze vyvolal letošní předseda summitu Sultán Džábir, který je ministrem průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéfem státní ropné společnosti ADNOC.
Eliška Charvátová
Ekonomika
Poslanci schválili rozpočet pro příští rok, schodek je 252 miliard
Sněmovna ve středu 29. listopadu odhlasovala rozpočet pro následující rok. Deficit se sníží proti předchozímu roku o 43 miliard korun na 252 miliard. Pro se vyslovilo 99 ze 181 přihlášených členů dolní komory. Nyní zbývá pouze podpis prezidenta Petra Pavla, protože Senát se rozpočtem nezabývá.
Finální podobu ovlivnil tzv. ozdravný balíček, který celkově ušetří 97 miliard. Ministerstvo financí počítá s příjmy okolo 1,94 bilionu. Výdaje jsou ale opět vyšší – celkově dosahují 2,19 bilionu, přičemž s největším objemem hospodaří Ministerstvo práce a sociálních věcí, které bude spravovat 926,5 miliardy. Z toho 706 půjde na důchody, průměrná penze podle prognózy vzroste na 20 635 korun. Proti předchozímu roku se také zvýší peníze na obranu na 2 % HDP.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) věří, že předložil odpovědný rozpočet, který vrací Česko po několika letech do mantinelů maastrichtských kritérií. Opozice s ním ale nesouhlasí. „Nejde o rozpočet sebevědomé země,“ napsala na X předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Je to děravá účetní bilance ostrova sebevrahů, řízeného od reality odtrženými šamany bojujícími s neexistujícím démonem státního bankrotu,“ dodala stínová ministryně financí. S rozpočtem nesouhlasila ani další opoziční strana SPD. Její předseda Tomio Okamura ho kritizoval, že nehájí zájmy českých občanů.
Během třetího čtení odsouhlasila Sněmovna třináct změn, celkově přesunula 2,7 miliardy. Například na návrh zemědělského výboru půjde o 1,1 miliardy víc na podporu vodního hospodářství.
Úpravy prosazovala také opozice: ANO žádalo přidání 27 miliard na obnovitelné zdroje energie, SPD zase chtělo snížit peníze do rozpočtu EU o 30 miliard. Žádný z návrhů ale neprošel.
Během schvalování vyvolal konflikt předseda největšího opozičního hnutí Andrej Babiš (ANO), který obvinil ministra financí a jeho manželku z „tunelování“ Opavy. Po výměně názorů se Babiš odvolával na média, která citoval. „Pokud se ho to dotklo a není pravda, že tam dělal kšefty v Opavě přes firmu, kde byla jeho manželka, tak se omlouvám,“ řekl u řečnického pultu. „Argumentace byla absolutně nedůstojná a nepřijatelná,“ vyčítal mu premiér Petr Fiala (ODS).
Martin Rambousek
Nezaměstnanost v říjnu vzrostla na 3 %. Je nejvyšší od května 2021
Obyvatel bez práce přibývá. Míra nezaměstnanosti očištěná od sezonních vlivů v říjnu stoupla na rovná 3 %. Naopak podíl zaměstnaných lidí k ekonomicky aktivní populaci ve věku 15–64 let klesl, za stejné období činil 75 %, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněných ve čtvrtek 30. listopadu.
V meziročním srovnání se míra zvýšila o 0,7 procentního bodu. Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ, poznamenává, že její hodnota je nejvyšší od května 2021. Tehdy dosáhla 3,4 % a následně se pohybovala pod hranicí tří. „Nárůst je patrný u obou pohlaví. Ženy jsou na trhu práce ve slabším postavení a indikátory jsou u nich více rozkolísané,“ dodává podle tiskové zprávy. U nich se dostala na hodnotu 3,6 %, což je proti září zvýšení o 0,5 procentního bodu. U mužů narostla o 0,1 bodu, a vystoupala tak na 2,5 %.
Naopak poklesl podíl zaměstnaných ve skupině ekonomicky aktivních osob. Proti říjnu 2022 se hodnota snížila o 0,7 procentního bodu. Tradičně vykazují vyšší hodnoty muži: za uplynulý měsíc 81,2 %, žen jen 68,4 %. Rozložení podle věku vévodí 30–49letí, jichž je zaměstnáno 84 %, následují je lidé ve věku 50–64 let s podílem 81 %. Ve věkové kategorii 15–29 let, která dlouhodobě zaznamenává nejnižší hodnoty, se míra meziměsíčně zvýšila o 1,3 procentního bodu na 43,7 %.
Petra Bumbová
Od ledna se regulovaná část energií zvýší, rozhodl ERÚ
Regulovaná složka ceny energií v příštím roce poroste, v případě elektřiny za ni domácnosti a malí podnikatelé zaplatí o 65,7 procenta více, což činí nárůst o 1077 korun za megawatthodinu. Pro plyn představuje 38,8 procenta zdražení o 125 korun za MWh. Opatření oznámil ve čtvrtek 30. listopadu předseda rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček. Změny má kompenzovat předpokládaný pokles cen energií na trhu.
Stát omezí dotování energií, přestane hradit například poplatky za obnovitelné zdroje, a navýší tak regulovanou složku ceny. U maloodběratelů tvoří její podíl na koncové částce za elektřinu 40 procent, v případě plynu polovinu, pro velkoodběratele jsou čísla nižší. Díky poklesu cen na trhu mají být konečné výdaje spotřebitelů podobné těm letošním, připlatí si domácnosti, které fixovaly ceny v předkrizovém období.
„ERÚ využil veškerých svých možností, aby v této mimořádné situaci omezil dopady na zákazníky. V průběhu roku došlo ke snížení nákladů hrazených odběrateli oproti normální situaci o 11 miliard korun a další 4 miliardy úspor jsme vyjednali ještě po zveřejnění návrhů, během konzultačního procesu,“ podle Trávníčka tak úřad vyčerpal své zákonné limity bezezbytku.
Ve srovnání s obdobím před pandemií a konfliktem na Ukrajině jsou ceny komodit stále mnohem vyšší, do budoucna podle odborníků nelze počítat s výrazným poklesem například kvůli přechodu Česka na zelenou energii.
Adéla Vymazalová
Češi jsou při zadlužování opatrnější, nejčastěji se obrací na banky
Při půjčování peněz si více lidí počíná obezřetně, jejich počet stoupl proti loňsku o devět bodů na 42 procent. Naopak i nadále se desetina populace chová rizikově. Na situaci upozornila Česká bankovní asociace, která v Praze ve čtvrtek 30. listopadu prezentovala zjištění z aktuálního průzkumu. „Celkový výsledek je v zásadě dost pozitivní, ve spotřebitelské obci se rozmáhá obezřetnost,“ uvedl Filip Hanzlík, hlavní právník ČBA.
Nejméně riziková je skupina mezi 18 a 26 lety a také senioři. Mladí si zároveň častěji než ostatní půjčují na zážitky. Nejvíce ohroženými zůstávají podobně jako dříve obyvatelé mezi 36 až 44 lety, z nichž se riskantního chování dopouští 17 procent.
Naopak změna nastala v otázce, u koho lidé hledají finanční podporu. „Narostl podíl těch, kteří si půjčují od rodiny či přátel,“ přiblížil Michal Straka z agentury Ipsos, která provedla průzkum. Na příbuzné se letos obrátilo 28 procent dotázaných. Téměř tři pětiny jdou k bankám, které jsou v této kategorii největším poskytovatelem. „Zvyšuje se množství Čechů, kteří využili konsolidaci. Učí se a poznávají, že díky ní mohou ušetřit,“ dodal Hanzlík.
V minulosti si lidé nejvíce půjčovali na auto či motorku a na rekonstrukci bytů. V předchozím roce se však do popředí dostala spotřební elektronika či bílé elektro. „Půjčovali jsme si menší obnosy na menší věci,“ uvedl Straka. Ovšem do budoucnosti se dá počítat s návratem k vyšším částkám.
Půjčku na splátku jiné už existující by zvažovalo 14 procent spotřebitelů, z nich by 60 procent zjišťovalo možnosti u bank. „Je dobře, že jsou tou první možností. Při poskytování úvěru jsou nejpřísnější,“ upřesnil Hanzlík.
Tři čtvrtiny dotázaných považují své půjčky za bezpečné a většina z nich předpokládá její přijatelnou výši na 20 procent měsíčního příjmu. Případnou neschopnost splácet by neřešilo 7 procent. I tato statistika je ale podle Hanzlíka důvodem k optimismu: „Roste podíl těch, co by se tuto situaci snažili řešit, a to nás těší.“
Z tiskové konference Jan Horáček
Kultura
Festival francouzského filmu připomněl Godarda i nabídl 13 předpremiér
Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice a Hradec Králové, 144 projekcí, 47 snímků, z nich 39 celovečerních. Kina napříč republikou během posledního listopadového týdne promítala nejnovější filmy z frankofonní produkce, které tvůrci uvedli teprve v létě na přehlídce v Cannes, i restaurované verze Pohrdání nebo Číňanky z 60. let. Letošní ročník Festivalu francouzského filmu pořadatelé věnovali památce významného režiséra a představitele nové vlny Jeana-Luca Godarda.
„Mám radost, že mohu v Praze osobně uvést Malíře jejího těla, který celou přehlídku odstartuje,“ oznámil režisér Martin Provost na slavnostním zahájení v kině Lucerna ve čtvrtek 23. listopadu. Festival pokračoval až do 29., program nabídl pestrou podívanou napříč žánry, přispěli k ní: Catherine Deneuve v Prezidentově ženě, Omar Sy v příběhu Otec a syn a Maïwenn v Jeanne Du-Barry. „Je pro nás důležité, aby byl filmový festival pestrý,“ uvedl velvyslanec Alexis Dutertre podle serveru Novinky.cz na tiskové konferenci začátkem listopadu.
Diváci mohli také mimořádně zhlédnout americký snímek Zásah štěstí od režiséra a scenáristy Woodyho Allena. Na programu nechyběl ani Večer krátkých filmů ve spolupráci s Unifrance, organizací zodpovědnou za propagaci a rozšíření francouzské kinematografie. Na závěr týdne do Prahy zavítal i režisér Luc Besson, který se proslavil napínavými náměty v Léonovi či Lucy a zúčastnil se projekce DogMana.
Pražská část přehlídky zahrnovala soutěžní sekci Výběr české kritiky, ve které diváci mohli zvolit svého favorita. S převahou hlasů zvítězilo Po neznámých stezkách režiséra Denise Imberta. Díky výjimečné události, jako je Festival francouzského filmu, se pro diváky zpřístupnila i díla, která půjdou do distribuce až začátkem následujícího roku.
Z kinosálu Adéle Mhaini
Kriminálka i film s Bohdalovou. ČT představila jarní program
Česká televize představila novinky programu pro jarní sezonu. Diváci se dočkají pokračování pořadů Peče celá země či Stíny v mlze i nového seriálu o drogově závislé mládeži. „Vstupujeme do osmé dekády, což je pro televizní instituci dle mého názoru úctyhodný věk,“ řekl na tiskové konferenci 28. listopadu generální ředitel Jan Souček.
Na obrazovky se vrátí třetí řada oblíbeného formátu BBC Peče celá země. Nadcházející ročník přinese bonusový charitativní díl pro nadaci Pomozte dětem. Péct v něm budou celebrity a moderátoři pořadu. Pokračování se dočká i kriminálka Stíny v mlze.
Mimořádný bude podle ředitele seriál Smysl pro tumor, který se dotkne témat, o nichž se ve společnosti jinak často nemluví. Příběh vypráví o osudu mladého studenta medicíny, jemuž doktoři diagnostikují rakovinu.
Premiéru bude mít také televizní film Svatá režiséra Jiřího Stracha v hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Herečka zde ztvárňuje ženu, která přežila hrůzy gulagu. „Mám ráda, když na mě někdo píše scénáře, normálně si o to neříkám, ale když na mě Marek napsal takhle vážnou věc, tak jsem si řekla ještě o nějakou komickou. Já takhle úkoluju,“ řekla ke spolupráci se scenáristou Markem Epsteinem.
Na iVysílání se na jaře objeví nový seriál Adikts z prostředí drogově závislé mládeže. V programu budou také filmy, které získaly nominaci na Českého lva, třeba Arvéd, Oběť, Nezanechat stopy nebo Hranice lásky. Po celý rok 2024 bude Česká televize pokrývat mnoho sportovních událostí včetně olympijských her v Paříži.
Z tiskové konference Anna Peclová
Ženské trauma se táhne historií jako červená nit, ukazuje výstava
Vina, stud a potlačovaná sexualita provází ženy od vzniku katolické církve a nejen té. Česká umělkyně a emigrantka Alena Foustková tyto pocity pojímá klasickým ženským řemeslem – vyšíváním. Expozice s názvem Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím, začala 2. prosince a k vidění bude do 28. ledna v pražském Museu Kampa.
Její název pochází z křesťanského textu, který byl ještě donedávna součástí oficiálního kánonu. „Máme pocit, že zakrývání hlavy se nás už netýká. Přitom v našich zemích to ještě před sto lety byla běžná praxe,“ vysvětluje kurátorka Klára Vavříková. Dodává, že takový rituál podstoupila každá vdaná dívka o svatební noci. „Takzvané začepení se často provádělo v koutě, či komoře. Bylo to tabuizované.“
Podle výstavy se výklady náboženského učení v průběhu staletí často odklonily od původního významu a sloužily jako nástroj útlaku.
Výtvarnice, která za minulého režimu s mužem utekla do Kanady, zpracovává nejen kolektivní, ale i osobní traumata, včetně těch svých. Využívá k tomu například lidovou japonskou techniku prošívání sashiko a červenou nití zdobí textilní plátna motivy vlastního těla. Podle ní se trauma táhne právě jako červená nit od doby, co se ženám vyčítá prvotní hřích. „Často si klademe všechno za vinu,“ říká Foustková.
Součástí jsou také instalace, asambláže či videoprojekce. Pozornost přitahuje například upravená zpovědnice. Při pohledu do ní návštěvníci vidí nekonečno vulv, které naslouchají pomyslnému vyznání z hříchu.
Výstava se dotýká tělesné a duchovní integrity žen, která není samozřejmostí ani v současné Evropě. V lednu se připojí i doprovodný program čtyř přednášek Tělo, lůno, vlasy, tvář a představí například pojetí ženské tváře ve filmu.
Z komentované prohlídky Evelina Zitková
Sport
Češi se na Euru utkají s Portugalskem, Tureckem a vítězem baráže
České fotbalisty čekají příští rok na Euru v Německu zápasy proti Portugalsku, Turecku a vítězi barážové skupiny C, který v březnu vzejde ze čtveřice Řecko, Kazachstán, Gruzie a Lucembursko. Tým kapitána Tomáše Součka vstoupí do turnaje 18. června v Lipsku proti výběru kolem Cristiana Ronalda. Zbylé dva duely skupiny F reprezentace odehraje v Hamburku, kde se v sobotu 2. prosince uskutečnil i los šampionátu.
Němci uspořádali slavnostní akt v budově Labské filharmonie. Míčky z osudí tahal vedle legendárního italského brankáře Gianluigiho Buffona nebo dvojnásobného španělského mistra Evropy Davida Silvy také někdejší český záložník Tomáš Rosický.
Oběma jistým protivníkům mají Češi co vracet. Když se s nimi sešli ve stejné skupině na ME 2008, dvakrát prohráli. O čtyři roky později je Portugalci v Polsku vyřadili ve čtvrtfinále a porážkou skončilo i střetnutí s Turky ve skupině Eura 2016. O jedinou výhru samostatné republiky nad Portugalskem se postaral ikonickým lobem Karel Poborský na ME 1996.
„Velká spokojenost,“ hlásil na ČT Sport bezprostředně po losu kapitán Souček a vyhlíží velkou podporu fanoušků především na prvním zápase v nedalekém Lipsku. Jako určitou výhodu vnímá také dvě relativně nedávná měření s Portugalci v Lize národů a loňský přátelák v Turecku, ačkoliv se ani jeden z duelů výsledkově nepovedl.
Jako jediná s sebou neměla česká delegace na losu v Hamburku hlavního trenéra. Pozice zůstává volná poté, co u národního týmu před dvěma týdny skončil Jaroslav Šilhavý. „Věřím, že v blízké době se udělá na svazu to nejlepší rozhodnutí pro nás všechny,“ poznamenal Souček.
Euro 2024 v Německu otevře 14. června zahajovacím zápasem v Mnichově domácí mančaft proti Skotsku. Hrát se bude celkem v deseti různých městech. Do osmifinále turnaje postoupí z šesti čtyřčlenných skupin vždy první dva, které doplní i čtyři nejlepší týmy na třetích místech. Nový mistr Evropy pak zvedne trofej nad hlavu přesně o měsíc později po finále na Olympijském stadionu v Berlíně.
Václav Hojný
Stoprocentní pohárový večer: v Evropě zvítězily Plzeň, Sparta i Slavia
Jen čtyři týmy zatím zvítězily v evropských pohárech ve všech odehraných zápasech, pátou výhru si proti FC Ballkani připsala v Konferenční lize i Viktoria Plzeň. Úspěšný večer prožily také další české týmy v Evropské lize. Slavia porazila Šeriff Tiraspol na jeho hřišti 3:2 a má velkou šanci na první příčku ve skupině. I Sparta se pokračování v soutěži výrazně přiblížila důležitou domácí výhrou 1:0 nad Betisem Sevilla, ve skupině ale stále může skončit první i poslední.
Nejdůležitější výzvu před sebou měli ve čtvrtek 30. listopadu právě Letenští. Pokud by nevyhráli, přišli by o šanci pokračovat v Evropské lize a na Kypru by se v prosinci utkali s Arisem Limassol už jen o post v lize Konferenční. Zápas nabídl převážně taktický boj bez jasných příležitostí, dokud se o změnu nepostaral Lukáš Haraslín. V 54. minutě zakončil svůj pokus z hranice vápna technickým obstřelem. „Hned jsem věděl, jak s Kuchtičovou přihrávkou naložím. Měl jsem víc možností, ale řekl jsem si, že zkusím poslat obránce do protipohybu a potom jsem se trefil na zadní tyč,“ popsal slovenský útočník pro ČT.
Nejnapínavější podívanou zase nabídl střet moldavského Šeriffu Tiraspol se Slavií. Ačkoli výběr absentujícího trenéra Jindřicha Trpišovského vedl už po trefě Václava Jurečky z 19. minuty a celý první poločas jasně kontroloval, inkasoval těsně před poločasovou přestávkou. Gól obdržel i ze začátku druhé půle a na konečných 3:2 otočili až Christos Zafeiris z přímého kopu a Muhamed Tijani penaltou v poslední minutě.
S jistotou postupu z prvního místa skupiny vyběhla do zápasu s kosovským FC Ballkani v oslabené sestavě také Viktoria Plzeň. Jen čtyři hráči základní jedenáctky nastoupili v předchozím ligovém utkání od začátku. I přesto ale zatím bezchybný český celek po nervózním začátku znovu zvítězil skórem 1:0, které si ve skupině připsal už počtvrté z pěti možných případů.
Jan Korselt
Biatlonistům se nedařila střelba, a ještě měli špatně namazané lyže
Nejlepších výsledků dosáhli čeští biatlonisté na Světovém poháru ve švédském Östersundu ve štafetách. Ta smíšená dojela na pátém místě, ženy skončily šesté v pořadí a mužská čtveřice vybojovala 10. místo. V individuálních závodech byl nejúspěšnější Michal Krčmář, který ve vytrvalostním běhu obsadil 14. pozici. Markéta Davidová dojela 18. ve stíhačce. Reprezentanty trápila nepřesná střelba a z počátku i špatně namazané lyže, navíc se přidaly silné mrazy.
„Přišlo mi, že mě někdo drží zezadu na gumě. Mrzí mě to, protože předtím s tím tady problém nebyl, ale tohle nebylo vůbec konkurenceschopné,“ řekl podle webu ČT Krčmář. K němu se přidala i Davidová: „Pocity jsou špatné. Špatně střílím a bohužel ostatní státy měly v porovnání s námi lyže o třídu jinde.“ Servisní tým se biatlonistům omluvil a v druhé části si naopak Jessica Jislová běžky chválila.
Nejúspěšnější byla Francouzka Lou Jeanmonnotová, která vyhrála sprint i stíhačku. Mezi muži vynikl Němec Philipp Nawrath, ve sprintu do cíle přijel s téměř 19sekundovým náskokem. Štafety ovládli Norové. Domácí se radovali z vítězství při prvním a posledním závodě. Pro prvenství doběhla smíšená dvojice Hanny Oebergové se Sebastianem Samuelssonem, který později uzavřel program Světového poháru vítězstvím ve stíhačce.
V ní se zadařilo i Adamu Václavíkovi. Po závodě zmínil obrovskou zimu, která průběh poháru ohrožovala: „Už jsem to chtěl mít za sebou. Ten mráz je vyčerpávající,“ uvedl potom, co dojel 34. a proti startovní pozici se posunul o 20 míst. Na 36. místě za ním dorazil Mikuláš Karlík, v závěsu s 37. Krčmářem.
Michaela Kubečková
Tábor opět vyhlíží bouřlivou atmosféru, Štybar myslí na derniéru
Česko se chystá na nejprestižnější cyklokrosový závod, po devíti letech se fanoušci mohou těšit na mistrovství světa a tedy na domácí i zahraniční hvězdy. Pro obhajobu titulu si přijede Mathieu van der Poel z Nizozemska, naopak naposledy se nejspíš představí Zdeněk Štybar.
Van der Poel se pokusí získat mezi muži už šesté zlato. „Do Tábora se těším. Je to pro mě speciální místo, vyhrál jsem tam první titul v elitní kategorii, bude to můj vrchol sezony,“ shrnul stručně v pozdravném videu. Jeho největší rival Wout van Aert se zde neobjeví, stejně jako mistr světa z roku 2022 Thomas Pidcock.
Naopak pravděpodobně poslední profesionální účast oznámil vítěz z roku 2010 Zdeněk Štybar. „Spousta lidí mi říkala, že bych tady měl ukončit kariéru. Vždy jsem si myslel, že je to moc brzo, ale dnes tady sedím a říkám, že na 99 % to bude můj poslední závod,“ prohlásil v úterý 28. listopadu na tiskové konferenci. Navzdory tréninkovému výpadku kvůli zdravotním problémům z posledních tří let se poctivě připravuje a pro možný závěr kariéry doufá v podporu fanoušků.
Pro ně vyrostou u překážek pyramidové tribuny. „Bude tam v dobrém slova smyslu ďábelská atmosféra, vyzýváme všechny fanoušky, aby si přinesli trumpety, vlajky nebo bubny a podpořili všechny závodníky,“ řekl předseda organizačního výboru Petr Balogh. Do Tábora zamíří s diváky i speciální vlaky, které vypraví České dráhy jako nový partner závodu. Zastavovat budou v blízkosti sportovního areálu Komora.
Ten bude hostit světový šampionát už počtvrté. Podle Balogha je to „národní cyklokrosový stadion, který závidí celý svět“. Závodit se na něm bude od 2. do 4. února
Z tiskové konference Radek Kašík
Olympijská kolekce připomíná první zlato z roku 1924
Do začátku olympiády zbývá necelých osm měsíců, ale jedno už je jasné. Sportovci i fanoušci se znovu obléknou do národních barev. Český olympijský výbor (ČOV) společně s firmou Alpine Pro představil 27. listopadu kolekci, která nejen oslavuje sportovní naděje, ale také odkazuje na historii.
Design inspirovaný triumfem českého gymnasty před sto lety vzpomíná na tradici a spojuje ji s moderním stylem. „V roce 1924 vybojoval Bedřich Šupčík ve šplhu na laně naše první olympijské zlato. Hledali jsme propojení a našli ho ve vlajce, kterou tehdy měli sportovci na prsou také,“ prohlásil Jiří Kejval, předseda ČOV.
Návrhářka Veronika Paulenová při tvorbě spolupracovala i se sportovci, a to včetně paralympioniků, kteří se do příprav kolekce zapojili poprvé. Každý kousek oblečení a každý doplněk tak nese nejen výrazné barvy české trikolory, ale i důležitý posun směrem k inkluzivnímu sportovnímu prostředí.
Kromě tradičních kousků, jako jsou trička, mikiny a bundy, se v kolekci objevují i stylové doplňky. Batohy, kloboučky a další produkty oživí každodenní vzhled fanoušků i sportovců a Paulenová věří, že český design bude k vidění nejen na stadionech, ale i v ulicích Paříže. Kolekce tak nabízí širokou škálu možností nejen prostřednictvím tradičních barev, ale i skrze exkluzivní zlatě černou edici.
Česká vlajka je nejen symbolem fanouškovské kolekce. Dominovala také foyer WPP Campusu v pražských Holešovicích, kde představení sledovali i významní sportovci, mezi nimi například olympijský šampion ve vodním slalomu Jiří Prskavec či stříbrný medailista Lukáš Rohan. Pozvání neodmítla ani mistryně světa v lukostřelbě Marie Horáčková. „Jsem moc ráda, že toho můžu být součástí. Odmala jsem sledovala všechny olympiády i to, co se děje zákulisí. Teď se to děje i u mě,“ dodala s úsměvem.
Z Campusu WBB Dominika Hovadová
Počasí
Po nejteplejším listopadu zlom: Česko zasypal sníh a sevřel mráz
Kdo se o prvním adventním víkendu chystal na cestu vlakem či autobusem, radši vyrážel v předstihu, byť pak třeba na nádraží chvíli čekal nebo do cíle dorazil v předstihu. Dopravu, samozřejmě včetně aut, výrazně ztížilo četné husté sněžení, které zasáhlo Česko v pátek 1. prosince.
Hasiči vyráželi v sobotu do akce až sedmkrát častěji, když spěchali ke spadlým stromům nebo nehodám. Sníh také přerušil dodávky elektřiny nebo znemožnil odehrát většinu zápasů první fotbalové ligy. V Jihočeském kraji dokonce dočasně platil kalamitní stav.
Nadílka navíc odolávala, protože se také výrazně ochladilo, takže mrazy netrápily jen biatlonisty ve švédském Östersundu. Noc na pondělí 4. prosince byla nejchladnější: na Šumavě se hodnoty pohybovaly kolem minus 25 stupňů Celsia, u Volar na Prachaticku naměřili dokonce 28,1. Nastal tedy velký propad proti nejteplejšímu listopadu v historii.
(redakce)