10. října 2024, Carolina č. 1049
události od 30. září do 6. října
Z domova
Ve vládě skončili Piráti, ale Lipavský zůstal. Opozice žádá hlasování
Rok před parlamentními volbami zastihla vládu zatím nejvážnější krize, kabinet Petra Fialy (ODS) pokračuje už jen se čtyřmi stranami. V reakci na odvolání končícího předsedy Pirátů Ivana Bartoše z pozice vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj odhlasovala jejich strana 30. září odchod z kabinetu. Demisi následně podali i zbylí pirátští ministři: Jan Lipavský v resortu zahraničí, Michal Šalomoun za legislativu. Šalomounův post zanikne, Bartoše nahradil Petr Kulhánek (STAN) a Lipavský si funkci ponechá coby nestraník.
„Pan prezident akceptoval můj návrh na odvolání Ivana Bartoše z vlády. S panem prezidentem máme oba zájem na tom, aby změny obsazení postů ve vládě byly vyřešeny velmi rychle,“ oznámil na síti X premiér Fiala po jednání s Petrem Pavlem 1. října.
Bartoš uvedl, že mu Fiala rozhodnutí zavolal jen půl hodiny předtím, než ho 24. září oznámil veřejnosti na tiskové konferenci. Přitom se spolu ráno setkali na schůzce, kde podle Bartoše o možném konci nepadlo ani slovo. „Pokud bych měl dnešní jednání pana premiéra popsat jedním slovem, tak to byl podraz, který postrádal i základní prvky lidské slušnosti,“ prohlásil na tiskové konferenci.
Předseda vlády mu vyčetl digitalizaci stavebního řízení, kterou podle něj nedokázal dotáhnout. „Ivan Bartoš nebyl schopen odpovědět na základní a klíčové otázky týkající se digitalizace stavebního řízení. Nedokáže si připustit špatný stav věcí a realitu,“ zdůvodnil Fiala.
Lipavský po přechodu Pirátů do opozice stranu sice opustil, ale funkci v kabinetu zastává bez stranické příslušnosti. „Měnit ministra zahraničí na 12 měsíců nemá logiku,“ komentoval po schůzce na Hradě ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pro server Echo24.cz. Premiér pochválil Lipavského za dobrou práci, zkušenosti a kontakty. „Skutečně jsem podepsal a předložil demisi, která nebyla ze strany pana premiéra přijata, a jsem rád, že je zájem, abych jako nestraník a odborník ve vládě pokračoval,“ řekl Lipavský pro Deník N.
Změní se i ministr průmyslu a obchodu – na místo Jozefa Síkely, který se v Bruselu uchází o post eurokomisaře, zasedl Lukáš Vlček za hnutí STAN.
Nejen kvůli turbulentním výměnám ve vládě nemá čtyřkoalice důvěru opozičních stran. Shodli se na tom ANO, SPD i Piráti. „Avizovaný odchod Pirátské strany z vlády a plánované přerozdělování ministerských postů je rovněž jasným důvodem, aby vláda požádala Poslaneckou sněmovnu znovu o potvrzení důvěry,“ píše na webových stránkách SPD. Vládní koalice ale k tomu nevidí důvod, nemění totiž programové prohlášení a v horní komoře Parlamentu si se 104 hlasy udržuje většinu.
Nela Jankurová
Jurečka chce post šéfa lidovců obhájit, soupeřem mu bude Výborný
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka po zasedání celostátního výboru strany oznámil kandidaturu na další období. Hlavním konkurentem mu bude Marek Výborný. Volba se uskuteční na sjezdu v Olomouci 18. a 19. října.
„Považuji za fér, abych mohl přijít na sjezd a složit účty, co jsem jako předseda dělal,“ řekl na tiskové konferenci ve čtvrtek 3. října ministr práce a sociálních věcí. Post zastává od ledna roku 2020, kdy jej převzal právě po Výborném, současném ministru zemědělství.
Lidovcům ale klesají preference, které spadly ze šesti na dva procentní body. Uvnitř strany tak některé hlasy volaly po novém impulzu. Tím mohl být Jan Grolich, kterého navrhoval sám Jurečka. Současný hejtman Jihomoravského kraje ale kandidaturu vyloučil.
Jurečku k odchodu vyzývali někteří spolustraníci už v lednu tohoto roku, kdy nezastavil večírek na ministerstvu po střelbě na Filozofické fakultě. Tehdy si stanovil tři cíle, které měly být podmínkou, aby se znovu ucházel o post předsedy. Jenže místo dvou europoslanců získal jen jednoho a senátní klub od minulých voleb také neposílil. I když Jurečka přiznává pouze částečné splnění, přesto se rozhodl pozici obhajovat.
Několik hodin předtím se k volbě přihlásil také Výborný, který na sociální síti X napsal: „Jdu do toho. S pokorou a odpovědností.“ Post předsedy opustil Výborný před čtyřmi lety jen po devíti měsících kvůli vážné rodinné tragédii, avšak nyní se chce vrátit. Nominací ho podpořily jihomoravská a pardubická organizace.
Vojtěch Foltýn
SOCDEM vede Maláčová, návrat do Sněmovny plánuje v levicové alianci
Delegáti Sociální demokracie na stranickém sjezdu zvolili nové vedení. V sobotu 5. října měli v kulturním domě Střelnice v Hradci Králové na výběr ze tří kandidátů, ale rozhodli už v prvním kole. Michala Šmardu v čele střídá Jana Maláčová. Statutárním místopředsedou se stal Lubomír Zaorálek.
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí získala 101 hlasů ze 139 možných. Její konkurent Jiří Dienstbier dostal 33 a nejhůře dopadl Petr Hůla, který jich obdržel pouhých 5.
Zásadní otázkou, o níž straníci diskutovali, byla spolupráce s koalicí Stačilo! a KSČM. Maláčová, na rozdíl od protivníků, spolupráci nevyloučila. Pro volby plánuje širokou levicovou alianci.
„Slibuji vám, že budeme srozumitelní a budeme vidět,“ řekla Maláčová krátce po svém zvolení. Reagovala tak na otázku, která se týkala hlavního a nejtěžšího úkolu, který ji právě čeká. Návrat strany zpět do Sněmovny je pro přežití Sociální demokracie klíčový.
Od devadesátých let byla SOCDEM, dříve ČSSD, jednou z nejvýznamnějších sil v Česku. Z jejich řad vzešlo pět premiérů, jejichž doba vlády čítá 12 let. V posledních parlamentních volbách v roce 2021 však zůstala pod pětiprocentní hranicí a krátce nato skončil předseda Jan Hamáček. Po něm nastoupil Šmarda, za jehož vedení se strana přejmenovala. Kvůli špatným výsledkům ve volbách se však o post v čele znovu neucházel.
Žaneta Dvořáková
Skopeček s Havlíčkem diskutovali o vládní krizi a krajských volbách
Ani konec Pirátů ve vládní koalici ani prohrané volby ve Středočeském kraji podle místopředsedy Sněmovny z ODS Jana Skopečka jeho stranu nerozhodily. O politických událostech uplynulého týdne diskutoval v neděli 6. října v pořadu televize Prima Partie Terezie Tománkové s místopředsedou hnutí ANO Karlem Havlíčkem.
K aktuální situaci v kabinetu, kterou Havlíček označil za grotesku, se Skopeček vyjádřil lhostejně. Podle něj Piráti nikdy nebyli jemu ani jeho straně blízkým politickým subjektem a se čtyřmi poslaneckými mandáty nejsou silným hráčem. Připomněl, že koalice Spolu se STAN stále drží v Poslanecké sněmovně většinu.
Ostrou kritiku směrem k hnutí STAN následně vyslal Havlíček kvůli situaci po krajských volbách: „Kdyby někdo se mnou jednal jako STAN s vámi, nikdy bych s ním za jeden stůl nezasedl.“ Výtky místopředsedy ANO Skopeček částečně potvrdil. „První nabídka hnutí STAN byla neakceptovatelná. Jednali s námi, jako kdyby vyhráli volby a my byli poslední,“ přiznal Skopeček. Na vytvoření koalice se Starosty ale nadále trvá.
Ve Středočeském kraji zvítězilo hnutí ANO, bez koalice se Starosty nebo ODS ale většinu v zastupitelstvu nevytvoří. Návrh na koaliční smlouvu předložilo hnutí Andreje Babiše jen ODS a ačkoli si oba hosté Partie pochvalovali velmi slušné a lidské jednání, ke shodě nedošli. ANO tak jde do opozice.
S největší pravděpodobností tak vznikne koalice ODS se STAN s těsnou většinou jednoho hlasu. Postup obou stran označil Havlíček za alibistický a nebezpečný pro rozvoj kraje: „Stanjura to řekl velmi pragmaticky: ,Nemůžeme vytvořit koalici s ANO, protože by nás to poškodilo u hlavních voleb v roce 2025.’ Tím říká, že jim jde jen o posty na národní úrovni a ne o stabilitu kraje.“
Dominik Barták
První nápor povodní pominul, teď hrozí nemoci či bezdomovectví
V oblastech, které se vzpamatovávají z nedávných povodní, hrozí zdravotní potíže a také se může zvýšit počet lidí bez domova. Na možná rizika upozornil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) společně s hlavní hygieničkou Barborou Mackovou a zástupci neziskových organizací na jednání 3. října. „Problémy se budou muset řešit dalšího půl roku a je třeba o tom veřejně mluvit,“ řekl na tiskové konferenci Jakub Líčka, generální sekretář Charity.
Povodně na území České republiky začaly 13. září a vyžádaly si pět obětí, osm lidí se podle dat ministerstva vnitra stále pohřešuje. Mezi nejhůře zasažené lokality patří Moravskoslezský, Olomoucký či Jihočeský kraj.
„Ze šetření je patrné, že budou vysoké stovky, možná nízké tisíce domácností, které přijdou o bydlení. Tam jsou velká rizika bezdomovectví,“ varoval Martin Šimáček, ředitel Agentury pro sociální začleňování. Přestože uvítal vládní program Povodeň 2024, uvedl, že nemusí u některých domácností stačit.
Zástupci organizací kladli velký důraz na druhou vlnu pomoci spojenou zejména s riziky onemocnění. „Probíhá očkování proti žloutence A. Přesné číslo nevím, ale už máme přes tisíc proočkovaných,“ řekla Macková. „Evidujeme tři případy leptospirózy, ale dá se očekávat, že přijdou ještě další.“
Za klíčovou považují zástupci ministerstva zdravotnictví správnou a rychlou informovanost, která podle nich předchází poškození zdraví nebo rozvoji nemocí. „Obecně doporučujeme všechny potraviny, které byly zatopeny, vyhodit,“ například vzkázal Matyáš Fošum, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví na ministerstvu.
Z tiskové konference Ondřej Groh
Havlova cena míří do Venezuely. Konferenci narušily pokřiky z publika
Středeční odpoledne 2. října patřilo v Pražské křižovatce oslavě svobody a občanského aktivismu. Konala se tam konference k poctě laureátky Ceny Václava Havla za lidská práva, a to venezuelské opoziční lídryně Maríi Coriny Machado. V proslovech hostů rezonovala především otázka lidské zodpovědnosti.
Machado dlouhodobě usiluje o zlepšení venezuelské politiky a tamní migrační situace, dále se snaží zamezit drogové kriminalitě. Je spoluzakladatelkou dobrovolnické organizace Súmate pro občanskou a politickou svobodu. „Neměl by nám být lhostejný život lidí na jiných místech planety,“ prohlásila na dálku přes obrazovku a vyzdvihovala Havlovy myšlenky.
Klidný průběh narušily výkřiky z publika, které kritizovaly český postoj k zahraničním konfliktům. Když se úvodního slova ujal ministr zahraničí Jan Lipavský (dříve Piráti, dnes nestraník), náhle ho přerušil hlas z publika, který mu vyčítal podporu Izraele: „Free Gaza, free Palestine!“ Někteří účastníci mu nesměle zatleskali. Když dotyčný pokračoval: „Lidská práva jsou umlčena,“ pořadatelé ho vyvedli. Nejistá atmosféra ovšem nevymizela, naopak spíše houstla.
Další řečnice, profesorky z Yale University, Marci Shore, se někteří taktéž neplánovaně dotazovali na izraelsko-palestinskou situaci. To ji nerozhodilo a pokračovala ve svých myšlenkách. Ocenila prvního českého prezidenta a důležitost osobní zodpovědnosti. Neklid ustal právě až při projevu Maríi Coriny Machado, kterou publikum přes obrazovku přivítalo bouřlivým potleskem.
Konferenci zakončilo Divadlo X10 scénickým čtením hry Finist, jasný sokol. Její autorky v Rusku odsoudili na šest let do trestanecké kolonie za nesouhlas s agresí na Ukrajině.
Z mezinárodní konference Klára Kulinová
Cesta z Prahy do Hradce zrychlí pod 40 minut, slibuje Správa železnic
Správa železnic na pražském hlavním nádraží představila projekt vysokorychlostní trati z Prahy do Vratislavi přes Hradec Králové. Projekt RS5 i s odbočkou do Pardubic rozdělila do několika fází a počítá s rozvojem navazující sítě po Královéhradeckém kraji. Trať zkrátí jízdní dobu z Prahy do Hradce a Pardubic pod 40 minut, do Vratislavi na dvě hodiny a do Varšavy na čtyři hodiny.
Dalším městem, které usilovalo o vysokorychlostní trať, byl Liberec. V roce 2017 se musela Správa železnic rozhodnout, jestli hlavní tah do Polska povede přes Liberec, nebo Hradec. „Ve prospěch východních Čech hrály nižší náklady na stavbu i dohoda s polskou stranou, která preferuje trasu přes Hradec Králové,“ řekl v úterý 2. října na Prezentačním dni Prokop Vitvar ze Stavební správy vysokorychlostních tratí.
Vlajkovou lodí projektu bude část VRT Východní Čechy, na které budou vlaky jezdit rychlostí až 320 km/h. Severně od Hradce Králové začne úsek Podkrkonoší, kde kvůli hornatějšímu terénu bude maximální rychlost 200 km/h.
Projekt je však stále ve fázi studie a Správa železnic zatím nezačala s detailním řešením. Pokročilejší jsou přípravy na vysokorychlostní spoje Praha – Ústí nad Labem – Drážďany (RS4) a Praha – Brno – Ostrava (RS 1).
Z hlavního nádraží Jakub Horváth
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Senátní delegace v čele s předsedou Vystrčilem navštívila Slovensko
Od 4. do 6. října byli šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Mandátového a imunitního výboru Ondřej Šimetka (nestr. za ODS) a člen Zdravotnického výboru Jan Pirk (nestr. za TOP 09) na pracovní cestě na Slovensku. V Bratislavě se setkali se zástupci tamního parlamentu, opozice i občanské společnosti. Na závěr cesty se delegace zúčastnila Mezinárodního maratonu míru v Košicích.
V Národní radě jednali Vystrčil, Šimetka a Pirk s jejím místopředsedou Peterem Žigou (Hlas-SD) a s místopředsedou Výboru pro evropské záležitosti Michalem Stuškou (Směr-SD).
„Potvrdili jsme si, že vztahy našich zemí jsou provázané a je v našem zájmu komunikovat a společně řešit konkrétní problémy,“ uvedl Vystrčil na webu horní komory. Mezi klíčová témata spolupráce zmínil otázky energetické krize nebo pomoc Ukrajině.
Delegace se následně setkala také s představiteli opozice: místopředsedou strany Progresivní Slovensko Tomášem Valáškem a poslancem Františkem Mikloškem z Křesťansko-demokratického hnutí.
„Mluvili zejména o současné politické situaci v našich zemích. Jsem rád, že jsem se mohl seznámit s jejich pohledem a děkuji za otevřenou diskuzi,“ řekl Vystrčil.
Ondřej Heigl
Na Slovensku schválili změny daní a škrty, šéfka zdravotnictví končí
Slovenský parlament odhlasoval vládní konsolidační balíček v přibližné hodnotě 2,7 miliardy eur (68 miliard korun). Pokud změny podepíše prezident, zvýší se daň z přidané hodnoty z 20 na 23 procent, přibude nový poplatek z finanční transakce, ale speciální taxa pro energetické firmy neporoste. S koaličním návrhem však nesouhlasila ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková (Hlas-SD) a kvůli škrtům při zvyšování platů zdravotníků rezignovala.
„Neumím garantovat, že naše zdravotnictví jde správným směrem. Tuto konsolidaci veřejných financí považuji za nepřijatelnou pro slovenské zdravotnictví. Zdravotnictví nepatří mezi priority vlády,“ prohlásila 4. října místopředsedkyně vládní strany podle webu ČT24. Odbory označily demisi jako politický krok pro veřejnost. Naopak opozice, která na jaře neuspěla s návrhem vyslovení nedůvěry ministryni, označila situaci za nevyhnutelnou.
Schválené změny mají navýšit objem státního rozpočtu. Nezávislá slovenská rozpočtová rada odhadla celkovou hodnotu stabilizační změny pro příští rok na 2,56 miliardy eur (64,8 miliardy korun). Na snížení rozpočtového schodku podle rady půjde 1,7 miliardy eur (43 miliard Kč), zbytek by vláda mohla použít na nové výdaje nebo na vytvoření rezervy na krytí různých rizik, uvedla ČTK.
Nová úprava finančních transakcí bude až na výjimky zahrnovat všechny odchozí platby z účtů právnických osob. Zatížit by měla podnikatele i nevládní organizace.
Opozice zvýšené sazby kritizuje. Vláda se odvolala na zděděný problém a špatné hospodaření bez jakékoliv kontroly mezi lety 2020 a 2023. Konsolidace zahrne i snížené zdanění dividend či úspory na rodičovském důchodu, což je obdoba českého výchovného. Také neprodlouží daňovou podporu rodičů nezaopatřených dětí ve stávající výši, škrtne i zvýšení zdravotnických platů.
Filip Urban
Na Slovensku padl další šéf kulturní instituce: ředitel národního muzea
Ministryně kultury Martina Šimkovičová (SNS) v pondělí 30. září odvolala v pořadí třetího představitele přední kulturní organizace: šéfa Slovenského národního muzea Branislava Panise. Od nástupu vlády Roberta Fica (Směr-SD) v říjnu loňského roku skončili v čele Slovenského národního divadla Matej Drlička a Slovenské národní galerie Alexandra Kusá. Šimkovičová se médiím k tématu odmítla vyjádřit.
„Jeho odvolání nerozumím, nezaregistroval jsem žádné výhrady k jeho práci. Pokud vím, tak panu řediteli nebyly žádné důvody při odvolání ani sděleny,“ uvedl pro web České noviny ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Panis portálu Aktuality.sk potvrdil, že odvolací dekret mu v pondělí odpoledne doručili bez udání důvodu. „Pan Panis je také členem Rady Národního muzea, a tak se jeho odvolání tímto dotýká i naší instituce,“ dodal Lukeš.
Podle Drličky stojí za jeho odvoláním „ovládnutí institucí a zastavení jakéhokoliv svobodného projevu,“ jak ho citoval deník Aktuálně.cz. Jeho konec také delší dobu očekával.
Šimkovičová se podle slovenských médií netají kritickým postojem například k LGBTQ+ komunitě, naopak prosazuje takzvanou slovenskou tradiční kulturu.
Tomáš Jírů
Ekonomika
Poslanci jednali o penzích 30 hodin, hranice pro odchod je 67 let
Důchodová novela míří do závěrečného čtení, Poslanecká sněmovna o tom rozhodla v pátek 4. října po necelých třech dnech a celkem třiceti hodinách jednání. Koalice se s opozicí přely především o věkovou hranici odchodu do důchodu, strop pro ni bude nově 67 let.
„Každý rozumný člověk uzná, že důchodovou reformu tato země potřebuje,“ vysvětlil podle ČT24 ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Právě vládní většina úpravu prosadila a načetla i pozměňovací návrh s horní hranicí důchodového věku, s níž původní předloha nepočítala.
Proti se naopak postavili opoziční poslanci z hnutí ANO a SPD. „Povinností je důchodcům pomáhat, ne je oškubat,“ prohlásil už dřív předseda SPD Tomio Okamura a žádá úplné zamítnutí novely.
Celkem se sešlo 30 pozměňovacích návrhů, které se kromě věkové hranice zabývaly i předčasným důchodem, výpočtem nových penzí, výchovnému či valorizací.
Třetí čtení by se mělo uskutečnit zřejmě na další řádné schůzi Sněmovny 22. října. Pokud návrh přijme, poputuje do Senátu. Zákonodárci měli původně na programu i jednání o koncesionářských poplatcích. Po důchodech však schůzi ukončili.
Zuzana Kojanová
Záujem u rastlinnej výroby narastá
Štatistika z integrovaného šetrenia v poľnohospodárstve za rok 2023 ukazuje zmenu, ale aj stagnáciu v jeho odlišných častiach. Najväčší obrat medzi rokmi 2000 a 2023 nastal vo vyššom počte hospodárov, ktorí sa venujú výhradne rastlinnej výrobe. Tých je v porovnaní s rokom 2000 viac ako 23 %.
„Subjekty zaoberajúce sa výhradne rastlinnou výrobou dnes tvorí polovicu z celkového počtu agrárnych podnikov. Ďalších 49 % sa venuje zmiešanej rastlinnej a živočíšnej výrobe, zvyšné jedno percento tvoria chovatelia hospodárskych zvierat bez obrábanej pôdy. Pritom ešte v roku 2000 tri štvrtiny poľnohospodárov ich chovalo,“ povedala Renáta Vodičková, vedúca oddelenia štatistiky poľnohospodárstva a lesníctva Českého štatistického úradu na tlačovej konferencii 3. októbra.
Chov hospodárskych zvierat sa koncentruje. Priemerné počty všetkých druhov v stiesnených podmienkach sa zvýšil hustotou o 50 %. Štatistici pociťujú trvalý úpadok pri chove prasiat o 60 %, ktorý stále pokračuje, či pri hovädzom dobytku. Najviac rastú iba stavy oviec a kôz v priemere o 138 %.
Štatistici taktiež zaznamenali pokles najmä pri ovocných sadoch (40 %), chmeľniciach (25 %) a u ornej pôdy (8,6 %). V roku 2010 bol úpadok podľa Vodičkovej najvýraznejší, v poslednom období sa hovorí viac o stagnácii. Napriek tomu sa výrazne zvýšilo spravovanie viníc o 49 %, či trvalých trávnatých porastov (o 16 %).
Pomerne málo podnikov používa energiu z obnoviteľných zdrojov. Pracuje s ňou najviac 4 % závodov s výmerou viac ako 1000 hektárov.
Z tlačovej konferencie Ema Poláková
Rohlik.cz slaví 10 let. Nově nabízí sušenky z lógru a mýdlo z mrkve
Internetový supermarket Rohlik.cz oslavil desáté výročí od založení a při této příležitosti odhalil novou řadu upcyklovaných produktů, tedy výrobků, jejichž součástí jsou ingredience, které by se běžně vyhodily. Mezi novinkami v sortimentu se objevily sušenky z kávové sedliny, cider z přebytečných malin či mýdlo z vylisované mrkve.
„Dlouho jsme uvažovali, co k desátému výročí udělat, protože se stále posouváme, snažíme se učit nové věci a ulehčovat zákazníkům život. Proto nás napadlo, že bychom zkusili změnit potravinový odpad na příležitost a rozhodli se jako první retailer v Evropě postavit kategorii s upcycled produkty,“ uvedl na tiskové konferenci ve středu 2. října Martin Beháň, ředitel české pobočky Rohlik.cz.
Firmu založil v roce 2014 podnikatel Tomáš Čupr, který stojí třeba i za zrodem portálů Slevomat.cz nebo DameJidlo.cz (dnes Foodora.cz). „Prodal jsem Slevomat, prodal jsem DámeJídlo, tak lidé čekali, kdy prodám i Rohlik, ale mně se nechce. Je to famózní firma, která opravdu mění životy lidí,“ prohlásil Čupr. V současnosti tento online supermarket už expandoval do Maďarska (Kifli.hu), Německa (Knuspr.de), Rakouska (Gurkel.at) a Rumunska (Sezamo.ro).
Díky tomuto rozšíření se tak z malé české firmy stal opravdový panevropský internetový obchod s potravinami a očekávaným obratem 10 milionů eur. Na jeho fungování se dnes podílí přes 5 000 dodavatelů a 2 500 zaměstnanců.
Z tiskové konference Eliška Sýkorová
Kultura
Thálie ovládlo ostravské Chicago, ceny převzali Preiss i Vondráčková
Thálie letos oslavily jednatřicátý ročník a Herecká asociace udělila dvacet ocenění nejlepším divadelním umělcům. Největší úspěch zaznamenal ostravský muzikál Chicago, v němž zazářili Lukáš Vlček a Markéta Schimmerová Procházková. Ocenění si převzaly také legendy. Za celoživotní přínos obdrželi trofej Helena Vondráčková nebo Viktor Preiss, který má jasné heslo: „Člověk musí makat, aby k něčemu došel.“
Ostrava letos v muzikálové kategorii zazářila s představením Chicago. Vlček oslnil diváky i hlasující členy asociace jako charismatický právník Billy Flynn. „Chci poděkovat své dvouleté dcerce, že už nepláče, když táta doma zpívá,“ řekl Vlček na pódiu pražského Národního divadla, kde se slavnostní ceremoniál v sobotu 5. října konal.
Schimmerová Procházková v roli Velmy Kelly doslova uchvátila, jak ztvárnila vražedkyni. „Uvědomuji si, že to pro mě znamená hodně, ale dojde mi to až za den, dva. V ostravském divadle se mi nejvíce líbí lidi, líbí se mi divadlo, líbí se mi orchestr. Líbí se mi tam úplně všechno,“ s úsměvem prozradila pro Carolinu po skončení programu.
Cenu za celoživotní mistrovství v oblasti muzikálu a operety získala Helena Vondráčková a v oblasti činohry Viktor Preiss. Divadlo rozezněl několikaminutový aplaus, když si cenu přebíral. „Člověk musí makat, aby vlastně k něčemu došel. Ono se to potom vytříbí a začne se vědomě soustředit na určitý cíl. Musí se profesi otevřít, to je nejpodstatnější a trvá to hrozně dlouho,“ vzkázal čtenářům Caroliny v krátkém rozhovoru.
Kompletní výsledky jsou k nahlédnutí na oficiálních stránkách cenythalie.cz.
Z předávání Valerie Kaňová
Rok vdovy zachycuje příběh velké ztráty, boje s úřady a nového začátku
Jako by nestačila jen veliká ztráta, když člověku odejde ten nejbližší. Vysilující emoce ještě ztíží vyřízení pozůstalosti. Notář je nedostupný, pošta odmítá vydat dopisy, jméno doktora sdělit nemohou a nezaplacené účty se hromadí. Mimořádně náročné chvíle lidského života zachycuje snímek Rok vdovy, který 10. října uvedou česká kina.
Právě tak změnila Zuzaně Pokorné život tragická událost. Nejenže se musela vyrovnat se smrtí partnera, ale kvůli pozůstalosti i jiným běžným záležitostem ji čekalo nekonečné vyřizování s úřady. O svém příběhu napsala dva deníky, které vydal týdeník Respekt. „Tam, kam jsem šla, mi nic neřekli, nic jsem nemohla vyřídit, nic jsem nemohla dotáhnout a nic jsem nemohla uzavřít. Ten text vznikl jako přetlak frustrace, prostě terapie,“ řekla na tiskové konferenci v kině Atlas ve čtvrtek 3. října.
Deníky zaujaly režisérku Veroniku Liškovu a scenáristu Eugena Lišku, kteří se jimi inspirovali. Hlavní roli tlumočnice Petry svěřili Pavle Beretové. Její dceru, která rebeluje a nechce se stěhovat z Prahy, ztvárnila Julie Šoulcová. A tchýni, jež situaci jemně manipuluje, představuje Zuzana Kronerová. Nakonec se hlavní hrdinka naučí náročné okolnosti zvládat a nachází zpět životní sílu.
„Náš příběh není založený na vnějším dramatu, ale na charakteru a jeho proměně. Na situaci, kdy je člověk vržený do propasti a po roce se z ní zase vyhrabe. V samotném přijetí, v závěrečných slovech, kdy říká, že chce v občance mít napsané vdova, je přitakání životu. Život pro mě ještě neskončil,“ uvedl Liška.
Snímek má ovšem také hlubší význam, tvůrci dále spustili kampaň #vaspribehnekonci a spolupracují s poradenskými centry a hospici, mezi které patří například Cesta domů. Dále naplánovali mnoho projekcí a besed, kterými se pokouší vnést téma truchlení do společnosti.
Z novinářské projekce Isabella Monaghan
Das Filmfest znovu zavítá do kin, připomene 100 let od Kafkovy smrti
V říjnu a listopadu se kinosály v Praze, Brně a Olomouci už poosmnácté otevřou příznivcům německy mluvených filmů. Das Filmfest nabídne přes dvacet oceňovaných snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska, které se zabývají nejen aktuálními společenskými tématy, ale také temnou minulostí zemí, z nichž pocházejí. Letošní zahájení festivalu doprovodí tlumočení do znakového jazyka a titulky ve verzi pro neslyšící.
Návštěvníci se mohou těšit hned na několik českých premiér, mezi nimi například na historické drama o velké lásce Franze Kafky. Dílo s názvem Nádhera života připomíná 100. výročí úmrtí slavného spisovatele, v pražské Lucerně ho uvede jeho režisér Georg Maas. Dále mezi ně patří také filmy S láskou, Vaše Hilde či Goebbels, příběh o jednom z nejbližších spolupracovníků Adolfa Hitlera. Na premiéře o mistru nacistické propagandy se objeví představitel hlavní postavy Robert Stadlober a režisér Joachim Lang. Ten do Prahy přiveze doplňující archivní materiály a výpovědi přeživších.
Kromě historicky zaměřených snímků program nabídne třeba satirický titul Bonžůr, Švýcarsko! nebo Plastic Fantastic, možná nejvýznamnější klimatický snímek roku 2023. „Řeší jedno z nejpalčivějších témat současné doby. Spolu s režisérkou Isabellou Willingerr budeme diskutovat o dopadech plastů na životní prostředí, ale třeba i o jejich pozitivních aspektech,“ uvedla na tiskové konferenci 2. října spoluzakladatelka festivalu Klára Arpa.
Kromě projekcí nabízí přehlídka doprovodný program zaměřený na udržitelnost filmové produkce, workshopy pro studenty a panelové diskuse. Vstupenky jsou už v prodeji, včetně permanentky Die Fankarte za 399 Kč, která umožní vstup na tři projekce dle výběru.
Akce se uskuteční od 16. do 20. října v pražských kinech Lucerna a Edison Filmhub, od 22. do 26. října v brněnském Artu a konečně od 1. do 5. listopadu v Olomouci. Tam se nově bude konat v čerstvě zrekonstruovaném sále Central Městského muzea.
Z tiskové konference Alex Biskupová
Den architektury propojil stavby s literaturou a Hubáčka s Kafkou
Spolek Kruh uspořádal na přelomu září a října už 14. ročník celorepublikového festivalu Den architektury. Letošním podtitulem se stal Proces proměny s odkazem na 100. výročí úmrtí Franze Kafky a jeho nejznámější dílo. Největší architektonický festival v Česku tak propojil dva zdánlivě nesouvisející druhy umění a pozornost věnoval hlavně neobvyklým stavbám se snovou atmosférou. Kromě toho se zaměřil na Karla Hubáčka, jenž by oslavil 100. narozeniny, a Josefa Fantu, od jehož úmrtí uplynulo 70 let.
Právě Hubáček, jeden ze zakládajících členů libereckého ateliéru SIAL, se proslavil inovativním přístupem a experimenty s materiály i formou. Jeho stavby tak přesně zapadají do surrealistické kafkovské estetiky. Na festivalu je připomnělo mnoho prohlídek i přednášek, včetně té ve Studiu hrdinů. V prostorách otevřené divadelní scény uprostřed Národní galerie se Hubáčkovi věnoval historik umění a publicista Jakub Potůček, který představil jeho osobnost, dílo i přínos ateliéru.
„Karel Hubáček je SIAL a SIAL je Karel Hubáček,“ uvedl svůj proslov, ale později se zabýval i jeho spolupracovníky a jejich významem při realizaci projektů. Díky hlubokému zájmu o téma a touze zprostředkovat ho široké veřejnosti dokázal Potůček upoutat pozornost všech přítomných a zajistit si tak v potemnělém sále dychtivé ticho.
Při dvouhodinové prezentaci mohli návštěvníci proniknout do tajů i úsměvných drobností u budov, jako jsou Kino Máj Doksy či DISK, a ocenit jejich jedinečné detaily. Mezi momenty, které u posluchačů vzbudily největší zájem, patřilo například vysvětlení, proč byla slavná dvoubarevná fasáda Kina vlastně chybou, nebo odhalení, že dnes už ikonický Ještěd nesplňoval podmínky architektonické soutěže.
Po bouřlivém potlesku tak bylo slyšet šeptání a ťukání do displejů, jak si odcházející dohledávali informace o zdánlivě známých stavbách.
Z přednášky Anna Robková
Pražskými galeriemi zní přehlížené hlasy z Ukrajiny a Albánie
Kolonialismus, postkolonialismus, rasová diskriminace, ale i otázka identity. To jsou hesla čtrnáctého ročníku Fotograf Festivalu. A jak už napovídá jeho podtitul Make Voices be Heard, nechává zaznít hlasy umělců a umělkyň střední a východní Evropy a východní Asie. Od 3. října do 3. listopadu několik pražských galerií přibližuje veřejnosti zkušenosti regionů, které bývají často opomíjené.
„Je třeba tuto část světa odlišit od toho, co se odehrává ve východní Evropě,“ dodávají hlavní kurátoři Noemi Smolík a Adam Vačkář, kteří se tímto tématem už léta zabývají v rámci jimi vedené platformy Hope Recycling Station.
Letošní ročník odstartovala ve Fotograf Gallery 3. října první výstavou s názvem Chapter One. Uvádí britského umělce Paula Chaney a jeho obsáhlou instalaci Donetsk Syndrome Diagrammatic, kterou vytvořil na Ukrajině. Na několika metrech papíru zobrazuje vývoj dlouhý 13,8 miliard let od velkého třesku až po současnost. Původní plánované představení se však kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu nemohlo uskutečnit v Doněcku, a tak bylo dílo poprvé k vidění až na festivalu.
Druhou částí je 21 minut dlouhý černobílý snímek Spider’s Envy, v němž albánský umělec Genti Korini pomocí dialogu postav Umělce a Kritika zkoumá modernismus, imaginaci a socialistickou ideologií na pozadí chátrající modernistické architektury.
Fotograf Festival má za cíl poukazovat na aktuální témata a problémy, proto organizuje i debaty a přednášky se snahou o širokou společenskou diskusi.
Z výstavy Danielle Fohlová
Sport
Sparta bodovala i napodruhé, cenný bod ve Stuttgartu vystřelil Kairinen
Sparta ve druhém zápase skupinové fáze Ligy mistrů v úterý 1. října vybojovala ve Stuttgartu remízu 1:1. Domácí se sice rychle ujali vedení po hlavičce Enza Millota, ale ještě před koncem první půle vyrovnal nádherným gólem Kaan Kairinen. Fotbalisté z Letné zatím zůstávají v letošním ročníku milionářské soutěže neporažení a na kontě mají čtyři body, když před dvěma týdny zdolali doma Salcburk 3:0.
„S prvním poločasem jsme byli opravdu spokojení. Měli jsme i další pološance a přechody do útoku, ale nevyužili jsme jich. Před hráči ale musím smeknout, jak to během druhé půle oddřeli, aby udrželi remízu,“ uvedl pro ČT sport dánský trenér ve sparťanských službách Lars Friis.
Druhý celek uplynulého ročníku nejvyšší německé soutěže začal zápas na výbornou, proměnil hned svou první příležitost už po šesti minutách. Průběh ale zvrátil přímý kop, ke kterému se postavil Kairinen a ve 32. minutě výstavní trefou přes zeď do horního rohu srovnal. „Hezčí gól jsem nejspíš nikdy nedal. Jako dítě jsem hodně snil o takové trefě,“ řekl pro Nova Sport finský záložník. Hosté celý druhý poločas čelili velkému tlaku, ale i díky výbornému brankáři Peteru Vindahlovi nerozhodný stav ubránili, třeba když skvěle vytáhl technickou střelu po své levé ruce. Právě tento zákrok i Kairienův gól zařadila UEFA do ankety mezi top momenty kola.
Celkově s kvalifikací Letenští odehráli už osmé utkání v Lize mistrů, ve které nezaznamenali ani jednu porážku. Po dvou odehraných kolech mají na kontě čtyři body, což je řadí v tabulce na 10. místo. Třetí zkouška bude pro ně tou nejtěžší, za dva týdny je čeká výjezd na hřiště úřadujícího čtyřnásobného mistra anglické Premier League, Manchesteru City.
Zatím se však nejen Spartě, ale i ostatním tuzemským klubům, v evropských pohárech velmi daří: Česko se v letošním žebříčku zemí s nejvyšším počtem získaných bodů do koeficientu nachází na druhém místě. V posledních zápasech neuspěla jen Mladá Boleslav v Konferenční lize, Slavia a Plzeň v Evropské lize remizovaly.
Jiří Toupal
Ani početní výhoda v závěru Slavii nepomohla, Ajax v Edenu bod uhájil
Na brzké inkasování odpověděli gólem v druhém poločase a usilovali o obrat. Ale ani strhující závěr, v němž hráli proti deseti, rozhodnutí nepřinesl. Fotbalisté Slavie tak remizovali v druhém zápase Evropské ligy doma s Ajaxem 1:1. V tabulce jsou jedenáctí.
„Ajax je pro mě fenomén klubového fotbalu. Celý život to tak vnímám,“ uvedl pro TN.cz slávistický kouč Jindřich Trpišovský. Šestatřicetinásobný nizozemský mistr se ukázal v deváté minutě, když se v první výrazné šanci ocitl Brian Brobbey, naštěstí pro domácí ale branku minul. I tak se Ajax radoval z vedení, Ondřej Zmrzlý podrazil nabíhajícího Christiana Rasmussena a nařízený pokutový kop s přehledem proměnil Branco van den Boomen. Těsně před koncem prvního poločasu o sobě dal vědět opět Brobbey, ani podruhé nemířil přesně.
Ve druhém poločase se obraz hry změnil. Domácí prahli po vyrovnání, které jim po šesti minutách na hřišti dopřál náhradník Tomáš Chorý. Další dobré zprávy se fanoušci v Edenu dočkali v momentu, kdy si Youri Baas v souboji s Matějem Juráskem počínal nedovoleně a vykoledoval si druhou žlutou kartu. Ačkoliv Slavia neúnavně obléhala pokutové území soupeře, gólu se už nedočkala. „Při přesilovce jsme dostali spoustu míčů do vápna, u Chorého ale chybělo více podpůrných hráčů,“ reagoval pro iDnes.cz Trpišovský.
Ve třetím kole jeho tým zavítá na sever Španělska, kde změří síly s klubem Athletic Club Bilbao.
Petr Krejčí
Plzeň v Evropě dál bez porážky. Přesto na západě Čech panuje zklamání
Fotbalisté Plzně si také v druhém utkání letošní sezony Evropské ligy připsali remízu. I přes velkou převahu se na domácím hřišti proti bulharskému celku Ludogorec Razgrad gólové radosti nedočkali. Naopak stav 0:0 musel po ruce Václava Jemelky zachraňovat brankář Martin Jedlička.
K pokutovému kopu se v 52. minutě poté, co se Jemelka provinil ve vápně, postavil Jakub Piotrowski. Polský kanonýr, nejspíše zaskočený chováním plzeňského gólmana, vyslal slabou střelu, s níž si Jedlička hravě poradil. „Snažil jsem se ho rozhodit. Pořvával jsem na něj a povedlo se, když to takhle kopnul,“ prozradil Jedlička pro Sport 2.
Zápas ovšem mnoho podobných zajímavých momentů nenabídl. Navzdory dlouhotrvajícímu tlaku se ani domácí do gólových příležitostí nedostávali. Tu největší měl v 72. minutě Daniel Vašulín, ale promarnil ji a trefil pouze tyč.
„Myslím, že jsou to ztracené dva body. Předvedli jsme dobrý týmový výkon, tlačili jsme se do soupeře víceméně celý zápas a kromě penalty jsme ho do ničeho nepustili,“ zhodnotil výsledek kapitán Lukáš Kalvach.
Plzeňští fotbalisté tak ve čtvrtek 3. října nenavázali na skvělý výkon z předešlého týdne, kdy senzačně obrali o body Frankfurt. Naopak soupeř si po porážce se Slavií spravil ve Štruncových sadech chuť. Plzeň přidala do tabulky druhý bod a zařadila se na 22. místo. Navíc ukončila od dubna trvající šňůru domácích utkání, v nichž vždy skórovala.
Daniel Noska
Slavia ovládla první derby, zůstává bez prohry a Spartě odskočila
Slávističtí fotbalisté už vedou první ligu o šest bodů. Nejbližšímu konkurentovi a obhájci titulu Spartě odskočili po přímém souboji, ve kterém v 11. kole zvítězili 2:1. Zápas, který se hrál v Edenu v neděli 6. října, rozhodli Mojmír Chytil a Christos Zafeiris. Za hosty po přestávce snížil Albion Rrahmani. Oba týmy utkání končily v deseti.
„Žádná panika, budeme dohánět,“ reagoval podle iDnes.cz sparťanský trenér Lars Friis. „Pro nás v kabině v tuhle chvíli tabulka není a nesmí být sebemenší téma,“ prohlásil slávistický kouč Jindřich Trpišovský.
Oba týmy nastoupily s rozdílnými sestavami proti evropským pohárům. Zatímco Slavia změnila pět hráčů, Sparta, která měla více času na odpočinek, tři. Domácí začali velmi aktivně a hned z první velké šance ve 2. minutě se dostali do vedení, kdy Malick Diouf krásnou přihrávkou našel Chytila, který zblízka skóroval do levé horní části branky. Následně se domácí uklidnili druhou trefou, když Zafeiris výstavní střelou zpoza šestnáctky zvýšil na 2:0.
Druhá půle přinesla výraznou změnu až s příchodem Rrahmaniho, který se hned po dvou minutách na hřišti prosadil, a rozjásal tak i kotel hostů. Letenští si ovšem nevybudovali souvislejší tlak a ze standardních situací naopak hrozila spíš Slavia. Ke konci zápasu dostal druhou žlutou sparťan Martin Vitík, den poté ji však komise rozhodčích označila za nesprávnou. V poslední minutě nastavení viděl červenou kartu také Oscar Dorley.
Výsledky 11. kola: Slavia - Sparta 2:1, Plzeň - Pardubice 2:0, Mladá Boleslav - Ostrava 0:0, Liberec - Jablonec 0:5, Olomouc - Bohemians 1:3, České Budějovice - Slovácko 0:2, Karviná - Hradec Králové 0:0, Teplice - Dukla 1:1.
Tabulka: 1. Slavia 28, 2. Sparta 22, 3. Plzeň 21, 4. Ostrava 18, 5. Jablonec 17, 6. Olomouc 17, 7. Slovácko 16, 8. Hradec Králové 13, 9. Mladá Boleslav 12, 10. Liberec 12, 11. Bohemians 12, 12. Karviná 12, 13. Dukla 8, 14. Teplice 7, 15. Pardubice 7, 16. České Budějovice 1.
Vojtěch Mužík
Úvodní zápasy NHL v Praze ovládli New Jersey Devils
Po necelých pěti měsících hostila pražská O2 arena další hokejová utkání mimořádného rozměru. Po mistrovství světa se zde hrály dva zápasy Global Series. NHL se vrátila do Česka po dvou letech, tentokrát přijely celky Bufallo Sabres a New Jersey Devils a stejně jako minule mohli být fanoušci svědky skvělých zápasů a parádní atmosféry. Oba zápasy vyhráli New Jersey Devils, a to výsledky 4:1 a 3:1.
Ještě před prvním duelem diváci uctili 13 vteřinami ticha památku tragicky zesnulého Johnnyho Gaudreaua a jeho bratra Matthewa. První jmenovaný odehrál svůj poslední zápas v dresu Spojených států právě na světovém šampionátu v Praze.
První zápas začalo lépe Buffalo, jenže po chybě v obranném pásmu inkasovalo jako první z hole Stefana Noesena. Postupně New Jersey navýšilo vedení na 3:0 a jeho výkon podpořil skvěle chytající Jacob Markström. Až v poslední třetině Buffalo zásluhou Owena Powera snížilo, ale třígólovýnáskok si vzalo New Jersey zpět hned, co Buffalo zkusilo hru bez brankáře.
V druhém utkání se sice Buffalo ujalo vedení ve druhé třetině díky skvělé práci Tagea Thompsona před brankou. Netrvalo ale dlouho, jelikož se po nádherné akci prosadil nováček Seamus Casey z přesilovky. V poslední třetině hráli Devils s větším klidem, který jim přinesl třetí trefu.
„Neudělali nám to lehké. S jedním vstřeleným gólem většinou nevyhrajete. My to víme a musíme najít způsob, jak jich dát víc,“ řekl Thompson. Buffalo se staronovým koučem Lindym Ruffem nepřerušilo sérii dvou proher na úvod sezony, která trvá už pátým rokem. Z Prahy odletělo šťastnější New Jersey se čtyřmi body.
Jan Král
70 km po 9 dní. Sportovec přeběhl Česko, aby upozornil na nemoc PKU
Co začalo jako ambiciózní plán, se během několika měsíců změnilo na projekt s jasnou motivací. V pondělí 30. září se dvaadvacetiletý fitness trenér Šimon Kocourek vydal z nejzápadnějšího konce republiky na pouť dlouhou 660 kilometrů, aby podpořil pacienty, kteří trpí vzácnou PKU, tedy fenylketonurií. To je dědičné nevyléčitelné onemocnění metabolismu, při kterém tělo nedokáže zpracovávat bílkoviny.
Cíl cesty, která vedla přes Prahu, Olomouc a další města, Kocourek naplánoval na 7. října, kvůli únavě však dosáhl nejvýchodnějšího cípu republiky až o den později.
„Už nějaký čas jsem se chystal na tuto svou osobní výzvu, ovšem na začátku přípravy se bratrovi narodil syn s onemocněním PKU, řekl jsem si, proč bych to nemohl spojit, a pomohl i ostatním,“ sdělil pro Carolinu Kocourek, jehož cestu na Instagramu sledovaly necelé čtyři tisíce fanoušků. Někteří lidé se k němu dokonce na kratší úseky přidávali, aby ho při tak náročné výzvě podpořili, a to především psychicky. Jednou z dobrovolných běžkyň byla Kocourkova svěřenkyně Jana, která se o nemoci dozvěděla právě přes sociální síť. „Myslím si, že finanční náročnost nemoci a nedostupnost potravin, určených pro pacienty, je pro rodiny asi to nejtěžší,“ říká.
V regálech pro ně totiž často chybí mnoho základních surovin. „Kousek před Prahou se mnou běžel tatínek jednoho z pacientů, který mi vyprávěl, jak v jediném kamenném obchodě s PKU potravinami nedávno zaslechl prodavače, který zákazníkovi sděloval, že poptávaná potravina bude až za měsíc,“ povzdechl si Kocourek.
Místopředsedkyně Národního sdružení PKU a maminka pětiletého pacienta Eva Bláhová navíc dodává, že časová náročnost je dalším velkým problémem, především pro rodiče nemocných dětí, kteří musí jídlo každý den připravovat. Společně s Kocourkem se však shodují, že i přes výrazně komplikovanější život se lze s nemocí naučit žít. Fenylketonurií trpí v Česku 900 lidí.
Od Karlova mostu Anna Skalová
Počasí
Podzim přichází do Česka: Mlhy, déšť a houbařská sezona na vzestupu
Na přelomu září a října, jak už tomu od rovnodennosti 21. září bývá, se prodlužují noci a zkracují dny. Příchod podzimu doprovází také ochlazení a ranní mrazíky, které převládají především v oblastech s vyššími nadmořskými výškami a na otevřených místech.
V období od 30. září do 6. října se průměrné noční teploty pohybovaly mezi 4 až 8 °C. Denní naopak vystoupaly až na 16 °C. Kromě mrazíků se v ranních hodinách často objevovaly i mlhy, které setrvávaly po většinu dne až do odpoledních hodin, kdy se hodnoty začaly mírně zvedat.
Od pátku počasí v Česku značně ovlivňovala tlaková níže, která postupovala z Německa směrem k východu. Přinesla zataženou oblohu s deštěm, jenž koncem týdne postupně přecházel do přeháněk.
Sychravé a vlhké počasí vytvořilo příznivé podmínky pro růst hub, a tak je v mnoha oblastech republiky střední až vysoká pravděpodobnost jejich výskytu. V lesích se proto kromě velkého množství hub objevují i sběrači, které tato skutečnost vylákala do přírody.
Gabriela Děrešová