17. října 2024, Carolina č. 1050
události od 7. do 13. října
Z domova
Vláda je zase kompletní. Průmysl vede Vlček, místní rozvoj Kulhánek
Prezident Petr Pavel jmenoval do funkce ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) a do čela resortu pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN). Premiér Petr Fiala (ODS) oba následně uvedl do úřadů. Vlček označil za prioritu dostavbu Dukovan a novelu energetického zákona, zatímco Kulhánek se chce zaměřit na obnovu území poničeného povodněmi a digitalizaci stavebního řízení.
„Před vámi oběma jsou úkoly, které jsou mimořádně důležité pro tuto zemi a její občany,“ sdělil v přenosu ČT Pavel v úterý 8. října. V projevu popřál oběma hodně sil a požádal opozici o konstruktivní přístup k opatřením, která budou muset noví ministři dělat, aby splnili hlavní úkoly.
Místopředseda hnutí STAN Vlček přebírá post po Jozefu Síkelovi (STAN), který se stal kandidátem na eurokomisaře. Premiér od něj očekává, že naváže na práci svého předchůdce. Vlček následně zamířil na Mezinárodní strojírenský veletrh do Brna, kde představil aktualizovanou Hospodářskou strategii. „Své působení nevnímám jako prostor jen věci dotahovat. Moje vize jsou mnohem pestřejší a mají přesah do dalšího volebního období a mým cílem je dostat Českou republiku do top 10 ekonomik v Evropě,“ řekl Vlček ČT.
Končící karlovarský hejtman Kulhánek střídá v křesle předsedu Pirátské strany v rezignaci Ivana Bartoše, kterého 30. září odvolal prezident na návrh předsedy vlády kvůli nespokojenosti s digitalizací stavebního řízení. Všechny změny stihla koalice za osm dnů, což ocenil i prezident.
Po uvedení do funkce odjel Kulhánek na Jesenicko, kde s tamním hejtmanem a starosty řešil pomoc povodním zasaženému regionu. „Nemám zkušenost s vysokou politikou, ale to, myslím, ani není moje mise. Ta je velmi věcná, aby se skutky, které jsou očekávány, naplnily,“ sdělil Kulhánek ČT.
Po této ministerské obměně kabinet definitivně pokračuje jen se čtyřmi stranami: ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, protože Piráti po odvolání Bartoše oznámili odchod z vlády. Jimi do čela zahraničí nominovaný Jan Lipavský sice také podal demisi, ale nakonec setrvává jako nestraník, a ministr pro legislativu Michal Šalomoun skončil k 11. říjnu bez náhrady.
Anežka Pilchová
Lidé by mohli vracet PET lahve a plechovky od roku 2026, řekla vláda
Od roku 2026 by se v Česku mohl spustit zálohovací systém PET lahví a kovových plechovek. Novelu zákona o obalech schválila vláda na čtvrtečním jednání 10. října. Také prodloužila stav nebezpečí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji na žádost tamních hejtmanů. Naopak odmítla zvyšování platů ústavních činitelů o více než třináct procent.
„Přestože poměrně dobře třídíme, tak velmi špatně recyklujeme,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání vlády. Jako zásadní důvod mimo jiné uvedl, že je nutné snížit výskyt odhozených obalů v přírodě. Povinnost vybírat PET lahve a kovové plechovky se bude vztahovat na prodejny nad 50 metrů čtverečních a na čerpací stanice.
Česká republika by se tak mohla přidat k šestnácti dalším evropským zemím, které zálohovací systém využívají. Lidé by jednoduše kromě skla vraceli do stejných strojů na prodejnách také PET lahve a plechovky, vratná záloha by činila nejméně čtyři koruny. Proti novele se staví například zastupitelé některých měst, kteří se obávají, že se budou potýkat se zvýšenými náklady na odpadové hospodářství.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dále zdůraznil, že vláda rozhodně nesouhlasí s navýšením platů ústavních činitelů o více než třináct procent. Podle něj se nadále bude zabývat variantou, která bude únosná. „Jakékoliv navýšení musí korespondovat s tím, o kolik se zvyšují platy jak v privátní sféře, tak ve státní správě,“ odpověděl novinářům.
Nově jmenovaný ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) na tiskové konferenci představil kabinetem schválený dokument – novou Hospodářskou strategii Česko do top 10. Za hlavní cíl si klade zařadit zemi mezi deset ekonomicky nejsilnějších států Evropy z hlediska HDP, a to do roku 2040.
Lucie Procházková
Jurečka by platy ústavních činitelů částečně zvýšil, Schillerová zmrazila
Další spor mezi koalicí a opozicí se zrodil kvůli novele o platech ústavních činitelů. Původní návrh ministerstva práce a sociálních věcí z pondělí 7. října počítal s nárůstem o víc než 13 procent. „Jak bychom se měli dívat těm lidem do očí, že by skočil plat třeba o dvacet tisíc,“ reagovala předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová v nedělní Partii Terezie Tománkové. Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvažuje, že by platy rostly o 6,9 %, soudce nevyjímaje. O úpravě bude vláda jednat příští týden.
Platy ústavních činitelů se od roku 2015 vypočítávají na základě růstu průměrné hrubé měsíční mzdy v národním hospodářství. Od roku 2016 fungoval tzv. automat, který je politikům, soudcům a státním zastupitelům zvyšoval. Poprvé se zmrazily v roce 2020 v návaznosti na pandemii covidu-19, znovu v letech 2022 a 2024, kdy vláda upravila koeficient v konsolidačním balíčku. Ústavní soud tuto položku zrušil a požaduje doplacení třech pozastavených let, rozhodoval však jen o justici, nikoli o politicích.
Jurečka s oddělováním soudců zásadně nesouhlasí. Návrh rozpočtu na příští rok sice počítá se zvýšením platů o 13,7 %, ministr by všem ústavním činitelům přidal shodně o 6,9 %. „Nemůžeme dopustit, že tady bude nějaká solidarita a ze čtyř let mají politici tři roky zmraženo a soudci budou úplně v jiné galaxii,“ uvedl v pořadu.
Schillerová Ústavní soud respektuje a Jurečkovi vyčetla, že jeho rozhodnutí opomíjí. S předsedou hnutí Andrejem Babišem podají návrh na mimořádnou schůzi Sněmovny: „Chceme slyšet, proč a jak se k tomu přistoupilo, jak je možné, že je to v rozpočtu.“
Zatímco u platů se názory účastníků debaty lišily, na přesunutí části peněz z náhrad prezidenta Petra Pavla na první dámu se shodli, pokud se nezvýší výdaje státu. Souhlasili také s valorizací doživotní renty bývalých prezidentů, které se neměnily 20 let.
Hosté se také dostali k důchodům, o nichž poslanci stále jednají. Vláda při druhém čtení zásadně změnila některé body. Opozice má podle Schillerové největší problém s odchodem do důchodu v 67 letech a zúžením okruhu náročných profesí. Pokud se ANO dostane v příštím volebním období do vlády, chce provázat důchody s investicemi nebo udělat penzijní pojištění atraktivnějším.
Patricie Švejcarová
Doprava zrychlí, ubude kolapsů, hájil Nový Václavák návrat tramvají
Do zvuku sbíječek, s nimiž dělníci pracují na rozsáhlé přeměně pražského Václavského náměstí, zaznělo krátce po 14. hodině úvodní slovo moderátorky akce Nový Václavák. Konala se ve čtvrtek 10. října a návštěvníky lákala na diskuse s odborníky a politiky, které prokládaly koncerty. Program vyvrcholil výstavou Václavák, tramvaje? historika a architekta Ondřeje Ševců.
Osmihodinová akce měla přesvědčit Pražany o výhodách návratu tramvají na jedno z nejvytíženějších míst republiky. „Chtěli bychom, aby Václavské náměstí bylo krásné a především funkční,“ prohlásil primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a vysvětlil, proč se Nový Václavák konal.
Návštěvníci si mohli pomocí archivních materiálů připomenout tehdejší podobu s tramvajemi v horní části náměstí, kde přestaly jezdit krátce po výstavbě metra v roce 1980. Zůstal jen průjezd Jindřišskou a Vodičkovou ulicí. Podle Jana Šurovského z DPP to byl čistě politický krok, který nebral v potaz horší dostupnost centra města.
Naopak vizualizace ukazovala, jak bude náměstí v budoucnu vypadat. Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) si od rekonstrukce slibuje především nová atraktivní spojení a rychlejší pohyb: zdůraznil možnost cestování do Dlouhé ulice nebo k Národnímu divadlu do deseti minut.
„Zvýší to také spolehlivosti dopravy,“ obhajoval Hřib záměr přestavby a uvedl časté komplikace na trati ve Spálené ulici, které kvůli nedostatku objízdných tras často způsobí kolaps. Náměstek ředitele ROPID Martin Šubrt věří, že pozemní způsob dopravy bude na Václavském náměstí využívat až 30 000 lidí denně, čímž se uleví vytížené Ječné ulici.
Projekt, jehož cena se odhaduje na 1,24 miliardy korun bez DPH, realizuje studio Jakub Cígler Architekti. „Chtěli jsme rozšířit chodníky na dvojnásobek, dát více prostoru chodcům a dopravu minimalizovat – koncentrovat okolo středu,“ zaznělo z úst jednoho z autorů vizualizace.
Jejich cílem je vést auta a tramvaje sdíleným pruhem okolo sochy svatého Václava až do půlky náměstí. Jeho spodní část zůstane jen pro pěší, jako je tomu dosud. Na nové podobě Václavského náměstí se pracuje od června letošního roku, hotovo má být v roce 2027.
Z Václavského náměstí Štěpán Havlín
Braillovo písmo pomáhá už 200 let. Význam má i s technologiemi
Písmo, které nevidomým lidem změnilo život, letos slaví 200 let. Výročí připomněla Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) na tiskové konferenci v pátek 11. října. Zdůraznila význam Braillova písma pro zrakově postižené a připomněla také Bílou pastelku, aktivitu, která už 25 let finančně pomáhá každoročními sbírkami.
Luboš Zajíc, prezident SONS, zmínil, že užití Braillova písma se v posledních letech mění. Čím dál častěji totiž jeho úlohu přebírají moderní technologie, a tak například pro čtení už není nutné písmo umět, jelikož text může přečíst umělá inteligence. Připomněl ale, že i tak je velmi důležité mu rozumět, a to hlavně pro zrakově postižené v mladším věku. „Pokud ho nevidomý člověk nezná, jen stěží může říct, že je opravdu gramotný,“ doplnil Zajíc.
Viceprezident SONS Jan Šnyrych představil stěžejní moderní technologie, které pomáhají, například braillské tiskárny dokážou vytisknout papír s tímto písmem. Za jeho vynález vděčí nevidomí francouzskému učiteli Louisi Braillovi, který princip teček vyražených do materiálu vymyslel.
Zajíc ocenil také sbírku Bílá pastelka, zároveň však dodal: „Nacházíme se v době, kdy musíme bohužel říct, že veřejná podpora spolku sdružující zdravotně postižené stagnuje, pokud dokonce neklesá.“
Z tiskové konference Petra Miková
Ze zahraničí / Bohemika / Slovenika
Česko členem Rady OSN pro lidská práva. Ve volbách uspělo popáté
Valné shromáždění OSN rozhodlo o 18 nových členech Rady pro lidská práva. Ve volbách kromě Španělska, Švýcarska a dalších států uspělo také Česko. V radě zasedne popáté.
„Posíláme dárek k nedožitým 88. narozeninám prezidentu Václavu Havlovi,“ oznámil v příspěvku na sociální síti X ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (dříve Piráti, dnes nestraník) a připomněl význam lidských práv pro prvního českého prezidenta.
Českou kandidaturu pro období 2025 až 2027 podpořilo ve středu 9. října 166 hlasů z celkových 190. Podle vlády jsou jejími zájmy v souvislosti s lidskými právy například podpora občanské společnosti a svoboda projevu a přístupu k informacím.
Rada OSN pro lidská práva se sídlem v Ženevě nahradila roku 2006 stejnojmennou komisi. Nabízí prostor pro mezinárodní debaty například o právech žen a menšin nebo o svobodě slova. Členové zastupují 47 států, které spadají pod Organizaci spojených národů. Česko mezi ně patřilo už v prvním volebním období roku 2006, znovu v letech 2011 až 2014 a své poslední tříletí absolvovalo od roku 2019. Na období od května 2022 do konce roku 2023 pak nahradilo Rusko, kterému bylo po invazi na Ukrajinu pozastaveno členství v orgánu.
Po boku České republiky v radě nově zasednou také Jižní Korea, Katar, Kongo nebo Kolumbie.
Johana Svobodová
Lipavský na cestě jednal s představiteli Srbska a Bosny a Hercegoviny
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (dosud Piráti, nově nestraník) navštívil ve čtvrtek 10. října Bosnu a Hercegovinu a v pátek 11. října Srbsko. V obou státech jednal s čelnými představiteli. Diskutovali o integraci obou států do Evropské unie nebo posílení vztahů mezi Českou republikou a jmenovanými balkánskými zeměmi.
V Sarajevu se sešel se svým protějškem Elmedinem Konakovičem a dalšími politiky. „Podporujeme přiblížení země do EU a jsme připraveni podělit se o naše zkušenosti,“ napsal ministr na síti X. Česko také poskytne Bosně a Hercegovině finanční podporu na nápravu škod po povodních, které zemi zasáhly minulý týden, ve výši jednoho milionu korun.
Se srbským prezidentem Aleksandrem Vučićem a ministrem zahraničí Markem Đurićem projednával šéf české diplomacie jak obchodní zájmy obou stran, tak tamní vnitrostátní politiku. Vstupu Srbska do Evropské unie brání mimo jiné jeho napjaté vztahy s Kosovem. „Česká diplomacie podporuje proces, který vede Evropská komise společně se zvláštním představitelem EU pro dialog Bělehrad-Priština,“ uvedl ministr Lipavský.
Na závěr pracovní cesty navštívil v Bělehradě budoucí České centrum, které brzy slavnostně otevře premiér Petr Fiala (ODS). Má posilovat česko-srbské vztahy a propagovat českou kulturu.
Emily Maurerová
Slovensko má nového ministra zdravotnictví, stal se jím Šaško
Slovenský prezident Peter Pellegrini jmenoval ministrem zdravotnictví Kamila Šaška (Hlas-SD). Ve čtvrtek 10. října nahradil svou stranickou kolegyni Zuzanu Dolinkovou, která o šest dnů dříve podala demisi na protest proti rozpočtovým škrtům.
„Trváme na tom, aby byla zdravotní péče i přes nutné šetření prioritou číslo jedna. Hlas se proto na tuto pozici rozhodl nominovat člověka, jehož úkolem bude nastavit efektivní management a financování resortu. Kamil Šaško je uznávaný odborník s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi,“ uvedl předseda strany a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok na Facebooku.
„Není tajemstvím, že náš systém zdravotnictví čelí vážným výzvám. Mým cílem je však vytvořit zdravotnictví, které bude moderní, efektivní a dostupné pro každého,“ napsal mimo jiné na stejné sociální síti Šaško.
Nový ministr dosud zastával funkci náměstka ministra hospodářství a většina opozičních politiků výběr kritizovala. Například strana Svoboda a Solidarita (SaS) nominaci označila za nepochopení problémů, kterým momentálně zdravotnictví na Slovensku čelí, píše iRozhlas.cz.
Tereza Chytilová
Ekonomika
Nezaměstnanost stoupla na 3,9 %, na trhu práce přibylo absolventů
Úřad práce v úterý 8. října zveřejnil nová data o nezaměstnanosti. Ve srovnání s údaji z července a srpna, kdy se neměnila, vzrostla v září o 0,1 %. Za zvýšením je příchod čerstvých absolventů na trh práce. Ze statistik taktéž plyne, že nejhorší situace panuje v Ústeckém kraji (6,2 %), nejlepší pak v Praze (2,9 %).
Práci při zářijovém měření nemělo celkem 290 905 lidí, což je o 4585 více než v předchozím měsíci. Petr Dufek, hlavní ekonom Banky Creditas, upozorňuje, že se je to nejvyšší hodnota v tomto období za posledních osm let. „Vzhledem k tomu, že ekonomický růst je velmi pomalý, aby rychle vytvářel nová pracovní místa, bude nezaměstnanost narůstat i ve zbytku letošního roku,“ dodal pro ČTK.
Podle Úřadu práce se v datech projevil taktéž příchod přibližně 3000 čerstvých absolventů na pracovní trh. Podle hlavního ekonoma společnosti Deloitte Davida Marka by však zdravá ekonomika měla vytvořit dostatečné množství pracovních míst pro mladé lidi, což se však neděje.
Klára Duroňová
Inflace v září zrychlila na 2,6 %, zdražily pohonné hmoty a potraviny
Podle indexu spotřebitelských cen (CPI) dosáhla inflace v Česku meziročně hodnoty 2,6 %. Vyplývá to ze zářijových dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Růst cenové hladiny byl o 0,3 % vyšší, než očekávala Česká národní banka. Analytici pro poslední čtvrtletí předpovídají, že dál poroste a mohla by dosáhnout až tří procent.
„Zářijový meziroční vývoj stejně jako v srpnu výrazně ovlivnily pohonné hmoty a potraviny. Ty poprvé od loňského listopadu meziročně zdražily. Například ceny polotučného trvanlivého mléka byly v září oproti loňsku vyšší o zhruba 20 %, másla přibližně o 43 % a čokoládových výrobků o 22 %,“ uvedla Pavla Šedivá z ČSÚ.
Nájemné, vodné a elektřina taktéž proti loňskému roku podražily, naopak cena zemního plynu či pohonných hmot klesla. Celkem ceny zboží vzrostly o 1,2 %, služby zdražily o 5 %.
Tato zpráva může působit varovně, nicméně dle analytiků se jedná spíše o optický klam. Spotřebitelské ceny se totiž porovnávají s těmi loňskými, kdy razantním tempem klesaly.
Jolana Chládková
Kultura
StarDance začíná. Porotu bez Chlopčíka překvapili Paulová a Ježek
Jeden z nejsledovanějších pořadů České televize StarDance zahájil v sobotu 12. října třináctou řadu. V tanci letos soutěží zpěvačka Lucie Vondráčková či herec Filip Blažek. Orchestr ani moderátorská dvojice Marek Eben a Tereza Kostková se nezměnily, do poroty ale vůbec poprvé nezasedl Zdeněk Chlopčík.
„Moc nám chybíš,“ vzkázala mu Kostková hned v úvodu. Na sociálních sítích České televize, která rozhodnutí nevysvětlila, se objevila vlna kritiky. Fanoušci jí vzkazovali: „My chceme Chlopčíka“ nebo „Vyměňte Tománka za Chlopčíka“.
Porota ovšem ukázala, že i bez svého kata dokáže být ostrá. Bojovnice Martina Ptáčková, která tvoří pár s dvojnásobným vítězem Dominikem Vodičkou, získala jen po čtyřech bodech od každého člena. „Dnes Vás trochu porazil rytmus,“ hodnotil v přímém přenosu Richard Genzer.
Naopak herečka Jana Paulová waltzem mile překvapila a s 24 body se v průběžném pořadí vyšvihla na první příčku. „Tady máme vyšší ročník, který skončí vysoko,“ prohlásil Jan Tománek a pomyslně před ní smekl. Paulová je nejstarší účastnicí v historii, v únoru oslaví 70 let. „Nádhera, prostě nádhera,“ líčil po vysílání pro Carolinu její taneční partner Robin Ondráček. „Během zkoušek se občas něco nepovedlo a teď to všechno klaplo, takže mám obrovskou radost.“
Druhým favoritem se stal cyklista Jiří Ježek. Jako první hendikepovaný soutěžící, jenž v 11 letech přišel při dopravní nehodě o nohu, předvedl při tangu nadstandardní výkon a vytančil si 23 bodů. Druhé místo sdílí s hercem Oskarem Hesem, jehož partnerka Kateřina Bartůněk Hrstková pokračuje v tradici a nechala se v choreografii několikrát zvednout do vzduchu.
Jak už je pro úvodní večer tradiční, žádný pár soutěž neopustil a získané body si soutěžící přenesli do příštího kola. K hodnocení poroty se ale přidá hlasování diváků, které může pořadí značně ovlivnit. Jak ostatně řekla Tatiana Drexler: StarDance vyhrávají ne ti nejtalentovanější, ale nejsympatičtější.
Z České televize Ester Zientková
Virtuální realita přináší příběhy žen, které bojují s rakovinou prsu
Centrum současného umění DOX pokračuje už druhým rokem ve spolupráci s filmovým festivalem ART*VR. Od 15. října mají návštěvníci možnost zažít až 32 projektů rozdělených do tří programových sekcí z perspektivy virtuální reality.
Téma nese název Za skleněným stropem. Pomyslnou bariéru, která ženám ztěžuje možnost dosáhnout vyšších kariérních pozic, se pokusily narušit autorky 12 projektů, které se v této části objeví. Silný motiv doprovází všechny příběhy, každý se však zaměřuje na zcela jiné téma. Propojením s virtuální realitou mají tak lidé možnost nahlédnout na problémy a zkušenosti žen z jejich pohledu.
Projekty se nevěnují pouze genderové nerovnosti nebo tělesnosti žen. Nasazením brýlí může návštěvník poznat na vlastní kůži krizi bydlení, ale také i strasti rakoviny prsu. Tematicky se projekty zabývají ztrátou blízkých, účastníkům také pomohou, aby si uvědomili vlastní životní nezdary. Autorky se nebály zajít do hlubin lidského vnitra a proměnit ho v umění. „Festival ART*VR se stává důležitým majákem – poukazuje na to, co technologie dělají s naším světem a naší realitou, která začíná být více a více virtuální,“ řekla ředitelka centra DOX Michaela Šilpochová na tiskové konferenci 9. října.
Program doplňují i mezinárodní soutěž či speciální část, kde se představí také dílo ředitele akce Ondřeje Moravce Křehký domov.
Z tiskové konference Yasmin Awwadová
Jihlavský festival přiblíží v dokumentech sny umělců nebo realitu války
Už 25. října se jihlavská kina budou plnit návštěvníky Mezinárodního filmového festivalu. Ti se po deset dní nabitého programu mohou těšit například na objevnou retrospektivu švýcarské filmařky Anne-Marie Miéville či na kreativní tvorbu tchajwanského režiséra Tsai Ming-lianga.
Kromě bohatého zastoupení zahraničních umělců nabízí festival každoročně očekávanou sekci Česká radost. Diváci v ní zhlédnou interaktivní snímek Křehký domov, který zobrazuje každodenní realitu válečného konfliktu na Ukrajině.
Díky prodloužení festivalu se do programu vrací sekce První světla. „Je určena prvním či druhým celovečerním filmům,“ vysvětlil na tiskové konferenci 9. října ředitel festivalu Marek Hovorka. „Podle statistik jen třicet procent režisérů a režisérek pokračuje po svém debutu v natáčení. To je strašně málo.“ Proto by organizátoři festivalu rádi podpořili nastupující generaci.
Ve sbírce dokumentaristických debutů se budou návštěvníci moci seznámit například s druhým celovečerním počinem Marie Dvořákové. Její snímek Svět mezi námi sleduje s úctou a pochopením snahu české fotografky Marie Tomanové naplnit svůj americký sen.
Malou ochutnávkou dokumentů před počátkem festivalu mohou být tituly ze sekce Krátká radost. Od 10. října do 3. listopadu budou tyto snímky exkluzivně dostupné zdarma na dafilms.cz. Od 24. října se navíc zájemci budou moci zúčastnit hlasování, které určí letošního vítěze divácké ceny.
Osmadvacátý ročník festivalu Ji.hlava se letos uskuteční od 25. října do 3. listopadu. Vstupenky je možné pořídit na šest či deset dní na stránkách festivalu.
Z tiskové konference Anna Zahnášová
První ročník konference Signal Forum přinesl nový pohled na umění
Nejen člověk může tvořit hodnotné umění. Londýnský autor Davide Quayola, jehož robotické sochařství je důkazem spolupráce mezi umělou inteligencí a lidskou kreativitou, vystoupil s dalšími osobnostmi v pátek 11. a v sobotu 12. října na konferenci Signal Forum. Hosté publiku představili inovativní poznatky o budoucnosti umění, jak ho technologie ovlivňují a jak otevírají možnosti pro tvůrce i diváky.
Quayolova tvorba spojuje protichůdné prvky: reálné a umělé, staré a nové, přírodu a technologie. Ať už jde o klasické sochařství, k němuž využívá pokročilé výpočetní techniky a robotické nástroje, nebo krajinomalbu, kterou vytváří pomocí digitálního převodu videozáznamu krajiny na malbu – například pohyblivá malba rozbouřených vln, kde je klíčovým prvkem přeměna dynamických přírodních jevů na digitální umělecké formy.
Na konferenci se představili nejen zástupci výtvarného umění, ale také vědy, oboru astronomie a technologie, například astrobioložka z NASA Michaela Musilová.
Signal Forum si dává za úkol vzdělávat lokální i mezinárodní publikum o využití technologií ve prospěch člověka. Pořadatelé chtěli dát dohromady specialisty z různých oblastí, a podpořit tak schopnost lidí přizpůsobit se rychle měnící se době.
Z konference Adéla Stodolová
Od metra po etikety. Výstava ukazuje grafický design a jeho vývoj
Grafický design člověka obklopuje na každém kroku, aniž by ho vždy zaznamenal. To nejlepší z historie i současnosti tohoto oboru nyní v Museu Kampa představuje výstava Identita – příběh českého grafického designu. Ta je součástí stejnojmenného multižánrového projektu, který zahrnuje také obsáhlou knihu, televizní cyklus a celovečerní film. Veřejnost ji může zhlédnout od 12. října do 2. února, a to hned ve všech třech patrech muzea.
„Od nás je trochu troufalost přivést grafický design do muzea, protože grafický design je něco, co žije venku,“ uvedla na začátku komentované prohlídky výstavy v pátek 11. října kurátorka Linda Kudrnovská. Zároveň podotkla, že se projekt snaží právě skrze výstavu představit veřejnosti grafický design v jeho komplexnosti a autentičnosti.
Expozice, která historicky poprvé prezentuje české grafické univerzum v celé jeho šíři, se člení do šesti částí – Státnost a propaganda, Veřejný prostor, Plakáty, Digitální média, Knihy a časopisy a Za hranice grafického designu.
Návštěvníci si mohou prohlédnout stovky exponátů od počátku 20. století po současnost, mezi nimi například provedení československé ústavy z roku 1932, měnící se vizuály navigačního systému pražského metra, slavné filmové i propagandistické plakáty, ale též etikety či obaly nejrůznějších produktů. Výstava zároveň ukazuje neustálý vývoj grafického designu, který se s nástupem moderních technologií daleko více přesouvá do digitálního světa.
Součástí výstavy je taktéž bohatý doprovodný program, jenž zahrnuje komentované prohlídky, workshopy a sérii Masterclass se současnými tvůrci. Detailní informace lze nalézt na stránkách Musea Kampa www.museumkampa.cz.
Z prohlídky Patricie Horová
Sport
Nečekaný finiš Velké pardubické: Rozhodl „mrtvý doběh“ dvou koní
Nedělní 134. ročník Velké pardubické přinesl nejen strhující finiš, ale i napínavé vyhodnocení. První místo si odvezli Sexy Lord s jezdcem Jaroslavem Myškou a zároveň Godfrey vedený Janem Faltejskem. Poprvé v historii má tak Velká dva vítěze.
Osmiletý ryzák Sexy Lord se dostal do čela hned v prvním úseku a bez větších obtíží se zde udržel po celý závod. „Není to vyložený tempař, i když chodí zepředu. Je to spíše ofenzivně laděný kůň, který nemá rád koně kolem sebe. Rozčilují ho. Musí jít ze špice, aby ho nikdo takříkajíc neotravoval.“ přiblížila pro ČT1 jeho trenérka Martina Růžičková.
Naopak Godfrey se po hromadném rozběhu držel na třetí příčce a po nepovedeném taxisu klesl dokonce na místo sedmé. Jan Faltejsek v závodě pokračoval úsporným tempem a pomalu se propracovával středem. Na poslední rovince se Godfrey prodral před vedoucího Sexy Lorda, který s ním ale po chvíli srovnal krok, a cílovou čáru tak přeběhli společně. Výsledek byl velmi těsný, navíc cílová fotografie chyběla. Po sedmi minutách se dostihová komise přiklonila k Sexy Lordovi. Jaroslav Myška, který Velkou pardubickou absolvoval už podvaadvacáté, se tak radoval ze svého prvního vítězství.
Na stupeň vítězů se k Myškovi po přezkoumání kamerového záběru přidal i Jan Faltejsek. Na své konto si tedy připsal už sedmou výhru. Na otázku, jestli zvládne přidat i osmý triumf, a vyrovnat se tak legendárnímu žokejovi Josefovi Váňovi, pro pořad Branky, body, vteřiny uvedl: „Když budu sedět na správných koních, tak se to může někdy podařit, ale musím být v prvé řadě zdráv a musím mít důvěru majitelů koní a trenérů.“
Darina Strnadová
Čistě odvedená práce. Češi díky Chorého trefám slaví cenné vítězství
Fotbalová reprezentace úspěšně prošla velkým testem. Navečer, v pátek 11. října, zdolala
ve třetím kole Ligy národů UEFA Albánii 2:0. Po nepřesvědčivých výkonech na Euru a kolísavých výsledcích z úvodních dvou utkání soutěže se začíná opět zlepšovat herní projev národního týmu. Oba góly zápasu vsítil někdejší útočník Plzně a současný slávista Tomáš Chorý, paradoxně se mu tak na Letné dostalo ovací. Díky ztrátě Gruzie pomohl Čechy bodově dotáhnout právě na zakavkazského konkurenta.
Trenér Ivan Hašek vsadil na jistotu a na hřiště vyslal totožnou jedenáctku jako v září proti Ukrajině, provedl pouze dvě vynucené změny. Dva sparťany nahradil zkušenými slávisty, místo zraněného Zeleného a vykartovaného Krejčího tak nastoupili Bořil s Holešem. Albánci naopak měnili obsazení v útoku, na „domácí“ stadion zavítal sparťan Qazim Laci a od začátku druhého srazu jim chybí kapitán a opora defenzivy Atalanty Berat Djimsiti.
Zápas od začátku nabral velmi rychlý spád, hned ve 3. minutě skóroval po prvním dotyku s míčem Tomáš Chorý. Pro mužstvo, vedené impulzivním Sylvinhem, to byl šok, ze kterého se už nevzpamatovalo. Češi hrozili ze všech stran, nejvíce na sebe upozornili Provod s Coufalem, aktivním výkonem se blýskl také Vitík. Jedinou, výrazně nebezpečnou střelu Albánců skvěle vykryl Kovář. Když Chorý hlavičkou zvýšil po precizním Coufalově centru na 2:0, začínal pomalu tribunami znít Vysoký jalovec.
Češi potvrdili roli jasného favorita, přisouzenou sázkovými kancelářemi, a vyhlíží pondělní zápas proti Ukrajině, který se odehraje ve Vratislavi. „Chtěli bychom takhle hrát dál,“ pochvaloval si výkon v přenosu ČT Ivan Hašek.
Štěpán Böhm
Pardubice bez Zadiny dotáhly Litvínov, Plzeň padla na dno extraligy
Litvínov po snovému startu sezony ztratil po jedenácti kolech náskok v čele extraligy. Totožný počet bodů a dokonce i stejné skóre mají také hokejisté z Pardubic, které po rezignaci Marka Zadiny dočasně vede Václav Baďouček. Jeho svěřenci po nájezdech udolali Liberec 2:1 a v neděli 13. října porazili Plzeň 5:0. Právě Západočechy poslala na poslední místo výhra Českých Budějovic nad Kladnem.
Po dvou venkovních ztrátách si body do tabulky Litvínov nepřipsal ani na domácím ledě. Zimní stadion Ivana Hlinky vykradla Sparta (2:4) a Vítkovice (1:4). Verva stále postrádá zraněného útočníka Ondřeje Kašeho, bez kterého prohrála čtyři duely z pěti. „Nemůže to být o jednom hráči, i když má obrovskou kvalitu. Je nás tam dvacet, každý musí začít od sebe,“ burcoval tým kapitán Matúš Sukeľ podle serveru iDnes.cz.
Po odstoupení hlavního trenéra Marka Zadiny přebral Pardubice ve středu 9. října Václav Baďouček. Pod jeho vedením odehráli Východočeši tři utkání, v Lize mistrů podlehli 2:3 finským Pelicans. V české nejvyšší soutěži po samostatných nájezdech porazili Liberec a Plzni nastříleli pět gólů. Vítězství se ale nerodilo lehce. První třetina branku nenabídla, až ve druhé proměnil kapitán úřadujících mistrů světa Roman Červenka samostatný nájezd. Druhou trefu brzy přidal Daniel Herčík, na konečných 5:0 upravovali domácí až v poslední pětiminutovce. „První třetina byla z naší strany špatná. Vypadalo to, že jsme snad Velkou pardubickou běželi i my, neměli jsme pohyb,“ prohlásil Baďouček.
Zatímco Pardubice vysoký výsledek posunul do čela, Plzeň naopak srazil na poslední místo tabulky. Dosud nejhorší tým České Budějovice totiž vyzrál na Kladno 3:0. „Jsme rádi, že jsme přerušili šňůru, ale nic nekončí, je zapotřebí to potvrdit v dalších zápasech,“ řekl pro iDnes.cz českobudějovický kouč Ladislav Čihák.
Tabulka po 11. kole: 1.-2. Litvínov 22, 1.-2. Pardubice 22, 3. Sparta 20, 4. Mladá Boleslav 18, 5. Kladno 18, 6. Karlovy Vary 16, 7. Vítkovice 15, 8. Olomouc 15, 9. Třinec 14, 10. Brno 14, 11. Hradec Králové 12, 12. Liberec 12, 13. České Budějovice 9, 14. Plzeň 9.
Vojtěch Fairaisl
Počasí
První sníh, mrazíky a studený vítr. Zima je na obzoru
Víkend přinesl náznaky zimy, kdy ranní chlad a námraza na oknech aut naznačily brzký příchod studeného počasí. Na horách dokonce napadl sníh, který potvrdil, že zima se skutečně blíží. Silný vítr v neděli 13. října doprovázely srážky, zatímco v některých oblastech se objevily ojediněle i bouřky. Turisté v horských oblastech pocítili prudký pokles teplot a museli se připravit na podstatně náročnější podmínky.
Přitom počátkem týdne počasí vypadalo docela příznivě. První dny přinesly polojasnou až jasnou oblohu a teploty kolem 15 °C. Ty noční mezi 5 a 8 °C přály ranním mlhám, které se na některých místech držely až do dopoledních hodin.
Proměna přišla ve druhé polovině týdne, kdy do Česka pronikla studená fronta. Ta s sebou přinesla chladný vítr, který zasáhl zejména severní a horské oblasti, kde dosahoval nárazů až 65 km/h. Denní teploty postupně klesly na 10 až 12 °C, noční se přiblížily ke 3 °C. Tyto změny doprovázely přeháňky a dotvořily první atmosféru nadcházející zimy.
Adam Horáček