1. března 2024, Carolina č. 1043

události od 1. do 27. února


Z domova

Zemědělci protestovali proti Green Dealu, akci využili i odpůrci vlády

​​

Plánovali, jak těžkou technikou zablokují metropoli, nakonec i po dohodě s policií obsadily jejich traktory jen levý pruh pražské magistrály. A i další část protestu zemědělců se uskutečnila trochu jinak. Ministrovi Marku Výbornému sice předali petici, v níž žádali odstoupení od Green Dealu, někteří však Prahu opustili ještě před plánovanou demonstrací na Malostranském náměstí. Vadilo jim, že se na ni podíleli i představitelé alternativních politických uskupení.

„Demisi! Demisi!“ skandovaly stovky demonstrantů před budovou Ministerstva zemědělství, když se ve dveřích objevil jeho šéf. „Marku, odstup, řekni pravdu,“ tykali mu někteří, jiní se uchýlili až k vulgaritám. „Nebráním se věcné diskusi,“ reagoval bezprostředně. Na síti X pak uvedl: „Pravidla pro zemědělce musí být realistická a nezavazovat je zbytečnými povinnostmi. Rád si od nich vezmu konkrétní podněty na změny, které lze udělat.“

Dva protesty ve čtyřech dnech

Protesty svolala Asociace svobodných odborů na pondělí 19. února, kdy chtěla poukázat na nevýhody Green Dealu. „Likviduje zemědělství celé Evropy,“ prohlásil už dřív podnikatel a bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Kritizoval i pravidla rozdělování dotací nebo riziko dovozu méně kvalitního masa. Vládu vyzval, aby odstoupila od zmíněné dohody. Avizoval, že pokud se k tomu „nedokáže postavit čelem,“ po vzoru Polska přitvrdí.

Naopak současné vedení Agrární komory, Zemědělský svaz nebo Asociace soukromého zemědělství se od akce distancovaly, místo toho se připojily ke společnému evropskému protestu o tři dny později, kdy mimo jiné demonstrovaly na hranicích.

Traktory vyrazily v pondělí do Prahy už před druhou hodinou ranní, na magistrále se začaly řadit před rozedněním a vydržely na ní až do odpoledne. Někteří účastníci však už na Malostranské náměstí nepokračovali.

„Nevíte, jak se dostanu k hlavnímu nádraží? Mám tam zaparkovaný traktor,“ ptal se jeden z nich. „Když se podíváme na skupinu lidí, kteří tady provolávají protivládní gesta a nadávají všem, tak to není, co jsme chtěli,“ řekl České televizi Miloš Malý, koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice a mluvil o „ukradeném protestu“. „Chápu, že větší část po poledni odjela a od dalšího průběhu protestů se distancovala. Tohle nemá se zemědělstvím nic společného,“ reagoval na síti X Výborný.

Od traktorů k antisystému

Protestující na Malostranském náměstí přišli s transparenty žádajícími demisi vlády nebo označujícími její členy jako vlastizrádce. Někteří z nich drželi vlajky přeškrtnuté Evropské unie nebo loga komunistické koalice Stačilo. Mezi nimi se objevili i předseda antisystémové strany PRO Jindřich Rajchl nebo předsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Na připraveném pódiu mluvili řečníci z loňských protivládních demonstrací. Znovu vyzývali k odstoupení od Green Dealu, který označovali za „podvod století“, a chtěli také demisi „neschopné vlády plné loutek“, doporučovali odběr „levného ruského plynu“ nebo „otevření ekonomiky na východ“ podle vzoru předsedy maďarské vlády Viktora Orbána.

Premiér Petr Fiala (ODS) organizátory označil jako proruské a napsal, že „akce neměla se zájmy zemědělců mnoho společného“. Ti se proti tomu ohradili další den a dále zpochybnili nezávislost České televize, která podle nich veřejnost informuje nepravdivě a „zpronevěřila se kodexu“.

Z protestu Jan Beránek a Vojtěch Mareš

Koaliční spor ohledně eura: Zahradník byl zmocněncem jen dva dny

Česká vláda má za sebou první vážnější krizi. Způsobil ji ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), když 5. února jmenoval ekonoma Petra Zahradníka svým zmocněncem pro zavedení eura bez předchozí domluvy s koaličními partnery. Po dohodovacím jednání nový post zanikl, vydržel jen dva dny.

Koalice podle premiéra Petra Fialy (ODS) krizi zažehnala a dohodla se, že do budoucna musí jednat tak, aby se členové nepřekvapovali a aby důvěra mezi nimi neoslabovala. „Jinak bych nemohl koordinovat práci vlády a musel bych navrhnout panu prezidentovi výměnu členů, kteří by ji neměli,“ dodal podle webu ČT24.

Ministr Dvořák předtím vysvětloval, že zmocněnce jmenoval proto, aby mu s eurem pomohl. Dále upozornil, že Zahradník byl jeho poradcem v minulosti, což znamená, že by nevznikla nová místa, ani povinnosti. Na starost měl mít na přípravu vstupu do systému směnných kurzů ERM II a komunikaci s veřejností.

Jeho krok však vyvolal nesouhlas mezi členy koalice. Například předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) varovala před „slovenským scénářem“: „Ti, kteří vyvolávali spory, navzájem se neinformovali a podnikali čistě marketingové kroky, tam rozbili vládní koalici a pomohli k návratu populistických a extremistických sil. Nechceme, aby kroky hnutí STAN vedly k tomu stejnému,“ dodala. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že jako ministr má Dvořák právo mít poradce, ale nazývat ho zmocněncem označil za „komické“. Celkově se proti euru vymezily opoziční ANO a SPD.

Opětovné diskuse o společné evropské měně vyvolal novoroční projev prezidenta Petra Pavla. Připomněl, že se Česko k jejímu přijetí zavázalo už před téměř dvaceti lety podpisem přístupové smlouvy k EU. Ačkoliv funkce zmocněnce koalicí neprošla, po společném jednání se shodla, že si ke vstupu do eurozóny vyžádá stanovisko Národní ekonomické rady vlády.

Anna-Marie Vondráková

Soud i podruhé osvobodil Babiše a Nagyovou v kauze Čapí hnízdo

Předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou ve středu 14. února pražský městský soud opět zprostil obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Rozhodl stejně jako před rokem, ale případ se k soudu vrátil, protože původní rozsudek na podzim zrušil Vrchní soud v Praze. Kauza se týká dotace ve výši 50 milionů korun na stavbu kongresového areálu a farmy poblíž středočeských Olbramovic.

Babiš podle státního zástupce Jaroslava Šarocha v roce 2008 cíleně vyčlenil firmu Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a přeměnil ji na akciovou společnost, aby dosáhl na dotaci určenou pro malé a střední podniky. Nagyová žádost podala.

Soud musel tentokrát doplnit některé důkazy. Z výpovědí svědků nyní i dříve však vyplynulo, že podobné změny byly v Agrofertu běžné a snaha o získání dotace nehrála ve vyvedení firmy roli. Soudce Jan Šott si sice byl jistý, že bez pomoci Agrofertu by firma nebyla schopna projekt realizovat, ale zároveň to automaticky neznamená spáchání dotačního podvodu.

Státní zástupce Šaroch znovu navrhl pro oba aktéry tříletou podmínku s pětiletým odkladem a peněžité tresty. Babiš by podle něj měl zaplatit 10 milionů korun, Nagyová 500 tisíc korun. Rozsudek, u kterého oba obžalovaní chyběli, však žádný trest neobsahoval. Soud totiž neměl dostatečné důkazy o jejich vině.

Oba obžalovaní celou dobu vinu odmítali. Babiš vnímá kauzu od počátku jako účelovou a politicky motivovanou. Výsledek přivítal a na sociální síti X ho okomentoval jen stručně: „Mám radost.“ Soudce Šott odmítl, že by případ byl politickým trestním stíháním.

Babiš zažil druhý úspěch v krátkém čase. Jen pár dní před soudem (10. února) totiž jasně obhájil pozici předsedy hnutí ANO, když na celostátním sněmu neměl protikandidáta. Radost naopak neměl z dřívějšího rozhodnutí (7. února) slovenského ústavního soudu. Neuspěl totiž se stížností, v níž napadl rozhodnutí slovenských soudů, že je veden v archivech StB jako agent. „Budu se soudit do konce života. Nikdy se nevzdám a své jméno očistím,“ řekl Babiš, který tvrdí, že ho tajná policie vedla ve svazcích neoprávněně.

Václav Hojný

Stát rok podporuje zkrácené úvazky. Situace se lepší, říká Jurečka

Už rok funguje sleva na sociálním pojištění u zkrácených úvazků. Ta přispěla ke vzniku 22 tisíc nových pracovních míst, slevu využilo celkem 26 tisíc firem a 123 tisíc zaměstnanců. Dlouhodobě špatná situace se zkrácenými úvazky se tak podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zlepšuje.

Česko od loňského února poskytuje slevu na sociálních odvodech o pět procent u zaměstnanců se zkrácenými úvazky. Konkrétně se vztahuje na studenty, pracovníky do 21 let, čerstvě rekvalifikované, zdravotně postižené, pro lidi, co pečují o dítě do 10 let, nebo na osoby starší 55 let. Lidé, kteří nastoupili za poslední rok na zkrácený úvazek, přinesli do státní kasy na sociálním a zdravotním pojistném 1,3 miliardy korun.

„Vzniklo tak 22 tisíc nových pracovních úvazků. Vycházíme z toho, že to jsou lidé, kteří v posledních 12 měsících nebyli na pracovním trhu aktivní,“ řekl ministr na tiskové konferenci v úterý 20. února.

Opatření usnadňuje​​ přístup na trh práce těm, kteří mohou s nalezením zaměstnání mít potíže. Jurečka dodal, že si dovede představit rozšíření slevy mezi více skupin. Zmínil například lidi po návratu z výkonu trestu. Do budoucna resort zvažuje i uplatnění slevy pro ty v těsně předdůchodovém věku zapojené na plný úvazek.

Z tiskové konference Jolana Tesárková

Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika

Černochová v Izraeli: zemi podpořila a jednala i o vojenské spolupráci

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Izraeli plně podpořila právo země na obranu vůči teroristickému hnutí Hamás a odsoudila jeho zločiny. „Izrael je náš nejsilnější partner na Blízkém východě, bez něj by byla Evropa snáze zasažitelná. Víme, s jakými státy sousedí, a vážíme si ochrany, kterou nám poskytuje,“ zdůraznila v den návštěvy ve čtvrtek 8. února v rozhovoru pro ČT. S tamním ministrem obrany Joavem Galantem jednala i o dřívější materiální výměně a vojenské spolupráci obou zemí.

Černochová informovala, že stejně jako v roce 1948 bude Česko pomáhat i nadále. Podle ní je klíčové zabránit rozšíření konfliktu do jiných oblastí. Proto vidí jako jeden z hlavních problémů útoky Húsíů a dalších Íránem podporovaných milic v Rudém moři a okolních regionech. „Odvetné akce, s cílem odradit je od dalších útoků, jsou nezbytné,“ vysvětlila pro ČTK.

Současně ocenila i starost Izraele o zasažené oblasti a navýšení humanitární pomoci do Pásma Gazy, přičemž zmínila nedávnou českou podporu ve výši několika milionů, která směřuje ke zdravotnickým organizacím a postiženým civilistům. Připomněla rovněž dodávku 3000 kusů balistických vest, kterou poskytla společnost STV Group společně s Ministerstvem obrany pár dní po vypuknutí konfliktu.

Černochová s Galantem diskutovali také o několika státních zakázkách na vojenské vybavení, primárně o nákupu izraelského protiletadlového raketového systému Spyder a mobilních radiolokátorů MADR. Řešili také téma výbavy, která by mohla zamířit na Blízký východ. Vzhledem k válečnému stavu země ale ministryně z bezpečnostních důvodů nemohla informace upřesnit. Kromě materiální spolupráce pak vyzdvihla i tu v oblasti obranného průmyslu nebo vzdělání a výcviku obou armád.

Jan Korselt

Greenpeace přitvrzuje, na nešetrné kácení si stěžuje u Evropské komise

Organizace Greenpeace podala k Evropské komisi stížnost kvůli kácení starých lesů na Krušnohorsku. Česko podle ní nerespektuje závazky, jež vychází ze směrnice o ochraně přírody a soustavně porušuje unijní právo. Aktivisté tak podnikají další krok ve snaze zastavit těžbu, u domácích orgánů zatím neuspěli.

Konkrétně upozorňují na ignorování ochranné sítě Natura 2000, která vytváří mimo jiné evropsky významné lokality a zachovává je kvůli jejich ekologickému významu. Mezi ně patří i Východní Krušnohoří s více než 100 let starými bukovými lesy, těch podle Greenpeace ubývá alarmujícím tempem. Analýza Agentury ochrany přírody a krajiny upozorňuje, že při plnění současných plánů by zmizely téměř všechny stromy starší 161 let, ze současných 9,5 % rozlohy by během 10 let zůstalo pouze 0,6 %.

„V minulosti byly schváleny hospodářské plány umožňující rozsáhlé kácení v Krušných horách, a to i v případech, kdy s nimi ochrana přírody Krajského úřadu Ústeckého kraje nesouhlasila, nebo se k nim nevyjádřila,“ vysvětluje v tiskové zprávě z 21. března Nikol Krejčová z Greenpeace. Dodává, že organizace podala podněty příslušným úřadům, ministerstvům i veřejnému ochránci práv, žádný ale nevedl k nápravě situace.

Státní Lesy ČR, které v lokalitě kácely, ve vyjádření pro Hospodářské noviny z roku 2022 pochybení uznaly. Přes mluvčí Evu Jouklovou však tehdy vzkázaly, že na lokalitu berou ohledy: „Na místě je ponechán dostatek stromů i ležícího dřeva, které jsou s ohledem na různé druhy tamních rostlin, hmyzu a ptáků určeny k samovolnému zetlení.“

Evropská komise má 12 měsíců na vyhodnocení stížnosti a rozhodnutí, zda zahájí formální řízení. Pokud shledá pochybení, může Česko žalovat u Soudního dvoru Evropské unie.

David Čížek

Ekonomika

Sezonní změny a méně volných míst. Nezaměstnanost dosáhla 4 %

Proti prosinci vzrostl podíl nezaměstnaných z 3,7 % na 4 %, což je s výjimkou roku 2021, kdy celým trhem práce zahýbala pandemie covidu-19, nejvyšší hodnota od roku 2017. Vyplývá to z tiskové zprávy Úřadu práce z 8. února. Nárůst uchazečů o práci mezi prosincem a lednem se však periodicky opakuje a podle odborníků není důvodem ke znepokojení.

„Nový rok s sebou vždy přináší změnu práce u řady lidí, což lednový mírný nárůst počtu nezaměstnaných potvrzuje,“ okomentoval situaci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL. Kromě zaměstnanců, kterým s koncem roku 2023 skončily smlouvy, se do evidence Úřadu práce ve větší míře hlásili ti, kterým v zimním období schází zakázky, nebo živnostníci, kteří se rozhodli přerušit činnost.

V lednu se nově registrovalo, a tím se oficiálně stalo nezaměstnanými, 52 975 lidí, čímž vzrostl celkový počet uchazečů na 295 546. Volných pozic je 266 783, a poprvé od roku 2018 tak v systému převažují zájemci nad volnými místy. Na této nerovnováze se podepisuje meziroční pokles zájmu o zaměstnance, spojený především s automatizací a digitalizací. Nejmenší poptávka je v Karviné a okolí, největší v Praze a Středočeském kraji. Mezi nejžádanější profese patří dělníci, skladníci, řidiči větších vozidel a obsluha vysokozdvižných vozíků.

Z regionů si stejně jako loni nejlépe vedla Praha s podílem 2,9 % nezaměstnaných osob a Zlínský kraj s 3,1 %. Poslední příčky opět patří strukturálně znevýhodněným krajům. V Ústeckém kraji tvoří uchazeči celých 6 % celkové populace, v Moravskoslezském o půl procenta méně. Na okresní úrovni evidovaly nejnižší hodnoty Praha-východ (1,5 %) a nejvyšší v Karviné (8,3 %).

Profil průměrného uchazeče se proti předchozím měsícům významně nezměnil. I nadále je to žena mezi 42. a 43. rokem života, s nižší kvalifikací a bez maturity. Proti loňskému roku se snížil podíl krátkodobě nezaměstnaných osob na 36,8 %. Naopak těch, kteří jsou v evidenci déle než rok, přibylo na 28,4 %, což odpovídá téměř 84 tisícům osob. Meziměsíčně také stoupl počet občanů pobírajících podporu, ti nyní už tvoří více než třetinu všech uchazečů.

Jan Lebeda

Meziroční inflace byla v lednu nejnižší od března 2021

Podle údajů Českého statistického úřadu dosáhl cenový nárůst v meziročním srovnání hodnoty 2,3 %. To je o 4,6 procentního bodu méně než v prosinci. Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ, uvedla, že k poklesu přispěly především nižší ceny potravin a bydlení.

„Ukazuje se, že to nejhorší máme skutečně za sebou. Rok 2024 je rokem naděje, jak jsem o tom mluvil ve svém vánočním projevu,“ prohlásil premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci ve čtvrtek 15. února. Zásluhy si podle něj nemůže připsat jen jeho kabinet, ale řada klíčových hráčů.

Naopak Alena Schillerová (ANO), bývalá ministryně financí, je přesvědčena, že vláda nestojí za zpomalením inflace ani v nejmenším a nepřímo kritizovala svého nástupce Zbyňka Stanjuru (ODS): „Je tam finančně negramotný a nekompetentní člověk. Všude, kde vláda svým asociálním způsobem zasáhla, se to projevilo nárůstem cen.“

Ekonomka Jana Matesová vyzdvihla především kroky České národní banky i změnu v chování spotřebitelů, ale přiznala i roli vlády: „Podílela se menším dílem, ale také. Zastavila trajektorii nejrychleji se zadlužující země v Evropské unii.“

Pozdější statistika společnosti Eurostat navíc uvádí, že je Česká republika v první třetině zemí s nejnižší inflací v EU.

I když meziročně tempo zdražování zpomaluje, meziměsíčně ceny stále rostou. Proti minulému měsíci se zdražení projevilo v mnoha oblastech. Nejvíc v oddíle bydlení, cena elektřiny například vzrostla o 12 %. Zvedly se také u alkoholu, tabáku, nealkoholických nápojů nebo ovoce a zeleniny, dále v případě služeb a rekreace. Na cenovkách některých potravin se cifry naopak snížily: například u chleba nebo uzenin. Zlevnilo i oblečení, průměrně o 1,1 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 %, služeb o 1,3 %. Celkové meziměsíční zdražení tak dosáhlo hodnoty 1,5 %.

Tadeáš Kirschner

Kultura

Prezentace české tvorby v zahraničí, i to je cílem Roku české hudby

Na nadcházející 2. březen připadá přesně dvě stě let od narození Bedřicha Smetany. Výročí slavného skladatele připomenou operní premiéry, koncerty, představení, výstavy i taneční soutěž, které zastřeší název Rok české hudby 2024. „Pro mě je důležité, že program zahrnuje nejen velká renomovaná tělesa a centra, ale i menší orchestry nebo sbory, že se prolíná kulturním životem celé země,“ prohlásil ministr kultury Martin Baxa (ODS) na tiskové konferenci v úterý 20. února.

Na divadelních prknech zazní premiéry nového nastudování Smetanova Tajemství, Rusalky od Antonína Dvořáka či Šárky od Zdeňka Fibicha, ale také už uvedené tituly, jakými jsou Smetanova Libuše, Dalibor nebo Prodaná nevěsta. Jeho devět mistrovských děl, včetně nedokončené Violy, zazní také na koncertu Smetana Gala, který se uskuteční 2. března v Národním divadle.

Oslav se zúčastní i Státní opera, Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor, Národní muzeum v kooperaci s Metropolitní operou v New Yorku či Divadelní ústav.

„Chceme připomenout, že oslava, která se pojí k narozeninám Bedřicha Smetany, je tu i proto, že jestliže nějaké české umění dosáhlo světové proslulosti, která nadále přetrvává, je to právě hudba a opera,“ vysvětlil generální ředitel Národního divadla Jan Burian. On i další představitelé kulturní sféry věří, že letošní oslavy upevní vztahy a potvrdí pozici českého umění ve světě.

„Za absolutní vrchol oslav považujeme Týden české hudby v newyorské Carnegie Hall, který proběhne v prosinci,“ přiblížil generální ředitel České filharmonie David Mareček. Dále na něm vystoupí i těleso Pavel Haas Quartet nebo Pražský filharmonický sbor, který se představí i na slavných festivalech v Savonlinně, Lucernu či v Londýně.

Z tiskové konference Adéla Žeromská

Česká filmová kritika ocenila sedm snímků, vyhrál Přišla v noci

Nejlepším snímkem podle českých filmových kritiků je komedie s hororovými prvky Přišla v noci. Její tvůrci uspěli na slavnostním předávání hned ve třech kategoriích: za režii, ženský herecký výkon i film celkově. Dále se prosadil animovaný příběh Tonda, Slávka a kouzelné město se dvěma soškami, ocenění se dostalo i dalším pěti počinům. Ceremoniál se uskutečnil 3. února v pražském divadle Archa.

„Přišla v noci z velkého nápadu na malé ploše stvoří hořkosladký ohňostroj vtipu, znásobený ještě důvěrnou znalostí příběhu,“ chválila kritička Mirka Spáčilová z MF Dnes. Na nízkorozpočtovém snímku hodnotící vyzdvihli také herecký výkon Simony Pekové, která ztvárnila roli Valerie, a režii Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara.

Jejich dílo mělo světovou premiéru na festivalu v Karlových Varech a do českých kin vstoupilo 2. listopadu. Pojednává o energické šedesátnici Valerii, která se stane součástí domácnosti svého dospělého syna a jeho přítelkyně. Za použití černého humoru zobrazuje „domácí invazi“, ve které nejde matce a tchyni jen o prostor, ale i o mysl zúčastněných.

Loutkový snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo dostal díky svému výtvarnému řešení ocenění za audiovizuální počin. Jeho režisér Filip Pošivač získal za příběh o svítícím Tondovi, jeho rodičích a kamarádce Slávce Cenu innogy pro objev roku. Nejlepší scénář napsala Alice Nellis pro kriminální film Němá tajemství, popisující vztahy a traumata. Vítězný herecký výkon předvedl už podruhé Karel Roden, tentokrát v roli právníka a exekutora ve filmu Tancuj Matyldo.

Nejlepším dokumentem se stala Světloplachost slovenských tvůrců Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka zobrazující děti v charkovském metru během ruské invaze. Krátkým filmem roku 2023 je Electra režisérky Darji Kaščejevové a v kategorii Mimo kino vyhrála minisérie #annaismissing, za kterou stojí Pavel Soukup a Lucie Kryzová.

Kritici posuzovali 58 filmů distribuovaných v českých kinech v minulém roce, včetně krátkometrážních snímků a počinů uvedených v televizi nebo online. Ve čtrnáctém ročníku kladně ohodnotili celkem sedm snímků.

Sára Kultová

Divadlo Na zábradlí v první hře pro děti líčí život Franze Kafky

„Jmenuju se Franz Kafka a strašně často se něčeho obávám,“ říká za loutku ženský hlas. Ač pražské Divadlo Na zábradlí věnovalo svoji první hru pro děti německy tvořícímu židovskému spisovateli, na jevišti v Eliadově knihovně vystupují jen herečky coby jeho mladší sestry.

„Při nákupu Ameriky v antikvariátu v Hradci Králové jsem měl pocit, že když si ji přečtu, budu už fakt dospělý. Nechápal jsem ji, ale šel jsem si rovnou koupit Zámek,“ uvedl v programu režisér Jiří Jelínek. Představení vystavěl na dětských hrách a písních tří sester známého spisovatele, které o něm pomocí těchto prostředků vyprávějí. V rolích sester, z nichž nejblíž měl Kafka k nejmladší Otilii, se představily Anežka Kubátová, Barbora Kubátová a Lucie Flemrová.

„Když to nejde po dobrém, tak to půjde ... jinak,“ říkají v úvodu, později zase s papírovým zobákem na obličeji ráčkují: „Kavka ti na pomoc přiletí.“ Divadlo na hru láká jako na „pohádkový kabaret pro intoše od čtyř let“, ale zaujme i starší diváky, jak dokládají únorové reprízy. Premiéra se konala 26. ledna. Inscenace trvá 45 minut bez přestávky.

Franz Kafka se narodil roku 1883 v Praze do rodiny zámožného obchodníka. Vystudoval právo a pracoval jako úředník pojišťovny, kde dosáhl hodnosti vrchního tajemníka. Byl nekuřák, abstinent, vegetarián a nadšený aviatik. Nikdy se neoženil. Psaní věnoval celý život, ale vždy byl ke svému dílu nesmírně kritický a nikdy ho nechtěl zveřejnit. To udělal až jeho přítel Max Brod. Díky němu jsou k dispozici knihy jako Proměna, Proces, Amerika či Zámek. Posledních sedm let trpěl plicní chorobou, zemřel 3. června 1924.

Z divadla Jenda Novotný

V kinech znějí Hlasy mrtvých, v hlavní roli září hrdinka ze Zaklínače

Idea komunikace s mrtvými se už po staletí objevuje v různých kulturách a náboženstvích světa. Není tedy překvapením, že se tento motiv opakovaně vyskytuje ve filmech. Využívá ho i nový britský horor Hlasy mrtvých, který měl premiéru ve čtvrtek 22. února. Celovečerní debut španělského režiséra Alberta Corredora se však setkává i s kritikou.

Hybatelkou dění je mladičká Iris, kterou ztvárnila Freya Allan známá ze série Zaklínač. Po záhadné smrti otce zdědí starobylý dům, který se náhle stane tím jediným, co stojí mezi lidmi a světem mrtvých. Patří k němu totiž i čarodějnice, jež má schopnost spojit se na povel se záhrobím. Když na dveře zaklepe první zákazník s obálkou, který touží naposledy pohovořit se zesnulou manželkou, dá Iris přednost penězům před rozumem. Brzy ale zjistí, že zahrávat si s temnými silami stojí více, než kolik kdokoliv může zaplatit.

Přestože film nabízí zajímavý koncept, setkal se na internetu také s negativními ohlasy. Kritici vyčítají, že snímku chybí napětí a děj se zbytečně protahuje. Naopak chvála směřuje hlavně k práci s kostýmy a kulisami. „Do děsuplné podívané mají Hlasy mrtvých navzdory pár zdařilým lekačkám daleko, a na hororovou komedii se zase tváří příliš seriózně,“ uvedla v recenzi pro Novinky.cz Kristýna Skalníková. „Na druhou stranu je v něm patrná snaha uniknout klišé, která prorůstají současný západní horor jako mor.“

Alberto Corredor se proslavil v roce 2017 krátkometrážním hororem Baghead. S ním získal přes třicet různých festivalových ocenění a přilákal pozornost producentů velkých hitů jako To nebo Barbar, kteří mu poskytli finance na rozvoj jeho nápadu do formy celovečerního filmu. To vedlo k vzniku Hlasů mrtvých, jejichž námět připomíná loňský úspěšný snímek Mluv se mnou.

Z novinářské projekce Eliška Šilerová

Sport

Pittsburgh slavnostně vyvěsil Jágrův dres. Je to můj druhý domov, říká

„Číslo 68, Jaromír Jágr!“ vítal hlasatel legendu zpět na ledové ploše v Pittsburghu a z ochozů se ozval velký potlesk. Českému hokejistovi se dostalo mimořádné pocty, kdy klub slavnostně vyvěsil jeho dres. V něm strávil jedenáct sezon, získal dva Stanley Cupy a celkově je s 1079 body čtvrtým nejproduktivnějším hráčem týmu.

Než v neděli 19. února přistoupil k řečnickému pultu, pozdravil se s rodinou a bývalými spoluhráči, kteří ho sledovali přímo z kluziště. Během proslovu Jágra doprovázely matka Anna, která s ním v Pensylvánii deset let žila, a přítelkyně Dominika. „Je moc mladá na to, aby si pamatovala, že jsem hrál v Pittsburghu. Ale nebojte, já jsem jí všechny ty historky vyprávěl, takže o tom něco ví,“ rozesmál celou arénu. Na závěr poděkoval zesnulému otci Jaromíru Jágrovi staršímu. „Před rokem odešel, ale vím, že se dívá z nebe.“

Jágr strávil v Pittsburghu jedenáct sezon, tři z nich nosil na dresu kapitánské céčko. Už po draftu v roce 1990 se připojil k hlavnímu mužstvu a v premiérové sezoně zvedl nad hlavu Stanleyův pohár, stejnou radost prožil i o rok později. Pětkrát získal cenu pro vítěze produktivity soutěže, za ročník 1998-1999 obdržel trofej pro nejužitečnějšího hráče.

„Jedenáct let, co jsem tady hrál, bylo fantastických. Pravděpodobně nejlepší roky mého života,“ zavzpomínal. „Jsem hrdý na to, že můžu říct, že Pittsburgh je mým druhým domovem.“

Zmínil také vztah s bývalým spoluhráčem Philem Bourquem, který byl jeho osobním průvodcem po městě. „Ukázal jsi mi všechny bary. Byl jsi párty zvíře, stejně jako Kevin Stevens,“ líčil s úsměvem na tváři. Vzpomínku věnoval také dalšímu někdejšímu kolegovi Paulu Coffeymu, který ho naučil pořádně dřít. Dříve to Jágr nenáviděl, zpětně to ale doceňuje.

Pod stropem PPG Paints Areny doplní Jágrův dres ty od zesnulého Michela Briéra a historicky nejproduktivnějšího hokejisty klubu Maria Lemieuxe, který sledoval jeho proslov přímo z první řady na ledové ploše. Mezi dalšími přítomnými klubovými legendami se nacházeli mimo jiné dva Češi: Jiří Hrdina, se kterým vybojoval oba Stanleyovy poháry, a Jiří Šlégr, jenž s nimi oslavil druhý triumf.

Dvaapadesátiletý Jaromír Jágr je čtvrtým Čechem, jemuž některý z týmů NHL vyřadil číslo. Před ním se stejné pocty dostalo útočníkům Milanu Hejdukovi (Colorado Avalanche) a Patriku Eliášovi (New Jersey Devils) a brankáři Dominiku Haškovi (Buffalo Sabres).

Martin Rambousek

Biatlonisté na MS bez medaile, chvála patří fanouškům a pořadatelům

Po 11 letech a podruhé v historii se do novoměstské Vysočina arény vrátil světový šampionát v biatlonu. A zase dokázal, že čeští fanoušci tento sport milují, i když se reprezentantům výsledkově příliš nedaří a na žádnou medaili nedosáhli. Slova chvály ze všech stran mířila i na organizátory a pracovníky, kteří i v nepříznivých podmínkách dokázali zařídit hladký průběh mistrovství.

Domácí závodníci prožili výsledkově nejhorší světovou akci od olympiády ve Vancouveru 2010. Nejlepším individuálním výsledkem domácích závodníků bylo deváté místo Markéty Davidové ve stíhačce, Tereza Voborníková se ve stejném závodě umístila na třinácté příčce. V indiviuálu skončila Jessica Jislová dvanáctá.

Hrdinou druhého týdne šampionátu se pro tuzemské fanoušky stal Tomáš Mikyska. Ve vytrvalostním závodě zajel první TOP 10 kariéry, mužskou štafetu pak na prvním úseku po bezchybném výkonu předával na druhém místě. Na stejné pozici se pohybovala i ženská čtveřice, ale ani jedna ze štafet neudržela své postavení a skončily shodně sedmé. I tak rozbouřily ochozy nejvíc za celých čtrnáct dnů.

„Je to masakr, na trati není slyšet vlastní dech a musíme jet nadoraz, protože nás nenechají vůbec odpočinout,“ usmívala se po sprintu do kamer ČT Davidová. Pokaždé děkovali i ostatní čeští závodníci, pozadu nezůstali ani ti zahraniční. Sturla Holm Laegreid, norský vítěz sprintu, ke svému instagramovému příspěvku napsal: „Nejvíce si budu pamatovat úžasný zvuk 40 tisíc šílených Čechů.“ Celkem jich během devíti závodních dnů přišlo před 210 tisíc, což je druhá největší návštěvnost v historii mistrovství.

Neodradilo je ani počasí, které naopak dělalo starosti organizátorům, vypořádat se museli s deštěm a vysokými teplotami. „Až jsem z toho byl naměkko, když jsem sledoval jejich úsilí. Tohle bylo především jejich mistrovství,“ chválil podle serveru iDnes.cz předseda organizačního výboru Jiří Hamza. „Hodně lidí nevěřilo, že šampionát tady, v nadmořské výšce 750 metrů, zvládneme. Jinde by se za těchto podmínek už nejelo. U nás se přesto závodilo, což považuji za malý zázrak.“ Ocenění se jim dostalo také jak od výprav, tak i od prezidenta Mezinárodní biatlonové unie Olleho Dahlina.

S 13 medailemi ovládli šampionát, konající se od 7. do 18. února, Francouzi. Lépe řečeno Francouzky, v individuálních kláních jich získaly dohromady osm. Mezi muži byl opět nejvíce vidět norský fenomén Johannes Thingnes Bø. Nejen, že vybojoval všech sedm možných medailí, z toho tři zlaté, ale zároveň se v posledním, hromadném závodě dotáhl na biatlonovou legendu, krajana Oleho Einara Bjørdalena, a dělí se s ním o prvenství v počtu titulů mistrů světa, oba jich mají 20.

Martina Zbořilová

Galapředstavení Sparty: vyřadila Turky a zahraje si s Liverpoolem

Po závěrečném hvizdu propukly na vyprodané Letné exploze radosti a dlouhé oslavy. Sparta rozhodla odvetný zápas proti Galatasarayi třemi góly v posledních dvaceti minutách a vyhrála 4:1. Vysokým vítězstvím smazala manko ze zápasu v Turecku a zajistila si postup do osmifinále Evropské ligy, kde ji čeká Liverpool.

Jména na soupisce Galatasaraye před dvojzápasem budila velký respekt. Díky hvězdám jako Mauro Icardi, Dries Mertens nebo Wilfried Zaha byl turecký šampion favoritem. Sparta s ním však ve venkovním zápase držela krok. Dvakrát vyrovnala a v samotném závěru dokonce sahala po výhře, jenže Tomáš Wiesner v obrovské šanci selhal. Hned vzápětí se prosadil Icardi, který zařídil Galatasarayi vítězství 3:2 a lepší pozici do odvety, zvlášť když v ní Spartě chyběli potrestaní Matěj Ryneš, Veljko Birmanćević i kapitán Ladislav Krejčí.

Letenští i bez nich vstoupili do zápasu, který se hrál ve čtvrtek 22. února, skvěle. Už po osmi minutách utekl Angelo Preciado, přeloboval gólmana a navázal na svou parádní trefu z Istanbulu. Hosté srovnali po standardce a ve zbytku první půle byli lepším týmem.

Druhý poločas i celý dvojzápas pak výrazně ovlivnilo vyloučení tureckého obránce Kaana Ayhana za ostrý faul na Lukáše Haraslína. Sparťané po něm ožili a v 74. minutě je poslal hlavičkou zpět do vedení střídající Indrit Tuci. Albánský útočník na gól navázal i asistencí o šest minut později, když perfektně přihrál Haraslínovi. V nastavení postup Sparty potvrdil z protiútoku Jan Kuchta. „Respekt hráčům. Semknuli se a předvedli velký výkon. Postup jsme si zasloužili,“ řekl na tiskové konferenci spokojený sparťanský trenér Brian Priske.

Jeho výběr se teď může těšit na osmifinálový souboj proti Liverpoolu. V této fázi Evropské ligy už se představí i Slavia, která se utká s AC Milán. Plzeň pak v Konferenční lize vyzve Servette Ženeva, slávistického soupeře ze skupiny EL. První zápasy se hrají 7. března, odvety jsou na programu o týden později. Sparta začne doma na Letné, Slavia na slavném San Siru a Plzeň vyrazí do Švýcarska.

Václav Hojný

Hvězdný Satoranský dovedl Česko k výhře nad Velkou Británií

S bilancí jedné výhry a jedné porážky uzavřeli čeští basketbalisté úvod kvalifikace o mistrovství Evropy 2025. Svěřenci španělského kouče Diega Ocampa sice nejprve podlehli v Řecku 64:72, ale v pondělí 26. února zvítězili nad Velkou Británií 90:82. Nejvytíženějším a nejužitečnějším hráčem utkání byl Tomáš Satoranský, za necelých 30 minut nasbíral 21 bodů a 10 asistencí. Zápas v Pardubicích sledovalo téměř 5000 diváků.

Zpočátku se ale nevyvíjel pro domácí vůbec dobře, po třech minutách hry byl stav 2:8 a hosté drželi vedení až do desáté minuty, než přišla trojka Ondřeje Sehnala, která skóre otočila. Předtím se také blýskl ukázkovou smečí po útočném doskoku Ondřej Balvín. Britové ještě stihli jeden koš, a tak první čtvrtinu vyhráli rozdílem jednoho bodu. Druhou část ale ovládli Češi, vypracovali si místy náskok devíti bodů a v polovině vedli 49:47.

Druhý poločas sice nepřinesl tolik proměněných košů jako první, ale o to pohlednější byly. Satoranský hned dvakrát našel nabíhajícího Tomáše Kyzlinka a jejich souhra zvedla fanoušky ze sedaček. Hosté rozdíl snížili až v závěru a výsledek už nezvrátili.

Národní tým si tak po úvodní prohře s Řeckem připsal důležitou výhru. „První utkání bylo hodně divné, ale posloužilo jako odrazový můstek,“ líčil Satoranský pro Českou televizi.

Z čtyřčlenné kvalifikační skupiny postupují tři nejlepší. „Ještě není konec,“ vzkázal divákům Satoranský. Další utkání odehrají čeští reprezentanti doma proti Nizozemsku na konci listopadu.

Veronika Šlaisová

Počasí

Lyžování už jen na blátě. S únorem odchází poslední sníh

Místo lyžování na horách výlety na koloběžkách nebo dobrodružství na bobové dráze. Školáci, a především jejich rodiče museli o jarních prázdninách hledat alternativní program. Únor totiž držel denní teploty většinou nad nulou a vzal i z hor poslední bílé stopy zimy.

Extrémně rychlý příchod jara také pomalu probouzí i přírodu. Některé sněženky už rozkvetly, pozvolna je místy doprovází i stromy a traviny. „Není pochyb o tom, že únor bude s velkým náskokem rekordně teplý a s velkou pravděpodobností tedy i celá zima, jelikož všechny tři měsíce byly teplotně nadprůměrné,“ uvedl pro ČTK klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd Pavel Zahradníček.

V úterý 27. února padly rekordy dokonce na 28 ze 166 stanic. Nejtepleji bylo v Karviné, kde naměřili 18,7 stupňů Celsia, jak na Facebooku uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Alexandra Grulichová